Biedt allen hulp! BRYLCREEM fiF Van Buggenum: Artisten hebben tot taak doorbraak te volbrengen Alleen A.R.-fractie tegen voorstel van B. en W. LÜX0R en PALACE STERREN STRALEN OVERAL Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring 'PüdHoefahot Samenwerkende verenigingen gaven zeer geslaagd concert in Velp CLOWNTJE RICK ffl fB gelders dagblad dinsdag 17 februari 1953_ Toneelgroep Theaterkrijgt subsidie JJE OOST-NEDERLANDSE TONEELGROEP „THEATER" zal ook van Arnhem subsidie krijgen. Deze zal twintigduizend gulden per jaar zijn. De Arnhemse gemeenteraad heeft zich gistermiddag accoord verklaard met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Alleen de A.R.-fractie was bij monde van de heer Smcenk tegen het voorstel. De overige fracties waren voor. Alle fractie-voorzitters zijn aan het woord geweest. De heer Van Buggenum (K.V.P.) gaf een toneel-historische be schouwing; de heer Kocli (P.v.d.A.) zeide dat de artisten van liet nieuwe gezelschap zich niet in te kleine kunstenaarskringen móesten opsluiten; d« lieer Klamer (C.H.U.) zeide, dat het toneel zeker een clement van beschaving had waaraan hij wilde appelleren; de V.V.D.-woordvoerdcr sur. Dommering achtte lezingen voor de middelbare schooljeugd dooi de artisten van zeer veel waarde. Wethouder Bronkhorst legde er in zijn verdediging nogmaals de nadruk op, dat het belang van het Oosten des lands ook hij B. en W. van Arnhem op de voorgrond gestaan heeft. Nadat de overige punten van de agenda snel de revue gepasseerd waren zonder noemenswaardige dis cussies. opende de heer Van Bugge num (K.V.P.) het debat over het voor stel „Theater". Om meer dan één re den, aldus de waarnemend fractie voorzitter van de K.V.P. (mr. Lion is nog steeds niet hersteld), juichen wij dit voorstel toe. In de eerste plaats lielpen B. en W. de landelijke cultuur spreiding mede bevorderen, ten tweede beseft men terdege het' belang van deze spreiding voor het Oosten des lands en ten derde wordt Arnhem de zetel van de vierde toneelgroep in Ne derland. Wat 3e cultuurspreiding be treft moet er echter nog veel gebeu ren. Nog is de toneelkunst- teveel in de gróte steden des lands geconcen treerd. Ook geeft de overheid nog te weinig steun aan initiatieven waar door de gewestelijke cultuur tot haar recht kan komen. Voorts zeide de heer Van Buggenum, dat hij vreesde voor een verstarring van het toneel in Ne derland. De antieke toneelkunst, aldus begon spreker zijn toneel-historisch overzicht, vond een oorsprong in de liturgie. Via het Romeinse toneel kwam men tot de Middeleeuwen, waarvan de toneelkunst ook een ster ke religieuze tendenz had. Van de Re naissance af kwam hej: toneel verder van het religieuze af te staan. Thans vindt men dikwijls, dat het toneel is verstard in society- stuklcen en driehoeksverhoudin gen van vlinder betekenis. Het nihilisme heeft intrede gedaan in de toneelkunst. In deze eeuw speelt het toneel op bepaalde in stincten van de mens. Vroeger was het de spiegel van het leven. Deze jonge toneelgroep Thea teraldus de heer Van Bugge num, zal tot laak hebben het vaste recept te doorbreken. De artisten. moeten niet alleen hun boterham perdienen, zij moeten strijden voor een ideaal. Spvcker had tegen de huidige orga nisatievorm van de stichting wel enige bezwaren, maar wij moeten thans ook niet teveel dirigeren. Hij ried aan in het toekomstige bestuur naast vertegenwoordigers van de subsidiërende overheid ook particu liere deskundigen te benoemen. Vol trots wees spreker erop, dat Arnhem