WERKLOOSHEID VERTOONDE STIJGENDE TENDENS Herstelplan voor Schouwen en Duweland DE NOORD-OOSTER DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Pagina 3 Ook in het rayon van het Arbeids bureau Veendam, (omvattende de ge meenten Veendam, Wildervank, Nieu- we-Pekela, Meeden en Muntendam), vertoonde de werkloosheid in 1952 een stijgende tendens. Dat deze gemeenten nog een dra gelijker figuur slaan dan b.v. Onst- wedde en Vlagtwedde moet stellig toegeschreven worden aan het feit, dat de beroepsstructuur er anders van samenstelling is: blijkens het jaarverslag van het bijkantoor Veen dam van het Gew. Arbeidsbureau Groningen werkt 46% in de nijver heid, 32% bg diverse diensten en 22% in de landbouw. Daarbij dient men echter wel in het oog te houden, dat een groot gedeelte van de industrie een agrarische indu strie is, die vrij nauw met de landbouw samenhangt. Het kleinst aantal ingeschreven werkzoekenden (in September) bedroeg 330 mannelgke werkzoekenden, ten tij de van het aardappelrooiseizoen dus, dat verleden jaar niet tengevolge van een gebrek aan arbeidskrachten, maar tengevolge van de slechte weersomstan-1 digheden niet vlot verliep. Ligt de tijd, waarin de verbouwde aardappelen met de voorhanden zijnde arbeidskrachten niet konden worden gerooid nog niet zo ver achter ons, verleden jaar kon al weer een surplus aan arbeidskrachten voor dit werk afgestaan worden aan een ander gebied. Het hoogste aantal ingeschreven werkzoekenden viel in Februari, wat eveneens normaal is. De grootste groe pen kwamen uit het bouwbedrijf, het landbouwbedrijf, de aardappelmeelfa brieken en de derivatenindustrie. De strocartonfabrieken hadden een minder gunstig jaar dan het voorgaan de, de productiebeperking bedroeg 40%, aan het eind van het verslagjaar werd ze teruggebracht tot 20%. Een en an der vond zgn weerslag op de cartonna- ge-industrie, die bovendien met voorra den zat en een voorzichtige politiek voerde met het oog op eventuele prijs verlagingen van strocarton. Een opleving viel waar te nemen in de sigaren-industrie. Een sigarenfa briek, die in September 1951 een per soneelsbezetting van 52 personen had, voerde de j 'rsoneelssterkte in Septem ber 1952 tot 119 personen op. De ac- cgnsverlaging deed hier haar gunstige invloed gelden. In de bouwbedrijven konden de goede vaklieden vrijwel het hele jaar werk vinden, nog steeds bleek er vraag naar stucadoors. In de metaalbedrijven is de vraag naai- goede vaklieden, zoals machine bankwerkers, draaiers en lassers nog steeds groter dan het aanbod. In de strocartonindustrie was telkens een aantal arbeiders op wachtgeld ten gevolge van de reeds genoemde produc tiebeperking. Cartonnagefabrieken na men tegen het eind van het jaar weer bij voorkeur jeugdig personeel aan. Een strostoffabriek werkte weer op volle kracht, na gedurende 8 weken niet te hebben geproduceerd. In de tricotbedrijven, waar in 1951 een aantal meisjes ontslagen was, le verde de aanwerving van voldoende personeel moeilijkheden op. De aardappelmeelindustrie kon zich vlot van personeel voorzien, de campag- ne's waren door inkrimping van het aardappelareaal van kortere duur dan andere jaren het geval was. In de landbouw was de vraag gering, het aanbod voldoende. De „vaste arbei der" blijkt meer en meer te verdwijnen uit de bedrijven, een verschijnsel, waar aan de hoge sociale lasten en het feit, dat de veehouderij geen grote rol speelt, mede debet zijn. Meer en meer is het Veenkoloniaal landbouwbedrijf een ge mechaniseerd akkerbouwbedrijf gewor den, enkele uitzonderingen daargelaten. De vraag naar administratief perso neel was iets groter dan in 1951, de vraag naar huishoudelijk personeel ge ring. Trouwens, de vrouwenbemiddeling schijnt aan de arbeidsbureaus ten plat- telande zo langzamerhand een totaal verwaarloosd terrein te zijn geworden. Wat de Rijkswerkplaatsen betreft, de cm-sisten daarvan waren moeilijk plaatsbaar, van werkgeverszijde heeft men blijkbaar niet veel fuditie in deze werknemers. En dat feit is niet be vorderlijk voor veel animo van de zijde van adspirant-cursisten, in totaal wer den in het verslagjaar 32 cursisten toe gelaten uit het werkgebied van het ar beidsbureau Veendam. Ook de belangstelling voor de be roepskeuzevoorlichting laat nog veel te wensen over, slechts 22 personen