Angst aanjagen is doel der Russen Als het straks weer normaal zal zijn Depositie der verschillende landen in de EBU Radio-revue Debat over het England-spiel m Voor 100jaar Voornaamste Beursnoteringen ïKs GELDERS DAGBLAD DINSDAG 17 FEBRUARI 195S J In Januari was Italië, met een na delig saldo -van 37,6 millioen dollar, het land met de grootste schuld in de Europese Betalings Unie. Het land met het grootste voordelige saldo was Engeland. Het voordelige saldo van dit land was met 25,9 millioen dollar echter heel wat kleiner dan het voor delige saldo, dat het in cie vooraf gaande maand' had, en dat S2.6 mil lioen dollar groot was. Frankrijk, dat thans alle schulden in goud zal moe ten betalen, aangezien het zijn oor spronkelijk credit-quotum heeft uit geput, had over Januari een nadelig saldo van 10,9 millioen dollar, het geen tegenover de voorafgaande maand een verbetering van 71 mil lioen is. Nadat West-Duitsland gedurende vele maanden een nadelig saldo in de E.B.U. had gehad, bedroeg het voor delige saldo van dit land ln Januari 21 millioen dollar. De posities in Januari en December Reddingsmedailles in drijvend bureau (Speciale berichtgeving.) BU DE STORMVLOED werd het nieuwe huis van Pau Bezuyen, schipper van de Ouddorpse reddingvlet Prinses Juliana, overstroomd. Alle meubilair dreef er uit, het Brouwers- havense gat in en de Grevelihgen op. Dezer dagen werd langs de dijk bij Scharendijke op Schouwen een ge deelte van een schrijfbureau gevonden, dat later het bureau van Pau Bezuyen bleek te zijn. In een der laden vond men de reddingsmedailles, die hem in de loop der jaren voor zijn verdienste lijk werk waren toegekend. Bezuyen vond geen stoel meer in zijn huis, maar deze waardevolle her inneringen overleefden de tocht over de brede zeearm. Belgische jeep verongelukt In de Soepenpolder bij Nieuwland Is Zondagmorgen een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat o.m. een Nederlandse kornet, die als - verbindingsofficier aan de Belgische militairen, die hier gereed gehouden worden in verband met het komende springtij, was toegevoegd. De kraanwa gen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. De naam van de verongelukte is J. van der Schalk uit Rotterdam, oud 21 jaar. Hij' was kornet artillerie van het regiment Prins Frederik" en ver bindingsofficier bij het achtste batal jon Belgische genietroepen. j.l. waren voor onderstaande landen resp. als volgt (in millioen dollars): Nederland voordelig saldo 8,7 en I.7; Noorwegen nadelig saldo 6,5 en 8,0; Zweden voordelig saldo 5,5 en II,2; Denemarken nadelig saldo 5,3 en 3,0; West-Duitsland voordelig saldo 21,0, nadelig saldo 1 27,3; Oostenrijk nadelig saldo 0,1 en voordelig saldo 6,6. Grainofoonplaat met rede Koningin Er verschijnt een eenzijdige 25 cm. langspeelplaat voor de gramofoon met de radiorede, die de Koningin op de nationale gedenkdag, Zondag 8 Februari j.l. heeft uitgesproken. I>e gehele opbrengst, zonder enige aftrek, komt ten goede aan het Rampenfonds. Dit plan wordt' door de gezamenlijke ;ramofoonplatenindustrie met spoed uitgewerkt. Verlof werd verkregen de •ede van de Vorstin, omlijst door or gelspel en besloten met de declamatie van enkele regels uit het Wilhelmus, te doen opnemen. Deze uitgave van de gezamenlijke Ne derlandse gramofoonplatenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt 7,50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. De kos ten van de opname, het materiaal en an het persen der platen worden door de importeurs gedaagen, labels en hoezen zijn belangeloos ter beschikking gesteld. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Hilversum I 402 m. VARAr 7.00 Nieuws 7,13 Gram. S.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. 