Evacuatiehaven Zierikzee 70 DODEN IN AT JEE DOOR HOOG WATER Herstel D1 Kortstondige muiterij in Deens leger Landgoed in Scherpenzeel door brand verwoest Maar herenmoet ik U Russische gezant wilde geen bescherming Blik in andere onderwijswereld Bussumse scholier doelde V.S. .■Teerlingen krijgen er ruimere visie op het wereldbeeld" VIA BLCK weer op weg naar Amerika Koning Boudewijn TIENDE VERLIESLIJST DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 bevolking van Zierikzee moet voor een groot deel haar haardsteden verlaten. Wie het Zeeuwse karakter kent, zal begrijpen, wat dit voor de ge dupeerden betekent. Verknocht als zy zyn aan hun grond en bezit volgen zij slechts node het bevel tot ontruimen op en in deze dagen wordt met Zeeuwse tongval me nig bitter woord geuit. Maar ook overig Nederland wordt er door deze noodzakelijke evacuatie wreed aan herinnerd, dat de uit werking van de stormvloed nog steeds niet ten einde is. D AT is te betreuren en het mag deprimerend zijn, maar het mag er geenszins toe leiden, dat wij bij de pakken gaan neerzitten. Wij mogen niet in een onvrucht baar fatalisme vervallen, noch in een opwelling van bezorgdheid voor de financiële offers, welke wy nog zullen moeten brengen, onze uitgaven zo radicaal beknot ten, dat het bedrijfsleven er on der lijdt. Reeds klagen de winkeliers en de neringdoenden, dat er in hun zaken een stagnatie is ingetreden, welke als zij aanhoudt noodlottige gevolgen zou hebben. De wijze waarop ons volk geld en goederen heeft bijeengebracht, om de slachtoffers van de waters nood te helpen, is waarlijk ver heffend. Maar deze spontane hulpvaardigheid wordt ontsierd als we aan de andere kant gaan potten. Een gulden geven voor het Rampenfonds en een rijks daalder bezuinigen op andere uit gaven kan niet de oplossing zijn van het probleem. Het economisch leven moet in stand worden ge houden en daaraan moet ieder on zer, van de kleinste arbeider tot de grootste ondernemer, mede werken. We moeten onverwijld ons leven zijn normale gang te ruggeven. Weest zuinig, maar weest niet tè zuinig! ONS streven naar een herstel van normale toestanden mag overi gens niet beperkt blijven tot het financiële. Verleden week Zondag heeft ons gehele volk in stil gebed en met gepaste waardigheid zijn doden herdacht. Het was een dag van nationale rouw. Eveneens ver heffend. Maar thans vergt het harde leven weer zijn rechten. We mogen de getroffenen niet vergeten en niet moede worden in het verlenen van hulp, maar met treuren en afwachten is op den duur niemand gebaat. We behoe ven geen uitbundig Carnaval te vieren, maar een langdurige on derbreking van het amusements leven betekent voor velen een uit val van inkomsten, waarvan noch het Rampenfonds noch de staat enig voordeel heeft. Ook op deze sector moeten we naar het normale terug. Niet lamenteren, maar aanpakken! Dat geldt op elk gebied en voor iedereen. Voor de dagbladen en voor de radio, voor de werkman, de boer en de bur ger. Met klaagliederen is het niet gedaan. We moeten aan de slag. Meer dan ooit te voren! LATEN we bedenken, dat ons land voor enorme financiële lasten staat en dat een storing van het bedrijfsleven en een vermindering van de belasting opbrengst de moeilijkheden nog vergroten. Onze vrijwillige offers ten bate van de bewoners der Zuidwestelijke eilanden moe ten wijzelf brengen en mogen wij niet door ongemotiveerde bezuini gingen verhalen op anderen. Daar mede is de staat gediend. En de staat, dat zijn wij. Vier doden tijdens bokswedstrijd DETROIT. 