jmsm Drie omroepen protesteren tegen Avro-voorzitter Militairen keerden heden naar hun garnizoenen terug Sport en Wedstrijden Achtergeblevenen in Zierikzee worden uitgekamd Rampenfonds nadert reeds de 50 millioen gulden In sommige plaatsen keert de bevolking terug Definitief plan tot dichting der zeegaten bestond al in 1951 Ondanks de Britse bezwaren maken V.S. zich los van Yalta WINKELCHEF ,HULP EN HEIL" - LEIDSCHENDAM Rampengebied ORGEL Kantoorbediende gevraagd 'n VRL. AANK. KANTOORBEDIENDE accurate vrouwelijke kantoorbediende Gewapend Betontekenaar Herbouwplichfen EEN MAN INEEN WIT PAK NIEUWE HAAGSCHE COURANT 1 DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Gezamenlijke tegenaanval „De Clercq tracht zich schoon te praten ten koste van anderen" DE HEREN P. A. M. Speet, direc teur van de K.R.O., mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A., hebben het volgen de communiqué uitgegeven: „In verband met verklaringen, door de algemeen voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, afge legd in een gewestelijke bijeenkomst van de A.V.R.O. op Zondag 15 Fe bruari jl. te Arnhem, verklaren on dergetekenden namens K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.: 1. De omroepberichten over beide zen ders op Zondag 1 Februari en het groot ste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending, waarvan de omroepverenigin gen goen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Febr. door N.C.R.V. en V.A.R.A, die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de be richtgeving o er beide zenders, terwijl omtrent het uitspreken van deze berich ten contact werd gezocht met de Rege ringsvoorlichtingsdienst. De K.R.O., die Dinsdag in de aether kwam, was onmid dellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.- functionaris. Nooddienstregeling van de R.T.M. Ingaande Zondag jl. heeft de R.T.M. een nieuwe nooddiienstregeling uitgege ven. Wijzigingen ten aanzien van de vórige nooddienstregeiing zijn de vol gende: 1. Vervroeging eerste dienst uit de Hoeksohe Waard naar Rotterdam en ver binding met Numansdorp. De verbindingen in de Hoeksche Waard zijn: A. Bootdiienst: Oud-Beijer- landVlaardingenRotterdam. B, Tram- en au/tobucsdiensten (aanvulling): Oud- BeijerlandNieuw BeijerlandPiershil— Zuid-Beijerland. 2. Oud-BeijerlandGoidschalxoord— W estmaasMijnsheerenlandMaasdam— Putter shoek. 3. Oud-BeijerlandKlaaswaalMiddel- sluisNumansdorpStrijen. Bovendien is er een locale autobus- dienst Oud-BeijerlandKlaaswaal^Nu mansdorp. De verbindingen op Voorne en Putten zijn ais volgt: A. Autobusddenst: Rotter damMaasoordHoogvliet. Geheel vol gens de dienstregeling, behalve op werk dagen de ritten Rotterdam V. 16.25 17.50 en-Poortugaal V; 17.05, B. T^ramdienst: RotterdamSpijkenisse. Volgens de dienstregeling (Rotterdam V. van 5.35 af tot Rotterdam A. 22.25). C. SpijkenisseOostvoonhe. Op werk dagen volgens de dienstregeling, behalve Spijkenisse V. 16.46 en Oostvoorne V. 18.07 uur. D. Spijkenisse-HellevoetsMs. Op werk dagen van Hellevoetsluis vertrek 7 u. enz. om de twee uur t/m 21 uur. Spijkenisse vertrek 7.47 enz. om de twee uur t/m 21.46 uur. De verbindingen naar Goeree-Over- flakkee. A. Autobus-boot-tramverbindin gen: 1. Melissant-D Lrksland-Middelhamis- dorp-Rotterdam. (V. 5.50 om de vier uur t/m 17.50). 2. Stad a. h. Haringvldet-Mid- delhaimisdorp-Rotterdam (V. 5.55 enz. om de vier uur t/m 17.55). B. Vaste vaarten in de veerdienst Mid- dielhamdshavenHellevoetsluis (alleen voor auto's voorlopig). Verder is er een autobusddenst Zierik zeeBrouwershaven ingelegd. Het ver voer van goederen is met alle diensten in ■beperkte mate mogelijk. Deze achtte het voorzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportage- gebied. hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de pro gramma-commissaris van de N.R.U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vra gen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq beves tigd. 3e. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer De Clercq heeft de bijeenkomsten voor de microfoon bekend maken, zo zij dat mocht willen. 4e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de televisie coördi natiecommissie medegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het caoaret-pro- gramma op Vrijdagavond 6 Februari j.l. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisiestichting de heer De Clercq op gebeld en zijn verwondering over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heef. de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedver- gadeiing van dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. 5e. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot s' nd ge- 1 omen coördinerende regeling inzake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen, waar bij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de Regering dit niet wenste te aan vaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te \Tmr\ i t-ij" cageii iiuuui x°a p™cJes dezelfde rechten als de praten door het werk van anderen in andere omroepverenigingen. Ook deze discrediet te brengen is minder omroepvereniging kan zijn gewestelijke'grijpelijk", aldus het communiqué. Verdiende rust na zware taak Helaas verloren zeven soldaten bij de hulpverlening het leven jVTU DE SPRINGVLOED geen verdere nadelen heeft berokkend, zijn de militairen van de Derde militaire afdeling naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand kon Zondagnacht om 12 uur als ge ëindigd worden beschouwd, doch de troepen werden nog achter de zoge naamde stoplijn in gereedheid gehouden om zo nodig onmiddellijk hulp te kunnen verlenen. Dit deelde gisteren de bevelhebber van de Derde militaire afdeling, generaal-majoor J. G. Warringa, mee. Ruim 12.000 militairen zijn behulpzaam geweest bij het reddingswerk en incidenteel ook aan het herstel van de dijken. In het commandement van generaal- majoor Warringa hebben twee Franse geniebataljons, één Belgisch geniebatal jon, één Amerikaans bataljon, waarbij twee compagnieën ducks en één bataljon Amerikaanse mariniers prachtige steun verleend bij de vele werkzaamheden in het getroffen gebied: 22 hefschroefvlieg- tuigen 13 Amerikaanse en 9 van de Engelse Koninklijke marine hebben Brabant en Zeeland honderden slachtof fers uit een benarde positie gered. 7 mili tairen zijn bij de hulpverlening omgeko men, van wie vier door verdrinkingsge- vallen. Met de troepen hebben ook de burgers op prachtige wijze doeltreffend hulp i leend. Na de oproep via de radio om vaartuigen ter beschikking te stellen -voor de getroffen gebieden in Brabant en Zeeland had men Zondagavond reeds de beschikking over 220 vaartuigen. Dinsdags arriveerde de buitenlandse hulp. Met ducks en hefschroefvliegtuigen heeft men het reddingswerk kunnen vol tooien. Op enkele plaatsen blijven nog genisten en infanteristen aan het herstel der dij ken werken, zoals bij Dintelsas, Ossen- drecht, Rilland Bath en Nieuw Vosse- meer. De op hun post blijvende troepen zijn thans achter de stoplijn (de grens tussen overstroomd en Jrooggebleven ge bied) geconcentreerd om te voorkomen dat de manschappen en het. materieel door een eventuele kwaadwillige springvloed in moeilijkheden zouden komen. Dit geldt Jongeman collecteerde voor zichzelf De Koninklijke Marechaussee te Nij megen heeft een 20-jarige jongeman aan gehouden die in militair uniform Brussel gelden inzamelde, zogenaamd oor de watersnoodslachtoffers, re. het geld in eigen zak stak. Het Deens voetbalelftal voor 7 Maart Voor de voetbalwedstrijd Nederland Denemarken, welke Zaterdag 7 Maart im hei Feyenoord-stadion te Rotterdam ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld: Doel: Joergen Johamsen (KB). Achter: Erik Koeppem (KB) en Svend Nielsen (B93). Midden: Erik Terkelsen (Esbjerg), Chr. Broeger (AB) en Joergen Olesen (AGF). Voor: Erik Nielsen (OB), Poul Erik Pedersen (Koege), Per Jensen (KB). Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB). Reserves: Willy Andreasen (1903) Carl Holm (1903). Wie wordt cupwinnaar in Engeland De loting voor de kwartfinales van de Engelse bekercompetitie, te spelen op Zaterdag 23 Februari a.s., had het vol gend resultaat: Aston VillaEverton, ArsenalBlackpool of Southampton, GatesheadBolton Wanderers, Birming ham CityTottenham Hotspur. Om de wereldtitel ijshockey De organisatoren van het tournooi om het wereldkampioenschap ijshockey dat van 5 tot 16 Maart te Bazel en te Zurich zal worden gehouden, hebben opnieuw moeten loten, aangezien Polen zich heeft teruggetrokken. In groep a spelen thans Tsjecho-Slo- wakije, Duitsland, Zweden en Zwitser land. Er worden in totaal 12 wedstrijden gehouden. In groep b komen, zoals reeds gemeld, Oostenrijk, België, Frankrij':, Engeland. Nederland en Italië uit en hier wor den 15 wedstrijden in totaal gespeeld. Het resultaat van de loting was voor Nederland als volgt: 8 Maart: Zürich: OostenrijkNederland; 10 Maart: Bazel: EngelandNederland; 12 Maart: Zürich: NederlandItalië; 13 Maart: Bazel: BelgiëNederland; 15 Maart: Bazel: NederlandFrankrijk. Nieuw wereldrecord te water De Italiaanse snelheidskampioen te water Mario Verga heeft met zijn motor boot zijn eigen wereld-record voor de 800 kg klasse verbeterd. Met zijn, met een Alfa Romeo motor uitgeruste, raceboot behaalde Verga een snelheid van 226.495 km per uur. Zijn vorige record werd gevestigd op 29 Jan. hij haalde toen 202.247 km per uur. Luxemburgse voetbalbond steunt het Rampenfonds De Luxemburgse voetbalbond heeft aan de K.N.V.B. bericht gezonden, dat deze organisatie 25.000 Luxemburgse francs zal bijdragen aan het Nationale Rampenfonds. f2.000). Tragiek tijdens bokswedstrijd Vier toeschouwers zijn tij'dens de boks wedstrijd om het wereldkampioenschap weltergewicht tussen Kid Galivan en Chack Davey, Woensdag j.l. in New Vork gehouden, aan een beroerte over leden. Sparta en D.O.S. dicht bij de tafeltennistitels Gelukkig heeft de competitieleider van de N.T.T.B. in het afgelopen weekeinde de zeer verstandige beslissing genomen twee wedstrijden voor de hoofdklasse van de landelijke tafeltenniscompetitie uit te Btellen. Anders zou het er vooral voor Wibo donker hebben uitgezien, want zowel Hoogendoorn als Jacobs kwamen de kazerne niet uit. Zodoende bleef er slechts één wedstrijd over, n.l. QuickSparta. Het werd een ondubbel zinnige 100 zege voor de bezoekers, die nu heel dicht bij de titel zijn en op 14 Maart in de thuiswedstrijd tegen Wifra kampioensvlag opnieuw kunnen hijsen. In Overgangsklasse F is ook D.O.S. na aan de titel toe. Schouwerwou en zijn spelers gingen op het pad der overwin ning voort en wonnen met 91 van Bat- swingers. Ook U.S.V. blijft echter over winningen boeken. Wifra 3 kwam er een voudig niet aan te pas en verloor met Met Eendracht gaat het helemaal mis. Nu de Rotterdammers bovendien zonder Boomsma moesten spelen is de 1 nederlaag tegen Rono gemakkelijk verklaard. Steeds Hoger is te laat op dreef gekomen. Tegen het toch wel Btei> ke Wifra 2 werd een verdienstelijk gelijk spel geboekt. echter niet voor de troepen op Tholen, Schouwen en Duiveland, Walcheren en Zuid-Beveland, die daar zijn gebleven, doch op de droge gedeelten van die eilan den zijn teruggetrokken. De chef van de generale staf heeft een dagorder uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de militairen hun plicht heb ben gedaan, zoals