BASISPLAN VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND GEREED Evacuatie van Zierikzee voorlopig voltooid Davitamon ELFDE LIJST VAN HET RODE KRUIS Zo anders dan andere,,. Zo zacht, zo zuiver Sneek wacht met spanning op beslissing van de Kroon VAN DE ZEEUWSE RUNDVEESTAPEL KWAM EEN-TIENDE OM Sneeuwstorm in Noord-Italië ontwricht verkeer ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 3 Kroniek van het herstel Men hoopt alle polders vóór de herfst droog te hebben TJET basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen en Duiveland is thans gereed. Als er geen tegenslagen komen, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9000 ha. groot Is. In de zuidelijke zeedijk bij de Burgsluis zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts zijn er enige gaten In de havendijken van Zierikzee. Waterbouwkundigen hebben becijferd, dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming. dijk) enten slotte de zeedijk remmen stroom en golfslag nog grotendeels af, zodat bij normaal tij hoegenaamd geen sprake is van slijtage. St. Philipsland over drie weken droog Reeds is een baggermolen bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzee werken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zrjn overigens niet de enige op Schouwen en Duive land. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de Oude Schouwse dijk, die men met ontzaglijk veel moeite in de laat ste veertien dagen heeft kunnen be houden, doordat militairen dag en nacht hebben gevochten om met zand zakken de dijk dicht te houden. Slaagt men er in de Oude Schouwse dyk te behouden en de drie grote polders Bommenede (320 ha), Zonnemaire (572 ha), Noord Gouwe (565 ha) en tien kleine poldertjes droog te krijgen, dan is een belangrijke corridor ver kregen van Zierikzee naar Brouwers haven, waardoor het herstelwerk zeer aanzienlijk zal worden vergemakke lijkt. In de Brumisserpolder, die via een binnendijk van de Sirjanspolder is overstroomd, is het eerste gat ge dicht. Deze polder zal binnen afzien bare tijd droog kunnen zijn. De herstelwerken op Schouwen en Duiveland staan onder supervisie van ir Slotboom, hoofdingenieur van Rijks waterstaat en de technische hoofdamb tenaar van Rijkswaterstaat, de heer S. W. Blok. OP St Philipsland zijn aannemings maatschappijen thans bezig vier grote gaten te dichten en drie be schadigingen aan de dijk te herstellen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn hangt van twee factoren af: het weer (dat de laatste dagen zeer gun stig was) en de werkwilligheid van de arbeiders op het eiland, In het gunstigste geval rekenen de aannemers er op, dat de kistdammen er tinnen twee weken op hoog-waterhoog te inzitten. Een week daarna kunnen de polders drooggemalen zijn. Daarna komt dan de afwerking aan de beurt, die maanden zal vergen. MET de dijken van St Annaland op Tholen staat het er nu behoorlijk voor. De aangelegde verdedigings lijn BreedenvlietPaal dijkPoortvliet is bijna voltooid en hierdoor is de eerste dijk buiten het dorp zeedijk geworden, die binnen een paar dagen bij hoge vloe den het dorp kan beschermen. De daar opvolgende dijk (ook nog een binnen- W atersnoodpostzegel 135.000 EERSTE DAGENVELOPPEN VERKOCHT (Van onze Haagse redacteur) Van de z.g. eerste dag-omslagen met speciaal poststempel ten bate van het Nationaal Rampenfonds zijn, naar we vernemen 135.000 exemplaren verkocht,1 hetgeen voor het Fonds een bate be tekent van 81.000. Gewoonlijk worden van eerste dag omslagen, die o.m. worden uitgegeven bij de opening van nieuwe luchtlijnen, 18.000 exemplaren gedrukt. De Staats drukkerij verhoogde de oplage voor deze gelegenheid echter terstond tot 