s Dit jaar geen excursies in dorp Epe nieuws Extra aanbieding Naaimachines H.R0ÜWENDAL Speciale aanbieding ijk der WEKKERTJES PIM, PAM, POM Dinsdag 17 Februari 195C. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerate blad 't Bedrag daarvoor is voor Rampenfonds In 7-ün jongste vergadering heeft de gemeenteraad van Epe besloten dc geteisterde gebieden te helpen met het beschikbaar stellen van het be drag, dat anders zou worden uitge geven voor de jaarlijkse excursies van raadsleden, secretariepcrsonecl, hoofden van diensten, schoolhoofden enz. Het is zinloos, aldus meenden B. er, W. en de Raad, om een bedrag aan geld uit de gemeentekas beschik baar te stellen, aangezien het Ryk toch al het bestaande tekort zal moe ten financieren. Verder wil Epe hel pen door adoptie en met het beschik baar stellen van materiaal voor de wederopbouw. i Burgemeester mr dr Diepenhorst her dacht. staande door de Raad aange hoord, de ramp die op 1 Februari en daarna over een deel van ons land kwam. „Er is veel geofferd", aldus dr Diepenhorst, „maar wij moeten be seffen, dat dit nog maar een begin is. De schade is groot". In het bijzonder wijdde spr. woorden van nagedachte nis aan de doden. „Wij leven mede met hen wier rouw ook de onze is". De burgemeester besloot: „Al is Gods bestuur over de wereld, over Zeeland, West-Brabant en de Zuid- hollandse eilanden en over ieder mensenleven ondoorgrondelijk, het is een grote zegen, dat wij allen ge zamenlijk cn persoonlijk met ons na tionale volkslied mogen belijden: „Mijn schilt ende betrouwen „Syt Ghij, o Godt mijn Heer". Bij het behandelen van de agenda drong de Raad aan op spoed bij het vervullen van een nieuwe functie bij Gemeentewerken. Er is nu al vier en eeri halve maand overheen, aldus de heer G. J. van Doornum en nog heeft de Raad geen aanbeveling ontvangen. B. en W. antwoordden, dat over deze kwestie al heel wat correspondentie is gevoerd, doch dat de stagnatie werd veroorzaakt door Ged. Staten, die aanstelling op arbeidscontract voor staan. Hiertegen heeft het college ernstige bedenking, omdat dit vele gegadigden zal weerhouden om te solliciteren. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van de slagerszaak met schuur en erf van J. Kleiboer, in Ernst, voor het inrichten van een ge meentelijke centrqle noodslachtplaats. Tot uitbreiding van de begraaf- Voor de evacué's op Het Loo De afdeling Apeldoorn van het Ned. Roode Kruis, welke in het paleis Het Loo voor het welzijn van de bejaarde Zierikzeese evacué's zorgt, verzet in alle stil te bergen werk. Eén van de mooi ste facetten van dat werk is de directe persoonlijke hulp aan de oudjes. Hier woont een dochter, daar een zoon, ginds een zuster en er gens anders weer eeri harts vriendin o£ een heel goede kennis en zij allen moeten weten hoe goed het op Het Loo is. Er moe ten brieven worden geschreven. Veel meer dan gewoonlijk en veel meer dan oude vingers, die de pen ontwend zijn, kunnen produceren. Daarbij helpt het Rode Kruis. Maar er is helaas een ernstige rem. Men kan niet aan een schrijfmachine komen. En wat doet men tenslotte in zo'n geval? Men klopt bij de krant aan: „Zou u zo vriendelijk willen zijn de Apeldoornse bevolking eens te vragen? Zou er dan niet iemand komen, die ons een machine in