DE KROMMENIEER PLAATSELIJK NIEUWSBLAD VOOR KROMMENIE EN OMGEVING B en W willen f 10.000 aan het Rampenfonds overmaken Raadsagenda „Ballet der Lage Landen" voor de 2e maal in Krommenie Officiële Mededelingen Bioscoop „Centraal" (fM Ba n» H S Redactie en Administratie: Zuiderhoofdstraat 74, Krommenie Telef. 81503 (Zaandam K 2980) Gironummer 44297 Verschijnt des Woensdags. Kopij voor berichten en advertenties tot uiterlijk Dinsdag 12 uur. UITGAVE Fa. A. KNIJNENBERG - KROMMENIE ADVERTENTIEPRIJS 10 ct per m.M.-regel ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per 3 maanden (bij vooruitbetaling) Per post 1.20 18 20e Jaargang No. - fi Februari 1953 De mensen menen het goed met de mensen ZO luidt de titel van een boek, wat ik lange tijd geleden eens gelezen heb, maar waarvan mij weinig meer dan dat op schrift is bijgebleven. Vreemd, dat je zo'n titel, die eigenlijk een suggestie inhoudt, zo lang kunt onthouden, maar het zal wel ko men, omdat je je zo vaak af vraagt of er wel waarheid in zo'n bewering schuilt. ,,De men sen menen het goed met de men sen", och we ondervinden zo vaak het tegendeel en hoe graag we mischien ook zouden willen, helemaal geloven kunnen we zo'n bewering toch maar niet. We ondervinden in ons leven van ale dag immers tè vaak klei ne of grote hatelijkheden, kwaadaardigheid of bedrog, en we kunnen in de kranten lezen, dat wat we zelf in 't klein on dervinden, in 't groot nog wel een graadje erger en noodlotti- ger gebeurt. Nee, dat de men sen het zo goed met de mensen menen, je kunt het lang niet al tijd beamen, vaak zelfs ben je geneigd het tegendeel te gelo ven. En dan, plotseling, gebeurt er iets, dat je volkomen naar de andere kant doet doorslaan. Na tuurkrachten veroorzaken een ramp, mens en dier wordt er het slachtoffer van en ineens is het er dan. Dan gaat de mens zichzelf overtreffen in goedheid en hulpvaardigheid. Dan vallen alle verschillen weg en de halve aardbevolking bemoeit zich met het lot van een, verhoudingsge wijs toch maar klein groepje mensen. Dan blijkt het, dat de mensen het toch wèl goed met de mensen menen, al is het jam mer, dat zo'n inzicht dan ten koste van zoveel leed en ellende geboren wordt. Maar als men de geschiedenis naleest, zal men ontdekken, dat het altijd al zo gegaan is. Onder het oppervlak van de samenle ving hebben, de eeuwen door, altijd spanningen geheerst, die, vroeg of laat ergens doorbraken en slachtoffers eisten. Ook de slachtoffers van deze ramp kun nen, als wij zeer diep graven, uit die spanningen verklaard wor den. Natuurlijk hadden wij dit kunnen voorkomen, als onze we ring tegen de zee zo zwaar en hoog was geweest, dat zelfs een tweemaal sterker kracht van wind en water geen gevaar voor overstroming had gegeven. Wie eerlijk oordeelt, zal dat durven erkennen, zonder daarbij nog in kleinzielige critiek te vervallen. Maar mensen blijven mensen en hebben soms harde klappen nodig om een stap verder op de weg der ontwikkeling te gaan. Wie dit inziet en het ook goed met de mensen meent, zal bij ge beurtenissen als die van de stormnacht, zeer .sober zijn met critiek, maar alleen door hulp en nog eens hulp zijn aanspraak op menswaardigheid rechtvaardi gen. Hij zal weten, dat ook hij kan falen en alleen vanuit die wetenschap al de critiek bewa ren tot de tijd, dat ze nuttig en nodig is en niet te erg meer kerft in toch al geslagen wonden. Het geloof in het „De mensen menen het goed met de mensen" zal ons verder en beter op weg helpen dan het