25.000, maar dit bleek aldra ndet voldoende, zodat enige malen nieuwe voorraad moest worden gedrukt. Voor het drukken heeft de Staats drukkerij geen kosten in rekening ge bracht. Een papierfabriek leverde de enveloppen gratis, terwijl een cliché fabriek voor het vervaardigen van het cliché geen kosten in rekening bracht. De Britse regering heeft de Italiaanse regering medegedeeld, dat zy de lading van de Italiaanse tanker Miriella, waar op door een Venetiaans rechter conser vatoir beslag is gelegd, beschouwt als eigendom van de Anglo-Iranian Company. Het is niet gelukt het laatste buiten dijksgat nog de afgelopen week te dich ten. Vandaag is met dit werk begonnen. Aangenomen mag worden dat binnen veertien dagen herstel zover is gevor derd, dat de St Annalandse zeedijken het water weer kunnen keren. Het gevaar voor water in de gemeen te zelf is dan weer minder en bestaat nog slechts aan de west- en zuidzijde, zolang de zeedijk van Stavenisse niet Is hersteld. In de gemeente zelf zijn thans nog twee straten onbewoonbaar. Met het herstel van vernielde of gedeeltelijk ver nielde straten is reeds begonnen. Vol gende week gaan ook de scholen weer open. moet beschikbaar worden gehouden voor de herstelwerkzaamheden aan de waterkeringen. Daartoe heeft het be drijfschap voor griend en riet een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd deze ter beschikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dilenst van de Rijkswaterstaat, Tevens zjjn maxi mumprijzen vastgesteld. De dienst van de Rijkswaterstaat zal verder grote hoeveelheden stro, hoofd zakelijk rogge- en tarwestro, nodig heb ben voor het krammen van de bescha digde dijken. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten heeft derhalve de nog in omloop zijnde uitvoermachtlgin- gen voor stro ongeldig verklaard. Israëlische belangen in Sowjet-Unie De Nederlandse regering heeft zich op verzoek van de regering van Israël be reid verklaard de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te behartigen. Go en Sunito onder het etiket Irian De heren Go en Sunito hebben Dins dag voor de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement een uiteenzetting gegeven over hun uitwij zing uit Nederland. De voorzitter van de sectie, de heer Djody Gondokusumo, zei, dat hjj de 'kwestie-Go en Sunito nog niet beslecht achtte, ofschoon men wellicht in Nederland die mening koes tert. Hij zei, dat de sectie buitenlandse zaken zich zal beraden over eventuele maatregelen van wederkerigheid. ,,De uitwijzing van Go en Sunito houdt ver band met de strijd om Irian", zo zei hij. De heren Go en Sunito zelf verklaarden, dat de twee grootste partijen in Neder land, nl. de katholieke volkspartij en de P. v. d. A., het ultwijizlngsbeslult hadden goedgekeurd, hoewel, zo zelden zy, in de P.v.d.A. nog verdeeldheid over het besluit heerst. Drieduizend bewoners bleven achter "P\E evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Op het ogen blik zyn er van de ruim 7000 inwo ners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsver- Advertentie-Ingez. med.) gunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de kcrnende weken „uit te kammen". Voor de evacuatie, waaraan de be volking slechts schoorvoetend gevolg heeft gegeven, waren drie belangrijke redenen. In de eerste plaats blijft bij hoge vloed slechts een kwart vierkante kilometer van de stad droog, waarop dan een bevolking van zeven duizend zielen zou moeten leven. Bovendien schrijdt de verzanding van het haven kanaal snel voort. Daardoor wordt niet slechts de aanvoer van voedsel en drinkwater bemoeilijkt, maar zou in ge val van nood een snelle evacuatie van zeven duizend personen niet