journaal Zwaluwen kregen geen voet aan de grond (0-5) Wethouder te Alkmaar dreigt met aftreden Conflict in boezem gemeentebestuur Woningbouw vordert s RODE DUIVELS DEDEN WAT ZE WILDEN Blanke stand bij rust maar daarna... Drie doelpunten van Willems Negatief resultaat voor K. C. CONDITIE DER ZWALUWEN BENEDEN DE MAAT Theaters in moeilijkheden Verooecliiis voor vissersschepen GELUKKIGE WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG O ALKMAAR, 18 Febr. Op 10, 11 en 12 Maart a.s. zullen te Alk maar de begrotingsvergaderingen worden gehouden en het ziet er naar uit, dat indien het college van B. en W. niet onderling tot overeenstemming komt de ge meente de primeur zal hebben van een onplezierige portefeuille- kwestie, die onvermijdelijk door de heer G. J. van Slingerland (KVP), wethouder van Financiën, zal worden gesteld, indien de raad zijn voorstellen tot het s'uitend maken van de begroting niet zal aannemen. Veranderd standpunt Toen eind vorig jaar de aan biedingsbrief van de gemeentebe groting 1953 verscheen, ging deze vergezeld van een naschrift van de wethouder van Financiën, waarin deze zijn bezwaren ken baar maakte tegen het door B en W. ingenomen standpunt ten aanzien van het sluitend maken van deze begroting. „De meerderheid", aldus de wethouder, „is afgeweken van het standpunt, dat zij nog nauwelijks een jaar geleden in overeen stemming met mij heeft ge huldigd en waaruit bleek, dat het college zich op het standpunt, stel de, dat de begroting bij de huidige stand der uitkeringen uit het ge meentefonds in zichzelf sluitend dient te zijn." Ten aanzien van de begroting voor 1953 heeft de meerderheid van het college evenwel een an dere houding aangenomen. Zij ging daarbij uit van de stelling, dat de begroting alle voor een juiste uitvoering van de over heidstaak en voor een goed be heer van de gemeentelijke huis houding noodzakelijke uitgaven dient te bevatten. Wethouder Van Slingerland achtte dit standpunt onjuist, o.m. omdat de rijksovur- heid met alle wensen van de ge meentebesturen zal kunnen inwil ligen en omdat ook aan de belas tingheffingen door het rijk en aan de toedeling van een percentage daarvan aan de gemeente grenzen zijn. De heer Van Slingerland stelde daarom voor om de begroting door verlaging van een aanta* z.i. minder urgents posten in zich zelf sluitend te maken. In de daaropvolgende maanden is het gebleken, dat een aantal raads leden de opinie van wethouder volkomen deelt en dit is dan ook aanleiding geweest tot het stellen van enkele vragen in de afdelin gen van de raad. Tegenstelling bij B. cn W. Het algemeen verslag maakt melding van het feit, dat zeer veel leden het ontbreken van overeen stemming in het college van B. en W. omtrent de begroting be treuren. In de memorie van antwoord delen B. en W. (althans de meer derheid van dit college) mede, dat zij afwijzend staan tegenover de door de heer Slingerland voor gestelde wijze van sluitend maken van de begrotin-z. De meerderheid koestert ten slotte de verwach ting, aldus de M. v. A., dat de re kening over 1952 wel een zo gun stig beeld zal tonen, dat niet tot het volle bedrag over de batige saldi zal behoeven te worden be schikt. Derhalve ziet het college geen aanleiding tot een princi piële wijziging in het begrotings- ontwerp. Geschil van principiële aard De meerderheid is bovendien van mening dat het geschil in de boezem van het college meer van financiële dan van principiële aard is en zij acht het dan ook niet noodzakelijk, dat aan verwer ping van haar standpunt conse quenties van politieke aard wor den verbonden. niet langer kunnen dragen en in dat geval mijn portefeuille ter be schikking stellen". De heer Van Slingerland, die er blijkbaar prijs op stelt een royaal standpunt in te nemen, zegt evenwel dat zijn dekkingsplan niet moet worden opgenomen als het enige voor hem aanvaardbare middel om evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te verkrijgen. Hij is be reid elk ander beter dekkings plan, dat aan het door hem ont wikkelde principe recht doet we dervaren, op zijn mérites te be zien. Wanneer het echter gaat om uit'-aven van een niet strikt ur gent karakter, dan acht hij het aan een goed beheer van de por tefeuille van financiën verplicht de noodzakelijkheid af te wegen tegen