16 Febr. Uit het politierapport van Detroit blijkt, dat tijdens de Woensdag jl. gehouden wedstrijd om het wereldkampioen schap weltergewicht tussen Kid Gavi- lan en Chaok Davey vier toeschou wers zijn overleden. MARS NAAR KOPENHAGEN GING NIET DOOR (Van een bijzondere corres pondent.) KOPENHAGEN, 16 Febr. De verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maanden voor een aantal eenheden van het Deense leger heeft vandaag geleid tot een mui terij, zoals het Deense leger in zijn geschiedenis nooit gekend heeft. Reeds enige dagen was het voorgekomen, dat in sommige garnizoenen de dienstplichtigen weigerden de maaltijden in de ka zernes te gebruiken en op eigen kosten in restaurants gingen eten. Vandaag echter zijn tachtig dienst plichtigen te Soegaard in Zuid- Jutland (nabij de Duits-Deense grens) uit hun kazernes weggelo pen. Zij waren van plan 'om naar Kopenhagen te marcheren om zich bij de minister van Defensie over de verlenging van hun diensttijd te beklagen, waarbij zij het gar nizoen van Haberslev wilden overhalen zich bij deze demon stratieve mars aan te sluiten. Het optreden van de bevelheb ber van Zuid-Jutland, generaal Allerup, echter, die de muitende soldaten op krachtige wijze toe sprak en hen op de gevolgen van hun daad wees, maakte een einde aan de demonstratie, die werd af gelast. Op één eigenwijze soldaat na die zonder protest van zijn makkers werd gearresteerd keerden de soldaten naar hun ka zernes terug. Een soortgelijke demonstratie vond plaats in het garnizoen van Aarxuf op Jutland. Noodzakelijke sterkte De achtergrond van deze inci denten is het verzoek van de NATO om een bepaald deel der Deense soldaten 18 maanden te laten dienen. In een radiorede van enkele dagen geleden heeft de Deense minister van Defensie, Harald Petersen, zich verantwoordelijk gesteld voor deze onaangename maatregel, die vooral in slechte aarde schijnt gevallen omdat hij niet voor iedereen geldt. Hij deel de mee, dat 45 procent van de dienstplichtigen gedurende de zo mer onder de wapenen moest blijven, terwijl de overblijvende 55 procent naar huis gestuurd zou worden op 24 April. Hij legde er de nadruk op, dat deze maatregel absoluut noodzakelijk was om het Deense leger op verantwoorde vredessterk-te te houden, opdat het aan een eventuele aanval het hoofd zou kunnen bieden. Men moet zich er wel van be wust zijn, aldus de minister, dat .het opstellen van strijdkrachten rond het Kieler Kanaal op Duits (grondgebied van zeer groot lang is voor de verdediging van Jutland en daardoor voor de ver- DJAKARTA, 16 Febr. overstromingen in Indonesië heb ben 70 tot 80 mensen het leven gekost. De schade bedraagt ruw geschat 60 millioen Rp. Groot- Atjeh, Zuid-Atjeh en Atjeh-Pidi werden het zwaarst getroffen. In Groot-Atjeh werd de electrische centrale bij Kotaradja vernield. Wegen en spoorlijnen werden zwaar beschadigd. Oorzaak van de overstromingen is het samenvallen van de vloed met zware regens, die drie et malen aanhielden. Het water be- hoogte van vijf meter. Te Indra- poera werden verscheidene wo ningen, die op twee meter hoge palen staan, door het water mee gesleurd. De minister van Landbouw, Sardjan, heeft verklaard, dat de overstromingen bij Solo in Mid den-Ja va te wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de Japanse bezettingstijd. Het ontboste gebied beslaat een op pervlakte van 500.000 ha. De re- Uitgever in arrest (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 