Een mijlpaal, doch geen finish Deel van Fijnaarts bevolking teruggekeerd Nieuwe dijkdoorbraak op Goeree net aan voorkomen Streven naar vaststelling van een suikerbietenprijs Utrechtse gemeenteraad overweegt in Mei geen verkiezingen te houden Bijzondere Kamercommissie voor de watersnood benoemd Griep? Chelarine„4M doet wonderen! i hefarme „4" TWEE AMERIKAANSE DUIKBOTEN VOOR NEDERLANDSE MARINE WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Kikvorsmannen werken op Schouwen De bioscoop gaat weer „draaien" in Zierikzee HE burgemeester van Fijnaart, een plaats ten Zuiden van Willem stad in West-Brabant, heeft enkele honderden inwoners toestemming ver leend naar hun woningen terug te keren. De kern van deze gemeente is droog gebleven. Als vaststaand mag worden aange nomen, dat 25 gezinnen niet meer naar Fijnaart terugkeren. Van deze gezin nen heeft slechts een enkeling -e stormramp overleefd. 32 doden zijn reeds geborgen. 43 personen worden nog vermist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen volkomen verwoest. 65 woningen zwaar beschadigd en 566 woningen licht beschadigd. 2200 stuks vee gingen verloren. Naar schatting bedraagt de directe schade in de ge meente Fijnaart ongeveer 6Vz millioen gulden. Over de Nederlandse en buitenlandse militaire zowel als burgerlijke hulpver lening heeft men in Fijnaart niets dan lof. De bouwvakarbeiders in Roosen daal hebben aangeboden hun vrije Za terdagmiddagen, evenals de nog be schikbare snipperdagen te besteden aan herstel en opbouw van de ge troffen panden. Een driehonderdtal studenten uit Amsterdam. Leiden, Til burg en Wageningen heeft zeer veel werk verricht. Een groep meisjes studenten heeft reeds haar hulp aan geboden voor het vormen van „slik- ploegen" bij het schoonmaken der hui zen. ZIERIKZEE jl/IEN zal in Zierikzee en ook elders in het noodgebied de hulp van de mi litairen. die thans voor het overgrote deel weer naar hun garnizoenen zijn teruggekeerd, zeer missen. In Zierikzee zijn de eerste groepen grond- en dijk werkers aangekomen om het werk van de militairen aan de dijk, die dwars over Schouwen en Duiveland van Zie- rikzeer naar Brouwershaven loopt, over te nemen. In totaal worden op het eiland drieduizend arbeiders verwacht. TWAALFDE LIJST Slachtoffers van de watersnood DUSSEN Aanvulling 4e verlieslijst, blz. 1, d.d. 7-2-'53. Geborgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb. 17-l-'82 te Dussen. FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hubertus, geb. 3-10-'73. HALSTEREN Geïdentificeerd: Paulus, Cornells, Marinus, Maria, geb. 21-7-'46 te Halsteren. Stoffels. Cornelia, geb. 12-ll-'06 te Halsteren, echtgenote van Cornells Hoelelmans. NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk, Cornelia A., geb. 28- 3-'45. Koote. Francina, geb. 13-9-T4, echtgenote van A. v. d. Valk. NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas, geb. 9-6-'06 te Oosterland, echtgenoot van Corne lia Marina de Graaf. De Graaf, Cor nelia Marina, geb. 3-6-'15 te Zierikzee, echtgenote van Mattheus Andreas Kik Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3-2-'49 te Nieuwerkerk. Kik, Cornells Ma rinus, geb. 18-7-'47 te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vlucht- haven Zijpe: Heijboer, Jannetje, oud 21 jaar. RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen, Mettheus, geb. 8-8-'31. STAVENISSE Geïdentificeerd: Potappel, Leendert Johannes, geb. 27- 3-'82 te Stavenisse. Potappel, Clasi- na Johanna, geb. 9-8-85 