Dijken zullen voor de komende winter zeker dicht moeten 1 Enorme garderobe voor de geëvacueerden HART Urgentielijst van Rijkswaterstaat bepaalt volgorde Ook Indonesië heeft een watersnood-ramp Dinsdag 17 Februari 3953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Aannemers vol goede en geestdrift (Van onze speciale verslaggever) MIDDELBURG. „Wat tot dusverre is gedaan is prachtig en fantastisch. Er is gewerkt met een verbetenheid en een fanatisme, die aan het ongelo felijke grenzen. Maar nu moet het verder een nuchtere zaak worden. Dood- nuchter zelfs. Een kwestie van zuigers en persleidingen, van zinkstukken en stenen, van kubieke meters en uren Met deze woorden karakteriseert ir H. A. Ferguson, hoofd van de Studiedienst van de Rijkswaterstaat in Zeeland, het werk. dat tot dusver nog aan de kapot geslagen dijken in de Provincie Zeeland is verricht, en hetgeen nog gedaan zal moeten worden. Het is taal en ze kenmerkt de man, die reeds ervaring heeft opgedaan na de ramp van Walcheren in 1944'45 en die nu tezamen met ir P. van de Velde van het arrondis sement Terneuzen eveneens met ervaring uit de strijd om Walcheren de leiding heeft gekregen van ae Dienst dijkherstel Zeeland. Deze dienst werd gecreëerd om de grote objecten in de provincie Zeeland terstond op de meest efficiënte wijze te kunnen aanpakken. wil wen za^ .wellicht October worden, dat kan moeilijk anders, maar ze moeten gesloten zijn voor een nieuw stormseizoen kan aanbreken. Men heeft als het ware een urgen tielijst gemaakt om de volgorde te be palen waarin het werk moet worden aangepakt. Eerst ging het er om de beschadigde waterkeringen te herstel len en te versterken, die nog dienst doen voor de bescherming van de niet geïnundeerde gebieden. Er mocht niet meer land verloren gaan. Vandaar ook die koortsachtige inspanning aan allerlei dijken voor het springtij van Maandag. Daarna kwamen de gaten aan de beurt, die het mogelijk zouden maken gebieden droog te krijgen, die terstond weer voor de landbouw benut kunnen worden. En in de derde plaats moet in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk werk verzet worden aan het algehele voorlopig herstel, ge volgd door een consolidatie van de dan bereikte toestand, opdat met een gerust hart een volgende winter afge wacht kan worden. Vóór de winter. Voor een goed begrip van de onder linge verhoudingen, is het wellicht dienstig hier nog even uiteen te zetten hoe de Rijkswaterstaat in Zeeland thans georganiseerd is. In de eerste plaats is er natuurlijk de normale dienst, welke ook normaal moet door werken: het werk aan de sluis te Vlis- singen bijv. en de verschillende be stuurlijke bemoeiingen. Dit alles moet doordraaien en daartoe werken de arrondissementen Vlissingen en Ter- neuzen en de afdeling Goes en de Studiedienst verder, zij het hier en daar op enigszins beperkte wijze en met gewijzigde bezetting. Daarnaast, doch eveneens onder de opperleiding van de hoofdingenieur directeur ir Th. Heyblom, werkt de Dienst Dijkherstel Zeeland, die in het leven is geroepen om het buitenge wone werk op te vangen. Schouwen en Duiveland is thans toevertrouwd aan de dienst Zuider- zee%verken, die zich vrijwel volledig op dit object zou werpen. De Zuider zeewerken zelf zullen wellicht vrijwel stil komen te liggen, althans een zeer ernstige vertraging ondergaan, maar Schouwen en Duiveland moet ge red worden. Vanzelfsprekend werkt de dienst Zuiderzeewerken in Zeeland onder verantwoordelijkheid van de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat, maar overigens behoeft de Rijkswaterstaat zich met dit object niet bezig te houden. Hij heeft tot taak de overige objecten ter hand te nemen: Tholen en St. Philipsland, N:ord-Beveland, het gebied van Bath en dat van Kruiningen. Hiervoor levert de Rijkswaterstaat uit het ge hele land het kadercorps. De normale Rijkswaterstaatdienst heeft behalve het gewone werk, dat voortgang moet vinden, het herstel van de kleinere objecten op zich ge nomen, althans voor zover zij niet door andere lichamen (polders en water schappen bijv.) worden verzorgd. In dit verband moet men denken aan de beschadigingen op Walcheren, het Westelijk