van een goed soldaat, in het bijzonder in tijd van nood, wordt verwacht. Evacuatie officieel voltooid Water verspreidt ziektekiemen in huizen door kapotte rioleringen DE ONTRUIMING van het geteisterde en nog steeds bedreigde Zierikzee Heeft gisteren officieel haar beslag gekregen. Ongeveer 500 mensen zijn op deze laatste evacuatiedag met de schepen Schelde en Lely vertrok ken. Van de ruim 7.000 inwoners zijn er een 3.000 achtergebleven. Het is de bedoeling, deze 3.000 in de komende weken „uit te kammen", om onder duikers die geen Verblijfsvergunning hebben er tussenuit te halen. Nog steeds zijn er mensen, die niet zien hoe ernstig de toestand in het oude stadje is./S"*) hoog tij sprir het water door de ótte rioleringen 'huizen in langs de vuilafvoeren, waardoor gemak kelijk ziektekiemen kunnen worden ver spreid. Vooral als het warmer weer gaat worden, zouden aanzienlijke gevaren voor besmettelijke ziekten kunnen ont staan, temeer doordat in de overstroom de polders nog honderden cadavers lig gen. Vanochtend nam de achtergebleven burgerij afscheid van de militairen, die aan het hulpverleningswerk hebben deel genomen. Precies om negen uur vertrok ken 200 man van de regimenten Jan Willem Friso en Limburgse Jagers, plus twaalf Amerikaanse ducks naar Steen bergen. Tevoren was er op het haven plein, waar de ducks met de Nederlandse militairen aan boord opgesteld stonden, een korte plechtigheid. Burgemeester Schuerbeque Boeye bracht de dank van de bevolking over en de Nederlandse soldaten antwoordden met een driewerf hoera voor Zierikzee. 4000 Dijkwerkers Binnenkort zullen er in den stad 4000 nieuwe tijr' 'jke bewoners,' "men. Zij worden om gebracht in ba. xkenkam- pen. De mannen zullen trachten,' Zierik zee weer te maken tot wat het was eer de ramp over het vriendelijke plaatsje sloeg. Verschillende straten zijn op het ogen- Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter di naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (2 Maart) Ned. Nw.-Guinea: m.s. Amstelbron (5 Maart); Ned. Antillen: s.s. .Boskoop (2 Maart); Suriname: m.s.Nestor (4Maart) Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s Pretoria Castle (21 Febr.); Canada: s.s Veendam (26 Febr.); Australië: s.s. Orion (21 Febr.); Nw.-Zeeland: via Engeland (21 Febr.); Zuid-Amerika (niet voor Brazilië): s.s. Andes (28 Febr.); Brazilië: ss- Alioth (24 Febr.). Al 8 millioen doosjes lucifers werden verkocht TVOG 2V4 millioen gulden on de 50 mil lioen voor het Nationaal Rampen fonds is vol. Gisteravond was in totaal reeds f 47% millioen ingekomen. Sinds Vrijdag toen de 42 millioen werd bereikt, is er 5% millioen bijgekomen (Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op diie dag niet de beschik king krijgt over giro-afrekeningen). Een belangrijke actie is reeds de verkooD van K.W.F.-ramplucifers. Er zijn al 8 millioen doosjes verkocht. Elk pak levert 5 cent op voor het Rampenfonds en de brengst is nu dus al f 400.000. In het buitenland zijn de acties even eens nog allerminst tot stilstan ge komen. Maar op Malta moesten de men sen, die kleren hadden gegeven, hun ingeleverde spullen wee-, komen ophalen, want er zijn vervoersmoeilijkheden In plaats van deze kLerenihzameling komt er Zondag een speciale kerkcollecte. De Ned. Orde van Accountants en haar leden verklaren zich bereid belangeloos controle uit te oefen -ï op de verkoop van artikelen ten bate van het Rampen fond:, zodat er tooh herinneringsartike- len verkocht zouden kunnen worden. Enkele giften uit het buitenland: rege ring van Victoria (.iustr.) f42.500 voor Nederland en EngeLnd. Inzameling in Melbourne ruim f 100.000. Weekblad Revue te Müruohen 400 ton kleding en pl.m, f30.000. Opbrengst van bazar Djakarta <43.300. Door Centraal Comité in Djakarta was tot