9.35 Waterstanden 9-40 Orgelconcert VPRO: 10,00 School radio VARA: 10,20 Voor de. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek - 12.30 Land- en tuinbouwmecledelingen - 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en commentaar 13.20 Gevarieerde muziek 13.45 Lichte muziek 14.00 De weg omhoog, causerie 14.15 Jeugdconcert 15.00 Voor de jeugd 15,50 Pianorecital 16.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Gram. 17.50 Piano recital 16.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Gram. - 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: M. C. Capelle: „Cocospalme/n en cocosnoten in Indonesië 18.00 Nieuws 18.15 VARA-Varia 18.20 Actualiteiten 18.35 Lichte muziek 19.00 Kunst, niet te betalen, discussie 19.20 Gram, VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Poli tiek commentaar 20,15 Gevarieerde muziek 20.-15 Statenlozen, hoorspel 21.30 Le3 Tróyens a Carthage, opera (acte II) 22,15 Eb, vloed en spring tij, caiiserie 22.30 Gevarieerde mu ziek 23.00 Nieuws 23.15 Socialis- tiscli nieuws in Esperanto 23.20 Or gelspel 23.4524.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7,15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9)00 Voor de zieken 9.30 Voor de huis vrouw 9.35 en 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11,00 Het kind van Europa, hoorspel 12.00 Pianoduo 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Klassieke muziek 12.59 Klok gelui 13.00 Nieuws 13.15 Protes tants Interkerkelijk Thuisfront 13.20 Gram. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes 15.00 Kamerorkest 15,45 Gram. 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel 17.50 Militaire causerie IS.00 Viool, clavecimbel en cello 18.30 Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigingsleven 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws en' weerberichten 19.10 Boekbespreking 19.25 Gram. 19,30 Buitenlands overzicht 19.50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel 21.00 Lijdensover denking 21.30 Pianorecital 22.00 en 22.10 Gram. 22.30 Interkerkelijk Evangelisch commentaar 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten 23.15 24.00 Gram. Advertentie (nijmegen) WOND- EN HECHTPLEISTER afwasbaar droogt niet uit verkrijgbaar bij: s h:h. apothekers en drogisten (Van onze Londense correspondent). HET Lagerhuisllcl voor Labour, Arthur Lewis, die in de af gelopen week verschillende vragen tot de Britse regering heeft ge richt inzake het England-Spiel, en die zich onbevredigd gevoelde door de officiële antwoorden, heeft het plan over deze zaken in het La gerhuis een debat uit te lokken. De door hem gevraagde parlemen taire enquête-commissie werd x-eeds afgewezen. De aanleiding tot de campagne van de heer Lewis is, zoals destijds werd gemeld', de Engelse vertaling van de chef van de Duitse contra-spionnage in Nederland, België en Noord-Frank rijk, lui tenant-kolonel Gieskes. Binnen kort zal e>' waarschijnlijk ook een Amerikaanse uitgave van het boek verschijnen,.. De heer Lewis acht het vooral gewenst dat, voordat de critiek op het gebeurde in de Verenigde Sta ten los komt, er van Britse zijde een volledig onderzoek naar het England- Spiel, dat tot de dood van meer dan vijftig Nederlandse agenten in Britse dienst leidde, zal worden, ingesteld. 27. „Daar heb je het nu", zei Panda verwijtend, „door je verhalen over spionnen en je overdreven wan trouwen tegen iedereen, gelooft nie mand ons meer nu we Werkelijk door spionnen worden bedreigd!