de financiële mogelijkhe den. Dat dit heeft geleid tot een verschil van zienswijze in het college, een feit dat zich in derge lijke mate in de laatste decennia niet heeft voorgedaan, betreurt de wethouder van ganser harte. Padvindersactie voor Rampenfonds ALKMAAR, 17 Febr. De actie van de Nederlandse padvinders .Mou wen omhoog, ons land moet droog", welke Zaterdag ook in Alkmaar is gehouden tgn bate van het Nationaal Rampenfonds, heeft 1908.44 opge bracht. Door het verrichten van aller lei karweitjes kreeg iedere padvinder gemiddeld 3.25 bijeen. O (Van onze correspondent) ZAANSTREEK NRD., 18 Febr - De woningbouw in Zaanstreek Noord gaat gestadig door. In Assendelft, zijn de werkzaamheden voor de bouw van een aantal nieuwe woningen aan de Blijd- schapstraat begonnen. In Uit geest is ondershands aanbesteed de bouw van acht woningen aan de J. E. de Witstraat welke zullen worden gebouwd door de firma N. Kortekaas aldaar. In Krommenie zullen 24 wo ningen gebouwd worden aan de Landzichtlaan. terwijl een plan voor 35 woningen, te bouwen door de woningbouwvereniging „De Volkswoning", in voorbereiding is. In Wormer zal behoudens goed keuring van de raad ruim 9530 m2 bouwgrond aan de woning bouwvereniging „Wormer" wor den overgedragen, waarop 71 woningen zullen worden gebouwd. RAMPENFONDS-ACTIES (Van onze correspondent) ZAANSTREEK. 16 Febr. Ondanks meeuw en vorst waren er ongeveer tach tig wandelsportliefhebbers opgekomen om een tocht door de Zaanstreek te maken. Door het mleggeld van deze warn" siasten kwam er f 40 binnen Rampenfonds De collecte i WORMER. waa erd gehouden oraent 20ts ab op. Het personeel van de N V. Stalen Ra- enfabrlek Gebr. Gorter heeft twee Za terdagmiddagen overgewerkt cn doordat directie het Dijeengebraclite bedrag irdubbelde. kon f 900 voor het NRF wor- ■n afgedragen. De actie van de padvinders in KROM- ENIE bracht f 51.17 op. De Zaanse meisjespadvindsters brachten samen f 582.74 bijeen. van f 46.286.18 vla hét Watersnood Co mité bijeengebracht voör het NRF' Ruim 60 ton hooi is in Wormervcer ge perst, dat vrijwillig werd geleverd door 'eehouders uit Wormerveer. Wormer. Uit- Breed standpunt Geheel anders blijkt de wethou der van financiën daarover te denken. „Wanneer het standpunt va" de meerderheid door de raad overgenomen zal worden", zo meent de heer Van Slingerland, „den zal ik de verantwoordelijk heid voor het financiële beleid Tuinbouwproeven te Noordscliarwoude NOORDSCHARWOUDE, 16 Febr. In een vergadering van de vereniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude, heeft de se cretaris. de heer W. Kaan, enige mededelingen gedaan over te ne men tuinbouwproeven bij het proefbedrijf „Geestmerambacht", de stichting van een proefstation en de eventuele ruilverkaveling van Geestmerambacht. Er zullen op het proefbedrijf dit jaar diverse proeven worden ge nomen, zoals van groenbemesting. structuurverbetering, proeven ,met herfst, Deense wittekool, bloemkool, spruitkool, uien, erw ten, bonen en augurken en verder zaadontsmettingsproeven. De stichting van een proefsta tion voor volle grondcultures wordt binnenkort werkelijkheid. De bestaande proeftuinen te Slo ten. Heemskerk en Oudkarspel zullen daarbij worden ingescha keld. Wat de ruilverkavelingsplannen van Geestmerambacht betreft, zei de heer Kaan, dat er spoedig een rapport zal verschijnen. GASRESTITUTTES NAAR RAMPENFONDS VELSEN, 18 Febr. Door dat verscheidene inwoners van Velsen opdracht gaven aan het Gasbedrijf, de jaar lijkse restitutie op de prijs van het gebruikte gas over 1952 te doen storten op de girorekening van het Ram penfonds, was reeds Zater dag een totaalbedrag van ruim f18.000 ingezameld. De actie duurt nog voort. Bosbeek krijgt subsidie VELSEN. 18 Febr. Bij K. B. is op verzoek van B. en W. der eemeente Velsen aan deze ge meente een jaarlijks subsidie toe gekend ten bedrage van 2250 voor het instandhouden en aan kopen van het landgoed Bosbeek. B. en W. hebben de raad voorge steld deze bijdrage te aanvaarden. De subsidie zou van terugwer kende kracht, nl. van 1 Jan. '51, van kracht zijn. Gouden bruiloft bij de Buntma's (Van onze correspondent) WORMERVEER. 