Donderdag jl. ont vangen f691.000. Olivetti-schrijfmachine- fabriek in Italië f40,000. Inzameling San Francisco bijna f 40.000. Deutsche Kohlen- werkbauLeitumg, het opperste orgaan van de West-Duitse kolenóndustrie, f45.000.1 Het totaalbedrag van de. Ned. Antillen is meer dan 2% millioen Ned. guldens ge worden. Dat is bijna f 14.50 per hoofd. Suriname heeft nu al f400.000 bijeenge bracht en de Edelstahlwerke te Krefeld schonken f 18.000. blik afgesloten. In de bestrating zijn grote gaten ontstaan. Men overweegt, de vloedplanken op de Nieuwe Haven te vervangen door een betonnen muur met doorgangen voor het verkeer. De water leiding werkt nog steeds niet, hoewel de afsluiter in Renesse is opengedraaid. Men vermoedt buisbreuken in hethoofd- net in midden-Schouwen, dat één bin nenzee is. Kikvorsmannen en duikers trachten de breuken op te sporen. Er zijn plannen in voorbereiding om bij Burghsluis een zinkstuk aan te bren gen, teneinde verder uitschuren van het gat in de dijk tegen te gaan. De dijk breuk bij de haven van Schelphoek on der Serooskerke kan voorlopig niet ge dicht worden. Het is de bedoeling, daar te zijner tijd rond het diepe, uitgeschuur- de gat van 250 meter breedte en 30 meter diepte een dijk te leggen. Maar dat zal nog wel even duren. Deel der Britse troepen verlaat Suez-kanaal Van gezaghebbende zijde verneemt A.F.P., dat een zeker aantal Britse een heden binnenkort uit de zóne van het Suezfcanaal teruggetrokken zal worden. Verwacht wordt, dat in de komende we ken drie bataljons infanterie zullen ver trekken. Twee hiervan gaan naar Enge land en het derde naar Cyprus. Andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Engeland om deel te nemen aan de kroningsplechiigheden. Eén bataljon is onlangs naar Kenia ver trokken. Hoe het er thans hij staat IN DIVERSE PLAATSEN, zoals in de Hoeksche Waard en in de Alblasser- waard, keert de bevolking weer naar haar woonsteden terug. In andere plaatsen wordt nog met man en macht aan het herstel der dijken gewerkt. De militairen hebben deze taak, behalve in enkele gemeenten, overgedragen aan de burger-arbeiders. Hieronder volgen bijzonderheden over de ge teisterde gebieden. Giessendam De Kon. marechaussee patrouilleert voortdurend van de brug Zuid-Holland Puttershoek De scholen zijn weer begonnen, behalve de kleuterschool, aan gezien dit gebouw nog in het water staat. Dordrecht heeft het leveren van meubi lair voor 80 leerlingen toegezegd, wi door men hoopt binnen enkele dagen het onderwijs te kunnen hervatten in een lokaal van de openbare lagere school en in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Hcinenoord Het water in dit dorp is gezakt; de bewoners keren zoetjesaan weer terug en beginnen grote schoon maak. Driehonderd woningen zijn echter door het water verwoest of gehavend. Ooltgensplaat In de kom van de ge meente wonen thans nog 450 personen van wie 330 mannen. In Achthuizen nen nog 266 personen van wie mannen. Oud-Alblas, Molenaarsgraf en Bles- kensgraaf mogen van heden af de be woners terugkeren. Ieder moet daarvoor een vergunning van de burgemeester hebben. Zieken en Inwoners boven 65 jaar moeten nog elders blijven. Het vee mag meegebracht worden. Prof. Thijsse in ons land terug Het woord is thans aan de regering Een definitief plan tot afsluiting van de zeegaten tussen de eilanden in Zuid-Holland en Zeeland bestond reeds sinds Juli 1951, zo vertelde ons prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, bij zijn aankomst uit Amerika hedenmorgen om half negen op Schip hol. De regering heeft, zoals wij reeds eerder meldden, prof. Thijsse drin gend verzocht, in verband met deze plannen en de huidige toestand, onmiddellijk naar Nederland terug te keren. Prof. Thijsse heeft zijn ver blijf te Michigan, waar hij colleges