Zwitsaletten Geen communisten in de watersnoodcommissie De afsluiting van de zeegaten De rampschade voor de landbouw Met duizenden zakken zand nieuwe door braak bij Dirksland voorkomen KOORTSIG, RILLERIG Buitenlandse militairen, na verleende hulp, naar hun bases terug Ontstemming over te geringe verlaging vereveningsheHing (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft voorzitter Kortenhorst in de Tweede Kamer de watersnood- commissie samengesteld, bestaande uit vijftien leden. Ook nu weer rees de vraag, of de Kamer communisten *in deze commissie moest opnemen. De voorzitter iiet de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, de kastanjes uit het vuur halen. Voor dat er nog namen waren'genoemd, diende deze socialist een motie in om de com munisten uit de tijdelijke commissie te weren. Zyn voornaamste argument was. dat deze commissie zaken moet bespreken, die niet voor communistische oren bestemd zijn, zoals defcnsieproblemen. het alarmeringssysteem, de organisatie van de evacua tie en de bescherming van de burgerbevolking. Deze motie werd aangenomen met de stemmen van de liberalen en de communisten tegen. Rijkswaterstaat gaf korte toelichting op dit object Reeds in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1-953 voor het de partement van Verkeer en Waterstaat, van 3 Dec. 1952, dus ongev. 2 maanden vóór de jongste ramp ons land trof, heeft de heer J. Algera medegedeeld, dat de af sluiting van bet zeegat van het Haringvliet alreeds in studie was genomen. Verder deelde de minister toen mede, dat de mogelijkheid van inpolderingen van gedeelten van de Waddenzee en de daarmee verband houdende afsluiting van zeegaten in dit gebied reeds worden bestudeerd en dat hij opdracht gaf ook de sluiting van de Oostersehelde en de Grevelingen te bestuderen. De internationale positie van onze producten Door de jongste ramp is 800 ha wintertarwe onder water gelopen: hiervan moet 700 ha als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen_ op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peulvruchten en ca. 500 ha uien. Dit deelde Minister Mansholt in de Eer ste Kamer mede. Hij maakte daarbij ech ter een zeer groot voorbehoud, omdat nog lang niet alles bekend geworden is, De behoefte aan suikerbieten is onge limiteerd. Daarom wordt onderzocht oC door het vaststellen van een suikerbieten- prijs de verbouw niet gestimuleerd kan worden. Wat de pootaardappelen betreft, worden voor de oogst 1954 geen moeilijkheden verwacht. Voor die van 1953 worden al maatregelen genomen. Getracht wordt 2000 ton pootaardappelen bijeen te bren gen; ongeveer de h.elft daarvan is al op geslagen. Er zal worden nagegaan of de exportbeperkingen, die na de ramp zijn ingevoerd, in de naaste toekomst niet kunnen worden verzacht. De leveringen aan het Amerikaanse be zettingsleger in West-Duitsland hebben enige moeilijkheden ondervonden. 15.000 ton aardappelen zullen niet'geleverd kun nen worden, tenzij de situatie dit alsnog mogelijk maakt. De stagnatie bij de melk- levering is inmiddels al weer opgeheven. Integratie Behalve over de schade door de waters nood werd bij het debat over de begroting Slachtoffers van hun beroep In de afgelopen 24 uur hebben twee mijn werkers het leven gelaten in de Limburgse mijnindustrie. In de mijn Laura te Eygels- hoven geraakte gistermiddag de 42-jarige hulphouwer J. A. Haan uit Nieuwenhagen in de laadplaats op de 378 meter verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijdende locomotief Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed hij aan de bekomen verwondingen. H. was ge huwd en vader-van dne kinderen. Op de 700-m verdieping 