18 Febr. Cobus Buntsma en Jannetje Kok zijn vijftig jaar getrouwd. Het gouden echtpaar is zowel in Wormerveer als in Krommenie bij velen bekend. De bruidegom werkte meer dan 50 jaren bij de N.V. Verenigde Blikfabrieken. Zijn vrouw is erelid van de Gem. Zangvereniging „Joh. J. Verhulst". Beiden zijn trouwe supporters van d? Wormerveerse voetbalclub „WFC". Nog steeds giften voor het Rampenfonds (Van onze correspondent) WORMERVEER. 13 Febr- Nog steeds druppelen bedragen van overwerkuren, collecten li- dens bijeenkomsten enz- binnen bij het watersnoodcomité. Het to taal bedrag, dat in Wormerveei via het comité ten bate van het Rampenfonds sinds gisteren bij een is gebracht is 47.644,88. De 60-jarige IJsvereniging ..De Jeugd" schonk nog 60 voor het Rampenfonds. Jubileumtournooi A.B.Y. (Van onze correspondent! WORMERVER. 16 Febr Het jubileurn- oumooi van de biljardclub ABV. als slot an de herdenking van het derde lustrum, -.eeft de laatste dagen in veler belangstel ling gestaan Deze belangstelling was at en toe zo groot, dat men met staanplaatsen genoegen moest nemen. De eindstand was >n slotte: H. Koomen (DJP) 14 2100 82 182 25.62 2 C. Brandies (Exc.) 12 2055 96 91 21 40 1 J. Liathart (Alkm.) 10 1975 123 137 14.84 Leeuwen (Asd.) 8 I860 123 107 15.12 't Hof (De Zaan) 6 1506 109 114 13.71 v. Meel (A-dam) 4 1641 129 122 12.72 sorsen (OG) 2 1379 122 87 11 31 8D. Luttik (ABV) 0 1217 113 42 10.68 Afscheid bij de vrijw. brandweer (Van onze correspondent) WORMER. 18 Febr. In ver band met het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd heeft de heer A. Bierenbroodspot af scheid genomen van de Vrijwil lige Brandweer als onder-com mandant. Tijdens de bijeenkomst van de V.B-ers in café Landzicht wees de commandant, de heer J. A. Allan, op de grote verdiensten van de scheidende onder-com mandant. Hij bood hem als aan denken een vulpen aan. Ook is afscheid genomen van de brandwacht M. Langéberg. In Krommenie werd uit deze gemeente n omliggende plaatsen 175 ton hooi gele verd door de boeren. Voor het NRF werd totaal in WORMER rond f 22500 opgehaald. De vereniging .Tuinbouwbelang" heeft Noord-Scharwoude t 500 aan het Natio naal Rampenfonds overgemaakt. Frans harmonie-orkest naar Zaanstreek KOOG AAN DE ZAAN, 18 Febr. Het harmonie-orkest „Zaanlands Kapel" uit Koog aan de Zaan bestaat dit jaar zestig jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op 31 Mei en 7 Juni een concours gehouden in 't Wandel park aldaar. Tot de deelnemende korpsen zal ook een Frans harmo niegezelschap behoren. Het is een 80 leden tellend korps van de Franse spoorwegen uit Epernay sur Marne. FRANS HARMONIECORPS KOMT OP BEZOEK (Van onze correspondent) KOOG A- D- ZAAN, 18 Febr. Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van „Zaanlands Kapel" wordt op 31 Mei en 7 Juni een groot muziekconcours gehou den. O.m- neemt aan dit concours deel een harmoniecoros van de Franse spoorwegen uit Epernav sur Marne. dat uit bijna negentig leden bestaat. i Advertentie i Werkman liep zware hoofdwonden op BEVERWIJK, 17 Febr. Aan 3e werkzaamheden nab> Zijkanaal A. waar de sloping van de oude geniesluis langzaam vordert, heeft zich gistermorgen een ernstig on geval voorgedaan. De arbeider Th. Valkering uit Castricum, die bij een der pompen zijn werk zaamheden had, bukte over de pomp toen het vliegwiel een stuk van zijn sjaal pakte. Het wiel wond de sjaal in grote snelheid" VP, waarbij V. met zijn hoofd té gen de pomp werd geslagen. Hier bij liep hij een ernstige wond nabij de slaap op. Duizelig van de slag viel hij daarna in de bouwput. In zorgwekkende toestand is hij naar het Rode Kruis te Beverwijk ver voerd. ,,'T KALF" 60 JAAR' (Van onze correspondent) ZAANDAM. 18 Febr. D( ijsclub ,.'t Kalf" bestaat Zaterdag 21 Februari 60 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt Za terdagmiddag van halfdrie tot vijf uur in „Ons Aller Belang" een receDtie gehouden. Des avonds is er in de zaal van Albert Heyn een feestavond. Veertig jaar bij P.T.T. (Van onze correspondent) ZAANDAM. 