DE NOORD-OOSTER Evacuatie van ZIERIKZEE thans gereed DAGBLAD VOOR DE VEENKOLONIËN EN OMLIGGENDE STREKEN ER ZIJN ONGEVEER 4000 MENSEN VERTROKKEN Vertegenwoordiger liep tegen de lamp Praat A.V.R.O.'s voorzitter zijn eigen houding goed? HULP UIT DENEMARKEN^ ■Éi Van het khaki naar de bc aggerlaarzen Uitgave en druk N.V. De Noord-Ooster, W'vank, Tel. 420 en 560. B.g.g. tel 877 of 720. - Giro 363647. Dir. Pl.v. Hoofdred. R. Knoop Hoofdredacteur: J. W. Hiskes r A.b.prijs pet maand t 5 ct. incassokosten per kwartaal t 6.— incassokosten. Adv.-prys per mm 15 cent (WAARIN OPGENOMEN DE NIEUWE VEENDAMMER, VEENDAMMER EN PEKELDER COURANT) 50e JAARGANG - No. 39 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zyn de laatste schepen, „De Schelde" en „De Lely" met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zyn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsver gunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de komende weken „uit te kammen", waarna men het gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. Vooral in middenstandskringen is nogal wat verzet tegen de evacua tie gerezen, omdat de vele zakenlieden, speciaal winkeliers en grossiers, geen gelegenheid kregen om hun overstroomde voorraden te bergen Na een vrij rumoerige vergadering op Zondagmiddag hebben ongeveer 50 hunner toestemming gekregen om te blyven, mits him vrouwen en kinderen zouden vertrekken, hetgeen gisteren is geschied Als men de burger van Zierikzee spreekt over de evacuatie, dan is er zoals hij zegt, „geen vuiltje aan de lucht en is er geen reden om weg te gaan". „Mijn spullen staan hier droog" zegt hij, „waarom zou ik weggaan". Als men de autoriteiten spreekt geven zij u een aantal goede redenen die eva cuatie dringend nodig maakten. Daar zyn in de eerste plaats de hygiënische toestanden het niet functioneren van de riolering en van de waterleiding, mei. alle gevaarlijke consequenties vandien. Voorts zitten of zaten er in een huis vaak 5 of 6 families, die kookten op alle mogelijke plaatsen die daarvoor niet geëigend zijn en daardoor voortdurend brandgevaar vormden, en verder is er het nog steeds niet geweken gevaar van een dijkdoorbraak bij ongunstige wind, waardoor de Schouwense Dyk tus. sen Brouwershaven en Zierikzee die het tot dusverre op het nippertje gehouden heeft, de daarachter liggende gebieden niet meer zou kunnen beschermen. Dit zou tevens tot gevolg hebben dat het deel van Zierikzee met uitzondering van een deel van 500 bij 100 meter rond de kerk blank zou komen te staan. En tenslotte is er nog het feit dat het havenkanaal verzand is en binnen enige dagen niet meer bevaarbaar zal zijn. Ondanks het.feit dat de evacuatie gis teren zijn beslag gekregen heeft en de laatste 500 officiële evacué's vertrokken zijn, zit er nog altijd een aantal inwo ners dat buiten de evacuatiemaatrege len is gevallen of er zich aan onttrokken heeft. Beide gevallen doen zich voor. Het eerste is een logisch gevolg van het feit dat er een aantal mensen achter blijft dat node gemist kan worden: de werkers, hetzij administratief, hetzij met de schop. Dit getal beloopt onge veer 3000. Maar daarnaast zijn er nog altijd burgers of burgeressen van Zierik- die geen gehoor hebben gegeven aan de dringende beroepen die men op hen heeft gedaan en die niet vatbaar zijn gebleken voor de zéér redelijke argu menten, die de autoriteiten voor evacua tie naar voren hebben gebracht. Het is geen gemakkelijke taak ge weest, de evacuatie van de 7600 inwo ners van Zierikzee te regelen. Zeventien instanties zijn er, die hier een vinger in de pap hebben, en iedere middag en avond is er op het gemeentehuis onder leiding van de burgemeester een verga dering geweest en nog zijn deze verga deringen niet ten einae, want de proble- zijn vele. Van de 3000 uitverkore nen zijn er namelijk velen, die een tijde lijke vergunning hebben, die elk ogen blik weer kan worden ingetrokken. .Hoeveel kruideniers moeten er weg, hoeveel slagers, hoeveel groenteboe ren?" De winkelstand heeft besloten zich by een loting neer te leggen, met dien verstande, dat de grote landelijke firma's die hier filialen hebben, primair Allien evacueren. Hierbij zyn de eco nomische belangen van de kleine mid denstand afgewogen tegen die van de grote bedrijven.' Die 17 instanties,1 dat zit een aantal inwoners van Zierik zee ook dwars. Een huisvrouw ging zo ver, te