mogelijk zijn. Een zeer belangrijke reden is voorts de hygiënische toestand in de stad, waar slechts weinig drinkwater en in het geheel geen waswater kan worden aangevoerd en de riolering vernield is. Vooral als de temperatuur gaat stijgen, wordt het gevaar voor verspreiding van besmettelijke ziekten groter, des te ster ker, naarmate er meer mensen opeen wonen. Verzet is er niet gepleegd en ge meente- noch Rijkspolitie heeft met geweld behoeven op te treden. Wel neemt men aan, dat zich nog een aantal „onderduikers" in de stad bevindt. Weldra zullen ongeveer vierduizend arbeiders, die aan het herstel van de dijken zullen werken, in Zierikzee wor den gehuisvest. Voor hen zullen houten barakken worden gebouwd. De militairen zijn vanmorgen in alle vroegte naar hun garnizoenen terugge keerd. Onze correspondent te Zierikzee schrijft: Plannen bestaan aan de Nieuwe Haven een betonnen muur te bouwen, plm. 3 m van de huizen aan de kade, met doorgangen voor het verkeer. Zulks ter vervanging van de tot nu toe ge bruikte vloedplanken. Vele straten der Een 10 voor gezondheid hèaangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekorten in Uw voedsel. Flacon, 50 dragées: I 2.25 I 100 dragées zijn Flacon 100 dragées: 1 3.75 voldoende 3 maanden Slachtoffers watersnood HET Informatiebureau van bet Nederlandsche Roode Kruis zendt ons de elfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan, gezien de omstandigheden, waaronder de gegevens voor deze verlieslijst werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. NIEUWE TONGE GeborgenJacomyntje Vreeswijk, geb, 28.7.35, Battenoordsedijk; Maria van Es, geb. 22.2.97, echtg. van A. Knops, Gen. Snijdersstr. 21; Cornells van den Ouden, geb. 25.8.51, Battenoord 15; Lena Maria Both, geb. 4.11.20, echtg. van L. v. d. Ouden, Battenoord 15; Jannetje A. Vreeswijk, geb. 3.9.95, Battenoordse dijk 3; Anna Vroegindeweij, geb. 6.11.12, echtg. van M. C. Smit, Gen. Snijders str. 40. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Johanna Bosters, geb. 17.4.16, echtg. van Comelis Johannes van Geel, Kladsedijk 327. STEENBERGEN Begraven: Lucia Wilhelmina Maria Bchuurbiers, geb. 3.1.52, Kladsedijk 23. STELLENDAM Jan Meijer, geb. in 1869, Wijk 2, no. 6. Jacob Troost, geb. in 1918, Voorstr. 76a; Johanna Hoekman, geb. in 1929, echtg. van Jacob Troost. NIEUWE TONGE Rectificatie 2e lijst dd. 5.2.53. Aanvankelijk als geïdentificeerd op gegeven: Francina Vreeswijk, geb. 7.7.26, Battenoordsedijk 15, Battenoord (gem. Nieuwe Tonge), wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirlcsland. STELLENDAM Rectificatie 4e lgst, dd. 7.2.53. Teuntje Breederveld, geb. in 1933, Pr. Wilhelminalaan 2 moet zijn: hoeve Koornlust. Begraven dd. 10.5.53 op de algemene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. (Advertentie-Ingez. med.) Chemische wasserij in Hilversum uitgebrand Schade op halve ton geraamd (Van onze correspondent) Hilversum 17 Februari Gisteravond omstreeks aoht uur brak een uitslaande hrand uit in een che mische wasserij en ververij aan de Geuzenweg te Hilversum. De brand weer slaagde er in het gelijkvloerse gedeelte van het bedrijf, waar onder meer een ketelhuis Is gevestigd, te red den. De droogzolders op de eerste en tweede verdieping brandden vrijwel ge heel uit. Een kostbare voorraad half wollen en kunstzijden garens, alsmede stoffen bestemd voor de export, ging verloren. De totale 6chade wordt ge raamd op 40.000 tot 50.000. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. stad verkeren in een deplorabele toe stand. Grote gaten zijn dn sommige stra ten ontstaan door de sterke stroom die in de nacht van 1 Febr. de stad binnen drong. Wanneer men aan het einde van de Weststraat, een der oudste straten der stad, Schouwen inkijkt, is het een troosteloze aanblik. In de binnezee staan nog huizen en boerderijen, maar alles is doods en verlaten. Water uit de waterleiding kan nog niet worden getapt, hoewel de afsluiter tet Ren esse is geopend. Buisbreuken in het midden van het ondergelopen gebied zrjn oorzaak dat wellicht kostbaar leidingwater wegvloeit. Voortdurend wordt met duikers en kikvorsmannen ge werkt teneinde die breuken op te sporen om zo spoedig mogelijk weer duinwater naar de stad te kunnen pompen. Gas is er voorlopig ook niet. De geruchten als zou de gasfabriek worden opgeheven missen alle grond. Deskundigen zijn hier geweest om de zaak op te nemen. Er komen rapporten over de verstrekking van BUTA en mijngas. Verschillende lycea in den lande boden hulp aan om leerlingen die dit jaar eind examen moeten afleggen op te nemen. De gemeente Leiden bood o.m. aan de hele school met leerlingen en lei-aren en al op te nemen, doch van dit royale aan bod kan geen gebruik worden gemaakt. Vele leerlingen werden reeds naar andere scholen overgebracht. Mr dr Mes, lid van Gedeputeerde sta ten van Zeeland, mr Teilegen, oud-grif fier dier provincie en drie ambtenaren van de provinciale griffie hebben zich vandaag naar Zierikzee begeyen, ten einde de coördinatie van het bestuur van het vrijwel ontvolkte Schouwen en Dui veland voor te bereiden. (Van een correspondent) V1 i s s i n g e n, 17 Februari THANS is komen vast te staan, dat van de Zeeuwse rundveestapel, die ongeveer 80.000 koeien omvatte, bijna 10 is omgekomen. Uit een glo baal overzicht blijkt, dat op Schouwen en Duiveland, waar ongeveer 10.500 runderen aanwezig waren, vrijwel de helft is verloren gegaan. Op de beide Bevelanden zijn waarschijnlijk ongeveer 1100 koeien verdronken, waarvan alleen reeds 600 in de omgeving van Kruinin- gen, Hier ging practisch de gehele vee stapel verloren. Men schat het aantal om het leven gekomen runderen op Tholen en St. Philipsland op ongeveer 1000, waarvan 350 in de polder Stave nisse. Zeeuwsch-Vlaanderen en Walche ren hebben elk waarschijnlijk ongeveer 100 dieren verloren. De voorzorgsmaatregelen welke by het afvoeren van het vee uit de Zeeuwse rampgebieden werden getroffen, wetti- het vertrouwen, dat de t.b.c.- Vóór of tegen demping (Van onze correspondent) Sneek, 17 Februari MET spanning wacht men in Sneek op de beslissing van de Kroon over de demping van enkele van de fraaiste grachten in dit stadje; in ver band met de aanleg van een nieuwe brede verkeersweg door deze stad heeft de gemeenteraad daartoe besloten, maar de Bond Heemschut heeft vernietiging van dit besluit gevraagd. De Sneker middenstanders en ook de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer achten de demping absoluut noodzakelijk, maar er zjjn ook vele tegenstanders, wie het ver lies van het stadsschoen ter harte gaat die van oordeel zijn, dat vooral de oude Waterpoort in de verdrukking komt. Om het probleem van beide kanten te belichten hield het Snitser Frysk Fer- bé.n Maandagavond een bijeenkomst waarop door een voor- en een tegen stander van de demping werd gedebat teerd. Drs H. Halbertsma, oudheidkun dige te Amersfoort, verdedigde- het standpunt van de tegenstanders. Hjj had niet alleen culturele, maar ook zakelijke bezwaren. Spreker was van oordeel, dat men de vele toeristen, die jaarlijks deze stad bezoeken, niet tegemoet komt met een brede weg waar het verkeer langs raast, zodat er nauwelgke gelegenheid is om van de schoonheid te genieten. Sneek zou de vreemdelingen met behoud van het stadsschoon veel meer vasthou den. De binnenstad rondom de grachten zou aantrekkelijker