A-Ta-Z A.V.R.O. wilde cabaret in rampweek INDONESIË Afsluiting der zeegaten in bestudering Geheime clausules van „Jalta' worden opgezegd Rusland heeft pech Verlieslijst Rode Kruis Dinsdag 17 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blafi VAN EN OVER Drie namen worden genoemd Voorstudie alleen al zal drie jaar vergen van Waterstaat Er zijn ons drie namen genoemd van waterstaatsingenieurs, die waar schijnlijk in de komende jaren belangrijk werk te doen krijgen. Het zijn de namen van prof. ir J. Th. Thijsse, ir Dibbits en dr ir J. van Veen. Prof. Thijsse is directeur van het wereldberoemde Waterloopkundig Laboratorium in Delft, hoofdingenieur-directeur van de Dienst der Zuider zeewerken en professor aan de Technische Hogeschool in Delft. Enige weken geleden 17 Januari vertrok hg naar Amerika om een half jaar college te geven in de hydrografica de leer van de loop van het water aan de Michigan University, de universiteit te Ann Harbor, die Koningin Juliana tijdens haar reis door de Verenigde Staten een ere-docto- raat aanbood. Prof Thijsse is aiweer in ons land om de regering op korte termijn van advies te kunnen dienen over de dichting der zeegaten in het thans overstroomde gebied en voor de. be antwoording van de vraag, welke te rugslag die afsluiting zal hebben op de waterstaatkundige huishouding van ons land. Prof. Thijsse is op dit punt onze grootste specialist. Van zijn kennis van an belangstelling voor de grotere golf- oploop voor onze kust tijdens storm en hoge waterstanden werd reeds eerder geprofileerd. Als 25-jarig pas afgestu deerd ingenieur maakte hij in 1916 als tweede secretaris deel uit van de be roemde Lorentz-commissie, welke de consequenties van de afsluiting der Zuiderzee te onderzoeken kreeg. Sinds dien hebben zijn kennis en inzicht in deze problemen zich verdiept. Het Waterloopkundig Laboratorium in Delft is er het bewijs van. DIJKWERKER Ir Dibbits, een der hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat, is eveneens een man van grote ervaring als „dijkwer ker"'. Op zijn naam staat de afslui ting en aanstonds inpoldering van de Braakman, de Wester-Schelde-inham in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Man van zeer degelijke wetenschap en knap practicus," schilderde men ons deze ir Dibbits. Dr ir J. van Veen, eveneens hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, is evenals prof. Thijsse, man van grote ideeën. Onder leiding van ir A. G. Maris, directeur-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat, zal dit driemanschap aanstonds aan het werk gaan. Het is het begin van wat veilig als een enorm, ja gigantisch werk mag VAN jl ALMA ATA, het Russische ideale schaatsoord, is deze winter talloze malen genoemd in verband met de ge weldige prestaties der Russische hard rijders. We hebben eens precies ge keken waar het ligt. Alma Ata ligt in Kirgistan in Azië, vlak bij de Chi nese grens, op dertienhonderd meter hoogte. Volgend jaar zal het ook voor de Nederlandse schaatsers opengesteld worden. In 1736 emigreerde de Hollandse familie Stoetebakker naar Amerika. De Hollandse naam werd al gauw Studebaker en vader Studebaker vestigde zich als gids. In 1830 begon een nakomeling een wagenmakerij eerst in Adams County, later in Ashland (Ohio). In 1852 stichtten diens zoons Henry en Clem een firma onder de naam H. en C. Stude baker, met een kapitaal van acht en zestig dollar. Hieruit is de bekende Studebaker autofabriek ontstaan. De Soedan staat sedert 1899 onder Erits-Egyptisch toezicht. In de vorige eeuw is hier soms fel gestreden en o.m. Churchill, de huidige Britse premier, behaalde hier krijgssuccessen. In 1898 leidde hij een charge als jong artille rie-officier tegen de opstandige Madhi- horden in de slag om Ondoerman. De vereniging van de Oostenrijkse Alpenjagers deelt mede, dat de grote baardgier, een soort, welke men in Europa uitgestorven waande, weer 3s