r Pim, Pam en Pom in het luchtruim Vierenzestig schaakvelden onder de schijnwerper De spanning neemt nog steeds toe .Daar. ging de liefde DINSDAG 17 FEBRUARI 195-3 COMPETITIE N.-H SCHAAKBOND I>E COMPETITIE van de N.H. Schaakbond begint haar einde te naderen. En met dit einde neemt, evenals in andere takken van sport, de spanning toe. Candidaten voor promotie en degradatie zijn er genoeg, doch bijna in geen enkele groep is de beslissing gevallen. Alleen in de 3e klasse A staat de degradatie van M.S.C. 3 uit Den Helder vast. Element van spanning 'oij het schaken is, in tegenstelling tot het voetballen en andere sporten, dat wedstrijden vaak niet worden „uitgespeeld", zodat gewacht moet worden op de arbitrale uitspraak t.o.v. de hangpartijen. De standen, welke wij hieronder publiceren, geven dit duidelijk weer. „Saende" toonbeeld van sportiviteit DE„ Noordhollandse Schaakbond heeft op zijn laatste vergadering het euvel def hangpartijen reeds danig be kort, door het bordgemiddelde niet meer te laten beslissen. Hierdoor was het mogelijk om bij een stand van 5 y,1 de resterende partijen radicaal „op te ruimen", daar het voor de be treffende club van geen invloed meer was met welke cijfers werd gewonnen. Bij een stand 33 ligt de zaak echter anders, daar vier partijen naar de arbi ter gaan en het dus wel even duurt voordat de definitieve uitslag bekend is. Wij laten hier dan ook alleen de standen volgen, verkregen door de be haalde resultaten. Eventuele ..papieren overwinningen" zijn hier niet in ver werkt. In de Overgangsklasse zal de strijd wel gaan tussen Heemstede 1 en V.A.S. 2. Deze clubs hebben beide nog geen verliespunten, terwijl- Aals meer 1 en M.S.C. zullen moeten uitma ken wie in de 1ste klasse zal starten. Overgangsklasse: Heemstede 3 3 0 0 6 V.A.S. 2 2 2 0 0 4 Zaandam 3 2 0 1 4 Rolland 3 10 2 2 MJ3.C. 2 0 0 2 0 Aalsmeer 3 0 0 3 0 lste Klasse A: Pat Mat 3 2 10 5 Weenink 2 2 0 0 4 Zaandam 2 3 1113 Schaakmat 2 10 12 Opoosiöe 3 10 2 2 V.V.V. 2 3 0 0 3 0 Weenink heeft nog geen enkel ver- liespunt, doch zal, zowel tegen Pat Mat als Schaakmat over goede papieren moeten beschikken om een gunstige arbitrale uitspraak te verkrijgen. Wij houden het op Pat Mat, daar zij alleen nog het zwakke V.V.V. 2 uit Alkmaar moet bestrijden, hoewel ook hier op passen de boodschap is. 2de Klasse A: Schaaklust 4 3 10*; V.V.V. 3 3 2 0 1 Krommenie W. 4 1 2 1 Caïssa 4 112 1 K.T.V. 3 1 0 2 i Purmerend 4 0 2 2 Hoewel Schaaklust in haar wedstrijd tegen Krommenie gelijk speelde, be houdt zij de beste kansen, daar haar laatste wedstrijd tegen de zwakke broeders uit Purmerend gaat in eigen home. Dit kan tevens de degradatie voor de Purmerenders betekenen. 2de Klasse B: Saende 4 2 115 A.S.C. 3 3 2 0 1 Pion-W. 3 2 0 1 VA.S. 5 4 2 0 2 Pat Mat 2 3 10 2 Kijk Uit 4 0 13 1 In deze groep is de stand totaal onoverzichtelijk wat de bovenste plaats betreft. Daar komt nog bij, dat de Zaandammers een prachtig staaltje van sportiviteit vertonen. Het is namelijk zo, dat de wedstrijd SaendeV.A.S. 5 zal worden overgespeeld. De Zaandam mers wonnen deze met 63é3|/, doch door de noodtoestand in Zeeland kon den de Amsterdammers slechts met zeven man uitkomen. Wanneer wij dus de stand bezien, zou er voor Saende een theoretische kans bestaan om op de onderste plaats te eindigen. Laten wij hopen dat Caïssa zulke sportieve schakers beschermt. Alleen voor Kijk Uit wordt de toe stand precair, daar Pat Mat in de wedstrijd tegen Pion-W. reeds een gelijk spel heeft (54). De laatste partij zal over de winst moeten beslis sen. Remise is voldoende daarvoor (5!4-4%>. 