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren. Van Oeveren, Pieter Jo hannes, geb. 15-8-'84 te Stavenisse, echtgenoot van Clasina Johanna Pot appel. Van Oeveren. Marina Johan na, geb. 17-3-T3 te Stavenisse. (Het Ned. Rode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies]ijst worden verzameld, niet de volledig/j garantie geven voor de betrouwbaar- beid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.) Het zal nog geruime tijd duren eer de stad weer over waterleiding kan beschikken. In het hoofdbuizennet in het midden van Schouwen, dat een grote binnenzee is. zijn waarschijnlijk breuken, die thans door duikers en kikvorsmannen worden opgespoord. Gas is er ook nog niet. Voor een deel van de stad is wel voorziening van electriciteit verzekerd. Een moeilijk probleem is ook nog de riolering. De Het grootste gedeelte van Zierikzee is verboden gebied geworden. Slechts de politie houdt controle. Een kijkje in een der vele verwoeste straten. enige grote industrie van, Zierikzee, de N.V. Zeelandia, een van de belang rijkste fabrieken van bakkerijgrond stoffen in ons land. met 500 man per soneel, is weer aan het werk gegaan. Zaterdag zullen ook de bioscoopvoor stellingen weer worden hervat. Duizenden zakken zand in hei gat Er was gisteravond alarm Ln Dirks- land, waar een polderdijk op door breken stond. In de polder Diederik staat nl. een sluis, een z.g. duiker, dia de Duitsers tijdens de bezetting ge bruikten voor de inundatie. Om het wa ter uit de polder te spuien op de haven van Dirksland, gebruikte men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit had evenwel het gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaar voor onder lopen van de polder en het dorp Me lissant (Goeree). Er werd alarm ge slagen en in allerijl werden tientallen vrachtwagens naar de plaats des on- heils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwin gen. Men is er op het ogenblik nog mee bezig, maar volgens deskundigen is het gevaar geweken. Oude Tonge is op het ogenblik, zij het met veel moeite bereikbaar. Ook in Ooltgensplaat kan men weer komen. Ov»r de verdere toestand en het herstel is nog het volgende te melden. In Zeeuws-Vlaanderen is de Tienhon- aerdpolder droog. De Zwartepolder is nog drassig. Bij Ossenisse zijn op een na alle gaten gedicht. Merkwaardig is, dat sommige dijken niet zijn bezwè- REDDERS DOOR KNZHRM ONDERSCHEIDEN Het bestuur der Kon. N.Z.H R,M. heeft besloten de bemanningen van de motorreddingboten „Neeltje Jacoba", „Prins Hendrik", „Joan Hodshon", „Brandaris" en „Insulinde", die gedu rende de zware storm van 31 Januari J Februari langdurige en uiterst inspan nende tochten hebben gemaakt ter assistentie van in nood verkerende schepen (o.m Duitse tanklichter Oder, Frans s.s. Carthage, Indiase s.s. Jali- kunla en Ned. m.s. Frank II), de grote bronzen draagmedaillo der maatscnap- pij toe te kennen niet inscriptie: „Voor belangrijke diensten, 31 Januari1 Februari 1953". Aan de bemanning van de motorred dingboot „Prins Hendrik" uit Den Hel der, zal bovendien een getuigschrift worden uitgereikt voor de redding der opvarenden van de, op de Eierlandsc gronden gestrande en door midden ge broken, Duitse tanklichter Oder. Hulp va thans luchtmacht ten einde De luchtmachlvoorlichlingsdicnsi deelt mede: JVsndae werden door vliegtuigen van Gilze Rijer, en Woens- drecht een groot aantal verkennings vluchten en enige vluchten voor perso nen en goederenvervoer gemaakt. Ook buitenlandse toestellen namen aan