Nederlandse auto's daveren in Belgisch Vlaanderen Op weg naar het getroffen Zeeland Rampenfonds vergaarde reeds 47,5 millioen gulden Militairen keerden vanmorgen vroeg naar hun garnizoenen terug Wij weten waar we aan toe zijn DINSDAG 17 FEBRIVRI 19.53 ALS DE KOFFIE MAAR GOED IS... (Van een onzer verslaggevers) ZOLANG HET NOG SCHEMERDONKER IS trapt de 22-jarige Herman Schaper het gaspedaal wat dieper in. Nog is het rustig langs de weg. Van Bres- kens in Zeeuws-Vlaanderen tot Kemzeke in België doemen slechts weinig tegenliggers op en de jeugdige chauffeur doet er zijn voordeel mee. Hij heeft er goed aan gedaan, want in St. Niklaas wordt het al anders. In de Plezant st raat is het druk, erg druk zelfs en even voorbij de Onze Lieve Vrouwekerk wemelt bet van de auto's, die voornamelijk nog de bekende nummerborden dragen: wit, met rode cijfers. Maar dan, tegen half elf in de morgen, verandert nogmaals het straatbeeld. Op de prachtige ,4rie-baans-autoweg" van St. Niklaas naar Antwerpen ontmoeten wij auto na auto, voorzien van Nederlandse num merborden. Enorme vrachtwagens zowel als nietige personenautotjes en al dit rollend materieel kent maar één doel: Zeeland. Honderden, neen duizenden kilometers hebben ontelbare voertuigen sinds Maandag 2 Februari gulzig weggevreten van de noodroute HollandBelgië Zeeland. Met achter het stuur kerels, even taai als onze 22-jarige Rotterdam mer, die de avond tevoren om tien uur uit Rotterdam vertrok: om zeven uur 's morgens via Utrecht, Den Bosch, Breda en Antwerpen in Vlissingen arri veerde en met de boot van 7.55 weer overstak naar Breskens voor de terugtocht van weer ruim 300 kilometer. Zijn zwarte haardos ligt verward over zijn schedel, zén gezicht ziet bleek, maar zén baas een transportondernemer en de getroffen Zeeuwen kunnen op hem bouwen, ,/lls de koffie maar goed is", spotlacbt hij, en in het staminee aan de Belgisch-Brabantse grens bij Wuestwczcl en Wernhout laat bij zich bet brouwsel goed smaken. Aan de grensy Is er nog een grens? Prachiig werk van de douane Ja, er is nog een grens cn die zal er voorlopig wel blijven ook- Maar de slagbomen zwaaien in deze dagen vlot ter en sneller omhoog, dan vóór de rampnacht van 31 Januari op 1 Fe bruari. In het moderne grenskantoor terzijde van de weg werden de forma liteiten met bewonderenswaardig sou plesse afgehandeld. Er is een speciaal loket geopend' ..Aangifte goederen voor de noodgebieden" staat erboven en sinds enkele dagen kunnen degenen, die Zeeland te hulp snellen hier te recht. „De eerste dagen lieten we alles rij den". vertelt ons een douanebeambte. Nood brak ook hier wet en zonder enige belemmering konden de colon nes auto's, beladen met boten, hout, draglines, kleding, voedsel en wat al niet. passeren. Zowel hier. als aan de Belgisch-Zeeuwse grens Ie Kapelle- bru* en elders in Zeeuws-Vlaanderen. dag en nacht, met of zonder wegen- belastingkaart. met of zonder nationa- litcitsbewiis. ..riien maar", was het pa rcel. ook van de douaniers uit beide landen. Of er geen profiteurs bil geweest zijn? Do in het grijsgroen geklede man nen halen berustend de schouders Geruchten inzake Eisler tegengesproken Van Amerikaanse zijde te Berlijn is tegengesproken dat agenten van de veiligheidsdienst zouden zoeken naar Gerbart Eisler. het voormalige hoofd van de Oostduitse voorlichtingsdienst „Wij hebben geen reden om aan te ne men. dat Eisler naar Wes'-Berlijn