wroeten in alle tekort komingen, die we ongetwijfeld ook rijk zijn. Tot deze en dergelijke ge dachten kom je na de gebeurte nissen van de laatste twee we ken, die nog lang een doorn zul len vormen in het vlees van ons volk. Een doorn, die prikt en prikt, maar juist daardoor zal Toelichting op de agenda Punt 2 B. en W. geven in het begeleidend schrijven een overzicht van het werk, dat in onze gemeente verricht is als bij drage in de hulpverlening voor de ge troffen gebieden. B. en W. menen echter, dat ook het gemeentebestuur zijn bijdrage in deze niet mag onthouden. De «minister van binnenlandse zaken heeft echter verzocht om de gemeente lijke hulpverlening gecoördineerd' te la ten geschieden, teneinde hierdoor te be reiken. dat deze hulp gelijkelijk wordt verdeeld over de getroffen gemeenten. De minister verzocht daarom niet tot adoptie van' bepaalde gemeenten over te gaan, doch de vereniging van Neder landse gemeenten hierbij in te schakelen als coördinerend orgaaii. B. en W. menen derhalve, dat het ge wenst is niet tot adoptie van een ge meente over te gaan, doch in het kader van de door de vereniging van Neder landse gemeenten geleide gemeenschap pelijke hulpverlening hiervoor een be paald bedrag beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt dit bedrag te be palen op 10.000. Punt 5 Het betreft hier een stukje grond, groot 8 m2, van de heer K. Hart. Deze was destijds niet bereid de voor zijn woning liggende strook grond aan de gemeente af te staan. Later was hij als nog bereid een gedeelte van zijn voor tuintje af te staan, onder voorwaarde, dat hij eigenaar bleef van de grond. Thans heeft de heer Hart meegedeeld, dat hij er de voorkeur aan geeft, dat de gemeente dit gedeelte straat in eigendom overneemt. Voorgesteld wordt dit stukje grond over te nemen voor 5.— per m2. Punt 7 Ten behoeve van de stichting van de lagere technische school aan de Mol- kade is het nodig de daarvoor bestemde grond bouwrijp te maken. Men acht het echter noodzakelijk dan tevens het ge- Brand in brievenbus Deze week gooide een 10-jarige knaap een brandende lucifer in een brievenbus, waardoor enige daarin geworpen post stukken beschadigd werden. De jeug dige dader werd achterhaald en heeft van de politie een flinke uitbrander ge had. Ri Vergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Krommenie en omstreken, houdt Donderdag 19 Februari a.s. in café Mantel haar vergadering, aanvang 7.45 uur. Mevr. Oüt-Avis zal een boek bespreking houden. Actie* „Mouwen Omhoog, Ons Land Moet Droog" is alhier een succes geworden. Uit de aard der zaak zijn padvinders- groepen niet zo groot, zodat dit geld door een beperkt aantal jongens en meisjes bijeen gebracht werd. De R.K. Verkenners en hun Welpen brachten met het uitvoeren van diverse karweitjes, hoofdzakelijk langs de hui zen, ruim ƒ110.bijeen. Vooral de welpen hebben hierbij veel succes ge had. Met z'n 24 brachten ze ongeveer 85.bijeen. De Zeeduivels, hun welpen en de meisjespadvindsters hebben deze middag hoofdzakelijk in de verschillende bedrij ven doorgebracht, waar de werkzaam heden varieerden tussen ramen lappen, machines schoon maken, boten lossen, stoelen schuren en stof ragen. De meis jes brachten het tot 20.— (met z'n zessen) en de Zeeduivels en de welpen tot 80. Te samen bracht de actie dus ruim 210.— op. Dit komt ongeveer neer op ƒ3.