deel van Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Schouwen en Duiveland is verreweg het moeilijkste karwei. Tholen heeft wel ernstige dijkbressen, maar het waterbergend vermogen van het ge ïnundeerde gebied is hier veel minder groot en dientengevolge zullen de moeilijkheden ook minder zwaar zijn. Hetzelfde geldt voor St. Philipsland, dat, met uitzondering van de polder Abraham Wisse, geheel onder water staat. Moeilijker is weer de situatie op Oost-Zuid-Beveland. Bij het gat van Bath in de dijk van de Reigersbergse- polder en vooral in de Kruininger- polder, waar de dijk een zeer moeilijk te dichten gat vertoont. Ir Ferguson meent, dat de situatie hier zeer wel met die van Rammekens in 1944'45 vergeleken kan worden. Wanneer weer dicht. Een zeer belangrijke vraag, die velen zich stellen, is die naar het tijdstip, waarop de dijken weer dicht zullen zijn. Ir Ferguson kan daarop natuurlijk moeilijk een volkomen defi nitief antwoord geven. „Maar", zo zegt hij, „we zullen alles op alles zet ten om de dijken vóór de volgende winter dicht te hebben. Voor Schou- Hiervoor worden de grote aanne mingsmaatschappijen ingeschakeld. Daarvoor is een bespreking gehouden tussen de Rijkswaterstaat en de aan nemers, waarbij het werk verdeeld is. Dat was een bijzonder merkwaardige geschiedenis. Zonder veel woorden is het werk eenvoudig uitgegeven als Op haar tochten welke HM. de Ko ningin door het overstroomde gebied heeft gemaakt, heeft zij ook Oude Tonge aangedaan. H.M. de Koningin op Oude Tonge met twee Nederlandse en een Engelse vlieger, die bij de hulp verlening zijn 'ingeschakeld. ware het een uitverkoop. Op een nor male aanbesteding leek het in de verste verte niet Maar de grote aannemers zijn vol goede wil en enthousiasme, evenals de Heide Maatschappij en de kleinere aannemers, die de minder grote ob jecten voor hun rekening nemen. Als het alleen aan hen zou liggen, zal Zeeland in het komende najaar zeker weer droog zijn. Veel van het materieel was in deze tijd juist in de gebruikelijke winter- revisie en er moet een omvangrijke organisatie opgebouwd worden. Er zal dus enige „aanlooptijd" nodig zijn. In ieder geval gaat nog deze week op Schouwen en Duiveland het eerste zinkstuk (bij Burghsluis) er in. Mis schien zelfs bij Bath op Zuid-Beveland nog een tweede. Dat is het begin. Moge het spoedig gevolgd worden door veel successen en weinig tegen slagen. Want behalve de kennis en het vakmanschap, de inspanning en het fanatieke enthousiasme van vele hon derden hoofden en handen, zal Zee land ook het tij mee moeten hebben om het verloren gegane gebied voor de INGEZONDEN MEDEDELINGEN. PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten. de en snel genezende donder ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID volgende winter op het water herwon nen en tegen nieuwe aanslagen be veiligd te kunnen hebhen. De Indonesische minister van So ciale Zaken, die van een bezoek aan het overstroomde gebied van Atjeh in Djakarta is teruggekeerd, heeft aan Aneta verklaard, dat de overstromin gen daar aan 70 tot 80 mensen het leven hebben gekost. De schade beloopt ruw geschat 60 millioen rupiah. Grote overstromingen kwamen voor in Groot-Atjeh, Zuid-Atjeh en Atjeh Pidi. In Groot-Atjeh leed de regering grote verliezen aan de krachtcentrale in Kutaradja en aan de spoorwegen en gewone wegen. De oorzaak van de overstromingen is gelegen in het sa menvallen van vloed met zware re gens, die drie etmalen aanhielden. In Indrapura werden o.a. vele huizen, die op palen van 2 meter hoog zijn ge bouwd, door het water meegesleurd. Het water bereikte in sommige gebie den een hoogte van 5 meier, in enkele plaatsen zelfs 9 meter. De bevolking gedroeg zich kranig. Zij uitte geen klachten en er brak geen paniek uit. Men beschouwt de natuurramp ais Gods wil. aldus de minister. Het zwaarst getroffen is Zuid-Atjeh, doch de schade aan Pidi is niet zo groot. Over de hulpverlening zei de minister, dat het Indonesische Rode Kruis en de plaatselijke comité's goed werk doen. Goederen en kleren zijn niet meer nodig, doch geld is hoognodig voor de getroffenen. De minister van Landbouw zei, dat de overstromingen