Vier a vijf mille voor „Het paradijs op aarde" Zeven ton voor woningbouw in Wormen aangevraagd Subsidie voor J. S. Bach Met VELPON zie je er peen barst vast! vLToVZ™" Dinsdag 17 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Uit de Raadsstukken Geen eenstemmigheid in college Het is, schrijven B. en W. san de Raad, bekend, dat in toenemende mate het rijk en de lagere overheidslichamen zich daadwerkelijk bezig houden met de verschillende uitingen op kunstgebied. Deze bemoeiing, welke in hoofdzaak bestaat in de vorm van financiële steun, strekt zich de laatste tijd bovendien uit tot het streven naar een zekere spreiding, opdat niet uitsluitend het Westen des lands het centrum is van hetgeen op het terrein van de kunst wordt ondernomen. De landsregering is niet doof gebleven voor de herhaalde klachten, dat de overige delen van het land stiefmoederlijk bedeeld zijn en het laat zich aanzien dat nu verschil lende hergroeperingen zullen tot stand komen. Deze omstandigheid schept de gelegenheid, de reeds langere,, tijd bestaande plannen te verwezenlijken, een toneelgroep in het Oosten van het land te vestigen, een groep, die gelijkwaardig is aan de grote gezel schappen in het Westen en die dan ook op dezelfde voet ais deze gesub sidieerd zal dienen te worden ddor de overheid. 72 ivonïngen aan verlengde Eendenweg De woningbouwverèniglng „De Goede Woning" heeft financiële steun aangevraagd voor de bouw van 72 étagewoningen aan de Verlengde Eendenweg. De kosten daarvan zrjn als volgt begroot: Grondkosten: 54S5 m2 x 6.97 38.230.45 Bouwkosten 712.022.28 Totaal 750.252.73 Ons verenigende met het advies van de Directeur der Gemeentewerken van 19 Januari 1953, no. 163/5(1951) en de daarbij gevoegde stukken (bestek, tekeningen en exploitatieberekening) stellen wij U voor aldus B. en W. aan de Raad ten behoeve van de onderhavige woningbouw: I. aan de woningbouwvereniging ,,De Goede Woning" te verstrekken: a. een bouwvoorschot van ten hoogste 712.022.28: b. een grondvoorschot van ten hoogste f 38.230.45; c. een jaarlijkse bydvage, gelijk aan liet bedrag, dat ter zake door de ge meente uit 's R'jks kas wordt ontvangen, zulks onder de volgende voor waarden: 1. de voorschotten zullen worden verstrekt tegen een rente van 4 li p. j.| 2. de voldoening van rente en aflossing der voorschotten moet geschieden by wijze van annuïteit en wel voor de onder a, en b genoemde voorschot ten in respectievelijk 50 en 75 jaar. 3. de toekenning van het bouw- en grondvoorschot geschiedt overeenkom stig de bepalingen van het Woningbesluit en de eventueel nader door ons college te stellen voorwaarden II. een jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen en te aan vaarden. Van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is kort ge leden de toezegging afgekomen, dat zulk een gezelschap kan rekenen op een rijkssubsidie van f 80.000.per jaar, mits de streek", waar dit gezel schap in het bijzonder zal werken, dat zijn de provincies Gelderland en Over ijssel, een gelijk bedrag aan subsidie zal opbrengen. Op grond van deze ministeriële toe zegging hebben Burgemeester en Wet houders van Arnhem, de stad die, zo- Bls welhaast vanzelf spreekt, de zetel van het gezelschap zou moeten worden een aantal Gelderse gemeentebesturen uitgenodigd tot een bespreking van de plannen. Aan de hand van deze be spreking, welke op 3 Januari jl. plaats had en waarbij ook otis college was vertegenwoordigd, kunnen wij het vol gende mededelen. Men heeft een verdeling van subsi diëring tussen de beide provincies en naar schatting een 15-tal gemeenten gemaakt, zodanig, dat de provincies tezamen met de gemeente Arnhem f 50.000.voteren, zodat een bedrag van f 30.000.moet worden samenge bracht door de andere gemeenten. In dien het merendeel van de daartoe aangezochte gemeenten meedoet, kan worden volstaan met 4 1 5 cent per inwoner voor elke gemeente; voor Apeldoorn zou dit dus betekenen een bedrag van tussen de f 4000.en f 5000.Het door de provincies cn Arnhem bijeen te brengen bedrag kan. naar ons werd verzekerd, wel reeds in beginsel als „gedekt" worden be schouwd. Het ligt in de bedoeling, het te vor men gezelschap te stellen onder de leiding van een stichtingsbestuur, waarin de deelnemende overheids- {Wat is er te doen?