bruikleen wil geven?'' Het telefoonnummer van het pBleis is: 2244. plaats te Vaassen werd besloten een perceel grond aan te kopen van N. Mulder ten Kate, groot 1480 m1. Epe Alles werkt samen. Vertegenwoordi gers van alle Eper kerkgenootschappen jn verenigingen hébbben een bespre king gehouden rqet het college van burgemeester en wethouders, met als resultaat, dat er nu een werkcojmmissie zal worden gevormd, tot hulp aan ge- .troffen gemeenten. Deze hulp zal in overleg geschieden met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die ad vies uitbrengt inzake adoptie en het. combineren van gemeenten bij adoptie. Bij de Rotterdamse Bank is intussen voor de gemeente een rekening ge opend, ten behoeve van de hulpcom missie. Vaassen KIND ONDER AUTO In Vaassen kwam Maandagmorgen een elfjarig zoontje van de fam. C. Nijhof onder een vrachtauto, waarbij hij een dijbeen brak. De knaap is naar het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen de jongen met andere kinderen achter een melkauto liep. Hij kwam te vallen en werd door een achter de melkautó rijdende vrachtauto overreden. Landbouwtentoonstelling. De vereni ging „Vaassen Vooruit" en de plaat selijke winkeliersvereniging hebben besloten de plannen tot het organise ren van een grote landbouwtentoon stelling te verschuiven tot Augustus 1954. Zang en toneel. Het Chr. Jongelie- denkoor, een afdeling van de gemengde zangvereniging Hosanna, heeft in het Gebouw aan de Kosterstraat een uit voering gegeven, geleid door de heer H. van 't Einde. Het werd een alles zins geslaagde avond. Na de zang werd een door de heer H. Lïeverink gere gisseerd toneelstukje opgevoerd: „De gestoorde repetitie", van Steven van Cuyk. Daarvoor echter gaf de heer Van 't Einde, op het orgel begeleid door Gerrie Rozendaal, enkele fluit- soli ten beste. De leider van het jonge- liedenkoor, de heer B. A. Brienne, sprak een propagandawoord. Voorts deelde de heer Brienne mede, dat een ziek lid van de. vereniging-, D. J. van Amersfoort, verpleegd in Hellendoorn; kleedjes voor de verloting en een brief had gestuurd. De oud-leider van het koor, de heer H. de Gunst, ontving als1 blijk van waardering een vulpotlood. Ds Kalmijn opende en sloot de avond. Na afloop werd voor het Rampenfonds gecollecteerd. Ned. Herv. Kerk Ds J. C. H. Romijn, predikant van de Ned. Hervormde gemeente van Harlingen, die van 1931—1939 predi kant alhier is geweest,, zal 1 Mei we gens het bereiken - van dé 65-jarige leeftijd met pensioen gaan. Mouwen omhoog. De padvindersactie: „Mouwen om hoog, ons land moet droog", heeft in Apeldoorn f 2748,69 opgebracht. In het district Apeldoorn (met Beekbergen, Loenen, Eerbeek en Epe) was het to taal f 3734,73. Er hebben ongeveer 1000 padvind(st)ers aan mee gedaan. Gunning. Architect F. Best heeft het bouwen van een woonhuis aan de Arnhemse- weg te Otterlo gegund aan de heer D. Punt alhier, voor f 16.295. Rampenfonds 1953 Verantwoording Administratie Nieuwe Apeldoornse Courant. Pers. en Dir. Atelier Aldenkamp 30.— Christian Science Society Apeldoorn 100. Pers. fa A. Aartsen, Ruijs- daellaan 13 150. In onze verantwoording dd 13 Febr. jl. kwam voor: Bond v. Platt.vrouwen 85.48 Deze gift was ook van de B.O.G. en de B.O.L.H. afd. Hooilanden en Klarenbeek. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 14 t.m. 16 Febr. 1953. Geboren: Wilhelmus Jozeph, z. v. W. E. v. Schaik en A. A. Brouwer; Yvonne d. v. T. Schreuder en J. Mandema; René Francois, z. v. A. G. F. A. Abele ven en E. A. Schwarz; Jakob Cornelus, z. v. G. H. Bomhof en E. Mayer; Han- y, d. v. D. G. v. d. Heide en K Brum- mel; Arie, z. v. A. Sint Nicolaas en H. H. v. d. Boezem; Frederika, d. v. B. Hunink en A. Wegerif; Eduard, z. v. G. Nijenhuis en G. Oud' Kotte; Hendri- kus Gerrit, z. v. J. Lebbink en H. J. Koenders; Hendrik Gerardus, z. H. Janssen en H. Bruens; Hendrinus Dirk Teunis, z. v. A. Diepenhorst en H. W. de Jager; Geertruida Maria Johanna, d. v. W. T. C. Gelsing en T. J. Verweij. Arend Lambertus Relnder, z. v. D. W. v. Laar en J. M. Schat; Gerdina Anto- nia, d. v. L. J. Haarman en M. G. Borgonjen; Roelfien, d. v. D. Koens en H. C. v. Laar,; Pieter Edwin, z. v. P. v. Glabbeek en H. v. Eist; Bei-end, z. v. A. Manintveld en M. G. Boekaar; Rein, z. v. R. Jonker en T. M. Sanders; Wil- lempje Johanna, d. v. P. C. Westrik en G. Schooien; Hendrika Gerdina, d. v. F. A. Beekhuis en G. J. Bomhof; Mar- garetha, d. v. H. G. v. d. Kamp enS. Dean; Hendrik Jan, z. v. B. Bijster bosch en W. Noppen; Hendrikje Grada Marrigje, d. v. J. H. Rooks en G. v.. Limburg. Maria Johanna, d. v. W. J. Huisman en J. W. Duchateau; Wilhelmina Hendri ka, d. v. W. H. Sprengeman en G. Looijs. Gehuwd: J. Hogeboom en A. R. Hul- lernan. Overleden: H. S. Dietz, geh. met J. E. van den Brink, 65 vr.; M. J. Roos. geh. met W. v. Weeghel. 53 j., m.; "T. ter Maten, wed. v. W. v. d. Haar, 87 j.; A. van-Es, wed. v. J. v. Seters. 82 j.; H. J. Wentink, geh. met J. W. Buur man, 72 j, m.; J. P. A. Phoelich, geh m. H. v. Heesch, 62 j., m.; P. Visser, wedn. V. T. Buwalda, 81 G. Coulier, 7 d., m. STREEK IN 'T KORT GARDEREN. Zaterdagmiddag en -avond a.s. wordt door de Oranje vereniging alhier een vertoning ge geven van de watersnoodfilms. De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De Chr. Besturenbond te Barne- veld houdt Woensdagavond a.s. een openbare bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw. De Chr. Gem. Zang vereniging Sursum Corda, dir. P. Tim mer, hoopt haar medewerking te ver lenen. BEEKBERGEN. In het kader van de Wereld-Vrouwengebedsdag zullen Vrijdagavond de Beekbergense vrou-* wen bijeenkomen in de Ned. Her vormde Kerk. De lithurgie wordt ge leid door de dames mevr. Oldemans en mej. v. d. Meer. LOENEN. De padvindsters van de W. A. Scholten-groep en de jongens van het Vale Ouwe-vendel hebben Zaterdag samen zoveel karweitjes op geknapt, dat zij f 160.— bijeen kregen voor het Rampenfonds. Hulde! Opa en Opoe E. van Oorspronk- Klomp waren een paar dagen geleden WERELDREIS VAN JIMMY BROWN 79. Grauw Grauw was nog lang niet uitgesproken. In felle bewoordingen beschreef hij, hoe het de dure plicht was van elke Roekiraki om de wit mensen zoveel mogelijk schade te berokkenen. „Zij zijn het", zo riep hij uit, „die ons naar het leven staan, zij zijn het, die 'ons uit de ge bieden willen verjagen, die v.