ALGEMEEN HANDELSBLAD Noodgebied kan militaire hulp nog moeilijk ontberen gfticmre Jlmsterbamzcfye gourattf r Prinses Marijke wordt zes 47.5 MILLIOEN Belgisch kabinet bijeen in buitengewone zitting zorgen MUITERIJ IN DEENSE GARNIZOENEN Militairen keerden vanmorgen naar de garnizoenen terug Afsluiting van de Zeeuwse zeegaten wel mogelijkmaar niet zonder beswaren Einde van de vorstperiode 126e JAARGANG - No. 41026 DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Onze jongste Prinses, H.K.H. prinses Marijkq, zal morgen haar zesde verjaardag vieren (Foto van Paul Huf) NOG TIEN DODEN IN HALSTEREN GEBORGEN (Van een correspondent) De laatste dagen zijn in Halsteren meer dan tien slachtoffers van de watersnood, naar wie men lang heeft gezocht, geborgen kunnen worden. Zaterdagmiddag vond men in de polder het stoffelijk overschot van de brand weercommandant Van Bergh, die het leven liet toen hij anderen trachtte te redden en kort daarop wist men ook verschillende andere doden te bergen. Het lichaam van de brandweercom mandant werd gevonden op aanwij zingen van de wichelroedeloper Key uit Roosendaal, die op verzoek van de burgemeester van Roosendaal aan het opsporingswerk deelnam. Hij wees de plaats aan waar het water de brand weercommandant, die in zijn auto de polderbewoners was "gaan waarschuwen voor het dreigende gevaar, had over vallen. Bij dit tragische gebeuren vond ook een brandweerman uit Halsteren de dood. Burgemeester Eikhuizen, die weinige ogenblikken tevoren de polder verliet, ontsnapte ternauwernood aan de door gebroken watervloed. Twee mijnwerkers verongelukt In de afgelopen 24 uur hebben twee mijnwerkers het leven gelaten in de Limburgse mijnindustrie. In de mijn Laura te Eygelshoven geraakte gister middag de 42-jarige hulphouwer J. A. Haan uit Nieuwenhagen in de laad plaats op de 378 meter verdieping be kneld tussen de wand van deze laad plaats en een rijdende locomotief. Tijdens het transport naar het zieken huis overleed hij aan de bekomen ver wondingen. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werd in de afgelopen nacht de 43-jarige houwer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar ge wond aangetroffen aan de voet van een opbraak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Mevrouw Churchill heeft gisteren te Barrow-in-Fumess het lichte vliegdek- schip Hermes te water gelaten. Generaal Sir John Harding, de nieuwe chef van de imperiale staf, heeft mede gedeeld, dat militairen uit alle landen van het Gemenebest deze zomer in En geland een oefening voor hoge officieren zullen bijwonen, waar o.m. de toepassing van atoomwapens bij de strijd te land en in de lucht zal worden bestudeerd. Goederentrein reed naar Rilland-Bath (Van een correspondent) Maandag is een goederentrein erin geslaagd weer van Bergen op Zoom naar Rilland te rijden. Deze trein heeft 60.000 zandzakken vervoerd en vjjf wagons zand voor het leggen van een nooddijk in de omgeving van Rilland-Bath. Het zal echter nog wel even duren voor ook personen kunnen worden vervoerd. Rampenfonds: Tot gisteravond was een bedrag an 47.5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5è millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro afrekeningen. In Kenya zijn de afgelopen 24 uur 10 inheemsen door leden van de Mau-Mau om het leven gebracht. HELICOPTERS IN PALEISTUIN Koningin ontving bemanningen Vanmorgen zjjn zestien helicopters geland in de tuin en op het voetbalveld van palels Soestdijk; elf landden er in de achtertuin en vijf Engelse toestellen op het veld van K.P.S., de voetbalclub van het personeel van het palels. De voltallige bemanningen werden ten palelze door de Koningin en prins Bemhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte prinses Margriet een tochtje per helicop ter boven het palels. Kort na 1 uur vertrokken de toestel len voor een gezamenlijke rondvlucht. Van een zeer grote Amerikaanse helicopter, die op Soesterberg geland is, ls de bemanning eveneens ten palelze ontvangen. Executie van Rosenbergs tot Maart uitgesteld De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft bepaald, dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op be schuldiging van het verraden van atoomgeheimen aan de Sow jet-Unie ter dood is veroordeeld, voltrokken zal wor den in de week van 9 Maart, waar- schgnlijk op de 12de. Alleen het Opper ste Gerechtshof, dat reeds tweemaal heeft geweigerd het vonnis te vernieti gen, kan thans nog ingrijpen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Februari lr Korea ls gesneuveld de 24-jarige kor poraal B. A. de Roo. De Roo was on gehuwd en woonachtig te Lelden. Hg was afkomstig van het Garderegiment fuseliers Prinses Irene. Gewend aan „dienstregeling" met dukw Amerikanen houden woord en blijven aan dijk in Sabina-polder werken (Van onze correspondent) Roosendaal, 17 Februari HET bericht, dat de militaire hulp op korte termijn wordt ingetrokken, heeft in het noodgebied van West-Brabant wel niet direct ongerust heid teweeggebracht, maar een gevoel van teleurstelling signaleert men bij iedere gemeentelijke autoriteit, die men om commentaar op dit nieuws vraagt. Maar hoe dan ook, Maandag liet kolonel Antoni, die van Steen bergen uit de troepen dirigeert, welke in vak 3 van het noodgebied opereren, weten, dat hij met zijn staf onverwijld zal afreizen naar Den Bosch; de soldaten keren naar hun garnizoen terug. De overste Pino van het regiment Prins Frederik te Bergen op Zoom, die in vak 4 de hulp- werkzaamlieden heeft geleid, heeft er evenmin twijfel over laten bestaan, dat de militairen van plan zijn êr meteen mee op te houden. de burgerlijke autoriteiten er veelal niet in zijn geslaagd in de 14 dagen, die er sinds de rampnacht nu al zijn verstre ken, zelf oplossingen te bedenken voor een aantal problemen, die tot nu toe door de militairen zijn opgelost. De dukw-brug met Tholen schijnt voor West-Brabant een „testcase" te zullen worden, want de burgemeester van Tholen is ervan overtuigd dat men hem toch zo maar niet het ideale communi catiemiddel tussen eiland en vaste wal zal ontnemen. In Halsteren denkt men daar precies zo over. Maar overste Plno heeft gezegd, dat de dukw niet meer varen zal en dat men er maar iets op verzinnen moet, overheden laat zich gemakkelijk be grijpen als men met de toestand in het noodgebied enigermate op de hoogte is. Wat aan diensten in de eerste dagen na de ramp is geboren is langzamerhand een vanzelfsprekendheid geworden voor de burgerij in deze streek, die het de gewoonste zaak van de wereld begint te vinden, dat een dukw de verbinding tussen Brabant en Tholen onderhoudt en daarbij even stipt zich aan de „dienst regeling" houdt als in de dagen van voor de ramp de autobus. Niemand heeft er zich zorgen over gemaakt dat noodhulp slechts een tijde lijk karakter kan hebbep en dies. zit mer nu met de handen in het haar. Zonder daar nu iemand een verwijt van te maken kan worden geconstateerd, dat Koning Boudewijn moet nog geruime tijd aan de Riviera blijven geschuurd tot een diepte van 20 meter. Begin daar maar eens aan met zand zakken en een handvol dijkwerkers. Het -zal zeker nog een halfjaar duren voor dat wij aan revacuatie kunnen den ken, zegt deze burgemeester ons, en voegt er aan toe. dat volgens ruwe schatting een derde van zijn gemeente volledig is verwoest. Maar dat cijfer dient onder voorbehoud te worden ge reven want bij elke nieuwe vloed, die ier met vrij sterke stroming gepaard gaat, storten er nog huizen in, en worden andere ernstig ondermijnd. Hier zou men een tweetal aukws hard en hard nodig hebben om nog iets van het schamele bezit van de mensen te redden. Maandag waren hier nog niet eens alle kadavers opgeruimd. ER zijn ook opwekkender geluiden te beluisteren. De Amerikanen b.v. hebben zij gezegd toen zij hier landden, geadopteerd. „Die dijk maken wij dicht", hebben zij gezegd toten zjj hier landden. En zij willen woord houden ook. Men heeft hen nu toegestaan tot 1 Maart te blijven en hun Nederlandse wapenbroe- INE Belgische minister-president U Van Houtte, die Zondag een kort bezoek heeft gebracht aan koning Boudewijn aan de Riviera, had voor gisteravond laat het kabinet in de ambtswoning van de premier in bui tengewone vergadering bijeengeroe pen. Na