--., Centraal-Theater, van 1318 Febr. hoofdnummer: (1Verboden te kus sen", alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag 18 Febr. 14.30 uur. Donderdag 19 Febr., 19 en 21 uur, hoofdnummer: „Prima Ballerina", alle leeft. Minerva-Theater, van 1319 Febr. hoofdnummer: .Geluidsbarrière", prol. 14 jaar, 18.45 en 21 uur, Woensdag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 1319 Febr., hoofdnummer: „Dagboek van een dorpspastoor", 14 jaar, 18.30 en 20.45. Tivoli-Theater v. 13-18 Febr. hoofd nummer: „Anna", 14 jaar, prol., 14.30, 18.45 en 21 uur. Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. "Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur. Tijrede ds P. van Oossanen. Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Woensdag 18 Febr. Poort van Kleef, 20 uur, Filmavond. Leerl.ver. Chr. H.B.S. Donderdag 19 Febr. Bordelaise, 20 u., voordracht H. Lokkerbol voor de Ver. tot steun aan het Kon. Wilhel- minafonds voor de kankerbestrij ding. Donderdag 19 Febr., Tivoli-Theater, 20 uur, Hoofdstad-Operette „Ge- schichten aus dem Wienerwald". Donderdag 19 Febr. Hof van Gelre 20 uur Prop.avond Volksonderwijs. Vrijdag 20 Febr., Ambachtsschool, 19.30 uur, ledenverg. Ver. tot Bevordering van Nijverheidsonderwijs te Apel doorn. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. E. Ca baret. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint Saëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 105 uur. 's Zondags van 15 Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling dieDe, dat In de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomeD welke per advertentie in de N. A. Crt. zijn aangekondigd. lichamen (provincies en gemeenten) vertegenwoordigd zullen zijn. Een dergelijke als zelfstandig rechtsper soon optredende stichting naast en bo ven de zakelijke en artistieke leiding wordt zeer wenselijk geacht. Betekenis voor Apeldoorn. Welke betekenis heeft nu een slreek- toneelgezelschap voor het gebied van Gelderland en Overijssel en voor Apeldoorn in het bijzonder? De ervaring heeft geleerd, dat een kunstinstelling als een toneelgezel schap eerst dan goed tot haar recht kan komen, wanneer zij wortel heeft geschoten in een bepaald gebied. Het gaat namelijk niet alleen om een groter of kleiner aantal voorstellingen, dat in een plaats wordt gegeven, maar er zijn verschillende andere factoren, die alleen bij de permanente vestiging van een gezelschap kunnen worden gerealiseerd. Wij noemen hiervan: a. het geven van goedkope en goede voorstellingen in samenwerking met personeels- en bedrijfsverenigingen; b. het geven van regie aan ama teursverenigingen; c. medewerking aan de litteratuur- lessen van verschillende onderwijsin stellingen; d. het geven van een behoorlijke reeks openluchtvoorstelllngen in het vreemdelingenseizoen; e. het vullen van pauzes in de be drijven, in overleg met de directies dier bedrijven; f. toneel voor de jeugd. U zult bij deze opsomming hebben opgemerkt, dat de meeste van deze factoren ook voor Apeldoorn hun gel digheid hebben, zonder dat daarbij 'net nog niet opgeloste- schouwburgvraag- stuk in het geding komt. Mocht Apel doorn te eniger tijd een behoorlijke schouwburgoutillége verkrijgen, dan zou dit een verdere ontplooiing van het streekgezelschap ïn deze gemeente te goede komen, maar ook nu reeds kan voor Apeldoorn op een aantal winstpunten worden gewezen door de stichting van zulk een gezelschap. Het is zeer te betreuren, dat deze zaak zó spoedig haar beslag moet krij gen, dat het standpunt van de ver schillende provinciale staten en van de gemeenteraden niet kan worden af gewacht. De toneelspelers zijn name lijk na 10 Januari 1953 