NIEUWE APELDOORNSE COURANT A\ Cv G Koning Boudewijn moet rust houden n Zierikzee is na vandaag geen woonstad meer 47.5 millioen Reeds veertig mille A Deense soldaten gingen in hongerstaking Gerustheid over springtij bleek gerechtvaardige Gelders Dagblad Dinsdag 17 Februari 1953 50e Jaargang No. 16297 Abonn. 47 et. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels '.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak Bur Kanaalsir. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Geen gevaar echter voor longziekte BRUSSEL. Dc Belgische premier Van Houtte, die Zondag een bezoek aan koning Boudewijn aan de Rivièra heeft gebracht, heeft voor gister avond laat het kabinet in buitengewone vergadering bijeengeroepen. De vergadering werd gehouden in de ambtswoning van de premier, hetgeen slechts in uitzonderlijke gevallen pleegt te geschieden. Premier Van Houtte heeft later tegenover verslaggevers verklaard: de twee hoofdproblemen van het lancl zijn op het ogenblik: koning Boudewijns slechter geworden gezondheidstoestand en de noodzakelijk heid van spoedige hulp aan de slachtoffers van de watersnood. Vijf pCt verhoging der belasting De premier zeide, dat de koning bij voortduring een te hoge temperatuur heeft. Toen de koning acht dagen ge leden van de Rivièra terugkwam en de overstroomde gebieden in de omge ving van Antwerpen bezocht, voelde hij zich ziek en koortsig, aldus de eer ste minister. De volgende dag was hij volkomen uitgeput geweest, maar. zo zeide premier Van Houtte, de koning verklaarde in staat te zijn tot net af leggen, van een nieuw bezoek aan de zeekust, omdat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven. Eerste minister Van Houtte zeide, de koning te hebben medegedeeld, dat iets der gelijks uitgesloten was. Geen longziekte. Premier Van Houtte verklaarde ver der, dat de koning geen longaandoe ning heeft. Wel moet zijn zwakke gezondheid, steeds worden gecontro leerd en men onderzoekt voortdurend zijn bloed. Voor herstel van zijn gezondheid is het noodzakelijk, zo zei de premier, dat de koning weer naar de Rivièra gaat, misschien voor verscheidene weken. De eerste minister achtte het mogelijk, dat hij de koning ginds weer een bezoek zal moeten brengen. Premier Van Houtte deelde mede, dat de regering o.m. besloten heeft ge durende een jaar de inkomstenbelasting DEN HAAG. Gisteravond was een bedrag van 47.5 millioen gulden bij het rampenfonds binnengeko men. Sinds Vrijdag toen de 42 mil lioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5ü millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet wor den opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-afrekeningen. Lucifers voor Rampenfonds Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding prijst zich gelukkig in staat te zijn ook een steen tje tot leniging van de nood bij te dragen, niet uit eigen kasmiddelen doch door een lucifers-actie. Zoals bekend is brengt het Koningin Wilhelmina Fonds K.W.F.-lucifers op de markt met een toeslag van 5 cent per pak van 10 doosjes, welke toeslag aan de kankerbestrijding ten goede komt. De K.W.F.-lucifers worden nu voor lopig en onder een speciaal etiket als Ramplucifers in de handel gebracht. Dezelfde toeslag van 5 cent per pak komt dan aan het Rampenfonds ten goede. Reeds gisteravond waren 8 millioen doosjes besteld. Als eerste bijdrage uit de lucifers- actie heeft de directeur van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, de heer A. van de Velde, tijdens de radio-uitzen ding „Beurzen open, dijken dicht" jl Zaterdag aan Johan Bodegraven een chequo ten bedrage van 40.000 gulden overhandigd. met ongeveer vijf procent te verhogen voor herstel van de overstromings- schade. Hij ontkende, dat de koning hem had verzocht de dagbladen te beletten de koninklijke familie aan te vallen. KONING BOUDEWIJN voorlopig rust ZEVENTIEN ORGANEN BEZIG MET DE LAATSTE