VALDA Zwitsaletien Vragen staai vrij Nederlandse Zwaluwen konden nog geen zomer aankondigen Pim. Pamen Pomin hetlurhtruim Daar. ging de liefde WOENSDAG 18 FEBRUARI 1958 Waarom? £EN LEZER komt met een vraag, waarop zo maar geen antwoord, te geven is. Hij vraagt: waarom moet de ene helft van het mens dom altijd weer geven voor de andere helft, die door datzelfde mensdom in de narigheid geholpen is of wordt. Hij doelt niet op na tuurrampen, maar op oorlogen (Korea, de wereldoorlogen etc.). Komt dat, schrijft hij dan, door ae machthebbers? Wel, deze vraag ts nog nooit opgelost, tenzij men zegt: het komt doordat het hart van de mens slecht is. Die machtheb bers spelen een rol, zeker. Maar in feite worden ze ook al weer ga- dreven, meer dan ze toegeven. Als de Duitse bevolking niet met enthousiasme had meegedaan zou den Hitier en zijn trawanten nooit hun kans hebben gekregen! En toen ze aan de macht waren, speelde de volksmening een enor me roL De vrees om de gunst van het volk te verliezen drijft iedere dictator tot daden, die hij mis schien zelf niet eens wil. Hij moet hun een schoon ideaal voor ogen toveren endat op enig mo ment waar maken. U kunt dat in de hele historie zien. Ook in het Rusland van heden. De regeerders moeten er altijd rekening mee houden, dat de massa weinig ge duld heeft. En, is het met een re gering als in ons land veel an ders? Hoeveel daden hebben niet als achtergrond: het stembriefje? Waardoor wordt de massa gedre ven? De psychologie van de massa is een vraagstuk op zichzelf. Re geerders drijven en worden gedre ven, de massa dry ft en wordt ge dreven. Er is een constante wissel werking. Oorlog is erg, Korea is erg, maar ruzie in één huis, waar in men niet kan samenwonen, gespleten gezinnen waarin men el kaar niet duldt, burenruzie en dorpsvetes, gaat U maar door? Is dat in principe iets anders? Zeker, de leiders der volkeren spelen een rol: l'histoire des rois est le mar- tyriologie des nations, (de geschie denis der koningen is het marte laarschap of de lijdensgeschiedenis der volkeren) wist men vroeger al. Lezer, ieder volk heeft de rege ring die het verdient. Geef niet de leiders de schuld, dat is te gemak kelijk. De mens van onze tijd ver langt boven mate, doch wil maar matig! We zullen bij ons zelf moe ten beginnen, wil er ooit een an dere wereld komen. Neen MIJN HUURDER meende dat het slot van de buitendeur voor mijn rekening was, daarom liet hij het er ui* halen en (zonder mijn voorkennis) vernieuwen. Het bedrag houdt hij zonder mijn toe stemming van de huur af. Mag dnt zó maar? Mentor heeft al eens eerder geschreven: neen. Dat buf- tendeurslot was zeker voor reke ning van de eigenaar. Maar nu die huurder dit slot zelf heeft laten vernieuwen, komt dit voor reke ning van hemzelf. En de eigenaar kan hem than? laten vervolgen wegens huurschuld, want die eigen machtige houding heeft een dood gewone huurschuld ten gevolge, met alle gevolgen van dien. Als hij die huur niet snel gaat betalen, kan het een duur slot worden, na melijk: prijs slot. plus kosten ge rechtelijke vervolging. Ja |?EN LEZER zit in de knoop met de inenting. Hij krijgt daar briefjes over die met boete drei gen. terwijl hij dacht, dat inenting niet meer verplicht was. Dat zit zo: Als men de oproep tot inenting heeft ontvangen, moet men een verklaring zenden waarom inen ting achterwege bleef. Men mag dus niet zo maar niets laten horen, want dan krijgt men die