'van de staatsmijn Emma te Treebeek '-erd in de afgelopen nacht de 43-jarige houwer J. H. Stein- busch uit Nuth zwaargewond aangetroffen aan de voet van een' opbraak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen Dit slachtoffer laat. een vrouw met zeven kin deren achter. F'.t onderzoek naar de toe dracht van -het Steinbusch óverkomen onge val is nog gaande. „Waterman" met Korea- vrijwilligers op thuisreis De „Waterman", die Nederlandse militai ren naar Suriname en vervolgens, naar Ko rea heeft gebracht, bevindt zich thans weer op de thuisreis. Het schip is Zondag 15 Fe bruari uit Poesan vertrokken met aan boord een detachement Korea-vrijwilligers ter sterkte v an 137 man. ónder commando van 4ê. kapitéin^.H, Mèyer'. Dit detachement Vertrök in'_Febniari_ ƒ95? naar KoVêa én keërt thans "na volbrachte diensttijd huis waarts. De „Waterman" wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, half Maart in Luchlvaartovereenkomst NederlandJapan Gister werd te 's-Gravenhage een lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Ne derland ondertekend door de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beijen en mr. Luns, Minister zonder por tefeuille enerzijds en de Japanse ambas sadeur mr. Suemasa Okamoto anderzijds. De luchtvaartovereenkomst verleent Nederland het recht tot de exploitatie van luchtdiensten via het Nabije en Midden- Oosten naar Japan vice-versa, terwijl Ja pan het recht wordt verleend via dezelf de gebieden naar Nederland vice-versa te exploiteren. Beperking in de strocarton- industrie valt mee De Nederlandse strocartonindustrie. waar van de meeste bedrijven in de provincie Groningen zijn gevestigd, heeft besloten voor de periode Februari-Maart een pro ductiebeperking van 10 rr in te voeren.De productie-beperking bedroeg in de voor gaande periode 25 ?r. Deze gunstiger ont wikkeling is een gevolg van een vergroting van de order portefeuille over de gehele linie. De prijzen bleven in ac laatste periode vrij stabiel. voor de landbouw enz. in de Eerste Kamer nog een groot aantal onderwerpen ter sprake gebracht, waarbij vooral de Euro pese integratie de aandacht trok. Van verschillende zijden werd de Minister dank gebracht voor z-ijn krachtige be moeiingen om de Europese samenwer king op het terrein van de landbouw te bevorderen. De Minister is het niet eens met die leden, die menen dat het resultaat van de Benelux voor de land- en tuinbouw on bevredigend is. Er is een belangrijke toe neming van de agrarische uitvoer op de Belgische markt. Er moest -ec-htcr een mogelijkheid tot arbitrage zijn bij me ningsverschillen. doch die wordt door België niet gewenst. Overigens is een zekere bescherming van de Belgische •markt wel gewenst. Van repressailles, waarop van enkele, kanten is .aangedron gen,. mag echter geen sprake zijn. - De beperking van de invoer van .bacon in Engeland is een gevolg van de beta lingsmoeilijkheden waarmee dit land worstelt. Deze aangelegenheid is nog in bespreking. Tijdens het bezoek van Fos ter Dulles aan ons land is ook weer over de Amerikaanse invoerbeperkingen ge sproken. Deze zaak zal door de nieuwe Amerikaanse regering opnieuw worden bekeken. Het overleg over de melkprijs is vast gelopen. maar zal zo spoedig mogelijk weer op gang moeten komen. Binnen af zienbare tijd zullen we moeten komen tot de opheffing van de veevoeder-distri butie, De voergraanprijzen zullen per 1 Maart a.s. met één gulden per 100 kg. worden verlaagd. De begroting werd aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. Executie der Rosenbergs uitgesteld Het Amerikaanse hof van appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tol 30 