— per jongen of meisje. Een woord van dank aan de diverse opdrachtgevers is hier zeker op zijn plaats. W bijdragen tot weer een brokje verkregen bewustzijn van ons volk en de verdere wereld, die langzaamaan groeien moet tot een harmonieus geheel, waar niets meer aan te verbeteren valt. ..De mensen menen het goed met de mensen" vorme daarbij, trots alles, toch onze leiddraad. G. V. hele complex grond, gelegen tussen de Molkade en de Pelikaanstraat, bouwrijp te maken. Het terrein aan dc Wilgenkade en omgeving is nagenoeg volgebouwd en het is nodige nieuwe bouwterreinen te ontsluiten. Er wordt hiervoor een cre- diet gevraagd van 175.600. Punt 12 Het betreft hier het sluitingsuur voor de voor het publiek toegankelijke locali- teiten. Tot nu toe was dit bepaald op 23 uur, waarbij de mogelijkheid is open gelaten, dat de burgemester voor bizon- dere gelegenheden verlenging van dit sluitingsuur geeft. Het aantal malen, dat verlenging wordt gevraagd (in 1952 200 maal) wijst er op, dat er behoefte bestaat deze inrichtingen 's avonds tot later dan 11 uur geopend te hebben, vooral in ver band met vergaderingen en bijeenkom sten. B. en W. stellen nu voor het sluitings uur te bepalen op 24 uur. In omliggende gemeenten is dit ook het geval en B. en W. menen daarom, dat het niet te ver wachten is, dat bij het vaststellen van het sluitingsuur op 24 uur, dit tot on gewenste consequenties zal leiden. Punt 16 Het R K. kerk- en schoolbestuur heeft een crediet gevraagd van 475.— voor de aanschaffing van gereedschappen, materialen en een werktafel ten behoeve van onderwijs in eenvoudige metaal arbeid. Voorts heeft men gevraagd om een crediet van 276.voor de aanschaf fing van een derde werkbank voor de zwaardere houtbewerking. Punt 17 De te verlenen voorschotten zijn: 7058.18 voor de School met de Bijbel: 9405.72 voor de R.K. meisjesschool aan het Vlietsend (g.l.o.): 10.633.92 voor de R.K. jongensschool aan de Snui verstraat; 1690.23 voor de R.K. school aan het Vlietsend (v.g.l.o.). Punt 18 13. e., W. steller voor aan de afdeling Krommenie van het instituut „Steun Wettig Gezag" voor 1953 een subsidie te verlenen van 150. Punt 22 De tegenwoordige commissie bestaat uit de heren Van der Stoop, Vries en Pels. B. en W. schrijven, dat zij steeds op het standpunt hebben gestaan, dat ook de leden van de C.P.N. in diverse commissies vertegenwoordigd behoorden te zijn. De houding van deze politieke partij in de laatste tijd is evenwel oor zaak, dat men van standpunt is veran derd. B. en W. stellen daarom voor bij de nieuw te benoemen commissie voor de vacature Pels, een keuze te doen uit de heren K. de Boer en D. Nentjes. B Maandag a.s. zal de raad bijeenkomen om de volgende agenda te behandelen. 1. Beëdiging van het nieuw benoemde raadslid J. van Harlingen. 2. Voorstel tot hulpverlening ahn door watersnood getroffen gebieden. 3. Vaststelling notulen der vergadering van 14 Januari 1953. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Voorstel tot grondaankoop in ver band met plaats gehad hebbende trottoirverbreding Weverstraat hoek Badhuislaan. 6. Voorstel tot aankoop van enige woningen aan het Vlietsend. 7. Voorstel tot credietverlening voor het bouwrijp maken van gronden. 8. Voorstel tot ontbinding van een pachtovereenkomst met K. Booij. 9. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling betreffende het ziekenhuis te Zaan dam. 10. Voorstel tot verlenging van de ter mijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woning Krom- niedijk nr 160. 11Voorstel tot het aangaan met het gasbedrijf Zaanstreek-Waterland van een regeling betreffende de kos ten van uitvoering van werken. 