be zochten de zittingen. Ook de belangselling voor de emigra tie nam af, in totaal vertrokken 67 per sonen naar Australië, 46 naar Canada, 20 naar Zuid-Afrika en 1 naar Nieuw- Zeeland. De lntergewestelyke bemiddeling was niet van grote betekenis, het woning probleem legt nog steeds hinderlijke remmen aan, terwijl soms ook hoge wo- ninghuren in de steden in het westen afschrikkend werken. Vijf landarbei dersgezinnen werden geplaatst in de Noord-Oostpolder. De belangstelling voor tewerkstelling in de mijnen was, gering, slechts 4 personen werden daar geplaatst. Ook hier stuit men op het verschijnsel, dat de mannelijke be roepsbevolking niet dan met tegenzin het eigen heem verlaat. Op de fabrieks- en handelskantoren was er alleen enige kans voor goede krachten met ruime kantoorervaring, oudere arbeidskrachten (boven 40 jaar) waren moeilijk plaatsbaar. Britse communistische partij loopt achteruit De secretaris-generaal van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft ln een rapport medegedeeld, dat het ledental van de partij is verminderd tot 35.671, vergeleken met 45.000 ln 1950 en meer dan 60.000 in 1943. Operatie week-end De voorzorgsmaatregelen, die op Schouwen en Duiveland waren genomen met het oog op het springtij, zijn dank zij de gunstige weersomstandigheden niet nodig gebleken. Operatie Week-end was de naam van een aantal maatrege len die werden genomen in samenwer king door de Nederlandse en Britse marine, de Koninklijke Landmacht en de op Schouwen en Duiveland aanwe zige Amerikaanse ducks, voor het ge val dat de belangrijke van Zierikzee naar Brouwershaven lopende Schouwen- se binnendijk tijdens het springtij in gevaar zou komen. Een doorbraak van deze dijk, die vooral ook dank zij het werk van Ne derlandse militairen bleef behouden, zou ernstige gevolgen voor geheel Duiveland hebben. Operatie Week-end was voorbestemci in actie te komen na een codewoord dat eerst uitging aan de hand van weerbe richten, die werden verkregen van het vliegveld Valkenburg. Met radio uitge ruste jeeps stonden gereed op de 15 kilometer lange djjk, waarop zoeklichten waren gestationneerd. Ducks stonden klaar buiten Zierikzee (waar het gevaar van instorten der hui zen bij een sterke noordwestenwind tij dens het springtij niet uitgesloten werd geacht) in Noord Gouwen, in Zonne- maire en Brouwershaven. Deze operatie was verdeeld in drie stadia. „Blue alarm" de Engelse benamingen wa ren noodzakelijk door de deelneming van Britten en Amerikanen dat werci gegeven na ongunstige weerberichten. „Pink-alarm" na geruchten over dijk doorbraken en na bevestiging daarvan, en het „Red-alarm" Bij dit laatste stadi um zouden de Britse en Nederlandse marinevaartuigen in de haven van Zie rikzee duizend mensen uit de stad aan boord nemen en het reddingswerk door de ducks beginnen. De belangrijkste branden in December j.l. Gedurende de maand December j.l. verloren tengevolge van brand drie per sonen het leven en werden 31 personen door brand gewond, waarvan 11 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.003.675 (vorige maand 1.444.640; December 1951 2.468.315). Elf branden, veroorzaakten elk een schade van 20.000 of meer; hierbij werden 10 boerderijen geheel of ge deeltelijk vernield, waarvan de totale directe schade wordt geraamd 417.800. Vorige maand 5 boerderijen met een totale schade van 300.000; December 1951: 7 boerdergen, schade 334.900 Handel en industrie leden met 2 branden een schade van 61.745. (Vori ge maand 6 branden met een schade van 542.000; December 1951: 10 branden, schade 1.623.000). Repatriëring van Japanners in China De Japanse delegatie, die zich in Pe king bevindt, heeft Tokio getelegrafeerd, dat de eerste officiële Chinees-Japanse conferentie over de repatriëring vah 30.000 Japanners die zich nog in China bevinden, Zondag gehouden is. Er is een overeenkomst gesloten volgens welke een eerste groep van drie tot vijfduizend Japanners in Maart naar Japan zal ver trekken. Japanse schepen zullen de te- rugkerenden afhalen. Men meent te Tokio te weten, dat de Chinese gedelegeerden te verstaan g< ven zouden hebben, dat de Japanners, die niet gerepatrieerd willen worden, toe stemming zouden moeten krijgien in Chi na te blijven, doch zij hun zouden aanraden naar Japan terug te keren. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft Zondag in het parlement verklaard te hopen, dat de repatriëring deze zomer voltooid zou zijn. JARIG PRINSESJE V.- Foto: Paul Huf. Morgen is ons Marijke jarig. Ons prinsesje op Soestdijk. En ze voelt, als alle kind'ren, Zich een dagje trots en rijk. Wat vriendinnetjes gaan komen. En ze reiken haar de hand, En ze doen precies hetzelfde. Als ons hele Nederland! Voor de jongste der Oranjes Houden we 't zo graag apart Een wel zeer bijzonder plaatsje In ons vaderlandse hart. Waarom kunnen we niet zeggen, Maar 't is reeds vanaf 't begin. Toen ze nieuwe vreugd' kwam brengen Aan ons koninklijk gezin. Altijd op 'n Oranjefoto Zien we haar het eerst vaak aan. Als ze met nog drie prinsesjes Duid'lijk voor ons komt te staan. En we wijzen: Da's Marijke. Het prinsesje, dat daar lacht. Is ze al zó groot geworden? Dat had ik toch niet gedacht! Morgen is ons Marnke jariq. Weet U 't nog? De radio. Al die mensen langs de straten. En we riepen blij: O. zo! Al die vlaggen uif de huizen. Wie dacht toen noq aan zijn werk? Later 't plechtige gebeuren Van haar dopen in de kerk Lief prinsesje, klein Marijke, Er is minder zonneschijn. Door de vele and' e kindies. Die nu niet zo blij meer zijn. Maar toch gaan weer cle opdachten Even naar een qroot paleis: Veel geluk. o. lief Mariike, Op je verd're levensreis! Febr. 1953. KROP9 (Nadruk verboden) DE V. N. TRANSPORT EN VERBINDINGSMIDDELEN-COMMISSIE. VERGADERT Onder voorzitterschap van de NederlanderMr Willem L. de Vries, vergaderde de V. N. Transport en verbindingsmiddelen Commissie in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Er werd een agenda opgesteldbevattende 15 punten, die in de komende twee weken besproken zullen worden. De heer De Vries zal het voorzitterschap waarnementot de volgende vergadering van deze commissie in 1955. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Scliou- wen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van liet eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daar mee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. In de zuidelijke zeedijk bjj de Burgsluis ten oosten van de duinrand dus, zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendjjken van Zierikzee. Waterbouwkundige strategen hebben be cijferd, dat eerst de gaten bij Brugsluis Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bjj de Schelphoek aan de beurt. In dit gat. dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwepolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walclierense dijk bij West Kapelle in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thai" 'nkstukken gemaakt. On dertussen is een enorme baggermolen bezig oostelijk van Zierikzee een werk- haven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de ïige op Schouvven-Duiveland. Van Zie rikzee naar het noorden loopt de Oude Schouwse Dijk, een zeedijk uit de ti.'i toen enkele eeuwen geleden Schouwen, Duiveland en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen behouden jeufeven. Het zwakke punt ligt bij Kan .tersweel, waar militairen dag en nacht neboen gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzakken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterl ggende grote polders met geweken. Deze p-.-.ns staan r' .s door doorge deeld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevol king te laten terugkomen. Slaagt men er in de Oude Schouwse Dijk te behou den en ie drie grote polders en een tiental kleine poldertjes droog te krij gen, hulpgemale: (zijn of worden daar toe door te"hni< 1 van Werkspoor opge- Alle voorraden rijshout voor herstel van dijken Al het in ons land aanwezige rijshout moet -arz-'fsprekend beschikbaar wor den gehouden v ov de herstelwerkzaam heden aan de waterkeringen. Teneinde te voorkomen, dat dit materiaal voor .nindei belangrijke doeleinden wordt gebruikt, heeft het bedrijfschap voor griend en riet ir volledige overeenstem ming met telers en handelaren bij alge mene bekendmaking in het Voedselvoor zieningsblad v 14 Februari, een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad aeeft, de verplichting opgelegd deze ter oeschikking te houden voor het Bedrijf schap voor le-ering aa- de dienst van de Rijkswaterstaat. Tevens zgn maximumprijzen vastge -;teld, Het Staatsbosbeheer zal 100.00( bossen '•'■'"hout via de handel leveren waarvan 60.000 bossen uit Drenthe er tO.000 bossen uit Noord-Brabant. De lienst van F Rijkswaterstaat zal verdei grote hoeveelheden "tro. hoofdzakelijk ■ogge- en tai-webossen stro, nodig heb ben voo" het krammen van dë bescha i,vde dijk"n. In verban'1 hi rmedc heeft het hootfl 'edriifschaD -oor ak'.erbomvpvoductei de nog in omloop zijnde uitvoermarhP gingen "oor stro ongeldig verklaard. spoord) dan is een belangrijke corridor verkregen van Zierikzee naar Brou wershaven, waardoor h-t ganse herstel werk zeer aanzienlijk" vergemakkelijkt zal worden. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gou- wenerpolder een reeks gaten. De Vier Bannenpolder telt er twee in de noor delijke en twee in de zuidelijke zeedijken. De Ooster- en Sirjanspolder tellen er één in het noorden en twee in het zuiden. In de Bruinisserpolder, die via een bin nendijk n de Sirjanspolder is over stroomd, is herstel gaande. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve de genoemde "aten in het oosten van het eiland heeft de noorde lijke dijk geen voltreffer van de stormvloed gekregen, wel is over al aanzi. tlijke schade aa- de dijkkrui- nen en glooiingen aangericht, zodat het waarschijnlijk jaren zal duren voordat de ganse bedijking van Schouwen-Duive- land weer volkomen betrouwbaar zal zijn. Nu landbouwherstel in do polders toch de verzilting zal moeten bestrijden en de gronden zullen moeten worden be vrijd van reusachtige reken en scheu ren. zeer vele sloten en greppels zullen moeten w- -den geschoond, staat reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en! reeds in gang zijnde ruilverkavelingen; met voortvarendheid zullen worden uit-, gevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitatiewerk worden gedaan, waardoor aanzienlijke besparingen kun nen worc^n verkregen. Een klein geluk bij een ongeluk, aldus deskundigen, die er zeker van zijn, dat de vooruitstre vende boerenbevolking van Schouwen en Duiveland aan deze ruilverkavelings plannen gaarne zal meewerken. Deense soldaten in hongerstaking Tweehonderd soldaten van de Deense artillerie te Aarhuis in Jutland zijn Maandag in hongerstaking gegaan uit protest tegen verlenging van de dienst tijd. Do betrokken eenheid is de enige Aarhuis die een half jaar extra zou moeten dienen. De rest zwaait in Mei a.s. af na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het zuiden van Jutland verlieten honderd soldaten de kazerne. De bevelvoerende officier slaagde erin 65 van hen te bewegen terug te keren, de 35 anderen begaven zich naar het station van Aabehnrae, waar hen bevel werd gegeven naar de kazernes tei-ug te gaan. Een man die weigerde, werd ge arresteerd. De oorzaak van de verschillende dienst tijd van de eenheden van het leger is een gevolg van het gebrek aan kazerne- ruimte. De diensttijd is verlengd van twaalf maanden tot achttien maanden. Met de beschikbare kazerneruimte kan slechts de helft van de troepen achttien maanden onder de wapenen worden ge houden. Al het personeel van de luchtmacht dient a littien maanden, dat van de ma rine vjjftien. Ook te Haderslev in Zuid-Jutland werd door soldaten geprotesteerd tegen uit breiding van de dienstplicht van twaalf tot achttien maanden. Een groep solda ten verliet Maandagavond de kazerne en marcheerde in noordelijke richting naar een tot dusver onbekende bestemming. Record in het levens- verzekeringbedrijf De verwachting, dat in 1952 de pro ductie aan nieuwe verzekeringen evenals in de achter ons liggende naoorlogse ja ren een bijzonder hoog peil zou bereiken, is volledig bewaarheid, aldus ,.De Ver zekeringsbode". Uit de cijfers, die met betrekking tot de productie door het CBS zijn gepubli ceerd en uiteraard een slechts voorlopig karakter dragen, blijkt, dat ln het pas verstreken jaar tot een totaalbedrag van 2.207,3 millioen gulden aan nieuwe pos ten is tot stand gekomen, d.w.z, bij de 52 maatschappijen, die hun productie- resultaten aan het CBS hebben doorge geven. Aangezien het a tal binnenlandse maatschappijen 64 bedraagt, moeten aan genoemde 2.207,3 millioen derhalve nog de resultaten van de 12 ontbrekende in stellingen worden toegevoegd om het eindcijfer te weten. Nog niet eerder in de geschiedenis van het levensverzekeringswezen werd een zo groot bedrag aan ni .uwe verzekeringen afgesloten als in 1952. De productie in 1951 2.015 millioen bedragende bij de 52 geënqueteerde maatschappijen, is in 1952 met rond 200 millioen overtroffen. In totaal werd in het afgelopen jaar bij de 52 Nederlandse maatschappijen voor een bedrag van 2.207.312.082 ver zekerd (v. j. 2.015 millicen) te weten 932.252.573 (v. j. 801 millioen) kapi taalverzekering, 1.050.908.241 (v. j. 997 mill.) renteverzek. en 224.251.268 (v. i. 216 mill.) volksverzekering. 