Friesrl) Da tibial) CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Bonn tracht Amerikaanse steun te verkrijgen voor afwijzing der Franse voorstellen Voorzitter Avro voorlopig niet voor de microfoon Duizend evacuees keerden in verlaten Fijnaart terug Een groep helicopters landde bij Paleis Soestdijk L| et is aan onze lezers uil de Kamer- verslagen bekend, dat bij de be groting van Oorlog nog al wat gedebat teerd is over het Humanistisch Ver bond en het Humanistisch. Thuisfront. Van R.K. zijde werd het nogal hoog opgenomen, dat Minister Staf op be perkte schaal ook het Humanistisch Thuisfront gelegenheid gaf, bezinnings bijeenkomsten te organiseren met mili tairen. Zowel in de R.K. pers als in de vergadering van den partijraad werd krachtig positie gekozen. Het scheen zelfs een ogenblik, dat er voor Minister Staf moeilijkheden zouden dreigen. Het R.K. Dagblad Ons Noorden wijdt daaraan nu enkele beschouwingen. Maar daarin komt één formulering voor, die bij ons om historische redenen ernstig bezwaar ontmoet. Het blad schrijft: 'Aan de discussie over het humanis me zijn de afgelopen weken nieuwe bijdragen geleverd, die alsnog aandacht verdienen. In de partijraad van de Katholieke Volkspartij omlijnden prof. Romme en mag. Stokman het stand punt van de K.V.P.-fraetie in de Tweede Kamer, wat de practische uitwerking betreft mede naar aanlei ding van de door minister Staf ge troffen maatregelen ten behoeve van de humanistische vormingscursussen. Bij de behandeling van de defensie begroting in de Eerste Kamer gaf jhr. Ruys de Beerenbrouck de visie van de K.V.P.-fraetie in de Senaat. Be langrijk was echter ook, dat men vanuit Hel Protestantse kamp aan de discussie ging deelnemen Tegen dezen laalsteu volzin gaat ons bezwaar. Hij is in strijd mei de feiten. Hij stelt het voor. alsof van de zijde der K.V.P. deze zaak aan de orde is gesteld en dal daarna de Protestanten ook be gonnen. Het tegendeel is waar. En de handelingen wijzen dat duide lijk uit. Want de zaak komt nu niet voor het eerst aan de orde. Op 31 Maart 1949 speelde zij al in het debat in de Eerste Kamer. Toen heeft de heer Schipper (A.R.) er bezwaar legen gemaakt, dat de Minister van Wederopbouw de geestelijke verzorging van het Humanisme in de Duwkampen op één lijn sfelde met die van de ker ken. Hij werd daarom van de zijde van de P.v.d.A. scherp aangevallen. In dezen loon: „Die opmerking van den heer Schipper was voor mij daarom zo verbijs terend, omdat ze getuigt van een on verdraagzaamheid. diê wij in Nederland, naar ik dacht te boven waren; ze ge tuigt evenwel ook van verwatenheid ten aanzien van de persoonlijke over tuiging van degene, die haar uitspreekt Deze opmerking is van den heer Woudenberg, die "sprak namens de P.v.d.A. Zoals gezegd, dit was in 1949. Toen stelde de heer Schipper de zaak principieel aan de orde. Maar toen zwegen de mannen van de K.V.P. Ze lieten den heer Schipper alleen staan. Later heeft bij de begroting van oor log de heer Algra meer dan eens op deze zaak gewezen, b.v. op I Augustus 1951. en nog eens een jaar later. En nu komt de K.V.P. bij de begro ting van Oorlog in actie. Het gaat hier niet om de vraag, wie hel meest actief is of het scherpst par tij kiest. Het gaat hier alleen om nuch tere feiten. En die feiten laten niet toe, dal men de R.K. lezers helpt aan een voorstelling, zoals Ons Noorden die geeft. De K.V.P." heeft de zaak bij de begro- De Europese Defensie Gemeenschap De Westduitse Bondsregering hoopt bij de Vrijdag beginnende bespreking over de Franse voorstellen inzake de E.D.G.. de Europese Defensie Gemeenschap, tenvolle te kunnen rekenen op een Amerikaanse rugdekking voor een afwijzende houding tegenover de Franse wensen, die naar Duits inzicht een inbreuk zouden betekenen op het karakter van de gemeenschap. Staatssecretaris prof. Hallstein heeft namens dr Adenauer, die nog altijd ziek is, tegenover de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris prof. Conant opnieuw de Duitse bereidheid uitgedrukt over te gaan tot ratificatie van het verdrag, doch daarbij uiteengezet dat voor de Bonds republiek de thans door Frankrijk gestelde voorwaarden onaanvaardbaar zijn- De vertegenwoordigers