APELDOORN HELPT KRUININGEN Onze brandweermannen deden kranig werk IS I Vele moeilijkheden gingen aan de bouw vooraf Seminaristen speelden Gogolj voor Rampenfonds Dinsciag; 17 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede bla5 Hulpverlening in persoonlijke sfeer „Eerst en voor alles is er geld nodig, veel geld, om Kruiningen te helpen", aldus wethouder J. H. de Groot in zijn kwaliteit van loco burgemeester tijdens een bijeenkomst, waar de coördinatie van de hulp verlening aan Kruiningen werd besproken. Momenteel kunnen we niet zeggen waar Kruiningen behoefte aan heeft. Bij vloed komt alles nog onder water te staan en de bevolking is geëvacueerd. Er vertoeven slechts 70 mensen in het stadje, in hoofd zaak leden van het gemeentebestuur, politie- en brandweercorps e.d., aldus vervolgde de heer De Groot zijn uiteenzetting. Wanneer de gaten in de dijk zijn gedicht en het stadje is drooggevallen, kan men de situatie behoorlijk overzien en de omvang van de schade vaststellen. „Terug van weg geweest" Alsof hei de terugkomst van een schoorsteenbrandje gold, zo meldden zich Zondagavond laat twee Apeldoornse brandweermannen in hun kazerne: „terug van weg geweest; opdracht uitgevoerd"Aan hun vermoeide houding en hun rood omrande ogen was echter wel te zien, dat zij een iets groter karweitje achter de rug hadden. Het waren de monteur G. van Griethuizen en radio-amateur Frans Kraak, die uitgerust met iichtaggregaat en radiowagen, vanaf Maandag hadden geassisteerd bij het leegmalen van een polder achter Raamsdonkveer. Succesrijke ambassadeurs „Wij hebben ons op die rampzalige le Februari", vertelde de heer R. Tiethof, commandant van de Brand weer, „direct afgevraagd: wat kunnen wij doen. En wij waren daarom blij, toen wij hoorden, dat wij ons nuttig Iconden maken met het verschaffen van licht bij redding- en herstelwerk zaamheden. Maandag trokken Griet huizen en Kraak, die aanbood voor de radioverbinding te zorgen, er op uit. ,,Om half zes meldden wij ons die Maandagavond in de brandweer kazerne in Den Bosch", verhaalde de heer Griethulzen verder „en vandaar stuurde men ons over Breda en Oos terhout naar Raamsdonkveer, waar een polder van 16 hectare land onder water stond. Die polder moest zo gauw mogelijk droog, want er stond een complex in aanbouw zijnde wo ningen in. De monteurs G. van Griethuizen en J. Tesselhof nemen de Kruiningse mo torbrandspuit onder handen. Het is een „Heiligerlee"-spuit, met een ver mogen van 2000 liter water per minuut. De apparatuur is ernstig beschadigd, maar zal „als nieuw" weer worden opgeknapt. De reis er heen was niet overal ple zierig. Voorbij Breda hield de politie ons aan met de mededeling, dat de weg verderop onder water stond. We hebben het toch maar gewaagd en reden toen ongeveer een halve kilo meter door het water. Alles ging goed en in Raamsdonkveer was men ge weldig blij met onze komst. Men pompte er al met man en macht. Een aannemer uit Raamsdonkveer de man was zelf ziek had drie kleine en twee grotere dieselpompen in alle haast uit Roermond laten halen en daarmee haalden zij er 2000 m3 water per uur uit! Ons werk was met het aggregaat voor licht te zorgen en dat deden we! Onze drie grote schijnwer pers. elk van 500 Watt, zetten zowat de hele polder plus de haven van Raamsdonkveer „in een zee van licht" Heel doodgewoon 't Was mooi werk en eigenlijk heel doodgewoon, zegt Griethuizen. De heer Tiethof glimlacht. „Doodgèwoon, zeggen die kerels. Zij hadden's Woens dags nog geen bed gezien en zij werk ten als paarden, die twee. En koud dat het er was! Ik was een paar keer bij hen om schoon goed te brengen". Een dag later konden de mannen in een hotel slapen en in een zusterhuis eten. Maar naar bed konden zij pas toen het al half elf in de morgen was In zijn welkomstwoord bracht de pastoor naar voren hoeveel moeilijk heden men moest overwinnen alvorens deze school kon worden gebouwd. Bij het overwinnen van die moeilijkheden heeft men echter veel medewerking ondervonden van het gemeentebestuur en de heer