afloop deelde Van Houtte mede, dat de koning waarschijnlijk verschei dene weken aan de Riviera zal blijven en dat hij (Van Houtte) wellicht nog enige malen naar Zuid-Frankrijk zal moeten reizen voor nader overleg met het staatshoofd. De premier bracht in herinnering dat de koning ln Januari een hevige aanval van angina had ge had en toen eveneens herstel aan de Riviera moest zoeken. H(j sprak ver scheidene geruchten tegen, welke de laatste dagen de ronde hebben gedaan, o.a. dat hij bij de koning zou zijn ont boden omdat deze hem wilde verzoeken te bewerkstelligen dat er een einde zal komen aan de aanvallen ln de pers op de koninklijke familie. Later deelde Van Houtte aan de ver slaggevers mede, dat de koning voort durend temperatuursverhoging heeft. Toen hü acht dagen geleden uit Zuid- Frankrijk terugkeerde en de over stroomde gebieden in de omgeving van Antwerpen bezocht, voelde hij zich ziek. Ofschoon hij de daarop volgende dag volkomen uitgeput was. had hij aange boden een nieuw bezoek aan de geteis terde gebieden te brengen, daar de dok ter hem wel een opwekkend middel zou geven. Hiertegen had de premier zich verzet. Van Houtte sprak nadrukkelijk tegen dat de koning aan een longaandoening zou lijden. Wel moet hij wegens zijn zwakke gezondheid voortdurend onder medische controle blijven. Het feit, dat een van 's konings doktoren plotseling ten palelze overleed in het bijzijn jonge vorst, heeft hem bovendien sterk aangegrepen. Uit Nice wordt gemeld dat de koning gisteren een autotocht langs de kust heeft gemaakt en zich daarna naar de golflinks van Mandelleu heeft begeven, waar zijn vader een partij speelde. Hij was vergezeld van de prinses de Rethy en prins Albert, zgn broeder. Te Brussel is de vraag gerezen, waar om prins Albert tevens ln de Riviera vertoeft en niet naar België terugkeert om het staatshoofd ln diens represen tatieve taak te vervangen zoals prin ses Josephine-Charlotte, zijn zuster, aanstonds heeft gedaan. Het ziet er intussen wel naar uit, dat de bepaling, dat militairen incidenteel nog zullen blijven helpen waar dit dringend nodig is, wel op ruime schaal zal dienen te worden toegepast, wil men geen inconvenient scheppen. Hoe moet b.v. de burge meester van Nieuw-Vossemeer, wiens dorp nog altijd volmaakt geïsoleerd is en waar bij vloed bet water nog de hoogte van anderhalve meter bereikt, zelf het herstelwerk gaan regelen De heer Janssens is er nauwelijks aan toe zijn burgers gelegenheid te geven tussen twee getijden in het nog bruik bare huisraad uit het huis te laten halen. De Franse poilu's hebben een kleine dam opgeworpen, die een deel van het doi beveiligt, maar de vloed dringt aan andere zijde van het dorp nog door vi grote gaten binnen. Het ene gat is ui DE buitenlandse bladen wijden aan dacht ?.an Belgische problemen, waarbij het Hof is betrokken. Het binnenlandse aspect van de aangeroerde problemen is voor onze Zuiderburen van enige betekenis. Een wetsontwerp der drie grote Belgische partijen omtrent de status van de prinses de Réthy moet door het parlement worden behandeld. Het is urgent, want straks zal het huwelijk worden voltrokken tussen prinses Joséphine Charlotte en de erf- groothertog van Luxemburg, en dan behoort terwllle van het protocol de wettelijke positie van de prinses de Réthv te zijn geregeld. Men weet, welk een invloed zij heeft op de Koning voor wie zij een zorgzame moeder is geweest, maar ook dat de oppositie in Belgió die invloed ongewenst vindt. Leopold III, die de koningstitel heeft behouden, en die bij deze kwestie natuurlijk is be trokken. is bii de socialisten en een deel der liberalen in ongenade gevallen. De gehechtheid van koning Boudewijn aan zijn ouders siert hem, doch hij verkeert daardoor in een voor hem soms pijnlijke situatie. Het medeleven met de ion; vorst verhindert echter politieke krin gen niet mede te veronderstellen (cn dit is van meer belang), dat de Koning door zijn omgeving wordt aangemoe digd bedenkingen te opperen tegen het huidige ontwerp van de Europese Defensie-Gemeenschap. Generaal Van Overstraeten, eens de vertrouwde van koning Albert en raadsman van koning Leopold ni, heeft bladen uit het oorlogsdagboek van koning Albert ge publiceerd, die deze vorst van een nog onbekende zijde doen zien, doch vooral Dagelijks commentaar de nadruk leggen op zijn verzet tegen het overdragen van het opperbevel over het Belgische leger aan een vreemde commandant. HET internationale aspect van de aan hangige problemen ls dus ook van betekenis. Het is namelijk de vraag, of het ontworpen verdrag voor de Europese Defensie-Gemeenschap de prerogatieven van de Kroon raakt. Naar het heet is op verzoek van de Kroon zelf de Raad van State geraadpleegd. >n deze heeft het E.D.G.