beweren, dat primair de gezin nen van de leden van die 17 instanties hier mogen blyven. Haar man, die op zichter bij een dijkwerk is, kan blyven, maar zij moet met haar kinderen weg, in tegenstelling tot de gezinnen van de ambtenaren. Wij laten deze bewering gaarne voor haar rekening, maar geven haar als ci- tei'ing van de stemming, die onder een deel van de nog legaal en illegaal ach tergeblevenen heerst. Wie zo in het centrum van het stadje loopt, zal inderdaad denken, dat hier „niets aan de hand" was, maar wie de zijstraatjes ingaat en daar de ravage aanschouwt, wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn kna gend werk verricht, komt tot de conclu sie, dat de autoriteiten met de stap tot evacuatie een wijs besluit genomen heb ben. Straks zullen er in Zierikzee 4001) nieuwe tijdelijke bewoners komen, on dergebracht in barakkenkampen; de mannen zullen pogen, Zierikzee weer te rug te brengen tot de staat waarin dit vriendelijke stadje vóór de ramp ver keerde. De Haagse politie heeft een 20-jarige vertegenwoordiger in suikerwerken K. H. de G„ woonachtig in Rotterdam, aan gehouden. De G. had enige tüd geleden bij zyn patroon ontslag gekregen. Om aan de kost te komen, had hy een truc bedacht. Op Zaterdagmiddagen, wanneer de be dryven gesloten waren, belde hij suiker werkverkopers op met de boodschap, dat hij dringend om partijen suikerwerk ver legen zat en of men hem even kon hel pen. Genoemde verkopers, die de G, ken den, gingen daar natuurlijk op in, doch .zagen nimmer geld en bij navraag bleek De G. zoek. Ging dit alles om kleine partijtjes, de G. sloeg ook grotere slagen, Zo belde hy een fabriek in het noorden des lands op en gaf zich daarbij uit als vertegenwoor diger van zijn oude firma. Hy zeide dat de firma zat te springen om 1 ton sui kerwerk en verzocht de fabriek deze par tij wel te willen meegeven aan de ver tegenwoordiger, die toch in het noorden vertoefde en opdracht zou krijgen om de partij af te halen. Toen de fabriek in de aflevering toegestemd, vertrok de G. met een auto uit Den Haag. Na driekwart van de reis te hebben afgelegd, kreeg hij motorpech en verwittigde de fabriek daarvan. Deze was zo welwillend om de vertegenwoor diger het ton suikerwerk te brengen, dat door deze onmiddellijk werd verkocht. Zyn laatste slag zou hem echter nood lottig worden. De G. belde een fabriek in chocoladewerken te Amsterdam op en gaf daarbij de naam van een firma op, die met deze fabriek zaken deed. Hij vertelde voor 200 van dit en voor 300 van dat nodig te hebben enz. In totaal tot een fabriekswaarde van 880. Tezamen met de chauffeur J. D. reed hy naar Amsterdam en nam daar ver moedelijk een derde man in de arm om bij de fabriek het bestelde te gaan af halen. Toen deze zulks gedaan had en het fabrieksterrein afreed, zag de maga. zijnmeester tot zijn verwondering, dat de bestuurder van de auto na 100 meter uitstapte en twee andere mannen in de auto plaats namen. De magazijnmeester vertrouwde dit niet en belde de firma op, die om deze bestelling had gevraagd. Deze bleek van niets te weten, waarop de magazijnmees ter de politie waarschuwde en het num mer van de auto meedeelde, dat hy zo verstandig geweest was te noteren. Het bleek een auto uit Den Haag te zijn. Hierop werd de Haagse politie in de arm genomen en toen de G met zijn chauffeur in Den Haag terug was en de garage binnenreed, werd hij terstond geknipt. Naar de derde man wordt'hog gezocht. De stand is: 47.5 MILLÏOEN Gisteravond was een bedrag van 47,5 miilioen gulden bij het rampenfonds bin nengekomen. Sinds Vrjjdag, toen de 42 miilioen werd bereikt, is dit dus een oorultgang van 5 fi miilioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden op gemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking kreeg over girorekeningen. Dr Drees bezocht opslagplaats Rode Kruis- De minister-president heeft Zaterdag middag met mevrouw Drees een bezoek gebracht aan de girote opslagplaats van het Nederlandse Roode Kruis in de Hout. rusthallen te Den Haag. Voortdurend worden daar goederen gesorteerd naar aard en grootte waarbij talrijke vrijwil ligers een weinig dankbare, maar uiter mate nuttige taak verrichten. De minis ter-president liet zich uitvoerig voorlich ten over de kwaliteit der zendingen en over de distributie der goederen. De goederenvoorraden van het Neder landse Roode Kruis worden dagelyks aangevuld met