boete, eventueel. Wil men niet laten in enten. dan komt er een oproep om een uiteenzetting van het belang van de inenting aan te horen. Want inenting IS belangrijk voor heel ons volk! Het is dus zo dat op de vraag: kan ik weigeren mijn kind te laten inenten, als antwoord kan volgen: ja. Belasting IN een antwoord over belasting van man en vrouw, was Mentor blijkbaar onduidelijk. Vandaar en kele brieven, waarvoor hartelijk dank. Het antwoord volgt nog eens. Als man en vrouw, die ge huwd zijn, beiden werken, wordt bij beiden loonbelasting afgehou den. Maar door het progressieve karakter van de belasting, worden deze inkomens samengetrokken, waardoor een hogere belasting ontstaat, die later een aanslag ten gevolge heeft. Die aanslag geeft dan aan: het totaal bedrag dat sa men werd verdiend, de totaal in gehouden loonbelasting en wat nog moet worden betaald. Is men pas gehuwd, dan vindt die samentrek king pas plaats vanaf de datum van het huwelijk. Wel !s de man eventueel aansprakelijk voor belas tingschuld die zijn vrouw voor het huwelijk had. Huwelijk met zaak CEN JONGEMAN wil huwen met een dame die een zaak heeft. Hij is geboren voor de inwerkingtre ding van de vestigingswet klein bedrijf. Of hij nu geen vergunnin gen enzo nodig heeft voor die zaak, vanwege zijn geboortedatum. Die geboortedatum speelt niet zo'n enorme rol. Hij zou wat dat be treft de spitsroeden moeten lopen. Maar zijn vrouw kan haar zaak rustig doorzetten en hij mag dan helpen (in de winkel?). Dan kan hij de nodige vakbekwaamheid op doen onder lieflijke leiding en in zijn vrije tijd het middenstands diploma gaan halen. Kwitantie vragen VERTROUWEN is een belangrijke zaak onder de mensen. Nu is het prettig dat men heel goed voelt: indien men iemand toont dat men hem niet vertrouwt, dan is dat een belediging. Zeer juist! Dat wordt scrms evenwel te ver doorgevoerd, zover, dat men normale zakelijke dingen over het hoofd ziet. A. koopt in de winkel van B. een vrij belangrijk meubelstuk, betaalt contant en vraagt geen kwitantie. Men kent elkaar al zo lang: Later verschijnt B. met een nota, betref fende een restant-betaling op dat meubelstuk. Zijn boeken wezen uit, zei hij. dat A. niet helemaal heeft betaald. A., die zijn vrouw bij zich had toen hij kocht, weet zeker van wel. Wat nu? Ja, wat nu? Want B. komt met zijn boekhou ding als bewijs. A. kan daar niets tegenover stellen, dus staat hij nog al zwak. Heus, men moet voor Iedere betaling een kwitantie vra gen. Dat is geen bewijs van wan trouwen! Dat is doodgewoon zake lijk. Wij vinden het eerder een reden tot wantrouwen, wanneer een za kenman voor zo'n belangrijke be taling zelf reeds geen kwitantie afgeeft. De grond DE BRIEF van een lezer over het opzeggen van de huur van zijn grond, begrijpt Mentor niet goed. Immers, het gaat hier over pacht. Er zou dus geen pachtcontract zijn? In dat geval kan lezer-huurder zich alsnog tot de Grondkamer wen- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij' gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden. enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. den om een pachtcontract en zo lang hij dat riiet heeft, behoeft hij de pacht niet eens te betalen. De raad is duidelijk. Stel U in ver binding met de Grondkamer en vraag een pachtcontract. Hij kan dan telkens verlenging vragen. Alleen onder bepaalde omstandig heden zal de Grondkamer verlen ging van pacht met toestaan. Dat mag niet EEN JONGEDAME