-ij se dert de vroegste tijden bewonen. Hoe meer schade wij hen berokkenen hoe groter do eer is van de Rocki- raki's. die dit bewerkstelligen. Maar wéé hen, die zich aan deze taak pro heren te onttrekken, wéé de volks vreemde elementen, die ik alp do verraders van hun eigen stam be schouw. Hen zal ik eerst uitroeien, hen zal ik- veranderen in honden of varkens!" Sidderend zaten de Roeki- raki's toe te luisteren. Ze wisten, wat er nu ging gebeuren. Want op oen teken van Grauw Grauw spron gen twee Blerblcr Bavianen op. Zij grepen links en rechts om zich heen en kwamen met vier Roekiraki's aandragen die zy stevig beet hadden gepakt. .,Hier brengen wij U, oh Grote Grauw Grauw vier laffe volks verraders, die geweigerd hebben gisternacht aan de grote rooftocht naar Oekoeroewanda deel te nemen!" riep een der Bavianen, ,,'t Is niet waar, 't is niet waar!" gilde een der Roekiraki's. „Ik ben wèl mee ge weest en ik heb zelf al het tafel zilver van de directeur van de Rubbermaatschappij meegekaaid en neMéér kon deze Roekiraki niet zeggen, want de Bierbier Ba viaan had hem een stevige mep met het stuk bamboe op zijn hoofd gege-, ven. Jimmy had moeite zich zelf te bedwingen. Het liefst was hij nu midden in de kring gesprongen om een einde te maken aan deze af schuwelijke vertoning. Alleen deze week! Geplatteerde werkkousen 1.25 Links geweven kousen met Perion versterkt 1.59 HOOFDSTRAAT Zuid 13 hoek Rosariumstraal. KON. HOUTVESTERIJ „GORTEL". De publieke houtverkoping, die 20 Februari a.s. gehou den zou worden, wordt tot nadere aankondiging UITGESTELD. Grote keuze eerste klas merken, o.a. Kohier, Gritzner, Nau- mann, Lada Eivera, Adler, Haid en Neu. FRI DOR, de veel gevraagde electrische machine m. de vrije stop-arm. MEISTER, de beste zig-zag machine. Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Speciaal ingericht voor vakkundige reparatie Apeld. Naaimachinehandel Gedipt, naaimachine technicus. ARNHEMSEWEG 2 A bij de overweg. Telef. 6367 Uw KUNSTGEBIT slecht, dagelijks elk uur bij ACKEMA terecht. C. Ackema, tandtechnicus Nieuwstr. 52, Telef. 5445, Apeldoorn. ENKELE DAGEN IH WOL EK INTERLOCK HEREHONDERGOEDEREN PANTALONS HEMDEN BORSTROKKEN mei lange en korle mouwen SPRENGENWEG LEL 4878 10 WOORDEN 1 GUI DF? IEDERE DONDERDAG IN HET LUCHTRUIM 44. Terwijl de twee bandieten naar beneden tuimelden, schoof de professor het raam open en hief vermanend zijn vinger op. „Laat dit juilie leren, dat je geen grapjes met een professor moet uithalen. Ik lijk misschien wel wat verstrooid en afwezig, maar laat je hierdoor niet om de tuin leiden". Billie en Kareltje waren echter niet in staat om antwoord te geven. Met een klap schoof de professor het raam dicht. ..Ziezo, die hebben hun portie gehad", zei hij opgewekt.- Maar Pim was niet tevreden gesteld. Denkt U dat pro fessor U kent ze niet. Dat hoor ik al. Als U nu niet voorgoed met die twee bandieten afrekent, zitten zij morgen Weer op Uw dak". ',;Zou je den ken?" De professor dacht-na. „Goed, dan moét het maar. Dan zal ik mijn super-plastic blaas-ballongeweer halen. Ga je mee? Dan kun je zien hoe dat ding werkt", Achter elkaar holclen ze de trap af. De professor greep zijn geweer uit het rek en vloog' de tuin in, waar Billie juist bij kwam uitbeen lichte verdoving. „Nee... professor... nee...!" gilde hij angstig, toen hy de geleorde man met "eer. groot geweer op hem af zag stormen. „Nee, dat kunt U niet doen. 13: beloof U, dat ik hier nooit meer een voet zal zetten. Maar laat