Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD HET RUMOER RONDOM BELGISCHE KONING Strauss over apartheid Onjuiste aan de berichtgeving kaak gesteld Jalta exit? Russische jagers beschoten Eden beantwoordt vragen Stavenisse verloren? Rampenfonds: 47.5 milhoen Marijke wordt morgen zes\ Het zal jaren duren voor dijken van Schouwen-Duiveland klaar zijn Tegen de herfst alle polders van het eiland droosP* Wetsontwerp ontnaasting van het wegvervoer aangenomen Dag' ;order: Moed en ijver Straf: Honderd gulden in Rampenfonds Warmer weer Parate middenstand Gevaarlijk vacuum Diasdag 17 Februari 1953 139e Jaargang No. 20010 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnliem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammerts van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Arnhemache Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaal. Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: Tel. 24843 (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Ju Belgische regeringskringen is men verbolgen over de vele onjuiste en tendentieuze berichten en commentaren van buitenlandse pers agentschappen over de reis van koning Boudewijn naar het Zuiden van Frankrijk. Het bezoek van premier Van Houtte en de kabinetschef Vermilghen aan de koning te Nice heeft geen ander dan een informa tief doel gehad. Een bericht van Associated Press, als zou de secretaris van koning Leopold, de heer Weemaes, het onderhoud te Nice hebben bijgewoond, is volkomen vals, aldus zeide ons gisteren een woordvoerder van het kabinet van de premier. De Belgische koninklijke familie ver blijft te C'ap d'Antibes, en om alle mis verstand te voorkomen, had koning Boudewyn in het Belgische hotel Ne- gresco te Nice een appartement gere serveerd. De koning is verzwakt door een griep, welke reeds dateert van vóór de overstromingsramp. Hg heeft, toen de ramp over het land losbrak, zgn reis naar het zuiden uitgesfeld, en pas na een gunstig advies van premier Van Houtte, werd tot de reis besloten. (In dit verband kan nog orden meege deeld, dat een geneesheer, die de vorst in het kasteel te Laeken bezocht, m een der salons plotseling is overleden) De onwelwillende commentaar van vreemde persagentschappen, verwekt des te meer verontwaardiging aldus de woordvoerder van de regering omdat in geen enkel Europees land zoveel faciliteiten aan de vreemde journalisten worden verleend als in België. Er is geen sprake van een optreden tegen de redacteuren, van die agent schappen, welke geregeld over België de meest tendentieuze en onwelwillen de commentaren verspreiden. Wie objectief de berichten heeft ge volgd, dient te erkennen, dat de socia listische „Peuple" en de neutrale „Soir" die gedurende de koningskwestie de hoofdorganen van het verzet tegen ko ning Leopold waren, thans in geen en kel opzicht de indruk hebben gemaakt èat het om een nieuwe koningskwestie gaat. De „Peuple" heeft dat met zoveel woorden geschreven. Het socialistische blad heeft uitsluitend gewezen op het feit, dat het statuut van de echtge note van koning Leopold, de prinses Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van Buitenland se Zaken Dulles en congresleiders heelt senator Taft, de leider van de republi keinse fractie in de senaat, meegedeeld dat het congres „binnen een redelijke tyd" een resolutie zal aannemen, waar in de geheime clausules van Jalta worden opgezegd. T-ft zelde dat de bijeenkomst gro tendeels aan deze kwestie was gewijd. De resolutie zal niet betrekking heb ben op een speciale clausule, 'och op alle overeenkomsten, die op enige wijze inhouden, dat de V.S. accoord gaan met „het onderdrukken van mensen in een Sovjet-satellietstaat of andere lan den", aldus Taft. De executie van de Rosenbergs De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft Maandag bepaald dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen aan de Sovjet- Unie ter dood veroordeeld is, voltrok ken zal worden in de week van 9 Mrt. Volgens de secretaris van Kaufman zal het vonnis mogelijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd wor den voltrokken. van Rethy, tot nu toe niet is geregeld en het hiervoor de hoogste tijd is ge worden. De „Peuple" acht de prinses verantwoordelijk voor de publicatie van de onpsychologische foto van de koninklijke familie aan de Cote d'Azu- re, maar verder is de critiek van het blad niet gegaan. Hieruit kan of mag in geen geval worden geconcludeerd, dat de konings kwestie ln België opnieuw aan de orde zou zijn gesteld. Het gaat in feite om een ongelukkige samenloop van on gunstige omstandigheden. Men kan moeilijk verwachten, dat het Belgische koningshuis, na de zware crisis