-' „Overdreven wantrouwen?!" her haalde Pat O'Nozel verontwaardigd, „mijn wantrouwen tegen de beman ning is volkomen gereciiLvaaru.gd! Dat kapitein is tegen ons dus... moét 'ook hrj een spion zijn!" „Onzin!" zei Panda, die vond, oat dit nu toch wel al te ver ging. „We zullen het onderzoeken", be sliste Pat, terwijl hij vastberaden de trap naar de brug beklom, „,we gaan in zijn hut kijken!" „Ik ben bang, dat we hierdoor wëer nieuwe moeilijkheden zullen krij gen", zei Panda, "terwijl hij aarze lend volgde, „het is hier trouwens verboden voor passagiers." „Stil", bromde Pat, „je onderbreekt mijn gedachtens!" Onverschrokken gooide hij de deur De sneltrein Bandoeng- Bandjar overvallen EEN BENDE van 250 man heeft de sneltrein Bandoeng-Band jar overval len, nadat de rails op deskundige wyze door de bende was losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan con tanten en voorts de sieraden van de reizigers. Deskundigen schatten, dat de stremming van de spoorlijn ongeveer In een week kau worden opgeheven. Een autobus, op weg van Uocos naar Manilla (Fhilippijnen), is in een diep ravijn gereden en onmiddellijk ln brand gevlogen; 23 personen werden levend verbrand, 28 ernstig gewond. Oostenrijkers trekken sich van hun propaganda niet veel aan (Van onze correspondent te Wenen.j.j „De studenten hebben de Roden verslagen. „Wij doen betzelfde op 22 Februari." Deze verkiezingsspreuk voor de volkspartij flitst 's avonds ieder ogenblik op tegen een grote rcclametoren bij de Weense Opera. Het is een van de weinige constructies, die liet hebben uitgehouden tegen de geweldige cycloon, die Wenen twee-dagen lang beeft geteisterd. Toen de mensen zich -weer op straat waagden, bemerkten zij dat de meeste verkiezingstorens bet bijltje er bij hadden neergelegd en dat weerspiegelt grotendeel^ de stemming onder de bevolking. Er is geen enthousiasme, geen strijdlust. En vooral dé burgerlijke volks partij zal daar wel schade van ondervinden. In de hoogste kringen van die partij zelf heerst ook de overtuiging, dat er een zeker verlies zal worden geleden. Er kunnen echter verrassingen komen! Dit bleek o.a. bij de verkiezingen aan de universiteiten, toen.- „de studenten de Roden versloegen". De Volkspartij heeft daardoor weer moed gekregen en haar zelfbewustzijn is ook wat versterkt door 'n magistra le rede van dr. Kamitz.de minister van Financiën, die dusdanig grote indruk heeft gemaakt, dat men niet meer zo pessimistisch oordeelt over de toe komst van zijn partij. Veel Oostenrijkers zijn namelijk tot de ontdekking gekomen, dat zuinigheid en voorzichtigheid niet alleen nodig zijn in het particuliere zakenleven, maar ook in de staatshuishouding. Ze hebben na al de veelbelovende leuzen van de socialisten over werkverschaf fing, sociale verzorging, pensioen en ziekteverzekering, al lang begrepen, dat de schatkist deze lasten maar ten dele kan dekken, en dat dus pok de staat moet bezuinigen. Dat is juist het standpunt van de minister van Finan ciën, die als basis voor een gezonde economie heeft voorop gesteld: een sluitende begroting, een goed gefun deerde munt en het vermijden van in flatie. Dr. Kamitz is een soort Oosten rijkse Lieftinek. De mensen mopperen wel op hem, maar hij wordt gerespec teerd en juist in Oostenrijk, waar slapte en toegeeflijkheid een deel uit maken van het volkskarakter, maakt een minister grote indruk, wanneer hij een beetje hard en vooral wanneer hij „G'scheit" is. De Volkspartij zal stellig enkele ve ren moeten laten maar niet zozeer ten gunste van de socialisten als wel van de ,,Onafhankelijken", die een samen raapsel yoripèn van alles wat onte vreden, nationaal-ge^pid en een beetje prp-Dtiits "is. Verontwaardiging Intussen is er grote Verontwaardi ging onder het volk over de commu nistische verkiezingspropaganda. De Sovjet-Unie heeft op een' of an dere manier een keurig nagemaakt briefje van 100 shilling met op de -achterkant eéin paar communistische vei'kiezingsleuzen en leugens, doen circuleren. De mensen zijn hierover vooral daarom