18 Febr. De heer S. Meereboer, uit de Pauwstraat 42. is 40 jaar in diensl bij de PTT- Tijdens een huldiging door directie en personeel var het Zaandamse postkantoor, ont ving de jubilaris tal van fraaie geschenken. Rotterdams Toneel naar Den Helder (Van onze correspondent) DEN HELDER, 17 Februari - In de serie toneelvoorstellingen bij de Helderse Volksuniversiteit zal het Rotterdams Toneelgezel schap op 23 Februari in „Ti vol i" een uitvoering geven van „De Waaierpatience". De hoofdrollen worden vertolkt door Charlotte Kohier, Magda Janssens en Ben Aerden. door JAN BLANKERS GENT. 17 Febr. Ofschoon het verschil in kwaliteit tus sen de spelers van beide elftallen reeds voor de rust zeker maakte, dat het Zwaluwen-elftal in deze samenstelling een fiks pak slaag voor de voetbalbroek wachtte, schoot de voor hoede van de Rode Duivels in deze eerste helft met zulk een slecht gericht vizier, dat de bedienaar van het scoring- bord na vfjf en veertig minuten nog geen pas had verzet. Na de rust kreeg h(j het echter drukker, want de Belgi sche schutterij kwam op dreef en met de regelmaat van een machine, die op toeren komt, scoorden de Rode Duiveltjes vijf doelpunten. Een kans op een tegenpunt van de Zwalu- vvenploeg ging in de laatste seconden verloren, toen links buiten Luiten vrij voor doel kwam, maar zijn onbeheerste schot ergens op de staantribune moest worden gestopt. een doelpunt scheen in te houden. Luiten was prachtig op tijd ge start, maar zi n voorzet werd met benut. De Belgen riposteerden met twee tegenaanvallen, die evenmin tot succes leidden. Met de stand 00 werd gedraaid. De tweede helft bracht eon heel ander beeld. De spelers, danig vermoeid door het zware terrein, bleken niet meer opgewassen te gen het hoge tempo, waarmee de Belgen van start gingen. Hetgeen reeds in de eerste dertig seconden tot een doelpunt leidde, toen mid- voor Willems gebruik maakte van een gat in onze verdediging en met een lage schuiver doelman Vrijhof geen kans gaf (10). Vijf minuten later was het al 20. opnieuw dank zij de door zettende rosse midvoor van „La Gentoise", Willems, die eerst een schot loste, dat afketste op een van onze achterhoedespelers en daar na de bal met een kopstoot door gaf aan de goed naar binnen ge komen rechtsbuiten Smolders, die Vrijhof voor de tweede maal pas seerde. Van dit ogenblik af was het een spel van kat en muis. De Belgi sche voorhoede sneed met het DE wedstrijd heeft opnieuw de feilen van ons voetbal aange toond. Wantr zelfs vergeleken bij deze Belgische spelers, die niet eens allen tot de topklasse be hoorden, schoten onze spelers weer tekort in technische vaar digheid, terwijl zij weinig tac tisch inzicht aan de dag legden en het spel in een tempo speelden, dat beduidend lager lag dan dat der Belgen. Het ontbrak natuurlijk niet aan ijver bij onze spelers en zij deden tot de laatste seconden hun best om er nog iets van te maken. De eerste twintig minuten lukte dit nog het beste. Snelle aanval len, waarbij linksbuiten Luiten kort na elkaar twee keiharde schoten op doel loste, die doelman Seghers slechts met moeite baas kon, hielden het spel in even wicht. Maar daarna ging de be tere opbouw van het spel bij de (Advertentie) Griep? DAMPO bevordert mede een snelle genezing Overkoepelend orgaan amateurtoneel (Van onze correspondent.) KROMMENIE, 18 Febr. Het be stuur van ..De Zes'overkoepelend orgaan van de plaatselijke toneelver enigingen in Krommenie, is thans sa mengesteld uit de heren J. Rol (Nieuw Leven). K. Bloemraad (dr. E. Lauril- lard), J. Boekei (Kunst en Strijd), B. Ris (Steeds Voorwaarts), G. Boon (St. Bontfacius en G- van Nleuwenhuizen (OKVi. Besloten is de beslising in zake het opvoeren van toneel- of apentuoht- toneeitukken aan het bestuur over te laten. Het ligt wel in de bedoeling in de komende zomermaanden een ver antwoord openluchtspel op tc voeren. Inenting tegen pokken KROiviivii^iNjiis, lo i- eui\ ry.ni'da.'y 4 ït'or. a.s. van 23 u rzal er in net Wywgebouw van „Het Witte tvruis ge.egenneid zijn tol Koslexozt .neming le^'cn poRiken, Geen communisten meer in Georganiseerd Overleg (Van oiize correspondent) KituivliVLLivlE, 18 reDi. In de aanoevenng van B. en W. voor ue samensieiung van de commis- s.e voor Georganiseerd uveneg zyn aiunaai geen cancudaien uu ue CFiN-tractie opgenomen. De houchng'van ue CPin is de laatste tya zodanig, dat van can- didaatsteiling van leden van die partij moet worden aigezien, aldus xJ. en W. ,,'T PAALTJE" KREEG TRAININGS VELD (Van onze correspondent) KRUMiviLiNlis, 18 r ebr. De steen werpersciuo ,,'t Paaltje' neeit van hei. genieenteüesiuur toestemming gekregen om op nel gedeelte terrein voor de muziek tent van het Agatnapark te gaan oelenen, als 't weer voor buitett- traming aanbreekt. IC. V.V.