van 1950, reeds wederom zo po pulair zou zijn als ten tijde van koning Albert. De publicatie van diens memoires over.de oorlog van 19141918 door ge neraal Vair Overstraeten, een intieme relatie van de grote koning, is op een ongepast moment gekomen. Uit deze memoires blijkt dat koning Albert een zeer onafhankelijk denkend man was en dat hij in veel ge"allen eenzelfde visie had als koning Leopold in 1940. Deze publicatie is daarom ongeluk kig, omdat het geen zin heeft de hou ding van koning Leopold te projecte ren tegen de achtergrond van de eer ste wereldoorlog, toen de omstandig heden zo verschillend waren. Alleen de historici zullen deze hou ding over vijftig jaren objectief kunnen beoordelen, namelijk wanneer de hoofd figuren van de drama's van 1914 cn 1940 reeds lang dood en begraven zul len zijn. „Die Volksblad" signaleert belang stelling in politieke kringen voor de „volgehouden verzwijging" door de En gelse pers in Zuid-Afrika van een ver klaring van Strauss, de leider van de oppositie, in de volksraad dat hij be reid is ten aanzien van het naturellen- vraagstuk met de regering samen te werken op grondslag van de apart heid, zoals deze door minister Havenga in September j.l. in een uitzending over de BBC is uiteengezet. Wel ls een ander gedeelte van de toespraak, waarin bedoelde verklaring vervat was, door de Engelse bladen gepubliceerd, aldus „Die Volksblad". De Zuidafrikaanse volksraad heeft Maandag het wetsontwerp op de open bare veiligheid goedgekeurd, waarbij aan de regering uitgebreide bevoegd heden worden verleend voor het be- De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse straaljagers het vuur openden op twee jagers van Russische makelij van het type L.A. 11, boven Hokkaido in liet Noorden van Japan. De Ame rikaanse toestellen troffen een der andere vliegtuigen in de vleu gels en in de romp. Het geraakte vliegtuig vloog weg in de richting var. de door de Russen bezette Koerillen. De Amerikaanse vliegers staakten de aanval om schendinn van Russisch gepied te vermijden. Zij voerden een patrouillevlucht uit. De vreemde vlieg tuigen stoorden zich niet aan een ver zoek om te landen, waarop het voorste Amerikaanse vliegtuig het vuur open de, aldus de bekendmaking. Vliegtuigen, afkomstig van Russi sche bases, hadden herhaaldelijk vluch ten gemaakt boven Hokkaido, dat slechts enkele km. vai? Russisch gebied is gelegen. Volgens autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht ls de L.A. 11, voorzover men weet, de snelste Russische jager met schroef aandrij ving. Nederland neemt waar voor Israël In verband met het afbreken ran de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-Unie heeft de Ne derlandse regering zich op verzoek van de regering van Israël bereid ver klaard om de belangen van de staat Israël in de Sovjet-Unie te behartigen. strijden van het verzet tegen de apart- lieldswetten. In derde en laatste lezing stemden slechts negen leden tegen goedkeuring van het ontwerp. De be langrijkste oppositiepartij, de verenig de partij, verzette zich in principe niet tegen het ontwerp, omdat „het van het grootste belang ls dat er vrede en veiligheid in het land zijn". De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen verklaard, dat Engeland op de jongste bespreking met Franse'ministers „een zèer uitge breide technische samenwerking" met de Europese Verdedigïngs Gemeen schap heeft voorgesteld. Engeland had niet' verklaard dat het bereid was tot de E.V.G. toe te treden. „Ik geloof niet dat de Fransen dat van ons ver- vachten", aldus Eden. De minister zcide verder, dat de Amerikaanse regering zeer goed be kend is met het standpunt van de Britse regering dat zij het recht heeft van te yoren te worden geraadpleegd over een belangrijk Amerikaans be sluit inzake de oorlogspolitiek. De Amerikaanse regering had Engeland geen voorstellen gedaan over een blok kade van China. Eden zeide. dat Engeland niet in stemt met eenzijdige opzegging van vrijwillig aangegane internationale overeenkomsten. Per hef schroef vliegtuig heeft de Koningin onlangs Oude Tonge bezocht. Koningin Juliana onderhoudt zich met de achtergebleven bevolking van dit zo zwaar getroffen plaatsje. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, baart de herbouw van enkele gemeenten in de getrof fen gebieden de ingenieurs van de Rijks waterstaat grote zorg. De omvang der gaten in de dijken is soms van dien aard, dat het dichten er van niet alleen eneorme kosten met zich zal brengen, doch bovendien het bouwen van een heel nieuwe dijk noodzakelijk maakt, welke door de ligging der betref fende gemeenten van zeer bijzonde re structuur zal moeten zijn. Niet uit gesloten is, dat om die redenen de her bouw van deze plaatsen nog niet zeker is en dat deze dus noodgedwongen zul len moeten worden prijsgegeven. Dit zou, aldus vernamen wij, het ge val kunnen z\jn met het op Tholen ge legen Stavenisse. Tussen Tholen en Zuid-Beveland bevinden zich meer van deze „verdronken" gebieden, waarvan het nimmer de moeite heeft geloond om ze op hel water te heroveren. Zo kent men in deze streken het verdron ken land van Zuid-Beveland, Saaftinge en Markezaan. Gisteravond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampen fonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5'A mil lioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro rekeningen. Ons jongste prinsesje, Marijke, viert morgen haar zesde verjaardag. Onze beste wensen voor de jarige. O H" basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. In de Zuidelijke reedijk bij de Burgsfuis 'ten Oosten van de duinrand dus, zitten di'ic flinke gaten, bij de Schelphoek een gat-van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendijken van Zierik zee. Waterbouwkundige strategen hebben'becijferd, dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een-diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwepolder loopt. Het dich ten van dit gat zal naar deskundig oor- Belangrijke beslissing in Engeland JJet Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 stemmen tegen 257 het wetsontwerp van de regering tot ontnaasting van het "wegvervoer aangenomen. Het wetsontwerp, dat nu bij het Hogerhuis wordt inge diend, is een van de twee belangrijkste, wetsontwerpen van het program ma van de regering. Het andere betreft de ontnaasting van de "staal industrie. Het wetsontwerp inzake het vervoer bevat tevens de plannen om het be stuur van de genationaliseerde spoor wegen te decentraliseren. De nationali satie zal niet ongedaan worden ge maakt, maar de spoorwegen zullen door vele plaatselijke raden worden ge controleerd in plaats van door één be stuur. zoals thans het geval is. De concurrentie tussen de spoor wegen en het wegvervoer zal scherper worden. Om de spoorwegen te helpen het hoofd te bieden aan deze concur rentie is wijziging van de tarieven toe gestaan. De staat beschikt op het ogenblik over ongeveer 4000 vrachtwagens met van de generale staf e volgende dagorder De chef heeft d uitgegeven „Nu de militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in alge mene zin is geëindigd, stel Ik mei voldoening A ast, dat de konink lijke landmacht paraat is geble ken. Allen, zowel beroeps-, reserve- aJs dienstplichtige militairen heb ben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met. on verpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en ditr en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat ln het bijzonder ln tijd van nood wordt verwacht". loodsen en kantoren- over het gehele land. Een woordvoerder van de Labour- partij schatte deze waarde resp. op 70.000.000 en 100.000.000 pond sterling. Al deze voertuigen zullen aan particu lieren te koop worden aangeboden. Er zal een heffing op zwaardere vrachtauto's worden geheven om de Britse vervoerscommissie schadeloos te stellen voor verliezen bij de verkoop De heffing zal in de komende twee jaar ongeveer 4 millioen pond sterling op brengen. deel, veel moeilijker zijn dan het dich ten van de Walcherense dijk bij West- Kapelle in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden tjians zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enorme bagger molen bezig oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht be ginnen. Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zgn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de oude Schouwse dijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schou wen, Duiveland en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen be houden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel. waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dus verre met succes, om met zandzakken deze d(jk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze polders staan dras door doorgèkwelde en over geslagen water, 't Wordt nog niet ver antwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt men er in de oude Schouwse dijk te behouden en de drie grote polders en een tiental kleine pol- dertjes droog te krijgen dan is een be langrijke corridor verkregen van Zie rikzee naar Brouwershaven, waardoor Voor de politierechter te 's-Graven- hage is gistermiddag venchenen de 36-jarige K. B. B., hoofdcommies aan een van de departementen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari in de Houtrusthallen in Den Haag, toen hij bezig was