12. Voorstel tot wijziging van de alge mene politieverordening. 13. Voorstel tot het verlenen van finan ciële medewerking aan de woning bouwvereniging „De Volkswoning" voor het wijzigen van het bouwplan van 35 woningen aan de Landzicht laan e.o. 14. Voorstel tot het aan de woning bouwvereniging „De Volkswoning" verlenen van medewerking voor de bouw van 24 arbeiderswoningen aan de Landzichtlaan. 15. Voorstel tot het verlenen van een vergoeding ex artikel 13 der lager onderwijswet 1920. 16. Voorstel tot het aan de R.K. school voor voortgezet gewoon lager on derwijs verlenen van financiële me dewerking ex artikel 72 der lager onderwijswet 1920, voor het invoe ren van het vak eenvoudige metaal arbeid. 17. Voorstel tot het verlenen van voor schotten op de exploitatievergoeding over 1953 voor de bizondere - lagere scholen. 18. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag". 19. Voorstel tot benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs. 20. Voorstel tot benoeming van enige leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. 21. Voorstel tot benoeming van een lid van de commissie van advies voor de dienst voor sociale zaken. 22. Voorstel tot benoeming van leden van de commissie voor „georgani seerd overleg". 23. Voorstel tot vaststelling van begro tingswijzigingen. B Prachtige avond W. V. V.-K.B.B. De mens heeft de gave gekregen op velerlei wijze zijn gemoedsgesteldheid tot uitdrukking te kunnen brengen. On der die vele manieren neemt de dans zeker geen onbelangrijke plaats in en vreugde, verdriet, haat en liefde kunnen even treffend en duidelijk door de dans vertolkt worden als door welke andere uitdrukkingswijze ook. Natuurlijk be doelen wij hier niet het rhythmisch ge schuifel in de danszalen, waar de jeugd zich aan de lichte bedwelming van fox trot en samba overgeeft, maar wel de dans, zoals die door de volksdans en het meer verfijnde en ontzaglijk veel moeilijker ballet tot uitdrukking wordt gebracht. „Het Ballet der Lage Landen" heeft ons Zaterdag jl., ten overstaan van een stampvolle Concertzaal, nog weer eens van de waarlijk grote kunst, die het bal let is, overtuigd, en al zullen we dan uit gebrek aan voldoende technisch inzicht in deze kunstvorm, misschien minder hebben kunnen waarderen dan met een insider het geval zou zijn geweest, wij hebben er toch zeer van genoten en zul len de kans om nog eens zo iets te zien, zeker niet voorbij laten gaan. De bestuurdersbonden van Wormer- veer en Krommenie verdienen dan ook zeker een woord van hulde, dat zij deze avond voor hun leden hebben georgani seerd en hiermee de geijkte weg van cabaret- en variëtë-avonden, naar wij hopen, voor goed hebben verlaten. De voorzitter van de Krommenieër Besturenbond, de heer J. van 't Veer, opende de avond met een kort welkomst woord en vestigde de aandacht op de collecte, welke na het einde van het programma ten behoeve van het Ram penfonds zou worden gehouden. Wij kunnen er hier wel meteen aan toevoe gen, dat de opbrengst van deze collecte 150.53 bedroeg, wat zeker geen slecht resultaat genoemd mag worden. Vervolgens sprak de 2e voorzitter van het N.V.V., de heer K. van Wingerden, een kort woord, waarin ook hij, hoe kan het ook anders, de nog zo vers in het geheugen liggende ramp centraal stelde. In een rustig en sober gehouden be toog vestigde spreker de aandacht op de les, die deze verschrikkelijke gebeur tenis en dat daarna kwam, voor ons is geweest. Wij