werkte bij een mevrouw. Per maand aangeno men. Na de eerste maand ging het mis. De jongedame ging weg. Bin nen de tweede maand dus. Dat de mevrouw over die maand geen loon wil uitbetalen, is begrijpelijk. Maar inhouding van het loon over die eerste maand (welk loon ken nelijk nog te laat werd uitbetaald) is niet in orde. Overigens, de jon gedame kan zich voor deze zaak wenden tot de Kantonrechter. Ter wijl het blijkbaar ook niet in orde web met de sociale wetten. In orde QNS STUKJE waarin stond dat vier weken huurschuld een reden kan zijn tot huuropzegging, deed een lezer schrijven: Wij betalen al jaren aaneen per drie maan den, achteruit. Dat is altijd zo ge weest. Als bewijs van betaling krijgen wij een winkelbon. Is dat wel goed en kunnen wij op een moment geen huurschuld in de schoenen geschoven krijgen". Kijk, als zich dat zou voordoen en u kunt aan de hand van stukken (kwitanties) aantonen, dat het al tijd zo was. dan is dat wel in orde. Dat met die winkelbon ons Inziens niet, Er moet n.l. een gezegelde kwitantie zijn. Als er nu op die winkelbon een zegel geplakt wordt, dan is de zaak gezond. ELF NEDERLANDSE ZWALUWEN hebben op een trieste Februari- middag te Gent nog geen zomer kunnen aankondigen voor het Nederlandse voetbal. Het Zwaluwen-team, dat daar gisteren op het gladde veld van La Gantoise een wedstrijd speelde tegen de Rode Duivels, leed een zware 50 nederlaag. In de eerste helft zag het er overigens niet naar uit dat de Neder landers zo'n smadelijke nederlaag zouden behoeven te incasseren. Die eerste drie kwartier werd er fris en vlot gespeeld, maar nadat met blanke stand werd gedraaid, was het woord alleen aan de Belgen die tenslotte een alleszins ver diende overwinning behaalden. Rode Duivels behaalden verdiende 5-0 zege De Utrechtse linksbuiten Luvten. was bijvoorbeeld uitstekend gestart en reeds na enkele minuten kon de spec taculair werkende doelman Seghers Zün handen aan een ineens door de rappe DOS-man afgevuurde kogel ver warmen. De tribune, verzot op dergelijke onver wachte en slagvaardige staaltjes voet bal, ging er na een bewonderend ap plaus eens extra voor zitten Dat klei ne manneke, dat wel wat van Miinders weg had. zou men eens in de gaten houden en de Nederlandse verslagge vers. in de als een ereloge met nluche beklede en met vlaggen versierde pers- banken, warpn bet er ook al spoedig over eens. dat het gevaar voor de Bel gen „van links" zou komen. Luvten vormde met ziin clubgenoot Van der Bogert de linkervleugel en al snelen Jbeiden in DOS nooit naa?t elkaar, de verstandhouding was uitstekend. Maar de Belgische verdedigers, de backs Struyf en Van Brandt, en in laat ste instantie doelman Seghers hadden er van meet af aan goed het oog in en zo bleef het bij enkele schoten. In tussen hadden ook de Belgische aan vallers niet stil gezeten. Er ontspon zich een vlotte aantrekkelijke strijd, waarin de Nederlandse voorhoede meestentijds in de aanval was ondanks Cen zekere heerschappij van de Belgi sche halflijn on het middenveld. Klaasscns, de Venlo'se linkshalf Zwoegde als een paard om het verlo ren gaande terrein te herwinnen, maar onder deze omstandigheden was zijn reactie te traag en ziin tempo te laag om succes te hebben. De gebroeders Wim en Cor van der Giin. onderschei- dclijk rechtsbinnen en midvoor kre gen en door de geringe steun van de middenlinie en door dp hechte Belgi sche verdediging slechts weinig kan sen van hun