Sociale hulp voor geëvacueerden Van het khaki naar de baggerlaarzen Zo anders dan andere.,. EVACUATIE VAN ZIERIKZEE IS VOLBRACHT E.V.C. schrijft vakbonden over de besteding gelden Rampenfonds De Bereikte waterhoogten van stormvloed NI GELDERS DAGBLAD DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Vele vrijwilligers ingeschakeld (Speciale berichtgeving J^E HULP, welke van alle zijden, zowel door particulieren, instellin gen, bedrijven, diensten als ook door het buitenland wordt en is aangeboden ter leniging van de rampzalige gevolgen van de watersnood, heeft de laatste dagen zulke grote en bovendien ook veelsoortige af metingen aangenomen, dat de minister van Maatschappelijk Werk, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, besloten heeft de sociale hulpverlening te coördineren. Deze coördinatie is in banden gesteld van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Deze beeft de uitvoering van de sociale hulpverlening, alsmede de coördinatie van alle hulpver lenende organen op dit sociale terrein opgedragen aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, Laan Copes Aan Cattenburgh 46, Den Haag, tel. 115656, 180502 en 180358. Deze uitvoering staat onder direct toezicht van de Commissaris der Koningin. Alle sociale hulp, welke geboden wordt, in welke vorm ook, wordt aan gevraagd bij en verzorgd door de stichting. Zij gebruikt daarvoor alle hulp, die door de genoemde hulpbron nen beschikbaar wordt gesteld. Naast de coördinatie van alle parti culiere, kerkelijke en overheidsbe moeiingen met betrekking tot de so ciale zorg voor de evacué's en ramp slachtoffers, zal de stichting een zeer nauw contact tot stand brengen met alle officiële organen en instellingen, welke met evacué's en rampslacht offers te maken hebben. In die gemeenten, waar veel evacué's zijn ondergebracht, zijn reeds tijdelijk maatschappelijke werksters Ingeschakeld. Zij hebben tot taak alle evacué's persoonlijk op te zoeken, om de moeilijkheden op te vangen en eventuële complicaties op te lossen. Door maatschappelijke werksters te „lenen" kan een aflossingssysteem ge volgd worden. Verder zijn er ook enige gezinsverzorgsters ingeschakeld. Ook hulpcolonnes van vrouwelijke vrijwilli gers zijn ingeschakeld. De taak van deze vrijwilligsters, die in groepsver band zullen werken en worden onder- KUNST „Bouwen in Nederland" Onder auspiciën van het Royal In stitute of British Architects zal van 25 Februari tot 28 Maart a.s. in de Henry Florence Hall, het gebouw van dit instituut te Londen, een ten toonstelling worden gehouden van het werk, dat Nederlandse architecten na de tweede wereldoorlog hebben ont worpen of tot stand gebracht. De titel is „building in the Netherlands" (bouwen in Nederland). De expositie zal worden geopend door de Neder landse ambassadeur te Londen, mr. D. H. Stikker. Door middel van een vijftigtal pane len en maquettes wil men het type rende laten zien van hetgeen in Neder land de laatste jaren is gepresteerd dan wel verwezenlijkt zal worden op het gebied van de bouw van huizen, kerken, scholen, industriegebouwen, waterbouwkundige werken, enz. De noodzakelijk geachte versobering ten gevolge van de financiële positie van Nederland heeft er toe geleid, zo deel de men ons mede, dat tal van voor schriften hun invloed op de architec tuur hebben doen gelden. De tentoon stelling wil echter duidelijk maken, dat desondanks de Nederlandse archi tectuur op een hoog peil staat. De entree van de expositie wordt gevormd door een aantal karakte ristieke landschapsfoto's en een reeks foto's over de strijd tegen het water. Een maquette van