Ehse Cserfalvi - Gem Frid BINNENHUIS-ARCHITECTUUR IVeerrapporlen De hulp uit het buitenland Twee mijnwerkers verongelukt Gelders dagblad DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Arnhemse T ereniging voor Kamermuziek Als eerste solo speelde Elise Cser falvi (ter herinnering- aan zijn drie honderdste geboortedag?! „La Folia" van Corelli (geb. 1653 té Fusignano, by Imolo). ,,La folie d'Espagne" werd so genoemd, nadat liet thema van Corelli, in Spanje zo bekend was ge worden, dat het op een „folie" leek. De dans droeg een ernstig karakter, stond daarom in mineur en werd met Spaanse grandezza uitsluitend als solo gedanst. In het begin speelde en zong men slechts de melodie, later begon men zè verwoed als dansmuziek te ge bruiken. Als vioolsolo is Corelli's mu ziek, ook hier algemeen bekend, al door de verschillende bewerkingen. Elise Cserfalvi speelde die van Leo nard. Jammer genoeg was bij haar van dansen geen sprake. De grote ■violiste had haar voet zo geblesseerd, dat staan haar moeilyk viel en zij de voorkeur gaf, zittende te spelen. Waarom ook niet Kwartel spelers zit ten altijd en spelen er niet minder om. Het programma bestond gedeeltelijk uit kamermuziek en virtuosemuziek. Of vinden de twee critici, die in het bestuur van de Kamermuziekvererii- ging zitten Paganini's „Heksendans" soms kamermuziek, Corelli's „La Fo lia" geen vioolmuziek met begeleiding en ..Poème" van Chausson beter klin ken met piano dan met orkest? Waar om speelde Elise Cserfalvi niet, even als de vorige keer een van de wer ken voor vioolsolo van Bach, of met Frid een van de Sonates van Brahms of Beethoven? Als kamer muziek hoorden we de Sonatine in D van Schubert en de Sonate in G van Ravèl. Alleen het eerste deel van de Sonate van Ravel Is voor ons geniet baar. het volgende deel „Blues" vinden we alleen maar lelyk, het laatste meer virtuoos, clan dichterlijk of mooi. Frid trad er ook teveel in op de voorgrond, de klank van de vleugel overweldigde die van de viool. Schubert leek ons wat al te snel van tempo, zodat met de betreurenswaardige belemmering die, hoe goed zij overigens pok speelde toch het spel van de grote violiste moet 'hebben beïnvloed, het concert geen onverdeeld gunstige indukken heeft achtergelaten. By Paganini's „Heksendans" moet de viool eigenlyk een halve toon hoger I worden gestemd, wat het effect nog verhoogt. Overigens heeft Hanslick reeds gevraagd waarom men voor de dubbele flageolettonen geen mond- hamonica nam. Ze zouden dan altijd volkomen gelukken, gaaf en zuiver zyn en het effect zou hetzelfde zijn. Dit laatste Is maar gedeeltelijk waar. Ge speeld op de viool vormen ze een adembenemend effect, althans als ze zo goed worden gespeeld als door Elise Cserfalvi. Ook de pizzicati voor de linkerhand, afgewisseld met het ricochet van de strijkstok, de octaven en decimen doen dit. Hoe zou het zyn als Paginini eens in levenden lijve verscheen om zelf zyn heksenryen nog eens te laten horen? En hoe jammer, dat er geen goede gramofoonopnamen van zijn spel be staan 1 Waarschijnlijk is een violiste als Elise Cserfalvi, hoe groot zij als virtuose oqji is, slechts een flauwe af schaduwing van hem. In elk geval ontbeken haar t daemonische en ge niale van de wonderman en zijn gave als componist. Als vergoeding hier voor en tot troost voor het voeteuvel werden haar mooie tulpen geschonken. Groot was ook nu weer haar succes en dat van Geza Frid, die haar trouw, zij het soms wat te krachtig ook bij Paganini terzijde had gestaan.. Louis Couturier. Onder voorzit'.terschap van de Nederlander, mrWillem L.de Vries, vergaderde de V. N. Transport- en verbindingsmiddelen Commissie in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Er werd een agenda opge steld, bevattende 15 punten, die in de komende twee weken besproken zullen worden. De heer De Vries zal het voorzitterschap waarnemen, tot de volgende vergadering van deze commissie in 1955. In een van de bovenzalen van het N.H.V.