per hoofd van de bevolking drie gul den jaarlijks aan de zuivere kunst uitgeeft. Hiermede staat Arnhem on getwijfeld aan de spits. De heer Koch (P.v.d.A.) zeide, dat ook zijn fractie met veel instem ming van dit voorstel kennis geno men had. I-Ijj had alle lof voor de voortvarendheid van B. en W., a.1 vond hij, dat het contact met de raad wel wat erg mager geweest was. Naast de reeds genoemde voordelen achtte de heer Koch het van veel be- AGENDA Stadsschouwburg, 20 uur: De I-Iaagsche Comedie met „Yerma". Abonn. voor stelling serie D-4. V.U.-gebouw Rijnstraat, 20 uur: Cursus ..Moderne Amerikaanse letterkunde" door dr. G. A. Dudolc te Amsterdam. FIIAiS: Luxor: Geluidsbarrière toegang 14 jr. Voorstellingen 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag bovendien om 16.30 uur. 50-minutenfilm dagelijks 11 uur. Saskia: „Othello" toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Palace: „Bureau Zedenpolitie", toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Arnhems: „De Da'velsbrigade". Toe gang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. TENTOONSTELLINGEN: Gemeente Museum: Expositie Franse wandtapijten. Korenbeurs, 10—18 uur: (Zondags 14 18 uur) Tentoonsteling Limburgse schilders door de Werkgroep Beel dende Kunst. MUSEA: Verkoop van Kunstwerken ten bate van Nationaal Rampenfonds. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten worden t.m, 20 Febr. waargenomen door Apotheek Louwe Kooymans, Joh. de Wittlaan 55, telef. 25674, Apotheek Hillen, Rijn straat 81, telef. 26227 en Apotheek Kerens v.h. Boom. Van Maerlant- straat 1 hoek Rosendaalseweg, telef. 22112. De Gemeente-Apotheek is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek g& sloten is. kunnen spoedreeepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, tel. 22902, lang, dat de vorming van een schouw burgpubliek, buiten de „publiek-orga- nlsaties" zoals abonnements-vnorstel- lingen e.d., nu ter hand genomen kon worden. De artisten dienen zich te vrij waren voor het opsluiten In te kleine kunstenaarskringen, zoals die in Arnhem bestaan. De kun stenaars dienen temidden van de gemeenschap te staan. Een waar schuwing liet de lieer Koch ook nog horen. Hij zou gaarne zien, dat deze subsidie, onvoorwaarde lijk gegeven werd. Men zou dus niet moeten proberen deze langs oen andere weg, b.v. verhoogde huur van repetitie-lokalen, terug te krügen. De A.R.-fractïeleidcr, de heer Smeenk. liet daarna een ander geluid horen. Wordt er. gezien de moeilijke omstandigheden waarin ons land verkeert, niet teveel uitgegeven aan toneel. Uit economisch oogpunt geeft ons volk teveel voor genot.sdoel- einden als bioscoop en toneel uit. Veel belangrijker achtte de heer Smeenk de principiële kwestie. De subsi diëring door de overheid achtte hij onjuist. Voorts zijn er inderdaad klas sieke stukken waar ook de heer Smeenk waardering voor kon hebben, maar vele van de huidige stukken hebben weinig cultuurverheffends in zich. Spreker noemde o.a. het Hemel bed. Het is de vraag of deze nieuwe toneelgroep in staat ls boven de mo derne maat uit te komen. Amateurto neel is in wezen belangrijker, maar 't is de vraag of de artisten van „Thea ter" tijd overblijft om voor de vor ming van dilettanten zorg te dragen. Tenzij er alsnog goede motleven uit de bus komen, zullen wjj tegen het voorstel stemmen. Mr. Dommering (V.V.D.) was ver heugd over de komst van dé toneel- gXP.cp „Theater". Er zj)n nog meer voordelen aan verbonden. Spreker zei de b.v. te denken aan lezingen voor