Naar het veilige Westen Twintig jaar Danielle Darrieux Wees voorzichtig met een oordeel en met termen! Ze zijn vol vertrouwen, maar de grote vraag is: wat nu? Griep? Chefarine „4'" doet wonderen! Chefarine „4 Wun hors wun BOEKWINKEL OVERSCHOENEN onmisbaar Tabarin te koop Vijf expedities in de Himalaya Velen weten niet wat zij zeggen BIJBELS SEDERT 1477 Zelfs de R was niet van Rembrandt Woensdag 18 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD J Pag. 5 HET PROBLEEM VAN DE VLUCHTELINGEN door P. W. Hussel. VLIEGVELD RIEM-MüNCHEN. Een messcherpe wind snijdt over het vliegveld Riem. Hagel en sneeuw slaan tegen de ruiten van het restaurant, waar de koffie duur en slap is. De meteorologische dienst van de luchthaven deelt mee, dat er nog maar twee vliegtuigen zullen landen. Er is harde tot stormach tige wind op komst en de landingsbanen zullen over enige uren ongebruikt liggen. De Duitse stewardess van de K.L.M. heeft ons gewaarschuwd: over enkele ogenblikken zal het eerste van de twee laatste ma chines binnen komen. Op het platform staat een man van de stationsdienst, de stormpet met een riem onder de kin vastgebon den. Ginds op de achtergrond raast het vliegtuig tegen de hagel in naar beneden. De wielen raken de baan en enkele ogenblikken later rolt het naar de uitgang. Het is een DC-4, een Skymaster van de Air France. Met de regelmaat van een klok zet de gezagvoerder, die dagelijks de lijn Berlijn-München-Parijs vliegt, het toestel om precies tien minu ten over elf voor het restaurant neer. Nog één snelle omwente ling van de motoren en dan komt de luchtreus tot stilstand. Er wordt een vliegtuigtrap aangerold en de wind blaast tegen de deur van de machine, die met een harde klap openvliegt. Tussen de gewone passagiers stappen ze uit. de vluchtelingen uit Oost-Duits- land. Het is elke dag maar een klein groepje mensen, dat met de Air Fran ce meekomt. De betalende reizigers gaan voor en slechts op het laatste ogenblik worden de vrij gebleven plaat sen „opgevuld" met de vluchtelingen, Met pantoffels aan haar vermoeide voeten stapt oma Groth 67 jaar op het vliegveld van München uit het vliegtuig, dat haar van Berlijn naar het vrije Westen bracht. Wie er het eerste bij is, die maalt ook het eerst. Een kleine dertig zijn het er deze keer. Mensen die, zoals zijzelf zeggen, alles achterlieten om het Westen te kun nen bereiken. Ze zien er geenszins on dervoed uit en een enkele rafel daar gelaten, steken ze allen behoorlijk in de kleren. Wat zij meebrengen bestaat doorgaans uit niet meer dan vijftien ki lo bagage per persoon. Het zijn kof fers en tassen, kartonnen dozen en kar- biezen, het geheel gevuld met linnen goed en winterkleding. Iemand van het Rode Kruis vangt de mensen op en verzamelt hen in een hoek van de aankomsthal. Stil np de hoek van een houten bank zit een oud vrouwtje. Het. is oma Groth. Ze is 67 jaar en kwam samen met haar dochter Paulahaar schoonzoon Josef en de twee kleinkinderen. „We woon den in Ostbrügenetz", vertelt oma Groth. „Vroeger hadden mijn man en ik een boerderij. Toen mijn man stierf, heeft Josef het bedrijf overgenomen. Acht koeien, vier varkens, een paard en een kleine honderd kippen hadden we. Nu? Nu hebben we niets meer, maar We zijn allemaal veilig en wel hier, inclusief de kleine Anne en Peter." „Wat ik ga doen?", repeteert schoon zoon Josef onze vraag, terwijl hij zijn Zondagse lakense jas openknoopt en zijn bruine gleufhoed op de bank legt. „Nah, kijken wat er met me gebeurt. Misschien kan ik hier in West-Duits- land werk krijgen. Veel werklozen hier? Dan wellicht m Amerika. Ik zie het wel. Geld? Neen, dat kon ik niet mee nemen. Stond op de Boerenleenbank en ik durfde het er niet afhalen om geen achterdocht te wekken, Maar men zal ons hier wel helpen", zegt hij opge wekt. „Daar hebben we tenminste hele maal op gerekend". Zoals Josef, zo zijn ook de anderen. Het lijkt soms angstig, als men