gaf aan de universiteit, onderbroken (na het eerste college) en is onverwijld teruggekeerd. De aanleiding tot deze plannen was van tweeledige aard Het initiatiéf isuitge gaan van ir F. P. Mesü van de Cultuur technische Dienst te Utrecht, die hier mede in eerste instantie een economisch belang beoogde. Zijn plan werd daarop ondersteund door dr ir J. van Veen. hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, Eisenhower wendt het roer Een desbetreffende resolutie in de maak voor het Amerikaanse Congres PRESIDENT EISENHOWER en de leiders van het Amerikaanse Congres zijn gisteren begonnen met het opstellen van een resolutie, welke de verwerping beoogt van de „geheime overeenkomsten" welke door president Roosevelt en Truman aangegaan zijn met de Russen. Senator Taft, de Republikeinse fractie voorzitter, verklaarde tegenover journa listen, dat er voortgang gemaakt was bij het opstellen van de resolutie. Hij zei, dat de resolutie binnen redelijke tijd bij het Congres zal worden ingediend. Hij verwachtte, dat de resolutie dan zou worden aangenomen. Eisenhower heeft in zijn „State of the Union"-boodschap meegedeeld, dat hij het Congres i vragen ge1^"Npe over eenkomsten, v ike de souvek_Ateit van volken aantasten, te verwerpen. Tafit zei, dat het voorstel van de pre sident hoofdzakelijk doelde op de over eenkomst van Yalta tussen Roosevelt en de Russen. Hij maakte het duidelijk, dat het Congres niet gevraagd zal worden volledige overeenkomsten te verwerpen, maar slechts die delen, welke, blijk ge ven van een stilzwijgende instemming van onze kant met de onderdrukking van de vrijheid in satellietlanden of el ders". President Eisenhower zal a.s. Donder dag een belangrijke conferentie hebben met Republikeinse en Democratische Con gresleden, waarbij de militaire wereld situatie onder de loupe zal worden ge nomen. Generaal Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, zal een oi zicht geven, en de toestand op Korea zal het belangrijkste punt der besprekin gen uitmaken. die meende, dat dit belangrijk zou kun nen bijdragen tot bescherming tegen stormvloeden. Technisch is dit sinds kor: mogelijk geworden, zo zeide óns prof Thijsse. doch er zijn vele bezwarende omstandigheden, die degelijk onder de loupe genomen dienen te worden De kos ten zullen die van de afsluitdijk verre overtreffen. Ook de technische moeilijk heden. waarmede men zal te kampen krijeen, zullen gTOter zijn. Men zal reke ning moeten houden met diepten van veertig meter, (de grootste diepte van de Zuiderzee was ongeveer tien meter). Prof. Thijsse had destijds ritting in de commissie Lorentz (Zuiderzeewerken). Men zal, wanneer de begroting van de onkosten van dien aard zijn dat men tot onmiddellijke uitvoering zou kunnen over gaan, moeten rekenen op een tijds duur van twaalf tot vijftien jaar. Bezwa ren. noemde prof. Thijsse de scheepvaart naar Antwerpen en Rotterdam, die moei lijkheden kan opleveren, de afvoer van de rivieren en mogelijk ook de oester teelt, die daarmee ten dode is opgeschre ven. Op een vraag, of de dijken op het ogenblik voor de ramp betrouwbaar ge noemd mochten worden, antwoordde prof. Thijsse, dat deze dat in het begin van deze eeuw niet waren, doch na de waarnemingen (de eerste betrouwbare, noemde prof. Thijsse deze) na de ram pen van 1906 en 1916 waren de dijken volkomen betrouwbaar gemaakt. Een vloedstand als nu is sinds mensenheuge nis nog niet voorgekomen. Wel heeft men er rekening mee gehouden en was men de laatste tijd bezig, de dijken hier aan aan te passen. Het woord is thans aan de regering, of men tot dit grootse plan zal overgaan. Prof. Thijsse, zeide een voorstander te zijn van het in stu die nemen hiervan. De onderwijs-verkeerscommissie te Amsterdam heeft aan een elfjarige scho lier het 15.000ste