CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD De houding van de A.V.R.O.-voorzitter Herstelplan voor Schouwen en Duiveland De evacuatie van Zierikzee thans gereed DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Ét-Inga en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 1-7 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 6088 Bijkantoren: Sngpk, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel_ 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 1S418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's fFiiejrÏ! Daflblaó 48ste Jaargang No. 4-0 <=Yleit ionaal ^Qampenlondó r Den Haag giro 9575 Geen spel TAT amieer de nationale ramp alleen betrof het verlies van geld en land en huizen en voedselvoorraden, dan zou het nog- wat anders zijn. Maar er zijn vele honderden mensen verdronken. Vele lijken zijn nog niet geborgen. Misschien liggen er nog velen onder het puin van de ingedrukte huizen. Er is rouw in de gezinnen van duizen den. Nu is hel een verheugend feit, dat er zoveel en zo spontaan wordt gegeven. Zowel in binnen- als in buitenland. Wat, om nu eens een enkel buitenlands voor beeld le noemen, uit Zweden voor het rampenfonds is binnengekomen, is in verhouding tot de aldaar wonende be volking bijna beschamend groot. Maar dit tol dankbaarheid stemmende feit moet ons nu niet verlokken, om cloor allerlei anders wel gebruikelijke middelen de bedragen nog te verhogen. Wij denken daarbij ook aan de reclame, die soms aan de bijdragen wordt ver bonden. Maar meer nog aan iels andei's. "Als de ramp nog iets langer achter ons ligt, dan komt de vraag naar voren, hoe het moet met allerlei feestelijkhe den. Moeten ze nog langer worden uit gesteld? Moeten we ze nu maar laten doorgaan, maar soberder van opzet en met groter zelfbeheersing? Onze Koningin heeft ons een duide lijke wenk gegeven. Haar program voor de eerstvolgende maanden is: het werk gaat door, maar de festiviteiten niet. Toch komt er een tijd, dat we ook weer gelegenheid vinden en het oirbaar vinden, bepaalde feestelijkheden le doen doorgaan. Het is nooit precies te zeggen, wanneer voor een bepaalde organisatie of voor een bepaalde festiviteit het oir baar mag worden geacht. Wel is het zaak, hier sober en beheerst te blijven, om cle rouw. die in Nederland gekomen is. Maar voor één ding moeten we ons wachten. Er zal bij sommigen hel plan opkomen, "•om het feestelijk programma weer wat 'Wroeger le laten terugkeren en dat aan- aardbaar te maken, door de opbrengst ^bestemmen voor hot rampenfonds. eën dergelijke tactiek is niet zonder gevaar. Wanneer daaraan wórdt toegegeven, dan is het hek van de dam. Dan heb ben we binnen een maand een gala- bridge-drive ten bate van het rampen fonds. Dan komt er een bal masqué, over twee maanden, ten bate van het rampenfonds. Dan brengt de zomer ons kermissen, waar men in aulo-scooters te keer gaat teil bate van het rampenfonds. Het is te hopen, dat de burgemees- Verklaring van K R.O. N.C.R.V, en V.A.R.A. M. Speet, directeur van de K.R.O. rar A, B, Roos,jen, voorzitter van de r J. A, W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A., gaven het volgende com- De heren P. N.C.R.V. en muniqué uit In verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de de A.V.R.O., dc heer De Clercq, volgens een verslag in „De Telegraaf" van 16 Februari jl., afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de A.V.R.O. op Zondag 15 Februari jl. te Arnhem, verklaren ondergetekenden namens K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. le. iDe omroepbei ichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde be richten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verantwoordelijk heid mochten dragen. In verband hiermede werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aethei; waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zenders, ter wijl omtrent het uitspreken van deze berich ten contact werd gezocht met üe Regerings voorlichtingsdienst. De K.R.O die Dinsdag in de aethér kwam. was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stel de zich daartoe in verbinding met de betrok ken A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestemming later op gezag van dc heer De Clercq intrek- ken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage-afde lingen van K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U.. de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was, dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. 