DIE NACHT Prachtige avond W.V.V.-K.B.B. OOTJE TEUR EN HET BETOVERDE KASTEEL WATERSNOODRAMP Het Mysterie DE KROMMENIEËR (vervolg pag. 1) ons ligt, geen keiharde propaganda gaan voeren, maar hoopte, dat de niet geor- ganiseerden, juist door de ervaringen der laatste weken, het onvruchtbare van hun afzijdigheid zouden inzien. Niet al leen de gevolgen van de natuurramp zullen wij gezamenlijk te boven moeten komen, maar er zijn nog andere rampen, waartegen wij zullen moeten vechten. Hierbij neemt de bestrijding der werk loosheid wel een eerste plaats in, maar ook hier is organisatie een eerste ver eiste. De 450.000 leden, die het N.V'.V. nu telt, zullen straks tot een half mil- lioen moeten groeien en dan zijn we er heus nog niet. Daarom gaan we vanavond genieten van goede kunst, maar Maandag weer met frisse moed aan de slag voor ons Nic. Gorter („Dr. E* Laurillard") voorzitter van „De Zes" J. Boekei („Kunst en Strijd") secretaris. Afgevaardigde bestuursleden van alle toneelverenigingen zijn aanwezig, als de heer Ofman als voorzitter de vergade ring opent. Het jaarverslag van de se cretaris en het beleid van de penning meester over het afgelopen boekjaar worden door de vergadering onveran derd goedgekeurd. Dan volgt als belangrijkste punt de bestuursverkiezing. Voorzitter Ofman en secretaris Kuijzer zijn niet herkies baar. Het blijkt, dat vrijwel alle ver enigingen de candidatuur op de heer Gorter als voorzitter hebben gesteld en aangezien deze dit als zodanig meende te moeten aanvaarden, was deze zaak al heel spoedig geregeld. Hiermede is ,,Dr E. LauriUard' s voorzitter nu ook voorzitter van Het Verenigd Toneel Vein Krommenie en gezien de instemming van de vergadering, meent men hiervan wel het nodige te mogen verwachten. Verder werd de heer Boekel („Kunst en Strijd") als nieuwe secretaris, ge kozen. Na een algemene discussie werd be sloten, dat op de eerstvolgende verga dering van bestuur en afgevaardigden de keuzp van het te spelen openlucht spel definitief zal worden geregeld, ter wijl men dan ook over de keuze van regisseur zal beslissen. Als candidaten waren de heer Huijgen (O.K.V.), de heer Ringel („Kunst en Strijd") en de heer Homman („St Bonifacius") reeds bekend. Dit zijn wel de belangrijkste punten, die ter tafel zijn gekomen. De heer Gorter hoopte de volle medewerking van de verenigingen in het nieuwe be stuur te mogen ondervinden en bracht de scheidende voorzitter en secretaris (door ziekte helaas afwezig) de wel gemeende dank voor het zeer vele, dat zij in het belang van het Krommeniese toneel hebben gedaan, hetgeen ook door de vergadering warm werd onderstreept. De heer J. Rol is als penningmeeter herkozen. De volgende afgevaardigden zijn benoemd: J. Rol („Nieuw Leven"), J. Boekel („Kunst en Strijd"), K. Bloem- raad („Dr E. Laurillard"), B. Ris („Steeds Voorwaarts"), G. Boon („St Bonifacius"), G. van Nieuwenhuizen („O.K.V."). Steenwerpers in training Donderdagmiddag zijn de leden van de steenwerpersclub „Het Paaltje" we derom in de achterzaal van de sociëteit „Ons Genoegen" in training geweest. Verschillende werpers komen nu reeds naar voren, en bij de eerstvolgende wed strijd tegen een der zusterverenigingen, zal men heel wat in de mars moeten hebben om van de Krommenieërs te kunnen winnen. Begin Maart hoopt men in het eerste park, op het verharde stuk voor de mu ziektent, met de buitentraining te kun nen beginnen. Daarvoor is inmiddels vergunning gekregen van B. en W. Z zelf en voor onze organisatie, aldus be sloot de heer van Wingerden. Hierna was de beurt aan het ballet, dat