schntvnardiehc'd hk'k te geven. Midvoor Cor van der Giin bleek daarbij tevens nog veel als spel verdeler te moeten leren. Spil Hendriks, die de Haarlemmer De Voogd, (last van een steenpuist) verving, deed in het centrum van de verdediging aanvankeliik verdienste lijk werk. maar langzamerhand werd ziin taak door het falen van Steenhor- gen en Claus te zwaar. Dan was er altnn nog doelman Vriihof die zich in deze wedstrijd op eon enkele misgreep na Uitstekend heeft geweerd. In de eerste minuut na de hervat ting had Willems. de midvoor van Ro de Duivels, na een overrompelende aanval van dichtbij gescoord Het was een plotselinge slag. die hard aankwam en de Zwaluwen volkomen vleugellam maakte. Gesteund door de snelle en beweeglijke kanthalfs. van wie voora! de kwieke De Reis zich een handig dribbelaar toonde Heten de Rode Du? veis een stortvloed van aanvallen on bet Nederlandse doel los. De Zwalu wen werden volkomen overspeeld. Na zes minuten werd het twee nul door rechtsbuiten Smolders en weer tien minuten later was het opnieuw Wil lems. die na Steenbergen en Hendriks te zijn gepasseerd ook Vriihof sloeg Onze landgenoten saven zich gewon nen. Met een diagonaal houdbaar schot de bal rolde onder de vallende Vrii hof door bracht Smolders de stand op 40 en toen de gehele Nederlandse verdediging enkele minuten voor het einde verontwaardigd doch volkomen ten onrechte bleef staan om voor bui tenspel te appeleren kon Willems er zonder moeite 50 van maken. BURNLEY KLOPTE SPURS (8—2) Voor de eerste divisie van de Engelse League werd de wedstrijd Burnley- Tottenham Hotspur gespeeld. Burnley won met 32. Midvoor van Sheffield, Dooley, ernstig ziek Derek Dooley, de middenvoor van Sheffield Wednesday die Zaterdag zijn rechterbeen heeft gebroken toen hij in botsing kwam met de keeper van Preston North End, Is ernstig ziek. Nadat gisteravond een spoedoperatie was verricht, werd gisteren een anti gangreen serum in allerijl door spe ciale politiewagens naar de Royal Informary te Preston gebracht, waar Dooley verpleegd wordt. Zijn toestand is ernstig omdat na de beenbreuk een kwaadaardige infectie ls opgetreden. Aan zijn vrouw is gevraagd naar Pres ton te komen, en men houdt rekening met de mogelijkheid dat zijn been ge amputeerd zal moeten worden. GEEN BELANGSTELLING KAMPIOENSCHAP 47-1 Voor het kampioenschap van Neder land hoofdklasse 47/1, dat van 26 tot en met 29 Maart in een nog nader aan te geven plaats zou worden gespeeld, hebben zich slechts drie deelnemers aangemeld, n.l Van der Pol, Metz en Mol. De K.N B.B. zal zich nog beraden of dit kampioenschap doorgang zal vinden of dat er eventueel selectiewed strijden worden gespeeld voor het Europees kampioenschap, dat van 23 tot en met 26 April te Metz (Frankrijk) wordt gehouden. Verouderde koest. Maak een einde aan dat j gekuch,zuiver Uw lucht, gen van gevaarlijke ïktekiemen met de snelwerkende AKKERS BIJ KEELPIJN PASTILLES KOORTSIG, RILLERIG verjaag da» lome griepgevoel mei: wmjiwA k ri.w.r./.w-iM Ja Krabben er> peuteren HU1Q- k,wa(J Btee()s erger- De helder nitclon vloeibare D.D.D. dringt d UilMaU 'n de porlSn door. zuivert, o J smet e i peuteren nmaKi ae ir. De helder dringt diep zuivert. geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN "lTg| HUIDAANDOENINGEN -8.R _5t (Advertenties, Ing. Med.) 52. ..Dus U wandelt zo'n beetje me' Uw geweer in het rond". riep Piet Pakkum, die zijn spraak weer had te rug gekregen. „Ja, ik