16 Febr. De Haagse recherche heeft de 49-ja- rige uitgever J. D. gearresteerd, die f 6000 kasgeld verduisterd heeft om tekorten in zijn eigen firma te dekken, uit de kas van de vennootschap onder firma, over welker kas en boekhouding hij het beheer had. (Advertentie) EVACVÊs OPNIEUW VERJAAGD (Van onze correspondent) UTRECHT, 17 Febr. Van het fraaie buiten „Lambalgcn" te Scherpenzeel is niets overgebleven dan een rokende puinhoop. In dit landgoed, waar tien geëvacueer- den uit het rampgebied en twintig gerepatrieerden uit Indonesië waren gehuisvest, is gistermorgen een felle brand uitgebroken. Met moeite konden alle inwoners worden gered. De materiële schade is zeer groot. Het was de heer H. K., evacué uit Stellendam, die de brand ont dekte. In een der vertrekken op de bovenverdieping zag hij een dikke rookontwikkeling. Direct daarna sloegen de vlammen uit de vensters. De brand was ontstaan doordat de pijp van een hard brandende kachel in aanraking was gekomen met de geasfalteerde dakbedek king. De brandweer uit Scherpenzeel kon met de bescheiden middelen weinig uitrichten. De assistentie van de brandweer van Wouden berg en Barneveld werd ingeroe pen. De spuitwagen van Wouden berg raakte echter defect, waar door weinig resultaat werd ge boekt en slechts een rokende puinhoop overbleef. gering heeft nu een tienjarenplan opgesteld voor de hoognodige herbebossing. - (Aneta). Bezoekprogramma van de Koningin DEN HAAG, 16 Febr. - Het se- cretariaat van de Koningin meldt, dat de berichten, die de vorige week in de pers zijn verschenen omtrent een voorgenomen be perking van de bezoeken van de Koningin, niet geheel juist waren. H.M. is voornemens 'het bestaande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. GESNEUVELD IN KOREA DEN HAAG, 16 Febr. De re gering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. DE ROO, legemummer i8.31.457, ongehuwd en woon achtig te. Leiden. Hij was afkom stig van het garderegiment fuse liers „Prinses Irene". dediging van geheel Denemarken. r waren daar oorspronkelijk Engelse, Noorse en Deense strijd krachten gestationneerd, maar Noorwegen moest zijn troepen te rugtrekken-, zo vervolgde de mi nister. Toen wij dit vernamen, hebben wij aan generaal Ridgway gevraagd de betrokken strijd krachten aan te vullen, waarbij Denemarken heeft beloofd de mo gelijkheid te zullen overwegen om de Deense brigade in Duitsland van 1500 tot 4000 manschappen uit 4e breiden.- Generaal Ridgway zag echter van zijn kant geen mogelijkheid tót versterking van de betrokken strijdkrachten en stelde daarom voor dat Denemarken er nog meer strijdkrachten heen zou zenden. De Deense regering koesterde het verlangen dat te doen, maai de sociaal-democraten waren er „egen en eisten, dat de kwestie van legering van andere geallieer de toepen opnieuw aan generaal Ridgway zou worden voorgelegd. Zulks geschiedde, echter opnieuw rrlit negatief resultaat. De minister sprak er zijn spijt over uit, dat sommige Deense militairen hier door gedupeerd zullen worden, DE haven van Zierikzee is in deze dagen zichzelf niet meer. Een kluwen van schepen en scheepjes heeft er ligplaats gekozen. Deze uit de lucht genomen opna me geeft wel een zeer jrap- pant beeld van de bedrij vigheid en moeilijkheden, welke ook een evacuatie centrum in vredestijd" op de schouders worden ge worpen. Daar Zierikzee een getijhaven is moet het schèpenverkeer met de grootste zorg worden ge regeld. Behalve zij, die Zie rikzee zelf moeten verlaten, vertrekken van hier ook de getroffen inwoners van Duiveland. Thans is alles en iedereen in de weer. ook al. omdat de haven door verzanding ivordt bedreigd. Achter de haven het droog- gebleven gedeelte van het oude Zeeuwse stadje. Ge heel op de achtergrond het overstroomde land. Rechts de havendam in de Ooster- schelde. (Luchtopname A.N.P.