o.l.v. Mascha ter Weene en Max Dooyes, vrijwel hetzelfde programma bracht als wij hen dat kort geleden voor de Grafische Bond hebben zien brengen. Er is hier toen een uitvoerig verslag aan gewijd, zodat wij nu niet nader op een en ander zullen ingaan. Alleen moet ons van het hart, dat de muzikale be geleider, de heer Wijdeveld, zo hier en daar, en vooral in Rossini's muziek bij „Le foyer de la danse", nogal eens een steekje liet vallen, wat wij van zo'n ge routineerd pianist niet verwacht hadden. Hij had, door de goede zorgen der or ganisatoren, de beschikking over een prima vleugel, zodat het daaraan beslist niet ligt. Meer respect voor de critische zin van het publiek was zeker gewenst. Na het minutenlange applaus, dat het gezelschap aan het slot van het pro-1 gramma ten deel viel. was het de voor zitter der Wormerveerse B.B., de heer C. Valk, die deze prachtig geslaagde avond sloot en naast woorden van dank aan het gezelschap zeer kwistig 'met bloemen omsprong, uiteraard ten zeerste verdiend. Spreker wees op de mogelijk heid van meer dergelijke avonden, b.v. het U.S.O. of de H.O.V., en wij hopen van harte, dat deze suggesties nog eens in werkelijkheid zullen worden omgezet. V Achilles speelde spannende laatste wedstrijd De laatste competitiewedstrijd van Achilles is beslist de meest spannende geworden. Bij een 10—9 stand in het voordeel van het Amsterdamse Hercu les. moest L. Schram het in het laatste treffen opnemen tegen de le klasser J. Arts (R). De winnaar hiervan werd dus tevens „matchwinner", waarbij de Krommenieër in zoverre in het nadeel was, dat hij 2e klasser is. Normaal ge sproken kon Schram dus alleen bij ver rassing zegevieren, doch zover heeft Arts het niet laten komen. In een vrij kort gevecht, waarbij de Herculaan geen keer in gevaar verkeerde, toucheerde hij Schram en behaalde hiermee tevens voor zijn club de 12—9 eindzege. De jeugdige B. de Graaf (A) moest zich tegen J. Stam tot defensief werk bepalen. Na 7.25 min. plaatste de Graaf bij verrassing een hefboom, waardoor de Amsterdammer getoucheerd werd (0-3). Ook J. de Graaf (A) vond in L. Fransman zijn meerdere, doch deze Achilles-man kon niet bij verrassing zegevieren. Wel hield de Krommenieër 15 min. vol, doch de Amsterdamse pun- tenzege stond toen vast (3—1). G. Duinmeijer (A) bracht het tegen L. Groot niet verder dan 2.25 min. Toen bracht een voorceintuur de Amsterdam se winst. G. Heijnis (A) moest zich eveneens met een ondergeschikte rol tevreden stellen tegen W. Borstdorp. Na 15 min. werd het toen andermaal een Amster damse puntenzege (31), evenals-die van J. Luttik (A) tegen N. de Haan (2-1). Hiermee kwam de eindzege van 12—9 bij Hercules, die ongetwijfeld de sterk ste ploeg ten deel viel. Ri 25. BARON VAN GHOET TOT BEE 'T HER. Het was geen wonder, dat Ootje Teur geschrokken was van wat hij achter de poort had ontdekt. Op een laag bankje, dat dicht tegen de muur was geschoven, zat een man. Om zijn hals was een zwa re ijzeïen band bevestigd, die met een ketting was verbonden, die aan stevige ring in de muur was vastgemaakt. Aan zijn enkels had hij ook twee van die rin gen met kettingen, waaraan grote ijzeren ballen zaten, die per stuk zeker vijftien kilo wogen. „Goeden!", zei de man. „Ik weet na melijk niet, of het morgen, middag of avond is, daarom zeg ik alleen nog maar „Goeden". Wat drijft u naar dit onge zellig oord?" „Ik... wie bent u?", vroeg Ootje Teur onthutst. „Ik ben Baron van Ghoet tot Bee t Her", antwoordde de man. „De eigenaar van dit kasteel. Men heeft mij op een kwade dag overvallen en in deze kerker gesloten. Waarom