de hoogtekaart toont aan, dat een groot deel van Ne derland beneden de zeespiegel ligt. Afzonderlijk documentatiemateriaal biedt deskundigen de gelegenheid zich in de details van verschillende bouw werken te verdiepen. De tentoonstelling wordt met steun van de Nederlandse regering georga niseerd door de Bond van Nederlandse architecten, het Genootschap Archi- tectura et Amicitia en de Bond van Nederlandse Stedebouwers. Zeven onderscheidingen voor Moulin Rouge De film „Moulin Rouge" van John Huston, met José Ferrer in de rol van Toulouse-Lautrec, is met zeven bekro ningen onderscheiden. Daarmee heeft zij meer bekroningen gekregen dan enige andere film van liet afgelopen jaar. „Moulin Rouge" verwierf een „Aca demy Award" (zoals men dat noemt) als de beste film van het afgelopen jaar. John Huston werd onderscheiden als de beste regisseur, José Ferrer als de beste acteur. Voorts ontving de film o.a. Awards voor de beste kleur en de beste vrouwelijke bijrol. M. J. van der Loeff-prijs voor roman De directie van de N.V. voorheen firma M.J. van der Loeff, uitgeefster van het dagblad Tubantia en Henge- 'losch Dagblad, heeft besloten een prijs groot 1000 beschikbaar te stel len voor de schrijver van ean goede so ciaal historische roman over Twente en/of Gelderse Achterhoek „waarin de ontwikkeling van deze gewesten in de ruimste zin dus zowel geestelijk als stoffelijk op wetenschappelijk ver antwoorde en boeiende wijze wordt uitgebeeld". Zij heeft deze prijs naar de stichter van het bedrijf de naam M. J. van der Loeffprrjs gegeven. De toekenning zal geschieden op 1 Juli 1955. De manu scripten moeten onder motto uiterlijk op 31 December 1954 in het bezit zijn van de N.V. voorheen firma M. J. va'n der Loeff, Langestraat 1317 te En schede. De omvang der in te zenden ge typte romans moet liggen tussen 100.000 en 200.000 woorden. Het be kroonde manuscript zal door de N.V. worden uitgegeven, waarbij aan de au teur een royalty zal worden toegekend, geheel afgescheiden uiteraard van de verworven prijs. In de jury, die nog nader zal worden bekend gemaakt, hebben onder anderen de auteur An ton Coolen en de literaire medewerker van voornoemde bladen, W. T. M. E. van Leeuwen, zitting. gebracht, is o.a. het verzorgen van de mannen die achterbleven om de dijken te herstellen. Later zullen zij de vrou wen, die terugkeren, behulpzaam zijn bij het schoon- en bewoonbaar maken van haar huizen, die vrijwel in zeer desolate toestand zullen worden terug gevonden. Degenen, die zich opgaven voor deze hulpcolonnes, zijn meestal plattelandsmeisjes van ongeveer 20 jaar. In totaal zijn er ruim 150 mel dingen binnengekomen, waarbij ook uit de steden. Deze meisjes worden niet betaald; zij krijgen van de stich ting vervoer, voeding en ligging, be nevens een zakgeld van 2,50 per week, alsmede schoonmaakmateriaal. Na 10 14 dagen worden de meisjes afgelost, opdat ook andere vrijwillig sters kunnen worden ingeschakeld. Ook werkkleding wordt verstrekt. De Care-mission te Den Haag heeft aan de stichting 1400 nieuwe wollen dekens aangeboden. Bovendien ver strekt zij brei-pakketten bestemd voor eëvacueerde vrouwen, die wat te doen willen hebben. Verder zullen er voedselpakketten komen, welke uit- ereikt worden aan die geëvacueer den. die weer terugkeren, opdat zij de eerste dagen, als de winkels in hun dorp misschien niet voorzien mochten zijn, kunnen doorkomen. In vele plaat sen, waar geëvacueerden zijn. werden al sociëteiten voor evacué's geopend. Volgens de laatste gegevens blijkt, dat er in Ziiid-Holland ruim 20.000 ge- evacueerden zijn, verdeeld over onge- vee 122 