-ontwerp in -trijd geacht met de rechten van de Koning. Volgens de grondwet zou deze het opperbevel over het leger niet uit handen mogen geven, noch de benoe ming van officieren. In ons blad van 5 Februari heeft onze correspondent te Brussel de bezwaren van de Raad van State uitvoerig weergegeven. Het E.D G.-verdrag ontneemt aan de Kroon zo vele bevoegdheden aldus de Raad dat herziening van de grondwet en der halve nieuwe verkiezingen, nodig zouden zjjn. De Raad laat de regering slechts één strohalm: de Koning moet ook het grondgebied ongeschonden bewaren, en indien dit onmiddellijk wordt bedreigd, zou hij gerechtigd zijn, bevoegdheden over te dragen, indien daarmee het grondgebied te redden zou zijn. Maar wie is van die urgentie overtuigd? Bij de debatten in het Belgische parlement heeft minister van Zeeland er de nadruk op gelegd, dat men integratie wilde „zonder versmelting der naties", en zonder opoffering der nationale souve- reiniteit. Doch als de Kroon op gezag van de Raad van State het E.D.G.- ontwerp in strijd acht met de grondwet, heeft zij de plicht, met de regering van mening te verschillen over de aanvaard baarheid van de E.D.G. Er wordt ge mompeld, dat de regering te Brussel reeds ernstig rekening houdt met de noodzaak van verkiezingen en grond wetswijziging, alvorens het E.D.G.- ontwerp kan worden aanvaard. Doch welke amendementen heeft na Frank rijk en na West-Duitsland wellicht ook België nog voor te stellen De Belgische zorgen illustreren ten overvloede, hoe overgld het E.D.G.-verdrag is ont worpen. Spoedig onderdrukt op meeste plaatsen, doch niet overal T^VE muiterij van ongeveer 80 Deense soldaten in het garnizoen van Es Soegaard bij Aabenga tegen de verlenging van hun diensttijd van 12 tot 18 maanden, welke gisterochtend plotseling uitbrak, is spoedig bedwon gen, doch de rust is nog niet volkomen weergekeerd. De soldaten wilden in gesloten gelederen naar Kopenhagen opmarcheren en in elke garnizoens plaats, die zij doorkwamen, hun kameraden bewegen zich bij hen aan te sluiten. Toen zij onderweg waren, werden alle garnizoenen gealarmeerd. Even voorbij Aabenra wachtte een compagnie gemotoriseerde infanterie onder persoonlijk commando van generaal Richard Allerup, de bevelhebber van het militaire district Zuid-Jutland, de ongewapende troep op. Onder de indruk der gewapende formaties maakten de muiters halt en er ontstond enige venvar- ring. Daarvan maakte generaal Allerup gebruik om boven op een legervrachtauto te klimmen en met donderende stem de ontevredenen toe te spreken. Hij wees de mannen er op, dat zij gevaar liepen door een krijgsraad tot de zwaarste straffen te worden veroordeeld. Aan het einde van zijn toespraak riep hij: „Geeft acht, links om." De soldaten gehoorzaamden; ze stapten in de auto's, die hen naar hun garnizoen terugbrachten. Later werd gezegd, dat de muiters niet onmiddellijk zullen worden gestraft; er zal eerst een onderzoek worden ingesteld naar de voor geschiedenis van het voorval. De communisten hebben namelijk op grote schaal propaganda tegen de verlenging van de diensttijd gevoerd. Slechts 5000 man moeten lajiger dienen en onder hen bevinden zich de militairen in de grensgarni zoenen. De minister van Defensie had Vrijdag het desbetreffende decreet ge publiceerd. ders in deze polder houden hen tot zo lang gezelschap, vernamen wij. ,jEn zet u vooral in de krant, dat toy die gaten fatsoenlijk dicht gooien met zandzakken," vroeg ons een lacherige sergeant, die het gerucht, als zouden de