dan ooit kunnen worden wanneer men vele oude panden langs de grachten ging restaureren. Het dempingsplan is volkomen negatief en het verkeersprobleem wordt er niet blij vend door opgelost, aldus spreker. De heer Th. Zandstra, een zakenman uit Sneek, voerde als voorstander het woord. Hij ontkende de waarde van de grachten voor het stadsschoon niet en het verlies daarvan ging ook hem ter harte. Er is echter, zo zei hij, geen andere oplossing te vinden; de vooruit gang van Sneek maakt deze maatregel noodzakelijk. Wat heeft men aan cul tuur en schoonheid wanneer er geen welstand is? En het voortbestaan van de grachten staat in Sneek die welstand in de weg. Versmalling van de singels tot 8.50 m, zoals enkelen hebben voorge steld, kan spreker niet doeltreffend achten en deze versmalde grachten 2 den de herinnering aan het oude Sneek niet levendig kunnen houden, aldus spreker. Ir D. A. Arkelbout, hoofd van de Pla nologische Dienst van Leeuwarden, er ir A. Baart Sr, een bekende Leeuwarder architect, waarschuwden bij de nabe sprekingen nog ernstig tegen de dem pingen, die het stadje hopeloos zouden verknoeien. S.E.R. bericht: Negatief resultaat voor enkele productschappen In de vergadering van de Sociaal- Economische Raad van 20 Februari a.s. zal o.m. aan de orde komen een verslag inzake de bevindingen van de Raad by het onderzoek van de mogelijkheid om eigener beweging advies uit te brengen tot instelling van productschappen voor landbouwzaadzaden, voor poolgoed, voor pluimvee en eieren, voor suiker en voor zuivel. Tussen de by het overleg betrok ken organisaties bestaan verschillen van mening, welke voorshands niet door verder overleg kunnen worden over brugd en welke van zodanig belang zyn dat de Raad zich van het eigener bewe ging uitbrengen van een advies meent te moeten onthouden. Voor zover in de betrokken onderdelen van het bedrijfs leven een toepassing van de wet op de bedrijfsorganisatie achterwege blijft, is het gewenst, aldus de Raad, dat het be staan van de huidige organisaties zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. Raad vertrouwt dat de regering bij het overleg met het bedrijfsleven inzake aangelegenheden, welke tot dusverre door de bedrijfsschappen (oude stijl) worden behandeld, zowel de onder nemers- als de werknemersorganisaties zal betrekken. Een Griekse militaire delegatie is naar Ankara vertrokken voor besprekingen over militaire samenwerking in Zuid- Oost-Europa. Gezondheidstoestand van geredde vee valt mee Uitspraak smokkelzaak Zware straffen voor hoofd verdachten (Van onze correspondent) Zutphen, 17 Februari De Zutphense rechtbank deed heden uitspraak in de grootste smokkelzaak in Twente en in de Achterhoek van na de oorlog. De hoofdverdachte, een koopman uit Enschede, die de goederen (koffie, mantels enz.) over de grens gebracht heeft, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden met aftrek plus 10.000 boete of zes maanden hechtenis en verbeurdverklaring van twee in beslag genomen auto's. Een confectiefajbrikant, eveneens uit En schede, die de gesmokkelde textiel- waren In voorraad had, werd veroor deeld tot tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De 130 shawls en de auto, die in beslag geno men waren, werden verbeurd verklaard. Een loonperser uit Eibergen, die koffie heeft uitgevoerd, werd tot 10 maanden met aftrek veroordeeld waarvan drie maanden voorwaardelyk. De straffen voor de overige verdach ten variëren van tien tot twaalf maan den en enkele geldboeten. Ziekenfondshulp voor geëvacueerden Alle geëvacueerden, die zich bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, wor den afzonderlijk geregistreerd als personen, die