kwaliteit 5IMDN DE WIT Bescherming Bevolking Kerkdiensten JONGENS Slagerij Pot Zoon DE ERRES Fa. D. LANDSMAN ZN. HARING DE RfcÖMMËNIEER 3 i In lijden van nood is het Nederlandse volk steeds één. Overduidelijk is dit weer gebleken, toen- ons land dezer dagen getrof fen werd door een grote ramp, veroorzaakt door de woeste natuurkrach ten. Duizenden zijn in zulke gevallen altijd spontaan bereid om te helpen, welke hulp, hoe goed bedoeld, pas vol komen tot haar recht komt, als deze georganiseerd wordt. Gelukkig bezit ons volk een sterke veerkracht en een groot verantwoordelijkheidsgevoel, wanneer het gaat om hulp voor mens en dier en de redding van have en goed. Ook dit bleek bij de laatste ramp, die ons land trof, maar dit bleek eveneens in de jaren 1940—1945, wanneer ons land getroffen werd door bombardementen. Wij den ken hierbij slechts aan Rotterdam, Den Haag (Bezuidenhout) en vele andere plaatsen in Nederland, die in oorlogstijd werden getroffen. Het zijn de gevolgen van deze ram pen en die van talloze luchtaanvallen op Engeland en Duitsland, die de nood zaak van een goede organisatie aan tonen. De ervaring heeft ons geleerd, dat die organisatie niet tot stand kan komen, als de nood er is. Vóór die tijd moet er wat gedaan worden. Daarom is door de regering de orga nisatie Bescherming Bevolking in het leven geroepen. Wij willen bij onver wachte rampen onmiddellijk doeltref fend kunnen optreden. Spontane hulp alléén is niet voldoende. Bovendien kan een hulpverleningsorganisatie, die zijn arbeid goed wil doen, niet zonder ge organiseerde bijstand uit andere delen van het land. Daarom is de organisatie Bescherming Bevolking landelijk opge zet, met materiaal van uitstekende kwa liteit, dat door iedere man of vrouw, die hij de B.B. is, gebruikt kan worden. Ook in dat opzicht heeft de ervaring ons veel geleerd. De afdelingen van de vroegere Luchtbeschermingsdienst kwa men in tijd van nood in actie, maar schoten te kort door gebrek aan mate riaal. De aanvulling, die van elders ge zonden werd, kwam meestal te laat en daardoor ging veel bezit verloren en konden minder mensen gered worden, dan bij snelle en voldoende hulpverle ning het geval zou zijn geweest. Wel bestonden o.a. in de Zaanstreek afspra ken voor onderlinge hulpverlening door de brandweren, maar van een afdoende landelijke regeling was geen sprake. Bo vendien was het bestaande materiaal voor alle diensten berekend op plaatse lijke sterkte. Alleen beschikte de Rijks brandweer over enig verplaatsbaar ma teriaal. Om kort te gaan: het hulpmateriaal was niet in voldoende hoeveelheden aanwezig en niet geschikt voor snelle hulpverlening over grotere afstanden. De toestand in de wereld maakt het opnieuw nodig aandacht te schenken aan de opbouw van een organisatie bij ram pen, o.a. als gevolg van oorlogshande lingen. De bestudering van de fouten in het systeem der vroegere Luchtbescher mingsdiensten en een vergelijking van de gebeurtenissen in ons land en in En geland en Duitsland/is men tot de con clusie gekomen, dat het Engelse systeem, bestaande uit een goed uitgeruste streek- of plaatselijke organisatie en zo nodig aangevuld met materiaal van Rijksmo- biele colonnes, het meest doeltreffend is. Bij de opzet van het plan voor de Be scherming Bevolking (kortweg B.B. ge noemd), welk plan thans uitgewerkt wordt en zijn voltooiing nadert, is uit gegaan van de gedachte om maatregelen te nemen tot bescherming van de bevol king, haar bezittingen, zomede de be zittingen van openbare lichamen tegen onmiddellijke gevolgen van oorlogsge weld en andere rampen. Het treffen van maatregelen in boven staande zin is een zaak van het burger- gezag onder leiding van de Minister van Binnenlands^ Zaken. De taak van de B.B. is nu deze maatregelen voor te bereiden, opdat de organisatie paraat