deze operatie deel. De verken ningen hadden ten doel een overzicht te verkrijgen van de. werkzaamheden tot herstel en versterking van de dij ken Bij Stavenisse werd een onder deel van een dieselmotor afgeworpen. De bijstand van de luchtmacht ten be hoeve van de dnor de watersnood ge troffen gebieden liep gisteren ten einde. ken doordat ze te laag waren, doch door uitholling van het overslaande water. De dijk bij Kruiningen was b.v. 6.25 boven N.A.P,, terwijl de hoogste vloed hier slechts 4.80 meter was. De Rijkswaterstaat hoopt het dichten van de gaten in de grote zeedijken tegelijk ter hand te nemen. Alleen op Schou wen bevinden zich al 20 gaten in de zeeweringen. Bij de Schelphoek is het gat 200 Tweede Kamer bestuit GEENESPERANTOOP DE LAGERE SCHOOL (Van onze parlementaire redact. Met 44 stemmen tegen en 37 slei voor P.v.d.A., V.V.D., C.P.N. en „ir Roosjcn (A.R.) verwierp de Tweede Kamer Dinsdagmiddag liet eerste arti kel van het wijzigingsontwerp van de lagcr-ondcrwijswet 1920. Dit artikel beoogde het geven van Esperanto op dc lagere school mogelijk te maken. Het ontwerp zelf werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Na een korte discussie, waarbij mr Van Rijckevorsel en prof. Romme (K.V.P.) opkwamen tegen een huns inziens onjuist door de minister hante ren van de hem gegeven bevoegdheden werden de wetsontwerpen inzake een hernieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de distributiewet 1939 en van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 zonder hoofdelijke stemming aan genomen met een aantekening tegen voor de C.P.N. Kennelijk met enig hartzeer onthiel den de meeste Kamerleden zich van uitvoerige beschouwingen over het ontwerp tot verlaging van de vereve ningsheffing met een half procent. Men gaf er de voorkeur aan te wachten op de bekendmaking door dc regering van het complex van sociaal-economische maatregelen. Alleen prof. Lemaire (K.N.P.) en de heer Gortzak (C.P.N.) zetten hun bezwaren en opvattingen wat uitvoeriger uiteen. De staatssecre taris, dr A, A. van Rhijn was van oor deel, dat de voorgestelde verlaging zo gek nog niet was. Na woord en veder woord aanvaardde de Kamer het ont werp zonder hoofdelijke stemming. BeorotmQ van Landbouw in Eerste Kamer Zullen export-beperkingen voor pootaardappelen weldra kunnen worden verzacht MINISTER MANSHOLT heeft gisteravond in de Eerste Kamer tijdens de Behandeling van dc begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening onder zeer groot voorbehoud medegedeeld, dat achthonderd ha. wintertarwe onder water staat, waaronder zevenhonderd ha. als verloren moet worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha. granen, 10.000 ha. suikerbieten, 7.000 ha. vlas, 5.000 ha. peulvruchten en voorts o.a. 500 ha. uien. distributie. De voergraanprijzen zullen per 1 Maart met een gulden per hon derd k.g. worden verlaagd. De begroting werd ten slotte zonder aantekening, dat de beide communis- hoofdelijke stemming aangenomen, met tische afgevaardigden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Naar opheling van de veevoederdistributie Om de verbouw van suikerbieten te stimuleren, wordt de mogelijkheid van het vaststellen van een suikerbieten- prijs onderzocht. Een beslissing hier over is op korte termijn te verwachten. Wat de pootaardappelen betreft, ver wacht minister Mansholt voor de oogst 1954 geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen geno men. Getracht wordt, tweeduizend ton pootaardappelen bijeen