gemeenten. Hierbij zijn niet gerekend de z.g. „wilde" evacué's, die zelf een onderdak vonden bij familie leden of kennissen. Te Sliedrecht zijn speciale moeilijk heden ontstaan, omdat de stad zelf, eigen gemeente, 5000 evacué's heeft en bovendien nog 1200 uit an dere gemeenten. Deze Sliedrechtena- ren kunnen niet naar elders gaan, omdat anders in de bedrijven in dit stadje het werk zou stagneren. Men vreest dat er in de rampgebie den kolengebrelt zal zijn, als de wonin gen weer betrokken kunnen worden. Vele getroffenen zullen hun brandstof fen niet kunnen aanschaffen. Ook be hang, verf- en timmerhout zal er no dig zijn, om de gehavende huizen op te 'knappen. De evacuatie van Zierikzee is voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen, „De Schelde" en „De Lely" met een groot aantal passa giers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7.000 inwoners nog ongeveer 3.000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoe ling deze 3.000 nog in de komende weken „uit te kammen", waarna men bet gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. In middenstandskringen was nogal I moeten op de rede blijven liggen. In- verzet tegen de evacuatie gerezen, om dat de vele zakenlieden, speciaal win keliers en grossiers, geen gelegenheid kregen om hun overstroomde voor raden te bergen. Na een vrij rumoerige vergadering op Zondagmiddag hebben ongeveer 50 hunner toestemming ge kregen om te blijven mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken, het geen Maandag is geschied. Velen vra gen zich af waarom de evacuatie van Zierikzee nodig werd. Dit houdt ver band met diverse oorzaken, aldus ver klaarde ons de gemeente-secretaris van Zierikzee. Bij een eventuele hoge vloed blijft namelijk slechts een kwart vier kante kilometer van de stad vrij van water, waardoor men bij een voltallige bevolking een opeenhoping van ruim 7000 mensen op dit kleine stukje zou krijgen. Aangezien de dijken langs het havenkanaal op enige plaatsen door broken zijn, wordt zeer. veel zand in dit kanaal geworpen bij eb en vloed, waardoor het voor grotere schepen onmogelijk is om de haven van Zierik zee zelve te bereiken. Deze schepen Het hoofdbestuur van de Eenheids vakcentrale heeft een schrijven ge richt aan de hoofdbesturen van het NVV, het CNV en de KAB, waarin zij zegt dat de vakbeweging zich dient te verzetten tegen de besteding der ;elden van het Rampenfonds „voor doeleinden, waarvoor deze niet wer den geschonken", als „het onderbren gen en verzorgen van geëvacueerden, het aanschaffen van materialen voor herstelwerkzaamheden, het transport van dijkwerkers". „Deze uitgaven" Canadese militaifen teruggekeerd De Canadese militairen, die op 4 Februari uit Duitsland naar ons land kwamen, om deel te nemen aan de reddingswerkzaamheden, hebben vanmorgen om 6 uur Mid- delharnls verlaten en zijn terug gekeerd naar het hoofdkwartier in Hannover. Zy maken de reis met hun auto's. Het Canadese detachement, dat zich in de twaalf dagen, dat het in ons land vertoefde, vele vrienden heeft gemaakt had oen groot aandeel in de werkzaam heden voor redding, evacuatie cn an dere, op Goeree en Overflakkee, In Middelharnis en omgeving. Het deta chement staat onder leiding van ka pitein Huxstaple en is een onderdeel van het „58th Independent Field Squadron. Royal Canadian Engineers" dat in Duitsland is geplaatst. Het was de tweede maal, dat Canadese mili tairen in Zeeland aan onze zijde ston den in de strijd tegen de vijand, dit maal het water. Ook thans hebben zij zich daarvoor geheel gegeven en laten zij vele vrienden in Zeeland achter. aldus het schrijven „moeten