zo gebelgd, omdat een aantal kleine winkeliers' daar in het begin het slachtoffer van zijn gewor den en tevens omdat de politie geen beslag kon leggen op de cliché's en op de drukkerij, daar deze door de Russen in bescherming' is genomen. De Russen gaan nog steeds door met hun obstructie in Oostenrijk'. De Rus sische „diplomatie" is bewust brutaal en het psychologische systeem van de Sovjet is er niet op uit om vrienden te winnen, doch om angst aan te jagen. Communistische verkiezingspropagan da:. de voorkant van het nagemaakte brief je van 100 schilling. Rechts Janus kop met de caricaturen van Figl (Volkspartij) en Scharf (socialisten). Let op he* engeltje links onder, dat een lange neus trekt. Dit is in de laatste maanden bijzon der duidelijk geworden, zowel uit ge sprekken met Russen als uit de inter nationale communistische pers. Het enige, waar de Poissen en de commu nisten bang voor zijn, dat is, dat men hen negeert en doodzwijgt. Plet kan hun niets schelen of men ongunstig over" hen schrijft als er maar over hen geschreven wordt, des noods met hai'de bewoordingen en in de felste kleuren. Ze schijnen het hierop zelfs aan te leggen, want hoe angst wekkender him systeem wordt voorge steld, des te meer nemen onder het volk angst en onzekerheid toe. Russen oversell al? Niets kan de Sovjets zozeer Irriteren als het opperen van twijfel omtrent hun kracht. De Russische propaganda is er geheel op afgestemd dat men hun kracht overschat". Juist in Oostenrijk Is men in de .laatste jaren tot de ont dekking gekomen, dat het. Westen in dit opzicht fouten' heeft gemaakt. Na tuurlijk zou "het evenzo verkeerd zijn hun kracht £e onderschatten, ma.a,r wie de propaganda!anfares gehoord heeft over de Russiehe kunst en litteratuur en daarna hiér met eigen ogen heeft kunnen zien, wat de Sovjet-Unie op cultureel gebied presteert, zo iemand weet met volJSpKSén zekerheid, dat Rusland veel. meer \van het Westen kan leren dan. omgekeerd. Ook op technisch gebied schijnt zich het oor deel-te wijzigen,«want waarom hebben de Russen de hulp nodig van allerlei atoomsuionnen Wie verder op de Weense jaarbeurs de Russische machi- atoomspionnen,?: Wie verder op de als zakenman de nieuwste motorfiet sen en transportauto's ln de sateliet- staten onderzocht, Is' tot de bevinding gekomen, dat het Oosten veel slordi ger afwerkt dan het Westen, dat het gebruikte materiaal veel slechter is vooral dat mèn achter het IJzeren Gordyn veel armer is aan nieuwe ideeen en uitvindingen dan in het Westen. De Oostenrijkers, die in de laatste oorlog de Russische soldaten hebben leren kennen, verklaren eenstemmig, dat het Sovjet-leger slechts een paar goede kwaliteiten bezit, namelijk over vloed aan mensenmateriaal, uithou dingsvermogen en improvisatie. Alle andere eigenschappen, die een modem leger effectief en strijdvaardig maken, schijnen bij de Russen te ontbreken. De Oostenrijkers kennen de Russen nu wel zo goed, dat ze niet meer on der de indruk komen behalve voor hun geweld en willekeur tegenover een weerloos volk. Niemand gelooft ook meer aan verkiezingswinst van de' communisten. Men maakt zelfs grap jes over hun gestalssterkte en over de zogenaamde steun van de Russen en dat is wel het ergste, dat de Sov jet-Unie kan overkomen. fjnrydert v Schilling Stellendam is niet verslagen (Speciale berichtgeving) ZINLOOS HANGT IN DE STEL- LENDAMSE VOORSTRAAT, vlak by de hoek van de Eendrachtsweg, een automaat- met chocoladerepen tegen muur. Zinloos, want er is op dit moment in Stellendam niemand die. aan chocolade denkt. En als die iemand er zou zijn, dan zou hij niet bij de automaat kunnen komen. Of hy zou er een roeiboot bij moeten hebben.. Want vlak onder de automaat met snoeperij spoelt namelijk het water door de "Voorstraat. Plet water, dat voorlopig nog van geen wijken weet en heer en meester is in de bakkei'jj de bibliotheek ln de Voorstraat. Dat het eehs" zo gezellige dorpscafé op de hoek van de eendrachtsweg de glazen uit de kasten spoelt en lang zaam maar zeker de ravage in de hui zen gróter maakt. In elk huis, waar men binnenkijkt, liggen de achtergelaten spullen als gé- tuigen van de drama's; die zich er hebben afgespeeld. 