weet Ik niet, want ik had naar mijn weten niets op mijn kerf stok. Als u mij nu even dat sleuteltje aangeeft, waar ik zelf niet bij kan, dan kan ik mij bevrijden en dan kunnen wij op een wat regelmatiger wijze de con versatie voortzetten." Ootje Teur gaf hem het sleuteltje, waarop de Baron zich ontdeed van de ringen en kettingen en huilde van blijd schap. Sedert de vorige week hebben nog weer verscheidene mensen hun bijdrage voor de collecte verhoogd en er zijn van verschillende verenigingen weer bedragen op het raadhuis gebracht. De stand is nu 8860.43. Klaverjasclub „De Roemer" 100.i Overuren personeel Gemeentewerken ƒ288.— E.H.B.O. 50. Buurtvereni ging „Militaireweg" ƒ35.—; Doopsge zinde Zusterkring 50.— Kinderen Kleuterschool 45.55. De mannen, die met pramen op Schouwen-Duiveland zitten, hebben enorm veel werk verzet. Nadat eerst 200 stuks vee is gered, hebben de mannen in deze week veel meubilair uit huizen en boerderijen gehaald. Deze huizen dreigden in te storten. Volgens een mededeling van de heer Sj. Hon- dema haalt men per dag voor een waarde van tienduizenden guldens uit de huizen. Alles wordt keurig opgeslagen en een keurige administratie wordt bij gehouden. Hedenmorgen ontving onze burge meester een aardige brief van de heer Stoel, hoofd der school te Serooskerke op Schouwen, d.d. 10 Febr. 1953. Edelachtbare Heer, Ik gevoel mij verplicht u te mel den, dat wij hier in Schouwen uw ingezetenen onnoemelijk veel dank zijn verschuldigd. ÏDie man nen hebben al velen van ons ge holpen bij het redden van kleren, vee e.d. Uw mannen zijn zeer be hulpzaam, voorkomend, vriende lijk en ze zullen zelfs geen lucifer steléij. Dat is hier in de oorlog wel eens anders geweest. Bovendien bezitten velen van hen een gezonde humor. Wilt u die mensen of hun familieleden hartelijk van ons bedanken. Het zijn prima kerels 1 Hoogachtend, K. A. STOEL Verleden Woensdagavond ontving onze burgemeester van de heer Honde- ma via een mobilofoon en de telefoon het dringende verzoek om voor nog enige pramen met achterboordmotoren en bemanning te zorgen. Dit was geen gemakkelijke opgaaf. Het gelukte ech ter toch nog om een paar pramen van boeren uit Krommeniedijk, Marken-Bin- nen en Uitgeest te krijgen, in totaal 8. Op 't laatst trok één persoon zijn toezeg ging in, zodat Donderdagmiddag en 's avonds 7 pramen op 4 grote trailers werden geladen. Een gedeelte bij de Verblifa en het andere op het terrein van de melksuikerfabriek te Uitgeest. Op dit laatste terrein hdd onze burge meester gezorgd voor een zware kraan wagen van Verwer te Westzaan. Het was een zwaar karwei onder zeer gure weersomstandigheden. 's Avonds vertrok de tweede ploeg nog naar Bergen op Zoom. Taxi Boef met een deel der bemanning er achter aan. 's Nachts arriveerde men te Ber gen op Zoom, Tengevolge van zeer laag water en een onvoldoende hijs installatie, kon men daar echter niet lossen. Toen naar Rotterdam. Hier was echter direct weer geen boot. Enfin, Zaterdagmiddag vertrok men- vandaar op weg naar Schouwen. De schipper bleef echter op Zondag met z'n schuit te Dordrecht liggen. Maandagmorgen vroeg voer men verder. Het is nog niet bekend, wanneer ze allen terug zullen komen. Waarschijn lijk komt een gedeelte van de eerste ploeg aan het einde van deze week naar Zondagsdienst doktoren 22 Februari Dr J. Talsma, Stationsbuurt 1057 (Tl'evonden en ^erloren Gevonden: Een muntbiljet van 1.