-gebouw werd gisteravond de tweede van een serie lezingen over architectuur gehouden, waarvoor in kringen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen belangstelling bestond. Kortgeleden behandelde de Velpee architect en stedebouwkundige, ir. W. J. G. v. Mourik de woning-architectuur in liet algemeen en in aansluiting hier op gaf de heer A. Bueno de Mesquita te Amsterdam een alleszins belangwek kende beschouwing over de binnen huis-architectuur. .Is het moderne interieur wel gezel lig?" was sprekers onderwerp. De heer Mesquita wilde zich Lot een paar hoofd punten bepalen. Het is de taak van de huidige binnenhuis-architect, om de zelfwerkzaamheid van het publiek aan te wakkeren. Al enige jaren strijden de binnenhuis-architecten tegen de z. '-►sch en pogen zij meer realiteitsbesef u' kweken. Spreker gaf een uitgebreide Zaal handbal in Musis In de damesafdeling bleven Zatcrdaj de verrassingen achterwege. Urli behield de leiding door Micro er onder te houden en Esca verzekerde zich de veilige tweede plaats door de aan val van Swift te weerstaan. Doordat Thor en VHVO de puntjes deelden klom Thor 'n plaatsje op en zo kreeg VHVO bijna aansluiting met de reet va n' het peloton. UDI 6 6 0 0 1-2 53—12 ESCA 6 5 1 0 10 37—13 Swift 6 2 3 1 5 10—22 THOR öl 3 2 4 25—45 Micro 6 1 4 1 3 22—36 VHVO 6 0 4 2 2 17—36 Uitslagen: Swift—ESCA 11; VH VO—THOR 5—5; UDI—Micro 13—5. Swift begon tegen Esca goed door na vijf minuten de leiding te nemen. De vreugde was echter van korte duur, want Esca werd wakker en nam nog voor de rust een 31 voorsprong. Ook in de tweede helft bleef Esca sterker, maar voor de cirkel van Swift wilde het niet al te best vlotten en bovendien was de Swift-keeper in uitstekende vorm. Het bleef bij één Esca-doclpunt: 4—1. Thor was tegen VHVO aanvankelijk beter op toeren dan de Velpse meis jes en de voorsprong, die bij de rust was veroverd was alleszins verdiend te noemen. De tweede helft bracht een overvloed aan spanning en het spel wei;d onder deze omstandigheden niet beter. Met de puntenverdeling (55) konden beide partijen tevreden "zyn. In het begin van de wedstrijd Udi Micro leek een verrassing op til te zijn, want nadat de Micro's eerst een 10 voorsprong prijs hadden moeten geven, kwamen zij nog eens met 31 voor te staan. Toen werd er aan Udi- zjtde plotseling veel beter geschoten en begon het tij te keren. Bij rust was het 74 voor Udi geworden en daarna was Micro uitgespeeld. De Udianeu vonden nc?g zes keer'het net en Micro nog een keer: 135. Bij de heren gaat UDI, zo mogelijk met nog groter vertoon van macht, eveneens op kop. Nu was Swift liet kind van de rekening. Micro deed wat uw voorspellci al als mogelijkheid tipte en verraste Tlior. Het was lang geen onduidelijke overwinning ook (2214). Het ziet er naar uit dat de strijd om de tweede plaats interessant wordt. Nog staat ESCA op de tweede plaats door een grote zege op Anna, maar Micro speelde een wedstryd min der en kan nog gelijk komén. Hier is de stand:. UDI 0 0 16 244—U2 ESCA S 6 2 12 178—: Micro 7 5 2 0 10 129—109 THOR 7 4 3 0 3 109—113 ARMA 7 2 5 0 4 99—150 Swift 7 1 6 0 2 80—123 DOS 8 0 8 0 0 48—173 Uitslagen: ARMA—ESCA 14—32; THOR Micro 14—22: Swift—UDI 9— 30. Uitgespeeld werd de wedstrijd ESCA—ARMA 28—13. Deze keer nam ESCA cegen ARMA geen halve maatregelen, want reeds na tien minuten spelen was het 80 geworden. De gr.-witte meerderheid bleef gedurende de hele wedstrijd be staan en omdat de ESCA-schutters er zin in hadden, beleefde de ARMA-kee- per een zware dag. Hij moest 32 keer de bal uit zijn net halen; zijn collega aan de overzijde 14 maal. Hierna wer den nog de zes minuten uitgespeeld, die er de laatste keer bij ingeschoten waren. Zes minuten waren juist vol doende om nog acht doelpunten te scoren, tw. zes voor ESCA en twee voor ARMA waardoor de uitslag van de wedstryd 2813 werd. Voor half-time wogen Thor en Micro goed tegen elkaar op. Thor nam eerst enkele keren de leiding maar Micro gaf geen krimp en toen er voor rus ten werd geblazen stond het 66 ge lijk. In de tweede helft zakte het tempo aan Thor-zyde aanmerkelijk, terwijl Micro de kracht op kon brengen om door te gaan. Dit leverde de blauwen zoveel voqr'deel op dat de 2214 uit slag aanvaardbaar was. Bij SwiftUDI waren belde keepers goed op dreef; dat er toch een groot Kampioenschappen "53 Arnhemse Kegelhond Te Wageningen werden op 14 en 15 Februari wedstrijden om de persoonlij ke kampioenschappen 1953 van de Arnhemse Kegelbond gehouden 3 maal 20 ballen). De wedstrijden op de ge vlakte banen waren zeer geanimeerd en er is vaak zeer goede kegelsport ten beste gegeven, o.a. noteerden wy van G. Peters Arnhem een serie van 162. In de ochtenduren van Zondag was de strijd het hevigst en het deed goed dat enkele nieuwelingen van zich af beten met goede series. Jammer dal voor enkele kegelaars twintig ballen achter elkaar te zwaar bleek. Einduitslag heren: 1 en kampioen (derde maal achtereenvolgens) G. La- sonder, Arnhem. 