nieuwe zendingen uit het buil mland. O.a. heeft de Lions-club uit Linköping, een stad van 60.000 inwoners, twee grote vrachtauto's met opleggers met hoofdzakelijk nieuwe goederen ge-, zonden. Deze werdén Zondag namens hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis door jhr. H. Beelaert van Blokland officieel in ontvangst genomen. Nederland behartigt Israëlische belangen in Sowjet-Unie In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie heeft de Nederlandse regering zich op verzoek van de rege ring van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te behartigen. Hel bezoekprogramma van H.M. de Koningin Het secretariaat van H.M. de Konin gin meldt, dat de berichten die de vorige week in de pers zijn verschenen omtrent een voorgenomen beperking van de be zoeken van de H.M. de Koningin, niet geheel juist waren. H.M. is voornemens het bestaande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogelyk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hierdoor uitgebreide provinciale en streekbezoeken aanvankelijk worden be perkt. Communiqué van K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A De heren P. A. M. Spe^,' directeur van de KRO, mr. A. B. Roesden .voor zitter van de NCRV en mr. J. A. W., Burger, voorzitter van de VARA zen den ons het volgende communiqué: In verband met verklaringen door de .Jgemeen .vpr-vzitter v-'j-n cl?-:- .V.'PO,, dc heer G. dT 'Ülércq," volgens -èen" Verólag in De Telegraaf van 16 Februari jl. af gelegd in een gewestelijke bijeenkomst de AVRO op Zondag 15 Februari jl. te Arnhem, verklaren ondergetekenden namens KRO, NCRV en VARA: le. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroep verenigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coördine- en van de berichtgeving over beide zen ders, terwijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met Regeringsvoorlichtingsdienst. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getroffen re geling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken AVRO-fUnctionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfspre kend, doch moest zijn aanvankelijke toe stemming later op gezag van de heer De Clercq in trekken 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op repor- tagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de pro gramma-commissaris van de NRU de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde mee doen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. 3e. In tegensteling tot de mededelin gen van de heer De Clercq blijkens het Telegraafverslag, heeft de AVRO precies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze omroep- ereniging kan zijil gewestelijke bijeen- ■yVngyffiO voorat) inicie:.c.on .h.?.';end ma ken... zo zij dat mocht/willen. 4e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de televisie coördi natie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-pro gramma op Vrijdagavond 6 Februari jl. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie-Stichting d« heer De Clercq opgebeld en zyn verwon dering over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voor nemen, heeft de secretaris van de NTS nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voor nemen af te zien. 5e. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand ge komen coördinerende regeling in zake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waar bij over beide zenders niet dezelfde be richten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaar den, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zyn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrij pelijk. Het communiqué was ondertekend door de in de aanvang van dit bericht ge noemde heren. H.M. BEZOEKT OUDE TONGE. Per hefschroef vliegtuig heeft H.M. onlangs Oude Tongc bezocht. H.M. onder houdt zich met de achtergebleven bevolking van dit zo zwaar getroffen plaatsje. De hulpactie van het Deense Roode Kruis voor Nederland heeft tot dusve voor een waarde van meer dan 8 miilioen gulden ingezameld, terwyl voor een waarde van ongeveer 7 miilioen gulden aan kleding, gereedschappen, enz. werd bijeengebracht. Holland heeft kruiwagens nodig, en alleen al in. Kopenhagen i.iert'tn 'ga ho-iderden bijeengebracht. In optocht werden...'ze naar het station gébrachtdoor schoolkinderen, vanwaar zij zouden worden getranspor teerd naar Nederland. De stoet in de