hoort, dat deze mensen zo maar van huis en haard zijn weggelopen zonder er verder bij na te denken. „Waarom ik vlucht te? zegt Heinrich K., 46 jaar en land bouwer van beroep. „Ik zag drie van mijn beste vrienden maanden geleden reeds de wijk nemen en werd zenuw achtig bij de gedachte, dat mij eens gevraagd kon worden, wat ik van hun vlucht afwist. Toen ben ik ook maar gegaan. Hier zal men mij zeker verder helpen, dat is mijn vaste overtuiging". VRAAGTEKENS En die „overtuiging" hebben ze alle maal, de vluchtelingen die op Riem aankomen uit Berlijn. Het schijnt zelfs nauwelijks meer enige moeite te kosten om naar het Westen te gaan. „We na men in Oost-Berlijn een kaartje voor de ondergrondse. Die loopt van Oost door West weer terug naar Oost. Je neemt dat kaartje dus voor een sta tion, dat verderop ln Oost-Berlljn ligt, maar stapt onderweg in West-Berlijn uit", vertelt Paula, de dochter van oma Groth. „Je moet alleen niet teveel bagage meenemen, want er wordt in die ondergrondse door de Oostduitse Volkspoli tie werd veel gecontroleerd en met een hoop koffers val je op. Maar voor de rest, gaat het erg makkelijk. Het moeilijkste voor ons was nog om het geld bij elkaar te krijgen voor de treinreis van ons dorp naar Oost-Ber lijn. Toen dat er een keer was ging alles gesmeerd." Ook Herman B. werkte op een boer derij. Niet zelfstandig, maar als stal knecht. Hij is ongetrouwd en 34 jaar. „Van ons koren en ons vee moesten we tachtig procent inleveren", zegt hij. „We kregen dikwijls nog minder dan de helft van de werkelijke waarde uit betaald. Mijn baas heeft twee keer ge weigerd zijn varkens te brengen en toen zijn ze hem komen halen. Vóór mij zoiets gebeurde, ben ik maar ge gaan. Ik ben nog jong en in Canada kunnen ze mensen gebruiken, die wil len werken. Ik zal wel een gaatje vin den om daar te komen. Er is altijd nog wel een plaatsje op het dek van een schip te vinden", lacht de boeren knecht uit de omgeving van Breslau. Intussen is een grote blauwe bus voor-gereden en via de douane die snel klaar is met de controle van de weinige bagage gaat het naar een ontvangcentrum van het Rode Kruis te München. Warme soep, ieder twee wol len dekens, een gulden zakgeld en kleer tjes voor de kinderen. Dan voor alle maal een treinkaartje derde klasse en drie uur later zit men alweer in de trein naar Stuttgart. Ook daar zullen klaar staan, die de vluch- lang de plaatsruimte die men daar heeft. En dan maar afwachten wat de komende weken en maanden brengen. Duizend komen er per dag van het Oosten uit West-Berlijn binnen. Dit was maar een groepje van dertig mensen. Maar tegelijk dertig vraagtekens meer voor de toekomst en dertig mensen, waarover West-Duitsland vraagt: wat moeten we met ben aanvangen? Aovertentie Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n 4lje doet wonderen Nieuwe spelling voor Britse kinderen LONDEN. One horse won. Of Wun Hors wun? Leden van het Britse parlement zullen 27 Februari moeten beslissen of enkele duizenden kinderen aan een experiment met een gemak kelijker spelling mogen deel nemen. Gisteren is er bij het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend tot vereenvoudiging van de spelling, waardoor er een einde zou wor den gemaakt aan het „algemeen verspreid onvermogen van de kinderen om hun eigen taal te lezen". Volgens een regerings rapport. dat enige tijd geleden versoheen, is dertig procent van de vijftien-jarigen achter met lezen. De opstellers van het wetsont werp. de parlementsleden I. J. Pitman, de kleinzoon van de uitvinder van het stenografie systeem Pitman, en dr Mont Follick, die reeds jarenlang pleit voor een eenvoudiger spelling, zijn er van overtuigd, dat het leren lezen en schrijven door een vereenvoudigde spelling zeer ver gemakkelijkt zou worden en dat de kinderen op latere leeftijd zon der grote moeilijkheden tot de excentrieke Engelse spelling zou den kunnen terugkeren. J) Hulpmaatregelen