voor rekening van de regering komen". De vakbeweging moet er volgens de EVC voor zorgen dat: a. Uit het Rampenfonds geen uitke ringen worden gedaan voor her stelwerkzaamheden of uitkeringen worden verstrekt aan slachtoffers van de watersnood om ln hun le vensonderhoud te kunnen voorzien. b. Dat het geld uit het Rampen fonds in de eerste plaats ten goede komt aan de minst draagkrachti- gen onder, de slachtoffers van de overstroming, waarvan velen ge heel werden geruïneerd, c Dat bij het mede-beslissen over en het controleren van de uitgaven der gelden uit het Rampenfonds de vier vakcentrales worden Inge schakeld. De EVC stelt de genoemde hoofd besturen voor een gemeenschappelijke bespreking te beleggen met als grond slag de drie genoemde punten. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Am- stelbron" (5 Maart); Ned. Antillen s.s. „Boskoop" (2 Maart); Suriname: m.s. „Nestor" (4 Maart)Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (21 Febr.); Canada: s.s. „Veendam" (26 Febr.); Australië: s.s. Orion" (21 Febr.); Nw Zeeland: via Engeland (21 Febr.); Zuid-Ameri- ka (niet voor Brazilië)s.s. „Andes'" (28 Febr.); Brazilië; s.s. „Alioth" (24 Febr.). dien het noodzakelijk zou zijn om 7000 mensen in 6 uur, dus tussen de getij den, in noodtoestand af te voeren dan zou hiervan geen sprake kunnen zijn omdat dan, net zoals nu, alle passa giers eerst met sleepboten naar buiten moeten worden gebracht. Een derde belangrijk punt voor de ge dwongen evacuatie noemde de heer Mulder de onhygiënische toestanden, die door gebrek aan waterleiding en de vernieling van de Zierikzeese riolering is ontstaan. Bij hoog water springt het water door de kapotte rioleringen de huizen in langs de vuilafvoeren, zodat hierdoor gemakkelijk ziektekiemen kunnen worden verspreid. Vooral als het weer wat warmer gaat worden zou den aanzienlijke gevaren voor besmet telijke ziekten ontstaan. Bovendien lig gen nog vele cadavers in de over stroomde polder en besmettingen van deze cadavers via insecten zou ook funest voor de volksgezondheid kun nen zijn. Daarom is besloten de bevol king zo veel mogelijk af te voeren, het geen thans is geschied. Allen zijn Dordrecht verder het land ingezonden. De heer Mulder verklaarde tenslotte, dat van verzet van de zijde van de bur gerij of minder prettig optreden van Rijks- en Gemeentepolitie geen sprake is geweest. Natuurlijk vond de bevol king van Zierikzee het bijzonder on prettig om de stad te verlaten, doch de meesten zien thans wel in dat het strikt noodzakelijk is. Record-productie verzekeringen verwachting, dat in '52 de produc tie aan nieuwe verzekeringen even als in de achter ons liggende na-oorlog- se jaren een bijzonder hoog peil zou bereiken, is volledig bewaarheid, zo wordt officieel meegedeeld. Uit de cijfers, die met betrekking tot de productie door het C.B.S. zijn gepubliceerd en uiteraard een slechts voorlopig karakter dragen, blijkt, dat in het pas verstreken jaar tot een to taalbedrag van 2.207,3 millicen gulden aan nieuwe posten is tot stand geko men, d.w.z. bij de 52 maatschappijen, die haar productie-resultaten aan het C.B.S. hebben doorgegeven. Aangezien het aantal binnenlandse maatschap pijen 64 bedraagt, moeten aan deze 2.207,3 millioen derhalve nog de resul taten van de 12 ontbrekende instellin gen worden toegevoegd om het eindcij fer te weten. Nog niet eerder in de geschiedenis van het levensverzekeringswezen werd een zó groot bedrag aan nieuwe ver zekeringen afgesloten als in 1952. De productie, in 1951 2.015 millicen be dragende bij de 52 geënqueteerde maat schappijen. is in 1952 met rond 200 millioen overtroffen. In totaal werd in het afgelopen jaar bij de 52 Nederlandse maatschappijen voor een bedrag van 2.207.312.