der Bondsrepubliek in de Panjse interimcommissie, onder lei ding van Theodor Blank, willen zich er in de Vrijdag beginnende onderhandelingen vooreerst toe bepalen, de meningen van de overige vier partners en de Franse toe lichting op de voorstellen te vernemen. In het Duits-Amerikaanse contact, dat over de voorstellen heeft plaats gevonden, heeft Hallstein met nadruk betoogd, dat een aanvaarding van de Franse voorstel len vérstrekkende consequenties voor de militaire plannen der Atlantische gemeen schap zou hebben. Wanneer Frankrijk on afhankelijk van de E D.G. en de NAVO over zijn troepen zou kunnen beschikken en deze wens leest men in de West duitse hoofdstad uit de Franse voorstel len dan zou volgens de deskundigen der regering te Bonn een effectieve in richting der Europese verdediging zeer worden bemoeilijkt. Een hechte integratie van de Europese troepen zou volgens Bonn onmogelijk worden wanneer een dei- partners der gemeenschap zelfstandig over zijn divisies zou kunnen beschikken en deze naar eigen goeddunken zou kun nen uitwisselen met buiten Europa staan de troepen. En de Franse wens om de Franse bezettingstroepen in Duitsland een bijzondere status te laten behouden, ziet men te Bonn als een duidelijke achter stelling van Duitsland, die men niet in overeenstemming acht met het beginsel van de gelijke rechten. Hoe de regeringspartijen er over denken. De Bondsrepubliek zal zich tot het uiter ste legen de Franse protocollen verzetten. Dit blijkt wel uit de vele uitingen van de regeringspartijen. De C.D.U. Adenauers chr. dem. partij, noemde de voorstellen ,,een onmogelijke voorwaarde voor de ra tificatie der verdragen." Be-persdienst van de liberale party kwa lificeert de protocollen kortweg als „vij genblad van een naakt nationaal egoïsme". „Een vcrdedignigssolidariteit laat geen prioriteiten (voorrang) toe", zo verklaarde de vice-voorzitter der liberale partij Scliae- fer. Ook het feit. dat de Franse vertegen woordiger in de Hoge Commissie bezwaren heeft ingebracht tegen de voorgenomen versterking van de Duitse grenspolitie van 10.000 tot 20.000 man, beschouwt men te Bonn als een slecht voorteken voor de on derhandelingen. Het Staatsgerechtshof te Karlsruhe. De politieke strijd in Bonn ontwikkelt zich hoe langer hoe meer zo, dat alle be langrijke wetsontwerpen aan het toetsings- recht van het Staatsgerechtshof te Karls ruhe worden onderworpen. Dit Staatsge rechtshof heeft in de grondwet ongewoon grote bevoegdheden gekregen. Het heeft niet slechts het toetsingsrecht, doch het kan daarnaast ook worden opgeroepen om een z.g. Normenkontrolle" op wetsontwerpen toe te passen, waardoor bij voorbaat een uitspraak kan worden uitgelokt over de verhouding van nog niet aanvaarde wetten tot de grondwet. Inzake het E. D, G.-ver- drag is zulk een controle thans door de re geringspartijen gevraagd. Deze week zal 't ting voor 1953 aan de orde gesteld. Met groten nadruk. Maar toen diende zij al drie jaren. Doordat van Prol. Chr. zijde pos:«i* werd gekozen. Prof. Tuniler, bestuurslid Avro, laat iets los.. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voorlopig' niet meer voor de microfoon spreken of in een radiobode schrijven. Tijdens een onderling overleg in het hoofdbestuur is hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer de Clerccj heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit vernemen wij van het hoofdbestuurslid prof. dr. J. H. Tuntler te Dagorder Chei Generale Siai. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1963 O Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Dirfectie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaus: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 854; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs £1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Een element verwaarloosd Groningen. Geen commentaar. Naar aanleiding van de verklaring van dr. P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr. A. B. Roosjen, \oorz. van de X.C.R.