de middelbare schooljeugd. Het suc ces daarvan is voor een groot deel afhankelijk van het feit of deax-tisten in Arnhem hun woning hebben. Hij drong aan op spoedige voorzieningen voor de tonelisten. De heer Klamer (C.H.U.) zeide, dat de Stichting practisch overheids instelling wordt, althans afhankelijk van de overheid. Gemakkelijker kun nen daardoor stukken gebracht wor den in strijd met dc opvattingen van een bepaald volksdeel. Waarom niet het particuliere initiatief aan het woord gelaten De heer Klamer zeide, dat B. en W. zich voor deze zaak hadden ingespan nen. Als goede Oost-Nederlanders heb ben zij de kwestie bovendien van eng- cliauvinistisch standpunt bezien. Wat het principiële van de zaalc betreft dis- tancieerde de C.H.U.-woordvoerder zich van de A.R.-fractie. De heer Smeenk vertolkte, aldus spr., vermoedelijk uit sluitend zijn persoonlijk standpunt, want ook in zijn kring zijn meerdere voorstanders voor dit voorstel van B. en W. Vele jaren heeft het prot.-christelijk deel van de bevolking zich van het to neel afgewend. Hoewel cultuur zonder religie van weinig waarde is, heeft toch ook het tegenwoordige toneel een element van beschaving waardoor het volle op hoger plan gebracht kan wor den. Zonder enthousiast le zijn voor dit dit voorstelwillen wij toch mede de verantwoordelijkheid dragen, een vin-* gcr in de pap te hebben, omdat het be schavingselement ons trekt. Voordat de heer Bronkhorst aan de verdediging van zijn voorstel begon was de heer Lukkes nog aan h^t woord geweest. Hij zeide, dat er op het gebied van het amateur-toneel nog wel het een en ander te verbeteren is. Men brengt daar veelal amusement, dat niet van de bovenste plank is. De situatie van het huidige toneel kan men beschrijven als de werking van actie en reactie. De jonge toneelspelers zijn bezield om te trachten iets goeds tot stand te bren gen. Dit wil niet zeggen, dat tot nu toe niets goeds tot stand gebracht is. De heer Van Buggenum voegde hij toe gaarne nog eens te willen spreken over diens toneel-historische beschouwing. Maar dan liever niet op deze plaats, interrumpeerde de heer Bennis (P.v. d.A.) Daarna verdedigde wethouder Bronk horst het voorstel namens B. en W. Nadrukkelijk moet blijken, aldus de wethouder, dat het uitgangspunt het belang van het gehele Oosten des lands geweest is. Het Qosten als ge heel wil niet afhangen van het Wes ten. Wanneer het lukt met de toneel groep „Theater" clan kan men er op rekenen, dat ook in andere provincies dergelijke initiatieven opkomen. Wat Arnhem betreft, deze stad heeft een organische taak in de verzorging van de streel: rondom. De beroepstoneel wereld heeft zelf Arnhem aangewezi i als zetel voor het Oost-Nederlands to neel. De heer Smeenk zeide de heer Bronkhorst, dat toch ook het A.R.- Kamerlid, mr. Roosjen, hoorspelen over de NCRV laat uitzenden. Princi pieel bestaat er weinig verschil tussen een toneelstuk en een hoorspel. In zjjn diepste wezen is het toneel de spiegel van de tijd, en wanneer de heer Van Buggenum doelt op nihilisme ln het toneel clan moet hij verder gaan en wij zen op het nihilisme, dat vele mensen in zich dragen. Wij moeten voorts het toneel niet teveel aan grenzen binden of censureel optreden. Voorts zeide de heer Bonkhorst, dat het in wezen on zedelijk is, dat men cultuur belasting oplegt. Tegen de drie gulden, die wij in Arnhem juichend uitgeven, staan ze ker drie gulden, die wij aan vermake lijkheidsbelasting weer binnenhalen. Bovendien brengt de cultuur anderen nog geld in