-SPORTDAG (Van onze correspondent) KROMMENIE. 18 Febr. De voetbalvereniging KW werkt plannen uit voor een sportdag, waarvoor voorlopig ais datum is vastgesteld Hemelvaartsdag 1953. Biljart-demonstratie KROMMENIE, 18 Febr. As. Vrijdag avond zullen de Zaanse biljarters H Koo- me, R. Overdijk en K van 't Hof uu Zaan dam, benevens de heer C. Brandjes uit Uitgeest een demonstraticpartij spelen ln het Verenigingsgebouw ZIJ zijn daartoe uitgenodigd door de heer C. van Beurten. HENDRIKS redde nog tweemaal Belgen de doorslag geven. Er ontstond een voortdurend Bel gisch overwicht, niet het minst door de slechte opvatting van onze spelers in zake de dekking. Slechte dekking Linksbuiten Rixhon stond zo- ■ele malen vrij, dat hy alle tijd had om al zijn technische vaardig heden te gebruiken om Steen bergen in de luren te leggen. Keer op keer kwam over deze vleugel een gevaarlijke aanval tot stand, maar het blnnentrio van de Belgen zag geen kans hiervan profüt te trekken. Het ene slechte schot volgde het andere op en daarmee wist doelman Vrijhof wel raad. Het Zwaluwenelftal bracht het niet verder dan tot sporadische uitvallen, waaronder in de laatste minuten nog één, die een kans op grootste gemak door onze achter hoede heen en daar het midden slecht werd bewaakt, was het voor de tweede maal Willèms, die snel ler bij de bal was dan Hendriks, hem gemakkelijk voorbijging en voor de derde goal zorgde (30). Onze driemans-voorhoede want beide binnenspelers kwamen haast niet meer naar voren had natuurlijk weinig kans tegen de Belgische achterhoede, waarin linkshalf De Bels en linksback Van Brandt een uitstekende partij weggaven. Het enige foutje van doelman Vrijhof kostte het vierde doelpunt. Na een pass van Willems aan zijn rechtsbuiten Smolders loste deze een keihard schot in de hoek, waarop de speler van Bleijerheide te laat reageerde en over de bal heendook. Twee kleine kansjes op een tegenpunt gingen verloren door Louwers. Hij liep eenmaal uit stekend door op een té zacht te ruggespeelde bal naar de Belgi sche doelman, maar zijn tamme schot trof de paal. Een tweede kans verknoeide hij door te lang met schieten te wachten. Willems zorgde ten slotte ook voor het vijfde doelpunt. De Ne derlandse verdediging had haar heil nogal eens gezocht in een buitenspel-zetten, maar deze vlie ger ging in de 38ste minuut niet op. Toen Willems de bal toege speeld kreeg en Hendriks en Steenbergen aarzelden, was een snelle wending van de Belg vol doende om hem vrij voor doel te brengen. Doelman Vrijhof liep weliswaar nog uit, maar de Belg omspeelde hem zonder moeite en liep tergend langzaam de bal in het net (50). Niet tevreden met deze score deden de Belgen hun uiterste best er nog een doelpunt aan toe te voegen, maar tot twee keer toe redde Hendriks met een kopbal. In deze stand kwam dan ook geen verandering meer. Het was een matige wedstrijd van het Zwaluwenelftal tegen een tegen stander, die evenmin van klasse wa-» maar die toch demonstreerde, welk een groot verschil er nog be staat tussen het clubvoetbal in Nederland en dat in België. ware Oranjebloed nog heel wat te kort. A. W. VERLEGH. DE cijfers laten aan duide lijkheid niets te wensen over. En dat nog wel tegen een Belgische ploeg, zom.s onze Zuiderburen er meer dan één kunnen samenstellen! Vóór de rust gaven de Zwalu wen niet onaardig partij, maar in de tweede helft zou blijken, dat het meer schijn dan werkelijkheid was. Nu kan voor de Zwaluwen het excuus gelden, dat in Neder land de competitie al enkele we ken zo goed als stil ligt. Dit bleek ook uit de conditie, welke van alle Zwaluwen beneden de maat Lag. Bovendien bleek nog eens uit de betere techniek en lichaamsbe- heersing van de Rode Duivels, hoe belangrijk het is, dat er onder alle omstandigheden wordt gespeeld, zowel op harde als op gladde en zware, modderige velden. Hoe gevaarlijk het is spelers te kiezen, die in hun club het sys tem niet spelen, kwam nog eens duidelijk naar voren. De S.V.V.'er Steenbergen paste niet in het tac tische raam, waardoor het in de Zwaluwenverdediging nogal eens rammelde en er zeker niet van een gesloten verdediging kon worden gesproken. De Keuze Commissie, welke voltallig aanwezig was, zal van deze ontmoeting niet veel wij zer zijn geworden, of het zou moe ten zijn als zo vaak in ne gatieve zin. Want niettegenstaan de er zeven Zwaluwenspelers wa ren, die deel uitmaken van de cen trale training, haalden Hendriks en Klaassens nauwelijks voldoen de. De overigens kwamen aan het MARKTBERICHTEN veiling broek op langendijk BROEK OP langendijk. 