zijn op komst Franse regering steunt de beeldende kunstenaars Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. De Franse regering gaat in het belang van de beeldende kunst een aantal maatregelen nemen. Zij hebben betrekking op een internatio nale kunstenaars wijk in Parijs, een verandering in het kunstonderwijs, het verstrekken van opdrachten door particulieren en door de staat. Men wil beginnen met de jury voor de Prix de Rome te wijzigen, zodat er thans ook kunstenaars, die de nieuwe richtingen in de schilderkunst zijn tos- gedaan, een plaats zullen vinden. De porceleinfabriek van Sèvres zal meer opdrachten aan jonge kunstenaars verstrekken. Zij zal proberen haar tra ditionele decoraties van het product te vernieuwen en zij heeft opdracht gekre gen, haar verkoopmethoden bij de tegen woordige tijd aan te passen. Voorts zal iedere architect, die een gebouw voor rekening van de overheid ontwerpt, er mede dienen te rekenen dat een procent van de aanbestedings som moet worden gebruikt voor beeld houwwerk of voor wandschilderingen, dan wel voor beide gezamenlijk. Voor 1953 heeft men tot dusverre reeds voor een totaalbedrag van 100 millioen francs aan opdrachten kunnen verstrekken. Daarbij heeft de staat voor dit jaar nog Volgende maand: Drie dimensionale film in Engeland Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN. Filmbezoekers te Lon den en verscheidene provinciale centra zullen volgende maand speelfilms van normale lengte in drie dimensies In be bioscopen zien. die speciaal voor dit doel worden uitgerust. De Rank-organl- satle heeft medegedeeld, dat de voor bereidingen in deze bioscopen thans in volle gang zijn en zodra het werk is voltooid zullen stappen worden on dernomen om andere theaters van de Rank-organisaties eveneens voor de ver toning van drie dimensionale films ge schikt te maken. Zij die deze films zien, zullen een speciale bril moeten dragen. Ook de Metro Goldwyn Mayer zal haar eigen drie dimensionale films volgende maand in haar filmtheaters in het Londense West End vertonen. Hertog van Edinburgh bezoekt de troepen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN. De hertog van Edinburgh vliegt op 18 Maart naar West-Duitsland voor een driedaags bezoek aan eenhe- van de Britse vloot, het leger en de Nieuwe uitgaven Ignazio Silone: Het zaad onder de sneeuw, roman uit het Italiaans ver taald door J. F. A. Allen. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Egbert Ewijck: Geweld en geweten (Vier toneelspelen). Van Logchum Sla terus, Arnhem. Liesbeth van Hierden: De Lente duurt drie maanden, roman. Uitg. Jan van Tuyl, Antwerpen-Zaltbommel. Koert de Haan en Hans van Assum- burg: Uraniumkoorts, verhaal over een reis naar de planeet Venus. Uitg. Hofboe- kerij-Heemstede. George Seaver: Albert Schweitzer: Leven en Denken. Uitg. Drukkerij Hol- landia, Baam. De douane van de luchthaven Riem is snel klaar mei de controle van de bagage: wat koffers en een handvol tassen. Meer had ook Josef (met hoed niet bij zich en zijn zoon Peter hield trouw het °og op de kostbaarheden. MAAR MANNEN HOUDEN ER NIET VAN T S het U wel eens opgevallen, dat de -*■ film ons maar zelden niet vrouwen in regenkleding confronteert? En mocht de hoofdpersoon uit een regenscène druipnat aan de deur van haar woning hellen, dat ze dan zelden een regenjas draagt en in elk geval keurig en uiterst flatteus schoei sel? De vrouw zucht er wel eens om. Misschien heelt ze juist daardoor zo'n hekel aan alles wat naar practische kleding zweemt en stapt zy daarom met tegenzin in een puur solide overschoenen, wanneer het buiten weer eens heel erg mis is. Elégance, ook in schoeisel, geeft het ware cachet aan liet uiterlyk van de Vrouw. En of overschoenen dit verhogen? Ze bestonden al in de tijd van De Genestct. Deze dichter geeft in een vers, waarin hy de gure, regenachtige winters van ons klimaat hekelt, de lezer een goede raad: trek overschoenen