het laadjeEr is, zo beantwoordde de wethouder wederom de heer Smeenk, verschil tussen genot en genot. Bovendien zijn er maar heel weinig mensen, die maar altijd zwoe gen en zwoegen en over geestelijke problemen kunnen nadenken, zonder goede ontspanning. Toch kan een ze kere ontspanning nodig zijn. De pro ductiviteit kan daarna des te hoger opgevoerd worden. De leiders van dit toneel zijn niet alleen artistiek, maar ook economisch terdege thuis. Het opsluiten van ar tisten in een beperkte kring zal zeker niet geschieden, aldus de wethouder. Tien kunstenaars krijgen liier zeer binnenkort een huis, de overigen die nen hier in September te komen. Tij dens de onderhandelingen hebben wij steeds terughoudendheid moeten be trachten. Het merkwaardige is, dat de artisten zich aan het gezelschap ver binden, terwijl nog steeds het risico bestaat, dat ergens een subsidie mis loopt. Wanneer dat het geval zou zijn staan de reeds aangenomen altisten een jaar er naast. Dit is een verkeerde toestand, die wjj ln 1953 niet meer voor denkbaar gehouden zouden heb ben. De spelers zullen zeker nog wel enige tijd overhouden om zich te wij den aan bijkomende zaken, die toch van veel belang zjjn. Na de re- en duplieken werd het voorstel z.h.s. aangenomen, waarbij de heren Smeenk en Bonsma (A.R.- fractie) aantekening kregen te heb ben tegengestemd. Advertentie ARNHEM V. 'v Vrijdag a.s. De nieuwe Nederlandse tilm Elke leeftijd Jurriën Niks Gisteren overleed te Velp ln Huize Avondzon de heer Jurriën Niks, die als ambtenaar bij de P.T.T.-te Zetten, Oostcrbeek werkzaam was en oölt aan het expeditiekantoor der P.T.T. te Arnhem verbonden is geweest. De heer Niks werd op 4 Januari 1876 in Nieuw-Buinen geboren en sloot zijn' loopbaan af als directeur an het postkantoor te Amstelveen. Als bestuurslid heeft de overledene een werkzaam aandeel gehad tn het verenigingsleven der Groningers in Arnhem en omstreken. Lt. Kol. D. W. Toussaint overleden Op 12 Februari j.l. overleed op 57- jarige leeftijd de luitenant-kolonel David Willem Toussaint, chef staf van het gewest Arnhem der Rijks politie. Overste Toussaint was sinds 1 Juli 1946 in Arnhem geplaatst, nadat hij na de bevrijding ln Deventer was op getreden als waarnemend corpschèf na nog enige maanden in Apel doorn werkzaam te zjjn geweest. Na het overlijden van kolonel Den Har- tog op 10 Augustus 1950 werd over ste Toussaint waarnemend comman dant van het gewest Arnhem tot 1 Juni 1951, toen kolonel J. A. M. J. de Hoog als commandant werd be noemd. Begonnen als inspecteur bij de ge meente politie te Vltsslngen, is hjj la ter overgegaan naar de Rijksveld- wacht, bij welk onderdes,1 hjj o.m. diende in Leeuwarden en m Zwolle. Raadsheren Gerechtshof Bij K.B. zijn benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. J. M. Croockewit, thans kantonrechter te Dordrecht. mr. H. T>\ Schaepman, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht. Aanbestedingen nieuwe weg Den Haag-Utrecht-Arnhem Naar de Toeristenbond A.N.W.B. bericht, zal op 3 Maart a.s. het vol tooien van de aarden baan worden aanbesteed van de nieuwe rijksweg Den HaagUtrechtArnhemZeve naar, en wel van de gedeelten tussen de weg Ede—Arnhem en de weg Arn hemSchaarsbeïgen. Voorts zal de aarden baan worden gereed gemaakt voor een te verleggen gedeelte van de weg EdeArnhem, nabij de kruising met de nieuwe rijksweg, en voor het te verleggen gedeelte van de Konings weg en de weg naar Oud Reemst, bij de kruising van deze wegen met de nieuwe rijksweg. Tevens zullen