was een luchtje aan het scheppen", verklaarde de pro fessor. „Maar dat mag niet", riep Piet PakkumEhik bedoel U mag wel wandelen, maar niet met een geweer. Of hebt U een wapenvergun ning? ..Een wat?" „Een wapenvergun ning. Een bewijs, dat U wapens mag dragen", verduidelijkte de agent, die evenmin als Pim destijds, zijn ogen van het vreemde geweer kon afhouden. Nee. daar heb ik nooit over nage dacht". zej de professor eintrelijk „Het namelijk een heel nieuw geweer zie je. een nieuwe uitvinding van miizelf maar de mensen hebben er niet zoveel belangstelling voor- Zal ik het eens demons-reren?" ..Nee. dat is ho'emnal niet nodig", rie Piet Pakkum. die niet zo erg op vuurwapens was gesteld. ..Dat hoeft niet,. Ik zal alleen Uw geweer in beslag moeten nemen. Het is verboden om wapens in Uw bezit te hebben zon der vergunning". Maar dat zal niet gaan zei professor Splitser. die hele maal niet van plan was om zijn nieu we uitvinding in handen van Piet Pak kum achter te laten. ..Dit geweer is-.» ehgevaarlijk in handen van onbe voegden". Dit is namelijk geen gewoon geweer, zie je. Het schiet een soort olastic ballen afDe professor was blij, dat hij eindelijk weer eens de wnarheid kon spreken. Maar de agent wist nu helemaal niet meer hoe hij het had. „Plastic ballen?" herhaalde hij langzaam, terwijl hij voorzichtigheids halve een pasje achteruit deed. Hij was bereid om ziin plicht te doen. zo als de commissaris hem altijd voorhield maar onnodig risico lopen deed hij toch liever niet. „Papieren" sterrit Ten bate van het Nationale Rampen fonds wordt een Watersnood-rit 1953 gehouden, waarvan de organisatie be rust by de Regionale Automobielsport Clubs R.A.C.-Zuid, R.A.C.-West. R.A.C.- Noord, R.A.C.-Oost en alle daarbij aan gesloten districten en plaatselijke clubs. Deze „rit" waarin de K.N.A.C. heeft toegestemd, is uitgezet door de sport- commissie van de vier R.A.C.'s en wordt verreden inde huiskamer. Een auto komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt verwacht, dat iedere automobilist (e) in ons land zal mee doen. De massastart vindt plaats op Maan dag 16 Maart. Aan alle inschrijvers wordt op die dag een fraai uitgevoerd bewijs van de deelneming verzonden, alsmede een reglement (handleiding), routebeschrijving en een kaart. De op lossing van de opdracht moet op 25 Maart in het bezit ziin der sportcom- missie, waarna de uitslag spoedig volgt. Door tien gulden te storten op giro 2695 van de Rotterdamse Bank te Arn hem met vermelding „Watersnoodrit", Gabriëlstraat 24 te Arnhem, kan men deelnemen. Voor deze rit is een speciale pla quette geslagen, die tenminste aan alle goede oplossers zal worden toegezon den. Hef Dam-kampioenschap van Nederland In de periode van 20 Februari tot 4 April worden te Utrecht de wedstrijden gespeeld voor de finale van het per soonlijk damkampioenschap van Neder land. In totaal zullen 14 spelers aan dit tornooi deelnemen, n.l. de zes hoogst geplaatsten in 1952. de zes gewestelijke kampioenen en de nummers twee van de provinciale bonden van Noord- en Zuid-Holland. Het zijn Van Aalten (Huissen), Bars 'Enschede). Beers N-Scharwoude), Bergsma (Wartena). Bizot (Zwaag). Bom (Rotterdam). Craane (Den Bosch), ir van Dijk Wageningen), Huisman (Leiden). Kei- er (Amsterdam). Laros (ÏJmuiden). Van Mourik (Nieuwland, Z.