-foto.) nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk.. „Aanslag vergemakkelijkt" TEL AVIV, 16 Febr. Met de grootste nadruk heeft Israëls pre mier David ben Goerion vandaag in het parlement de Russische be schuldiging bestreden, als zou de bomaanslag op de Sovjet-legatie te Tel Aviv die de aanleiding werd tot de diplomatieke breuk tussen beide landen gepleegd zijn met voorkennis van de Israëlische politie. En in één adem verweet hij de Russische gezant, dat deze door het afwijzen van een voorstel der Israëlische rege ring, het legatiegebouw te be schermen, „het plegen van de aan slag had vergemakkelijkt". Het Russische besluit tot de di plomatieke breuk had de regering van Israël met grote verbazing èn bekommerdheid vervuld, aldus de premier, die voor de motieven van Moskou geen enkele rechtvaardi ging kon vinden. Daarbij wees hij er op, dat ook de Russische rege ring niet steeds aanslagen op di plomaten in haar hoofdstad had kunnen voorkomen zoals b.v. de moord op de Duitse ambassadeur af Wilhelm Mirbach-Harff in 8 ofschoon zij daarvoor nim mer de verantwoordelijkheid had gelegd op kiaar eigen politie. Ten slotte deed Ben Goerion in zijn door de communistische afge vaardigden herhaaldelijk onder broken toespraak een dringend beroep op Rusland, de Joden, die naar Israël willen gaan, in dat voornemen niet te willen hinde ren. (Reuter). (Van onze correspondent) NEW YORK, 16 Febr. Het opstel over de Verenigde Naties, dat Hakeem van Lo- huizen de 17-jarige Bus- summer, die op het Hilver- sums Gymnasium van Taci tus geniet, maar het heel wat minder op Plato begrepen heeft eind verleden jaar schreef, is allerminst verloren tijd gebleken. NI IET alleen won hij er de Ne- I derlandse prijs mee een overtocht door de KLM in samen werking met de „Herald Tribune" te zijner beschikking gesteld en werd hij in de gelegenheid ge steld als „Nederlands gedelegeer de" het a.s. Herald Tribune Forum bij te wonen (en vermoedelijk toe te spreken): tevens is hy nu in de gelegenheid geweest een blik te werpen op een facet van het Ame rikaanse leven, dat hem bij uitstek interesseert: de wereld van onder wijs. schoolwezen en verdere stu die. Aangezien hij daarbij, dank Hakeem maakt graag vrienden. In een cafetaria in Bogoto (New Jersey). Van l.n.r. de 17-jarige Van Lohuizen, een „gedelegeer de" van de Philippijnen, haar jeugdige gastvrouwe en een zoon van het onderwijzersechtpaar Wallace, waar Hakeem te gast was. Prins een kwartier in Terneuzen TERNEUZEN, 17 Febr. Prins Eernhard bracht gistermiddag in gezelschap van majoor Sonderman per Amerikaanse helicopter een bezoek aan Terneuzen. Nadat de helicopter in de kom der gemeen te was geland, onderhield de Prins zich enige tijd met de burgemees ter van Terneuzen, mr. P. H. W. Tellegen, en een landbouwer de heer H. Wolfert uit de onderge lopen Nieuw Neuzenpolder. De Prins liet zich inlichten over de toestand in Terneuzen en de om liggende polders. Na een kwartier ongeveer werd de reis voortgezet. Nieuwe neus klaar als „Oranje" terugkeert AMSTERDAM, 16 Febr. Bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij is men reeds druk bezig met de bouw van een nieuwe neus voor de „Oranje". Het gevaarte wordt 18 meter lang en de gehele neus- sectie weegt 75 ton. Zodra het beschadigde schip in het dok komt. zal de niewe neus met een bok op de juiste plaats worden gebracht. Doordat de nieuwe neus gereed is. als de „Oranje" aankomt, kan het schip drie weken eerder weer uitvaren dan oorspronkelijk geraamd is. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. 14 Febr. „Tm feeling like a stranger in this big town", zingt een jonge vrouw in een van de salons van de Rijn dam", die op vertrekken staal naar New York en op de piano begeleidt zij zichzelf. Een paar stewards komen kijken en ook een kok steekt zijn Franse muts om 'n hoekje. Een vrolijk tafereeltje, waarin de jonge jazzpianiste schik heeft. Zij is P i a Beck, die Zater dagmiddag voor 4 maanden naar Amerika vertrok om er haar con tracten af te werken. Op 25 Fe bruari a.s. moet zij reeds in ..Birdland" op Broadway optre den. Op 20 Juni a.s. keert zij per „Nieuw Amsterdam" terug cn dezelfde avond treedt zij weer in Scheveningen op. „Iedere week een half uur televisie en een ra dio-uitzending staan ook op het programma in Amerika", ver trouwt zij ons toe. maar haar voornaamste doel is haar boven genoemde song er in te brengen „Ik heb bericht ontvangen, dat het een lop-nummer wordt", zeg! zij. Niet gering, wanneer men weet, dat menige artist door slechts één nummer levenslang in Amerika een prachtige reputatie kan genieten. Pia Beek heeft echter nog meer op haar programma staan. Zij heeft een koffer vol kaarten mei haar portret bij zich en in Ameri ka gaat zij die tijdens haar optre den. voorzien van haar handte kening, verkopen. De opbrengst is PIA BECK foto's verkopen voor het Nationaal Rampenfonds En reeds aan boord van de „Rijndam" begint zij deze actie Er zijn ruim 900 passagiers aan boord, dus waarom zou zij geen succes hebben... Vervolg van pagina 1 Positie der koninklijke familie Om echter zijn aftocht wat te camoufleren, vervolgt het socia listische orgaan daarop: „Wij hebben in ons blad te gelijkertijd met andere bladen, behorende tot elke strekking, melding gemaakt van de die pere en begrijpelijke gevoelens, die tot uiting zijn gekomen bij een groot gedeelte van de be volking. Met deze reactie had de politiek niets te maken. Het is duidelijk geworden, wij on derlijnen het eens te meer, dat het persoonlijke statuut van de leden der koninklijke familie duidelijk moet worden bepaald waartoe trouwens de regering een verbintenis had aangegaan. Het was een fout deze verbinte nis niet na te leven. Deze fout kan zeer spoedig worden her steld. Er bestaat trouwens een wetsvoorstel van liberale oor sprong om dit statuut vast te stellen. Leden, behorende tot de drie groepen van de Kamer, hadden het ondertekend. Deze kwestie van het statuut zou zeer spoedig dienen geregeld, buiten elke politieke bekom mernis om en in de geest, die twee jaar geleden ten grondslag heeft gelegen aan de algemene wil om de kalmte in het land te herstellen. Het koninklijke pa leis. evenals trouwens de mi nisteries en het parlement, moet een glazen huisje zijn en het nationale belang beveelt, dat niets de koning kome afleiden van de onpartijdige uitoefening van zijn hoge functies. En dat is niet de eis van een partij, maar een regel van de demo cratie en van de grondwettelijke monarchie, zoals deze in ons land bestaat." Kwaadwillige suggestie Volledigheidshalve willen we vermelden, dat in de Brusselse avondbladen van heden ook uiting wordt gegeven