—; een paar bruine glacé handschoenen: een bruine portemonnaie met inhoud: een bankbiljet van 10.een padvin- dersriem; een imitatie paarlen halsket ting: diverse wanten en handschoenen. Verloren: Een bruine portemonnaie met inhoud: een paar bruine glacé hand schoenen: een bruine portemonnaie met inhoud: een bruine portemonnaie met inhoud: een groene portemonnaie: een leerboek „Geluids- en trillingsleer": een leerboek Engels: een gebreide gekleurde shawl: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen aan het bureau van po litie. Klucht „De Klimgeit" door „Nieuw Leven" „Nieuw -Leven" brengt Zaterdag avond 21 Februari in de sociëteit „De Klimgeit", onder regie van mevr. Dek ker-Bos. Het is een klucht, waar deze 'keer „Nieuw Leven" mee komt. Het stuk is geschreven door Joh, W. Broedelet en speelt zich af in het hotel van mevr. Scholt-Du Neve, in Luxemburg. Het hotel mag zich in een druk bezoek van diverse uiteenlopende personen verheu gen. Allereerst is er mevr. Wafelman met haar dochter, die nergens in heel Den Haag een half onsje thee op cre- diet kan krijgen en van mening is, dat er in ieder geval getrouwd moet worden om uit de zorgen te komen. Mej. Hetta Knoppen geeft zich wel uit voor zange res. maar kan jammer genoeg niet zin gen. De heer Van Troost, feitelijk een kapper, die een gelukje heeft gehad, wordt aangezien voor een dichter. Ver der de heer en mevr. Landwijk, de hoofdpersonen uit dit blijspel. Om het geheel te completeren komen nog de heer Dortel, een toerist, een zwerver en een persoon, die zich Robèr laat noe men, ten tonele. Het is met een klucht zo, dat de hele verhandeling niet verteld kan worden. Het stuk zal de toeschouwer een avond bezorgen, waarbij zijn dagelijkse be slommeringen vergeten zullen worden, hoofdzakelijk door de belevenissen van Dirk met zijn Thcresïa. Ri Toneel voor Rampenfonds De heer J. Beunder speelde Zaterdag avond een gastrol te Castricum. Men bracht hier het kort geleden door „Nieuw Leven" gespeelde stuk „Flat te huur", ten bate van het Rampenfonds. Ri Die nacht, toen plotseling het water kwam, Toen is de dood aan mij voorbij gekomen, 'k Weet niet hoe ik zijn kille hand ontkwam, Waaraan hij alles, wat ik had, heeft meegenomen. Vervloekt die nacht, vervloekt dat gulzig beest. Dat alles wat ik eenmaal heb bezeten, Verslond, alsof 't er nimmer was geweest. En heel mijn leven heeft kapot gesmeten. Hier, in mijn hand, klem ik een enkel ding, Ik heb er als verdwaasd op zitten staren. De jasknoop van m'n jongste lieveling, Die hij me gister gaf, om te bewaren. Ja, gister, toen ik alles nog bezat En niet besefte, wat mij was gegeven. 'k Wou dat de zee ook mij genomen had. Maar o, mijn God, ik moet nog verder leven! van de Blauwe Tram door T. Lodewijk 26) HOOFDSTUK XIII Een nieuw aanvalsplan Marja Terweeghen sloeg een haastige blik in de krant. Het meeste nieuws sloeg ze over, snel zochten haar ogen naar enkele graag gelezen rubrieken, toen onderweg haar blik bleef haken aan een bericht. Ze liet achteloos haar ogen gaan over het kopje, wilde weer verder zoeken, toen opeens haar blikken zich als magnetisch hechtten aan een naam, die daar tussen de koude, zakelijke let tertjes van het krantenbericht duizend voudig schenen te worden vergroot. Ze liep naar de lamp, hield de krant er vlak onder, als om er zich van te verzekeren. dat ze zich niet vergiste. Ze las het kleine, onopvallende bericht. Een geheimzinnig ongeval. Hedenmorgen ontdekten arbeiders, op weg naar hun werk, naast de trambaan tussen Sassenheim en Lisse het lichaam van een man, die bij nader onderzoek ernstig gewond en buiten bewustzijn bleek te zijn. Een ontboden geneesheer gelastte opname in het Academisch Zie kenhuis, waar werd geconstateerd, dat het slachtoffer een zware hersenschud ding had opgelopen, enige ribben had gekneusd en voorts met blauwe plekken en ontvellingen bedekt was. Zijn linker been was op twee plaatsen gebroken. Voor zijn leven wordt gevreesd. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer, geïdentificeerd als de gewezen politie agent V. uit Lisse, lopende op de rails, een achter hem komende tram niet tijdig opgemerkt en is gegrepen en terzijde van de tramtrein in de berm gesmakt. De po litie stelt een onderzoek in. Marja smeet de krant op het tafeltje neer, vloog naar de hall en greep haar motorjas. Met één arm in haar mantel rende ze de deur uit naar de garage, waar haar kleine rode twoseater stond. Even later startte de motor, een felle schreeuw van de claxon, en het wagen tje stoof de weg af in de richting Lejden. Het was inspecteur Bakker, die als eerste bezoeker naast Jochem's bed werd toegelaten. Hetzelfde zwartharige ver pleegstertje, dat de scepter gezwaaid had over de patiënt Van der Jagt, waak te thans met Argus-ogen over Jochem. Jochem legde de krant neer, die Bak ker hem stilzwijgend ter lezing had ge geven, en vroeg verbaasd: „Is 't zo erg met me?" „Nee", glimlachte Bakker, „met jou is het helemaal niet zo erg. Je hebt wat kneuzingen opgelopen en een héél lichte hersenschudding en je zult je zéker nog wel een dag of tien onbehaaglijk voelen, maar dan wandel je weer over de Bree- straat, hoor!" „Waarvoor dan al die poppenkast?", informeerde Jochem, „waarom moeten de mensen geloven, dat ik met één been in 't graf sta?" „Da's beter voor de buitenwacht", verklaarde de inspecteur. „Laat ze maar rustig denken, dat jij de eerste maanden buiten spel bent. Dat maakt je het werk stukken makkelijker. Want je bent toch niet van plan, het er bij te laten zitten?" Jochem keek van onder zijn verband zijn chef zo welsprekend aan, dat deze aanstonds op een ander chapiter over ging. „Je moet weten", zei hij, „dat hier geen twintig meter vandaan nog een ouwe kennis van je ligt, meneer Ter weeghen." „Zo", zei Jochem zonder veel belang stelling, al was die in werkelijkheid tot het uiterste gespitst. „Slachtoffer van een roofoverval. Tus sen Sassenheim en Lisse. Zelfde recept als de vorige..." Jochem was enkele ogenblikken per plex. De brutaliteit! Dat moest wel vlak na zijn avontuur gebeurd zijn! „Daags na jou", merkte de inspecteur op. die zijn gedachten scheen te raden. „Twaalf en een half duizend gulden... geen nummers genoteerd, een reuzenslag geslagen. Meneer Terweeghen is nog steeds niet bij kennis, of in ieder geval niet in staat iets te vertellen. En die andere meneer.... ene meneer Van Lier..." „John van Lier?", vroeg Jochem ge spannen. „Tja, die heeft naast meneer Terwee ghen zitten slapen en kreeg meteen een tik op zijn bol. Weet ook nergens van." Jochem keek in gedachten voor zich uit. De pijn boven zijn ogen kwam te rug, en de zuster, die juist in de kamer terugkwam, keek hem eens aan. „U moest maar weg gaan, meneer", maande ze de inspecteur. „Ik ga al, zuster",v gehoorzaamde die opvallend vlot. „Ik kom morgen wel weer even bij je langs, Verkruysen, je snapt, dat ik het razend druk heb. Tus sen twee haakjes, er heeft een alleraar digst meisje naar je gevraagd." Een ogenblik vergat Jochem al z'n ambtszorgen. Hij behoefde niet te vra gen wie het meisje was. „Wat heeft u gezegd?" „De waarheid, onder geheimhouding. Ze leek erg opgelucht. Ik krijg respect voor jou. kereltje! Zo'n Don Juan! Nou, tot ziens!", eindigde hij haastig, want de zuster keek hem de kamer uit, (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2