3de Klasse A: Zaandam 3 3 3 0 0 A.S.C. 4 3 2 0 1 Heemstede 4 3 111 Aalsmeer 2 4 112 H.S.C. 3 3 6 0 3 Zaandam 3 moet nog bij het gede gradeerde M.S.C. 3 op bezoek en zal haar promotiekansen in Den Helder zeer zeker benutten. 3de Klasse B: Caïssa 2 3 12 0 Wieringerwerf 3 2 0 1 Krommenie-W. 2 10 1 V.V.V. 4 2 0 1 1 Schaaklust 2 2 0 11 De wedstrijd Wieringerwerf—Caïssa zal in deze groep de beslissing voor de bovenste plaats moeten brengen, doch v/ij verwachten niet dat de Hoornse scha kers een vergeefse reis zullen maken. V.V.V. 4 en Schaaklust dragen beide de rode lantaarn. In de 3de Klasse C gaat Castricum met drie gewonnen wedstrijden stevig aan de kop, terwijl Pat Mat 3 haar nog kan bedreigen. Weenink 2 heeft, gezien haar bordgemiddelde, weinig perspec tief in deze afdeling om het gevaar te kunnen ontlopen van degradatie. Castricum 3 3 0 0 Pat Mat 3 3 2 0 1 Lasker 3 1 0 2 Schaakmat 2 3 10 2 Weenink 2 2 0 0 2 3de Klasse D: Het derde tiental van Kijk Uit doet het beter dan zijn grote broer. Met vijf punten uit drie wedstrijden neemt het de bovenste plaats m. terwijl H.S.G. 4 geen. enkel pnnt kon scoren. 3de Klasse E: Witte Paard 3 2 0 1 Zaandam 4 2 110 Westzaan 3 111 Edam 2 10 1 M.S.C. 2 -2 0 0 2 t Ook in deze afdeling is de toestor,r voor M-S.C. 2 precair. Door het vernes van enkele goede spelers, maken de Helderse schakers een moeilijke periode door. Wat de bezetting van de bovenste plaats betreft, zouden de Zaandammers wel eens de ere-palm kunnen wegdra gen. In de andere afdelingen is de situatie wat onoverzichtelijk, behalve in de 4de Klasse B. waar Saende 2 Woensdag a.s. naar V.A.S. 6 gaat. Haar overwinningen waren echter zo overtuigend (24 voor en 6 tegen) dat wij het op de Zaan dammers aanhouden. 4de Klasse A: Schaakmat 3 2 2 0 0 4 V.V.V. 5 3 2 0 1 4 K.T.V. 2 3 1113 Aartswoud 2 0 111 K.T.V. 3 2 0 0 2 0 4de Klasse B: Saende 2 3 3 0 0 6 V.A.S. 6 2 2 0 0 4 Castricum 2 2 10 12 Witte Paard 2 2 10 12 Zaandam 5 2 10 12 Westzaan 2 2 0 0 2 0 Lasker 2 3 0 0 3 0 4de Klasse C: Bloem ends al 3 2 2 0 0 4 Zaandam 6 2 2 0 0 4 Weenink 3 2 110 3 Kijk Uit 5 3 1 0 2 2 Pat Mat 4 2 0 1 1 1 Zandvoort 2 3 0 0 3 0 HET DEENSE ELFTAL VOOR 7 MAART Voor de wedstrijd NederlandDene marken. welke Zaterdag 7 Maart in het Feyenoord-stadion te Rotterdam ten bate van het Nationale Rampen fonds wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld: doel: Joergen Johansen (KB); schten Erik Terkelsen (Esbjerg). Chr. Broeger (AB) en Joergen Olesen (AGF): voor: Erik Nielsen (OB). Poul Erik Peder- sen (Koege), Per Jesen (KB). Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB>. Reserves: Willy Andreasen (1903) en Carl Holm (1903). De kwartfinales voor de Enqelse beker De loting voor de kwartfinales van de Engelse bekercompetitie, ie spelen op Zaterdag 28 Februari, had het vol gend resultaat: Aston VillaEverton, ArsenalBlackpool of Southampton, Gateshead—Bolton .Wanderers, Birming ham—Tottenham Hotspur. BR1DGECOMPET1TIE MEESTERKLASSE PAREN (Van onze bridgemedewerker) Zaterdag vonden in Utrecht de voor laatste