Maart, teneinde hen in staat te stellen het hooggerechtshof herziening van hun /.aak te verzoeken. liet is mogelijk, dat de execu tie zelfs tot na 30 Maart zal worden uitgesteld Het. hof van appèl bepaalde, dat indien verdediger Bloch zijn verzoek yóór 30 Maart bij het hooggerechtshof indient, de executie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld, hangende het onderzoek door het hoogge rechtshof. De terechtstelling van Ethel en Julius Ro senberg, die bijna twee jaar geleden wegens het verschaffen van atoomgeheimen aan een Russisch agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vastgesteld op 14 Januari. Nieuwe pjotestacties.i'n Denemarken Er hebben zjch opnieuw protestacties van Deense, militairen voorgedaan- Op het eiland Bornholm weigeren smds Dinsdag ochtend 300 soldaten te werken. Hun be raadslagingen met hel hoofd der troepen op het eiland, kolonel Matzen hebben niet tot resultaat geleid. Ongeveer honderd vliegers van de grootste luchtbasis. Kar up, op. Jutland, verlieten Maandagavond hun kamp en wandelden in de richting van Viborg. Hun officieren wisten hen echter spoedig te bewegen terug te keren. Slechts een minderheid der Deense sol daten, heeft aan de protestacties deelge nomen. De overgrote meerderheid hand haaft de "militaire discipline De soldaten zijn er vooral over ontstemd, dat niet alle Deense militairen vallen onder de tot anderhalf jaar verlengde dienstplicht. Dit laatste is een gevolg van het feit. dat de Deense kazerneruimte ontoereikend is voor het aanstonds langer onder de wape nen doen blijven der thans dienende dienstplichtigen in verband met 't inlijven van voor eerste oefening opkomende re- cruten. Communistische opruiing schijnt de oorzaak van de protestacties der militai ren te zijn. Daardoor zou de ontevreden heid der soldaten aangewakkerd zijn. De communistische 'agitatie was goed geor ganiseerd. Koning Boudewijn niet ernstig ziek Mr Oud (v v.d.) betoogde uitvoerig dat het ruet verstandig is om de communis ten buiten deze commissie te sluiten. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat hij geen waardering heeft voor het optreden van deze. Moscovieten. Hun houding bij het watersnooddebat keurde hij ten sterk- ste af. Maar moet men daaruit conclusies trekken? Het communisme moet met geestelijke wapenen worden bestreden. Het debat van de vorige week noemde de heer Oud, gezien het optreden der communisten, ,,een buitengewoon goede bijdrage in het regelmatig laten verdwij nen van deze groep". Om hun voze cri- tiek in het licht te stellen moet men hen juist in de commissie opnemen. Door hun dwaze en ongefundeerde critiek komen zij dan nog grondiger in hun hemd te staan. Slechts uit één overweging moet men de communisten uit Kamercommis sies weren en dat is, wanneer het lands belang op spel staat. Dit is volgens de heer Oud bij deze commissie niet het ge val. Geheime zaken kunnen altijd worden besproken in de vaste commissie voor de defensie of voor de bescherming bevol king. Dat waren de heren Burger en de rest van de constructieve fracties niet met de heer Oud eens. Dat de communist Gortzak zich verzette, behoeft geen be toog. Hij wist al weer de reden van deze motie op te noemen, n.l. dat de dijken wel eens niet gedicht kunnen worden. Uit strategische overwegingen kunnen de Amerikanen dit wel eens wensen. Dit ar gument was voor de heer Oud weer aan leiding om de communisten juist in de commissie te halen, een commissie, waar in zij hun critiek nimmer waar kunnen maken. Geen Esperanto op L.O. Met 3744 stemmen verwierp de Ka mer het artikel, in de wijziging van de L.O.