is als ons land getroffen wordt door ram pen. Snel en afdoende hulp is dan ook op zet, opdat in die tijden de veerkracht van het Nederlandse volk ondanks de verschrikkingen ongebroken blijft en de gevolgen zoveel mogelijk worden be perkt. Om dit doel te bereiken is een landelijke organisatie in het leven geroe pen, die dus een overheidsorganisatie is, omvattende onderscheidene diensten als brandweer, geneeskundige dienst, opruim- en reddingsdienst en een dienst sociale verzorging. De laatste dienst is nieuw en van zeer groot belang. Dat heeft de practijk in oorlogstijd aange toond. Tevens nemen de zelfbescher ming en bedrijfszelfbescherming een be langrijke plaats in bij de opzet. Goede voorlichting is eveneens belangrijk. Di rect onder het Nationale Commando staan de Provinciale commando's, waar- vanuit de onderlinge bijstand in de pro vincies wordt geregeld, hieronder staan de plaatselijke commando's. De burge meester is de hoogste gezagsdrager van de Bescherming Bevolking in zijn ge meente. Een aantal gemeenten in ons land zijn door de aanwezigheid van ha vens, industrieën of belangrijke spoor wegknooppunten van nationaal belang en dus plaatsen met een grote kans op schade. Zulke gemeenten worden in het B.B.-plan aangeduid als A-gemeenten. De gemeenten van de Zaanstreek zijn alle A-gemeenten en door hun aaneen gesloten bebouwing samengevoegd tot een A-kring. De leiding van deze kring berust bij de Kringraad. De kringraad bestaat uit de burgemeesters van deze gemeenten. Onder verantwoordelijkheid van de Kringraad is het Hoofd Bescher ming Bevolking (H.B.B.) belast met de dagelijkse leiding, de technische bevel voering en coördinatie van de verschil lende diensten van de Bescherming Be volking (B.B.). Het Hoofd Bescherming Bevolking wordt bijgestaan door de diensthoofden van de brandweer, geneeskundige dienst, politie, dienst sociale verzorging, op ruim- en reddingsdienst en verbindings dienst. Ten behoeve van de zelfbescher ming wordt de kring verdeeld in wijken en blokken. Een wijk omvat ongeveer 15 blokken en een blok heeft ongeveer 1000 inwoners. De meer landelijke ge meenten, welke minder risico lopen, zijn alle ingedeeld m B-kringen, waarvan de ieiding berust bij de Kringraad. Met de technische uilvoering is in een B-kring belast het Kringhootd Bescherming Be volking (K.H.B.B.). Door deze uiteenzetting hopen wij u een indruk te hebben gegeven van de organisatie B.B.. in het algemeen en wij zullen in een volgend artikel een en an der vertellen over de organisatie in de Zaanstreek. Bridge-competitie Zaanstreek-Waterland Parenwedstrijden De resultaten der Parenwedstrijden, welke in de voorlaatste ronde werden behaald, waren, zoals wel enigszins ver wacht mocht worden, niet geheel van verrassingen ontbioot. De lijstaanvoer ders in alle drie groepen wisten zich weliswaar te handhaven, maar in de middenmoot hebben grote verschuivin gen plaats gevonden. Zo wisten de he ren SoparCouwenhoven (Pubriso) zich van de zesde naar de tweede plaats op te werken, terwijl de lieren kok- Klei (OBC) van de tweede naar de ze vende plaats afzakten. In de ie klasse nemen de heren Vis serWoestenburg (KZBC) nog een mooie eerste plaats in, terwijl de heren SchaftDe boer (OBC) van de acht ste naar de tweede plaats wisten op te klimmen. In de 2e kiasse kwamen min der grote veranderingen voor. Orgelconcerten Wij vernemen, dat er 19 Februari a.s. door Feike Asma en 2 Maart door Dirk Jansz. Zwart om 8 uur 's avonds in de Hervormde Kerk te Koog aan de Zaan een orgelconcert wordt gegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Si La Ons Huis-nieuws De lezing over woninginrichting, Woensdag jl., was niet in 't minst door de aardige manier, waarop de heer. Schekkerman het één en ander met voorwerpen en lichtbeelden bracht, zeer