'Ergens in' de Mr. Iman Claustraat heeft een huisvrouw, toen het water over de vloer'is gaan stromen, nog alles keurig op tafel neergezet, niet wetend dat het water de tafel met spllcn en al eroj), ergens door de kapotte g'eveï tegen het tuin-r hek aan zou drijven. Dit Stellendam heeft wél 'een heel groot' offer aan het water moeten brengen. Behalve' de tientallen slacht offers, waarvan men zeker weet,' dat zé'zijn omgekomen, zrjïi e'r nóg steeds een vijftigtal inwoners vermist, 1 En wat dat betekent laat zich gemakke lijk raden, ook al vermijdt ieder op dit ogenblik angstvallig hén réèds bij de bekende slachtoffers te tellen.' Ongeveer 25 bewoners van het dorp zijn achtergebleven en lev.en in een paar hoger' gelegen 'huizen! Mannen,, die niet'gemist kunnen wórden en dag en nacht" werken met de hulptroepen om althans het hoognodige' op- Gang der koersen (A'damse effectenbeurs,- 16 Febr.) Vandaag is de handel in een groot aantal Duitse fondsen ter beurze van Amsterdam hervat. De voornaamste van deze obligaties zijn die der Dawes- en der Younglening, waarvan zieh, be hoorlijke posten in Nederland bevin den. De dollarobligaties van Duitse industrieën, gemeenten en provinciën, spelen een veel ondergeschikter rol. Vooral de Younglening stond vanmid dag doorlopend in de belangstelling. Reeds voorbeurs vormde zich hier een grote hoek en als eerste notering kwam 77 uit de bus. De handel wa, zeer omvangrijk en geleidelijk steeg de koers tot 83, doch later volgde een lichte achteruitgang tot 81%. Men acht deze koers zeer vast. de'laatste vrije notering was 65. De Daweslening ging niet in een open hoek, m^af'werd op erica 72, dus ook-ruim 15 punten hoger, geadviseerd. Dit wa;s wél het voornaamste, dat vandaag op dc beurs te beleven viel. Van een vaste Mg.andagstemmmg was overigens geen sprake. De orders wa ren wéér dun gezaaid en het koersver loop weinig interessant. Olies hadden enig aanbod te venverken en verloren circa twee punten. De overige inter- nationale soorten werden hierdoor in hui. ontwikkeling belemmerd en sloten circa 1 punt lager. Aandelen midden- stanöbank golden 112 (111). Het ver slag acht men bevredigend. De voor ges Lelde omwisseling van oprichters- bewijzen Middenstandsbank in.aande len, werd reeds enige tijd verwacht, zodat deze eigenlijk onveranderd, n 1. f 96, noteerde. Scheepvaai-t cn Cultu res stil, doch in tegenstelling tqt de indïislriemarkt bleven hier de prijzen van Vrijdag goed gehandhaafd. Op de StaatsfondEcnmarkt jvas.de conversie lening aanvankelijk een fractie lager Zoals bekend, is op 15 Februari, een coupon betaalbaar, zodat met ingang van vandaag weer orders uit de zgn. „schuldregisters" mogelijk zijn. Toen de investeringscertificaten echter ge- vi'aagd bleken, volgde ook voor dc conversielening een herstel tot het vorig niveau. Amerikanen stil. ruimingswerk, zoals cadavers bergen e.d. te doen. Zij hebben hun dorp voor hun ogen zien ondergaan maar nu al weer denken zij aan de toekomst. Nog steeds is de cadaver-berglng niet helemaal ten einde, maar nu gaat het er toch op lijken. Toch drijven er is nog dode dieren aan uit de pol der, waar de dood hen heeft achter haald. Bij het bergen van de cadavers doen de ducks uitstekend werk, Vrij wel allemaal bemand met Duitsers, varen zij rond om de dode dieren te verzamelen; een