aan de veronder stelling, dat liet koninklijke ver zoek, gericht aan de eerste minis ter om naar Zuid-Frankrijk te ko men, ingegeven zou zijn door de ontstemming in het koninklijke gezin over de onsympathieke commentaren op koning Boude- wijn's vertrek uit België, welke in de pers hebben gecirculeerd. Wij laten deze veronderstelling voor wat ze waard is. Het is niet moeilijk op de achtergrond hier van een nieuwe versie te ontwa ren van de kwaadwillige sugges tie, dat de prinses van Réthy van de gezinskamer van koning Leo pold uit invloed wil oefenen op de jonge koning Boudewijn voor wat diens betrekkingen met de rege ring betreft. De Belgische wet bevat moge lijkheden genoeg om beledigingen aan het adres van leden van de koninklijke familie te bestraffen. Maar tot een dergelijke bestraf fing zal nooit worden overgegaan zonder voorafgaande bewilliging van de regering. Deze laat zich in dergelijke vraagstukken natuur lijk uitsluitend leiden door rede nen van opportuniteit. Een strafrechtelijke vervolging wegens onwelvoeglijke insinuaties aan het adres van het koninklijke gezin zou overigens ook slechts koren zijn op de molen der open lijke en heimelijke vijanden van dit gezin. Het lijkt ons niet ver metel te veronderstellen, dat juist in de kring dier vijanden de bron der geruchten over de wenselijk heid ener vervolging wegens be lediging moet worden gezocht. Kabinetszitting Naar Reuter nog meldt, heeft premier Van Houtte naar aanlei ding van zijn bezoek aan koning Boudewijn de leden van zijn kabi net bijeengeroepen voor een zit ting, die vanavond laat in zijn of ficiële woning nabij het konink lijke paleis gehouden zal worden. Koning Boudewijn zelf heeft vandaag een rit van twee uur langs de kust van de Rivièra ge maakt. In zijn omgeving worden de berichten uit Brussel, volgens welke hij aan een longaandoening zou lijden, tegengesproken. Te Parijs achtte het conserva tieve blad „Le Monde" een a.s. verloving van de jeugdige vorst een plausibele aanleiding tol het bezoek van premier Van Houtte aan Antibes. zij de goede zorgen van het Herald Tribune Forum, elke veertien da gen in een ander economisch en intellectueel Amerikaans milieu als gast vertoeft, is zijn blik dus niet beperkt tot het pre-acade- mische tafereel. Hakeem heeft zijn ogen goed de kost gegeven. Hij is er de jongen naar, die bij voorkeur onder de oppervlakte graaft. Het kermis tafereel van New Yorks Times Square gaat hij derhalve met een schouderophalen voorbij, doch hij is onmiddellijk te vinden voor een diepgaand debat omtrent de resp. mérites van de High School van .Bogota, een stadje in de staat New Jersey en zijn eigen Hilver- sums gymnasium. MEEGEVALLEN Het onderricht in de Ameri kaanse scholen, die hij tot dusver bezichtigde en waar hij heeft ge werkt is hem aanzienlijk meege vallen. Hij erkent, dat „gezien hetgeen over Amerika vaak ge zegd of geschreven wordt, mijn verwachtingen niet al te hoog ge spannen waren." Een eerste verrassing was der halve, dat de geschiedenisleraar van de High School in Bogota het zijn klas duidelijk maakte, dat Nederland niet alleen van beteke nis was om zijn bloembollen, windmolens, kaas en klompen, maar in de eerste plaats om zijn strategische positie. „Wat mij niet minder aangenaam aandeed." vertelt Hakeem, „was, dat zowel in Bogota als op de High School van Manhasset. op Long Island, er een doelbewuste poging werd gedaan om politieke geschiedenis met sociale geschie denis en aardrijkskunde te binden. De