zittingen plaats van de paren- wedstrijden der Meesterklasse A en B. De ogenschijnlijk onaantastbare voor sprong van de gebroeders ir en mr Kai ser liep tot 12 punten terug, zodat men nog niet van een zéker kampioenschap mag spreken. Onderaan de ranglijst gaat het tussen mr Polak-Slavenburg <345>A>. Leurs-van Tuin (344) en ir Charlouis- Weyl (3991Awie zal moeten degrade ren. Kanshebbers voor de eerste plaats zijn, behalve de gebroeders Kaiser (388), mr Nypels-v. d. Werf (376) en mr Kra- mer-Cats (375 In de B-klasse hebben de Limburgers Eikendal-Wijnans de leiding, met mi nieme voorsprong op v. Buuren-de Lange. De degradatie van het dames- paar mevr. Dijckmeester-mej. v. Rijn staat vrijwel vast. Er zal nog een twee de paar uit deze klasse degraderen. De plaatsen zullen worden ingenomen door de nrs 1 en 2 der landelijke Hoofdklasse voor paren. Zaterdag 14 Maart zal de laatste zit ting in Amsterdam plaats vinden. Ronde van Nederland begint een dag later Bij zijn poging om de nieuwe data voor de Ronde van Nederland 1953 (1823 Mei), waartegen de K.N.W.U. harerzijds geen bezwaar heeft ge maakt ook internationaal erkend te krijgen, heeft het comité Ronde van Nederland middels zijn directeur, de heer J. Buter, contact gezocht met de, Belgische Wieier Bond, zulks in ver band met de bezwaren welke de B. W. B. tegen de nieuwgekozen data had geopperd, als gevolg van het feit dat de Ronde van België eerst daags tevoren (17 Mei) afloopt. De Belgi sche Wielerbond was de mening toe gedaan, dat de snelle opeenvolging van de twee ronden, sommige Belgi sche renners zou kunnen verleiden de strijd in de Ronde van België eerder te staken, of eerder te laten versl3p- 'pen, wanneer ze onmiddellijk na hun aankomst weer in het zadel zouden moeten voor een nieuwe ronde. Als gevolg van onlangs te Brussel gehouden besprekingen, heeft het co mité Ronde van Nederland nu beslo ten de Ronde één dag later te doen beginnen, zodat ze dus, behoudens goedkeuring door de UCI, van 19 tot 23 Mei zou worden gehouden en vijf dagen zou duren. Van zijn kant heeft de B.W.B. toegezegd, in dat geval met twee sterke ploegen aan de Ronde van Nederland te zullen deelnemen. Met ce voorwaarden voor de renners ging de B.W B geheel accoord. Vier doden bij een bokswedstrijd Uit het politierapport van Detroit blijkt dat tijdens de Woensdag gehouden wedstrijd om het wereldkampioen schap weltergewicht tussen Kid Gavi- lan en Chak Davey vier toeschouwers aan een beroerte z:jn overleden. Nog nooit tevoren hadden zich tijdens een sportgebeurtenis zoveel sterfgevallen voorgedaan die aan een al te heftige opwinding te wijten waren. Tito spreekt zeer voordelig T>E JOEGOSLAVISCHE schrijver Wladimir Dedijer heeft een boek over Tito geschreven on der de titel „Tito spreekt". Het heeft hem reeds zeventig millioen dinar opgebracht Dedijer heeft thans de auteurs rechten aan de commu nistische partij in zijn land overgedragen. Een deel van 't geld zal wor den gebruikt voor de bouw van een ziekenhuis. USLAND heeft een ver bod ingevoerd op het gebruik van alcoholhou dende dranken in restau rants. Dit heeft reeds ge leid tot het sluiten van een der grootste hotels in de hoofdstad Reykjavik. RUSSISCHE geleerden hebben volgens het persbureau TASS een nieuw middel ontdekt om vit te maken of er ijzer erts in de bodem zit. Ze