min of meer luguber maar zeer noodzakelijk werk. Het staat nu al wel vast, dat 60 pro cent van alle Stellendamse huizen ten offer is gevallen aan het water. Of zij zijn reeds door het geweld van het water uiteengeslagen of ze zijn zo aangevreten dat zij straks toch zullen moeten worden gesloopt. Een triest toekomstbeeld maar toch mogen wij die toekomst niet triester inzien, dan de mensen zelf. En eigenlijk alleen maar bewondering hebben voor de moed, waarmee men, tot de liezen in het water nu al weer spreekt over straks, als alles weer normaal zal zyn. ZEER SPOEDIG CONFERENTIE SUEZ-KANAALZONE „Zeer spoedig", luidde het antwoord van premier generaal Naguib, toen hem door verslaggevers de vraag werd gesteld wanneer de 'besprekingen tus sen Groot-Brittannië en Egypte over een ontruiming van de Suez-Kanaal- zóne door de Britse troepen zullen be ginnen. PERZISCHE STAM IN OPROER In het gebied van Izieh, 160 kilo meter t'èn Zuid-Westen van Ispahan, hebben "zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan tussen afdelingen'" van het Perzische leger en- 'de Aboel-Aboel- Clan, die behoort tot de machtige Bakhtiari-stam. Een officier en 40 sol daten zijn gedood; 70 soldaten werden gevangen genomen. Het Incident was een gevolg van het verzet /van de nomaden tegen de actie der regering om alle stammen in dit gebied te ontwapenen. van de kapitelnshut open en stapte naar binnen. „Als de kapitein ditf merkt..." be gon Panda nog eens, rrftaar Pat legde hem met een gebaar hert zwijgen op. Vorsend staarde hij najtr een kistje, waaruit een geheimzinnig getik klonk. „Bekorrah", mompelde hij, „een tijdbom!!" Onze courant berichtte een ee>uw geleden: Maandag morgen jl. werd aart het postkantoor te Londen eene ontdekking gedaan, welke algemeen opzien baarde. Men vond namelijk in een der vertrekken, hetwelk al leen bij groote drukte werd ge bruikt, eene aanzienlijke som aan bankbiljetten cn juweelen, welke de vrucht schenen te zijn van sedert vele jaren geplecgden roof aan ter verzending bezorgde brieven. Reeds zijn maatregelen genomen, om, zoo mogelijk den schuldige te ontdek ken. Een dagblad van eene der Zuid-Fransche steden meldt de waarlijk wonderbare redding van een kincl bij het springen van den ketel van een Parijsch stoomschip op de Rhóne. Dit kind ging van, den eenen tot den anderen passagier over, tot dat het in eene sloep kwam, welke de stoomboot ter hulpe was gekomen. Door liet aan- stooten eener grootere boot werd de ligtere sloep ten onderste boven gekeerd. Het kind,, dat op een kus sen was gelegd, klemde zich daar aan vast en werd, na eenigen tyd op het zonderlinge vaartuig te heb ben omgedreven, gered. De heer Flutre te Eu (Frank rijk), heeft een vat gemaakt dat 600 hectoliters wijn kan bevatten. Hij heeft 35 personen genoodigd, die in dat monstervat een maal hebben gehouden. Be-zoekprogramma van de Koningin Het secretariaat van de Koningin meldt, dat de berichten, die de vorige week in de pers zijn verschenen over een voorgenomen beperking van de bezoeken van de Koningin, niet geheel juist waren. .-. H.M. is voornemens het bestaande bezoekpvogramma voor dit jaar zo veel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel. van haar aandacht vragen. Uiteraard zul len hierdoor uitgebreide provinciale en streekbezoeken aanvankelijk wor den beperkt. j 13/2 16/2 Kon. N. St. M. 1381 1391 Stork Co. 138 1 13/2 16/2 Staatsleningen Ned. '51 34% 100 100 Ned. '48 (34) 943/16 Ned. '47 (34) 3 954 954 Ned. '37 3 953/,45:)/ir, Dollar '47 3% 94» 94g Invest, cert. 3 95io/1G 96 Ned. '62—'64 z. bel. fac. Ned. '62—'64 ni. bel. fac. N.W.S. 24 Indië '37 A 3 94J5/i8 95 Grootboek 1946' 953/18 954 964 967/is 964 96"/18 78J 781 Kon. N. St. M. Kon. Paketv. Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. Mij. N.