interessant. Jammer, dat de heren er waren er drie op deze ontwikkelings avonden verstek laten gaan. De heer Schekkerman begon met te zeggen, dat man en vrouw beiden met de inrichting van hun woning te maken hebben, en dat niet de man alleen maar voor de financiën te zorgen heeft. In Nederland is de inrichting van de wo ning te gecompliceerd en te kostbaar. Het kan veel économischer, men is meestal te lui om eens goed over alles na te denken en gaat door in een sleur, gebonden aan tradities. In de kamer staat bijna iedere vierkante meter vol, zodat er voor de mensen haast geen plaats over blijft. Je krijgt meestal de indruk van een meubelpakhuis. Goede woninginrichting is geen kwes tie van geld, doch Van smaak. Over smaak is echter heel vruchtbaar te twis ten. Men moet bewust nadenken over de eigenschappen van een ding en kie zen, wat goed is van kwaliteit. Door allerlei voorwerpen te tonen, liet de heer Schekkerman zien, wat goed en slecht was. Melkbekers, boterham bordjes etc., eenvoudig, goed van vorm en beantwoordend aan het doel, waar voor ze gemaakt zijn. Daarnaast dezelf de voorwerpen, maar zo slecht van vorm en bewerkelijk versierd, waardoor de kwaliteit moet inboeten. De lichtbeelden toonden ons kamers, die ingericht waren met meubelen, een voudig en goed van vorm en er was ruimte, zodat mensen en kinderen er zich gemakkelijk konden bewegen. De kamers met imitatie old-finish en z.g. kloostertafels etc. maakten een slechte beurt. Er zullen wel heilige huisjes om ver geworpen zijn, maar tijdens de dis cussie en de gesprekken, die we daarna hebben opgevangen, is er deze avond heel wat geleerd. Een excursie naar een pottenbakkerij in Edam is in voorbereiding. 4 Maart is de volgende oniwikkelings- avond, onderwerp „De Deense volks aard", met film. 24 Maart is er een theemiddag. Deze middag gaan we bloemen schikken. De bedoeling is om aardige Paasbakjes te maken. Noteert u vast deze datums. Maandag 23 Februari houden wij een spelavond voor de leiding, 't Is prettig om wat nieuwe spelletjes te leren, om op de clubs door te geven. De Jongerenclub gaat 14 Maart a.s. naar een Volksdansweekeinde in de jeugdherberg „Jan Gijzen" te Haarlem. We gaan op de fiets, te samen met de jongeren uit Wormerveer en Koog- Zaandijk. Donderdag 7 Mei:. Excursie naar de Sola-fabriek te Zeist, te samen met „Ons Huis" Koog aan de Zaan. Deze excursie wordt gevolgd door een tocht door Utrecht en 't Gooi. Op het pro gramma staan o.a. Stadhuis te Hilver sum en Pyramide van Austerlitz. Kosten pl.m. 6.Opgave zo spoedig moge lijk in „Ons Huis". De Leiding De heer T. Kok overleden Vrijdag jl. overleed op 75-jarige leef tijd de heer T. Kok. Voor hij een tien tal jaren geleden gepensionneerd werd, was hij chef van de lithografie bij de N.V. Verenigde Blikfabrieken, alhier. In deze jaren heeft hij steeds gestreefd naar vernieuwing en verbetering van werkmethoden. Zijn kunstzinnige en vaardige geest heeft et toe bijgedragen, dat een prachtig product de fabriek ver liet. Ook in het verenigingsleven is de overledene geen onbekende. In zijn jonge jaren beoefende hij zang en toneel. Vele malen maakte de heer Kok deel uit van de jury bij kunstmanifestaties in onze gemeente. Naast zijn grote werkzaamheid in het grafische vak beoefende hij de schilder kunst als tijdpassering, maar wel zo, dat menig kunstwerk van zijn handen kwam. waarvan enkele tentoonstellingen heb ben getuigd. Ook na zijn pensionncring heeft hij nog ontzettend veel mooi werk gemaakt, terwijl hij steeds bezig was zijn kennis te verrijken. Voor honderd en één din gen heeft hij een intense belangstelling gehad. Tot zijn dood was de heer Kok be stuurslid van de Gemeentelijke Avond- tekenschool. De begrafenis Gistermiddag vond op de Alg. Be graafplaats ónder zeer grote belangstel ling de begrafenis