\„ on mr. J. A. YV. Burger, voorzitter van de V.A.R.A., over de mededelingen \an de heer G. de Clercq, voorzitter van de Avro, hebben wij de mening van laatstgenoemde gevraagd. Diens antwoord luidde: „Geen commentaar." Prof. Tuntler laat iets meer los. Trof. Tuntler deelde verder mee, dat mededelingen, als zou de adjunt-regerings- commissaris voor het radiowezen zendtijd van de Avro hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de Avro heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevcl van de adjunct-rcgcringscommissaris ont vangen. Doch ook al zou er van een vor deringsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van öa a^njjlff^rjn^coiysaafi.5 qt&S1 zouden toelaten. Aan de hand van da be palingen en instructies voor de adjunet- regeringScommissaris heeft prof. Tuntler. naar hij ons meedeelde, voor het Avro- bestuur uiteengezet dat deze functionaris, wanneer er van vordering van zendtijd sprake was, geen enkele bevoegdheid had Het hoofdbestuur van de Avro, zo doelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in. tc gaan. Van andere zijde vernemen wij nog dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijkheid is geuit dat de heer de Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjon ging van het bestuur te bereiken die, naar men meende, voorts mede bereikt zou kun nen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe dij^ieur-, alaffiyol^er yaa de Öeer J&Vpgt. Staatsgerechtshof beslissen of het "t verzoek al dan niet in behandeling zal nemen. Mocht het Hof in dit stadium het E. D. G.-verdrag en de daarbij behorende conventies van Bonn nog niet gaan toetsen aan de grond wet, dan zou de laatste lezing in de Bonds dag dadelijk kunnen plaats hebben. Vele politici der regeringspartijen menen, dat juist onder deze omstandigheden niet langer met het laa'.ste woord van het Par lement mag worden gedraald. Men meent dat de bondsrepubliek thans een geste zou moeten stellen, waaruit haar trouw aan de •De chef van de generale staf heeft -'.ster de volgende dagordei uitgege ven „Nu de militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in algeme ne zin is geëindigd, stel ik met vol doening vast. dat de koninklijke land macht paraat is gebleken. Allen, zo wel beroeps-, reserve- als dienstplich tige militairen hebben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarze ling, dikwijls in koude, storm en re gen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, lot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht" V. 48ste Jaargang No. 41 ^Ylaticnaal Den Haag giro 9575 I vJ Nekkramp in dc kazerne tc Ermclo In de Jan van Schaffelaarkazerne te Er- melo is een geval van nekkramp geconsta teerd. Alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn getroffen. Auto-ongeluk onder Apeldoorn Een dode en een zwaargewonde Gistermiddag is op het betonnen gedeelte van de Amersfoort seweg onder de gemeen te Apeldoorn een personenauto, bestuurd door de heer B. Lemkes, uit Alphen aan de Rijn, door de gladheid van de weg geslipt en over het fietspad heen tegen de bomen gebotst. De heer L. en zijn echtgenote wer den zwaar gewond naar het Juliana-Zieken- huis te Apeldoorn overgebracht, waar me vrouw L. spoedig overleed. De toestand van de heer L. is ernstig. verdragen zou blijken. Daardoor zou, zo re kent men te Bonn, vooral voor het Ame rikaanse publiek duidelijk worden, dat de verantwoordelijkheid voor een mislukking der E. D. G. geheel en al bij Frankrijk zou liggen. Men gelooft dat dit er toe zou kun nen bijdragen dat de Amerikaanse politiek eerder in richting Bonn dan in richting Pa rijs zou sturen. Vijf en twintig gezinnen keren niet meer terug slechts een enkele bleef in leven Gisteren heeft de burgemeester van Fijnaart, een plaats in Westbrabant van ruim 5000 inwoners, san duizend mensen toestemming verleend om in hun wo ningen, terug te .keren. De kern van deze gemeente is droog gebleven op de Zon dag van de ramp moesten de meeste inwoners uit voorzorg voor eigen veiligheid vertrekken. De gemeente Fijnaart is in drie delen verdeeld, wijk A, B en C genaamd. In wijk A hebben de huizen niet van het water te lijden gehad- Deze wijk kwam gisteren terug. Wijk B bestaat uit huizen, welke half onder water hebben gestaan cn wijk C is volkomen door het water overspoeld. De vloed hééft in deze streek, wat de pro vincie Brabant betreft, de meeste schade aangericht. De oppervlakte van de ge meente Fijnaart is 4500 ha, waarvan 3000 ha is ondergelopen. Het aantal inwoners bedraagt 5150. Als ae eerste fase is afge sloten, zijn ongeveer 1000 inwoners in hun« huizen terug. „Als vaststaand mag- worden aangeno men, dat 25 gezinnen niet meer naar Fij naart terugkeren," aldus burgemeester Ter Haar. Van deze gezinnen heeft slechts een enkeling de stormramp overleefd. 