Ö82 verzekerd (y.j. 2,015 millioen), te weten 932.252.573 (v.j. 801 millioen) kapitaalverzekering 1.050.908.241 (v.j. 997 millioen) renteverzekering en 224.151.268 (v.j. 216 millioen) volks verzekering. Britse zeeweringen doorstonden aanval De zeeweringen langs de Britse Oostkust, waaraan in de afgelopen dagen naarstig is gewerkt, hebben het springtij in de nacht van Zondag op Maandag goed doorstaan. Het springtij moet heden echter nog zijn hoogste punt bereiken. In het laatst verschenen numnter van „De Ingenieur", orgaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en van de Vereniging van Deiftse in genieurs, is een overzicht opgenomen van de voorlopige stormpeilen op 1 Februari j.l., bovendien zyn de hoog ste waterstanden van de zwaarste stormvloeden uit vroeger tyden ver meld. In een bijschrift bij dit overzicht deelt ir. P. J. Wemelsfelder o.a. mede, dat de vermelde cijfers de aan de Rijkspeilschalen waargenomen hoogste standen zijn in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. j.l. Deze cijfers zyn nog niet als definitief te beschouwen. Enige registrerende peilschalen hebben n.l. schade opgelopen, de visuele aflezin gen zijn tengevolge van de precaire omstandigheden niet alle betrouw baar te achten eii enkele waterwaar nemers hebben tengevolge van de in tredende noodtoestand hun waarne mingen moeten staken voordat de hoogste stand was bereikt. Met deze omstandigheden is reeds zoveel moge lijk rekening gehouden. Door het voorlopige karakter van de in „De Ingenieur" opgenomen staat zijn de belangrijke onderscheidingen in geregistreerde standen, visueel waargenomen standen of uit vloedmer hoogste 19061916 1953 waar neming 394 339 475 59 415 301 480 65 392 353 455 63 410 370 470. 60 398 340 460 58 427 395 500 73 460 410 520 60 460 405 500 40 483 440 528 45 340 350 415 55 370 344 450 68 408 360 465 57 432 380 471 39 ken opgemeten standen, vooralsno; achterwege gelaten. Aan het overzicht zijn de volgende cijfers ontleend: Cadzand 416 Breskens 381 Vlissingen 367 Zuidkraayert Borssele Terneuzen 394 Hansweert 409 Walsoorden 398 Bath 439 Vlietepolder Veere 359 Goesse Sas 393 Wemeldinge 398 Op naar de marathon! Datnesalhlelen willen 800 meter lopen De laatste weken heeft in de athle- tiekwereld de 800 meter dames de bij zondere belangstelling. Men zal zich herinneren dat de heer H, Heupers in Helsinki namens de KNAU zich er tegen verklaarde, dat dit nummer in dé athletiekprogramma's zou worden opgenomen, al komt het wel voor op de officiële recordlijst. De KNAU was n.l. van mening, dat de 800 meter een te zwaar damesnummer is. Uit de kringen der damesathleten ln Neder land zyn echter stemmen opgegaan, die het tegendeel betogen. Na een goede training willen de dames onder bepaalde voorwaarden medische ge schiktheid graag de 800 meter lopen. In de jaarvergadering van het dis trict Twente van de KNAU kwam Za terdag dit punt aan de orde, naar aan leiding van een voorstel van TION. Enschede. Met 40 tegen 11 stemmen sprak het district zich uit voor het opnemen van de 800 meter dames in het wedstrijdprogramma. Het merk waardige feit deed zich daarby voor, dat de heer Heupers, hoofdbestuurslid van de KNAU en secretaris-penning meester van Twente, zich vóór de 800 meter dames uitsprak. Tijdens lezingen over de Spelen, die de heer Heupers allerwege in het land heeft gehouden, heeft hij zoveel enthousiasme voor de 800 meter dames bespeurd, dat hy ayn standpunt heeft gewijzigd. Militairen geven werk in