hebben nu gezien, welk een grote eenheid mogelijk is, als een groot gevaar ons bedreigt. Wij wachten soms lang op de bewijzen, die aantonen, dat ons vertrouwen in de mens gerecht vaardigd is, maar soms is het er plot seling. Sterker dan ooit hebben we de internationale solidariteit beleefd en nooit kregen wij sprekender bewijs, dat de tijd voor een Verenigd Europa rijp is, dan juist in die achter ons liggende, zwarte dagen. Spreker wilde in deze sfeer en bij de gedachte aan wat achter (zie voor Gemeente Krommenie Kosteloze inenting tegen pokken Burgemeester en wethouders der ge meente Krommenie maken bekend, dat op Dinsdag 24 Februari 1953, des na middags tussen 2 en 3 uur de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting tegen pokken van hen, die zich daarvoor aanmelden in het wijkgebouw van het Witte Kruis, aan de Zuider hoofdstraat. De wet gaat in het algemeen uit van het beginsel, dat de inenting plaats heeft in het eerste levensjaar. Het is gewenst van tevoren de huis arts te raadplegen. Voor een juiste invulling der vaccine- bewijzen is het gewenst, dat bij aanmel ding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Vóór het eerste levensjaar van ieder kind is verstreken, moet het bewijs van inenting, dan wel een verklaring omtrent de niet-inenting ter secretarie worden ingeleverd. Krommenie, 11 Februari 1953 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. C. A. PROVILY De secretaris, H. J. RESOORT BURGERLIJKE STAND 8 tot en met 14 Februari Geboren: Jan, zoon van J. Wouda en R. Reijne: Han Gerardus, zoon van J. A. N. Bartels en W. J. van Galen: Hen drik, zoon van P. Woud en G. de Hoop. Ondertrouwd: G. Post en D. Beets. Gehuwd: D. Kraaijer en N. de Jong: M. A. Steman en M. J. Boon: H. J. N. van der Wiel en P. H. Dekker. Overleden: M. Ursem, oud 78 jaar, weduwe van D. Jongkind; K. Donker, oud 67 jaar, echtgenoot van M. de Vries (overleden te Zaandam): G. Nannes. oud 88 jaar. weduwe van J. Hoff. G. Tjipjes Zaans kampioen moyenne 3-4.50 In verband met het behalen van de titel Zaans kampioen, moyenne 3—4.50, werd de heer G. Tjipjes Vrijdag in het R.K. Verenigingsgebouw gehuldigd. De voorzitter van D.E.S., de heer Van Beurten, bood hem een attentie aan, die zeer op prijs werd gesteld. Vrijdag a.s. vindt in het R.K. Ver enigingsgebouw een biljartdemonstratie plaats, waarbij bekende Zaanse biljar ters acte de présence geven. Het zijn de heren H. Koomen. R. Overdijk. J. van 't Hof en C. Brandjes. Ri Dorpshuis Krommeniedijk De instuif-avond gaat op Woensdag weer gewoon door in de school. Dames, we rekenen weer op een grote opkomst. Ook de deelneemsters aan het raffia- werk worden weer verwacht. We schenken thee, zoals u weet, neemt u een kopje mee? Er zijn ook weer allerlei „lappen" aanwezig. We hebben van deze stalen al heel mooie werkstukjes gezien. U komt toch ook. Tot ziens dan. Het Bazar-comité vervolg j 2) Krommenie TeL 82092 Zondag 4.30, 6.30 en 8.30, Dins dag 8.15, Donderdag 8.15: Pa tricia Roc en Anthony Steel in MEVROUW MAAKT CARRIèRE (Something Money Can't Buy) Een sprankelende comedie met een hartverkwikkende humor! Zaterdag 8.15, Woensdag 8.15, Maandag 8.15: Dirk Bogarde en Jon Whiteley in S.O.S. KIND VERMIST (Hunted) Een super-spannende geschiede nis zonder weerga! NUTSSPAARBANK KROMMENIE Zuiderhoofdstraat 149 Tel. 81087 Postr. 520902 Alle dagen geopend Ook Zaterdagmiddag Dinsdagmiddag gesloten Spaarbutjes verkrijgbaar

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1