me-levend gaan Alsublieft." Billie hief smekend de handen omhoog. En Kareltje Die deed niets. Bij het zien van de razende professor, die met een geweer op hem af stormde was hij van schrik flauw gevallen. HOE wordt geholpen Nog steeds is er geen stilstand in de stroom van hulp. Zowel in Neder land als in de overige delen van de wereld houdt men met onverminderde kraeht inzamelingen. Zo verleent Finland, dat het begrip „nood" zeer goed kent, en dat de grootse Nederlandse hulp in de win- teroorlog '39'40 niet is vergeten, on danks zijn eigen zware moeilijkheden, Nederland grote hulp, voornamelijk in goederen. En om nog even een greep te doen uit de veelheid van de grootse hulp verlening: 55 jaar getrouwd. Opa is 81 en Opoe 76 jaar. Ze wilden er „heel geen drukte" van hebben, maar het was de gehele dag een komen en gaan van belangstellenden. Het ledenaantal van het corres pondentschap te Loenen van de Open bare Leeszaal te Apeldoorn bedraagt 76. plus 39 jeugdleden. In het vierde kwartaal van 1952 werden 340 kinder boeken uitgeleend. 691 romans cn 57 studieboeken. In totaal 1088 stuks. Het correspondentschap is gevestigd in school 10 en leent uit op Vrijdagavon den, van zeven tot negen uur. KLARENBEEK. De muziekvereni ging „Wilhelmina" gaf een uitvoering ten bate van het Rampenfonds. Het saldo was f 200. De Klarenbeekse schooljeugd heeft voor ongeveer driehonderd gulden aan watersnood-postzegels verkocht. Eerste gemeente in N.O.-polder. De landdrost van de Noordoostpolder, dr ir S. Smeding, heeft aan de polder commissie voor algemene belangen medegedeeld, dat het advies van de comrmssie tot gemeentelijke indeling van het gekoloniseerde gebied van de Noordoostpolder met ingang van 1 Ja nuari 1954 over te gaan, op het minis terie van Binnenlandse Zaken gunstig is ontvangen. Binnenkort kan dus do elstelling van d*e gemeente Emmeloord tegemoet wprden gezien. In Egypte is een comité gevormd waarvan minister-president Naguib het voorzitterschap op zich zal nemen. De regering van Zuid-Afrika heeft 50.000 pond gegeven voor Groot-Brit- tannië, Nederland en België. Het Londense Rode Kruis zendt dui zend pond, waaronder 200 van net Schotse Rode Kruis naar Nederland. Van Torouay aan de Engelse zuid kust is een motorkruiser met vijftien ton kleren en beddegoed, bijeenge bracht door steden in Zuid-Devon, naar Vlissingen gevaren. Frankrijk wil nog drie helicoptères sturen na de vier, die cr al waren. Uit Straatsburg is een „vriendschaps schip" vertrokken met 260 ton kleren, meubelen en andere gebruiksgoederen. De Nederlandse Antillen hebben voor de slachtoffers van de watersnood meer dan 2% millioen Nederlandse guldens samengebracht. Ook uit tal van steden hier komen berichten over de hulp binnen. Losse havenarbeiders in Rotterdam geregistreerd bij de havenarbeids reserve hebben tot op heden voor de Watersnoodslachtoffers f 21.000 op gebracht. De Scheepvaartvereniging Zuid heeft deze bijdrage met eenzelfde bedrag verhoogd. In Barendrecht is de bijdrage f 57.000 of 35 per gezin. Zijderveld bij Culemborg heeft f 7322 bijeengelegd, dat is f 45 per gjezin en per hoofd ruim elf gulden. Huizen in het Gooi gaf tot nu toe f 107.211,63 of f 8.55 per inwoner, waar in begrepen f 6130,53 als opbrengst van de collecte- in