diploma uitgereikt. van Peursum tot Giessendam langs de verlaten woningen. In Ottoland dat buiten het waterIs gebleven, keren bewoners met hun vee weer terug. Ouderkerk a. d. IJssel Er is nog geen raming te maken aangaande de kosten voor herstel van de Gereformeer de kerk welke deerlijk is gehavend. Het dijkgat onder de kerk is gedicht, ook het ontstane wiel is met zand volgestort, waardoor de fundering van het gebouw wordt gestut. Zeeland St Pliillpsland Aannemingsmaat schappijen zijn bezig de vier grote gaten in de dijk te dichten en drie beschadigin gen aan de dijk te herstellen. Er heerst verschil van mening over de werkwillig- heid van de eilandbewoners. Zondag wa ren 200 van de 300 arbeiders thuis gebleven, omdat zij op Zondag niet wil den werken, aangezien dat niet strookte met hun godsdienstige opvattingen. De aannemers waren hierover gebelgd èn zeiden dat op deze manier het werk niet op tijd klaar komt. Werkt het weer mee, dan zijn de kist dammen hier in twee weken aangebracht en kunnen de polders een week daarna leeggemalen zijn. Een handicap is dat de gaten in de dijken steeds dieper uit schuren. St Annaland De dijken staan er nu behoorlijk voor. De eerste dijk buiten het dorp is zeewering geworden; de tweede dijk remt stroom en golfslag nog grotendeels af en slijt daardoor niet. Mén ge,looft dat over 14 dagen de dijken weer volledig waterkerend zullen zijn. In de gemeente zijn alleen de Suzanna- weg en de Klippelstraat waar nog water In de huizen staat, onbewoonbaar. Het normale leven herstelt zich, er wordt gewerkt aan stratenherstel en volgende week gaan de scholen weer open. Alleen voor de in de polder wonende boeren is de toestand nog hachelijk. In Rilland Bath op Zuid-Beveland zijn de dijkgaten moeilijk te dichten en de vrees voor het onderlopen van polders is groot. De aannemer die niet zwaar materiaal is gekomen moest ondervinden, dat de wegen zeer zwak zijn en het trans port bemoeilijken. Op 21 Februari, bij dóód tij, moet er een kilometer lange nieuwe dijk worden gelegd. Zierikzee De evacuatie is voorlopig beëindigd. Er zijn van de ruim 7000 in woners van Zierikzee nu nog ongeveer 3000 achtergebleven. Dit aantal zal in de komende weken nog verminderd worden. Ongeveer vijftig winkeliers en zaken lieden hebben toestemming gekregen om te blijven, mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken en dat is gebeurd. Bruinisse Het eerste gat in de sla perdijk tussen Bruinisse en Oosterland is gedicht. Er moeten nu nog zes gaten worden gedicht, eer men met het droog- malen van de polder kan beginnen. VOORBURG Woensdag 's avonds 8 uur zal in de Oude Kerk een extra kerkmuziek- avond worden gegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds, waaraan het Kerkkoor, verschillende solisten en Adri Fontijn, aan het orgel, zullen mede werken. Morgenavond vergadert in het ge bouw Fjord het A.R.-vrouwencomité. Mej. A. M. A. Boodt spreekt over het „Passief vrouwenkiesrecht". WASSENAAR Tijdens het opbranden van een ledig olievat in de werkplaats van v. d. Ma reis autobedrijf aan de Rijksstraatweg, sprong het vat uit elkaar. De 34-jarige monteur P. Uitenhout uit Leiden kreeg het wegspringende deksel tegen zijn hoofd. Hij werd met een hoofdwond en een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. TE KORT AAN BERGRUIMTE? Geen nood, want UITNEEMBARE HOUTEN CONDORSTELLINGEN bieden 3x meer bergruim te dan vaste stellingen. REEDS VOOR f 100,— leveren de CONDOR FA BRIEKEN een 4 m. lange en 2 m. hoge magazijn- archief of winkelstelling met 24 verstelb. planken van 2 cm dikte. Draag vermogen 12.000 kg. Alle afmetingen. Verkoopkantoor Am. van Solmsstr. 