twee riiwielLunnels worden aangelegd tus sen de Koningsweg en de weg Arn hemSchaarsbergen. openingsuren kantoor roode kruis. Het provinciale bureau van het 'In ternationale Roode Kruis, gevestigd Velpcnveg 27, is voortaan geopend op van Maandag tot Vrijdag van 13.30 18 uur en op Zaterdag van 913 uur. jan strijbos Zij die zich tijdig aanmelden als begunstiger, zo vernemen wjj van de Stichting Het Gelders Landschap, hebben vrije toegang op Zaterdag avond a.s. tot de algemene vergade ring ln Tivoli, waarop Jan Strjjbos zal vertellen over zjjn reis door Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën. ijsbaan was open!: Onverwacht hebben de Thïalf- leden gisteravond van 7 tot 10 uur kunnen schaatsenrijden. „Het jjs was niet zo sterk", vertelde direc teur De Wit, „en daarom gingen de vlaggetjes niet op de bussen; de baan konden we alleen openstellen voor leden. Vooral de jeugd heeft nog enige uren heerlijk geprofi teerd". Misschien waren het de laatste uurtjes ijspret op deze Thialfbaan en het is goed, dat de jeugd nog even in actie kwam. Want hoe kunnen we nieuwe Broek mannen en Van der Voorts ontdek ken, als de jeugd de schaatsen steeds in het vet moet houden. C.J.M.V.: Het hoofdbestuur van het Chris telijk Jongemannen Verbond heeft besloten het C-.J.M.V.-Jeugdcentrum hier ter stede ter beschikking te stellen van het Centrale Evacuatie- comité, evenals de Ernst Sillem- hoeve in Den Dolder. Hiermee is het nog niet zeker, dat dit gebouw ook werkelijk voor het onderbrengen van evacué's ge bruikt zal worden. Reeds eerder werden met het oog op deze moge lijkheid gegevens omtrent dit Jeugd centrum gevraagd en door de C.J.M.V. verstrekt. Uit de jongste berichten van rikzee lplykt echter wel dat de eva cuatie-periode voor Zeeland zeker nog niet achter de rug is. De na sleep van de ramp maakt de positie van verschillende nog gespaarde centra achteraf soms onhoudbaar. Daarmee wordt de kans steeds gro ter dat Arnhem in tweede linie als evacuatie-oord nog nuttig kan zijn. De C.J.M.V., die met Hemelvaarts dag zjjn honderdjarig bestaan hoopt te herdenken, heeft de financiële actie die daarmee gepaard ging ten bate van de leiderstraining thans een ander doel gegeven. De op brengst werd nu bestemd voor de afdelingen in de overstroomde ge bieden. De jaarlijkse Dankoffer-Actie werd ditmaal bestemd voor het Na tionaal Rampenfonds. PARIJS IN ARNHEM: Monsieur Coulibeuf, chef de rau- sique des gardiens de la paix de Paris, deed namens zjjn muziek korps dat tijdens „Parijs in Arn hem" hier optrad, gisteren aan bur gemeester Matser 50.000 francs toe komen om deze waarde van 500, aan het Nationaal Rampenfonds te doen toekomen. extra: De spoorwegmannen van Arnhem hebben na hun eerste bijdrage nog een f 1.500,voor de hulpverlening bijeen gebracht. De heer Delissen kwam gister middag dit bedrag namens zijn men sen aan de burgemeester overhan digen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli fjntzaglijk is de nood. die door de overstromingsramp in het Zuid westen van ons land is veroorzaakt Heel ons volk moet uaar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Nationaal Rampenfonds .stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alie giflen. groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lezers nil ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze hnreanxï 2. overmaking op onze rekening hij Van Ranzowg Bank te Arnhem: 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 276432. De ontvangen gelden worden in ocs blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Nationaal Rampenfonds Bijdragen ontvangen bjj de Arnhem- sche Courant d.d. 16 Februari 1953: Ijsbaan Schaarsbergen, Arnhem, 16,38; J. de B., Arnhem, j 6; W. S„ Arnhem, 10; Ouderdomswet N. T. Arnhem, 10; Wed. Sch Arnhem, 5; Ab. A. R„ Arnhem, 2.50; B. S., Arnhem, ƒ5; W. S., Arnhem, 20; F. v. d. Sch. (sneeuwruimen), Arnhem, 1,15; N.