-Wet, om Esperanto op de lagere scholen mogelijk te maken, Vóór stemden slechts de socialisten, liberalen, commu nisten en de heer Roosjen (a.r.). Ook bij de p.v.d.a. was een dissident: de heer Ten Hagen. Hij stemde dus tegen. Een amen dement De Loor (arb.) om het op non- actief stellen van onderwijzers die lid van Gedeputeerde Staten worden mogelijk te maken, haalde evenmin de eindstreep. Het werd verworpen met 3150 stemmen. Vóór waren de socialisten en de commu nisten. Subsidie op huisbrand mogelijk In antwoord op vragen van de heer Ne- derhorst (arb.). oyer. .de. geyolgen van het intreden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de econo mische en sociale verhoudingen in ons land, antwoordde de Minister van Economische Zaken. Prof. Zijlstra, dat wat kolen en erts betreft, nog geen zekerheid bestaat over de prijzen. Het feit dat de koleftprijs bepaald wordt naar de prijs van de Ruhrkolen die hoger ligt dan die van de Nederlandse kolen behoeft nog niet te betekenen, dat onze kolenprijs wordt verhoogd, Dat hangt af van de egalisatie-procedure, die gevolgd zal worden. De Nederlandse Regering houdt echter de bevoegdheid om huisbrand te subsidiëren. Het ontwerp om de prijsopdrijvings- en de hamsterwet 1939 te verlengen bracht Minister Zijlstra in conflict met de k.v.p.- fractie. De oorspronkelijke wet gold des tijds voor ..oorlog, oorlogsgevaar en buiten gewone omstandigheden". Mr. v. Rijcke- vorssel (k.v.p.) nam het de bewindsman kwalijk, dat hij de zaak van de specialisten in het zuiden des lands afgedaan heeft op grond van deze wet. Naar zijn mening is dat onmogelijk, 'want er was geen sprake van „oorlog, oorlogsgevaar en buitengewone omstandigheden". Het debat kwam niet goed tot zijn recht Dit interessante punt was n.l. niet schriftelijk voorbereid, zodat de Minister onverhoeds voor dit probleem kwam te staan. Bovendien maakte voorzit ter Kortenhorst zo snel een einde aan dit gesprek, dat er zelfs van repliek geen sprake kon zijn. Minister Zijlstra ontkende dat hij iedere concrete maatregel, die op grond van deze wet genomen wordt, sprake moet zijn van oorlogsgevaar. Toepassing van deze wet is naar zijn mening een kwestie van beleid. Hij hoopte, dat spoedig aan alle prijsregelende bepalingen een einde ge maakt zal kunnen worden. Prof. Romme (k.v.p.), die zich niet tegen de verlenging van deze wet verzette, vond de uiteenzet ting van de Minister „hoogst gevaarlijk". Op zo'n manier wordt de staatsmacht op onge oorloofde wijze vergroot. Verlaging vereveningsheffing Eindelijk kwam ook nog het ontwerp om de- vereveningsheffing te verlagen van 4>- tot 4 pet aan de orde. Men zal zich herin neren, dat dit ontwerp een gevolg is van de invoering van de Wachtgeld- en Werkloos heidswet. Deze verlaging met een half pro cent heeft bij het bedrijfsleven nogal kwaad bloed gezet, omdat de Stichting van de Ar beid adviseerde deze heffing met 2 pet te rug te brengen. De Regering meende, dat zij niet meer kon doen. Nu heeft de Regering een complex van maatregelen in voorberei ding m verband met de werkgelegenheids- politiek en het huurvraagstuk. Minister v. d. Kieft schreef daarom een brief aan de Ka mer, op 4 Februari jl„ waarin hij voorstelde om de discus-! e maar uit te stellen, tot de nieuwe maatregelen aan de orde gesteld worden. Zou de Kamer dat niet willen, dan kon hij onmogelijk nadelige amendementen toestaan. Verleden week stelde voorzitter Kortenhorst laconiek voor, dit schrijven maar voor kennisgeving aan te nemen. Het was dan ook geen wonder, dat de heer v. d. Heuvel (a.r.) dit schrijven betreurde Om het zacht te zeggen vond hij het onjuist orrdat er daardoor ingegrepen werd op de mondelinge behandeling. Minister