EVACUATIE (Van een speciale verslaggever) ZIERIKZEE. De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig geëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen de Schelde en dc Lely met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in dc bedoeling deze 3000 nog in de komende weken uit te kammen. Als men de burger van Zierikzee spreekt over de evacuatie, dan is er zoals hij zegt geen vuiltje aan de lucht en is er geen reden om weg te gaan. Mijn spullen staan hier droog, zegt hij, waarom zou ik weggaan. Als men de autoriteiten spreekt, geven zij u een aantal goede redenen, die evacuatie dringend nodig maak ten. Daar zijn in de eerste plaats de hygiënische toestanden: het niet func- tionneren van de riolering en van de waterleiding, met alle gevaarlijke con sequenties daaraan verbonden. Voorts zitten of zaten er in een huis vaak 5 of 6 families, die kookten op alle mo gelijke plaatsen, die daarvoor niet ge- eigend zijn en daardoor voortdurend brandgevaar vormden. Verder is er het nog steeds niet geweken gevaar van een dijkdoorbraak bij ongunstige wind, waardoor de Schouwense dijk tussen Brouwershaven en Zierikzee. die het tot dusverre op het nippertje gehouden heeft, de daarachter liggen de gebieden niet meer zou kunnen be schermen. Dit zou tevens tot gevolg hebben, dat een deel van Zierikzee, met uitzondering van een plek van 500 tot 100 meter rondom de kerk, blank zou komen te staan. Tenslotte is er nog het feit, dat het havenkanaal ver zand is en binnen enige dagen niet meer bevaarbaar zal zijn. Zeventien instanties. Het is geen gemakkelijke taak ge weest, de evacuatie van de 7600 inwo ners van Zierikzee te regelen. Zeven tien instanties zijn er. die hier een vinger in de pap hebben en- iedere middag en avond is er op het gemeen tehuis onder le'iding van burgemeester Schuurbeque Boeye een vergadering geweest en nog zijn deze vergaderin gen niet ten einde, want de problemen zijn vele. Van de 3000 uitverkorenen, die mogen, blijven, zijn er namelijk velen, die een tijdelijke vergunning hebben, die elk ogenblik weer kan worden ingetrokken. Hoeveel kruideniers moeten er weg- hoeveel slagers, hoeveel groentehande laren? De winkelstand heeft besloten zich bij een loting neer te leggen, met die verstande, dat de grote landelijke firma's, die hier filialen hebben, pri mair zullen evaeuëren. Niets aan de hand. Wie zo in het centrum van het stadje loopt, zal inderdaad denken, dat hier niets aan de hand is, maar wie de zijstraatjes ingaat en daar de ravage aanschouwt, wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn knagend werk verricht, komt tot de conclusie, dat de autoriteiten met de stap tot evacuatie een wijs besluit genomen hebben. Straks zullen er in Zierikzee 4000 nieuwe tijdelijke bewoners komen, on dergebracht in barakkenkampen. De mannen zullen pogen Zierikzee weer terug te brengen tot de staat, waarin dit vriendelijke stadje vóór de ramp verkeerde. De militairen vertrekken vannacht en morgenochtend; zij zijn thans bezig hun spullen te pakken en gaan terug naar hum garnizoen. Zi,i laten een stadje achter, waar het hier en daar Tn de gemoederen nog-gist, maar dat voor de militairen uit hy giënische overwegingen als werkoord thans onvoldoende is bevonden. Een sprekender argument voor de evacua tie is welhaast niet denkbaar. Prins Bernhard naar getroffen gebied DEN HAAG. Prins Bernhard heeft weer verscheidene bezoeken ge bracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig begaf de Prins zich nadr het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per helicopter naar ZeeuwschVlaanderen ging. Hier be zocht hij Kloosterzande, Ossenisse, Terneuzen en Hoofdplaat. Vervolgens stak de Prins over naar Zuid-Beve land, waar hij in Yerseke landde. Tenslotte bracht hij nog een be zoek aan Zonnemaire op Schouwen. Zeven militairen om het leven gekomen DEN BOSCH. Hedenochtend