33 doden zijn reeds geborgen. 43 personen worden nog vermist. Er werden 81 wo ningen en 13 boerderijen volkomen ver woest, 65 woningen zwaar beschadigd en 566 woningen licht beschadigd. 2200 stuks vee ging verloren. Naar schatting bedraagt de directe scha de in de gemeete Fijnaart ongeveer 6!4 millioen gulden. Deze cijfers geven enig beeld van de omvang en de tomeloze kracht van de wa tervloed. Naar verhalen van ooggetuigen zouden de golven in de rampdagen een hoogte hebben gehad van 2 tot 3 meter. Kleine woningen buiten dcdijken wer den als het ware verpletterd. De telefoon verbindingen vielen onmiddellijk uit. Om 2 uur in de rampnacht werd de burge meester gewaarschuwd. Men heeft alle mogelijke moeite gedaan, de bewoners aan de dijken van het naderende gevaar op de hoogte te brengen. „In die storm nacht sliepen de mensen muurvast", zo vertelde burgemeester Ter Haar. „Zelfs de loeiende sirene van de brandweerauto, die over de dijken reed om iedereen te alarmeren, kwam nauwelijks boven het geweld van de storm uit". Op een tweetal plaatsen in het polderland rond Fijnaart 'wérd het vee geïsoleerd. Tot op heden is men er nog niet in geslaagd, de beesten uit hun benarde positie te redden. De diphlcriegevaHen in Dongen Over de in Dongen (N.B.) uitgebroken diphterie vernemen wij nader, dat zich 43 gevallen hebben voorgedaan, merendeels onder de schoolkinderen, terwijl van de 115 nog op school gaande kinderen, die tot nu toe zijn onderzocht. 32 bacillen dragers bleken te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. In de gemeente bevinden zich. 143 ge registreerde evacué's, onder wie zich ech ter geen gevallen van diphterie hebben voorgedaan. Het is niet de bedoeling dat deze eva cué's thans elders worden ondergebracht. De besmettingshaard bevindt zich name lijk in de Sint Jozefsparochie en in deze parochie bevinden zich hoegenaamd geen geëvacueerden. Eerste Kamerlid door wielrijder aangereden Het lid der Eerste Kamer, Mr. G. Kolff (c.h.) is gisteravond omstreeks zes uur, komende uit het gebouw der Eerste Kamer, op het Binnenhof aangereden door een wielrijder. Hij werd aan het lioofd gewond. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon Mr. Kolf zich naar zijn hotel begeven. Zijn toestand is niet ernslig, Kinderbijslag gehuwde vrouwelijke rentetrekkers In de Staatscourant van gister is opge nomen een beschikking van de staatssec retaris van Sociale Zaken, waarin wordt bepaald, dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen.' gelden op kinderbijslag voor kinderen, voor wie zij kostwinster is. Bemanningen door Koninklijk Paar ontvangen Gistermorgen zijn 16 helicoptères, die deelgenomen hebben aan het reddingswerk, geland in de tuin en op het voetbalveld van Paleis Soestdijk; 11 landden er in de achtertuin, en 5 Engelse toestellen op het veld van K.P.S., de voetbalclub van het personeel van het Paleis. Om 11 uur landde het eerste toestel, de helicoptère waarover Nederland beschikt, in de tuin, daarna 'n toestel van de „Sabena", waarna achtereenvolgens 9 Amerikaanse helicoptères van 't type „Bell" een keurige landingsmanoeuvre uitvoerden. De voltallige bemanningen werden ten Paleize door IJ. M. de Koningin en door Z. K. H. Prins Bernhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte H. K. H. Prinses Margriet een tochtje per helicoptère over Het Paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna zij naar hun bases terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse helicoptère, die op Soesterberg geland is, is.' de bemanning eveneens ten Paleize ontvangen. Prinses Margriet wilde graag eens een. tocht je per helicdfitère maken,.— Het Prinsesje-voor. het., opstijgen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1