aan Onze grootmoeders hielden zich toen nog aim haar laarsjes, die elk jaargetijde trotseerden Een plomp omhulsel als een overschoen zal men haar wel niet hebben kunnen aan praten; dit zal vermoedelijk alleen voor de mannen uit die tyd in de handel zyn gebracht. voor 55 millioen beeldhouwwerken en schilderijen besteld. Ten slotte denkt de regering dit jaar een begin te kunnen maken met het stichten binnen de muren van Parijs van een Cité internationale des Arts. De stad Parijs bezit namelijk in de buurt van de Pont Marie en het lie St. Louis, achter het stadhuis een ter rein van 16.000 vierkante meter. Daar op wil men, naar het voorbeeld van de Cité universitaire, een aantal ge- bouwen zetten met kleine woningen en met ateliers. Ieder land zou dan daar zijn eigen pand kunnen hebben en dat ter beschikking stellen van zijn kunstenaars, die er permanent of tijdelijk willen wonen. De Parijse gemeenteraad heeft reeds het voorstel aangenomen het terrein in orde te brengen en het ministerie van onderwijs hoopt nog in 1953 te begin nen met het leggen van de fundamenten voor het eerste gebouw, dat dus het „Franse huis der kunstenaars" zal wor den. Recht jasje van sterke, wollen stof. De ruime, aangeknipte mouwen maken het tot een comfortabel huisjasje. Een rechte kokerrok completeert het geheel. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. Heit Bal Tabarin. de be kende amusementsgelegenheid op Mont- martre, die enige maanden gesloten is geweest als gevolg van meningsverschil len tussen de eigenaars, wordit volgende maand wederom geopend. Het ligt na melijk in de bedoeling, het établisse ment te verkopen en men verwacht uiteraard een hoger bod op een in wer king zijnd „Bal" dan op een gesloten. De koopprijs wordt op 200 millioen francs (iets meer dan twee millioen gulden) getaxeerd; daarbij bedenke men dat de ontvangsten alleen uit hoofde van dranken soms meer dan tien duizend gulden per avond kunnen belopen. Danielle Darrieux: 41 filmrollen. ZURICH. (Reuter.) Ook dit jaar zal een Zwitserse expeditie weer een poging doen om een hoge berg in de Himalaya te beklimmen. De Zwitsers zullen de Mount Everest ditmaal laten rusten en proberen de top te bereiken van de Dhaulagiri. een berg van 8166 meter in het Westen van Nepal. Vijf expedities zullen zich dit jaar in het gebied van de Himalaya wagen: 1. De Engelsen zullen proberen de top van de tot dusverre onbedwongen Mount Everest te bereiken. 2. Een Amerikaanse expeditie. 3. Een Duitse. 4. Een Japanse. 5. Een Zwitserse. door Hugo Lou» Tussen Versailles en St. Germain, op grond die aan de Franse koningen placht toe te behoren, ligt het witte huis van een filmactrice. Het is een achttiende-eeuws huis en de schitteren de tuinen er omheen werden aangelegd in de tijd van Lodewijk de Zestiende. Het lijkt meer een oord voor in crino line gehulde elegantie dan voor zo iets modems als een filmster. Wanneer de zon op het landgoed schijnt, vormt dat een tafereel van rijpe, voltooide schoon heid. De twintlgste-eeuwse actrice, die in deze rust verkoos te wonen, moet een vrouw zijn van smaak en cultuur. Het huis, Coeur Volant geheten, draagt slechts een bordje no. 7.. geen naam van de bewoonster, Maar haar identi teit wordt in de rozentijd verraden door een groot perk rozen van één bepaalde variëteit! Deze soort roos, te Parijs be kroond met de gouden medaille van het Congres National de la Rose, is ge kweekt door een bewonderaar van de actrice en staat in de catalogi te boek als de „Danielle Darrieux 1948" Het is een zalmkleurige roos met een gele weerschijn. Tussen haar piano en haar Chinese beeldjes, met haar echtgenoot Georges Mitsinkidès en haar poes Blanchette, woont hier de Danielle Darrieux van een en veertig films. Onlangs vierde zij haar twintigjarig jubileum als film actrice. Dat is geen kleinigheid. En al weten wij ook, dat zij al goed voor haar twintigste jaar begon te filmen, toch