verschenen. De laatste bekende baard gier was er een, welke in 1806 dood werd aangetroffen. Het is niet uitgesloten, dat de gieren, welke in de Oostenrijkse Alpen zijn aangetrof fen, van de Kaukasus afkomstig zijn. Of zouden zelfs de gieren van achter het IJzeren Gordijn gevlucht zijn? De Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland gaan de uitgaven voor Duits burgerpersoneel met zeven en twintig procent verminderen. De in krimping geschiedt geleidelijk en zal 30 Juni voltooid zijn. De Duitse filmregisseur en producer Carl Frölich is op zeven en zeventigjarige leeftijd te Berlijn overleden. In een tussen tijdse verkiezing in Canterbury is we derom een conservatieve candidaat, Leslie Thomas verkozen. Leslie Tho mas is de zoon van de socialistische Britse staatsman J. H. Thomas, die na de politieke crisis in de Labourpartij van 1931 MacDonald opvolgde als mi nister in het coalitiekabinet. ^söke Herrlichkoffer, een Münchener arts en bergbeklimmer, is naar Karatsji vertrokken om de Duitse Himalaya- expeditie, welke dit jaar de Nanga- Parbat-piek van ruim acht duizend meter zal bëstijgen, voor te bereiden. worden gezien: de afsluiting van de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden, met uitzondering van de Wester-Schelde. Wanneer de jongste stormramp over deze gebieden de uitvoering van dit reeds geruime tijd geleden opgeworpen idee zou kunnen bevorderen, zou dit een enorme winst zijn. Het zou om maar één ding te noemen, de twijfel achtige millioenen-uitgaaf voor inpol dering van de Biesbos overbodig ma ken. Maar ook de onmogelijke taak vereenvoudigen om alle dijken rond de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden het kaliber „zware zeedijken" te geven. Men mag veilig aannemen, dat de voorstudie voor dit enorme object ze ker drie jaar zal vorderen. En voor de uitvoering zelf kan stellig met een tijdsduur van tien a vijftien jaar ge rekend worden. De problemen, waarvoor de uitvoer- Oostenrijkse Rode-Kruissoldaten zijn in Dordrecht behulpzaam bij aankomst van gezonde en zieke bewoners uit Zierikzee en omgeving, die worden geëvacueerd. ders komen te staan, zullen die van de wereldberoemde Zuiderzeewerken in belangrijke mate overtreffen. Men krijgt in dit gebied met aanzienlijk krachtiger stromingen te maken en verschillen tussen eb en vloed, die bij normaal tij omtrent drie-en-een-halve meter liggen. Weigering met anderen samen te werken le. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zen ders. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continuëren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken AVRO-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest z\jn aan vankelijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de repor tage-afdeling van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat In Korea gesneuveld DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Februari jl. in Korea is gesneu veld de korporaal B. A- de Roo, legernummer 28.08.31.457, ongehuwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het garderegiment fuseliers Prinses Irene. de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. 3e. In tegenstelling tot de mede delingen van de heer De Clercq, kan de AVRO op precies dezelfde wijze haar gewestelijke bijeenkomsten voor de microfoon bekend maken 4e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de televisie coör dinatie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het caba ret-programma op Vrijdagavond 6 Fe bruari jl. normaal zou doorgaan. On middellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Te levisiestichting de heer De Clercq op gebeld en zijn verwondering over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoed vergadering van dit bestuur uitge schreven op Woensdagmorgen. Pas in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voor hemen af te zien. 5e. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling inzake de berichtgeving niet wilde con tinueren, maar de toestand wilde her stellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uit gesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen hou ding tracht goed te praten door het iverk van anderen in discrediet te brengen is minder begrijpelijk. Zuiveringsactie. 24 Desas in de omgeving van Ban dung hebben onder leiding van het le ger en de politie plaatsen aangevallen waar vermoed wordt, dat benden en. hun handlangers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie, waaraan 20.000 met kapmessen, messen en bam boespiesen gewapende desa'.ieden deel namen, was 21 gevangenen. Ui cbr aakpoging. SURABAJA. Een groep gevange nen in de Kaiisosok-gevangenis in Su- rabaja heeft een ten dele geslaagde uitbraakpoging gedaan. Een aantal ge vangenen overviel in de werkplaats van de gevangenis zijn bewakers, die daarna werden opgesloten. De tele foondraden werden doorgesneden. Daarna klommen degevangenen over de gevangenismuur met een ladder. Op deze wijze slaagden 42 man er in te ontsnappen. Buiten de gevangenis roofden zij aan de drooglijnen hangende burgerkleding van omwonenden. Met een sirene werd onmiddellijk alarm gemaakt. Politie en militairen konden 23 van de ontsnap ten arresteren. Duitse handelsdelegatie na Indonesië. De Duitse handelsdelegatie, die in Djakarta besprekingen zal voeren over de mogelijkheden van uitbreiding van de handel tussen Duitsland en Indo nesië, is naar Djakarta vertrokken. De duur van.de onderhandelingen wordt van Duitse zijde geschat op 5 tot 6 weken. Indonesië heeft bij deze be sprekingen vooral belang bii het ver krijgen van aanzienlijke Duitse leve ringen die nodig zijn voor de uitbrei ding van het verkeersnet in Indonesië. Aanval op Kesugihan. Volgens ontvangen berichten van do correspondent van Aneta te Tjilatjap heeft een bende van 180 man een aan val gedaan op de plaats Kesugihan (in Oost-Java). De politiepost, het station en het kantoor van de assistent-wedana wer den in de as gelegd. De toko's werden leeggeroofd. Legereenheden hebben zuiverings acties gehouden in de omgeving van Tjilatjap. Een groot deel van de bevol king van Kesugihan evacueerde naar Tjilatjap. Overstromingen in Indonesië. Het water in de door de regens ge zwollen rivieren bij Solo (Midden- Java) is sterk gedaald. Onder water staande gébieden be ginnen thans droog te vallen en per sonen, die uit lager gelegen delen van Solo waren geëvacueerd, keren terug. De gaarkeukens hebben het verstrek ken van voedsel aan d- evacué's ge staakt. Intussen wordt uit Jepu (Mid- den-Java) -emeld, dat ten Zuiden van die stad de rivier de Bengawan Solo tengevolge van zware regens eveneens buiten haar oevers is getreden, 't Mi nisterie van Sociale Zalven heeft in die omgeving aan ongeveer 1300 vluchte lingen rijst en geld verstrekt. Op tal rijke plaatsen worden inzamelings acties en hulpcomité's voor de slacht offers van de overstroming opgericht. Overval op koffie- en rubberonderneming op Oost-Java. Woensdagavond is een overval ge pleegd op de koffie- ën rubberonder neming „Bcndokerep" te Bentjuluk in 't Banjuwangische (Oost-Java), waar bij de administrateur, de heer G. J. Timmermans werd gedood. Mevrouw Timmermans kreeg een hersenschud ding. Kabinet besprak natuurrampen. Het Indonesische kabinet heeft aan dacht gewijd aan de natuurrampen in Indonesië. De minister van Voorlichting A. Monomutu, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering niet zal achter blijven in het verlenen van hulp aan Nederland, Engeland en België, die zo zwaar zijn getroffen door natuur rampen. Hulp aan Nederland. Intussen heeft het Centraal Comité Watersnood Nederland bekendgemaakt, dat allerwege groot enthousiasme bij de Nederlandse gemeenschappen in In donesië wordt aangetroffen voor steun verlening aan Nederland. Op de reke ning te Djakarta is thans twee millióen gestort. Andere