onderzoeken dan namelijk he'. sap van ae bomen in de omgeving. Heeft dit een hoog ijzergehalte, dan is de ondergrond waarschijnlijk ertshou dend. IEDER normaal mens is er van overtuigd, dat de zon onbewoonbaar is. Een gerechtshof te Osna- brück heeft thans uitge maakt. dat deze stelling onjuist is, en een zeven tigjarige amateur-sterre- kundige veroordeeld tot betaling van ruim twin tigduizend gulden. De man had dit bedrag uit geloofd voor ieder, die hem van zijn ongelijk zou kunnen overtuigen. Een vereniging van ster- rekundigen heeft thans een dik rapport gepubli ceerd, op grond waarvan de amateur thans moet betalen. Deze voelt niets voor om dit te doen en gaat in hoger beroep bij het hooggerechtshof te Karlsruhe. IN een ziekenhuis te Sydney zün tweeling broertjes geboren met een tussenpoos van zes en vijftig dagen. Het eerste kind kwam ter wereld op 16 December, het tweede op 10 Februari. De 9t-ja rige moeder en de kinde ren maken het goed. De VS willen geheime clausules van Jalia opzeggen Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenho wer, minister van Buitenlandse Zaken Dulles en Congresleiders heeft Sena tor Taft. de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, meegedeeld dat het Congres „binnen een redelijke tgd" een resolutie zal aannemen, waar in de geheime clausules van Jalta wor den opgezegd. Taft zeide, dat de bijeenkomst gro tendeels aan deze kwestie was gewijd. De resolutie zal niet betrekking heb ben op pen speciale clausule, doch op alle overeenkomsten, die op enige wijze inhouden, dat de V. S. accoord gaan met „het onderdrukken van mensen in een Sovjet-satellietstaat of andere landen", aldus Taft. Groep Deense soldaten in Hongerstaking Tweehonderd soldaten van de Deense artillerie in Aarhus in Jutland zijn Maandag in hongerstaking gegaan uit protest tegen verlenging van de dienst tijd. De betrokken eenheid is de enige in Aarhus. die het half jaar extra zou moeten dienen. De rest zwaait in Mei af, na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het Zuiden van Jut land verlieten honderd soldaten de kazerne De bevelvoerende officier slaagde erin 65 van hen te bewegen terug te keren, de 35 anderen begaven zich naar het station van Aabehnrae. waar hun bevel werd gegeven naar de kazernes terug te gaan. Een man die weigerde, werd gearresteerd. De oorzaak van de verschillende diensttijd van de eenheden van het leger is een gevolg van het gebrek aan kazemeruimte. Eisenhouwer benoemt een .koude oorlog-specialist' Het Witte Huis heeft de benoeming bekendgemaakt van C. D. Jackson uil New York tot speciale medewerker van president Eisenhower „met spe ciale verantwoordelijkheid bij de voe ring van de koude oorlog". Jackson was uitgever van het tijd schrift „Fortune" en voordien direc teur van het Time-Life publïciteits- bedrijf. In de tweede wereldoorlog was hij plaatsvervangend hoofd voor de psychologsche oorlogvoering bij het geallieerde hoofdkwartier m Noord-Afrika, onder generaal Eisen hower. Later vervulde hij diezelfde functie aan het geallieerde hoofd kwartier in Europa. Nehroe pleit voor een „derde wereldgebied" Nehroe, de premier van India, heeft in een rede voor de Raad van Indische Staten gepleit voor de vorming van een „derde wereldgebied", dat voor de vrede zou moeten werken. Hij kantte zich tegen