bevestigt dit jubileum dat zij niet meer tot de jonge garde behoort. Maar een rozenkweker wijdt aan haar een van zijn mooiste scheppingen en Ame rikaanse zowel als Franse filmmaat schappijen roepen om strijd haar me dewerking in. Menige jongere mag haar benijden, Danielle Darrieux brengt op het doek iets mee, dat haar omringt en haar on derscheidt. Noem het persoonlijkheid, Leeuwen van Quo Vadis gaan naar München MAASTRICHT. (ANP). Een groep leeuiwen van Klants Dierenpark te Val kenburg, versterkt met enkele leeuwen die optraden in de film „Quo Vadis", zullen binnenkort naar München ver trekken, om daar op te treden in een nieuwe Duitse film, waarvan de naam nog niet bekend is. De Oostenrijkse domipteuze miss Belita, die met een an dere leeuwengroep in een circus te Ant werpen optreedt, zal waarschijnlijk met de fiknleeuwen het nieuwe nummer te München repeteren. noem het haar typisch Europese vrouw zijn. Het is er. Nergens bleek dit dui delijker dan in het onlangs vertoonde Rich, young en pretty. Dit is een luch tige, Amerikaanse amusementsfilm vol rumoerige jeugd, zoals Jane Powell en Vic Damone. Wie aan deze film later nog eens terug denkt, herinnert zich.. Danielle Darrieux. Met haar uitdruk kingsvol gezichtje en haar bekoorlijk zangstemmetje stal Danielle zo rustig- weg de hele voorstelling! En in Operatie Cicero, waarvoor Jo seph L. Mankïewïcz haar naar Ameri ka liet komen, geeft zij James Mason, die met zyn markante kop waarlijk zelf wel een doek kan vullen, goed por tuur. Wanneer Danielle in Parijs filmt, komt haar man haar dagelijks met de auto uit de studio halen en rijdt haar naar Coeur-Volant, hun verkwikkend- rustige huis tussen de bossen van Mar ly. Uit dit buitenleven put Danielle de bezonkenheid en het volstrekt onner veuze gemak, die haar voor de came ra kenmerken. Het gaf haar ook een speciaal enthousiasme voor haar rol in Le Plaisir, de nieuwe film van Max Ophuls (de regisseur van La Ronde). Want voor haar scènes in Le Plaisir met Jean Gabin en Madeleine Renaud moesten er dagenlang opnamen worden gemaakt onder de appelbomen van lan delijk Normandië. Danielle speelt in de ze film de rol van Flora in Guy de Maupassants verhaal La maison Tel lier. Flora is een meisje van pleizier, dat op een wonderlijke dag de inwer king van buitenzon, natuurschoon, lan delijke rust en kinderlijke onschuld on dergaat. Het is een rol van weinig woorden, waarin Danielle's „masker", haar boeiende gezicht, alles moet uit drukken, Een en veertig filmkarakters heeft dit gezichtje vertolkt en in twin tig jaar verwierf het de trekken van een vrouw, die het leven kent en be gerenswaardige geheimen weet. Zo zag Hugo Lous het huis Coeur- Volant, waar Danielle Darrieux woont. HYSTERIE, NEUROSE EN PSYCHATESIE Van onze medische medewerker. TJET is merkwaardig, dat in deze J-J- tijd, waarin zo de nadruk op psychologisch en psychiatrisch voor onderzoek van personeel wordt ge legd, de verschillende termen welke op dit terrein bestaan, zo daar elkaar worden gehaald. Hoe vaak goochelt men niet met termen als: „Die man is een echte hysterische figuur" of „Zij is zo neurotisch als wat!" Voor de meesten gelden al deze aanduidingen als verschillende woorden voor alle lichte psychische afwijkingen, terwijl medisch gesproken al deze termen een exact omschreven betekenis hebben. Ik zal enkele van deze begrippen wat nader omschrijven. De hysterie is een stoornis in het uit drukkingsvermogen. Het kenmerk van de hysterie is de on-eohtheid. Zo zai een hysterisch iemand op een onver wachte onaangename gebeurtenis rea geren met een aanval die precies op een epileptische aanval lijkt. Op chro nische moeilijkheden in het leven rea geren hysterici met ziekten, welke zij in werkelijkheid niet hebben of waar van zij de symptomen opblazen, Het is voor de dokter vaak moeilijk om te onderscheiden of hij met een echte, Vóór dc oorlog was de overschoen veel gevraagd