stapels goederen te sorteren, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, daar een paar wol len handschoenen had weggenomen. Bf de behandeling bleek, dat B. bezig was met een stapel „waardeloos goed". Hij vond hier een paar wollen hand schoenen, die hij meende wel te kun nen gebruiken. Hij had echter tevoren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd omdat hij meen de, dat deze meer geschikt waren dan de niet in al te beste staat verkerende wollen handschoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp be schikbaar had gesteld. De officier eiste twee maanden voor waardelijk met de bijzondere bepaling, dat B. binnen drie maanden tijds f 250 in het Rampenfonds zou storten. De politierechter, uitspraak doende, ver- oordeelde B. tot een maand voorwaar delijk met de bijzondere bepaling dat hij binnen de genoemde termijn hon derd gulden zou storten in het Ram penfonds. Walcheren had geen last van de springvloed Op Walcheren waar met het nood- herstel van de dijken goede vorderin gen zijn gemaakt wachtte men met vertrouwen het eerste spi'ingtij na de stormramp van 1 Febr. af, maar na tuurlijk was men op de dijken en ook op de kantoren van de rijks- en provin ciale waterstaat, van de polder Wal cheren en van-de provincie Zeeland, als ook in de kazerne Middelbu-g ,p zijn hoede. Gelukkig waren alle voorzorgs maatregelen overbodig. Dank zij de bijzonder gunstige wind 1 iverde de springvloed geen enkel bezwaar op De hoogste waterstand we'ke in Vlis- singen bereikt werd was een centime ter lager 'dan die,, welke volgens de getijtafel werd verwacht. het ganse herstelwerk zeer aanzienlijk vergemakkelijkt zal worden. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gouwenerpolder een reeks gaten. Dj Vier Bannenpolder telt er twee in de Noordelijke en twee in de Zuidelijke zeedijken. De Ooster en Sirjanspolder tellen er éen in het Noorden en twee in het Zuiden. In de Bruinisserpolder, die via een binnendijk van de Sirjans polder is overstroomd, is herstel gaan de. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve de noemde gaten in het Oosten van het eiland heeft de Noordelijke dijk geen voltreffer van de stormvloed gekregen, wel is overal aanzienlijke schade aan de dijkkruinen en glooiingen aange richt, zodat het waarschijnlijk jaren zal duren voordat de ganse bedijking van. Schouwen-Duiveland weer volkomen betrouwbaar zal zijn. Nu landbouwherstel in de polders toch de yerzilting zal moeten bestrijden en de gronden zullen moeten worden bevrijd van reusachtige kreken scheuren, zeer vele sloten en greppels zullen moeten worden geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en reeds in gang zijnde ruilverkavelin gen met voortvarendheid zullen worden uitgevoerd. Weersvex-wachtlng, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Verdere stij ging van temperatuur. Over wegend matige Westelijke wind. Morgen Zon op 7.50; onder 17.59 Maan op 9.04; onder Einde vorstperiode Het K.N.M.I. deelt mede: /Gedurende de laatste dagen heeft de UT luchtdrukdaling zich geleidelijk in I zodanige richting gewijzigd, dat aan de toevoer van koude lucht uit het Ooste. en Noord-Oosten naar West-Europa een einde is gekomen. Afgelopen nacht kwam tydens opklaringen bij het pas seren van een rug van hoge luchtdruk vooral in het Zuid-Oosten van het land nog vorst voor. Westelijke winden voe ren echter zachtere lucht van Oceani sche oorsprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving waardoor van morgen om 7 uur de temperatuur langs de kust van Zuid en Noord-Holland reeds tot 3 graden icas gestegen. De zachtere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorstperiode als geëindigd kan worden beschouwd. scheppen. Een regeling van alle han gende kwesties en een garantie voor een doeltreffende verdediging van de Suez-kanaal-zöne, o.a. door het behoud van een aantal luchtbases, moet aan een Engels-Egyptische overeenkomst vooraf gaan. En daar, vooral waar het Egypte betreft, politiek en economie zo nauw verweven zijn, doet men er goed aan dé Oostduitse activiteit, die natuurlijk door Moskou gedirigeerd wordt, nauwkeurig in de gaten te hou den. Er bestaat ongetwijfeld verband tussen het anti-semietisme achter het IJzeren Gordijn en het communistische pogen contacten te leggen ln de Ara bische landen I Het zojuist verschenen jaarverslag van de Nederlandse Middenstands- bank N.V., bevat, behalve een over zicht van de bedrijfsresultaten, waar van eldera in dit blad melding wordt gemaakt, ook een beschouwing over de ontwikkeling van de positie van de middenstand. Daarin komen enkele op merkingen voor. die in breder kring dan de middenstand alleen