is gevlucht", zo werd verklaard. Het Westberliinse blad Telegraf had een be richt omtrent de vlucht van Eisler ge publiceerd. Japanners in China in Maart naar huis terug De eerste Chinees-Japanse conferen tie over de repatriëring van 30.000 Ja panners die zich nog m China bevin den. is Zondag te Peking gehouden. Er is een overeenkomst gesloten volgens welke een eerste groep van drie- tot vijfduizend Japanners in Maart naar China zal vertrekken Japanse schepen zullen de terugkerenden afhalen. De Cninese gedelegeerden zouden te verstaan hebben gegeven, dat de Ja panners, die met gerepatrieerd willen worden, toestemming zouden moeten krijgen in China te blijven, doch dal zij de raad zouden ontvangen naar Japan terug te keren. miiiiiiiimiiuiniiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiinniiiiraiiniiinniiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiniiiiiiiiniiii 'n JPcnneXft inkt... NIEUWS f>E struisvogel Ossie uit de dieren tuin uvan Chester is dood, zo lezen wij m één van onze kranten. Toen hel cliei enkele dagen geleden weigerde te eten en er een hangslot van de vo gelkooi wc>d vermist, vermoedde men, dat het slot in de maag van de loopvogel was terechtgekomen. £EN mijndelector, die van hel leger werd geleend, bevestigde dit ver moeden. Twee dierenartsen opereer den Ossie en vonden het corpus delicti terug. Penicih-ne cn strepto- mycine-injeclies hebben Ossie een ter niet kunnen redden van de ge volgen van een bijkomende long ontsteking. HET dier ging naar de vogelopzetter. Tot grote verbazing vond men toen in Ossie's darmkanaal nog een 'wee- de hangslot, dat reeds drie maanden werd vermist en gedeeltelijk was verteerd. AJN de struisvogel is gestorven zal de iVdirecteur van de dierentuin de hangsloten van de vogelkooi aan een ketting leggen. £N in dezelfde krant lezen wij..Vol gen:, een cpgave van het geallieerde hoofdkwartier op Korea oearagen de verliezen over de afgelopen week 214 man. Iherbii zijn ook gerekena zeven cn veertig militairen, die se derhet begin van deze maand ver mist worden. Wat was nou belangrijker" schijnen zij te willen zeggen, „snelle hulpverlening, of die anderhalve smok kelaar, die er misschien doorgeglipt Intussen is er naast het vervoer van goederen naar de noodgebieden nog een ander soort transport bijgekomen: het normale handelsverkeer, dat even eens langs deze route moet gaan. Het plein voor het douanekantoor te Wern hout heeft dan ook veel weg van een parkeerplaats. Tientallen voertuigen, variërend van zware trucks met on- legger tot bestelauto's ziin er gesta- tionneerd. De eigenaren ziin in het kantoor, druk in de weer met velerlei documenten, waarvan het z.g. „kust- oaspoort" wel het belangrijkste schijnt. Wethouder met wieg de grens over HE douanebeambten van het grenskantoor Wernhout aan de Brabants-Belgische grens begre pen het onmiddellijk. Hier kon geen uitstel geduld worden cn pa pieren of niet. de wat nerveuze, ongeveer 50-jarige heer moest doorgang verleend worden, en snel. Want voor een wieg met toebeho ren en baby-uitzet, bestemd voor een pasgeboren kleinkind in het noodgebied kan men zonder een bezwaar een uitzondering maken. Hetgeen geschiedde voor een wet houder van Veenendaal, toen hij na een lange tocht te Wernhout arriveerde, op weg naar dochter en kleinkind in Zeeland. Maar nog steeds heeft het vervoer voor de noodgebieden voorrang en voor dit transport ziin de