steden volgen met be dragen, die variëren van één tot zes ton. Behalve de inzamelingen in Indo nesië heeft het personeel van Neder landse firma's eri hebben de firma's zelf bedragen in Nederlandse courant gestort. Een te Djakarta gehouden ba zar bracht ongeveer 1.25 ton op. Ook wordt veel medeleven van Indonesisch- Chinese zijde ondervonden. SNELTREIN BANDUNG—BANDJAR OVERVALLEN. Een bende van 250 man heeft de sneltrein Bandung—Bandjar overval len, nadat de rails op deskundige wijze door de bende was losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan contanten en voorts de sieraden van de reizigers. Taft in congres WASHINGTON. Na afloop vau een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister Dulles en de congrcsleiders, heeft senator Taft, de leider van de Republikeinse fractie in dc Senaat meegedeeld, dat het Congres binnen een redelijke tijd een resolutie zal aannemen, waarin de geheime clausules van Jalta worden opgezegd. Taft zeide dat de bijeenkomst gro tendeels aan deze kwestie was gewijd. De resolutie zal niet betrekking heb ben op één speciale clausule, doch op alle overeenkomsten,0 die op enige wijze inhouden, dat de V.S, accoord gaan met het onderdrukken van men sen in een Sovjet-satellietstaat of an dere landen, aldus Taft. Vader en dochter in actie tegen rover AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft Zaterdagavond de> 48-ja- rige Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel gezet. Om ongeveer zeven uur 's avonds kwam een bewoner van de Herman Gorterstraat, die een aantal slagerijen in de hoofdstad bezit, thuis. Zoals ge woonlijk had hij een klein koffertje bij zich, waarin zich de opbrengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond. Plotseling sprong een man later bleek het de Hilversummer te zijn toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de slagers patroon te rukken. Deze liet echter niet los, integendeel hij greep de aan valler en riep luid om hulp. Zijn Ti-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanvaller zo lang in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agenten van de radio-autodienst konden overgeven. Tegenover de politie heeft de Hil versummer, die werkloos is, ver klaard, dat hij van de gewoonten' van zijn slachtoffer op de hoogte was. Hij heeft Zaterdag een auto gehuurd en toen de slagerspatroon voor de deur van zijn woning stond, heeft hij zijn poging gedaan. doven Japan Russisch vliegtuig neergeschoten TOKIO. De Amerikaanse lucht macht heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse straaljagers het vuur openden op twee jagers van Russische makelij van het type LA 11 boven Hokkaido in het Noor den van Japan. De Amerikaanse toe stellen troffen een der vliegtuigen in de vleugels en in de romp. Het ge raakte vliegtuig vloog weg in de richting van de door de Russen be zette Koerillen. Generaal Otto Weyland, bevelheb ber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten, heeft verklaard, dat de Amerikaanse vlie gers de aanval staakten om schen ding van Russisch gebied te vermij den. Het onderscheppen van de vliegtuigen geschiedde in de buurt van Nemuro, nadat communistische vliegtuigen door middel van radar waren opgemerkt. Oplichter „leverde" echtgenoten ASSEN. De acht en dertigjarige los-arbeider H. O. uit Balloo (gem. Rolde) ging verleden jaar bij ver schillende alleenwonende Drentse boe ren op bezoek en vertelde dan dat hij in dienst was bij de Grondmij. Zo wist. hij het vertrouwen van de boeren te winnen, en bracht dan 't gesprek al gauw op het alleen wonen en of het niet prettiger zou zijn indien er een huishoudster of een echtgenote zou komen. O. wist daarvoor wel te zor gen, doch daarvoor had hij geld nodig. Zo groot was het vertrouwen dat hem voorschotten van f 200.— tot f 1100.