Sondorp. Veel dank is men ook verschuldigd, aldus de spr., aan architect J. van Dongen, die een goe de oplossing vond voor de architecto nische moeilijkheden, waarop men stuitte. Woorden van warme waardering richtte pastoor Vernooy aan. het adres van de hoofden der scholen, waar enige klassen van de R.K. school ge durende de laatste jaren een gastvrij onderdak vonden.In het bijzonder roemde hij de medewerking en advie zen van de heer F. M. Strous, hoofd der R.K. lagere school, die de meis jesleerlingen van zijn school nu ziet verdwijnen naar de nieuwe school. Moeilijkheden overwonnen. Namens het gemeentebestuur uitte de heer ,T. Ringnalda, wethouder van Onderwijs, zijn vreugde over het ge reedkomen van de „Mariaschool". Met het Iichtaggregaat (op de voor grond) en de radiowagen van de Apeldoornse brandweer, trok monteur G. van Griethuizen en de radioman Frans Kraak naar Raamsdonkveer. en om half vier 's middags was het weer reveille. Zondagmorgen was de polder zo goed als droog. Het bleek, dat dank zij de krachtdadige aanpak de nieuw bouw slechts weinig van het water had geleden. Een Kruiningse spuit. Brandmeester C. Combrink is verder nog met de monteur J. Tesselhof naar Sfeer en distinctie Voor een zeer goed bezette aula, gaven de leerlingen van het Aarts bisschoppelijk Klein-Seminarie, ten bate van het Rampenfonds een uitvoe ring van Nicolai Gogolj's blijspel: De Revisor. Ondanks de aankondiging als blijspel, houdt de schrijver ons in zijn werk een spiegel voor. Onbarmhartig wor den onder het mom van scherts de kleine menselijke zwakheden gehekeld en aan de kaak gesteld. De intrigue van het stuk is de ver warring te schilderen, die in een klein Russisch stadje tegen het midden van de vorige eeuw heerst, als de komst van een keizerlijk inspecteur, een revisor, wordt aangekondigd. Ieder van de ambtenaren heeft wel iets op zijn kerfstok, te beginnen met de post directeur, die de brief met de mede deling heeft geopend. Men besluit om zich tegenover deze inspecteur van zijn beste zijde te laten zien. Een arm verlopen ambtenaar, in het plaatselijk herbergje afgestapt, wordt in de ijver der „inboorlingen" voor de gevreesde revisor gehouden.. Zijn aan- I vankelijke verbazing houdt men voor sluwheid en hij belandt tenslotte als ere-gast in het huis van de burge meester. Teneinde raad, speelt hij de comedie dan maar verder. Hij laat zich befeesten en vertrekt, de gemeente Spreker gewaagde van de moeilijkhe den op financieel gebied, welke men moest overwinnen, terwijl men daar na weer vertraging ondervond in ver band met het bouwvolume. In 1950 werden reeds voorlopige besprekingen over de bouw gevoerd zodat men niet kan zeggen, dat het pad van het ge meente- en schoolbestuur over rozen is gegaan. We kunnen ons tenslotte, aldus de spr., toch gelukkig prijzen dat de school nog voor het voorjaar in ge bruik kan worden genomen. Het is een gebouw waar lucht, licht en zon vrije toegang hebben en waarin het onder wijs volledig tot z'n recht kan komen, ingesteld op de eisen des tijds. De heer H. E. Sondorp onderstreepte de noodzakelijkheid van de bouw de zer school, welke de Fabianusschool zal ontlasten. Hij juichte het toe dat architect Van Dongen niet heeft ge schroomd te breken met de oude vor men van schoolbouw en thans een doorbraak tot stand heeft gebracht, welke bijzondere aandacht verdien!. Onverholen uitte spr. zijn bewonde ring voor de heer Strous, die de laat ste jaren onder zeer moeilijke om standigheden heeft moeten werken, Kruiningen geweest om een draagbaar motorspuitje te brengen, dat in een roeibootje vervoerd kan worden en waarmee de Kruiningse brandweer nu hooibroeigevallen bestrijdt. Een be schadigde Kruiningse motorspuit kwam mee terug. ,-We zullen het ding zo opknappen", zegt de heer Tiethof, „dat onze vrienden ginds het niet te rug kennen. Het gaat als nieuws weer naar Kruiningen terug'. Zo hebben Apeldoornse brandweer mannen "als succesrijke ambassadeurs voor onze gemeente gefungeerd. En dan behoeven wij nog niet eens te