te brengen. De helft van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan, of de exportbeperkingen, die na de ramp zijn ingevoerd, in de naaste toekomst kun nen worden verzacht. Naar de mening van de minister is het mogelijk binnen afzienbare tijd te komen tot opheffing van de veevoeder- In verband mei de a s. grenswijziging De gezamenlijke in de Utrechtse ge meenteraad vertcgenwoordige partijen zijn er in onderling eensgezind overleg toe gekomen te overwegen om op 14 April slechts negen en dertig canilida- ten voor de gemeenteraad in totaal tc stellen (overeenkomende met het aan tal leden van de Utrechtse gemeente raad), waardoor deze negen en dcrlig candidaten dan bij enkele candidaat- stclling gekozen zullen zijn. Dit denkbeeld is gerezen, omdat het zeer waarschijnlijk is. dat de behande ling van de grenswijzigingsvoorstellen door de Staten-Generaal nog dit jaar zal geschieden, waardoor in het najaar toch de gemeenteraad van het vergrote Utrecht zal moeten worden gekozen De op 27 Mei a.s. te verkiezen Utrechtse gemeenteraad, die eerst in September zitting zal nemen, zou daardoor slechts enkele maanden kunnen fungeren. Weliswaar zullen de vacatures door overlijden of bedanken niet aangevuld kunnen worden wanneer de verkiezing hij enkele candidaatstelling geschiedt, maar hiertegenover staat zo menen Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U breed en 25 m diep. Hier dus niet langer kwellen, maar zal eerst een werkhaven moeten wor den aangelegd. Zowel op Schouwen cn Duiveland als op Tholen zal men tot herverkaveling moeten komen. Op Walcheren valt de toestand erg mee. brink regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. (Advertentie Ins. Med.) Alle fracties behalve de Communistische zijn erin vertegenwoordigd (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Korten- horst, de leden van de bijzondere Kamercommissie voor de Watersnood-1953 benoemd. Gelijk bekend zal deze commissie zich bezighouden met alle aspec ten van de nationale ramp; voorts zal zij discussies in de Kamer over te nemen maatregelen voorbereiden en bij voorkomende gelegenheden overleg met de regering plegen. Moti e van mr Burger De commissie zal bestaan uit vijftien leden en een gelijk aan lal plaatsver vangers. Alle fracties zijn in de com missie vertegenwoordigd met uitzonde ring van de communistische. Voor de benoeming had de Kamer namelijk een door mr. Burger (P. v. d- A.) mede na mens prof. Romme (K. V. P.). dr. Schouten (A. R,), de heer Tilanus (C. H.) en prof, Lemaire (K- N. P.) in gediende motie aanvaard met 73 tegen 11 (C. P. N. aanvaard. Deze motie, waarbij de Ka mer als haar wens te kennen gaf, dat geen leden van de C. P. N.-fractie in deze commissie zouden worden be noemd, werd uiteraard fel door de heer Gortzak (C- P. N.) bestreden. Ook prof. Oud (V, V. D.) had bezwaren; hij achtte het niettegenstaande zijn be zwaren tegen de houding der commu nisten niet verstandig hen buiten deze commissie te houden. De heer Burger achtte dit wel nood zakelijk, zowel om redenen van staats veiligheid als om de eventuele slechte V. V. D.) stemmen indruk in binnen- en buitenland. de in de raad vertegenwoordigde par tijen dat extra moeite en geld wor den uitgespaard. Uiteraard kan van uitvoering van dit denkbeeld slechts sprake zijn. indien andere groeperingen geen candidaten stellen. Zouden zij dat wel doen, dan zouden de politieke par tijen genoodzaakt zijn ook gewone candidatenlijsten in te dienen. Koningin Juliana