vrij nieuwe verbintenissen aan te gaan met ingang van het in September beginnende sei zoen. Zij moeten dus op de kortst mo gelijke termijn weten, of er een gerede kans van slagen bestaat voor het stich- Over dit onderwerp heeft de heer H. Muyser, hortulanus van het Can- tonpark te Baarn, voor de afdeling Apeldoorn van de Kon. Nederl. Mij v. Tuinbouw en Plantkunde, in hotel Zeelandia een causerie gehouden. Uit de aard der zaak had de spreker zich ook van recente gegevens op de hoogte gesteld. Hij behandelde eerst enige karakteristieke hoofdzaken. Het zeer grote land onzer tegenvoe ters ten Oosten van Australië bestaat uit twee hoofd-eilanden, welke samen ongeveer de vorm van Italië in spie- geldbeeld hebben. De inheemse bevolking, de Maori's ten getale van pl.m. 100.000 vormt nu nog slechts 6-7°der zich steeds uit breidende bevolking. De tegenwoordige bevolking bestaat uit twee sterk uit eenlopende groepen, de zeer primi tieve oerwoud-stammen, welke alleen hun eigen taal spreken en het vlees nog op gloeiende stenen braden, en de maatschappelijk zeer belangrijke groep der geëmancipeerden, die over een grote innerlijke beschaving en pioniers-kwaliteiten beschikt. V/as Nieuw-Zeeland voorheen do minion van Engeland, sinds de oorlog heeft het een eigen regering. De nog jaarlijks te benoemen gouverneur- generaal als Engelse voogd, is dit jaar een Nieuw-Zeelander. Spreker bracht naar voren, dat de agrarische economische kracht van Nieuw-Zeeland twee hoofdbronnen heeft: le: De schapenteelt, waarbij farmers met 10.000 schapen geen uit zondering zijn. In de wol-lijd gaan vele contract-scheerders op tournée. Per jaar worden honderdduizenden scha pen als bevroren en ingegaasde car- cassen geëxporteerd voornamelijk, naar Engeland. 2e, De fruitteelt, voornamelijk ap pels. Het Nelson-district op het Noor der eiland is tien maal zo groot als Het bestuur van de Chr. Oratorium vereniging .,Joh. Seb. Bach" deelt mede dat de uitvoering van het Weih- nachts Oratorium een tekort van ruim f 1500.heeft opgeleverd. Bovendien is er nog een oude schuld van f 1200.—. De vereniging doet al het mogelijke om de financiën te saneren, maar zon der hulp van de gemeente zal zij daarin niet volledig slagen. Zij ver zoekt daarom B. en W. de toegezegde garantie van f- 1000.— voor de uitvoe ring van The Messiah, welke uitvoe ring wegens de financiële toestand niet zal doorgaan, te mogen gebruiken voor de uitvoering van het Weihnachts Oratorium. Naar onze mening, aldus B. en W„ bestaat er aanleiding de vereniging in het tekort van laatstgenoemde uitvoe ring tegemoet te komen door het ver lenen van een bijdrage van .f 1000.—,* waardoor het voortbestaan der vereni ging wordt vergemakkelijkt. Op de desbetreffende begrotingspost voor 1952 is nog een bedrag van f 250.- beschikbaar. De post zou dus met een bedrag van f 750.moeten worden aangevuld. Wij stellen U voor aan bovengenoem de Oratoriumvereniging als bijdrage in het tekort van de uitvoering van het Weihnachts Oratorium een bedrag van f 1000.— te verlenen. ten van een gezelschap in deze omge ving. Ons College is in meerderheid tot de conclusie gekomen, dat de gevraagde financiële medewerking dient te wor den verleend. Een minderheid in ons college kan zich met dit standpunt niet verenigen en is dus tot de gevraagde medewer king niet bereid. V«f cent per inwoner. Wij hebben U reeds medegedeeld, dat voor Apeldoorn moet worden ge rekend met een subsidie van f 4C00. k f 5000.'s jaars. Voor het jaar 1953 zal echter met een derde van het jaar bedrag, dus met ongeveer f 1500. kunnen worden volstaan, omdat het gezelschap eerst met de aanvang van het nieuwe seizoen, dat is September, kan beginnen te werken. Voorts moge er op worden gewezen, dat als de ge meente Apeldoorn op de geschetste wijze financieel de stichting van een streektoneel helpt verwezenlijken, het bedrag van f 2500.