zonder beperkende be palingen en zonder bijbetalingen recht hebben op geneeskundige verzorging. De ziekenfondsen geven een bewijs van registratie af. bestrydlng onder het Zeeuwse rundvee niet in gevaar wordt gebracht, zodat de gezondheidstoestand van de veestapel onaangetast zal blijven. Trouwens, met de gezondheidstoestand van het vee uit de rampgebieden in het algemeen valt het nogal mee, en dit terwql honderden dieren soms dagenlang zonder eten en drinken in het water hebben gestaan. Men overweegt om in de toekomst voor de herbouw van een gezonde Zeeuwse veestapel over te gaan tot centrale inkoop van vee, zoals dit des tijds ook op Walcheren ls geschied. In de Zeeuwse stallen waar het geëva cueerde vee ls ondergebracht en dit ls voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen, zal binnenkort opnieuw worden nagegaan, welke dieren slachtrijp zyn. Men wil nameiyk zoveel mogelyk plaats maken voor het gebruiksvee, dat in de eerste plaats behouden dient te biyven. Waarschgnlijk zullen de koeien uit Schouwen, waarvan de eigenaren in geen geval binnen afzienbare tqd naar hun bedrijf kunnen terugkeren, worden verkocht. Op deze wyze denkt men de Zeeuwse boeren te kunnen helpen, die sneller met de herbouw van hun bedrqf kunnen beginnen. Ook zou hierdoor worden bereikt, dat de gezondheidszorg, welke in de afgelopen jaren aan de Zeeuwse veestapel werd besteed, niet verloren zal gaan. ]£EN krachtige storm woedt boven het noorden en midden van Italië, waar dikke sneeuw het verkeer op tal van plaatsen onmogelijk heeft gemaakt en duizenden skiërs in de bergsteden heeft geïsoleerd. In de Po-delta werd het water zó hoog opgestuwd, dat honderden hectares blank kwamen te staan. De dijken aan de westelijke kant van de Po, die de stad Rosolina beschermen, hebben de druk weerstaan. De gehele nacht heb ben arbeiders ln de sneeuwstorm, die een snelheid van 140 km. per uur had, gewerkt om de zwakke punten te ver sterken en de schade te herstellen. De helft van de 40.000 inwoners van Rovlgo is verstoken van electrlcitelt. Modena, op de noordeiyke hellingen van de Appenijnen, dreigt van de bui tenwereld te worden afgesneden door opwaaiing van sneeuw van 3.5 tot 4.5 meter. Het verkeer is gestremd op ver scheidene delen van de hoofdverkeers weg. die van Bologna via Modena door de Emilia naar Parma leidt. De 3-5 passagiers van een locaaltreln, die sinds Zondagavond by het station Boerderij in de as gelegd (Van onze correspondent) O s s 16 Februari. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Maandagmiddag de kapitale boerderij van de landbouwer H. Hoefnagels in de Spaanderstraat te Berghem (N.-Br.) in de as gelegd. Bewoners slaagden er in samenwer king met omwonenden in het vee uit de stallen te drijven, terwgl de brand weren van Berghem en Oss een gedeelte van het woonhuis wisten te redden. De gehele wintervoorraden hooi en stro, als mede de landbouwwerktuigen gingen in de vlammen op. De schade, die in de tienduizenden loopt, wordt slechts zeer ten dele door verzekering gedekt. Deense transportcolanne bewijst goede diensten >e transportcolonne, welke de Deense rege ring in overleg met het Deense Rode Kruis aan het Nederlandsche Roode Kruis ter be schikking heeft gesteld, telt zeventien 3J tons wagens met 35 chauf feurs. Zij arriveerde op 8 Februari in Den Haag met veertig ton goede ren, kleren, beddegoed, matrassen, enz., resul taat van een inzame ling in Denemarken. Vijf wagens zijn ter beschikking gesteld van de autoriteiten in Mid delburg, de twaalf an dere kan men dagelijks tot ln de nacht zien rijden tussen Schiphol, Valkenburg, de inten dance van het Rode Kruis op de Fluwelen Burgwal ln Den Haag en