in het Solose (Midden-Java) te wijten zijn aari de vernielingen van het bosareaal in de Japanse bezettingstijd en ten tijde van de strijd om de onafhankelijkheid. De Pravda meldt: Samenzwering ontdekt in Odessa MOSKOU. De Pravda Oekraïne meldt, dat zich onder hel personeel van de Hogeschool van Odessa een gemene groep Joodse burger! .ik-nationalisti sche Zionisten bevond, dneb deze is thans ontmaskerd. Gebleken was dat zich in de bibliotheek van de afdeling werken over economische en iinan- ciële aangelegenheden verschillende geschriften van de hand van de vijand bevonden, artikelen van de grootste vijanden van de Sovjetstaat en van huurlingen van het Amerikaanse Im perialisme. De Pravda Oekraïne is van mening dat het feit, dat deze verderfelijke boe ken zich in de bibliotheek der hoge school bevonden, een gevolg is van het uit het oog verliezen van de noodzake lijke politieke waakzaamheid door de directeur van deze afdeling en de be trokken organen der communistische partij. De leiders der afdeling worden voorts beschuldigd van niet te veront schuldigen gebrek aan inzicht. ontboste arealen in Midden-Java. die nodig herbebost moeten worden, be dragen 5CO.OOO ha. Ter voorkoming van erosie heeft- de regering voor het laatste kwartaal van 1952 ongeveer 8 millioen rupiah ter beschikking ge steld. Het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor Midden-Java. 6 Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Amersfoort: (geestelijk verzorger „Zon en Schild"): K.Luijen- dijk te Hees. Beroepen te Driebergen: (vacature wijlen P. de Bruyn): P. de Vries te Ingen. GEREF. KERKEN, ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Katwijk aan Zee—Val kenburg: H. J. v. d. Kwast, candidaat te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te 's-Gravenpolder: W. de Wit te Moerkapelle. Een enorme garderobe nodig gereinigd en een reeds zeer grote desinfecteerd veel te groot zijn, terwijl voor nog uit allerlei landen minstens hoeveelheid dekens, ma- bederf gevrgwaard op trassen en linnengoed geslagen, zijn door particulieren Natuurlijk zijn en wor- en fabrikanten in bin- den reeds, om de eerste nen- en buitenland ten behoeften te dekken, behoeve van de van de aanzienlijke hoeveelhe- watersnood geredden ge- den kleding, schoeisel en geen stukken na te Weg schonken. dekking aan jong en oud gen is. hoeveel nodig zal Groot zijn de pakhui- afgeleverd. De grootste zijn. Niet alleen de ruim zen, waarin deze goede- behoefte komt echter 50.000 evacué s, maar ren liggen opgeslagen. pas aan, wanneer eva- ook de duizenden die Medewerksters en me- cué's naar huis terug achterbleven en op de dewerkers van het Rode gaan. Verwacht wordt, Kruis hebben nu enige weken dag en nacht ge werkt om de hoge ber gen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorteren. De goedgeefsheid van ons volk kende schier dat dan enorme bressen men bij het Rode Kruis, geen grenzen. in de voorraden zullen beter iets te veel, dan Langzamerhand begint worden geslagen en dat Yeel te weinig. Het ziet enig overzicht van de dan pas het effect van er naar uil, dat er ge- schenkingen te komen, de grote offervaardig- noeg zal zijn en een De resultaten van de in- heid der geefsters en mogelijk restant zal zameling zijn, naar oor- gevers duidelijk zal eventueel elders, waar deel van deskundigen worden. nood en gebrek heersen, van het Rode Kruis, Men zou zich kunnen hartelijk welkom zijn. werkelijk verbluffend. afvragen, of de thans Geschat wordt, dat in Thans tracht men des- bij Pakhuismeesteren Nederland alleen al min kundige vrijwilligers aan Blauwhoedenveem, Hout- stens drie duizend ton te werven om de goede- rust en tal van andere goed bruikbare gedragen ren op maat te sorteren, pakhuizen in den lande kleding bijeen werd ge- Alle kleding wordt zo- opgeslagen goederen niet bracht. Schatting: drie duizend ton zendingen per trein, schip en vliegtuig onder weg zijn. Deze vraag kan nu nog niet beantwoord orden, omdat nog op dijken vechten, zullen zeer veel behoeften heb ben. Pas over geruime tijd zal kunnen worden geconstateerd of er een overschot zal zijn en zo ja, hoe groot dit wordt. Maar, aldus