460; 2 W. Reussink. Arnhem, 427; 3. Th. Wïilemsen Arn hem, 426; 4 H. Bongers Arnhem, 396; 5 H. Paap Ede. 395. Dames: 1 en kampioen mevr. Lason- der Arnhem, 377; 2 mevrouw Ungcr Arnhem 355; 3 mevrouw Bitter Arn hem 349. Het volgend weekend worden de club-kampioenschappen op de zelfde banen gehouden. Tiller van Basten won 3e prijs te Den Haag Aan de nationale kampioenschappen gewichtheffen tweede klasse, welke te' Den Haag gehouden werden, is weet voor het eerst sinds jaren deelgenomen door twee leden van Achilles te Arn hem. Van deze twee in Nijmegen woon achtige leden nam W. v. Basten deel in het licht-zwaargewicht en de jeug dige F. H. v. Soelen in het midden gewicht. W. v. Basten gelukte 'toni In zyn af deling beslag te leggen t>p de derde prijs. Hij verrichtte zijn oefeningen zo stijlvol, dat de voorzitten van de or ganiserende vereniging bij de uitrei king van de prijzen hem mededeelde dat het hem speef dat er geen stijl- prijs beschikbaar was, daai anders Van Basten hiervoor in aanmerking was gekomen. Zyn resultaten waren als volgt: Drukken: 75 kg SU kg. en 82.5 kg. Trekken: 80 kg.; 85 kg. en 87.5 kg. Stoten: 100 kg.; 105 kg. en 110 kg- Zyn totaal van de drie Olympische oefeningen was 280 kg. F. H. v. Soelen, paa sinds enkele maanden lid van de vereniging, presteerde het om de eervolle 9e plaats te bezetten van de 18 deelnemers Ook hij belooft voor de toekomst zeer veel Zijn resultaten waren in het midden gewicht: Drukken: 70 kg; kg. en 75 kg. Trekken: 67.5 kg.; 72,5 kg. en 75 kg. Stoten: kg.; 95 kg. en 100 kg. Zijn totaal van de drift Olympische oefeningen was 250 kg. ZAALHANDBAL IN ELLECOM In Ellecom staan Woensdagavond twee Arnhemse eerste klas wedstrijden op het programma. De dames van Thor ontmoeten daar n.l. Esca cn <le heren Swift. De kansen staan voor de heren ongetwijfeld wat gunstiger dan voor de dames, die in de eerste ont moeting tegen Esca een grote neder laag moesten incasseren. In Ellecom zal het wel zo'n vaart niet lopen maar de punten zullen wel naar Esca gaan. De heren van Thor moeten, als zij in hun sterkste opstelling kunnen spelen, van Swlft kunnen winnen. Komen belde ploegen echter verzwakt in het veld clan valt de uitslag met geen mo gelijkheid te voorspellen. Voor de Rhe- dense competitie wordt alleen gespeeld H.V.G.Rheden en hierbij heeft Rhe- den de beste winstkansen. uitleg aan het begrip gezelligheid. Dit wil in de eerste plaats zeggen, dat men zich op zijn gemak moet voelen, ook geestelijk. Naast dit element van ge mak, moet er in de woning een feeste lijk element zyn. Bij een van de laatst gehouden meubellentoonstellingen, i: niet zonder reden de noodzakelijke be weeglijkheid in een duidelijk Jicht ge steld. De woninginrichting is een ernstig spel. waarbij de beweeglijkheid een belangrijke voorwaarde voor het verkrijgen van gezelligheid is. De binnenhuis architect zal u niet vertellen hoe het eigenlijk hoort, aldus de heer Bueno de Mesquita. maar wel zal hij -de mogelijkheden die er zyn schetsen. Hij zal u tonen, welke ver anderingen er kunnen plaats vinden. Aan de hand van een aantal voor treffelijke lichtbeelden', toonde spreker aan, boe men een logische en prac- tische ruimteverdeling verkrijgt; hoe van een in grote steden veel voorko mend zolderkamertje met zeer beperk te mogelijkheden bijvoorbeeld, iets aar digs te maken is. Ruimte in een wo ning, hoe klein ook, is van fundamen teel belang, ook voor het kind Voor de eerstkomende twintig jaar zag de heer Bueno de Mesquita voor de binnenhuis architecten oen taak met beperkte mogelijkheden, als gevolg van een noodzakelijk geworden aanpassing aan de werkelijkheid. Immers, men zal rekening moeten houden met betrek kelijk kleine woningvuimten en beperk te geldmiddelen. Aan een stadium van royals Amerikaanse of Italiaanse wo ningen. waarin de binnenhuisarchitect zich zou kunnen uitleven, zyn we vc alsnog niet toe. doelpuntenverschil ontstond toont wel heel duidelijk aan waar het grote ver schil tussen deze ploegen school n.l. in de voorhoede. Werden de Udi-aanvalien met vaart opgezqt en afgewerkt, bij Swift mankeerde het aan vaart en af werking. De Udianqn hadden dan ook geen moment gevaar te duchten van dit Swift. De eerste helft leverde een 132 voorsprong voor Udi op en bet einde kwam met 30—9. CKB Gelderland vergaderde Zaterdagmiddag waren de Christe lijke korfballers uit Gelderland naai de Veluwezoom gekomen om in ,,Re- hoboth" de voorjaarsvergadering te houden. Het was een goede vergade ring. in echte C.K.B.