leerlingen krijgen hierdoor een ruimere visie op het wereldbeeld. Het leggen van een dergelijk breed verband lijkt mij een aantrekke. lijk en goed systeem. Het is daar bij effectiever dan, als in Neder land, het pompen van jaartallen en feitelijke gegevens, die door hun veelheid hun diepte verlie zen." Daarentegen mist hij in Ame rika een belangstelling voor an dere talen. „Wat mij van de Engels sprekende landen niet aantrekt is. dat men er louter X eerste verras- X X 99 sing: Een geschie- J X denisleraar in Bogoto X maakte z'n klas duide- X X lijk, dat Nederland niet X alleen belangrijk nas X om zn bloembollen, X X windmolens, kaas en X klompen X Engels spreekt," schreef hij voor een televisie-discussie, waaraan hij deelnam. „Het spreken van an dere talen is niet zozeer noodza kelijk, maar het schept goodwill. De VS zijn niet langer geïsoleerd. Maar om de rol van een populair leider op zich te nemen, mogelijk zelfs die van een „primus inter pares", dient men meer talen te kunnen spreken dan alleen zyn qigen. Ik zie nu weer uit eigen er varing van hoeveel nut en voor deel het 2s een andere cultuur te kennen dan alleen de eigen be schaving." LEVENSWIJZE Hij heeft, nu .reeds, een zeer ge varieerde indruk van de Ameri kaanse levenswijze gekregen. In Manhasset bijv. was hij ae gast van een architectengezin, de fa milie Brugnoni. De heer Brugnoni, die zich momenteel op het bouwen van televisie-studio's werpt, is in Frankrijk geboren, als zoon van een Franse moeder en Italiaanse vader. Zijn vrouw is een geboren Joegoslavische met Frans en Oos tenrijks bloed. Hun kinderen zyn eerste-generatie-Amerikanen, in Bogota was Hakeem de gast van het onderwijzersechtpaar Wallace, wier voorouders reeds generaties terug naar Amerika kwamen. Hakeem maakt graag en makkelijk vrienden. Hij heeft al ontdekt, dat de „oppervlakkig heid", die zo vaak aan Amerika nen wordt toegeschreven, voor een groot deel afhankelijk is van de vriendenkring, cf.e men zelf uit kiest. Hij is er wél van overtuigd, dat wie de Amerikanen wil be oordelen naar de toeristen, die 's zomers het Europese land ko men „doen", een verkeerde indruk van de VS krijgt. „Het zijn niet zozeer de verschillen tussen onze en de Amerikaanse levenswijze, die mij imponeren. Op school im mers kom je hier al precies de zelfde typen tegen als bij ons van de studiekoppen tot de „keet schoppers"." Een aardige vriendschap ont stond tussen Hakeem en Wayne Picciano, een leeftijdgenoot, die evenals Hakeem een grote voorliefde en onmiskenbaar talent heeft voor componeren. Wayne kocht ik vind dit typisch Ame rikaans een speciaal blauw druk-apparaatje, waarop hij zijn composities afdrukte. Ze liggen in verscheidene winkels van Bogota te koop voor veertig cent per stuk en ze worden ook wel ver kocht," verteide Hakeem. „Ik ge loof niet, dat ik mijzelf er toe zou kunnen brengen in Nederland hetzelfde te doen. Maar het is wel een interessant verschijnsel." „Wat mij verder heeft getroffen is hoe makkelyk je zelf opgaat in het rhythme van het Amerikaanse leven en hoe snel en onbewust je allerlei karakter-Amerikanismen, die je de eerste paar dagen ver bazen, zelf overneemt." Dit heeft er o.a. toe geleid, dat Hakeem die in Nederland nog nooit voldoende belangstelling voor een voetbalwedstrijd aan de dag had gelegd al een scherp begrip heeft gekregen van de be tekenis van baseball voor heel het Amerikaanse leven, zonder dat er in dit winterseizoen nog baseball wedstrijden worden gespeeld. Vanzelfsprekend, dat