om zes uur zijn de militairen van de derde militaire afdeling naar hun garnizoe nen teruggekeerd. De militaire bij stand kon de afgelopen nacht om 12 uur als geëindigd worden beschouwd. Doch de troepen worden thans nog achter de zogenaamde stoplijn in ge reedheid gehouden om zonodig onmid dellijk hulp te kunnen verlenen. Ruim 12.000 militairen zijn behulpzaam ge weest» bij het reddingswerk en inciden teel ook aan het herstel van de dijken. Zeven militairen kwamen om het le ven, onder wie vier verdrinkingsge- vallen. Engeland werkt met E.D.G. samen LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen verklaard, dat Engeland op de jongste bespreking met Franse ministers een zeer uitgebreide technische samenwer king met de Europese verdedigings gemeenschap heeft voorgesteld. Engeland had niet verklaard dat het. bereid was tot de E.V.G. toe te treden. Ik geloof niet dat de Fransen dat van ons verwachten, aldus Eden. De minister zei verder, dat de Amerikaanse regering zeer goed be kend is met het standpunt van de Britse regering dat zij het recht heeft van te voren te worden geraadpleegd, over een belangrijk Amerikaans be sluit inzake de oorlogspolitiek. De Amerikaanse regering had Engeland geen voorstellen gedaan over een blokkade van China. Eden zei dat Engeland niet instemt met eenzijdige opzegging van vrij willig aangegane internationale over eenkomsten. Rosenbergs 12 Maart naar de stoel NEW YORK. De Amerikaanse fe derale rechter Kaufman heeft bepaald dat het vonnis van het echtpaar Rosen berg, dat op beschuldiging van verraad van atoomgeheimen aan de Sovjet- Unie ter dood veroordeeld is, voltrok ken zal worden 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd. Diphtherie in Dongen DONGEN (N.-B.) Op het ogenblik zijn ongeveer zestig gevallen van diph therie geconstateerd. In verband hier mede is de bevolking aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie namiddagen wordt hiertoe gelegenheid gegeven. Dit is Zondag in de verschillende ker ken van de kansel bekend gemaakt. Naar wij nader vernemen, bevinden zich op het ogenblik in Dongen onge veer 175 evacuees. Onder hen zijn echlei geen ziektegevallen. Het be treft dus waarschijnlijk een besmet tingshaard .die reeds in de gemeente aanwezig was. Meer bunkers in duinen dan men dacht DELFT, 16 Febr. Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers bevonden. Bij de watervloed van 1 februari zijn ecb- tei verscheidene bunkers d'.e onder het zand verborgen waren bloot komen te Eggen en nu heeft men er al zestig geteld Verwacht wordt dat dit aantal rog zal stijgen. Inmiddels is men, zoals wij reeds schreven, begonnen met het opolazen van de bunkers. Prinses Marijke morgen zes jaar Britse wegvervoer ontnaast LONDEN. Het Lagerhuis heeft met 296 stemmen tegen 257 het wetsont werp van de regering tot ontnaasting van het wegvervoer aangenomen. Het ontwerp dat nu bij het Hoger huis wordt ingediend, is een van de twee belangrijkste wetsontwerpen van het program van de regering. Het?.an dere betreft de ontnaasting. van" dé staalindustrie. Ons land had op 1 Jan. 10.434.883 inwoners DEN HAAG. Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Januari 1953 10.434.883. In het gehele jaar 1952 bedroeg het aantal huwelijken in Nederland 87.383 tegen 90 225 in 1951. Het aantal levend geborenen bedroeg in 1952 232.521 tégen 228.631 in 1951 en het aantal overlede nen bedroeg 76.020 tegen 77.194 in 1951. Een recente foto van H.K.H. Prinses Marijke, die morgen haar zesde verjaardag hoopt te vieren. Protest tegen verlenging van de diensttijd met half jaar KOPENHAGEN. Tweehonderd sol daten van de Deense artillerie te Aar- hus in Jutland zyn in hongerstaking gegaan uit protest tegen verlenging van de 'diensttyd. De betrokken een heid is dc enige in Aarhus, die het half jaar extra zou moeten dienen. Dc rest zwaait in Mei a.s. af