opent de „Flora 1953" Koningin Juliana heeft aan de direc tie van de Nationale bloemententoon stelling „Flora 1953" medegedeeld, dat zij de openingsplechtigheid op Vrijdag 13 Maart te Heemstede zal verrichten en dat zij dit besluit heeft genomen in verband met de wenselijkheid, dat manifestaties van het economische en culturele leven normaal doorgang vin den. KLM vliegt op Bremen en Hannover Gistermorgen is van Schiphol bet eerst? vliegtuig van de nieuwe KLM- lijn van Amsterdam via Bremen naar Hannover vertrokken. Daardoor zijn thans negen en negentig steden in het luchtnet van de KLM opgenomen. Andere maatschappijen vliegen reeds geruime tijd op deze steden. Luchtvaarf-overeenkomst tussen Nederland en Japan Gisteren werd te 's-Gravenhage een luchtveartovereenkomst tussen Japan en Nederland ondertekend. De lucht vaartovereenkomst verleent Nederland het recht tot de exploitatie van Licht diensten van Nederland via het nabije en midden-Oosten n°ar Japan vice versa, terwijl Japan het recht wordt verleend luchtdienstcn van Japan via dezelfde gebieden naar Nederland vice versa te exploiteren. Export van mosselen en oesters hervat Direct na de overstromingsramp in Zeeland heeft het bestuur der visse rijen op de Zeeuwse stromen uit vei ligheidsoverwegingen de visserij op en de verzending van oesters en mosselen uit de Oosterschelde verboden. Het hield nl. rekening met mogelijk gevaar voor de volksgezondheid. Dagelijks ge nomen watermonsters uit de Ooster schelde, welke bacteriologisch zijn on derzocht, hebben uitgewezen, dat deze vrees ongegrond is geweest. Het be stuur heeft dan ook. na overleg met de dienst voor de volksgezondheid, de be perking van visserij en verzending in getrokken. Reeds zijn oesters en mos selen naar België verzonden. Omtrent de schade aan de oestercul tuur en mosselteelt valt nog weinig te zeggen. Bruidegom vergat zijn bruiloft TE Saint Tricat in Frankrijk was alles in orde gebracht voor het huwelijk tussen de 26-jarige spoorman Michel Ledoux en zijn uitverkorene. Burgemeester en pastoor stonden gereed, alsook de wederzijdse familieleden en, last not least, de bruidMaar de tijd verstreek zonder dat de brui degom verscheen. Ten slotte trok de bruid, m tranen, zich terug. De politie ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle gemoedsrust over een land weg fietste en zich niets van een plan tot trouwen bleek te kunnen herinneren. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedert dien lijdt hij aan geheugenstoor nissen. P r oces-Or adour Amnestie Elzassers in Nat. Vergadering Na een onderhoud van twee uur met de Franse premier Mayer hebben volksvertegenwoordigers uit de Elzas medegedeeld, dat de regering er in heeft toegestemd, dat een wetsvoorstel om amnestie te verlenen aan de Elzas sers, die tot dienstneming bij het Duitse leger waren gedwongen en veroordeeld zijn in het proces-Oradour, vandaag zal worden besproken in de Nationale Vergadering. Het wetsontwerp komt morgen in de Senaat. In de gehele Elzas hebben de fa brieksarbeiders gisteren bij wijze van protest een kwartier gestaakt tegen de vonnissen over de Elzassers in het pro ces. Openbare gebouwen en vele win kels werden gesloten. Op straat nam men vijftien minuten stilte in acht Kantoren van dc communisten, die voor nog strengere straffen zijn, wer den in diverse plaatsen met stenen bekogeld. Soedan vrij in Leuze Naar aanleiding van uitlatingen van generaal Naguib, premier van Egypte, dat iedere poging om Soedan in