rampgebied over aan het civiele leger Tn Steenbergen stonden gistermiddag drie Fransen en een Nederlander aan het biljart, terwijl twee Amerikanen belangstellend toekeken. Hun taak was afgelopen en liet leger in khaki gaf gisteren officieus en geeft vandaag officieel de leiding over aan het civiele leger in bagger laarzen en leren jekkers. Een plotselinge overgave is dit allerminst, want de laatste >veek heeft geleidelijk het civiele apparaat reeds officieus aspecten van de opbouw overgenomen en er was geen militair die zich daartegen verzette. „De taak is nu aan de deskundi gen", is de algemene houding, en het militaire apparaat is er ten volle van overtuigd, dat deze opbouwtaak zo Weinig interesse voor O.S. in Australië Worden Melbourne de Spelen ontnomen? veler mening ln de Engelse hoofdstad ziet het er naar uit dat Melbourne de Spelen van 1956 zal verliezen. De jongste verkla ringen tan Avery Brundage over de moeilijkheden in Australië leg gen zy uit als een bewys dat Mel bourne „geteld, gewogen en te licht bevonden" is. Evenwel heeft Avery Brundage het niet alleen voor het zeggen. De andere leden van het bestuur van het IOC hebben ook recht van spreken en ten slotte zal inen moeten afwachten hoe de leden van het IOC zullen reageren op de voorstellen, welke het bestuur hun eventueel zal voorleggen. Een vrij groot aantal van deze leden is er nooit erg op gebrand geweest de Spelen in Australië te houden. Zij hebben in eerste aanleg voor Melbourne gestemd uit overwegingen van billijkheid, omdat zij meenden dat het tijd werd dat de organisatie van de Spelen, het grootste sportgebeuren ter wereld, aan een land buiten Europa en Noord-Amerika werd gegund. Maar toen ze hun stem eenmaal aan Mel bourne hadden gegeven, waren zo ook volkomeif bereid die stad te steunen. Wat nadien gebeurd is mag geenszins worden toegeschreven aan intriges van andere landen, die in troebel® water zouden willen vissen. Als de Australiërs de Spelen kwijt raken, zo redeneren velen in Londen, dan hebben ze dat aan zichzelf te vvjjten. Zy hebben nooit iedereen er van kunnen overtui gen dat de hele natie als één man achter de Spelen staat, dat zij over (le gelden en andere hulp middelen beschikken om ze op touw te zetten en dat in 1956 alles klaar zou zijn en nan dg hoge eisen van het IOC voldoen. Intussen zullen tal van leden van het IOC waarschijnlijk de kans aan grijpen om de Spelen in 1956 nao.r elders te verplaatsen. Australië is nooit een populaire keus geweest in verband met de hoge ultzendkosten en het feit dat de Spelen in December zouden worden gehouden. Dit laatste is een bezwaar met het oog op de training der deelnemers, althans wat athletiek betreft. Dit alles in aanmer king genomen laat het zich voorzien dat vele leden op de zitting van het IOC te Mexico City in April tegen Melbourne zullen stemmen. Men houdt zich in Engelse sport kringen ook bezig met de vraag, waar de Spelen in 1956 zouden worden ge houden voor 't geval Melbourne werd uitgeschakeld. Er zijn tal van Ameri kaanse steden, die graag in aanmer king zouden komen, maar het feit dat de Spelen in 1932 te Los Ang'les zijn gehouden verzwakt hun candidatuur. Er zijn andere landen eerder aan de beurt. Wat Europa aangaat zou Brussel wellicht de beste kans maken van de steden, die volkomen ln staat zyn de Spelen te organiseren, vooral omdat Rome meer geïnteresseerd schijnt te zijn voor de Spelen in 1960, dan voor die in 1956, alhoewel de winterspelen in 1956 in Italië (Cortina d'Ampezzi) worden gehouden. Buiten Europa ko men Mexico Cltv, Tokio, Buenos Aires en Rio de Janeiro in aanmerking, die