de vorming van een „derde blok" of „derde macht". Door deze ter men worden de volkeren afgeschrikt. Ook meende hij, dat het door hem be doelde „derde gebied" ziqh niet met het Russische of Amerikaanse blok zou moeten verbinden. Alle staten, die zulk een verbintenis niet wensen, zouden er deel van moeten uitmaken. Engeland houdt oefening met atoomwapenen De nieuwe chef van de generale staf van het Britse Imperium, Sir John Har ding, heeft medegedeeld, dat vertegen woordigers van de legers der Gemene- bestlanden in de komende zomer in En geland een oefening voor hoge officie ren zullen bijwonen, waar de toepassing van atoomwapenen voor de strijd te land en in de lucht zal worden bestu deerd. Negen Kikoejoes in Kenya door de.politie gedood De politie heeft gisteren in het ge bied van Fort Hall (Kenya) het vuur geopend op een groep gewapende Ki- hoejoes, die geen gehoor gaven aan een bevel te blijven staan. NegenKikoe joes werden dodelijk getroffen. Een werd gewond. De groep wordt door de politie achtervolgd. 51. Met een verdwaasd gezicht stond de professor de lucht in te staren. Piet Pakkum, die nu vlak voor de professed stond, keek ook verbaasd naar boven. Hij had een licht geruis gehoord en een groot vurig ding zien opstijgen. „Wat was dat?" vroeg hij ongerust.„11c meen de, dat ik iets zag. Waar kijkt U zo naar?" „Oh een nachtuil", antwoordde de professor, die er zelf verbaasd over was, dat hij gemakkelijk liegen kon. „Ja., eh.. die zie je hier zoveel". „H'm, het leek mij eerder een vuurpijl", riep Piet Pakkum. „Dus er is niets aan de hand, professor?" „Nee, neeik zei je toch al, dat ik m'n gewone avond wandelingetje aan het maken was", riep de professor ongeduldig. Hij ver langde er naar om alleen te zijn in zijn werkkamer. Hij wilde daar de terug keer van Pim afwachten. „Een moedig ventje", mompelde de professor half tot zichzelf. „Een beetje onbesuisd mis schien.. maar dat is de jeugd". Maas? bij het zien van Piet Pakkum's ver° baasde gezicht, schraapte hij gauw zij® keel. De blik van de agent was echteï niet op de professor, maar op diens ge° weer gericht. Hij staarde er met opeis mond naar, want een dergelijk vreemd soortig geweer had hij nog nooit eerder gezien. „Eh.. wandelt U altijd met Uw geweer?" vroeg hij tenslotte. „Ik., eh., nee, niet altijd", antwoordde de pro fessor. „Maar vanavond dacht ik, laat ik mijn geweer eens meenemen. Hij zit ook altijd maar in huis. En af en toe heeft hij behoefte aan een beetje oefe ning.. eh.. frisse lucht bedoel ik". Piet Pakkum wist niet zo gauw wat hij ant woorden moest. Schaapachtig keek hij prof. Splitser aan. Hij had altijd al vreemde dingen over die geleerde man gehoord, maar nu was hij er toch vast van overtuigd, dat er ergens een steekje los moest zijn bij de professor. ZONEN N.V. •n tubdealer», aSNNN L'v -ziet- overal In Nederland. ^SSSXXS) R.S. STOKVIS I 140 dealers en subdealers, (Advertentie Ine Med.ï PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten de en snel genezende (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie. Ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. welp, 4 gans, 8 aria, 10 Rome, 12 lak, 13 Ato, 15 kei, 16 uk, 17 graan. 19 t.b.. 20 sleuren, 22 Nato, 24 goor, 26 robe, 27 hoop. 28 Vara, 30 tram, 32 maanvis, 35 Ab. 37 larie, 38 sg., 39 ram, 41 pin, 42 moe, 43 snik, 45 neer, 46 dame, 47 slip. Verticaal: 1. wrak, 2 eik, 3 la, 5 ar, 6 nok, 7 smet, 8 aluin, 9 stout, 11 eiber. 