spreken van de 120 ton zandzakken en de 1000 autobinnenbanden, reeds op 2 en 3 Februari verzameld en verzonden. achterlatend in een stemming van het maar eens fijntjes geleverd te hebben, duchtig gespekt van beurs. Juist als men bezig is de fictieve promoties te vieren, verschijnt op nieuw als onheilsbode de postdirec teur, die een brief geopend heeft, welke de gehele tragi-comedie ont hult. Temidden van de algehele verwar ring, waaraan men dan ten prooi is, verschijnt de ware revisor. De seminaristen gaven van Gogolj's werk een zeer aannemelijke en wat toneelaankleding betreft, een tot in de puntjes verzorgde uitvoering. Mgr dr A. C. Ramselaar, president van het Seminarie, kon in de pauze de verheugende mededeling doen, dat de opbrengst, f 852.—, aan de kas van het Nationaal Rampenfonds zou toe voegen. Een mooie beloning voor de betoonde ijver en kunde der jeugdige tonelisten. Aanbestedingen In opdracht van het gemeentebestuur is door de directeur van Gemeente werken aanbesteed de verbouw van het Juliana-ziekenhuis. Het resultaat luidde als volgt: G. J. Slijkhuis, Apeldoorn f 113.473. E. Mekking - 139.057.— Gebr. Bornebroek - 139.580. Fa Ruardy- 142.200. Ta Paul 148.050.— Fa G. J. Bornebroek - 148.400. Fa Nederland, Nijmegen - 149.175.— Fa Siemerink, Wierden - 150.100. H. J. Kroon en Zn - 150.850.— C. S. Brand - 152.264.— Fa v. d. Mey - 152.300.— Fa Kemp en Zn, Schoolde - 152.640.— J. H. te Brake, Lichtenvoorde - 153.300. Fa Wiegers - 153.440.— Fa Reehuis en Zn, Wierden - 155.000.— Fa Reusken, Loenen- 161.000.— J. Groenenberg, Deventer - 309.000.— De raming bedroeg f 138.000.—. De gunning is nog aangehouden. Bij de openbare aanbesteding door architect A. Sobel te Zutphen van het bouwen van een boerderij met woon huis en café voor de heren D. en A. G. Wunderink te Warnsveld, was de laagste inschrijving van de heer P. Gaasbeek alhier met f 55,839. U.V.V.-nieuws In overleg met de bejaarden heeft de U.V.V. besloten deze maand de ont spanningsmiddag op de 19e niet door te laten gaan, uit medeleven met het leed, dat honderden bejaarden in het rampengebied getroffen heeft. De uitvoerenden, die een zeer vro lijk programma zouden ten gehore brengen, zijn bereid dit nu in Maart voor de bejaarden te brengen. doch zich op een uitnemende wijze van zijn taak heeft gekweten. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door het hoofd van de nieuwe school, de heer J. H. Westen en de heer F. M. Strous. Tenslotte bezichtigden de genodigden het nieuwe fraaie schoolgebouw, dat onder architectuur van de heer Van Dongen werd gebouwd door de aan nemer Kampschreur uit Deventer. Het spreekt vanzelf dat de hulp, door Apeldoorn te bieden, geheel in de per soonlijke sfeer zal liggen. Voor herstel en wederopbouw van de huizen, dijken, wegen enz. zijn de Overheidsorganen aangewezen. Doch evenals in 1946 met Eist het ge val was, v/elke gemeente toen ook door Apeldoorn werd geadopteerd, is er zo veel in het persoonlijk vlak te helpen, dat deze taak feitelijk zelfs te zwaar is voor Apeldoorn alleen. Tallozen hebben letterlijk alles ver loren. Met dit voor ogen en het besluit, deze gemeente te adopteren, heeft Apeldoorn echter de verplichting zich tot het uiterste in te spannen en te doen wat mogelijk is. Er zal t.z.t. ongetwijfeld een inzame ling van kleding, huisraad enz. worden gehouden en dan zal de nadruk er op gelegd worden, dat men uitsluitend ar tikelen schenkt welke zich in prima staat bevinden. Over het algemeen laat dit nog wel eens wat te wensen over, al heeft Apeldoorn zich tot dus verre echter gelukkig van de goede zijde laten kennen Zoals we echter reeds schreven is er thans voor alles geld nodig. Dit wordt het beste gedemonstreerd door het feit, dat men de 70 personen, die zich mo menteel in Kruiningen bevinden, op hun verzoek te hulp is gekomen met het inrichten van hun verblijven, waaraan letterlijk alles mankeerde. Coördinatie van acties. Er is in Apeldoorn thans een Comité gevormd dat de naam „Apeldoorn helpt Kruiningen" draagt. Hieruit is een