grenskantoren ook des nachts geopend- Versterking:. In Kapellebrug is de normale bezet ting (een douanebeambte, een mare chaussee) versterkt tot drie man van elk onderdeel en dat is niet overbodig. „We zijn van 300 tot 3000 grenspasse ringen per dag overgesprongen" merkt één hunner op en dit mag dan een ru we schatting ziin, veel zal het met de werkelijkheid niet verschillen. Het davert door dit deel van België, door het ook bij de Zeeuwen zo ge liefde Oost-Vlaanderen en Brabant, van de Nederlandse voertuigen cn op de Bredabaan in Antwerpen en in de Scheldetunnel kunt ge ze ontmoeten de auto's van bekende Nederlandse ondernemingen, de bussen van de Ne derlandse Spoorwegen en de vele par ticuliere wagens, met nummerborden uit alle provincies. En de Belgen? Soepel, behulnzaam en voorkomend. Desnoods betaalt ge de passage voor de Scheldetunnel met Nederlandse munt en de Belgische douanier bii Ka pellebrug vraagt bevestigend: „Niks bezonders zeker?" Te'etoon met rampgebied DE PTT beeft ons een nauwkeurige opgave verstrekt van het mogelijke telefoonverkeer in en met het rampge bied. Wij hebben hierin nauwkeurig aangegeven, welke plaatsen vrijwel normaal bereikbaar zijn en in welke gevallen de telefoon alleen voor het zogenaamd noodverkeer gebruikt kan worden. Deze kaart is bijgewerkt tot Maandagmiddag 16 Februari vier uur In de eerste dagen na de ramp waren deze gegevens van uur tot uur aan wijzigingen onderhevig. Het ziet er naar uit, dat thans een meer station- naire situatie is ingetreden. Wat na tuurlijk in geen geval wil zeggen, dat de telefoondienst het nu maar verder wat kalmaan doet. Het herstel van de beschadigde telefoonlijnen is in volle gang en vanuit het hele land wordt technisch personeel van de PTT aan getrokken. Op haar vele tochten welke H.M. de Koningin door het overstroomde gebied heeft gemaakt heeft zij ook Oude Tange bezocht. H.M. de Koningin met twee Nederlandse piloten en een Engelsman, welke bij de hulpverlening waren De ,,Westerdam werd in New York geladen door slakende havenarbeiders GISTERAVOND was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus weer een vooruitgang vatj 5,5 millioen gulden. Met de „Westerdam" is gisteravond een enorme hoeveelheid geschenkgoederen van het Amerikaanse volk in Rotterdam aangekomen, voornamelijk bestaande uit kledingstukken. Aan boord bevond zich ook een ambulance-auto, welke de fabrikant aan Konin gin Juliana heeft aangeboden voor de geteisterde gebieden. Zelfs de bevolking van Korea deed mee r\E havenarbeiders in New York wa- ren weer in staking, doch deze goederen voor de slachtoffers werden ingeladen alsof er niets aan de hand was. Ook met de „Veendam" is een grote voorraad goederen uit de V.S. naar ons land gezonden. Onder de bevolking van Suriname ls tot dusver een bedrag van ruim drie honderdduizend gulden ingezameld. Zo als bekend is. hebben de Surinaamse Staten bovendien honderdduizend gut den gevoteerd. Het bedrag, dat op Je Nederlandse Antillen is ingezameld. ;s gestegen tot meer dan 2.5 millioen gul- Zelfs in Korea, dat toch zelf ook zo zijn interne moeilijkheden heeft, is een kleine duizend dollar ingezameld onder de bevolking. Een van de mooiste voorbeelden var hulpverlening uit het buitenland is ze kcr de transportcolonhe. welke di Deense regering in overleg met het Deense Rode Kruis aan het Neder- landsche Roode Kruis ter beschikking ueeft gesteld. Deze colonne