13 Are, 14 oer, 17 globaal, 18 negotie, 20 storm, 21 Noors, 23 Ara, 25 opa, 28 vaars. 29 inrit, 31 mager, 33 aap. 34 vin, 36 band, 38 soep, 40 Mia. 42 Mei, 44 ic.m., 45 n.L ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. In Kentucky (N.-Ajn.); grootste kalk steengrot ter wereld: bestaat uit vijf verdiepingen, die totaal een lengte hebben van 250 km. 2. Was in de Boerenoorlog de scheldnaam voor de Engelse soldaten. 3. Uit (het Bisdom) Utrecht. 4. Is een verzameling van oude munten, pen ningen, medailles etc. 5. Petropraphie. '6. Olijfolie. 7. Door destillatie uit hout en bladeren van de Kamferboom en andere Oosterse planten. Thans ook op synthetische wijze. 8. Vooral in de laatste wereldoorlog; waren de Japanse piloten, die zichzelf in het gevecht op offerden. Kakimaze betekent: Goddelijke Wind. 9. In het Lago Maggiore op de Zwitsers-Italiaanse grens. 10. De Mount Kosciuszko (2234 m.). door Mary Burchell 42) „Ik zal hem nu opbellen" mompelde Hope. „Het is rov geen halfeif" En zonder zich de tijd te gunnen van ge dachte te veranderen, sprong ze haar bed uit en liep naar de telefoon. De verbinding kwam snel tot stand en ze hoorde de bel aan de andere kant vari de lijn al rinkelen voor ze goed wist wat ze zou zeggen. „Ja? Met Tamberley"- Errol ik ben het Hope". „Wel. liefste, wat is er aan de hand?" „Niets dringends", loog ze haastig. „Ik wilde weten vind ,je het erg als ik mor genochtend niet op het Lab kom?" Ze hoorde hem lachen en het klonk toegeeflijk. „Wat is er? Moet je je uitzet gaan kopen of zo?' Zé voelde zich biina misselijk van zenuwen en schuldgevoel. „Neen. dat niet. Maar luister eens Ei-rol. ik wil morgen liever niet naar het I,ab, maar kun jii me hier morgen middag komen opzoeken? Asjeblieft? Er heerste' een seconde stilte en ze wist dadelijk dat het een angstige stilte was. Toen sprak hii: „Ja. natuurlijk. Ik zal komen. Om een uur of drie?" ...Ta. Om drie uur Dank je wel. Er rol". ..Hooe er is toch niets aan de hand. wel?" „Neen". „Kun je me niet wat meer vertellen?" „Neen. Ik zal alles vertellen wat er te vertellen is wanneer ie hier bent". „Goed", zei hij en hing de hoorn ta melijk plotseling op. En toen moest ze de hele nacht door. worstelen en een gedeelte van de vol gende dag. Hope vroeg zich wanhopig af hoe ze dat moest klaarspelen. Maar op de een of andere manier kroop toch de tijd voorbij. Ze dacht dat ze een gedeelte van de nacht had gesla pen. In ieder geval hoorde ze niet alle uren slaan. Maar de ochtend was zo afschuwelijk dat ze wenste dat ze Errol eerder had laten komen, maar hij had het natuurlijk druk. Ze ging uit en deed een paar bood schappen. Geen uitzet-inkopen, zoals Errol had gedacht, haar hersens krom den ineen bij de gedachte daaraan. Slechts een paar dingen die Bridget -oei',* had voor ze naar school terug keerde. Het viel haar moeilijk haar gedachten er bij te houden, maar de inspanning die het haar kostte hielp tenminste een klein beetje om de zenuwachtige span ning en verwachting wat op de achter grond scheen te dringen. .Maar zelfs die kleine inkopen schenen langs een omweg allemaal terug te voe ren tot dat ene kardinale punt: „Hoe zouden haar toekomstige betrekkingen tot