de kerken. In Den Haag is op initiatief van enkele veilinghouders een comité ge vormd, dat veilingen wil organiseren van door particulieren, instellingen en musea te schenken voorwerpen, ten bate van het Rampenfonds. Er zal ook een landelijk comité worden gevormd. Jo Vincent, Carlotte Kohier en het Nederlands Claveeimbel-trio hebben Zaterdag in Overveen ten bate van het Rampenfonds een kunstavond gehou den. Opbrengst: f 6170. De opvarenden van de vloot hebben nog vóór de oproep van de Slichting van de Arbeid om een uur loon en acht overuren af te zonderen, eigener beweging op soms verbluffend prach tige wijze geofferd BeuTSOLerzicb VASTE STEMMING. AMSTERDAM, 16 Febr. Vandaag is de handel in een groot aantal Duitse fondsen ter beurze van Amsterdam hervat. De voornaamste van deze obli gaties zijn die der Dawes- en der Younglening, waarvan zich behoorlij ke posten in Nederland bevinden. Dit was wel het voornaamste dat vandaag op de beurs te beleven viel. Van een vaste Maandagstemming was overigens geen sprake, de orders wa ren weer dun gezaaid en het koersver loop weinig interessant. Olies hadden enig aanbod te verwer ken en verloren circa twee punten. De overige internationale soorten werden hierdoor in hun ontwikkeling belem merd en sloten circa één punt lager. Scheepvaart en cultures stil, doch in tegenstelling tot de industriemarkt ble ven hier de prijzen van Vrijdag goed gehandhaafd. Op de staatsfondsen- markt was de conversielening aanvan kelijk een fractie lager. Zoals bekend is op 15 Februari een coupon betaal baar, zodat met ingang van vandaag weer orders uit de zg. „schuldregis ters" mogelijk zijn. Toen de investe- -ringsceBlificaten -echter gevraagd ble ken, volgde ook voor de conversie lening een'.herstel tót het vorig niveau. Amerikanen stil. Prolongatie 3 pet. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000— Nederland 1947 (3%) 3 95¥a dito 1937 -3- 95"u Dollar-lening 1947 94% dito NWS (21-2) 78% Indië 1937 -3- 95 ACTIEVE AANDELEN ïndDxtrïële ondernemingen Alg. Kunstzijde Unie aand. 165% v. Berkei's Patent 102 Calvé-Delft 124 Fokker 107 Van Gelder Zonen aand159% Lever Br. en Unilever C. v. A. 183% Ned. Ford 196 Philips' Gloeil. f.ge bez. v. a. 160% Wilton Feijenoord 174% Petroleumonderncmingen Kon. Petroleum Mij. aand. 310% Scheepvaartmaatschappijen Holl.-Amerikalijn dito aand. 14214 Java-China-Japanlijn dito113 Kon. Palcetvaart120% Kon. Rotterdamse Lloyd dito 126% Stv. Mij. Nederland dito147 Suikerondernemingen Handelsver. Amsterdam aand. 104% Javase Cultuur Mij. dito 44% rabaksondernemingen Deli-Batavia Mij. aand113% MET-ACTIEVE AANDELEN Industr Ondernemingen Roit. Droogdok Mij315 Schokbeton dito 92% Ver. Pharm. Fabr. (Zwitsal) 91Y4 Amerikaanse fondsen Anaconda C. v. A42% Bethlehem Steel idem54 General Motors idem66% Intern. Nickel idem 44% U.S. Steel idem 40% Cities Service idem89 Cont. Oil idem57 Philips idem 62 Shell Union idem69s/i» is er h'. doen Woensdag 18 Febr. Toneelzaal Kon. Paleis 20 uur, Jubileumuitv. „Prins Hendrik''. Donderdag 19 Febr. Toneelzaal Kon. Paleis 20 uur, Jubileumuitv. „Prins Hendrik". Dinsdag 17 Maart.' zaal Bienefell. van Kinsbergenstraat, 19.30 uur, alge mene ledenverg. Coöp. Vooruit, v-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4