17 Febr. roenle. Prijken: 690 Kg. spruiten. 1843. 2.000 Kg. peen. B 115,2019.30, £14.20; 15.000 Kg. uien. f49,50—51.80 grof £43,9036,60, drielingen f49—50.70. 4.000 Kg. bieten, A £12,1012,50, B f9,70, 70.000 kg. rode kool. I f 714. II f 7 12.30; 100.000 kg gele kool. f 6,50—13.50. 11 f 6.5010.10: 4.000 kg. groene kool, 27,20—29.20; 80 000 kg. succes witte kool, f68, 2.000 kg, witlof, I f3712 II £35—37 per 100 kg. VEILING NOORD-SCHARWOUDE NOORD-SCHARWOUDE, 17 Februari Groente. Prilzen; 20.000 kg. uien, middel f 48,60—51,50, grof f44,4016.70. nep f 3235. drielingen f 5255; 14.000 kg. peen. B f 19,2020,40. C f 12,8014.20 D f8,209,60. 3 700 kg. kroten. A (II- 12.50, B f 10—11.90. C f4.70. modjo f5; 102.000 kg rode kool. f713.60. 67.000 kg. gele kool. £6.5013.40; 2.400 kc groene kool. f 12—27; 120.000 kg. Deense witte kool. f6—9.70. per 100 kg. ::ling avenhorn. AVENHORN. 17 Febr. 10 46——FF kool 712 70. 1 ton uien. grove. 50. drielingen 51,5054.10. gewone 48 ton bietên. II 12.7013.10. 111 IV 8,50- 0.50. veiling beverwijk BEVERWIJK, 16 Febr. Groente. Prijzen. Waspeen 1229, spruiten 3865, prei 4073, knollen 1837, rabarber 26— 17. witlof 27—45. boerenk. 2645, groene kool 8—23, rode kool 714. gele kool 6—12. uien 12—42. brêckpeén 6—10. cl per kg gekomen: Eng. Apollo v. R'dam. Ned. racao n. Hoogovens. Vertrokken: Zw. Christoter n. Swansea. Fr. Medce n Gdy nia, Ned. Frida n Yersey, Nea. Maria n. R dam. ZAANDAM, 17 Febr Geen schepen aangekomen. Vertrokken: Ncd. Honds- busch n. A dam. Vervolg v.in pagina 1 DE NEDERLANDSE COMEDIE heeft in het Centraal Theater met „Via Lissabon" danig de in vloed van de blik niet naar wens. Wira Kan. die met zijn nieuwe pro ductie in het Leidsepleïn- Theater top- recettes maakte twee dagen te voren was men uitver kocht heeft na de ramp het theater enige dagen gesloten. Sinds Zater dag, toen hel uitverkocht was. heeft men weer grote belangstelling, al is de on derbroken stormloop nog niet hervat. Het op het oog onuitputtelijke succes „Potasch en Perlemoer" van Joh. Kaart in de Kleine Ko medie heeft ook een veer moeten laten. Met de uitverkochte huizen was het de eerste week van de ramp afgelopen. Na de rouw-Zon- dag kwam er een kleine opleving. Zaterdag en Zondag waren als vanouds uitverkocht. En Maandag was de belangstelling weer zo, dat men tot hst einde van de reeks (1 Maart) op volle huizen meent te mogen rekenen. Voor de tweede troep, die deze onderneming exploiteert, werd geen enkele voorstelling in de provincie geannuleerd. Zelfs te Roosendaal en in Oss hebben „De appels van Eva" getriomfeerd over de ongunst der tijden. OOK DE HEER Jo Sternbsim. die ons inlichtte voor het A.T.G.. meent, dat de reactie van het pu bliek te Utrecht en Den Haag veel heftiger is dan elders, en zeer zeker dan te Amsterdam, Hier. zo meent de heer Sternheim. zal de toestand zich wel spoedig herstel len. In de afgelopen week heeft men uitkopen gehad, waarvan al leen Groningen is uitgevallen. Tekenend was, dat de voorstelling van „Hendrik IV", die steeds uit verkocht was. na de ramp nog geen halve zaal haalde. Terwijl de volksvoorstelling van „Gysbreght van Amstel", die men wegens de grots toeloop op 7 Februari had herhaald, nog geen kwart zaal op leverde. :.,Waar wij Vasten staan en daarna wellicht mooi weer op komst zal zijn, daar moeten wij nog rekening'houden met een vrij grote reactie", zo con stateerde hi,j. Alex Wunnink, directeur van Theater Car ré. meent dat wij over het dieptepunt heen zijn. In de week na de ramp was hét bezoek aan Circus Strassburger beneden alle verwachtin gen. Het be zoek was ze ker 25 tot 30 pet. vermin derd. Maar Zaterdag en ALEX WUNNINK Zondag was over dieptepunt het weer ou- heen... derwets vol. En de verdere dagen vsrwaoht men een stijging, die de normale belangstelling na bij komt. „HOEWEL WIJ bij de inzet van „Sterren stralen overal" in Tu- schinski schade hebben gehad het bezoek bleef 30 