plaats. Naast familieleden waren daar burge meester en secretaris, bestuursleden, leraren en leerlingen van de tekenschool, afgevaardigden van de Verenigde Blik fabrieken, oud-collega's, vele vrienden en kennissen, en zoveel anderen, die allen waren gekomen om deze zo be kende figuur de laatste eer te bewijzen. Sprekers De burgemeester zei zoveel goeds van de overledene te hebben ontvangen in de vorm van hulp en vriendschap op allerlei gebied, terwijl de heer P. van Walbeek als oud-directeur van de te kenschool, mede voor de huidige direc teur woorden van dank sprak voor al les wat de heer Kok voor deze school heeft gedaan. Namens de leraren, con cierge en leerlingen deed de heer A. de Jong dit. Ds Bartstra zei, dat de overledene zo zeer zijn eigen weg gezocht had om God te vinden. Hij memoreerde een ge sprek, waaruit zo duidelijk was geble ken. dat de overledene ook inderdaad gevonden had. Na het „Onze Vader" sprak de predikant de zegen uit. Als laatste spreker dankte een neef namens mevr. Kok de predikant, spre kers en andere aanwezigen voor hun belangsteiling. Voor jeugdige postzegelverzamelaars en beginners 4 Wat zal ik verzamelen? Kort en bondig, begin met de hele wereld. Pas dan krijgt men alle ver schijnselen onder het oog, die postzegels verionen op het gebied van tanding, watermerk, druk, papiersoort enz. Pas dem ontdekt men aardrijkskundige bi- zonderheden, die de Nederland-verzame laar in het geheel niet ontmoet en de verzamelaar van enkele landen slechts in beperkte mate. Pas dan leert men de interessante geschiedenis kennen van de gehele wereld. Want de geschiedenis van een land staat niet op zichzelf, maar hangt samen met die van tal van an dere landen. Pas dan maakt men kennis met de rijke planten- en dierenwereld. Deze pracht sluit bewust voor zich af de verzamelaar van alleen Nederland en gewesten of alleen Europa. Alle soorten zegels, dus niet slechts frankeerzegels. Hierdoor maakt men ken nis met allerlei diensten, welke de post in verschillende landen bewijst, die wij in ons land niet of onvoldoende kennen. Zó alleen leert men het mooiè en nut tige postbedrijf in zijn volle omvang en belangwekkendheid kennen. Je moogt een uitzondering maken voor blokken en blaadjes. Die hebben als zegels geen betekenis en kunnen niet in je album. Je moogt ze dus rustig verwaarlozen. Een algemene verzameling schenkt de grootste voldoening. Met niet te veel moeite en betrekkelijk weinig geld kan een jonge philatelist binnen een paar jaar een rijk gevarieerde verzameling van bijna 4000 stuks bijeen' hebben. Maar een verzameling van één 'land van 2000 stuks bestaat niet. En als ze be staat, is ze in een mensenleven nauwe lijks op te bouwen en kost handen vol geld, omdat men zich op allerlei hoge waarden en dure variëteiten moet wer pen. De algemene verzamelaar verwerft jaarlijks enkele honderden zegels. De verzamelaar van één land is na enkele jaren al vrijwel op een dood punt geko men, of heeft een oogst van slechts en kele zegeltjes per jaar. Verzamel gerust voorlopig gebruikte en ongebruikte door elkaar. Het is mooi om een serie te heb ben, geheel en al bestaande uit onge bruikte of geheel en al uit gebruikte, maar door elkaar is volstrekt niet af te keuren. Verzamel de zegels van een be paald land volgens één catalogus. Je moogt gerust voorkeur hebben voor de zegels van een bepaald land. Volgende keer praten wij eens over welk album wij moeten nemen. Tot de volgende keer. Jan Kriek Overwerk voor Rampenfonds Het personeel van de N.V. Leguit Zonen's Meubelfabrieken werkte over ten .gunste van het Rampenfonds. De Directie verdubbelde het bedrag, dat door dit overwerk werd verkregen. ZONDAG 22 FEBRUARI Ned. Hervormde Kerk 10 uur Ds M. W. H. Bartstra. Ned. Herv. Kerk Krommeniedijk Geen dienst. Herv. Evangelisatie (Visserspad) 10 uur Ds J. O. Norel, Beverwijk. Geref. Kerk (geb. Julianastraat) 10 en 16.30 uur Ds H. Brink. Geref. Kerk (geb. Eikelaan) 10 en 16.30 uur Ds P. van Dijk. Oud-Katholieke Kerk 10 uur pastoor Verheij. Doopsgezinde Gemeente 19 uur Ds Hylkema. FILMLAND Na een voortreffelijk jubileumpro gramma brengt bioscoop „Centraal" u de komende week een tweetal prachtige films van de beroemde Arthur Rank Organisatie en zoals wij al meer hebben geschreven, Arthur Rank is af. In de eerste plaats kunt u genieten van de sprankelende comedie „Mevrouw maakt Carrière" (Something Money Can't Buy), met in de hoofdrollen Pa tricia Roc en Anthony Steel. Deze film moogt u zichzelf beslist niet onthouden. Wij hadden reeds het genoegen de film in Amsterdam te zien. waar hij met zeer veel succes draaide en er komen zoveel kostelijke en verrassende vond sten in voor, dat het geheel u allerple zierigst zal bezig houden. In 't kort komt het hierop neer, dat Harry na het beëindigen van zijn diensttijd met zijn vrouw en de kleine naar Engeland te rugkeert, doch in de burgermaatschappij geen geschikte job kan vinden. Zijn vrouw gaat hem dan een handje helpen en dat blijkt zo'n groot succes te zijn, dat er talloze moeilijkheden uit voort spruiten en hoe uiteindelijk alles op zijn pootjes terecht komt, is een geschiede nis op zichzelf. Wij kunnen niet anders dan deze uiterst gezellige film van harte aanbevelen. Hoewel in een ander genre is de tweede film in het ..CentraaT'-program- ma „S.O.S. Kind Vermist" (Hunted) met Dirk Bogarde. Kay Walsh en Jon Whitely, toch niet minder aanbevelens waardig. Het is het verhaal van een ge vlucht weesjongetje, dat door toeval een moord ontdekt en dan door de vluchtende moordenaar wordt meegeno men. Op adembenemende wijze wordt ons getoond, hoe het tweetal zich steeds veilig weet te stellen. Zonder twijfel zal deze film u van begin tot het einde we ten te boeien en als zodanig voor de liefhebbers dus dè film van de week. Wij verwijzen u naar de advertentie in dit blad en de raambiljetten. Ook deze week mag gezegd worden, dat het kenmerk van het bioscoop „Centraal"- programma: Voldoening, in ruimte mate opgeld zal doen. HOUTBEDRIJF KROMMENIE vraagt leeftijd 17 jaar. Aanmelden Vaartdijk 13. ALS ALS TROEF FAVORIET VAN DE WEEK VAN DE WEEK jehakt, dat wij reeds zeer :ijn bereid hebben en dat u alleen maar behoeft te bra den KANT EN KLAAR GEHAKT Voor u afgepast in handige één-persoons ballen. Kan meteen in de pan. Slechts 28 cent per stuk brengen wij ons geheel nieu we vleesproduct, zacht en bizonder geurig van smaak PROCUREUR PASTEI voordelig gesneden op de machine, plakken precies groot genoeg voor een bo terham. 150 gram voor slechts 58 cent GENIET VAN TROEF EN FAVORIET! Emmastraat 24 Telefoon 81387 kebben de ólacjeró niet die van het gehakt, maar van de Radiotoestellen K.Y. 525 waar u later een F.M. ontvanger in kunt bouwen. Een prachtig geluid in een schitterende houten kast. met afstemoog, voor de prijs van 259.—. Dat is nog door niemand vertoond! Desgewenst op termijnbetaling. Ieder adspirant-koper raden wij aan, alvorens tot kopen over te gaan, dit aparte apparaat eerst te laten demonstreren door HET RADIOHUIS MAARTEN HART Vlietsend Telefoon 81317 Beter zien en Beter er uit zien kunt u ook met onze zeer aparte brilmonturen. Ze liggen in onze beide zaken. En voor iedere beurs. ZAANDIJK WORMERVEER LAGEDIJK ZAANWEG 101 sedert 1873 Zodra U een blikje visconserven van Simon de Wit openmaakt en van de inhoud proeft dan weet U het meteen; bijzonder goed! Makreel in tomatensaus 175 gramsbnk 38 Makreel naturel .400gramsbiik 65 Geisha zalm in moten .po, buk 115 Sardines in olijfolie per blikje 50 - 75 in pikante tomatensaus gram Vergelijk de prijs I Goed en Goedkoop

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2