redeneert FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 74 „Och, ik weet het niet, maar moeder en Joan heb ben geweldige ruzie gehad". „Lieve help! En ik hoopte nogal, dat ze na hun gezamenlijke lunch beter met elkaar zouden op schieten". „Nu, dat is niet zo. Moeder heeft gedreigd, haar naar pappie in Schotland te zullen sturen, maar Joan zegt, dat ze niet gaat". „Waar is ze nu?" „Ze zit op haar kamer te mopperen en moeder ligt boven; ze beweert, dat ze totaal is uitgeput". „Wat een huishouden! Nu, in elk geval heb jij je toch wel geamuseerd, nietwaar?" „Neen, dat heb ik niet. Ik had een ellendige middag". Barbara kreeg het te kwaad toen ze Heathers ogen vol tranen zag en haar lippen zag beven. Dadelijk sloeg ze haar armen om 't jonge meisje heen. „Wat is er. Heather?" „Och, niets. Ten minste.... ik weet het niet.... ik voel me zo ellendig". „Wat voorgevallen tussen jou en Jinks?" Heather maakte een wanhopig gebaar. „Niet precies. Ik bedoel dat we geen ruzie of zo hebben gehad, maar hij scheen vandaag anders dan anders. Ik z.ag het al toen hij binnen kwam. Hij was zo verstrooid en toen hij me na de bioscoop thuis bracht, ging hij dadelijk weer weg". „Daar zou ik maar niet over piekeren, Heather. Misschien scheelt hem iets". „Gewoonlijk is hij zo lief voor me", zei Heather, haar tranen inslikkend. „O, Barbara, ik zou het niet kunnen dragen alsals hij niet van me hield". Barbara's hart ging naar haar uit. Natuurlijk had Heather nog iets innigers bedoeld dan „houden van", maar dat wilde zij, Barbara, zichzelf nauwelijks be kennen. Wel zag ze de angst in Heathers ogen, haar verdriet en haar verlangen. „Ben je lang hier alleen geweest, Heather?" „Onnoemelijk lang. Ik heb maar zitten denken. Zeg eens, Barbara, hoe kun je weten wat een man voor je voelt?" „Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag". „Wil je daarmee zeggen, dat je nooit geweten hebt wat een man over je dacht? O, Barbara, dat kan niet waar zijn. Misschien heb je 't wel heel dikwijls gedaan". „Niet dikwijls, hoor. Maar ééns. was er een man erg verliefd op me". „Werkelijk verliefd?" - „Ja, dat dacht ik toen ten minste". „Ik wist wel zeker, dat er iemand in je leven was geweest. Dat zei ik laatst nog tegen Jinks". „Tegen Jinks?" vroeg Barbara, die de woorden er nauwelijks kon uitbrengen. „Ja, we spraken over jou. Dat doen we soms en 't hindert je toch zeker niet? Hij mag je erg graag". „Neen, 't hindert me niet". „Wist ik maar, hoe hij in werkelijkheid over mij denkt", zei Heather, terwijl ze peinzend uit het venster keek. „Misschien zegt hij je dat wel een keer". „O, 't is vreselijk, daar niets van te weten", zuchtte Heather. „Soms, als ik bij hem ben, voel ik me bijna wanhopig en ik kan het hem niet vragen, want dat zou al te gek zijn. Mannen worden niet graag lastig gevallen. Toch heb ik hem, onder ons gezegd, eens gevraagd, of hij nooit verloofd was ge weest. Achteraf wenste ik, dat ik mijn mond maar had gehouden. Hij sloot zich als eon oester". „Dus hij vertelde je niets?" „Neen, hij bleef een hele poos zwijgend zitten. En toen hij eindelijk weer sprak, was 't over een heel ander onderwerp. Soms vraag ik me af, of er nog iemand anders is buiten mij. Tenslotte is hij negen en twintig en heel knap. Ik geloof, dat hij vrij wat vrouwen 't hoofd op hol heeft gebracht en een massa liefdesavonturen meegemaakt. Soms vraag ik me af, waarom hij me zo dikwijls komt bezoeken. Me dunkt, het moet nogal vervelend zijn, omdat ik me zo moeilijk kan bewegen". „Ik denk, dat dit hem weinig kan schelen". „Weet je waar ik me vooral zorgen over maak?" vroeg Heather angstig. „lyaarover dan, kindlief?" „Over de vraag, of hij *t alleen uit medelijden doet". „O, Heatherlief, dat zou hij zeker niet doen!" Heathers gezicht klaarde even op. „Denk je van niet?" „Natuurlijk niet! Hij komt omdat hij graag bij je is". (Wordt rervolgd.i "D EEDS de oude geschicdschrij- AV ver Herodotus van Halicarnas- sus sprak er over, dat Egypte be schouwt moet worden, als een ge schenk van de Nijl. Het is deze rivier, die aan een smalle strook lands, te midden van een woestijn, enige vruchtbaarheid geeft. Dank zij een stelsel van kanalen