pet. beneden normaal heeft de film het nog zeer goed gedaan" aldus de heer Rudi Meyer van „Filmex", die de nieuwe Nederlandss speelfilm exploiteert. En thans is het zo. dat wij inhalen, wat wij te kort zijn gekomen en de film voor de vierde week in Tuschinski zal worden geprolongeerd. In Den Haag zijn grote verliezen geleden, die wij nu langzaam te boven komen. In Rotterdam is de film serst deze week ingezet. En daar loopt zij prima." De slotsom van ons onderzoek is dus, dat rekening houdende met de normale inzinking, d:e aan stonds door de Vasten wordt ver oorzaakt. de ondernemers van de publieke vermakelijkheden reke nen op een spoedige terugkeer van normale verhoudingen in hun bedrijven. (J O (Van onze correspondent) IJMUIDEN, 18 Febr. Binnen kort is een ministeriële vergoe dingsregeling te verwachten voor die schepen die gedurende de Hulpverlening in Zeeland en dc Zuidhel.andse eilanden soms be langrijke kosten aan stook- en •^^eroMe hebben moeten derven. Ook zal een sneciale regeling i.i het leven worden geroenen ter v-orwziemng van de dekking der kosten die niet door het verzeke ringswezen word-n vergoed. KROMMENIE 18 Febr. De laatste wcdstrlid van Achilles voor de worslel- comnetille tegen liet Amsterdamse Herru- I voor de Kromme- grote belangstelling leiding bracht nieërs. Er was een voor deze wédRtrtld. Stond van dc kamnreelHer J C. G Sehëf- fer ui( Haarlem. Na een spannende struct, bij de Hand op 9- .lisstng in deze rnen uit de partij L. Schram (A. (H De Amsterdammer won de partll bracht de stand op 912. Arts Lia Dorana, ln het volgende seizoen nieuwe aanwinst van Wim Kan's ABC Cabaret, heeft voorlopig meer tijd dan zij gewend was voor haar poesje Pluisje, Zij rust uit van het vorige seizoen en verzamelt ideeën voor het volgende. Zie: Lia Dorana rust uit. piERRE MONTEUX is in Amsterdam en hij' vindt het heerlijk. In deze stad voelt hij, die op elk groot podium ter wereld heeft ge staan, maar niets van de ver wende podium-ster in zich heeft, zich thuis. Monteux, ofschoon vitaal en dynamisch kunstenaar, is het type van de pater familias, in zijn Schots-geruite kamerjasje rond het embonpoint en met zijn korte beentjes door de kamer dribbelend. Hij bemint de intimiteit van de kleine vriendenkring even zeer als de oesters, waarvoor hij een gerenommeerd restaurant op een hoek van de Leidsestraat be zoekt, evenzeer als Brahms (zijn favoriete componist), wiens mu ziek hij speelt zoals hij zijn naam uitspreekt Brams, op z'n Frans, zonder een zweem van Duitse „Sehnsucht". Monteux' andere favoriete componist» (merkwaar digerwijze): Wagner. Beide com ponisten staan op het programma van het abonnementsconcert van morgenavond. Mevrouw Monteux (voor haar vrienden: Doris) verlustigt zich in de Amsterdamse musea. Zij is een groot bewonderaarster van Rembrandt en Vermeer en kan hier haar hart ophalen. Onafscheidelijk lid van het ge zelschap: de Franse poedel Fifi, wulps en pretentieus. Zij heeft iets in de melk te brokkelen: Monteux heeft eens een contract in Engeland geannuleerd, omdat Fifi op de Britse eilanden niet weid toegelaten. Gisteren legoe Monteux tegen over mij een verklaring af over de mysterieuze combinatie zwart haar-grijze snor. „Alle geruenten, dat ik mijn haar verf, zijn uit de lucht ge grepen," zei hij. „Daarvoor heb ik nooit tijd gehad. Hoe mijn snor grijs geworden is? Door de vele omhelzingen." Dode markies Ernest george, twaalfde markies van Grimaldi, af stammeling van koningen, prin sen. kardinalen en een wereld beroemde clown, is Maandag op 67-jarige leeftijd te St. Albans in Engeland overleden. Voor de meeste mensen was hij gewoon de heer Grimaldi, een autohandelaar en een geregeld bezoeker van cricketwedstrijden. Maar soms vertelde hij over zijn voorouders: in het Genua van de middeleeuwen zelfs doges van Venetië en hertogen van Spanje. Eén werd prins van Monaco en Grimaldi had het zelf kunnen zijn, indien de koning van Sar dinië niet had ingegrepen en de wet, die opvolging in de vrouwe lijke lijn verbood, had opgehe ven. Toen kwam een prinses Hyppolite op de troon. De toenmalige markies Gri maldi, die voor deze troon in aanmerking kwam, woonde toen al in Engeland uit Genua voor de Fransen gevlucht. Het is dit geslacht in Engeland niet voor de wivd gegaan be halve