—, dat sedert enige jaren in de begroting is opgenomen ten behoeve van subsidiëring van het toneel- zou kunnen vervallen voor 1954 en volgende .jaren. Als gevolg hiervan zou'dus, vergeleken bij thans, te be ginnen met 1954, wegens subsidiëring van het toneel circa f 2000.— meer dienen te worden uitgegeven. Voor het jaar 1953 kan uit de post van f 2500 geraamd onder volgno. 722 in de be groting voor dit jaar, worden geput. Wij hebben ons afgevraagd, welke waarborgen kunnen worden geboden, dat met het geraamde subsidiebedrag kan worden volstaan, zodat de subsi diërende lichamen niet te enigertijd voor het feit kunnen komen te staan, dat een teleurstellende exploitatieuit komst verhoging van het subsidie noodzakelijk maakt. Op een desbetref fende vraag heeft men ons verzekerd, de Betuwe. Gesitueerd op zacht glooiende heuvels worden enorme boomgaarden beschut door kunst matige (of natuurlijke) bos-gordels, welke bovendien de grote ruimte ple zierig indelen en een ook daar steeds wisselend aspect bieden. Zo had de wilde flora de belangstelling van de spreker gehad; hij wist te vertellen, dat hoewel men zou vermoeden dat de flora grote overeenkomsten heeft met Nieuw-, die van Australië, dit toch met uitzon dering van Tasmanië niet het geval is. De analogie met de flora van Zuid- Amërika is veel groter, en men neemt ook op grond daarvan aan, dat èr een praehistorische verbinding heeft be staan tussen N.-Z., via de Zuidpool met Zuid-Amerika. Nieuw-Zeeland heeft pl.m. 200 en demische planten. Het land is vrij arm aan kegeldra gers (coniferen); twee daarvan ver dienen bijzondere vermelding: de Aga- this Australis, niet alleen omdat deze bomen tot 200 m hoog kunnen worden met een kroon van 50 op een stam van 150 meter, dus zoveel hout op leverden, dat zij nu streng beschermd moeten worden, maar ook omdat zij in de loop van .millennia het land voorzagen van ongeveer de enige, weliswaar oppervlakkig liggende delf stof, het hars voor de verf- en ver- nisindustrie. De Cupressus Macrocarpa is een zuilvormige, bij ons niet winter harde cypres, welke daar tot ver velens toe om de boerderijen geplant en als haag van 8 m hoogte geknipt wordt. dat de opzet voor een exploitatie zo danig aan de veilige kant is gehouden, dat een tekort niet behoeft te worden verwacht. Niettemin achten wij het ge wenst dat- indien de Raad besluit me dewerking te verlenen aan het plan. hieraan de restrictie wordt verbonden, dat de subsidie een bedrag van 5 cent per inwoner niet zal overschrijden. Krachtens het bij meerderheid van stemmen door ons college genomen besluit stellen wij U thans voor, me dewerking te verlenen aan de oprich ting en instandhouding van 'n toneel gezelschap voor het Oosten des lands, zulks op de wijze als hierboven is om schreven. Voor de evacué's Teneinde de hier ter plaatse verblij vende evacué's verstrooiing te geven in de sfeer van hun dagelijks leven, heeft de Zeeuwse Kring het initiatief genomen voor „Een instuif", welke Donderdagmiddag in het Odd Fellow- huis, aan de Deventerstraat 38, gehou den zal wórden, van 14.3017.30 uur. Alle geëvacueerden zijn hier wel kom. Voor spellen: dammen, sjoelen enz. en voor lectuur wordt gezorgd. Maar het voornaamste zal zijn, dat men begrijpende en meevoelende streekgenoten vindt, die niet anders willen, dan de helpende hand te bie den. Alle moeilijkheden en noden, waarmee men vecht, kunnén rustig besproken worden en alles zal gedaan worden om voor allen een oplossing te vinden. Wanneer alle geëvacueerden gehoor geven aan deze oproep, ont moet men lotgenoten en kennissen en kunnen deze middagen er toe bijdra gen, iets te geven in de geest, zoals we dat „thuus" gewend waren. Men stelle dit bezoek niet uit, er I wordt op U gewacht! Alle inlichtingen te verkrijgen Zwol- seweg 45, telefoon 3792. Natuurlijk kwamen ook ter sprake de grootste nog levende varens, welke wij slechts uit de Dinosaurus-legen- den kennen. De prachtige lichtgroene boomvarens, welke er meters hoog groeien op de min of meer open plek ken in het donkere woud, komen ook voor in