-N., Arnhem, 10; Fam. R. W> R., Arnhem, 20; Spaar- en zak geld van de leerlingen van het Chf. Lyceum (Utr.wegl, Arnhem, 401,50; Pcrscneelsfonds Electr. werkplaats A. K.U. Kleefsewaard), Arnhem, 150; Mevr. H., Arnhem, 5. Gestort on onze bankrekening: Dr. E. E. M. 100. Ontvangen per giro: mej. E H. M. 10; Mevr. M. P.-K. 10: H P. de L. 15; Ir. W. de R. ƒ50: A j. van B. 50; fa. Engelsman en Personeel 86; C. V. 300; Mevr. M. 30. De ontvangen bijdragen zjjn afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds. -xuu&Tte geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuiver» natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zooder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Starimore, England. Imp. Jaca. Mot Jr. Amsterdam Toch rijwielpaden langs de rijksweg Zevenaar-Babberich Reeds lang heeft het ontbreken van rjjwielpaden langs de rijksweg Zeve naarBabbcrich aanleiding gegeven tot moeilijkheden voor het verkeer. Dc vooral in de spitsuren zeer tal rijke wielrijders, moeten n.l. van de rijbaan voor het snelverkeer gebruik maken, waaruit zowel voor hen els voor de automobilisten aanzienlijke risico's -voortvloeien, aldus de Toeris tenbond A.N.W.B. Tot nu toe heeft het de Rijkswater staat aan de nodige fondsen ontbro ken, om rjjwielpaden langs deze weg aan te leggen. De A.N.W.B. bericht echter, dat binnenkort de hier zo no dige rijwielpaden zullen werden aan gelegd. in het kader van de werkver ruiming. sociëteit voor ouden van dagen. De Sociëteit voor Ouden van Dagen aan het Roermondsplein is ingaande morgen weer open voor de ouden van dagen. De aankleding voor evacué's gaat gewoon door op het Roermonds plein. De soos is open op de volgende uren: 9.3012 uur en van 1.3017 uur. vrijt: avond in het gemeen tem u se um Woensdag 18 Februari zal het Ge meentemuseum 's avonds van half aclit tot tien uur gratis te bezichtigen zijn, evenals de tentoonstelling „Franse wandtapijten van heden". Een bezoek aan deze zeer bijzondere expositie ra den wij onze lezers ten zeerste aan. expositie gaat niet door. Men verzoekt ons te berichten, dal de expositie van Limburgse schilders door de werkgroep Beeldende Kunst niet door gaat. Hoe onlstoud Cialfo? In de jaarvergadering van het dis trict Oost van de KN AU te Zwolle is een motie aangenomen bij net bestuur van de Unie aan te dringen op een bespoediging van het onderzoek naar de wijze, waarop de nieuwe Arnhemse Athletiekvereniging Cialfo is ontstaan. Volgens enkele Arnhemse verenigingen heeft de voorzitter van Cialfo, de heer Lex Wybenga, zijn functie van dis- Irictstraincr misbruikt om leden te werven onder dc goede Arnhemse ath- leten; dc heer Wybenga scelt hierte genover, dat een aantal over de leiding van hun vereniging ontevreden athle- ten hem heeft verzocht, de leiding van de nieuwe vereniging op zich te nemen. ALG: BEDRIJ I'S BOND „MERCURIES' In het kader van het Winterpro- gramma van de Alg. Bond „Mercu- rius" vindt Maandag 23 Febr. a.s. in de zaal van de U.V.V. aan het Roer- mondspleïn een filmavond plaats. Ver toond zal worden de bekende film van de Nederlandsche Heide Maatschappij „Langs