voor de beroemde clown Grimaldi. De negende markies was meubelmaker, de tiende een slager, die een pamflet uitgaf, waarin hij zijn rechten op de Franse troon verdedigde. Einest, zijn zoon, wiens over lijden in de kathedraal van St. Albans werd afgekondigd, zei gewoonlijk philosophisch: „Ik ben de rechtmatige souverein van Frankrijk. Maar ik heb het te volhandig met het verdienen van mijn brood dan dat ik mij er druk over kan maken." Sterke zender gemist EEN STROOM van brieven be reikt de Wereldomroep van luisteraars in alle hoeken van de wereld, naar aanleiding van de uitzendingen over de waters nood. Buitenlandse luisteraars zen den aan de Wereldomroep geld. Daar is de „modesta cooperacion" van 25 peseta's van een Span jaard, zo goed als de cheque van ruim duizend gulden van officie ren en bemanning van het Noor se motorschip „Egda", geadres seerd p. a. Wereldomroep aan het „Ramgrenfond". De ontvangst van de uitzendin gen heeft overigens veel te wen sen overgelaten, vooral in de West. Een luisteraar in Canada klaagde, dat Brussel en Londen hem op de hoogte moesten hou den. Zo'n klacht kwam ook uit Suriname. Het gemis aan een sterke zen der is in de afgelopen twee we ken pijnlijk gevoeld. Lia Dorana ruist uit LIA DORANA, cabaretière en chansonnière, is aan het uit rusten. Actief aan het uitrusten, want zij ziet met spanning uit naar het volgende seizoen, waar in zij zal gaan optreden bij Wim Kan's ABC-Cabaret en zint op nieuwe ideeën. Dat seizoen begint pas in De cember. Wim Kan is bezig een boek te schrijven en met een onderbreking in Augustus wil hij zich daaraan enkele maanden wijden. Lia Dorana is blij met haar tij delijke nonactiviteit (afgezien van wat radio- en snipperwerk). Na een aantal drukke seizoenen had zij wat rust nodig en nu heeft zij tijd om te lezen, toneel te zien, naar de radio te luiste ren investeringen, die volgend seizoen haar rente moeten op brengen. Voor het overige is zij nu huisvrouw slank, beweeglijk, gezellig en gul met koffie in haar genoeglijke woning op de Weteringschans in Amsterdam. En hoeveel inspiratie het huis vrouw-zijn kan opleveren! In stilte hoopt Lia Dorana op een kans in een grote rol bij het grote toneel. Zij werd eenmaal gevraagd voor de rol van Polly Peachum in de Driestuivers Opera, maar lopende verbinte nissen vormden een hinderpaal. Zal zich nog eens een kans voordoen? Lia zal er scherp naar uitkijken. Yrou-w an de aanval EEN VROUW gaat proberen de geluidsbarrière te doorbre ken: JACQUELINE AURIOL, een aantrekkelijke vrouw van 38, moede-r van twee kinderen en schoondochter van de president der Franse republiek. Als eén vróuw ait aviatische ideaal kan bereiken is zij het. Jacqueline vliegt reeds vele ja ren en zij heeft het wereldsnel heidsrecord voor vrouwen op haar naam staan. Zes jaar geleden overkwam haar een ernstig vliegongeluk. Er waren 22 operaties nodig om haar een nieuw gezicht te geven. Maar zij houdt van haar werk en daarom gaat zij door met vlie gen. Als 's morgens om 8 uur op het vliegveld Bretigny appèl onder de invliegers wordt gehouden, is zü er zonder mankeren bij. Ette lijke malen per dag gaat mevr. Auriol de lucht in met diverse soorten vliegtuigen, van straalja gers tot transportvliegtuigen. Haar taak is dezelfde als die van haar mannelijke collega's. Slechts haar uniform is anders. Zij draagt een skipak, dat door Jacques Fath speciaal voor haar is ontworpen. In dat pak gaat zij haar aanval op de geluidsbar rière ondernemen. Bomans naar Home TAAK in Rome wacht GOD FRIED BOMANS, meester van de satyre. Hij gaat ztch er metterwoon vestigen als corres pondent van een Nederlands weekblad. EN PASSANT. Aquarium tentoonstelling (Van onze correspondent) PURMEREND, 17 Febr. De vereniging „Aquavo" zal dit jaar een grote aquariumtentoonstelling houden. Het is onmogelyk geble ken de expositie met de Septem berfeesten te doen samenvallen. Vermoedelijk zal men nu de vis sen in October kunnen bewon deren. Feike Asma geeft concert (Van onze correspondent) KOOG A. D. ZAAN, 18 Febr. Feike Asma zal a.s. Donderdag een concert geven op het orgel in de Ned- Herv. kerk. De baten van dit concert komen ten goede aan het Rampenfonds. Feike Asma speelt werken van o.m. Bach en Franok.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3