-I. S. Unie Ver. V.C. Mij. ƒ250, ƒ500 A Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah 1384 139i 120g 1204 126 1263 1294 129"! 1474 147 1034 104? 44 44ï 85ï 85J 18i3/l6 '185 113 1131 82? 8201,8 765 ??8 1301 952 Actieve Aandelen C.-, H.- en 1, Bank 54 9 54! Nat. Hand.b, 112| 1133 N.H. Mij. 1584 1584 A K.IJ. 1664 1654 Bergh's Jurg. 2704 2714 v. Berlcel 103 1024 Calvé 1234 124 Fokker 107 v. Gelder 1594 1594 Hoogovens 155 1554 Ford 197 196 Ned. Kab.fabr. 214 214 Philips 162 1602 Unilever 1854 1835 Wilton 172 1744 Billit. Ie rubr. 239 dito lie rubr. 1754 176 Dordtse Petr. 294 2944 Kon. Petr. 313? 3115 A'dam Rubber 93» 93 Bandar R. 944 93 Deli Bat. R. 98» 9S2 Kend. Lemboe 674 71 Oost-Java R. 284 29 Oostk. C. Mij. 100 100 Serbadjadi éuni. Rubbpr 434 434 H.A.-Lyn 1414 1424 J.-Ch.-Paketv. 1174 118 Nlet-aetleve Aandelen A'damse Bank 172 172 Eseomptobank 60? 618 Holl. B. Unie 1924 1924 Mij. Fin. Nat. Hej'St. pref. Rottérd. Bank 1624 162 Twentse Bank, eert. v. aand. 170 170 Rott. B. Cons. 209 209 Heineken 1812 182 Hero Conserv. Hollandse Bet. 175 1734 Hollandse Draad en Kabel 285 286 Intern. Gew. Betonbouw Ned. Gist- en Spiritusfabr. 197 .198 Kon. N. Zout 269 268 Kon. Pharm. Brocades 168 1684 Kon. Ver. Tap. 149 150 Kon. Zwavelz. Ketjen 157 158 Lyempf 1324 1322 Ned.-Am. Autob. Vredesteln 137.4 140 Ned. Sciieepsb. 156 156 Nijma 170 1704 Padang Portland Cement 46 46 Rott. Dr. Mjj. 316 315 Stokvis Zn. 1304 130 Stork Co. Unilever 6% Cum. pref. Unilever 4% Aflosb. o.p. Werksp. s. A 1274 Wijers' Ind. en Hand.ondcrn. 1474 Zwanenb. Org. 165 Borneo Sumatra Handels Mij. 109? Cur. Hand. M. 205 Linde Teves Mol. Hand.ver. 644 Oost-Borneo 59 Sedep 64 Tel. Patengan 234 Ngombezi Cult. Mij. 1312 Albert I-Ieyn 171 Walvis 79 1362 130 95! 127J 1474 1654 1091 204 644 584 63 24J 129J 172 795 135 Spoorwegen Deli Sp.w. Mij. 384 384 Ned.-Ind. Sp.w. 82 §1 Sem. Joanna 2 Sem. Cheribon j J Amerikaanse fondsen 1 Am. Bemljerg 1 Am. Smelting 390/t0 404 Anaconda 4U3/1C 422 Beth. Steel Chrysler Gen. Motoi's Int. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North Am. Cities Service Cont. Oil Midcont. Philips Shell Union Tide Water 53? 54 884 .892 66g 664 44-''/l6 Ui 774 774 455/, fi 461/ 0 27» 274 408 405 23 234 895 89 57 605 61| 614 62 69| 693/xs 225 22ió/ia het Engel Door Jan* England 73) Opeens, zonder overgang, vroeg me vrouw Fincham: „Waar is Philip Bag- net? Hij is hier de hele dag nog niet geweest". „Neill vertelde me, dat hij gister avond zijn enkel heeft verstuikt", ant woordde Constance. „Dan kan hy toch met een auto hierheen komen", zei mevrouw Fin cham. „Bel hem even op. Zeg hem, dat ik hem wens te zien. Doe 't onmiddel lijk, onmiddellijk!" „Zeg hem maar, dat hij hier moet komen dineren", voegde ze er autori tair aan toe, Constance onderging een wonderlijk gevoel van blijdschap, dat er opeens een reden was om met Philip te- tele foneren. Het was gewoon belachelijk, hield ze zichzelf voor, maar ze haastte zich naar het telefoontoestel in de hal en met een gevoel van opwinding nam ze de hoorp op. Hij antwoordde zelf en luisterde zwijgend naar hetgeen ze te vertellen had. Toen ze uitgesproken was, vroeg hij: „En vind je 't een goed idee, Kon, om mij te laten ko men?" „Ik weet niet, of 't een goed of slecht idee is",' antwoordde Constance, ..ik geef je alleen mevrouw Finchams boodschap door. Tussen haakjes, hoe is'het met je enkel?" „O, die is een beetje verrekt, maar het is niet erg. De dokter zegt, dat ik ermee lopen moet. De bruut! Goed, ik zal om half acht present zijn voor het avondeten. Het lijkt me helemaal niet gek, vooral nu Ncill en Fiona uit eten gaan. En dan nog wat, Kon", voegde hij eraan toe, „het spijt me, dat ik me zo heb laten gaan in verband