telt ze\ tien Mercedes Bcnzdleselwagens van 3'i ton met vijfendertig chauffeurs en arriveerde vorige week Zondag in Den Haag met veertig ton kleding, dekens matrassen enz., resultaten van een in- Jzamcling in Denemarken. De wagens zijn hier dag cn nacht in touw en heb ben reeds biina tweeduizend ton ver- oerd. Zij blijven nog een week in ons land. ELFDE LIJST Slachtoffers van de watersnood NIEUWE TONGE Geborgen in de gemeente Nieuwe Tonge- Vreeswijk, Jacomiintje. geb. 28-7-'35: Van Es. Maria, geb 22-2-'97 echtgenote van A. Knops: Van den Ouden. Cornelis. geb. 25-8-'51; Both Lena Maria. geb. 4-11-20. echtgenote van L. van den Ouden; VreeswiiK. Jan netje A-, geb 3-9-'95: Vroegindeweü Anna, geb. 6-11-T2, echtgenote van M C. Smit. NIEUW-VOSSF.MEER Begraven te Steenbergen: Bosters, Johanna, geb. 17-4-'16 te Nieuw-Vosse- meer, echtgenote van Cornelis Johan nes van Geel. STEENBERGEN Begraven: Schuurbiers. Lucia Wilhel- mina Maria, geb. 3-l-'52, te Steenber- STELLENDAM Meijer, Jan, geb. in 1869 te Stellen dam: Troost. Jacob, geb. in 1918 te Stellendam; Hoekman, Johanna, geb. in 929 te Dirksland, echtgenote van Troost. NIEUWE TONGE Rectificatie 2de lijst d d. 5-2-'53. Aan vankelijk als geïdentificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn: Vreeswijk, Francina. geb. 7-7-'26. Wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM Rectificatie 4de lijst d d. 7-2-'53: Bree- derveld, Teuntje. geb. in 1933. Begra ven d d. 10-5- 53 op de algemene be graafplaats „Crooswijk" te Rotterdam (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigneden. waaronder de gegevens van deze vcrlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Diefstal tijdens watersnood gestraft De politierechter te Den Haag heeft gisteren M. R. en M. C. O veroordeeld tot ieder zes maanden met bevel tot gevangenhouding. R. en O. hadden in de avond van de 1ste Februari een hoe veelheid kabel van het strand gestolen. De storm had de kabel blootgewoeld en verdachten hadden toen hun slag ge slagen. De officier had eenzelfde straf geëist. H. S echtgenote van O werd wegens medeplichtigheid tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De officier had tweë maanden geëist. Na schitterend werk in het ramppebied Slechls enkele compagnieën bleven achter voor het herstel van de dijken NU GEBLEKEN IS, dat de springvloed geen verdere ernstige nadelen heeft berokkend, zijn de militairen van de derde militaire afdeling vanmorgen vroeg om zes uur naar hun garnizoenen teruggekeerd. Hun bijstand kon de afgelopen nacht om twaalf uur als geëindigd worden beschouwd. De bevolking var. de geteisterde gebieden ziet de troepen met lede ogen gaan, daar velen van oor deel zijn, dat het herstel van de beschadigde en doorgebroken dijken alleen met behulp van deze militairen, die de afgelopen weken reeds zulk prachtig werk hebben gedaan, kan geschieden. Slechts in vier gemeenten zullen nog enkèle compagnieën achterblijven. Zeven militairen werden tijdens de grootscheepse hulpverlening gedood, waaronder vier verdrinkingsgevallen. Bergen op Zoom snelde het eerst te hu!p TN het commandcment van generaal- majoor J. G. Warnnga, de bevelheb- ber van de derde militaire afdeling, hebben voorts twee Franse genie-batal jons, een Belgisch genie-bataljon, een Amerikaans bataljon, waarbij twee compagnieën Dukws, en een bataljon Amerikaanse mariniers prachtige steun verleend bij de talloze