Van Lo huizen Jr. onmiddellijk nadat de eerste berichten over de ramp waren doorgekomen, zijn talenten ter beschikking stelde van de goede zaak. Die talenten gaan in velerlei richtingen: van tekenen tot kundig pianospel en het or ganiseren van schoolorkesten. HU heeft onder zijn Amerikaanse vrienden geen twijfel gelaten om trent de nood van de verdronken gebieden. Het hoogtepunt van de reis ligt uiteraard pas in Maart, wanneer Hakeem de volle verantwoorde lijkheid van het vertegenwoordi gen van zijn land „Waar ik toch liever wil leven en werken dan in Amerika" op zijn jeugdige schouders laadt. AMSTERDAM, 16 Febr. Het In formatiebureau van bet Ned. Rode Kruis heeft Zaterdag de tiende HJst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Ook van deze lijst kan in verband met de omstandigheden waaronder de gegevens werden ver zameld niet de volledige garantie voor de betrouwbaarheid worden ge geven. Enkele wijzigingen achteraf kannen noodzakelijk blijken. KORTGKNE. VAN VLIET. Jan. geb 36 2.46 te Bandoeng, zoon van Gerritje van Vliet, laatste adres: Torendijk 401g: VERBURG. Daniël, geb 5.2 29 te Kortgene. laatste adres: Torendyk 371: DIERKX. Ferdinano. geb. 20.2 52 te Kortgene, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendük 401h: DIERKX. Gustave Antoine. geb. 28 7.50 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendük 401h. NIEUWE TONGE. PALINGDOOD. Plona. geb. 13.10.64. echtgenote van Joh. Koppenaal. laatste adres: 2e Westerstraat 3: KOPPENAAL. Johannes, geb 22.1 65. echtgenoot van Plona Palingdood laatste adres: 2e Westerstraat 3. PRINCE, Maria. geb. 15.1.67, laatste adres Kerkring 23: VAN 'T HOF. Catharina. geb 25.2 85. echtgenote van L. Zweerus, laat ste adres: 2e Westerstraat 7; WESDORP. Pieter. geb. 12.6.87. echtgenooot van J. M. Haanenberg, laatste adres: B Overdorpstraat 12: HAANENBERG, Johanna M.. geb 24.5.89, echtgenote van P Wesdorp, laatste adres: B Overoorpstraat 3 2. ZWEERUS. Leendert. geb. 22 8,85, echtgenoot van C. van *t Hof, laatste, adres: 2e Westerstraat 7; HERS. Arentje W.. geb. 23.12 73, weduwe van C Kievit, laatste adres: Korteweegje 22; TIMMER. Huibrecht geb 13.3.82. laatste adres: WentirJtstraat 4: MEIJER Krijn, geb 24.10 40. laat ste adres Battenoordsedyk 22: BROOSHOOFD. Johanna E.. geb. 1.10.91 laatste adres: 2e Westerstr 9: VERWEIJ. Anna Lijntje, geb 7.1 83. weduwe van G Sneep, laatste adres: Korteweegje 9: HOOGSTRAATE. Aagje, geb 9 6 42, laatste adres: Gen Snyderssir 17: BRUGGEMAN. Marinus. geb 114. 46 laatste adres: Battenoordsedyk 34: BRUGGEMAN Cornelus geb 9 12. 50 laatste adres: Battenoordiediik 34: JANSEN. Maria seb 3 2.10. echtge note van J W Bruggeman. laatste adres Battenoordsedfik 34: BESTMAN. Maria. geb. 3.10.88. echtgenote van P du Pree. laatste adres Havenweg 1: BROOSHOOFD Adriaantje geb 24. 6.88. laatste adres: 2e Westerstr 9; BREUR. Laurens, geb. 21.5 99 echt genoot van N Koppenaal. laatste adres: Zuïddlik 80 STAVENtSSE. Geïdentificeerd MOL. Adriana, geb. 20.7 39 te Sta- venlsse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres- Kerkstraat A 306a: MOERLAND Cornelia Geertrutda, geb 20.9 15 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Cornells oen Braber, laatste adres: Oudelandsedlik a 98. VAN IWAARDEN. Jannetje, geb. 2.1.97 te Stavenisse. echtgenote van Johannes Jacob Hage, laatste adres: Buurtweg a 91 VOGELWAARDE. VOSHAART, Willy Emelia, geb. 18. 10,39, laatste adres: Westdük 2.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2