v. d. Kieft pareerde deze opmerking door te zeggen, dat de Kamer doet wat zij zelf wil. Nu dat is met deze brief wel gebleken De heren Hoov ikvp). v. d. Heuvel (a.r.). v. d. Wetering (c.h.i en Ritmeester (v.v.d.) betreurden de gang van zaken met du ont werp, dat een terugwerkende kracht heeft tot 1 Juli 1952. Zij wonden er geen doekjes om dat al aanvaarden zij dit ontwerp, zij later op deze materie zouden terugkomen. Instemming met deze onvolledige compensa tie werd door geen van de sprekers betuigd. Een uitzondering was de heer Hofstra (P.v.d.A. i die meende dat dit compromis wel aanvaardbaar was. De oplossing, die de Re gering heeft gevonden, is in ieder geval niet ten koste van de arbeiders gegaan. De heer v. d. Kiefi sprak ock van de meest re delijke oplossing Dat de Kamer daar anders over denkt zal wel blijken als ie belasting maatregelen aan de orde komen. Het ont werp werd z,h.st. aangenomen. Daarna werd een begin gemaakt met het zeer belangrijke ontwerp op het ontslagrecht. Alleen de heer Oud (vvdi is neg maar aan bod gekomen, zodat er alle aanleiding is om hierop mor gen nader terug te komen. Subsidie-regeling schilderwerk verlengd Zoals bekend sluit op 28 Febr. a.s. de termijn voor de oplevering van het schil derwerk. waarvoor door de Rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) subsidie is toegezegd krachtens de rege ling voor subsidiëring van schilderwerk in de wintermaanden. Naar wij thans vernemen is de termijn voor de oplevering van gesubsidiëerd buitenwerk verlengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weersomstan digheden gedurende deze winter. Bovendien kunnen de uitvoerders van de gesubsidieerde schilderwerken in of nabij de noodgebieden zich schriftelijk wenden tot de commissie Mebesal met het verzoek de termijn van oplevering voor de betrokken werken te willen ver lengen. Het secretariaat van de commis sie Mebesal (meer en beter schilderwerk in algemeen belang) is gevestigd te Den Haag, Mauritskade 33b. (Advertentie) verjaag dat lome grrepgevoet met: ...'n Z W/TSAL preparaat/ Dit deelde een deskundige van de Rijks waterstaat gister mee naar aanleiding van de vele berichten, die dezer dagen zijn ge publiceerd over het afsluiten van de zee gaten. Zoals bekend, aldus genoemde deskun dige, zal de minister dezer dagen een com missie benoemen tot het onderzoeken van de mogelijkheid het Haringvliet, de Gre velingen en de Oostersehelde af te dammen. Op kort front. Het is, zoals ieder moet beamen, zo ver volgde hij. altjjd van het grootste belang een oorlog op een zo kort mogelijk front te voeren. Zo hebben ook onze waterbouw kundigen de generaals in de strijd te gen het water al sinds eeuwen onze kustlijn zo veel mogelijk verkort en daar door de zee zo ver mogelijk teruggedron gen. Dit blijkt wel uit de vele plaatsnamen die eindigen op „dam", zoals Rotterdam en Amsterdam, waar dammen werden ge legd om te voorkomen, dat het vloedwater van de Rotte en de Amstel het land kon binnendringen. Indien we inderdaad alle gaten, behalve de waterwegen naar Rot terdam en Antwerpen zouden afsluiten, zou de kustlijn van ruim 1500 kilometer tpt ongeveer 500 kilometer worden terug gebracht. De voordelen, die dit met zich mee zou brengen zijn buitengewoon groot. Voordelen. In de eerste plaats zou natuurlijk de kans op een ramp zoals die ons land op 1 Febr. j.L heeft getroffen, aanmerkelijk kleiner worden. Bovendien wordt het bedrag, dat jaarlijks wordt uitgegeven aan het onder houd van de zeedijken en oevervallen aan zienlijk lager. Een derde voordeel is, dat men door het terugdringen van liet zoute water op deze wyze eindelijk een afdoende