-sfeer. De voor zitter. de heer W. A. Pleysier, her innerde aan de ramp, die ons volk getroffen heeft. Met eerbied werden de slachtoffers herdacht. Geen C.K.B.- er bleef achter om hulp te verlenen, ook Gelderland zal niet achter blijven om de helpende hand te bieden-. Met Ps. 39 sprak'de voorzitter: Wat ver wacht ik, o Heer. mijn hoop is op U. Tot de leden klonk de opwekking: Wees sportief, betoon naastenliefde en activiteit. Ook bij liet komen van een wedstrïjdloze Zondag zullen de Chris telijke bonden hebben te tonen wie ze zijn. De reisgeldregeling toont, dat men iets voor elkander is. De decen tralisatie van Zuid-Holland-Zuid en Friesland is met een proef om te ko men tot zeven Christelijke bonden. De nieuwe competitieleider, de heer P. Teunissen te Wageningen, deed me dedelingen over de op 7 Maart aan vangende competitie, een halve voor- jaavscompetilie. De scheldsrechters- cursus kan niet doorgaan; spelregel avonden zullen worden gegeven. De hopfdelijke omslag Is een «.be langrijk punt, dat alleen in Gelderland voorkomt. Voor een. nieuwe regeling waren twee voorstellen: van de heer Rozeboom van D.K.O.D., bedoeld om de sterkere verenigingen als DKOD, SSS en DVO zwaarder te belasten ten gunste van zwakkere verenigingen als Belre en Vios èn een bestuursvoorstel de omslag van 1953 voor 60pCt. te berekenen. Men zal elkander blijven helpen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Besloten werd de compositie voort aan te laten beginnen in September. Dit biedt grote voordelen: meer tijd ruimte en men houdt ook in,-, de win ter de leden vast: korfbal ls echter geen modderballet. De junioren begin nen in het voorjaar. De Gelderlanddag kan op Paas maandag niet in Oosterbeek worden gehouden, omdat de velden niet be schikbaar zijn. D.V.O. te Bennekom zal pogingen in het werk stellen de Gelderlanddag te doen houden op Hoe- kelum. Mocht ook dit niet doorgaan, dan zal men proberen of E.S. te Arn hem kan helpen, VEELBELOVEND INTERNATIO NAAL CRICKETSEIZOEN De Internationale Cricketwedstryd NederlandAustralië zal op Donder dag 16 Juli a.s. gespeeld worden op het terrein van de Haagse Cricketclub te Den Haag. Van 1 tot en met 9 Augustus maakt een elftal van de MCC een reis door ons land. Het volgende programma is samengesteld: Zaterdag 1 en Zondag 2 Aug.: HCCMCC, terrein Haagse Cricketclub te Den Haag, Maandag 3 en Dinsdag 4 Aug. Flamingo'sMCC terrein PW te Enschede, Donderdag 6 Aug. NCB-elftalMCC te Amsterdam, terrein VRA, Zaterdag 8 en Zondag 9 Aug.: Nederlands elftalMCC te Haarlem, terrein Rood en Wit. De Flamingo's touren dit komend seizoen door Engeland van Dinsdag 11 Augustus, tot en met Zaterdag 22 Augustus. Onder meer zal een wed stryd tegen de MCC op Lord's ge sp ld worden. De weerrapporten van hedenochtend te 7 uur, verstrekt door het K.N.M.L t„ De Bilt, over weer, wind m/s., tem peratuur en neerslag in de afgelopen 24 uur luiden als volgt; Helsinki; sneeuw, ZZO 8, 4, 3 mm. Oslo: mist, NNO 1, 7, 0.4. Stockholm: regen, WZW 4, 2, 0.5. Kopenhagen: motregen, WZW 10, 1, 0.1. Londen: geh. hew., W 1, 3, 0. Amsterdam: motregen, ZW 8, 1, 0.1. Brussel: onbew., ZW. 3, 3„ 0. Parijs: onbew., windstil, 4, 0. Bordeaux: geheel bew., NNO. 5, 0, 0 mm. Nice: licht bew., NNW 5. 3, 0. Warschau: motregen, WZW 4, 6. 0.1 mm. Berlyn: geh. bew., W 5, 2, 0.1. Frankfort: onbew.. windstil, 7, 0. München: mist, windstil, 14. 0. Ziirich: geh. bew,, NO 3, 7, 0.1. Wenen: sneeuw, NW 5, 5, 0.1. AZC 1882 verloor van AC en PC Amersfoort In een zeer goede en uitermate boei ende wedstrijd, heeft de Amersfoortse eerste klasser A.Z. en P. C. gister avond een gelukkige 64 zege bevoch ten op A.Z.C'. 'S2. Hoe spannend het verloop van deze strijd was, blijkt onder meer uit het feit, dat 'c AZ.C.-ers zes en de Amersfoorters driemaal tegen paal of lat schoten. Vrij spoedig reeds namen de Amersfoorters de leiding: nadat eerst W. Mosterd de paal had be werkt, deed zyn broer Theo (de beken de doelman van "f G'öoi) het beter, door zuiverder te schieten: 01. On middellijk na het uitzwemmen was de stand weer gelijk, toen J. Schens de overigens goed spelende doelman van grote afstand wist te verschalken. A.Z.C. bleef sterk op de aanval spe len. Tot driemaal toe belandden scho ten van Hendriks en J. Schens tegen het houtwerk, aleer laatstgenoemde de stand op 21 kon brengen. Uit een strafworp bracht F. Mosterd de partyen weer op gelijke voet en zeer tegen de verhouding in werd het zelfs 23 door W. Mosterd. A.Z.C'. startte