2300 predikanten vroegen amnestie voor de (Advertentie Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pgnverwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee ivrijdt ge Uzelf van de jam mer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bg Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Als straf honderd gulden in het Rampenfonds Voor de politierechter te 's-Gra- venhage verscheen gistermiddag de 36-jarige K. B. B„ hoofdcommies aan een van de departementen. Hem was ten laste gelegd, dat hij 6 Febr. in de Houtrusthallen te Den Haag, toen hij bezig was stapels goederen te sortering, bestemd voor de slachtof fers van de watersnood, daar et paai' wollen handschoenen had weg- Bij de behandeling bleek, dat B. jezig was met een stapel „waarde- voos goed". Hij vond hier een paar aandschoenen, die hij meende wel te rtunnen gebruiken. Hij had echte) evoren van zichzelt een paar leren wanter op de goede stapel gelegd >mdat hij meende, dat deze n geschikt waren dan de niet in al te leste staat verkerende wollen hand schoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van ie nationale ramp beschikbaar had gesteld. De otticier eiste twee maanden voorwaardelijk met de bijzondere oepaling, dat B. binnen drie maan den tijds 250.— in het Rampen 'onds zou storten. De politierechter, uitspraak doen ie, veroordeelde B. tot een maant bepaling dat hij binnen de genoemd» termijn honderd gulden zou storten in het rampenfonds. Rosenbergs Namens 2300 Amerikaanse predikan ten is aan president Eisenhower een petitie gezonden, waarin de president verzocht wordt clementie te betrachten t.a.v. het echtpaar Rosenberg door de doodstraf tegen hen te wijzigen in le venslange gevangenisstraf. Franse bezwaren tegen uitbreiding van de West- Duitse grenspolitie In welingelichte kringen te Bonn wordt vernomen, dat van Franse zijde bezwaren zijn gerezen tegen het besluit van de West-Duitse Bondsdag om de sterkte van de federale grenspolitie van 10.000 man op 20.000 te brengen. Een dergelijke beslissing zo wordt in genoemde kringen gezegd, komt in feite neer op een wijziging van de aard van de maatregelen, waartoe op de confe rentie van ministers van buitenlandse Zaken te New York in September 1950 werd besloten. Men is toen n.l. overeen gekomen, West-Duitsland toestemming te geven om een politiemacht van 30.000 man op de been te brengen, welke zou worden verdeeld over de staten en zou komen te staan onder bevel van de re geringen aldaar. De stand van zaken is thans zo, dat er een federale grenspolitie ter sterkte van 10.000 man bestaat, terwijl een ge lijk aantal politietroepen voor de hand having van orde en rust ter beschikking van de staten staat. Indien nu de omvang van de federale grenspolitie, zo redeneert men in ge noemde kringen, verdubbeld wordt, zal de toegestane totale sterkte van de po- ,.i.c croepen voor twee derde onder ge zag der bondsregering staan, zulks in strijd met het te New York aanvaarde oeginsel van decentralisatie. Bovendien beschikt de federale grens politie over een zwaardere bewapening dan de troepen onder bevel van de sta ten. Voorts acht men het' in Franse kringen niet wenselgk dat te grote W. Duitse afdelingen langs de zonegrens worden opgesteld, tegenover de volledig bewapende Oost-Duitse volkspolitie". Prins Bernliard bezoekt getroffen gebied Prins Bernhaiu heeft gisteren weer verscheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig begaf de Prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per lelicopter naar Zeeuwsch-Vlaanderen ;ing. Hier bezocht hij Kloosterzande, "Issenisse, Terueuzen en Hoofdplaat, /ervolgens stak de Prins over naar uid-Beveland waai hij in Yerseke land de tenslotte bracht hg nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2