het Britse Gemenebest op te nemen de Brits-Egyptische overeenkomst over de toekomst van Soedan zal doen verval len, heeft minister Eden gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de rege ring van een onafhankelijk Soedan vrij zal zijn in haar keuze, dus ook als ze inderdaad zal kiezen voor het Geme nebest. Het Israëlische parlement heeft zich achter de regering geplaatst wat be treft de politiek ten aanzien van de Sow jetunie. Elk tablet Chefarine „4" beval 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n J${je doet wonderen/ (Advertentie. Ing. Med.) Eerste wordt 21 Febn De inzameling voor het Nationaal Rampenfonds qaat- voort. Reeds gisteravond kon gemeld worden, dat de ontvangsten bijna de 50 millioen hadden bereikt. Voor waar een mijlpaal, waarop Nederland trots kan zijn. Helaas is het nog niet genoeg. Daarom blijven wij U opwekken het Nationaal Rampenfonds te gedenken. U weet, dat wij onze administratie in drenst hebben ge steld van dit fonds. U kunt Uw bijdrage afgeven aan ons kantoor, dan wel overmaken op ons gironummer. Dagelijks vindt U in deze kolommen de verantwoor ding. Vandaag ziet deze lijst er als volgt uit: Wed. BZaan dam, f 10.—; P H., Schagen, f 10.—: J. R„ Zaandijk, f 5.—; Pers. S-, Koog, f 2.80; K. H. en N. S., (2 kinderen verkoop poffertjes, Koog, f 3.50; M. V.. Zuidscharwoucle, f 10.—; A.V.A. Alkmaar, Alkmaar, f 25.N, M, L., Alk maar, f 5.J, N„ Bergen, f 3.Volleybal Ver. „Cata pult", Alkmaar, f 20,—; Damesbridgeclub „Met z'n vijven", Alkmaar, f 25.— Oud-Kath. Jongeliedenver., Alkmaar, f 10.— N. N., Alkmaar, f 10.—; Bergerhof- spelers, Alkmaar, f 25—; Sociëteit „De vier Enen", Spanbroek—Opmeer, f 45.—; Kaartclubje „Rozennof", Hoorn, f 10.—; Aquarium Ver. „Glas Baars", Den Helder, f 25.—; Oud-Geref. Kerk, Den Helder, f 63.76; Speeltuin- „Oud Den Helder", f 10.—; A. G.. Den Helder, f 10.—- H. W. R„ Den Helder, f 2.50; N. S., Den Helder, f 2.50: H.B.S.-Ver., Den Helder, f 15.— -. Spaarpot van Tineke cn Nico'tje dc L„ Den Helder, f 5.—: Damesclub H.R.C., Den Helder, f 25.—; Helderse Schoolver. Com.school, Den Helder, f 100.—; wed. B.. Den Helder, f f 5.—; Peter de H., Evert Jan T., Den Helder, f 1.—; Tony S. met kijk doos. Den Helder, f 2.95; Kaartpot van fam. G. T. en St., Den Helder,, f 10.Dorsch Ver. „Vooruitgang", Julianadorp, f 288.—; D. A. Sr, Den Helder, f 5.—; Gcz. R-. Den Holder, f 10.—; Marijke N. en Robby I-I., Bever wijk, f 2.50; Kaaseters, Beverwijk, f 5.—; Fransje II Beverwijk, f 2.—; Pers. Bakkerij Smithuis. Beverwijk, f 175.—; Bond v. Ouden v. Dagen, Vclsen-Nrd, f 50.—. overgedragen De eerste der twee onderzeeboten, die door de Amerikaanse marine aan de Koninklijke Marine in bruikleen werden gegeven, Hr. Ms. „Walrus" <ex- Icefish), zal op 21 Februari te New London (Conn.) aan de Koninklijke Marine worden overgedragen. Hierbij zullen van Nederlandse zijde aanwezig zijn Harcr Majestcits ambassadeur te Washington, dr J. II. van Royen, de Nederlandse marineattaché te Was hington, schout-bij-nacht jhr H. A. van Foreesl. en de cc-ymandant onderzee- dienst der Koninklijke Marine, kapitein ter zee O. de Booy, De aangewezen commandant, luitenant ter zee eerste klasse C. E. Woldering, zal de bodem in dienst stellen. De onderzeeboot wordt in de tweede helft van Maart in Nederland ver wacht. Het ligt in de bedoeling, de tweede onderzeeboot, de „Zeeleeuw" (ex-Hawkbill), op 21 April aan de Ko ninklijke Marine over te dragen»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3