middel zou hebben om de verzilting, die jaarlijks millioenen gulden schade veroor zaakt, te bestrijden. Reeds lang in studie „Waarom", zo werd nog gevraagd, „heeft het zo lang moeten duren, voordat de Rege ring opdracht heeft gegeven om de plannen tot afsluiting te bestuderen Het antwoord hierop luidde, dat er, naar de uitlatingen van de minister te oordelen, reeds lang stu die van deze zaken gemaakt is. „In December jl. is nog eens duidelijk onderstreept, dal Go en Sunito over hun uitwijzing De heren Go en Sunito hebben gister voor de sectie Buitenlandse Zaken van het Indonesische parlement een uiteen zetting gegeven over hun uitwijzing uit Nederland. De voorzitter van de sectic. de heer Djody Gondokusumo, zei, dat hij de kwestie-Go en Sunito nog niet. beslecht achtte, ofschoon men wellicht in Neder land die mening koestert. Hij zei. dat de sectie Buitenlandse Zaken zich zal be raden over eventuele maatregelen van wederkerigheid. „De uitwijzing van Go en Sunito houdt verband met de strijd óm Irian", zo zei hij. De heren Go en Sunito zelf verklaarden, dat de twee grootste partijen in Neder land. n.l. de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid, het uitwijzings- besluit hadden goedgekeurd, hoewel, zo zeiden zij. in de "P.v.d.A. nog verdeeld heid over het besluit heerst. De bevolking van Nederland in 1952 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg, zoals reeds gemeld, het voorlopig bevolkingscijfer van Neder land op 1 Januari 1953 10.434.883. De toe neming over het jaar 1952 bedroeg ruim 106,000 zielen. Het aantal levendgeborenen was in '52 232.521, enkele duizendtallen hoger dan in 1951 (228.631). doch berekend per 1000 inwoners bleef de geboorte op vrijwel ge lijk niveau (22.4%n in 1952 tegen 22,3"/nn in 1951). Daartegenover was het sterftecijfer opnieuw lager (67.020 over ledenen of 7,3 per 1000 inwoners tegen 7,5"/no in 1951). Ook de zuigelingensterfte bleef verder teruglopen (22.5 per 1000 levendgebore nen m 1952 tegenover 25.1 in 1951). Per saldo bedroeg het overschot van gebore nen boven overledenen 156.501 tegen 151.437 in 1951). Tegenover deze natuurlijke aanwas stond in 1952 een overschot van uit Ne derland vertrokkenen boven het aantal in ons land gevestigden van 47.665 tegen over een vertrekoverschpt van 22.433 in 1951. De toeneming van dit vertrek-over- schot is gevolg van een belangrijk groter aantal vertrokkenen (51.000 in 1952 te genover 67.000 in 1951J en daarnaast van een lager aantal uit het. buitenland (o.a. Indonesië) in Nederland gevestigden (34.000 in 1952 tegenover 45.000 in '51). Het aantal huwelijken was lager dan in 1951 (87.383 of 8,4 per 1000 inwoners te genover 90.225 of 8,8°/on)'. Koffie-gebruik in Nederland gehalveerd Het verslag over 1952 van de Amster damse -Gcederenbank N.V. zegt het vol gende over koffie: Me consumptie in Ne derland heeft nog lang niet het niveau van vóór de oorlog bereikt. Het verbruik in 1952 kan worden aangenomen op 350.000 balen (van 60 kg tegen een vooroorlogse consumptie van het dubbele van deze- hoeveelheid, po meóst'ë koffie kwam Vit"BrazfJTe. ne"'Ttyeëds; plaats kwam "Afrika; Uil Indonesië importeerde Nederland aanzienlij^ meer koffie dan in 1.951. De cijfers van de totale wereldoogst bewegen zich op een lager niveau dan vóór de oorlog. het ernst is met die grote afsluitingen. Wij wachten nu alleen af wat de uitkomst zal zijn van de studies van de rijkswaterstaat en van die der commissie" Onze zegsman prees in dit opzicht de dili- gentie van minister Algera, die reeds zo kort nadat hfj aan het bewind is gekomen, en nog voor de grote vloed, blijk ervan heeft gege ven de urgentie van