-H W. Roozenburg (Rotterdam) en Van der Sluis (Amsterdam). De zes hoogst aankomenden kunnen In 1954 zonder voorwedstrijden deelne men aan de finale van het kampioen schap. Er wordt gespeeld op Vrijdagen, Zaterdagen en Zondagen, waarbij reke ning is gehouden met bijzondere wen sen der deelnemers. door Mary Burchell 43) Het moest een bittere tegenvaller voor hem ziin geweest toen ze ronduit had geweigerd met zün plannen accoord te gaan. Hope zuchtte. Dat was zo echt iets voor Richard. Hij dacht altijd dat alles zou gaan zoals hij zich dat voorstelde Je voelde je een harteloze wreedaard wanneer je hem zelfs om de grondigste redenen terug bracht tot de werkelijk heid. „Hij is niet echt slecht", verzekeide Hope zichzelf ernstig. „Niettegenstaan de die ellendige geschiedenis met die vijfduizend gulden is hij geen slecht man. Slap misschien Maar ie kon slap heid toch wel vergeven in de man die je liefhad? Op dat ogenblik wist Hope dat zü dat zeker zou kunnen. En toen ze onstond om heen te gaan had haar zenuwachtige tegenzin in het onderhoud met Errol een punt bereikt dat onverdraaglijk werd. „Hoe dikwijls moet ik dit doorma ken?" dacht ze boos en verdrietig. „Ik ben altijd bang voor moeilïike gesprek ken met Errol. En als ik met hem trouw, zal dat zeker niet minder wor den". Het was een droevige gedachte, waar aan ze echter niet kon ontkomen en op de weg naar huis merkte Hope dat 7.e hitter en vol beschuldigingen aan Errol dacht. Maar dat was ook niet helemaal eer lijk. zoals ze tenslotte toch moest toe geven. Op haar dringend verzoek had hij haar op bepaalde voorwaarden ge holpen. Dat ze het spel had verloren was zijn schuld niet. En hij kon zeker niets doen aan deze laatste ironische speling van het lot. Het was precies drie uur toen Errol. op tijd als steeds, op de bel drukte en Hope, rustiger dan ze had durven ho pen. hem ging opendoen. Hij kuste haar zo natuurlijk, dat ze merkte dat ze ziin kus automatisch be antwoordde en toen keek hij vol be langstelling om zich heen. „Gezellig is het hier. Hope. Net iets voor jou". „Ja?" Ze glimlachte flauwtjes. „O. dat is waar ook, je bent hier nooit eer der geweest, wel?" „Neen". Op de een of andere manier scheen hem dat in het nadeel te brengen. Ri chard was hier zo dikwijls geweest, maar Errol was een vreemdeling in de ze omgeving. Hope dwong zich tot andere eedach- ten vóór ze verder kon fantaseren. Hij ging nu zitten, schijnbaar volkomen op ziin gemak en ze vroeg zich af hoe ze kon beginnen zonder zijn tevreden rust te verstoren. Maar hij sprak het eerst. „Nou. Hope. ik denk dat het over die sensationele erfenis van Fander gaat?" ..Ja Hoe weet ie dat?" Ze slikte van opluchting dat zij het gesprek niet had behoeven te openen. „Er staat wat over in de kranten". „Dan hoef lk Je ook niet veel meer uit te leggen". „Neen?" zijn glimlach was grimmig, „Hoe is de situatie nu dan. Hope?" „Bedoel je, tussen ons?" Ze wilde wel dat hij er niet zo rustig en koel over praatte „Errol", ze begon bij een ander punt, „Richard is hier gisteravond geweest. Ik liet hem binnen voordat ik er aan dacht dat ik jou beloofd had hem niet weer te zullen zien". „Om je de waarheid te zeggen, had ik dat ook vergeten", gaf Errol onverwacht toe. „In ieder geval lijkt dat een nogal melodramatisch verbod in deze omstan digheden. Het feit is er echter, hij is gekomen. Wat had hij te zeggen?" „Hij wil met me trouwen". „Hij denkt zeker dat hij zich nu de luxe wel kan permitteren?" Erol's stem klonk ontzettend droog. „Errol laten we het daar nu niet over hebben. Laten we