Ongebaande Klingen". GESLAAGD. De heer B. Joosten slaagde voor het examen Engelse handelscorresponden tie van de Nederlandse Associatie van Praotjjkexamens. HET VRIJE TONEEL Zaterdag en Zondag a.s. zullen in de Stadsschouwburg extra-voorstel lingen worden gegeven door het ge zelschap Ruys van het blijspel „Daar moet je 'n vrouw voor zjjn". Medewerkenden aan deze door Jan Teulings geregisseerde voorstelling zjjn: Sara Heyblom, Nell Koppen, Henny Orri, Wim van de Brink, Eric van Ingen enz. Advertentie Zijn naam is groot... in bedden! waterstanden Manheim 2.47 0.13; Trier 2.49 0.26; Koblenz 2.60 0.23; Keulen 2.69 0.29; Ruhrort 5.04 0.35; Lobith 11.4" —0.29; Nijmegen 9.25 0.23; Arnhem 9.15 0.19; Eefde 4.58 0.06; Deventer 3.50 0.04; Namen 1.73 -f 0.26; Borgharen 41.40 0.93; Belfeld 13.05 -f 0.20. Burgerlijke Stand 16 Februari Bevallen: R. WaalboerSpee, z:; M. 'J. SommelingArendsen, z.; W. van FrankfoortLeijfieldt, d.; M. j. MientjesDe Wijs, z.; J. Magen dansGohij, z. Overleden: D. J. F. Holsboer, 57 j„ geh. gew. met H. W. van Sommeren; J. M. Bronkhorst, 70 j., geh. gew. met E Rothuis; A'. Visser, 73 j., geh. met G. W. Lap; W. H. Walraven, 75 j„ geh. met J, Snijders; M. S. Hasel- höf, 59 j., geh. met P. R. Eggenhui- zen. RENKÜM Renkuin telt 25.000 inwoners Maandagmiddag werd op de hulp secretarie te Renltum de 25000ste in woner van de gemeente Renkum door de heer Stroes ingeschreven Het ls Geurtje Luitje van de Weerd, doch ter van Gerrit van de Weerd en Hen- drika Karsch, wonende Groenendaal- seweg 49. Dit Zondagskind is het tweede van genoemd echtpaar. De vader is werkzaam op fabriek I van de N.V. Van Gelder Zonen. Moeder en dochter maken het uitstekend. Om ongeveer half zes kwamen bur gemeester Matzer van Bloois en me vrouw het echtpaar geluk wensen. Bjj deze gelegenheid bood de burgemees ter namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje met 100 aan, EDE ganoteon-avond uitgesteld De jaarlijkse grote avond van de h.b.s.-gymnasiumver. Ganoteon, die aanvankelijk Donderdag 26 Februari in Reehorst zou worden gehouden, moet door bijzondere omstandigheden tot nader aankondiging worden uitge steld. Ander leiding van dirigent H. Tk. Alders gaven de Velpsche Harmonie en leden van de Velpse zangkoren Zaterdagavond een gemeenschap pelijk concert in het N.H.V.-gehouw, waarvan de netto-opbrengst voor het Rampenfonds bestemd was. Dit was niet de eerste keer. Zij, die een paar jaar geleden het initiatief namen om op succesvolle wijze saamhorigheid te kweken en het publiek meer te doordringen van de grote waarde van zang en muziek, kunnen wederom met grote voldoe ning op deze concertuitvoering terugzien. Het was een manifestatie, die weldadig aandeed. Als we voorts een vergelijking willen trekken tussen het concert van Zaterdagavond en de vroegere concerten, dan kunnen wij constateren, dat de uitvoeringen progressief bezien, een hogere graad bereikten. Het inleidend woord werd gesproken door de voorzitter van de Clir. Orato riumvereniging Halleluja, de heer Van Veldhuizen, die in een krachtige toe spraak het initiatief voor deze avond naar voren bracht en wees op de prachtige samenwerking van.de deel nemende verenigingen.Maar er was meer. De grote watersnood, die zo'n intense droefheid over onze landgeno ten heeft gebracht, werd door spreker herdacht. De ballade op de waters nood van J. W. F. Werumeus Buning werd gelezen en de Harmonie speelde „Aase's Tod" van Ed. Grieg. Staande werd door de aanwezigen een ogenblik stilte in acht genomen. Een