de Rijnhaven in Rot terdam. Ook wordt zy gebruikt als er directe zendingen naar de nood- gebieden moeten worden gebracht. Sedert 9 Februari heeft de colonne 1400 ton vervoerd. De heer Dael, direc teur der Deense burger lijke verdediging, heeft toegestaan, dat de colonne op dezelfde voorwaar den, dat wil zeggen zonder enige kos ten, tot en met Zaterdag 21 Februari hier blijft. Zondag maken de mannen dan een boottocht door de rampge bieden. SCHOOLKINDEREN rijden in optocht kruiwagens naar het station van Kopen hagen. Deze kruiwagens zijn in Dene marken bijeengebracht voor de geteis terde gebieden in Nederland. Belvezet ln de bergen van Midden- Frankrijk Ingesneeuwd staat, zijn door de bewoners van de streek van levens middelen voorzien. Een sneeuwploeg van de spoorwegen en twee locomotieven, die werden uit gezonden om de trein uit zijn hachelijke positie te bevrijden,, bleven op hun beurt in de sneeuw steken. Slag tegen springtijin Engeland gewonnen De duizenden soldaten en burgers op hun posten op de verzwakte, met zand zakken opgelapte, dijken in het overstro mingsgebied van de Britse Oostkust, hebben de strijd tegen de hoogste spring vloed van de laatste tyd gewonnen. Het water steeg hier en daar hoog boven het ebpeil, maar slechts op enkele pun ten vloeide het over de dgken. Waar dat geschiedde was er geen reden om alarm te slaan omdat het weer kalm was. Rustig wachtte men de springvloed van vannacht af en hoopte dat spoedig daarna het sein „alles veilig" zou kun nen klinken. De soldaten zullen waarschijnigk Woensdag naar hun garnizoen kunnen terugkeren. Islamitisch rampenfonds voor Indonesië en Iran Gisteren ls opgericht het „Islamitisch rampenfonds in Nederland" (Islamic Relief Committee ln the Netherlands) door de raad van Moslems in Neder land en de samenwerkende verenigin gen. Het erevoorzitterschap van het comité ls aanvaard door mr Susanto TIrtoprodjo, vertegenwoordiger van de republiek Indonesia, en de heer A. MassoudAnsari, gezant van Iran. Giften voor het fonds kunnen wor den gestort op giro no. 256410 ten name van de „Perkumpulan Islam" onder ver melding van „Islamietlsch Rampen fonds". Deze giften zullen worden ge bruikt voor de aankoop van medicamen ten ter verzending naar de getroffen gebieden ln Indonesië en Iran, met mede werking van het „Palang Merah" ln het eerste land en van de „Sjir-O- OhorsjI.de Soroh" ln het tweede, orga nisaties die overeenkomen met het Nederlandsche Roode Kruis. Het comité deelt ons mede: „Slechts weinige dagen na de over stromingsrampen, die België, Engeland en Nederland troffen, werd de wereld opgeschrikt door twee nieuwe rampen. Volgens de laatste berichten kwamen ruim 1500 mensen om door een aard beving in de afgelegen gemeente Toroed, provincie Sjahroed, Iran, en een even groot aantal werd dakloos. Bandjirs veroorzaakten de dood van 150 perso nen op verschillende plaatsen ln Indo nesië en het verlies van alle bezittin gen door vele anderen. Ofschoon diep onder de Indruk van de offervaardigheid van het Nederlandse volk waaronder vele moslems durft het comité toch nog om steun te vragen voor de slacht offers van belde nieuwe rampen: In de eerste plaats natuurlijk aan de ln Neder land gevestigde moslems, maar ook aan de velen, die overal daar willen helpen, waar geleden wordt, zonder te vragen naar godsdienst of nationaliteit, zoals ook vele Moslems gebeden hebben en financiële steun gegeven hebben voor de slachtoffers ln Nederland." Voor de modernisering van de Belgi sche kolenmijnen is een bedrag van 1.205.700,000 francs ter beschikking ge steld uit het tegenwaardefonds van de Amerikaanse hulp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2