artikel. Het model leverde echter bezwaren; er hestonden schoenen ter bescherming van molières en andere, die op pumps waren berekend, zodat de vrouw verplicht was zich twee paar over schoenen aan te inelen. Gelukkig werd na 1945 ook in Neder land de Amerikaanse „stadionboot" popu lair. Die past n.L om elke schoen en kan desgewenst ook zonder verder schoeisel gedragen worden. Wel is die laatste vinding een tikje breder en minder elegant dan de reeds bestaande modellen, maar in ieder geval practisch en sportief. Een nieuw snufje op regenschoenen. gebied zyn de plastic covers. Die hebben het nadeel gauw vuil te zyn en snel te slyten. Ze zien er echter aardig uit en zijn ideaal ter bedekking van avond schoeisel. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ONGEVEER vier-en-driekwart eeuw geleden, in 1477, verscheen de eerste gedrukte Nederlandse Bijbel: „gemaect te DELF IN HOLLANT mit- ter hulpe Gods ende bij ons JACOiB JACOBS SOEN ende MAURITIUS YEMANTS ZOEN van MEDDEL- BORCH ter eeren Gods ende tot stich- ticheit ende lerynghe der kersten ghe- loovighen menschen". Ter gelegenheid van dit merkwaardi ge jubileum heeft de uitgeverij Proost en Brandt n.v. te Amsterdam een boek je uitgegeven. „Nederlandse Bijbels en hun uitgevers. 1477—1952", dat in woord en beeld een overzicht geeft van de ge schiedenis van de Nederlandse Bijbel. Aan de hand van ruim twintig illustra ties, voor het merendeel reproducties van bijbelpagina's, krijgen wij een in druk van de vele bijbelvertalingen en -uitgaven die in de loop der tijden in ons land het licht hebben gezien. Tevens zijn opgenomen zestien verschillende verta lingen van eenzelfde tekst en het is ver rassend om te zien hoe weinig er in dit opzicht veranderd is. Juweel van typografie Dat dit boekje een juweel van ty pografie is uitgegeven door de aange wezen firma daarvoor, wordt duidelijk als men weet, dat de n.v. Proost en Brandt een fusie is van een ruim hon derdjarige papierhandel en een der oud ste bijbel-uitgeverijen in ons land. Deze uitgeverij was die van J. Brandt zoon, in 1742 gesticht door de boekbinder- bijbeluitgever Hendrik Brandt. Het boekje is niet in de handel, maar voor belangstellenden op aanvraag ver krijgbaar. Vignet op de titelpagina van een zoge naamde Biestkens-Bybel, in 1563 ge drukt bij Lenaert der Kinderen. De in scriptie luidt: „Gelijck een lelie onder de doornen, so is mijn vriendinne onder de dochteren." ernstige aandoening dan wel met een hysterie te doen heeft. We moeten vooral niet de fout maken een hystericus voor een simulant te houden. De hystericus wendt geheel onbewust zijn ziekte voor en gelooft er zelf écht in. Hij bemerkt ook niet het inconsequente in zijn houding, dat b.v. zijn ziekte steeds heviger is, wanneer hij in gezelschap is, terwijl onder in vloed van een plotselinge schrik de verschijnselen als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Zo kunnen vormen van blindheid, van complete verlamming ineens onder in vloed van een enkele electrische be handeling verdwijnen. Ook door mid del van suggestie is de patiënt vaak gemakkelijk te genezen. Hysterie is een echte ziekte. Een simulant wendt bewust ziekteverschijnselen voor en kan door iemand die met dit soort mensen weet om te gaan worden ontmaskerd, door bestraffing bijvoor beeld. Bij hysterie heeft bestraffing altijd een tegengesteld effect. NEUROSE Een neurose ontstaat door een fout in de psychische opbouw welke volgens Freud reeds in de vroegste kinderjaren is gemaakt. Als gevolg hiervan rea geert de patiënt onbewust op bepaal de normale prikkels anders dan nor male mensen. De bekendste vormen van de neurose zijn de dwang- en angstneurosen. Bij de dwangneurose voelt de patiënt zich tot bepaalde stereotype daden gedwongen. Hij wil op zijn bureau altijd alles op de vaste plaats hebben liggen; een schilderij dat een beetje scheef hangt, irriteert hem zo, dat hü het per se recht moet