na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het zuiden van Jut land verlieten honderd soldaten de kazerne. De bevelvoerende officier slaagde er in 65 van hen te bewegen terug te keren. De 35 anderen begaven zich naar het station van Aabehnrae, (Van onze Haagse redacteur) Geheel overeenkomstig de verwachtingen is er tijdens het springtij op 16 Februari niets bijzonders gebeurd. Of het moet dan zijn, dat de waterstanden op het „kritieke" uur zelfs beneden de standen zijn gebleven, die de getijden- tafels van de Rijkswaterstaat aangeven. Het weer was uitzonderlijk gunstig, zo was de mening van de ingenieurs van de Rijkswaterstaat. Hoewel al enige tijd geleden voorbereidingen waren getroffen om direct te kunnen bijspringen, wanneer een krachtige wind uit de verkeerde hoek zou waaien, is men Maandag volkomen rustig kunnen blijven. Ook op het departement van Verkeer en Waterstaat, waar men de 16e Februari steeds met vertrouwen tegemoet gezien had, was v,an enige alarm toestand geen sprake. De telefoontjes, die regelmatig van vex-schillende posten binnenkwamen, bevestigden slechts wat men voorzien had. waar hen bevel werd gegeven naar de kazernes terug te gaan. Eén man, die weigerde, werd gearresteerd. De oor.zaak van de verschillende diensttijd van de eenheden van het leger, is een gevolg van het gebrek aan kazerneruimte. De diensttijd is verlengd van twaalf maanden tot achttien maanden. Met de beschikbare kazerneruimte kan slechts de helft van de troepen achttien maanden on der de wapenen worden gehouden. Al het personeel van de luchtmacht dient achttien maanden, dat van de marine vijftien. Ook te Haderslev in Zuid-Jutland werd door soldaten geprotesteerd tegen verlenging van de diensttijd van twaalf tot achttien maanden. Een groep soldaten verliet de kazerne er: marcheerde in noordelijke richting naar een tot dusver onbekende be stemming. Ei sier niet in West-Berlijn BERLIJN. Een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn heeft een be richt tegengesproken van het socialis tische Werslberlijnse blad Telegraf, dat agenten van de Amerikaanse vei ligheidsdienst in West-Eerlijn naar Eisler, het voormalige hoofd van de Oostduitse voorlichting, zoeken. Wij hebben nog gqen reden om aan te nemen dat Eisler naar West-Berlijn is gevlucht, aldus de woordvoerder. Rede van Koningin op gramojoonplaat DEN 1-1A AG. Er verschijnt een een zijdige 25 cm langspeelplaat voor de gramofoon met de radiorede, die H.M. de Koningin op de Nationale Gedenk dag, Zondag 8 Februari j.l. heeft uit gesproken. De gehele .opbrengst zon der enige aftrek komt ten goede aan het Rampenfonds. Dit plan wordt door de gezamenlijke gramófoónplaten- industrie met spoed uitgewerkt. Verlof werd verkregen de rede van de vor stin, omlijst door orgelspel en besloten met de declamatie van enkele regels uit het Wilhelmus. Deze uitgave van de gezamenlijke Nederlandse gramofoon- platenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs be draagt f 7.50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het u eer in Europa Weerrapporteo vaD hedenmorgen a. Steden Weer Wind Max. temp. m. s. en neersl. (mmi i Helsinki sneeuw zzo 8- -4 3 Oslo mist nno 1 -7 0.4 Stockholm regen wzw 4 2 0.5: Kopenh. motregen wzw 10 1 0.1 Londen geh. bew. w 1 3 0 Amsterd. motregen zw' 8 1 0.1. Brussel onbew. zw 3 -3 0 Parijs onbew. Windstil -4. 0 Bordeaux geh. béw 'nno 5 -0 0' Nice licht bew. nnw 5 3 0 Warschau motregen wzw 4 -6 0.1' Berlijn geh. bew. w 5 -2 0.1 Frankfort onbew. windstil -7 0 München mist windstil' -14 0 Zurich geh. bew. no 3 -7 0.1 Wenen sneeuw nw 5 -5 0.1 Verwachting Tot Wocnsdag- VERDERE STIJGING Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Verdere stij ging van temperatuur. Overwe gend matige Westelijke wind. 18 FEBRUARI. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 9,04, onder

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1