het feit of Richard zich slecht heeft gedragen of geëxcu seerd kan worden of dat hii .boven de omstandigheden had moeten staan, nu buiten beschouwing laten. Dat is nu. van geen belane meer?" zei Er rol „Ja. misschien heb je v/el geliik Wat wil je dat ik zal doen. Hope? Of misschien kan ik heter zeggen, wat ver wacht je van me?" Ze siaarde hem hulpeloos aan. Ja. wat verwachtte ze eigenlijk van hem? Ging ze werkelijk een beroep doen op ziin edelmoedigheid, hem vra gen haar haar vrijheid te hergeven om dan als een grote gelukkige climax, met Richard te kunnen trouwen? Een week geleden had ze zich geen gelukkiger of natuurlijker oolossing van haar probleem kunnen indenken maar nu Het was niet slechts dat ze nu Ri chard zoveel beter kende Ze kende nu ook Errol zoveel beter. De uitslag lag niet langer helder en duidelijk voor haar- „Errol". begon ze onzeker en hield toen op. „Ja. ik weet het wel". Hil glimlach te haar oprecht toe en plotseling voel de ze de spanning en verbijstering minder worden. „Je bent de laatste da gen zo in het nauw gedreven en hebt zo weinig kans gehad een vrije keus te maken, dat je nauwelijks weet wat met een vrije keuze aan te vaneen, het niet? Je vraagt je af of ie Richard nog wilt hebben, of misschien zelfs mij, of geen van ons beiden. En je weet zelf het antwoord niet". „O. Errol!" Ze wist niet of ze opge lucht of ontdaan moest zijn dat ze haar eigen gedachten zo goed onder woor den hoorde brengen. „Het moet je wel erg knullig schijnen „Neen", sprak hij. „Het is helemaal niet knullig. Het is heel -- 'rlijk. En het ls grotendeels mün schuld". „Jou schuld?" „Ja. natuurlijk. Ik ben het geweest die een hele reeks valse omstandighe den heeft geschapen. Ik geloof dat ik zelfs op het moment zelf besefte dat ik gek was en erger. Maar de kans kwam zo onverwachts. Ik hield al zo lang van je Hope en „Werkelijk waar?" „Hm hm". Hii glimlachte pein zend. „Zo veel dat ik me dood schrok toen je op het Lab wilde komen wer ken en ik probeerde je daarvan te weerhouden. Dat maakte ie natuurlijk boos en daarna scheen je onmogelijk anders dan vijandige aandacht aan me te kunnen schenken". „O Errol, wat spijt me dat. Ik moet wel heel blind en stom zijn geweest". „Neen. neen. dat was je niet. Maar toen je opeens bij me kwam en me om dat geld vroeg, leek het me. volko men ten onrechte, dat weet ik nu. een door de hemel gezonden kans om je met andere ogen naar me te laten kij ken. Dat was natuurlijk idioot van me en verkeerd bovendien. Ik veronder stel". hii trok even een pijnlijk gezicht, „dat het mijn verdiende loon is dat het enige wapen dat ik bezat, me uit han den wordt geslagen". (Wordt vervolgd) Schulte-Peters op tweede plaats in Antwerpen Dinsdagavond luidde de stand in de Zesdaacse te Antwerpen: 1 KobletVon Buren (Zwitserland) 129 punten, 2 SchultePeters (Ned.) 67 punten. Op 1 ronde: 3 Bruneel—Plattner (Belg-Zwits.) 360 punten. 4 Forlini— Terruzzi (Fr.-It253 punten. 