en ka naaltjes, vangt men in het voorjaar het van slib verzadigde water op en leidt het over de landerijen. Na dat het slib is bezonken, wordt het water langzaam weer naar de ri vier teruggeleid. Men dient op deze wijze twee belangen. In de eerste plaats worden de akkers met een vruchtbare laag bedekt en vervol gens verhindert het vasthouden van het water een te grote vloed in eens in de delta. Reeds in de tijden der Pharao's ging men op de ze wijze te werk en ook heden ten dage. ver schilt de "werk wijze van de Egyptische fellah, de pachtboer, in niets van dat van zijn voorganger van drie duizend jaar geleden. De werktuigen die nu daar in gebruik zijn, verschillen niet veel of niets van vroeger, en de armoe waar schijnlijk ook niet. 1LTIERUIT volgt dat de bronnen A van de Nijl voor Egypte van meer dan gewoon belang zijn. Geen wonder dat reeds de Pharao's expe dities uitzonden om de bronnen van deze wonderstroom op te sporen. De wonderlijkste verhalen deden hierover de ronde, tot men in het begin van deze eeuw de ware oor sprong eindelijk wist te vinden. In twee aders, een uit Ethiopië en een uit Midaen-Afrika, wordt in de Soedan de rivier gevormd, die de levensbron voor de Egyptenaar, van Ramses tot Naguib toe. is. Aa:i het eind van de negentiende eeuw was het tot Europa doorge drongen, dat de beheerser van de Soedan ook Egypte in zijn macht had. Engeland, sinds 1882 feitelijk heerser over het Nijldal, heeft er een bloedige oorlog met de fana tieke Mahdi-aanhangers voor over gehad om de Soedan te kunnen be zetten. Sedert 1898 is het een Engels- Egyptisch condominium, een door twee rijken samen beheerst gebied. Na het onafhankelijk worden van Egypte in 1920 heeft dit land er van zelfsprekend steeds naar gestreefd, de Soedan aan zijn grondgebied toe te voegen. De katoenoogst. waar de handel grotendeels op drijft, is van het Nijlwater afhankelijk. En geland heeft zich hiermee volstrekt niet gehaast. Het dreigement de sluizen bij Ondoerman dicht te houden, was immers een te mooie gelegenheid om politieke druk op uit te kunnen oefenen. ]\TU. eindelijk hebben de beide rijken elkaar gevonden in een compromis over dit veel omstreden grondgebied. Over drie jaar zal de oevolking, die, men moet dit toe geven, door de Engelsen wel op ten status van onafhankelijkheid werd voorbereid, zelf kunnen kiezen. Het werd tijd ook. Sinds enkele jaren is er een kaper op de kust, die dingt naar de gunst van de Ara bische landen. Het fervente anti semitisme door Rusland tentoon gespreid en in de satellietstaten met harde hand doorgevoerd, betekende het eind van de vriendschappelijke politiek sinds 1948 tegenover Israël gevoerd. Men heeft in Moskou ken nelijk meer fiducie in de paar mil lioen straatarme Arabieren, (bij wie het goed is om in troebel water te vissen), dan in Israël, met een hechte structuur en een hoog levenspeil. Niet voor niets verklaarde de secretaris van de Arabische Liga gisteren, dat men op alle mogelijke manieren voordeel zal moeten trekken van de afbreking van betrekkingen tussen Rusland en Israël. Waarschuwend voegde hij hieraan echter toe dat men zijn be langen, dus die der Arabieren, op de eerste plaats zou stellen. Of dit er op wijst dat. Engeland weer eens te rechter tijd heeft we ten in te grijpen? Het begint er op te lijken. Frans tilm-procédé naar Amerika NICE. De Franse professor Henri Chretien heeft het door hem uitgevon den dieptefilm-procedé Cinemascope overgedaan aan de Amerikaanse film maatschappij Twentieth Century Fox. Bedongen is dat de eerste volgens dit procédé gemaakte film, terzelfdertijd in de Ver. Staten en in Frankrijk zal uitkomen. Chretien, die het vak van typograaf en lopograaf heeft uitgeoefend en thans 74 jaar oud is, heeft zich vooral bekend gemaakt door zijn werk op het gebied van verkeersseinen. Stierenkeuringen. Het plan voor de voorjaars- en centrale stierenkeu- ring 1953 in Gelderland is thans op gemaakt. De keuringen vinden plaats in ca. 150 plaatsen in het gewest en duren van Maandag 9 tot Vrijdag 27 Maart. De centrale stierenkeuring wordt gehouden op Woensdag 22 April te Zutphen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3