werkzaamheden in het getroffen gebied. Twee en twin tig hefschroefvliegtuigcn dertien Amerikaanse en negen van de Britse Royal Navy hebben honderden slachtoffers uit een benarde positie gered Zowel de Nederlandse als de buitenlandse troepen twaalfduizend mannen in totaal hebben zich met hun daden en werken in deze Iwee weken naam verworven, welke ver dient in de geschiedenisboeken te wor den vermeld. De eerste militairen, die op die ramp zalige Zondagmorgen te hulp snelden, Prins Bernhard was m Terneuzen Prins Bernhard bracht gisteren in gezelschrp van majoor Sonderman per Amerikaanse helicopter een bezqek aan Trineuzen. N?dat de helicopter in de kom der gemeente was geland, onder hield de prins zich enige tijd met de burgemeester van Terneuzen mr P. H- W. Tellegen en een landbouwer, de heer H. Wolfert. uit de ondergelopen Nieuw Neuzenpoldcr. De prins liet zich inlichten over de toestand in Terneu zen en de omliggende polders. Voorts bezocht de Prins K'.ooster- zande, Ossenisse en Hoofdplaat. Ver volgens stak hij over naar Zuid-Beve land, waar hij in Ycrseke landde. Ten slotte bracht de Prins nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. KW.F. LUCIFERS 1f£8 T953 Prijs 1 1 NATIONAAL RAMPENFONDS Het Koningin Wilbelmina-fonds brengt momenteel K.W. F.-lucifers Op de markt met een toeslag van 5 cent per pak van 5 doosjes, welke toeslag aan het Rampenfonds ten goede komt. Ook de fabrikant en de lucifersbandel zullen op hun beurt de genoemde toet lag met 10 pet. ten bate van hetzelfde doel ver hogen. DE WIND, onze grote tegenspeler in de nacht van 31 Januari op 1 Februari is gisteren tijdens de spring vloed van de 16e Februari onze bondgenoot geweest. Het springtij heeft geen nieuwe wonden geslagen tn het reeds geteisterde gebied. Nederland U'cci thans waar het aan toe is. Circa 50.000 mensen hebben hulp nodig. Het Nationaal Rampenfonds zal die hulp ver strekken, dank zij de enthousiaste medewerking van alle Nederlanders. De nieuwe verantwoording van de door ons ontvangen bedragen luidt: K. H., Julianadorp, f 25.Personeel A. H. te Schagen, f 19.54; Floralia. Winkel, f 50.—; N. H.. üosthuizen. f 5Zwemvor. ..Jan Haring". Oosthuizen, t 50.mevr. K„ Spierdijk, f 5.—; A. II, Beverwijk, f 25.— G. L. T„ Beverwijk, f 2.—; Gb M Beverwijk, t 10.J M Beverwijk, f 15.Loterijplocgje. Bever wijk, f 43.—; Personeel Ned. Spoorwegen. Beverwijk. 1 22 89; Duitse vrouw, f 2 50; Snoepwinkel Munnikcnweg Beverwijk, f 5Damescl. der Bev. Harm kapel f 250. Kenncmer Motorclub, Beverwijk, f 100.—; Ver. Bedrijfs- autohouders. Zaandam, f 94 64. De Club, Koog, f 15.—: Uit de spaarpot van Gerbrand en Jan. Alkmaar, f 10.—; H. K. Alkmaar, f 5.—; Buscollecte H B.S., Alkmaar. I 113 05. Personeel fa. H W. Holsmuller. Alkmaar, 1 235.—; L. S., Alkmaar, f 10Collecte Spoorwegpers.. Alkmaar, f 266.82. N. I... Alkmaar, f 10—; V. G.. Alk maar. f 5.—; J. G„ Alkmaar, f 5.— P. S„ H H.Waard, f 5.Kaartclubje ,,'t Lipje", Alkmaar, f 5.—: Visclub „Volharding". Alkmaar, f —10.Supp. Ver. „Alkmaarse Boys", Alkmaar, f 25.Buurtver. „Bloemwijk", Alk maar, f 85.—; Van een emigrant uit Australië, f 7.50; Overwerk Personeel fa. Van Maarle veld's Machine fabriek, Alkmaar, f 212.13; Verdubbeld door Directie van Van Maarleveld's Machinefabriek. Alkmaar, f 212.13; echtp. V.. Alkmaar, f 10.—; wed. B„ Alkmaar, f 1.