treffend moment. Hierna volgde de uitvoering van het programma. In een voortreffelijke vertolking opende de Harmonie met dp Ouverture van Fr. v. Suppé „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in YVien" en „Romeo en Juliette" van H. Berlioz. Koor en orkest er stonden 80 zangers en zangeressen brachten vervolgens voorspel, mars en koor uit het Gelegenheidsoratorium van Handel, in n' arragement van J. Everse. Een behoorlijke verklanking; bjj de zang overheersten de sopranen, waarbij zeer goede stemmen, waardoor de andere stemmen, vooral de tenoren, veel minder in getal, op de achtergrond bleven. Na het „Urenballet" van Pon- ehiplli door het 'orkest, lieten koor en orkest zich horen in „Gloria" van Th. var. Zutfen en het lcoor uit „Samson" vai. Handel. Ook deze werken werden met grote overtuiging uitgevoerd; de muzikale begeleiding ln deze zaal klonk zo nu en dan echter wat hard. De minder goede accoustiek in deze zaai deed zich echter ook gelden. Na de pauze werd eerst een collecte gehouden voor het Nationaal Rampen fonds. Het tweede gedeelte van het programma werd geopend met het bekende „Pomp and Circumstance" van Elgar, voor koor en orkest, dat uni-sono werd gezongen. Bij de ver tolking door het gemengd koor had den we meer geestdrift willen horen, vooral wanneer we weten met welk een overtuiging en gloed dit iied door het Engelse volk wordt gebracht. In de moderne landeljjke suite in 3 delen Th. Alders, die het geheel goed einde bracht. van G. Boedijn, een werk waarmede de Harmonie met „Romeo en Juliette" verleden jaar op het concours zoveel succes had geoogst, toonde dit korps zijn muzikale capaciteiten. Vervolgens hoorden we de wals „Rozen aus oem Sliden" van Strauss voor mannenkoor en orkest. De Hollandse uitspraak voor het Duits kon ons niet bekoren. Met de krachtige en mooie „Marclie aux flambeaux" van Meyerbeer werd dit concert besloten. Wjj zouden niet volledig zjjn, wan neer wjj het slotwoord van de voor zitter niet vermeldden. Deze bracht dank aan de vjjf dirigenten van de deelnemende zangkoren, die met het in studie nemen van de werken in eigen vereniging, maanden tevoren, tqt het welslagen van deze uitvoering hebben bjjgedragen. Grote lof en dank werd gebracht aan dirigent Alders, die door zijn kundige leiding zjjn moeilijke opdracht tot een goed einde bracht. Het hartelijke applaus, dat de aanwe zigen hem en de deelnemenden brach ten, was welverdiend. Een samenwerking op instrumen taal en vocaal gebied, die volkomen is geslaagd. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd besloten. Aan het Nationaal Rampenfonds kon een bedrag van globaal 150 worden afgedragen. Jpl 5«-? 567-568 Ha! grinnikte de straatjongen. Dat is net 're leuk hoedje voor mij! En hij zette Ricks muts boven op -'re warrige haar. Zo liep hij ver der, de stad in; hij vond, dat-ie er mooi uitzag met dal ding, maar het leek meer 're vlag op een modderschuit! Onderwijl kwamen Rick en z'n vrienden uit het politiebureau. Nou ben ik nog niet veel verder gekomen! vond Rick. Mijn muts heb ik nog niet terug! Ja, maar als de een of ander m vindt en op hel bureau brengt, krijg je 'm toch direct terug! zei Oepoetie. Ze weten nu, dat jij de eigenaar ervan bent, niet waar? Dat is wel zo, maar..., Toen keek Bunkie opeens met grote ogen naar de overkant ven de straat. Kijk eens, Rickdie knul heeft jouw muts op! Ja, nu zagen se 't. Rick stuk de straat over en liep op de vreemde jon gen toe

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3