werkcomité gevormd dat morgen bijeen komt, teneinde de wijze van actie-voeren te bespreken. Inmiddels heeft men echter reeds besloten er bij particulieren, verenigingen en allerlei organen op aan te dringen dat de ba ten van inzamelingen, acties worden gestort bij de Ned. Middenstandsbank te Apeldoorn met vermelding van „Voor Adoptiefonds". Ook bijdragen van particulieren zijn uiteraard zeer welkom. Het comité heeft de beschikking ge kregen over het pand Loolaan 49, waar eertijds de Stichting 1940'45 een plaats vond. Een ieder, die een actie •ten bate van Kruiningen wil gaan voe ren of een wijze weet om deze actie te stimuleren, wordt verzocht zich met dit adres in verbinding te stellen. Op die wijze bereikt men de zo hoog nodi ge coördinatie, zonder welke men langs elkaar heen zou gaan werken. Het te lefoonnummer van dit Comité is 6631. BRIEVEN VAN HERM UUT DË PEERDEKULE HEIKNEUTEREN, 13 Febr. 1953. Ut is weer twee wéke leen dat ons de ramp troffen hef en nog al lied mar stroomt ut geld binnen en dat is mar goed ök, want der is heel wat neudig. Noe ze in Apeldoorne Kruiningen weer op de been wilt helpen, möt ter an pak worden, want anders geet de zaak verkeerd. Anpakken en niet vergaderen, mar doen, want ter wordt in de regel veul te veule proat en te weinig doan. Der word van alle kanten dingen doan um de arme stakkers te hel pen mar as ter gien comitee is woor de mensen is kunt goan proaten, doet ze alius op eur eigen meniere en löp de hele boel in ut honderd. Een of twee mensen kunt de zaak niet over zien en gien leiding geven an alius wat ter gebeuren möt, elke dag wachten is geld verspeulen. Noe stoat de beste stuurluu an de wal in de regel, mar der bint toch ök nog wel goeie stuurluu onder en soms béteren és die op de boot stoat. In elke plaatse steet in de krante noe is der zo veul en noe zo veul, mar in Apeldoorne weet gleuf ik gien mense hoeveule of ter al bie mekaar is komen. Dat wilt de mensen toch ök wel is weten. Hoe meer of ter in de kranten kump hoe beter of ut is. Ut Rampenfonnus gif elke oavond deur hoeveul miljoen of ter is dat heurt de mensen zo graag. De Kleppe zeg: ie motten ut un soort reclame bekie- ken en dan bint de kranten door veur aan wezen. De Kleppe wil over un dag of veer- tiene een euliekrappendag houwen en dèt geld is dan veur Kruiningen. De mensen die de Kleppe hulp an bojen hep mötten nog un dag of wat geduld hebben. De groeten van Herm uut de Peerdekule. COMITÉ VAN ACTIE Voorzitter: mr A. L. des Tombe, burgemeester. Het werkcomité bestaat uit: J. H. de Groot, wéthouder; K. Jonker, wethouder; A. Fortuyn Harreman; W. G. Vergouw; mevr. H. F. Sabel; A. Dijkema; I-I. de Jongh; Ds Erin- ga; R. H. Wulfsen. Jubileum „Prins Hendrik" De jubilerende muziekvereniging Prins Hendrik heeft de herdenking van haar 40-jarig bestaan besloten met een drukbezochte, uitstekend ge slaagde feestavond in café Van Neck. Ook hier kwamen velen bestuur en vereniging complimenteren met haar jubileum. Het accent van deze feest avond werd echter gelegd op de ont spanning. Daartoe had men het gezel schap „Cultura" onder leiding van Willy Carlos geëngageerd, dat de ca baretrevue „Met ons een zonnig ge zicht" voor het voetlicht bracht. Met de keuze van dit gezelschap heeft „Prins Hendrik" een goede greep gedaan. Bij Willy Carlos was de lei ding in goede handen. Michel Swart- senburg was een geestig humorist conférencier en „Anila" een charmant- ondeugende cabaretière. Prof. Nicky verbaasde „de zaal" als jongleur ter wijl Harry Smeehuyzen zich deed ken nen als een uitstekend accordeonist pianist en het programma muzikaal op de juiste wijze illustreerde. Het hoogtepunt was ongetwijfeld het optreden van „de man met de cinema tografische handen", nl. Nic. de Vree- de, die reeds successen boekte in een televisie-uitzending van de N.C.R.V. Er waren, behalve het optreden van dit gezelschap, nog meer attracties, o.a. schietwedstrijden om fraaie prij zen welke de feestvreugde nog aan merkelijk verhoogden. Vrouwengebedsuur in vijf kerken