de tweede helft met een hevig offensief, doch tot driemaal Loe ranselde- de Amersfoortse keeper practisch onhoudbare schoten van Zieek uit zijn doel. Een tattisch bal- Jetje van J. êcliens had evenmin succes. A ande- andere kant bleven de drie gebroeders Mosterd zeer ge- aarljjk. Uit een goede combinatie van dit drietal schoot G. Mosterd 'egen de paal: snel maakte Brussen zich mees ter van de bal, plaatste goed door naar Zieck en liet volgende moment lag de bal in het net: 33. Door dezelfde speler werd het 43, een stand die een juister beeld van de krachtsver houding aangaf. De Arnhemmers ble ven aanvallen, doch het wilde niet lukken. J. Schens schoot wederom tegen de lat. W. Mosterd deed het be ter 44. Bijnawas A.Z.C. weer aan de leiding, doch het scherpe schot van Zieck kwam 'niet verder dan de blnr nenkant van de paal. Door nog twee doelpunten van de familie. Mosterd (waarvan één uit een strafworp) kwam de eindstand met 46. Voor AZC is nu evenals voor Nep tunus de wintercompetitie ten einde. Vóór het zomerseizoen wachten nu de bekerwedstrijden, waarvoor beide ploegen niet bijzonder gelukkig hebben geloot. Medio April trekt Neptunus naar Haarlem, om de strijd met de hoofd klasser H.V.G.B. aan te binden, ter wijl A.Z.C. omstreeks die tijd het Haagse Zian op bezoek krijgt. Uitslagen kring ArnhemNijme gen: Dames: EscaNeptunus ii 24; AZC—Natanda 4—3. Heren: AZC IV—Esca 2—7; AZC II Neptunus 111 31; E. Z. en P. C. Natando 61. Dick van Rijn spreekt vopr AZC 1882 De bekende radio-reporter Dick van Rijn zal Zaterdag 21 Februari ln de Volksuniversiteit als gast-spreker van AZC 1882 een causerie houden over de Olympische Spelen te Helsinki. De prettige en boeiende wijze, •aarop deze verslaggever tijdens de laatste spelen diverse waterpolo- en hockeywedstrijden versloeg, wettigen de verwachting voor een boeiende avond. Na afloop van de lezing Is er gelegenheid tot het stellen van vragen op sportgebied aan de heer Van Rijn. Daar het batig saldo van deze avond zal worden afgestaan aan het Ram penfonds, heeft het bestuur van AZC gemeend de avond voor iedereen toe gankelijk te stellen, uiteraard voor zover het aantal beschikbare plaatsen dit toelaat. Zolang de voorraad strekt zijn toegangskaarten 75 cent ver krijgbaar bij de volgende adressen: I. Bergerfurt, Paulus Potterstraat 19. B. Companjen, Röellstraat 7 en W. Schens, Koningstraat 49. Aanvang der avond te 19.45 uur, OOSTERBEEK Hardnekkige brand Hedenmorgen te 10.15 uur werd een begin van brand ontdekt in het rieten dak van de villa „De Schouw" aan de Jhr. Nedermeyer v. Rosenthalweg 3 te Oosterbeek, bewoond door de familie Herjnis. Het vuur baande smeulend zyn w door het riet, De brandweer was spoe dig te plaatse en begon -de bestrijding met een vijftal slangen. Onderwijl had men, daar het vuur zich nog altyd concentreerde in bet dak, gelegenheid alle meubels in veiligheid te brengen. Hoe hardnekkig het vuur stand hield j moge blijken uit het feit, dat na een uur krachtdadige bestrijding nog steeds vlammen uitsloegen. Gelukkig wist men de benedenbouw te behouden. Om 12 uur was men de brand meester. De oorzaak moet worden gezocht In een defect aan de schoorsteen. De brandweer stond onder de bekwame leiding van brandmeester Kardol. De commissaris van politie, de heer De Groot, was aanwezig en de politie regelde door omleiding het verkeer. Het huis was verzekerd. Steun aan Rampgebied Door de Ver. van Ned. Gemeenten is tot de gemeentebesturen een aanschrij ving gericht, waaruit blijkt dat i het adopteren van gemeenten uit het rampgebied gecoördineerd wil zien. In dit verband wordt gevraagd even tueel van de bereidheid tot hulpver lening door gemeenten mededeling te doen aan het bureau der Ver. Ned. Ge meenten. Bij B. en W. bestaat geen voorkeur voor een bepaalde gemeente. Zy willen het bureau mededelen, dat Renkum gaarne bereid is aan getroffen ge meenten hulp te verlenen, ook door be schikbaarstelling van personeel. Aankoop >an grond Wij deelden reeds mede. dat de i-aad voorgesteld wordt 54 woningen te bou wen in de Noord-Oosthoek van de Dennenkamp te Oosterbeek. Than: stellen B. en W. "voor nog twee ter reinen in de nabijheid aan te kopen aan de Dennenkampweg, groot 1314 vierk. meier en 140.5 vierk. meter. Er zal in totaal een bedrag van 5.85' mee gemoeid zijn. Ook wordt voorgesteld 5 vervallen panden aan de Cornelis Koningstraat te Oosterbeek aan te kopen voor 5000 en op de plaats zal een blok van drie huizen worden