— werden betaald, waarvoor dan een huishoudster of een echtgenote zou worden „geleverd". De slachtoffers van deze praktijken hebben nimmer hulp in de huishouding gekregen. Inmid dels heeft O. voor de rechtbank te Assen zich moeten verantwoorden. Het vonnis luidde drie maal vier maanden gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering, alles voorwaardelijk. In Moskou Nederland neemt voor Israël waar DEN HAAG. In verband met het afbreken van de diplomatieke betrek kingen tussen Israël en de Sovjet-Unie, heeft de Nederlandse regering zich op verzoek van de regering van Israël be reid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sovjet-Unie te be hartigen. Aanzienlijke Aziatische en Westerse waarnemers te Bandung menen, dat de Russische pogingen om de Aziati sche delegaties te beïnvloeden op de negende voltallige vergadering van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, te Bandung, mislukt zijn. Deze waarnemers zeiden te geloven, dat het prestige van Rusland zwaar geleden had in vergelijking met de vergaderingen van twee of drie jaar geleden, toen de Russische raadgevin gen op gelijke voet als die van de Westerse mogendheden waren aan vaard. In- de laatste vergadering, zo zeiden deze waarnemers, waren het voorna melijk Aziatische landen, die de voor stellen van de Sovjet-Russische dele gatie beantwoordden en tegenspraken, terwijl de Westerse delegaties over het algemeen weinig zeiden en liever wilden t luisteren. Waarnemers noemden de Russische tactiek op de conferentie verouderd en zeiden, dal deze bedoeld was om het geduld te beproeven van de Aziatische delegaties, die de conferentiezaal niet wilden gebruiken als „klankbord voor Russische propaganda en forum voor aanvallen". Informatiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis Elfde lijst van slachtoffers watersnood Uitgegeven 16-2-'53 NIEUWE TONGE. Geborgen in de gemeente Nieuwe Tonge: Vrees wijk, Jacomijntje, geb. 28.7.35, laat ste adres: Battenoordsedijk, laatst Dordrecht. Van Es, Maria, geb. 22.2.97, echtgenote van A. Knops, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 21; Van den Ouden, Cornelis, geb. 25.8.51, laatste adres: Battenoord 15. Both, Lena Maria, geb. 4.11.20, echt genote van L. v. d. Ouden, laatste adres: Battenoord 15. Vreeswijk, Jannetje A„ geb. 3.9.95, laatste adres: Battenoordsedijk 3. Vroeg- Indeweij, Anna, geb. 6.11.12, echt genote van M. C. Smit, laatste adres: G. Snijdersstraat 40. NIEUW-VOSSEMEER. Begraven te Steenbergen: Bosters, Johanna, geb. 17.4.1916 te Nieuw-Vossemeer, echtgenote van Cornelis Johannes van Geel, laatste adres: Kladse- dijk 327. STEENBERGEN. Begraven: Schuurbiers, Lucia Wilhelmina Ma ria, geb. 3.1.52 te Steenbergen, laatste adres: Kladsedijk 23. V. STELLENDAM. Meijer, Jan, geb. in 1869 te Stellendam, laatste adres: Wijk 2, no. 6. Troost, Jacob, geb. in 1918 te Stellendarp, laatste adres: Voorstraat 76a. Hoekman, Johanna, geb. in 1929 te Dirksland, echtge note van Troost, laatste adres: Voorstraat 76a. NIEUWE TONGE. Reciificatie 2e lijst dd. 5.2.53. Aanvankelijk als ge ïdentificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn: Vreeswijk, Fran- cïna, geb. 7.7.26, laatste adres: Battenoordsedijk 15, Battenoord (gem. Nieuwe Tonge), wordt ver pleegd in het ziekenhuis te Dirks land. STELLENDAM. Rectificatie 4e lijst, dd. 7.2.53. Breederveld, Teun- tje, geb. in 1933, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2, moet zijn: laatste adres: hoeve Koornlust. Begraven dd. 10.5.53 op de algemene begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam. Einde 11e opgave. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.) De Clercq opnieuw naast de waarheid Goed praten van eigen houding door anderen te beschuldigen HILVERSUM. De heeren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A. hebben in verband met verklaringen door de algemeen voor zitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de A.V.R.O. te Arnhem,verklaard:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2