159. Den Haag. Tel. 770930. FRIDOR ELECTR. NAAIMACHINE 395,— of f 24,— per maand HUNDEPOOL HERENGRACHT 56, Tel. 112446 Op de Afd. boekhouding van handelsonderneming wordt gevraagd EEN JEUGDIGE VROUWELIJKE KRACHT voor afwisselende arbeid als factureer-, mach. boekhoud- werk en correspondentie. Spoedige indiensttreding ge wenst en routine in typen noodzakelijk. Brieven onder no 2972 bur. blad. N.V. Meel- en Broodfabrieken „DE ZEEUW" B. HUS 's-Gravenhage Voor het beheer van een onzer brood- en banket zaken zonder woning, zoeken wij een die met behulp van een of meer assistenten de ver koop kan verzorgen. GEVRAAGD 9 Ervaring in de winkelverkoop in een soort gelijke branche als de onze. Bezit van de vereiste diploma's ingevolge de Vestigingswet. Deponeren va/ '~^en redelijke'«arborgsom. Leeftijd tot 39 -*r. Geboden: verantwoordelijke en zelfstandige positie, met mogelijkheid tot ontwikkelen van eigen initia tief; goede bestaansvoorwaarden. Schrift, soil, aan de afd. Personeel, Jac. Catsstr. 172. VEDERLICHTE VLIEGTUIGKOFfER (waterdicht linnen) 45 c/m (.18,50 50 c/m f.21.50 55 c/m (.24,50 60 c/m f.27, - (n de kleuren groen* bordeaux en bruin ililiBBIRÜHiEiratnnicE! Bij bovengenoemde Ned, Hervormde Inrichting voor Zenuw- en Geesteszieken kunnen direct geplaatst worden: 1. LEERLING-VERPLEGENDEN (Vrl. cn Mnl.), volledige opleiding Diploma B (3 jaar). 2. AD SPIRANT LEERLING-VERPLEGENDEN (VrL) Leeftijd 17 jaar. 3. 2e KOOKSTER (tevens waarnemend hoofd van de keuken) 4. HULP IN HET HOOFDGEBOUW (Vrl.) Leeftijd 20 jaar. Sollicitanten van Christelijke beginselen worden verzocht hun sollicitaties met opgaaf van adressen voor het inwin nen van inlichtingen te richten aan de Geneesheer-Direc teur, Veurse Straatweg, Leidschendam. Voor eerste aanschaf van dienstkleding zorgt de inrichting of verleent hiertoe haar bemiddeling. Administrateur biedt tegen halve vergoeding hulp aan voor het deskundig opstellen en regelen van alle schade- aanspraken. Br. onder no 21 Boekhandel Hoonhoud, L. van Meerder- voort 286, Den Haag. Gevraagd van particulier. Opg. v. prijs en reg. aan K, Tom mr Bak ker, Dorpstraat 38, Hazers- woude (dorp). Gevraagd een flinke SLAGERSBEDIENDE Ook wijkbediening. BOS Laakkade 361 met administratief inzicht Eigenh. geschr. brieven met opgave van leeftijd, vroegere werkkring, opleiding etc. onder no. 2973 bur. v. d. blad. Gevraagd op middelgroot handelskantoor leeftijd niet boven 20 jaar, voor eenvoudige adm. werkzaamheden, alsmede narekenen facturen etc. Goed kunnende typen. Brieven met vermelding o.m. genoten opleiding en verlangd salaris onder no 246 Adv. Bur. Th. J. Geurst Co. Jan Hendrikstraat 72, Den Haag. Op kantoor met buitenlandse handel te 's-Gravenhage wordt gevraagd: voor administratie en correspondentie. Leeftijd ca. 18 jaar. MULO-diploma vereist. Brieven met volledige inlichtingen onder No 2970 aan het Bureau van dit Blad. De N.V. Nederlandsche Aanneming Maatschappij v/h Firma H. F. Boersma te 's-Gravenhage zoekt een vertrouwd met het maken van eenvoudige statische berekeningen. Diploma M.T.S. strekt tot aanbeveling. Spoedige indiensttreding gewenst. Brieven te richten aan de Directie onder motto „tekenaar", Binckhorstlaan 135 te 's-Gravenhage. TENNIS „Haagse Tennisschool" o.l.v. D. DE MOS. Bonds- itrai'ner Park „Houtfcrust". Vorming van beginners, ge* vorderden en jeugdclubs. Inlichtingen en aanmeldingen Ted. 391435. Van 10—1 uur v.m. en na 8 uur Veenendaal- kade 562, Bax-entszstraat 6. Ter overname gevraagd Kleine, grote, onder- en bo venwoningen. tegen zeer gunstige voorw. Br. m. voll. inl, onder no 2971 bur. blad. Tel. 116602 A.s. Woensdag en Don derdag 8 uur, Eén der beste Engelse filmcomedies Toegang alle leeftijden. Onderling meeleven is één van de meest waardevolle dingen ln bet leven. Het wordt over en weer bevor derd door familieadvertenties

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3