het wapen van Nieuw-Zeeland (en op de postzegels). Van de loofbomen werden genoemd Eucalyptus, die in enkele soorten uit ■Zeeland Australië werd geïmporteerd, de Cabbage-Tree en -de Sophora Macro- phyllia, welker gele vlinderbloemen als de nationale bloem promoveerden. Van de kruidachtige gewassen noem de spr. de Veronica, welke er in wel 200 variëteiten groeit. De Raoulia Australis, een bij ons niet winterhard rotsplantje, is daar een kostelijk onkruid. Een door spreker meegebracht Maori-rokje was gemaakt van Phor- mium Tenax, een rietsoort, dat aan zijn buitengewoon sterke vezels de naam Nieuw-Zeelands vlas dankt (hoe wel het vlas niet tot de grassen be hoort.) De lange, bij het drogen buis vormig opgerolde bladeren zijn stro- gee'. Het op bepaalde plaatsen che misch inbranden veroorzaakt de zwart bruine kleur en de tamelijke buig zaamheid, daar ter plaatse het zachte weefsel verdwijnt en de touwsterke vezel bloot komt. Perspectief In fruitteelt. Op het punt van de emigratie, wees spr. er op, dat men zonder voldoende ZUTPHENSE RECHTBANK Aardleiding van Spoorwegen gestolen. De rechtbank heeft uitspraak ge daan in de strafzaken tegen twee van de mannen, die zich te Apel doorn hebben schuldig gemaakt aan het wegnemen van koperen bevei ligingsdraden van de spoorwegen. T., die deze voor anderen levensge vaarlijke diefstal heeft gepleegd, moet nog vyf maanden van een vo rige straf uitzitten. Hij lcrecg er nu conform de eis een gevangenisstraf van twee jaar bij, met aftrek van het voorarrest. D. uit Apeldoorn had het gevaar blijkbaar niet beseft, toen hij het koperdraad kocht. Hy werd wegens heling overeenkomstig de vordering veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek. Diefstal van militaire^ goederen. „Er is geen verdachte in Neder land zo diep gezonken en zo verdor ven, of de rechter-commissaris en het O. M. willen hem een kans ge ven. Deze verdachte wenst die kans niet. H(j heeft haar moedwillig ver gooit. Hy wil zich niet onderwerpen aan een psychiatrisch onderzoek of mede werken met een reclasserings- vereniging. De maatschappij heeft recht op bescherming tegen een dergelijk individu", aldus de officier van justitie in de strafzaak tegen P. te Apeldoorn. P. moest terecht staan wegens het wegnemen van auto- of motor-onder delen uit een militair magazijn te Schalkhaar, gem. Diepenveen. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor de tyd van een jaar. Mr Overbosch uit Den Haag wees er op, dat P. zes maanden in voor arrest heeft doorgebracht. Hij be pleitte het opleggen van een straf, ongeveer gelyk aan de voorlopige hechtenis. kennis van het Engels beter „thuis" kan blijven, en dat tuinbouwers in de fruitteelt de beste kansen hebben- Bloemisten zien zich geplaatst voor grote financiële en technische moei lijkheden zoals de bouw van on verwarmde kassen, de aanschaf van daar als een luxe beschouwde en kostbaar te importeren potten en de uiterst moeilijk te vergaren goede pot grond, problemen welke wij hier niet kennen. In een land, zo rijk aan wilde flora en zo dun bevolkt, bestaat ook aan particuliere tuin-aanieggers wei nig behoefte. Het zelMuinieren be perkt zich voornamelijk tot het zaaien van wat zomergoed en veel groente. Snijbloemen-cultuur heeft bij de grote warmte en de zeer uitdrogende wind, weinig zin. Ofschoon vrijwel alle grote en kleine gemeenten hun Plantsoendiensten heb ben en er ook wel vraag is naar.per soneel, is de honorering er in verhou ding tot die in de vrije bedrijven vooralsnog van dien aard, dat vele emigranten het er niet lang maken en dikwijls wat erg snel overgaan naar de vrije agrarische sector. Hoewel Wellington met 250.000 in woners een plantsoenpersoneel van pl.m. 600 man zou hebben, kregen we aan de hand van enkele afbeeldingen de indruk, dat de openbare aanleg netjes en verzorgd is, doch weinig geniaals in de vormgeving te bieden heeft. Maar het is voor een land, dat nog een eigen cultuur moet op bouwen, al een hele prestatie, wanneer het bij alle klimatologische beperkin gen reeds het kostbaar bloem-taarten- tijdperk bereikt heeft, waaraan ook sommige Westéuropese ciüturen nog steeds niet ontgroeid zijn. Vermeld zij, dat staande de vergade ring werd besloten, de afdelingskas van f 300.