Amerikanen een Bailey brug over een dijkgat bouwen en die daarna laten springen, een verhaal vond om over naar huis te schrijven. „Nou ja", zei hij, „in het eerste vuur hebben wij hier in West-Brabant wel eens een complete G.M.C. met zand zakken en al in zo'n gat gesmeten, omdat het ver se niet dicht wilde, maar dat is toch tot de uitzonderin gen beperkt gebleven." In Willemstad heeft men de zaak nu onder contróle. De eerste auto's konden Maandag het vestingstadje al weer be reiken. zjj het via een omweg over de Westdijk, waar een Baileybrug is ge slagen bij Fort De Hel. In ieder geval is het isolement dus opgeheven. (Zie verder pag. Jj, laatste kolom) Ook elders zijn echter incidenten voorgevallen. Op het eiland Born- holm weigerden 300 soldaten heden ochtend te werken; ongeveer 100 vliegers van de grootste luchtbasis op Jutland, Karup, verlieten gister avond hun kamp en wandelden in de richting van Viborg. Hun officieren wisten hen echter spoedig te bewegen terug te keren; bij 35 gelukte dit niet, zij namen de wijk of konden worden gearresteerd. Tweehonderd soldaten van de Deense artillerie te Aarhus zijn in hongerstaking gegaan. Int. tarweovereenkomst Inzak© een nieuwe internationale tarwe overeenkomst wordt nog gemeld, dat de Ver. Staten zich bereid hebben verklaard de nieuwe maximumprijs van 2.50 te ver lagen tot 2.25 per bushel. Daarbij hebben zich ook Canada en Australië aangesloten. Daartegenover zjjn de importerende lan den bereid de oude maximumprijs vaa 1.80 te verhogen tot 2 per bushel. ZEVEN DODEN BIJ HULPVERLENING VANOCHTEND om zes uur, toen vaststond dat de springvloed geen verdere rampen had veroorzaakt, zijn de militairen van de Derde Militaire Afdeling naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bij stand kon de afgelopen nacht om 12 uur als geëindigd worden beschouwd, doch de troepen werden nog achter de zgn. stoplijn in gereedheid gehouden om zonodig onmiddellijk hulp te kunnen verlenen, zo deelde de bevel hebber van de Derde ^Militaire Afdeling, generaal-majoor J. G. Warringa, gisteren mee. Ruim 12.000 militairen zijn behulpzaam geweest bij het reddingswerk en incidenteel ook aan het herstel van de dijken. In het commandement van generaal-majoor Warringa hebben twee Franse geniebataljons, één Belgisch geniebataljon, één Amerikaans bataljon waarbij twee compag nieën dukws en n bataljon Amerikaanse mariniers prachtige steun ver leend bij de vele werkzaamheden in het getroffen gebied. Twee en twintig hef schroef vliegtuigen 13 Amerikaanse en 9 van de Engelse Koninklijke marine hebben in Brabant en Zeeland honderden slachtoffers uit een benarde positie gered. Zeven militairen kwamen om het leven, van wie vier door verdrinking. Dagorder SOLDATEN DEDEN HUN PLICHT De clhef van de Generale Staf heeft de volgende dag-order uitgegeven: „Nu de militaire 'bijstand ten behoeve van de watersnood in algemene zin ia geëlndig-d, stel ik met voldoening vast, dat de Koninklijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot red ding van mens en dier en tot het dich ten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht." PROF. J. Th. THIJSSE: Tenminste twee jaren voor studie en tien jaren voor bouwen r>ROF. J. Th. THIJSSE. directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is hedenmergen met zgn echtgenote per vliegtuig uit Amerika in ons land teruggekeerd, op ver zoek van de regering wegens de problemen van de overstroming. „Ik ben een van die genen, die een groot voorstander is van het in studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland", vertelde prof. Thijsse na zijn aankomst op Schiphol aan de ver slaggevers; „dit idee is van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat afkom stig. Ir F. P. Mesu, directeur van de cultuur technische dienst te Utrecht is de eerste man geweest, die de aandacht op de belangrijke econo mische aspecten van een dergelijke afsluiting heeft gevestigd. Wij zouden om zo te zeggen, indien het plan wordt uitgevoerd van een Zuidelijk Usselmeer kun nen spreken. Sinds Juli 1951 zjjn wg reeds bezig te bestuderen wat er aan vast zit en sinds enige maanden