gebouwd. B. en W. stellen de raad voor te Oosterbeck ook gronden aan te kopen aan de Nedermeyer van Rosenthalweg, de Acacialaan en de Hogeweg, ten be hoeve van wegenaanleg en om de mo gelijkheid van woningbouw te openen 124 woningen). De oppervlakte be draagt pbn. 7000 vierk. meter, de to tale aankoopsom 11.000. Voor we genaanleg zal 10.000 benodigd zyn. EBEN-HAÊZER In het gebouw Eben-Haëzer zal Woensdag a s. te 19.30 uur een kerk dienst gehouden worden, waarin ds. Treure, Nederlands Hervormd pre dikant te Ederveen, hoopt voor te gaan. VOOR HET RAMPENFONDS. Het personeel van de N.V. Ned. Rub berfabrieken te Heveadorp heeft ook een inzameling gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. Gedeeltelijk, vond deze inzameling plaats door inhouding van een bedrag op het loon of salaris en door afstand van snipperdagen. De opbrengst be droeg 7063,84. Door de vennootschap is dit bedrag verdubbeld, zodat de totaalopbrengst 14.127,68 bedroeg. HETEREN VOOR HET RAMPENFONDS. De inzameling voor het Nationaal Rampenfonds heeft tot op heden op gebracht: te Driel 2292.03, te I-lete- ren 2650,90 en te Randwijk 3055, ir. totaal 7997,95. Onzp plaatsgenoot kapper W. Broekman leverde ook een aardige bij drage door één dag te wérken voor het Nationaal Rampenfonds. De op brengst bedroeg ongeveer 40. FRUIT- EN GROENTEN VEILING ARNHEM De noteringen van 16 Februari 1.1. bij de Gelderse Fruit- en Groentenvei- lmg te Arnhem waren al§ volgt: Fruit: Brajnly seedling 6—7; Goud- reinet 316; Gieser Wildeman 614; Jonathan 324; Lemoen 810; Pre sent van Engeland 316; St. Remy 36. Groenten: Andijvie 9698; Kool raap 25: Knolselderij 2435: Peter selie 5: Prei 955; Spruiten geschoond I 73; idem ongeschoond 1-750; Uien 17—18; Veldsla 109; Wortelen 15; Wit lof I 4546, idem II 3637. Cheques bij zakken vol tegelijk „By ons kantoor in New York wor den cheques 'in zakken vol binnenge dragen", sprak gezagvoerder R. Brands van de „Westerdam" van de Holland-Am. lijn. Gisteravond arri veerde hij met zijn schip te Rotterdam en bij de vracht, die hrj naar Neder land bracht, bevond zich een ambu- lance-auto. die een fabrikant aan de Koningin heeft aangeboden voor de geteisterde gebieden. Verder waren er ongeveer dertig ton goederen, ln hoofdzaak kleding, aan boord, die bij een waren gebracht door de Ameri kaanse bevolking. De havenarbeiders te New York waren in staking, doch deze goederen voor de slachtoffers werden daarin niet betrokken en ingeladen, a.lsof er niets aan de hand was, De goederen, die voor liet. Roodé Kruis bestemd zijn, namen 15000 kubieke voet ruimte in. DIEFSTAL TIJDENS WATERSNOOD De politierechter te Den Haag heeft M. R. en M. C. O. veroordeeld tot ieder zes maanden met bevel tot gevangen houding. R. en O. hadden in de avond van de eerste Februari een hoeveelheid kabel van het strand gestolen. De stroom had de kabel blootgewoeld en verdachten hadden toen bun slag ge slagen. De officier had eenzelfde straf geëist. H. S., de echtgenote van boven genoemde O. werd wegens medeplich tigheid tot. één maand gevangenis ver oordeeld. De officier had twee maan den geëist. De Spaanse nationale coöperatieve rjjstbouw vereniging heeft beslo ten tien ton ryst van de eerste kwali teit aan de slachtoffers van de over stromingsramp in Nederland te schen ken. Exporteurs uit de omgeving van de Spaanse stad Xeres kondigden aan dat zij binnenkort een voorraad wijn en cognac naar Nederland zullen zenden ten bate van de slachtoffers. Het kabinet van de Australische staat Victoria heeft besloten ongeveer 42.500 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland en Engeland. De door de burgemeester van Melbourne georganiseerde geldinzameling heeft reeds meer dan ion.000 gulden opge bracht. De financiële commissie van hef stadsbestuur beval aan 17.000 gul den beschikbaar te stellen. De Zwitserse bond van verbruiks coöperaties heeft in het afgelopen weekeinde een eerste transport brand stoffen en laarzen ter waarde van 33,000 Zwitserse franken verzonden. Nieuwe transporten zijn in voorberei ding. De gemeenteraad van Straatsburg heeft een bedrag van twee millioen Franse franken ter beschikking ge steld van de slachtoffers in Nederland, België en Groot-Brittannië. Generaal Hutchinson, commandant var de Amerikaanse luchtstrydkrach- ten in Marokko, heeft Maandagmiddag te Rabat een chèque aan de consuls- generaal van Nederland. België en Groot-Brittannië overhandigd met het bedrag dat door inzamelingen in de Amerikaanse kolonie in Marokko werd bijeengebracht. Het bedrag van de door de Oosten rijkse vakbond georganiseerde inteke ning voor de slachtoffers van de over stromingen in Nederland heeft Maan dagavond de 1.S00.000 schilling over- O In de myn Laura te Ejgclshoven geraakte gistermiddag de 42-jarige hvdphouwer J. A. Haan uit Ni ouwen- hagen in de laadplaats op de 37S me ter verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rydende locomotief, Tijden? het transport naar het ziekenhuis overleed hij aan de verwondingen. H, was gehuwd en va der van 3 kinderen. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebcek werd in de afgelopen nacht de 43-jarige hou wer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aangetroffen aan de voet van eer. opbraak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Dit slachtoffer laat een vrouw met 7 kin deren achter. Het onderzoek naar de toedracht van het S. overkomen onge val is nog gaande. Gat in de dijk bij Bruini&se gedicht Het eerste gat in de Oude Dyk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Ooster- land, die doorbrak op Zondagavond 1 Februari 's avonds 5 uur, waardoor de Bruïnisser polder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in. deze dijk moeten worden gedicht, eer be gonnen kan worden met het droog- malen van de polder Bruinisse. In de buitendijk zyn geen gaten. Deense soldaten in honger staking Tweehonderd soldaten van de Deen se artillerie ie Aarhus in Jutland zijn Maandag in hongerstaking gegaan uit protest tegen verlenging van de dienst tijd. De betrokken eenheid is de enige in Aarhus die het half jaar extra zou moeten dienen. De rest zwaait ln Mei a.s. af na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het Zuiden van Jut land verlieten honderd soldaten de ka zerne. De bevelvoerende officier slaag de erin 65 van hen te bewegen lenig te keren, de 35 anderen begaven zich naar het station van Aabehnrae, waar hun bevel werd gegeven naar de kazernes terug te gaan. Een man die weigerde, werd gearresteerd. De oorzaak van de verschillende diensttijd van de eenheden van het leger is een gevolg '-an het gebrek aan kazerneruimte. De diensttijd is ver lengd van twaalf maanden lot acht tien maanden. Met de beschikbare ka- zerneruimte kan slechts de helft van de troepen achttien maanden onder de wapenen worden gehouden. Al het personeel van de luchtmacht dient achttien maanden, dat van de marine vijftien. Onderhoud van Eisenhower met congresleden President Eisenhower za' Donder dag een onderhoud hebben met de re publikeinse en democratische Congres leiders voor een beschouwing van de militaire toestand in de wereld, aldus heeft senator Taft te Washington me degedeeld. "Men meent te weten, dat generaal Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, een overzicht zal geven. Taft zeide, dat voornamelijk zal wor den gesproken over Korea en het Ver re Oosten in het algemeen. Israël spreekt Russische hcschuldigingen, tegen De premier van lesraëi, Davtd Ben Goerion, heeft in het parlement nog eens met nadruk ontkend, dat de aan slag op de Russische legatie tc Tel Aviv met medeweten van de politie zou zijn gepleegd, zoals de Russen ver klaard hebben. De Russische gezant had een voorstel tot politiebescher ming in de tuin van de legatie afge wezen, DE BRITSE TROEPEN IN DE SUEZ-KAN AALZONE Van gezaghebbende zijde is verno men, dat een zeiter aantal Britse een heden binnenkort uit de zóne van het Suez-kanaal teruggetrokken zal wor den. Verwacht wordt, dat in de ko mende weken drie bataljons infante rie zullen vertrekken, twee hiervan naar Engeland en het derde naar Cyprus. Andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Enge- lan.l om deel te nemen aan de kro ningsplechtigheden. Een bataljon ls onlangs naar Kenia vertrokkèn. schreden. Op de lijst van de regering is een bedrag van 958.000 schilling in getekend. De stad Wenen ontving 1.027.000 schilling voor de slachtoffers. Maandagochtend was door de geldinzamelingen van het Zweedse Roode Kruis en de Zweedse radio- omroep een bedrag van 7.900.000 kronen bijeengebracht, De Nederland se gezant, de heer W. A, A. M. Da niels, bracht Maandag een bezoek aan het comité van het Zweedse Roode Kruis, waar de gezant uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de hulp. Ko ning Gustaaf Adolf en koningin Louise evenals de heer Daniels woonden Maandag een door het Roode Kruis georganiseerde plechtigheid in een kerk te Stockholm bij. Brieven van Lezers Op naar