5 Van Est—Wagtman (Ned.) 140 punten. Van Vliet en de Fransman Acou be zetten met 228 punten en 4 ronden ach terstand de 14e plaats. ê.uü.te'L e.e.n.4 naai PROMENADECONCERT. We horen er de Watermusic vqn Han del en het pianoconcert no 2 van Mozart, in d kleine t. KV 466. De Watermusic is een suite, een reeks van kleine stukken dus, welke werd gecomponeerd ter begeleiding van een vuurwerk, dat luister moest bijzetten aan een belangrijke gebeurtenis. Het verhaal gaat., dat Handel bij de Engelse koning in ongenade was gevallenmaar dadelijk in al zijn oude gunsten werd hersteld, toen de vorst deze muziek had ge hoord Het is dan ook een gele- genheidsmuziek, die van duurza- me schoonheid is gebleken. De slotmaten kon men tijdens de oorlog horen over de Engelse zender, als afsluiting van het Ne derlands nieuws (Donderdag 14.00 over Hilversum II, 298 m). DE KLEINE PRINS, een hoor spel naar de gelijknamige roman i'cn de Franse schrijver Antoine de Saint Erupery. (Donderdag 21.15 over Hilversum I, 402 m). en de JOHANNES PASSION van Heinrich Schutz. Deze mees ter der Evangelische kerkmuziek leefde precies een eeuw eerder dan Bach. Zijn muziek en met name cün religieuze en passie muziek maakt een veel primi tievere indruk den die van de Cantor. Zij is echter bij al haar hoekigheid sterk doorleefd. (Don derdag 23.15 over Hilversum II, 298 m). Hel Radioprogramma DONDERDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 ra.: 7.00 AVRO, 7-50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7 10 Grammuziek. 7 50 Dag opening. 8 .00 Nieuws. 8 15 Gram muziek. 0.00 Morgenwijding 9.15 Koor en orgel. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.S0 Waterstan den. 9.35 Grammuziek. 10.35 „Moet je horen". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Lucia di Lammermoor", opera (acte I). 11.50 „De vrouw in Gezin. Maatschappij en Staat", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12 30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon- ir.uzlek. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13 20 Lichte muziek. 13.50 Grammuziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14 40 Alt en plano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram muziek. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's". 16.30 Piano-duo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gra- mofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: J. J v. d. Laan: „Nieuw-Guinea's Austra lische buurman". 1S.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18,55 Reportage of grammuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.03 Disco- giam. 19-40 Rondetafel-parlement, 20 00 Nieuws 20 05 Radio Phüharmonisch Or kest. 21 05 Mannenkoor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. HILVERSUM II. 29S m.: 7 00 KRO, 10.00 NCRV, 1100 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Grammuziek. 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram muziek 9 00 Voor de huisvrouw 9.40 Schoolradio. 10 00 Grammuziek. 10 30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 1143 Grammuziek 1150 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Angelus. 12 03 Lunchcon cert. (12 30-12 33 Land- en Tuinbouw- mededellngen.) 12 -55 Zonnewijzer. IS 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13 20 Re=l- dentle-Orkest. 14.00 Grammuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15 15 Grammuziek. 15 30 Radio Philharmonisch Sextet. 16 00 Bij bellezing 16 30 Strijkkwartet. 17 00 Voor de jeugd. 17 30 Grammuziek. IS 00 Viool en piano. IS 25 Grammuziek. 18.35 „Op de stelling". 18 45 Grammuziek 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Grammuziek. 20.00 Ra diokrant. 20 20 Gram muz ek 2150 .jerua Christus en de wereldreligies", causerie. 22.10 Grammuziek. 22 15 Sopraan en p.ano. 22 35 Grammuziek. 22.45 Avond- overdenking 23.00 Nieuws en S O S -be richten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2