dit grote plan in te zien. „Het is te hopen", zo zei onze zegsman, dat men een minister van Verkeer en Wa terstaat in de toekomst wat meer tijd gunt zich in te werken. Belangrijk is dat er een goed ingewerkte minister aan het hoofd van dit departement staat. Zes ministers in zeven jaar is wel rijkelijk veel" Er was gisteravond alarm in Dirksland. waar een polderdijk óp doorbreken stond. In de polder „Diedcrik" staat nl. een sluis, een zgn. duiker, die de Duitsers tijdens de be zetting gebruikten voor de inundatie om het water uit de polder ,e spuien op de haven van Dirksland. gebruikte men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit bad evenwel tot gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstónd. Hierdoor dreigde gevaar voor onderlopen van de polder cn het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in allerijl werden tientallen vrachtwagens naar de plaats des onheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwingen. Men is er op het ogenblik nOg mee bezig, maar volgens deskundigen is het gevaar geweken. Na watersnood dreigt waternood Bij Kruiningen en*Krabbcndijke zijn. naar wij vernemen, bij de buizen der waterlei ding door de werking en de druk van het binncngevloeide zeewater uitschuringen en onderspoelingen ontstaan, die zeer zorgelijk worden geacht. Deze zullen de watervoor ziening van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren onmogelijk maken als de bui zen breken of ernstig ga®nlekken. Zodra men hiervan op de hoogte is, is men b'egon- ncn met het treffen van maatregelen. Deze .maatregelen bestaan uit een bekisiing. een sleenbestorting of een systeem van jukken, om de buizen le steunen. Met man en macht wordt ihans gewerkt om de situatie meester te worden. Men hoopt vooralsnog hierin tc slagen. Dinsdagavond heeft de arts Georges Luigi. die koning Boudewijn heeft onder zocht, verklaard, dat de Koning niet ernstig ziek is. Hij zou over een paar weken zijn normale werkzaamheden kunnen hervat ten. Premier Van Houtte heeft Dinsdag in de ■Belgische Kamer, in antwoord op een van socialistische zijde gestelde vraag, gezegd, dat de Koning, die thans niet zijn vader en stiefmoeder aan de Franse Riviëra ver toeft, ernstig ziek is. Duizenden militairen uit vijf landen, die Nederland na de overstomingsramp te hulp zijn gesneld, zijn gister naar hun bases te ruggekeerd. Slechts enkele gespecialiseerde eenheden cn materiaal zullen nog blijven. Volgens.de .mcrikaanse ambassade keer den gister 18 tot 1900 Amerikaanse militai ren naar Duitslan- terug. Slechts twaalf man blijven achter met een officier .Zij zijn uit gerust met tien waterzuiveringsinstallaties en vijftien ducks. Al het Engelse luchtmachlpersoneel is gis ter teruggekeerd en de Engelse troepen ver trekken vandaag weer naai' Duitsland, zevert van de negen helicopters van de Britse ma rine gaap. Vandaag terug, evónals het Engelse Rijnflotlielje. Van de Engelsen blijven Slechts twee helicopters, vijf ducks met veertien man, vijf zuiveringstanks met bemanning en twintig militairen in Hoek van Holland ach ter. Ook de Canadezen van de 27 infanterie brigade in Duitsland, die op Goeree-Ovcr- flakkee kadavers hebben opgeruimd, zijn naar hun basis teruggekeerd. Dc twee batal jons Franse genietroepen hebben eveneens hun werk beëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar België ver trokken. Britse straalvliegtuigen voor het Midden-Oosten Het Lagerhuis heeft zich met 267-238 stem men uitgesproken voor het leveren van straalvliegtuigen dooi- de Engelse regering aan Egypte en de- andere landen van het Midden-Oosten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2