3e. In tegenstelling tot de mededelingen van de heer 'De Clercq blijkens het Telegraaf - ters hier zeer waakzaam zijn. En dat het bij ons volk ook zuiver mag worden gevoeld: wij kunnen ons zelf geen vrij brief geven om te feesten, als we het maar doen uit liefdadigheid. Er zijn exploitanten en impressario's, die op dit gebied heel wat durven. Maar hier moet een grendel voor wor den geschoven. Wij kunnen ons voorstellen, dat men op een bepaald tijdstip hel gevoel heeft, dat een bescheiden feest nu niet meer uit den toon valt. Maar laat men dan zulk een feest straks vieren zonder al lerlei vertoon van meeleven met de slachtoffers, zonder reclame over het batig slot, dat voor het rampenfonds is bestemd. Dat lijkt ons een eis van eerlijkheid en van stijlgevoel. De hulpactie van het Deense Rode Kruis voor Nederland heeft tot dus verre voo- eer. waarde van mee: dan 8 milliocn gulden opgebracht.Aan geld werd ongeveer J 1 milliocn gulden ingezameld, terwijl voor een waarde van ongeveer 7 millioen gulden aan kleding, gereedschappen enz. werd bijeengebracht. Holland heeft kruiwagens nodig, en alleen al in Kopenhagen werden er enige honderden bijeengebracht. In optocht wer den ze naar het station gebracht, door schoolkinderen, vanwaar zij ZOJlden worden getransporteerd naar Nederland verslag, heeft de A.V.R.O. precies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze omroepvereniging kan zijn gewes telijke bijeenkomsten voor de microfoon be kend maken zo zij dat mocht willen. 4e. Op Dinsdag 3- Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een ver gadering van de tclevisie-coördinatie-com- missie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat 't cabaretprogramma op Vrijdag 6 Februari jl. normaal zou doorgaan. Onmid dellijk na deze vergadering heeft de secre taris van de Nederlandse televisie-stichting, de heer Dc Clercq opgebeld en zijn ver wondering over dit voornemen uitgespro ken. Toen tijdens dit gesprek bleek, dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voorne men, heeft de secretaris van de Ned. Tele visie Stichting nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks be stuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. 5e. De vraag "f dc regeringscommissaris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft ge vorderd, ia weinig interessant, daar het im mers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördineren de regeling in zake de berichtgeving niet wilde continueren, maar weer de toestand wilde herstellen, waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uit gesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer Dc Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discre- diet te brengen is minder begrijpelijk. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.l. in Korea is gesneuveld dc korporaal B. A. de Koo, on gehuwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het garderegiment fuseliers Prinses Irene. De zwarte lijst Een hoofdcommies te Den 1-Iaag stal eer paar handschoenen uit goederen voor de slachtoffers bestemd. De politierechter ver oordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met de bepaling dat hij f 100 in het Rampenfonds moest storten. De man had zelf stapels goederen ter beschikking gesteld.... De politierechter te Den Haag veroor deelde R. en C. aldaar tot 6 maanden ge vangenisstraf zij hadden bij gelegenheid van de watersnood een hoeveelheid kabel van het strand gestolen. De echtgenote van C. kreeg wegens medeplichtigheid een maand. De Kon. Marechaussee te Nijmegen heeft een jongeman in militaire uniform te Brus sel aangehouden, die gelden inzamelde voor watersnoodslachtoffersdoch deze in eigen zak stak. Prinses Marijke op 18 Februari 6 jaar. Op 18 Febr. a.s. hoopt Prinses Marijke, de jongste dochter van Koningin Juliana en Prins Bernhard, haar zesde verjaardag te vieren. Foto Paul Huf. Het wordt een geweldig karwei: tegen de herfst alle polders droog Tegelijk ruilverkaveling met voortvarendheid uitgevoerd, Hqt basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdyken^vaS Sühpu- wen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt .men^tegeh" 'de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben- H&jtlK&t een ge weldig karwei, dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik r.og tal van onbekende moeilijkheden in. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Burgsluis ten Oosten van de duinrand dus, zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendijken van Zierikzee. Waterbouwkundige strategen hebben be cijferd, dat eerst de gaten1 bij Brugsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van on geveer 30 meter, staat een enorme stro ming, die van en naar de bijzonder grote Schouwepolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moei lijker zijn dan het dichten van de Wal- cherense dijk bij West Kapclle in 1945. Waarom vertrek bevolking noodzakelijk is De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gister zijn de laatste schepen. ..De Schelde' en .,De Lely". met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Gp het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aan wezig. die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de be doeling deze 3000 in de komende weken ..uit te kammen waarna men het gehele eva cuatieschema zal hebben uitgevoerd In middenstandskringen was nogal wat u-zet tegen de evacuatie gerezen, omdat de vele zakenlieden, speciaal winkeliers en grossiers, geen gelegenheid kregen om hun overstroomde voorraden te bergen. Na een vrij rumoerige vergadering op Zondagmid dag hebben ongeveer 50 hunner toestemming gekregen om le blijven, mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken, hetgeen is geschied. Velen vragen zich af. waarom de evacu atie van Zierikzee nodig werd. Dit houdt verband met diverse oorzak, aldus de ge meentesecretaris. de heer Mulder. Bij