hangen. Iedere morgen, voor hij van huis naar zijn werk gaat, moet hij eerst al zijn zakken navoelen, of alles nog wel aanwezig is. U ziet: een klein beetje van een dwangneurose hebben we allemaal! Een angstneurose maakt de patiënt ang stig voor bepaalde gebeurtenissen. Bekend is bijvoorbeeld de besmettings angst. Hierbij durft hij niets aan te raken, moet zich duizend maal per dag wassen, durft niet met bepaalde mensen in aanraking te komen uit angst zich een besmettelijke ziekte op de hals te halen. De neurosen kunnen vaak zo ernstig worden, dat de pa- Candidaten voor de Oscars HOLLYWOOD. (A. P.) De Britse acteur A. Guinnes (The Lavender Hill Moto) behoort met de Amerikanen Mar ton Brando (Viva Zapata), Gary Cooper (High Noon). Kirk Douglas (The Bad and the Beautiful) en José Ferrer (Mou lin Rouge) tot degenen, die candidaat zijn gesteld voor de titel „de beste ac teur van 1952". In aanmerking voor de titel beste ac trice van 1952 komen Shirley Booth (Come back little Sheba), Joan Craw ford (Sudden Fear), Bette Davis (The Star) en twee jonge sterren, Julie Har ris, die haar eerste filmrol speelde in Wie Member of the wedding en Susan "syward. die de zangeres Jane Froman uitbeeldde in With a song in my heart. De films High Noon en The Quiet Man staan bovenaan op de voordracht van de beroepsverenigingen voor de Os car, die aan de beste film van 1952 zal worden toegekend. Eveneens in aanmer king komen The Greatest show on earthIvanhoe en Moulin Rouge. Candidaat voor de titel „de beste pro- 1 cHS.leider v- 1952" zyn Cecil B. De Mil- w,,c+T (i^rea,testT,show on earth), John Huston (Moulin Rouge). John Ford (Wie «niet Man), Joseph Manckiewicz (Ope ratie Cicero) en Fred Zinneman (High tienten met meer in de normale maat schappij te handhaven zijn. Volgens Freua zou men door het opsporen van de fout in de psychische opbouw (dit kan m lange gesprekken met de psy chiater gebeuren, de z.g. psvehoana- iyse) de neurose kunnen genezen. PSYCHATESIE Onder psychasthesie. ook een term, die tegenwoordig bij iedereen vóór in de mond ligt, verstaat men de toestand waarbij iemand op een kleine gebeur tenis abnormaal heftig reageert. Ziet zo iemand een auto-ongeluk gebeu ren, dan kan hij dagen van streek zijn. Voelt hij wat hoofdpijn, dan zit hij dadelijk bij de dokter om te vragen of er toch geen gezwel in zijn hoofd zit, Moet zijn vrouw bevallen, dan heeft hij hiervan meer te lijden dan zijn wederhelft. In de oorlog geeft deze psychasthesie grote moeilijkheden: de shell-shock, de abnormale vluchtreacties zijn meestal aan een psychasthene aanleg toe te schrijven. Het typische is hier. dat, zodra de gebeurtenis die de reac tie oproept, voorbij is, de patiënt vrij snel is genezen. We moeten met het vellen van een oordeel over iemands psychische toe stand dus wel voorzichtig zijn in onze woordkeus! DEN HAAG (A.N.P.) De RemJbrandt, die een Zweed op een Londense rom melmarkt voor enkele ponden kocht, blijkt te zijn geschilderd door Rom- bout van Troijen. Dit heeft het onder, zoek van de expert dr. ir. A. M. de Wildt en dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie in Den Haag, uitgewezen. In de negentiende eeuw heeft een ver valser gebruik gemaakt van de om standigheid, dat Rembrandt en Rom- bout van Troijen precies dezelfde R. gebruikten. Hij liet de oorspronke- hjke R staan, maar schilderde over de achternaam Troijen heen de letters „em-brandt". Een microscopisch onder zoek bracht dit aan het licht. Door verder schoonmaken kwam de origi nele signatuur en daardoor de volle waarheid te voorschijn. En de Zweedse conservator Serge Bask alow, die bij het schoonmaken de néam Rembrandt had ontdekt, is naar Zweden teruggekeerd om de eigenaar van het schilderij te vertellen, dat hij met zijn Abraham en Hagar in een rotsachtig landschap voor enkele pon den toch niet teleurgesteld behoeft te zyn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3