ge schiedt dit onderzoek op last van het ministerie van Waterstaat." De afslui ting is sinds kort technisch mogelijk, hoewel de uitvoering van dit gigantische werk veel moeilijker, en in financieel opzicht veel kostbaarder, zou zijn dan indertijd bij de Zuiderzee: daar had het water slechts een maximum diepte van ongeveer elf meter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veertig meter. Ook Ierseke ten dode zou zijn opgeschreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen- Wat de technische proble men aangaat, is de afvoer van de rivie ren bij hoge vloed, alsmede de afvoer van het ijs, een moeilijkheid. Prof. Thijsse meent overigens dat, wanneer men er de middelen voor over heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijfti gereed zou kunnen zijn. „Als optimistisch ben, dan zou ik zeggen": twee jaar studie en tien jaren voor de bouw, doch het zal wel veel langer wor den, voor het zover is". Wat de toestand van onze dijken vóór de overstromingen betreft: in het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om de normaal voorkomende vloeden te keren, want zg hadden elk jaar over stromingen. Na de hevige overstromin gen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holland zjjn de dgken echter zo solide gemaakt, dat de zee onder alle omstandigheden, die volgens trouwe waarnemingen konden voor komen, gekeerd zou worden. De laatste tijd had „Waterstaat" zich eigenlijk reeds ten doel gesteld de dijken paraat te maken voor stormen, zoals juist een hebben beleefd. Weersverwachting VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatse lijk nevel of mist. Verdere stijging van temperatuur, overwegend matige westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 1.7 0 C, luchtdruk 1020.5 millibaren of 755.5 mm. windrichting en -kracht Z.W. 4. max. temp. gisteren 2.4 min temp. 0.1 geen neerslag. -r-v Zon morgen op 7.50 u„ onder 5.J 17.59 u.; maan morgen op 9.04 u.. Donderdag onder 0.47 u. Eerste kwartier 20 Februari. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki sneeuw ZZO 8 0 —4 3 Oslo mist NNO 8 —7 0.4 Stockh. regen WZW 4 1 2 0.5 Kopen h. motregen WZW10 2 1 0.1 Londen geh. bew. W 1 5 3 0 A'dam motregen zw s 3 1 0A Brussel onbewolkt ZW 3 1 —3 0 Parijs onbewolkt windst. 1 0 Bordeaux geh. bew. NNO 5 1 —O 0 Nice licht bew. NNW 5 12 s 0 Warschau motregen WZW 4 —6 —s 0.1 Beriyn geh. bew. W 5 l —2 0.1 Frankf. onbewolkt windst 1 —7 0 München mist windst 1 —14 0 ZUrloh geh. bew. NO 3 —2 —7 0.1 Wenen sneeuw NW 5 —8 —5 0.1 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max temp. gisterenD. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. in mm ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.47 0.13), Trier 2.49 (—0.26), Koblenz 2.60 (—0.33), Keulen 2.69 (—0.29). Ruhrort 5.04 (—0.35), Lobith U-45 (—0-29), Nijmegen 9.25 (—0.23). Arnhem 9-15 0.19), Eefde 4.5S 0.06). Deventer 3.50 (—0.04), Namen 1.73 (—0 26). Borg haren 41.40 (—0.93). Belfeld 13.05 (+0.20). Vreeswijk 117 (+0.07). Lith 224 (—0.23). PROF. IR J. TH. THIJSSE verlaat het vliegtuig, dat hem vanmorgen in ons land terugbracht. moet men thans in de eerste plaats op de economische consequenties letten, die een afsluiting voor de scheepvaartwegen Rotterdam en Antwerpen zou heb ben; er moet rekening mee worden ge houden, dat bgv. de oeatercultuur te QEDURENDE de laatste dagen heeft de luchtdrukdaling zich geleidelijk in zo danige richting gewijzigd, dat aan de toevoer van koude lucht uit het Oosten en Noordoosten naar West-Europa een einde is gekomen. Afgelopen nacht kwam tijdens opklaringen bij het passeren van een rug van hoge-luchtdruk vooral in het Zuidoosten van het land nog vorst voor. Westelijke winden voeren echter zachtere lucht van Oceanische oorsprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving, waardoor vanmorgen 7 uur de temperatuur langs de kust van Zuid- en Noord-Hólland reeds tot drie graden was gestegen. De zachtere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorstperiode als geëindigd kan worden beschouwd, aldus deelt het K. N. M. I. mede.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1