een eventuele hoge vloed blijft nl. slechts een kwart vierkante kilometer van de stad vrij van water, waardoor men bij een voltallige be-olking een opeenhoping van ruim 7000 mensen op dit kleine stukje zou krijgen. Aan gezien de dijken langs het havenkanaal op enige plaatsen doorbroken zijn. wordt zeer veel zand in dit kanaal geworpen bij eb en vloed, waardoor het voor grotere schepen onmogelijk is om de haven van Zierikzee te bei eiken. Deze schepen moeten op de rede blijven liggen. Indien het noodzakelijk zou zijn om 7.000 mensen in 6 uur, dus tussen de getijden, in noodtoestand af te voeren, dan zou hiervan geen sprake kunnen zijn omdat dan. net zoals nu. alle passagiers eerst met sleepboten naar buiten moeten worden ge bracht. Een derde maar zeer belangrijk punt voor de gedwongen evacuatie noemde de heer Mulder de onhygiënische toestanden, die door gebrek aan waterleiding en de vernie ling van de Zierikzeese riolering is ontstaan. Bij hoog water springt het water door de kapotte rioleringen de huizen in langs de vuilafvoeren, zodat hierdoor gemakkelijk ziektekiemen kunnen worden verspreid. Vooral als het weer wat warmer gaat wor den zouden aanzienlijke gevaren voor be smettelijke ziekten ontstaan. Bovendien lig gen nog vele cadavers in de overstroomde polder en bcsmciti gcn door dezt cadavers via insecten zou ook funest voor de volks gezondheid kunnen zijn. Daarom is besloten de bevolking zoveel mogelijk af te voeren, hetgeen thans is geschied. Allen zijn via Dordrecht verder het land ingezonden. De heer Muler verklaarde tenslotte, dat van verzet van de zijde van de burgerij of van minder prettig optreden van rijks- en gemeentepolitie geen sprake is geweest. Na tuurlijk vond de bevolking van Zierikzee liet bijzonder onprettig dc stad te moeten ver laten, doch dc meeslcn zien thans wel in, dat het strikt noodzakelijk is. Coördinatie van besluur Namens het ministerie van binnenlandse zaken komen Dinsdag naar Zierikzee mr dr Mes. lid gedeputeerde staten en mr Telle- gen. oud-griffier van de Prov, Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de prov. griffie. Het doel van hun komst is de coördi natie van het bestuur over Schouwen en Dui veland. Clarence Hunter naar Zierikzee De vertegenwoordiger van de M.S.A. in Nederland Clarence Hunter, wordt vanmid dag in Zierikzee verwacht. Sigaretten voor dijkwerkers De bemanning van de tanker „Esso" te Amsterdam heeft aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de dijkwer kers 10.000 sigaretten beschikbaar gesteld. Voor de twee eerstgenoemde gaten wor den thans zinkstukken gemaald. Onder tussen is een enorme baggermolen bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven- Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachi nes en ander materiaal stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk on der regie van de directie der Zuiderzee werken met man en macht te gaan aan pakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de oude Schouwse dijk. een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schou wen, Duiveland en Dreïschor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kak kersweel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzakken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet gewe ken. Deze polders staan dras, door door- gekweld en overgeslagen water. Slaagt men er in de oude Schouwse dijk te be houden en de drie grote polders en een tiental kleine poldertjes droog te krijgen hulpgemalen zijn of worden daartoe door technici van Werkspoor opgespoord dan is 'n belangrijke corridor verkre gen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstelwerk zeer aan zienlijk vergemakkelijkt zal worden- Wel is aanzienlijke schade aan de dijk- kruinen en glooiingen aangericht, zodat 't waarschijnlijk jaren zal duren voor dat de ganse bedijking van Schouwen-Duiveland weer volkomen betrouwbaar zal zijn. Nu Landbouwherstel in dc polders toch de verzilting zal moeten bestrijden en de gronden zuilen moeten worden bevrijd van reusachtige kreken en scheuren, zeer vele sloten en greppels zullen moeten wor den geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en reeds in gang zijnde ruilverkavelingen met voortvarend heid zullen worden uitgevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitatiewerk worden gedaan, waar door aanzienlijke besparingen kunnen worden verkregen. Een klein geluk bij 'n ongeluk, aldus deskundigen, die er ze ker van zijn, dat de vooruitstrevende boe renbevolking aan deze ruilverkavelings plannen gaarne zal meewerken. Emigratiebcsluur benoemd Bij K. B. zijn benoemd in het emigratie- bestuur (dagelijkse leiding van de dienst der emigratie)als vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid; A. N. van Mille, directeur-gene raal van het Rijksarbeidsbureau: als verte genwoordiger voor de minister van Econo mische Zaken. Mr. D. van Duyne, hoofd v. d. hoofdafdeling algemene zaken v. h. directoraat-generaal voor de industrialisatie; als vertegenwoordiger van de minister van L., V. en V.: Mr. R. A. van den Wall Bake, directeur voor sociaal-economische en al gemene zaken v. b. ministerie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1