alle vier argumenten in overvloed kun nen aanvoeren tot staving van hun candidatuur. De op 17 April a.s. te Mexico City aanvangende zitting van het IOC belooft zeer belangryk te worden. snel mogelijk aan de civiele sector moet worden overgedragen. De waar dering van beide kanten is er ten volle. Enerzijds is men er van door drongen, dat in de eerste rampzalige dagen de militairen het meest efficiënt konden optreden, en het voortreffelijk hebben gedaan, anderzijds beseft men, dat het hoog tyd is, dat er nu orde komt in de provisorische werkzaam heden en dat draglines en bekistingen betere hulpmiddelen zijn dan de zand zakken van het eerste uur. We hebben dit kunnen aanschouwen op S. Philipsland, waar aannemings- maatschappijen thans bezig zyn de vier grote gaten in de dijk te dichten ei. de drie beschadigingen aan de dyk te hersteilen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn, hangt van twee factoren af: het weer (dat de laatste dagen zeer gunstig was) en de werk willigheid van de arbeiders. Over die werkwilligheid zijn de meningen ver deeld. De eilandbewoners zeggen: „Wtf doen wat we kunnen". De aannemers wijzen er op, dat Zondag j.l. van de 300 arbeiders op St. Philipsland er slechts 100 aanwezig waren. De 200 afwezigen beriepen zich daarbij op religieuze principes. In het gunstigste geval rekenen de aannemers er hier op, dat de kistdammen er binnen twee weken op hoog-waterhoogte inzitten. Een week daarna kunnen de polders drooggemalen zijn. Daarna komt dan de afwerking aan de beurt, wat maan den zal duren. „We zijn niet bang voor brede ga ten, maar wel voor diepe", vertelde or.s een der ingenieurs. Het in- en uit gaand tijd schuurt namelijk de gaten steeds verder uit, daarom heeft men eerst de kistdammen opgeworpen tot laag-waterstand, waardoor het water er overheen kan stromen. Ducks zijn bij het transport vrijwel onontbeerlijke hulpmiddelen en daar om heeft een aannemingsmaatschappjj er zich reeds een aangeschaft. Voorts blijven er op Schouwen-Dui- veland en op St. Philipsland voorlopig nog 32 militaire ducks in gebruik. Zij behoren tot de weinige militaire hulp middelen die voorlopig nog blijven, maar voor de rest gaan de Amerika nen. Nederlanders, Fransen. Engelsen en Belgen vandaag naar huis. RuslandNederland op de schaats? Tijdens het banket, dat Zondag avond ter gelegenheid van de wereld kampioenschappen in het hardryden te Helsinki aan deelnemers en officials werd aangeboden, had de leider van de Nederlandse plqeg Klaas Schenk een onderhoud met twee leiders van de Russische ploeg. De algemene team leider Anikanov, het bestuurslid van de International Skating Union en lid van het Sportcomité van Rusland en verder de technische leider van de Russische schaatsenrijdersploeg, de oud-sprinter Kudratsjev. De Russische officials nodigden de Nederlandse schaatsenrijders uit voor een wedstrijd te Moskou en te Alma Ata. een invitatie, welke nog door de autoriteiten in de Russische hoofdstad bekrachtigd zal moeten worden. In be ginsel heeft Klaas Schenk de uitnodi ging voor deze wedstrijden, welke in het volgend seizoen zullen moeten plaats vinden, aanvaard. De accomo date te Alma Ata laat nog geen ont vangst van buitenlandse gasten toe, aldus de Russische leiders, maar men hoopt de Nederlanders het volgend seizoen op de baan in Kazakstan te kunnen ontvangen. President Perón van Argentinië heeft de Duitsers te Buenos Aires weer in het bezit gesteld van de in de oorlog in beslag genomen gebou wen, sportvelden cn een vliegveld, be zittingen van de v.ucgeie Duitse club.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2