straten van Kopenhagen. In Steenbergen stonden gistermiddag drie Fransen en een Nederlander aan het biljart, terwijl twee Amerikanen be langstellend toekeken. Hun taak was afgelopen en het leger in khaki gal gis teren officieus en geeft vandaag offici eel de leiding over aan het civiele legei in baggerlaarzen en Ieren jekkers. Een plotselinge overgave is dit allerminst, want de laatste week heeft geleidelijk het civiele apparaat reeds officieus as pecten van de opbouw overgenomen er er was geen militair die zich daartegen verzette. De taak is nu aan de deskundigen, is de algemene houding, en het militaire apparaat is er ten volle van overtuigd, dat deze opbouwtaak zo snel mogelyk aan de civiele sector moet worden over gedragen. De waardering van beide kanten is er ten Volle. Enerzijds is men er van doordrongen, dat in de eerste rampzalige dagen de militairen het meest efficient konden optreden, en het voortreffelijk hebben gedaan, anderzijds beseft men, dat het hoog tijd is, dat nu orde komt in de provisorische werk zaamheden en dat draglines en bekis tingen betere hulpmiddelen zijn dan de zandzakken van het eerste uur. We hebben dit kunnen aanschouwen op St. Philipsland, waar aannemings maatschappijen thans bezig zijn vier grote gaten in de dijk te dichten en drie beschadigingen aan de dijk te herstel len. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zyn hangt van twee factoren af: het weer (dat de laatste dagen zeer gunstig is) en de werkwilligheid van de arbeiders. Op het eiland daarnaast brengt de aanvoer van zand en klei nog zijn spe ciale moeilijkheden mee. Over die werkwilligheid zijn de meningen verdeeld. De ilandbewoners zeggen: „Wij doen wat we kunnen", de aannnemers wijzen er op. dat Zondag j.l. van de 300 arbeiders op St. Philips land er slechts 100 aanwezig waren. Dc 200 afwezigen beriepen zich daarbij op religieuze principes. In het gunstigste geval rekenen de aannemers er hier op, dat de kistdammen er binnen twee op hoog-waterhoogte inzitten, een week daarna kunnen de polders droog gema len ;ijn, daarna komt dan de afwerking aan de beurt, wat maanden zal duren „We zijn niet bang voor brede gaten. in- wel voor „dippe", vei telde ons één der ingenieurs. Het in- en uitgaand tij schuurt namelyk de gaten steeds verder uit. Daarom heeft men eerst de kistdammen opgeworpen tot laagwater- stand, waardoor het water er overheen kan stromen. Ducks zijn bij het transport vrywel onontbeerlijke hulpmiddelen en daarom heeft een aannemingsmaatschappij er zich reeds een aangeschaft. Voorts blyven er op Schouwen-Duive- land en op St. Philipsland voorlopig nog 32 militaire ducks in gebruik. Zij behoren tot de weinige militaire hulp middelen die voorlopig nog blyven, maar voor de rest gaan de Amerikanen, Nederlanders, Fransen, Engelsen en Belgen vandaag naar huis. Militairen naar garnizoenen teruggekeerd Vanmorgen óm 6 uur zijn de militai ren van de derde militaire afdeling naar hun garnizoenen teruggekeerd. De mi litaire bijstand kon de afgelopen nacht om 12 uur als geëindigd worden be schouwd, doch de troepen worden thans nog achter de zogenaamde stoplijn in gereedheid gehouden om zonodig on middellijk hulp te kunnen verlenen. Ruim 12.000 militairen zijn behulp zaam geweest bij het reddingswerk en ncidenteel ook aan het herstel van de dijken. Zeven militairen werden gedood, waaronder vier verdrinkingsgevallen. In China moet harder gewerkt worden Het officiële persbureau „Nieuw-China" meldt dat in communistisch China cam pagnes zijn begonnen om de fabrieksar beiders duidelijk te maken dat de staats, productieplannen evenseer moeten wor den nagekomen als de bepalingen der wet en dat men zijn voordeel moet doen met de „ervaringen van de reeds zozeer op de weg der vooruitgang gevorde Sow. jet-Unie". Volgens „Nieuw-Chip is m 170 fa brieken en mijnen voor de maand Januari gestelde productiequotum ge haald, omdat de arbeiders volledig door drongen waren van de juistheid van bo vengenoemde leuze. „Doch in Noord-China", vervolgt dit rsbureau, „hebben sommige onderne mingen het productiequotum voor Janu ari niet gehaald en dat is veroorzaakt doordat de bedrijfsleiding de oude ge woonte, om het in het begin van het jaar kalmpjes aan te doen en tegen het ein de er van „er een schepje boven op te doen, nog niet heeft laten varen". l

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1