—; Opbrengst Pitrietwcrk. mevr. van M Alkmaar, f 7.50; mevr. C. A. G.E.. Engeland, f 5.Directie en Person Ver. Noordholl. Dagbladen cn Dagblad voor Noord-Hol land. 1 2.919.24. behoorden tot een detacheqient Luwa van het garnizoen Bergen op Zoom. dat reeds in de vroege ochtend van de 1ste Februari met enig materiaal naar Wil lemstad werd gedirigeerd voor de ver steviging van de dijken. Toen men enig idee kreeg omtrent de omvang van de ramp, werden onmiddellijk alle garni zoenen gealarmeerd cn werden mars orders gegeven voor de geteisterde plaatsen. Rond het middaguur waren nagenoeg alle militairen op hun posten present. In de loop van de dag werd hel opera tiegebied in zes sectoren verdeeld. Dinsdag arriveerde toen de buiten landse militaire en burgerlijke hulp, waarbij een aantal amphibievaariuigen en hefschroefvliegtuigen was inbegre pen. De werkzaamheden werden in drie phasen verdeeld: 1. redding; 2. water kering aan de stoplijn (de grens tussen, geinundeerd en drooggebleven gebied) en 3 herstel van de dijken De punten 1. en 2. behoorden tot de militaire hulpverlening, terwijl de laatste phase behoort aan de Waterstaat van Rijk en Provincie. Ondanks deze phasen-inde- ling hebben toch genisten en infante risten gewerkt aan het herstel der dijken. Zo hebben zij tussen Steenber gen en Halsteren een geheel nieuwe dijk van zandzakken gebouwd. Ook nu net grootste deel der troepen naar zijn garnizoenen is teruggekeerd, blijft de incidentele militaire hulpverlening ge handhaafd, namelijk in de gemeenten Dintelsas. Ossendrecht, Rilland Batli er. Nieuw Vossemeer. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.l. m Korea is gesneuveld de korporaal B A. de Roo, legernummer 28.U8.31.457 onge huwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het garderegiment fuse liers Prinses Irene. Ons land heeft 10.434.883 inwoners Elijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Januari van dit jaar 10 434.883 In 1952 weiden m ors land 87.383 huwelijken gesloten legen 90.225 in 1951. 232.521 Kinderen werden levend geboren tegen '228 631 in 1951. Er overleden 76.020 personen tegen 77.194 in 1951. PRODUCTIE „WILLEM BAKENDSZ" HOGER DAN VORIG JAAR Voor het eerst in het nieuwe seizoen heeft de productie van de „Willem Ba- rendsz". die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar overschre den. Tot 1 Februari j.l. werd verkregen 66oo ton traan tegen 6563 ton vorig jaar Aan spermolie werd 320 ton geprodu ceerd (niet vergelijkbaar). Geestelijk leven BEROEPINCSWERK Ned. Hcrv. kerk. Beroepen tc Rottcrdam-Charlois: R'jn Govcrls te Katwijk aan de Bedankt voor Armeide en Tienhoven: L. Trouborst te Monster. Benoemd tot vicaris te IJselmonde: P. D. tie Bruvn candidaat te Rotterdam-Zuid Benoemd tot vicaris te Rotterdam (Vrees\wik>: J L. Maris, candidaat te Rotterdam-Zuid. Geref. kerken. Beroepen te Lollum: J. v. d Zan den, candidaat te Groninger. Beroepen te Veenendaal: (vacature W. C. van den Brink J. Overduin te Amster dam. die dit beroep ook aannam. Aan genomen naar Nijkerk: (vacature G. VeerGriffioen te Kralingse De classis Leiden heeft pren, geëxa mineerd cn beroepbaar verklaard de heer J. Wessel. candidaat te Leiden. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Leider.: D. Biesma te Amsterdam-Oost en C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Arnhem: J, M. Visser te Enschede. Baptisten gemeenten. Beroepen tc Heneelo-Ov.: W. Veen- stra te Mussel kanaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2