de aandacht verdienen. Zo getuigt het van paraat zijn van de middenstand, dat in het verslag wordt opgenïerkt, dat het op vallend is, dat na het einde van de eerste wereldoorlog veel meer midden- standsbedrgven te gronde zijn gegaan ian na de tweede wereldoorlog. Over heid, bedrijfsleven en het bankwezen hebben blijkbaar geleerd van de lessen, die de ontwikkeling na 1918 heeft ge geven. Dit op zichzelf verheugende verschijnsel, wil echter nog niet zeg gen, dat de middenstand geen moeilijk heden zou kennen. Integendeel. Het •er-slag wijst er op. dat een ruime ervax-ing bij de credietverlening leert, dat de huidige belastingtarieven, ook •oor volkomen gezonde bedrijven, zo danig de kapitaalvorming en dus de interne financiering belemmeren, dat de gevolgen van de grote prijsstijging voor de balanspositie dikwijls niet kunnen worden opgevangen. De groot te van het eigen kapitaal heeft in de meeste gevallen de stijging van de belangstelling niet in dezelfde ver houding kunnen volgen, zodat het „stootkussen" voor de verlening van bankcrediet aan betekenis heeft ver loren. Evenzeer wordt de groeimogelgk- heid voor goed geleide, levenskrachtige ondernemingen door te zware fiscale afroming ernstig geschaad. Verder in het verslag wordt opgemerkt, dat, ook de achterstand in de belasting aanslagen voor een belangrijk deel is ingelopen, de zware druk van de fiscale heffingen onverminderd voort duurt. Het is goed. dat hierop nog eens de aandacht wordt gevestigd. In bepaalde kringen was men er wel heel vlot bg, om te betogen, dat met de te vei-wach- ten grote uitgaven voor herstel van de waterkeringen en van de verdere schade als gevolg van de overstro mingsramp, de in verweging zijnde plannen tot verxnindering van de fis cale druk, „in dé ijskast'- dienen te verdwijnen. Wg hebben al eens meer betoogd, dat van verlaging van de te hoog opgeschroefde belastingen niet vanzelfsprekend vermindering van de opbrengst behoeft te worden verwacht, maar dat dit wel 't geval is met te hoge belastingen, waardoor bovendien de werkgelegenheid ongunstig wordt be- invloed, wat weer verhoogde overheids uitgaven met zich brengt. Het verslag constateert, dat, na de stormachtige eerste na-oorlogse jaren de periode van schijnwinsten op een lager niveau een zekere stabilisatie is in- getreden. Dat de middenstand haar positie onder zo moeilijke omstandig heden heeft kunnen handhaven, wijst er op. dat zij paraat is. De hierboven aangehaalde opmerkingen in het ver slag tonen echter duidelijk aan, dat de overheid de helpende hand moet bieden, door het mogelijk te maken, dat deze belangrijke tak van het bedrijfsleven zich kan blijven ontwikkelen door financiering op gezonde basis. Er komen berichten uit Londen, dat een deel van de Britse troepen aan het Suez-kanaal wordt teruggetrokken. Dat heeft ongerustheid verwekt, vooral ook omdat dit werd voorafgegaan door de regeling van de Soedankwestie, die neerkomt op het opgeven van de Britse positie daar. Wg hebben gisteren al opgemerkt, dat het waai-schgnlgk is, dat Egypte de Soedan zal incox*po- reren en terecht vraagt men zich af of de verdediging van dit uit strate gisch oogpunt en niet minder als ver keersader zo belangrijke gebied moet worden overgelaten aar. Egypte, dat in vele opzichten zelf nog xn een achter lijke staat verkeeit en in de oorlog met Israël bewezen heeft militair van geen betekenis te zgn. Het is te begrijpen, dat de Engelsen het van belang .achten eindelijk met de Egyptenaren tot klaarheid te komen, maar wanneer daardoor een gevaarlijk vacuum ge schapen wordt, is de prijs ontegen zeggelijk te hoog. Wat bovendien te denken geeft, is het feit, dat de Egyp tische regering handelsbesprekingen voert met Oost-Duit sland en West- Duïtsland met de kous op de kop naar huis heeft gestuurd. De reden daarvoor is, dat de Egyptenaren verbolgen zgn over de Duits-Israëlische overeenkomst inzake de schadeloosstelling voor de Joodse slachtoffers van het Nazi regime. Egypte en ook andere Arabische landen zien daarin een versterking van de positie van Israël. Generaal Naguib, die het op het ogen blik tn Egypte voor het zeggen heeft, is Israël zeer kwalijk gezind. Hg heeft al eens gesproken van het „uitwissen van de schande van de mislukte veld tocht" en daarom is de vrees niet on gegrond, dat hg. indien hg eenmaal de. vrije hand heeft, nieuwe vijandelijk heden met de Joodse staat zal ont ketenen. Dat de Sovjet-Unie zo osten tatief de diplomatieke betrekkingen met Israël verbrak, moet voor het Westen en voor Engeland xn het bij zonder een waarschuwing zgn, om in het Nabije Oosten geen vacuum te

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1