Errol ziin? Die dingen die ze nu voor Bridget kocht. In vroeger dagen zou haar moeder ze hebben gekocht en betaald. Nu behoorden ze tot de finan ciële verantwoordelijkheid van Errol Kocht ze die dingen in haar hoedanig heid van zijn toekomstige vrouw en daardoor medevoogdes van Bridget? Of had ze. indien ze geen deel zou hebben aan Errol's leven, theoretisch gesproken deze inkopen aan mevrouw Tamberley moeten overlaten? Niet dat het bedrag groot genoeg was om er zich verder zorgen over te maken. Maar ze pie kerde over haar juiste positie. „Als ik met Errol trouw opnieuw dat opdringerige „als" „ben ik een heel rijke vrouw", dacht Hope zonder enthousiasme. „En ik veronderstel dat ik in dat geval mezelf het plezier zou gunnen royaal te zijn als het om inko pen voor die schat van een Bridget gaat. Aan de andere kant, als ik niet met Errol trouw Ze hield op en kwam opeens tot de conclusie dat het onzin was de bood schappen voort te zetten. Hoe kon je nu weten wat je wilde besteden wanneer je niet eens wist wiens beurs je in de hand hield? Ze lunchte in een rustige gelegenheid waar ze geen kans liep kennissen tegen het liif te lopen.Een luchtig gesprek met zelfs de dierbaarste vriendin zou op het ogenblik niet minder dan een kwel ling zijn en de mogelijkheid zelfs op de meest vriendschappelijke wijze over haar toekomstige plannen te worden ondervraagd deed Hope huiveren. Ter wijl ze wachtte tot ze bediend werd. nam ze verstrooid een krant op die door een vorige bezoeker op haar ta feltje v/as achtergelaten. Ze had geen belangstelling voor ander nieuws dan haar eigen op het ogenblik, maar Hope dacht dat de krant voor een paar ge zegende minuten haar aandacht mis schien zou kunnen houden. En dat gebeurde. Terwijl ze doelloos de pagina's om sloeg zag ze opeens een uitstekende foto van Richard. „Erfenis van nimmer geziene tante" was het vrolijke onderschrift bij de foto en geboeid begon Hope ieder woord van het sterk-gekleurde artikel te lezen. Het interview moest gisteren hebben plaats gehad voordat Richard haar had opgezocht, begreep ze. De verslaggever scheen nogal rijke lijk uit zijn fantasie geput te hebben en Hope veronderstelde dat ze wel een paar onwaarschijnlijke opmerkingen van Richard op ziin naam kon schrij ven. Een verklaring echter deed haar woedend op haar lip bijten, meer uit boosheid jegens Richard dan jegens de verslaggever. „De heer Fander legde zeer veel ra- druk op één punt in zijn toekomstplan nen". las ze geërgerd. „De eerste aan koop uit zijn aanzienlijk fortuin zal een speciale volmacht zijn en hoewel hij weigerde namen te noemen, meen ik te v/eten dat het gelukkige meisje de doch ter is van één onzer bekendste geleer den wiens tragische dood de wereld eerder in dit jaar diep heeft getroffen." Wat was Richard zeker van zichzelf! Een speciale volmacht, o zo! En zij ze ker maar gelaten afwachten tot hij er mee verscheen. Hope veronderstelde verontwaardigd dat ze nog van geluk mocht spreken dat hij geen namen had genoemd. Maar terwijl haar plotselinge geprik keldheid even snel verdween als zij was opgekomen, bedacht ze dat ze on redelijk en onaardig w^s. Waarom mocht Richard niet hopen dat het verbazingwekkende fortuin van zijn tante zijn hartewens zou vervullen? Wat was er verkeerds aan die zijdelingse toespeling op zijn