— te ontlasten ten bate van 9575, Den Haag. Aan hei imiAer-l LEVEN EN LATEN LEVEN Er dreigt een ietwat ongezonde toe stand te ontstaan, waarvan de Nieuwe Apeldoornse Courant de dupe wordt. Waarom we menen goed te doen, er de aandacht op te vestigen. Waardoor wellicht tevens teleurstelling kan wor den voorkomen. Toen de berichten over de waters nood steeds veelvuldiger doorkwamen en men goed inzicht kreeg in de ramp, welke een deel van het Nederlandse volk had getroffen, ging er een golf van hulpvaardigheid over ons land. De couranten hebben krachtig mede- geholpen die golf op te vangen. Door berichten van velerlei aard werkten zij mede om de van alle kanten op dagende hulp in de juiste banen te leiden. 't Is goed, dat zij dit deden laten we ons zelf eens een complimentje mogen maken, dat gebeurt niet elke dag omdat zij op die wijze hun deel in de bijstandverlening hebben kun nen bijdragen. De Nieuwe Apeldoornse Courant is daarbij niet achtergebleven. Al was 't alleen door het opnemen van berich ten over uitvoeringen en meer der gelijke, ten bate van.... Ten bate van Dat is een slagzin geworden, althans dat dreigt 't te worden, waarbij alles en nog wat wordt ondergebracht. Wan neer die woorden maar te pas kunnen worden gebracht, heett de redactie daar maar melding van ie maken. Voor het goede doel, heet 't dan. We hebben uit de aard der zaak niets tegen „het goede doel", integen deel. Maar de redactie moet wel be zwaar maken tegen uitbuiting daar De dagbladondernemingen hebben giften gegeven aan het Rampenfonds. Zij hebben de ene opwekking tot steun na de andere geplaatst, zowel redac tioneel als in de vorm van ingezon den mededelingen en advertenties. Zij hebben inzamelingen georganiseerd en ruimte-vragende verantwoordingen ge plaatst. Zij hebben voortdurend en veel aandacht geschonken aan de steunlnitiatie.ven van comité's, instel lingen en particulieren en deze initia tieven gesteund. Tegelijkertijd hebben zij zich veel moeite getroost voor een uitgebreide berichtgeving, die het Ne derlandse volk een juist beeld van de ramp heeft gegeven en het medeleven heeft opgewekt. Zij hebben door dit alles een geweldige bijdrage geleverd voor het slagen der steunacties. Zij hebben dit alles gedaan, terwijl zij dientengevolge zelf voor sterk ver hoogde uitgaven stonden en ander zijds door het annuleren van tal van advertentie-orders zwaar zijn ge dupeerd. De bladen mogen en willen zich op dit alles niet beroemen, maar zij hoeven het ook niet te verzwijgen als het er om gaat dat derden telkens w eer om nieuy/e steun voor hun acties in de vorm van gratis advertenties, redactionele aankondigingen etc. ko men aankloppen, zonder te beseffen of te willen beseffen wat voor tegemoet komingen zij daarbij aan de bladen vagen en '--at deze bladen al gedaan hebben. Men biedt ons nu berichten aan. welke naar hun inhoud thuishoren in de rubriek „Advertenties". Wanneer „ten bate vanmeer is dan de vlag, welke de lading moet dek ken, bestaat er tegen redactionele aan kondiging allerminst bezwaar. Als na onderzoek onzerzij echter het tegen deel blijkt, dan kunnen we niet tot een redactionele vermelding overgaan. En moeten aanbieders verwezen wor den naar de Administratie. Voor niets gaat de zon op! Men zal begrijpen wat we bedoe len. Een krant is geen, kan dat niet zijn, gratis aankondigingsbord. Waarom we van nu af aan er weer toe overgaan de Administratie en de Redactie zorgvuldig gescheiden te houden. Als van ouds! Geslaagd Aan de Amsterdamse universiteit slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde, de heer C. L. B. J. Feitz van hier. WAl ZEG1 Roel! uut d'n Enk f 9

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2