het millioen Geachte Redactie, Het is merkbaar, dat na 14 dagen onafgebroken collecteren voor het „Natiqnaal Rampenfonds" de stroom van geldelijke giften ln onze stad be gint af te nemen. Dit is natuurlijk volkomen te begrijpen, na het grote aantal offers welke door de Arnhemse bevolking reeds gebracht is. Het mil lioen is bijna vol en de giften ln goe deren zijn zeker niet gering geweest, Wy kunnen rustig zeggen, dat Arnhem hier een topprestatie heeft geleverd en dat velen meer hebben gegeven dan hun financiële positie eigenlijk toe laat. Er is echter veel, zeer veel geld nodig en iedere gulden is van groot belang. Wij kunnen echter aannemen, dat de guldensstroom langzaam maar zeker tot. staan komt. Er bestaat echter nog een mogelijk heid voor de Arnhemse bevolking om de kroon op haar werk te zetten, zon der dat hiervoor geldelijke offers ge bracht behoeven te worden, n.l. op de volgende wijze: Door op een populaire plaats in Arnhem, b.v. op het Velperplein in het park tegenover Rotonde een stuk grond af te bakenen, waarop iedere inwoners onder het motto „Geeft ko per en lood, aan gebieden ln nood", zijn offer in een dezer beide metalen kan deponeren. Bijna iedere inwoner heeft wel iets op dit gebied te missen, al is het ook nog zo klein. Wy, denken b.v. aan de veelal lelijke, tot bloemenvaas of asbak getransformeerde granaat- hulsen, oude kranen, waterleidingpij- pen, sokkels van gloeilampen enz. enz. In de bezettingstijd wilde het koper maar niet te voorschijn komen, maar nu staan de zaken anders. Indien een ieder zijn zolder of kelder eens grondig nazoekt kan het een grote berg wor den. Wellicht is er een Instantie te vinden welke zleh met de organisatie wil belasten. Medewerking van de Arnhemse Pers, een omroepauto en een paar Hoempa-orkesten met span doeken kunnen wonderen verrichten. De bona-fide handelaren ln oude me talen zullen zeker de hoogste waards voor het resultaat betalen. Een en an der misschien na te volgen door an dere steden. Met de meeste hoogachting^ J. Koenen. J. P. Heijestraat 10, Arnhem. Waar onze schepen zijn Boissevaln, Yokohama-B. Aires, 15-2 v. Kobe n. Hongkong. Maetsuycker, 16-2 v. Tj. Prlok n. Fre- mantle. Prins Frederlk Willeni, 20-2 V. Gan- dia te R'dam venv. Prins Willem IV, nacht 16/17-2 te R'dam venv. Rijn kerk, Calcutta-R'dam, 16-2 Aden venv. Stad Arnhem, 17-2 v. Savona teMor- phou Bay venv. Tjibantjct, 15-2 v. Kobe n. Hongkong. Waterman, Pusan-R'dam, 16-2 260 N.O. Formosa-Singapore. Aagtekerk, R'dam—Sydney, pass. 16- 2 Kreta—Port Said. Boschfontein, A'damO.-Afrika, 16-3 te Mombasa verwacht. Fairsea, A'dam—Sydney, 16-2 200 m. N.O. FinisterrePort Said. Indrapoera, R'damPriok, 17-2 te Be- lawan venvacht. Jagersfontein, O.-Afrlka—A'dam, p. 16-2 Ouessant—Southampton. Maasdam, CuracaoHavana, pass. l">-2 Lucretia PntCuba. Nnordam, 16-2 van R'dam te New York. Oranjefontein, A'damZ.-Afrika, 16-2 van S ou tha nip tonTeneri f f e. Oranjestad, Cristobal—A'dam, 16-2 Cartagena gep.—Aruba. Rijndam, R'damNew York, 16-2 van Cobh. Amsteldjjk, New Oorleans—R'dam, 17-2 te Havana. Arkeldyk, 16-2 van Golf v. Mexico te Rotterdam. Edam, New YorkR'dam, pass. 17-2 VllsslngenAntwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, A'damTj. Priok. 16-2 140 m. W.t.Z. Minikoi— Belawan. Kota Baroe, BaltimoreN. Orleans, 16-2 Key West gepasseerd. Stad Dordrecht, R'dam—Palermo, 16-2 van Gibraltar. Waterland, A'damBuenos Aires, 17 2 te Montevideo verwacht. Westerdam, 16-2 van New York te R'dam, Dulvendyk, R'dam—Vancouver, 14-2 van San Francisco. Gaasterkerk, O.-AfrikaA'dam, pass. 16-2 Kaap Palmas—Teneriffe. Hoogkerk, R'damJapan, 17-2 te Ge nua. Laurenskerk, CalcuttaR'dam, 17-2 te Antwerpen. Lissekerk, Perz. GolfR'dam, pass. 17-2 FinisterreHamburg. Posities KI.M-niachines Thuisreis: De Tilburg ls gistermid dag op Schiphol geland: De Utrecht is gistermiddag op Schiphol aangeko men: De Delft wordt vanmiddag kwart voor drie op Schiphol verwacht; Ds Soerabaja is vanochtend in Calcutta aangekomen; De Gouda ls vanochtend uit Tokio naar Okinawa vertrokken: De Amsterdam moest vannacht uit Djakarta naar Bangkok vertrekken. Uitreis: De Eindhoven is te midder nacht uit Bangkok naar Djakarta ver trokken: De Pontianak is vanmorgen uit Karachi vertrokken en wordt van middag in Bangkok verwacht; De Walcheren ls vanochtend in Belroeth aangekomen: De Overloon (emigran tencharter naar Auckland) is vanoch tend 8 uur uit Rome vertrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3