verwachtingen? Was ,het aan de andere kant niet roerend en touchant dat zijn eerste gedachte haar en het geluk dat ze nu samen zouden smaken had gegolden? (Wordt vervolgd) £uilte\ eeod ttoaA DE TROYANEN IN CARTHAGO een deel van de laatste opera, die Bizet schreef. Het is een vrij wel onbekend werk, dat in te genstelling tot zijn Carmen bij na in het vergeetboek is geraakt Het is bovendien van zeer aan zienlijke afmetingen, getuige het feit, dat een volledige opvoering twee avonden in beslag neemt. Ten behoeve van de radio-uit zending is het tweede gedeelte, dat thans 'wordt uitgezonden het eerste heet „De verovering van Troye" in drieën verdeeld. (XVoensdaq 21.30 over Hilversum I, 402 m). MATTHAEUS-PASSION van J. S. Bach, eerste deel. De reden dat we hier de aandacht vestigen op deze uitzending, is, dat zij eigen opnamen brengt van de door Willem Mengelberg gediri geerde uitvoering van Palmzon dag 1939. Philips heeft een oude bandopname op platen kunnen overbrengen. Het is, de roman tische opvattingen van Mengel berg in aanmerking genomen, een meesterlijke vertolking geweest; de opname is een herinnering aan een brok vooroorlogse muziek cultuur dat definitief voorbij is. (Woensdag 23.13 over Hilversum II, 298 771 j. Het Radioprogramma WOENSDAG 18 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram-muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram-muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Water standen. 9.40 Orgelconcert. 10.00 School radio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tumbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 1320 Gevarieerde muziek. 13.45 Lichte muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdcon- cert- ,lo 0° Voor de Jeugd. 15.50 Piano recital 16.10 Voor de Jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muziek. 17.50 Re geringsuitzending: Jeugduitzending: M. C. Capelle: „Cocospalmen en cocosnoten m Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. ZU..O „Statenlozen", hoorspel. 21.30 „Les Troyens a Carthage", opera (acte II). 'AEb' Vl°ed en sPrinSUJ". causerie. 30 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. m-'Socialistisch nieuws in Esperanto. -o.20 Orgelspel. 23.45-24.00 Grammuziek. ®I^VER|UM H. 298 m:. 7.00—24.00 71? ÓM "i0 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. (.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muziek, 7 45 Een woord voor de dag. 8.00' Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewilde muziek. 8.-15 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Grammuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws f t ,r°testants interkerkelijk Thuis front. 13.20 Gram.muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17 20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, clavecïm- .e.n,.cfn°' 18-30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 io Boek bespreking. 19.25 Gram.muziek. 19 30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram muziek. 20.00 Radiokrant. 20 20 Kamerkoor hart. °rgel' 2100 Lifdensoverdenking, tift 5\lanorecltal' 22.00 Gram.muziek. u2.10 Idem. 22.30- Internationaal Evange- lteeh commentaar 22.40 Gram.muziek. 2i.,4o Avondoverdenkim». 23 00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 G-am- muziek. «-«o-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3