Evenals andere jaren komen vrou wen in alle delen van de wereld ook ditmaal weer in Februari bijeen voor een gebedsuur. Wat Apeldoorn be treft, zullen er Vrijdag 20 Februari in vijf kerken samenkomsten gehouden worden, te weten in de Pauluskerk (Hofveld), Julianakerk (Deventer- straat). Kapel (Asselsestraat), Lutherse kerk (Parkweg) en Noorderkerk (Piet Joubertstraat). In elke samenkomst zal door twee dames worden voorge gaan. In de Pauluskerk wordt de gemeen schappelijke liturgie verzorgd door mevrouw E. v. Petegem—Bald en mej. H Karres, in de Julianakerk door mevrouw M. ColenbranderBurger en mevrouw H. Meyer—Bosse, in de Kapel door mevrouw G. M. J. van Ginkel—Piers en majoor J. M. van Peursum, in de Lutherse kerk door mevrouw E. A. C. Duyvendak— Ledeboer en mevrouw M. Thoden van Velzenv. Herwerden en in de Noor derkerk door mevrouw C. S. Visser Keers en mevrouw H. A. Smalbraak Doornbos. Kruiningen in raadszaal Zoals we reeds mededeelden is de heer Willering vorige week in Kruinin gen geweest, ten einde de verwoestin gen. aldaar aangericht, op de film strook vast te leggen. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden heeft de heer Willering een korte film vervaar digd, welke een goed beeld geeft van de verwoesting. Naar wij vernemen zal het betref fende filmpje, dat een lengte heeft van ongeveer 90 meter, in de Donderdag a.s. te houden zitting van de gemeente raad voor de raadsleden worden ge draaid. Veredeling van Ambacht Ook dit jaar zal weer de gelegen heid worden gegeven tot het onder rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester" in de onderscheidene ambachten, en wel te Amsterdam, Utrecht, Assen, Apeldoorn, Sittard en Maastricht. De examens zullen hier ter plaatse worden gehouden in de week van 20 tot 25 Juli: timmeren (alleen gezel), huisschilderen (alleen gezel) en ma chine bankwerken (alleen gezel). Voor het verkrijgen van een kost huis wende men zich hier tot de direc teur van de Ambachtsschool. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het secretariaat der Vereniging ter veredeling van het Ambacht, Stadhuis, kamer 197, Amsterdam-C. Sympathiek gebaar A AN een in Zuid-Afrika wo- nende'erfgename van een erf later, wiens nalatenschap door notaris B. van Drimmelen alhier werd behandeld, kreeg deze een brief uit Middelburg, in Transvaal (de Zuidafrikaanse republiek). 1 Zij deelde mede haar erfdeel te besteden voor de slachtoffers van de Watersnoodramp. Het bedrag was inmiddels overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. Een sympathiek gebaar. Nog sym pathieker was de brief in kwestie, welke we hier in hoofdzaak laten volgen; Middelburg, Transvaal, 5 Februarie 1953. Die heer Notaris B. van Drim melen, Apeldoorn, Nederland. Waarde Heer, In die lig van die teenwoordige watersnood in gedeeltes van Hol land, het ek besluit om die gelde wa'. vir my op hande is uit die boedel van wyle G. te skenk t die Rooikruis Vereniging. Ek verleen U derhalwe hiermee die reg en gee opdrag dat TJ die bedrag, aan my toekomende uit gemelde boedel, oorbetaal aan die Rooikruis Vereniging, voorwaarde dat die geld bestee word in die lossing van nood veroorzaak met die oorstromings in Holland. Geliewe dus die bedrag oor te betaal en die kwitansie daarvoor aan my te stuur. Ek gee TJ hiermee opdrag om 1 die boedel kwitansie en discharge namens my te gee. Nieuwe Katholieke Meisjesschool Zoals we in ons blad van gisteren reeds mededeelden, werd Maandag ochtend in Providentia de R.K. meisjesschool voor lager onderwijs, de Mariaschool officiël geopend. Deze opening geschiedde in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en belangstellenden, in het bijzondei uit R.K. en onderwijskringen. Pastoor C. A. VERNOOY sprak namens het schoolbestuur een wel komstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot Deken G. C. Oostveen, wethouder Ringnalda, de heer H. E. Sondorp, Inspecteur lager onderwijs en de heer A. P. Witmer, chef van de afdeling onderwijs.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4