met jouw vriendschap met Phipps, maar... het is ook wel een tikje dwaas van je". „Dat vindt jij misschien", zei ze koel. Ze hoorde hem grinniken. „Dat vind ik iTiderdaad", 'zei hij. „Maar waar schijnlijk wordt je alleen door schade en schande wijs". „Ik kan mevrouw Fincham dus zeg gen,- dat je voor het eten komt", on derbrak Constance hem snibbig. „Je kunt mevrouw Fincham ook zeggen, dat ik vannacht blyf logeren", zei hij tot haar grote verwondering. „Dat zal ze stellig heerlyk vinden", merkte Constance spottend op. „Helemaal niet, ze zal er woedend om zijn", antwoordde hij opeens ern stig, „maar toéh zal ik 't doen." „Is het niet:ra,ar, dat je zou blijven logeren, wanneer zij er bezwaren te- geen heeft...", begon Constance. Ze hield abrupt op. Paste dit niet precies in t geheel? Bewees dit niet zijn ab normale invloed op de oude vrouw? „Ja, is 't niet raar?", herhaalde hij luchtig. „Ik zie je straks wel". Mevrouw Fincham reageerde mat op de mededeling,, dat Philip de nacht zou blijven logeren. „Hij is dwaas", mompelde ze, „dwaas... hij haalt zich soms van die ideeën in z'n hoofd. Maar hy is door en door goed. Luister niet naar verhalen, dat hij niet goed zou zijn. Ondanks alles is hij prima... Prima, dat we.et ik". „Dat is prettig", zei Constance vaag. Mevrouw Fincham keek haaf scherp aan. „Je gelooft 't niet? Je hebt Pe- tér Phlppa' verhalen gehoord, hé?, Pe ter is onverzadigbaar en Jaloers. Dat is hij! Jaloers op Phipp, ja, ja...". Dat kon natuurlijk waar -zijn, dacht Constance. Plet was begrijpelijk, dat de kleine miezerige Phipps. jaloers zou .zijn op iemand van Philips allure, van. wie hij aannam, dat hy nóg handiger, op mevrouw Fincham wist klap te lo pen... Philip ging hierdoor echter nog niet vrij uit... Linda had immers het zelfde gezegd als Phippsen. met nog veel meer nadruk... „Ik zal hem vanavond vertellen, wat er van hem gezegd wordt", nam Con stance zich voor. „En ik zal hem ook zeggen, dat, als hij nu dadelijk zyn koffers pakt en vertrekt, ér niets zal gebeuren. Maar als hij dat niet wil doen, dan... dan komt Parkinson hier heen en zal alles haarfyn uitgezocht worden..." „Ik heb medelijden met Peter Phipps," zei Constance langzaam. „Ik weet, dat 't iets ia, waarmee ik me niet moet bemoeien, maar zou 't werkelijk niet beter zyn, als u hem een of ander klein baantje .gaf met een vast salaris, in plaats van hem zo nu en dan met geld te helpen?" Tot haar verwondering barstte mevrouw Fincham in lachen uit, „Hem een baantje geven!" riep ze uit, Stel je voor! Ja, dat is wat hij zelf opk voorstelde. Een aardig baantje met een goed salaris. Philip Bagnets baantje! Daar loert hy opdat zou liy prettig vinden." „Heeft hy daarover met u ge sproken?" vroeg Constance onge lovig. „O, hy had 't er eens met my over," zei mevrouw Fincham. „Maar dat gebeurt nooit, nooit, nooit! Hij is niét gopd, zoals Philip." Even zag Constance Philips ma gere, Ietwat arrogante gezicht voor zich, met de fijne gebogen neus en de helder-Wauwe koele ogen, en daar naast zag ze het ietwat verdrietig- teleurgestelde gezichtje van Peter Phipps. Nee, Peter Phipps zou nooit kans hebben naast de Bagnets van deze wereldnooit! En toch zou hy misschien, Als hy de kans kreeg, een behoorlijke en nauwgezette werk kracht zyn. Nauwgezetter misschien dan iemand met meer persoonlyk- heid „Weet hy iets van het werk op een boerdery vroeg Constance, meer om iets te zeggen dan omdat ze werkelijk nieuwsgierig was. Mevrouw Fincham lachte niet meer en er kwam opeens een argwanende blik in haar ogen. „o ja, hij weet wel iets van boerderijen," antwoord de ze langzaam. „Hoewel hij liever race-paarden foktdat was vroe ger de ellende ook al......" vervolgdj

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2