Dit wordt dan ons nieuwe Provinciehuis Hoofdcommies moest worden opgehangen Det.ise soldaten ontpopten zich als stakende rebellen T aalbederf JTIEUWE HAAGSCHE COURANT 3 DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 li Peutz maakte beste ontwerp ZAL OP HET TERREIN VAN DE HAAGSE DIERENTUIN VERRIJZEN Naar de Nieuwe Haagsche Crt verneemt, zullen in de vergadering van 4 Maart a.s. Provinciale Staten van Zuid-Holland een voorstel van Gedep. Staten behandelen, om aan ir. F. P. J. Peutz, architect te Heerlen, op te dragen, in overleg met het college, een nieuw schetsplan te maken voor een provinciehuis ten behoeve van de provincie Zuid-Holland in Den Haag. Als richtlijn moet worden aangehouden een totale bouwsom van f 12 millioen en voorts moet bijzondere aandacht worden besteed aan die onderdelen van het thans ingediende plan, welke, naar het oordeel van de commissie van beoordeling, niet geheel voldoen. Zoals men weet zal het gebouw verrijzen op het Dierentuinterrein in Den Haag. De heer Peutz is een van de vijf architecten, die uitgenodigd werden ontwerpen voor een nieuw Provinciehuis in te zenden. De architecten waren, behalve de heer Peutz, de heren Van den Erve, Klijnen, Oud en Pot. De ingediende plannen zijn beoordeeld door een commissie, waarvan de inten dant der Koninklijke paleizen, jhr. Ir P. F. O. R. Sickinghe. voorzitter was. Leden waren: ir G. FriecDhoff. rijksbouwmeester, ir J. Leupen. hoofdarchitect van de ge meente Rotterdam en ir S. van Rave- steijn. hoofdingenieur-architect bij de Ned. Spoorwegen. Deze commissie Is. blij kens een. bij het voorstel gevoegd rap port van mening, dat het plan-Peutz een voudig en overtuigend is. Zijn ontwerp omvat een representatieve vleugel van 17 m. hoogte, die met een flauw gebogen gevel langs de rooilijn van de Benoordenhoutseweg loopt. Voorts een werkgedeelte, dat 21 meter hoog. langs de Konir.ginnnegracht is ontworpen- In het representatieve deel zal de woning van de Commissaris der Koningin komen. De Statenzaal is. waarneembaar, achter de hoofdingang opgetrokken. De uitwendige vormgeving van het gebouw staat even wel niet op ditzelfde hoge niveau, aldus de commissie. Zij mist warmte en span ning. De hoge toren wordt zwak genoemd en de commissie vraagt zich af, of hij bij draagt tot de verlevendiging van het Haagse stadsbeeld. Voor de indeling van het gebouw heeft de commissie veel lof. De centrale hall met de brede statietrap in het represen tatieve deel en de overgang naar de Sta tenzaal in de as van het gebouw getuigen van een prachtige klassieke opzet. De kamers van de Commissaris der Koningin en de griffier, welke kamers gedacht zijn op de hoek van de Benoordenhoutseweg en de Koninginnegracht, aan de kop van de linkervleugel, acht de commissie fraai en juist gesitueerd. De aansluitende kamers van Ged. Staten zijn goed gelegen, doch voldoen niet aan de in het pro gramma gestelde afmetingen. De ruimte voor het publiek in het werkgedeelte acht men te groot. De technische diensten zijn op de derde en vierde verdieping van het werkgedeelte ontworpen. Op de derde verdieping van deze vleugel vóór het, voor het werkgedeelte bestemde trappen huis, heeft de helft van de afdelingen der Prov. Griffie een plaats gekregen. Aan het parkeervraagstuk is niet voldoende aandacht besteed. De garageruimte is te groot. Ook voor de woning van de Commis saris der Koningin heeft de commissie waardering. Zij noemt de opzet daarvan: helder. Bezwaren zijn. dat aan de Jan van Nas- saustraat maar liefst 60 meter woonhuis gevel zal moeten sneuvelen. De commis sie meent, dat met het slopen van een geringer aantal woningen kan worden volstaan. Zij beveelt aan. om de gemeente Den Haag te verzoeken geen bebouwing aan de Zuidzijde van de Jan van Nassau- straat toe te staar., vóór de bouwplannen voor het Provinciehuis zyn vastgesteld. De commissie is ook van mening, dat dit ontwerp het meest gave van de inge diende ontwerpen is. Het houdt de be lofte in, dat de ontwerper in staat zal zijn tot een uiteindelijk waardevol ontwerp te komen. Zij beveelt dan ook aan, ir Peutz op te dragen definitieve plannen voor de bouw van een Provinciehuis te maken. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit plan de financiële grens, die de provincie zich aanvankelijk stelde. nL f 12 millioen, zal overschrijden, zo zegt de commissie. Gedep Staten houden met die omstan digheid ook wel rekening. Zij zeggen in hun voorstel, dat een definitieve opdracht alleen mogelijk is, indien een zodanige grondslag is verkregen, dat de hoofd lijnen van het plan vast staan en alleen nadere uitwerking nodig is. Die zeker heid is nog niet verkregen en daarom wordt het. in de aanhef gedane, voorstel gedaan. Waarbij Gedep. Staten r.og op merken. dat zü niet van de bouwsom van f 12 millioen willen afwijken, omdat die toch al een zware last op de provincie zal leggen. -In de Statenvergadering van 4 Maart zal een deskundige toelichting op alle plannen worden gegeven. Den (Advertentie) EER VAN UW WERK Door GOEDE verf van DE SPECIAALZAAK A vd HARST8.Co.scheveningen BADHUISSTRAAT 198 TEL. 555257 Familieberichten uil andere bladen VERLOOFD: F Klerk en J Blok, A'dam. GETROUWD: mr H J Sluyter en mr G la Chepelle, Amsterdam. BEVALLEN: mevr. Allljn-VoBelaar, z, Alk maar: mevr. Goemaat-Crum, z. HoUandale, Minnesota: Bsse van Heemstra-Visser, d, N.- OVERLEDEN: A E van Arkel. v. 61 Jaar, Utrecht: Jhr J P W van Doorn. m. 68 J. Heemstede; Prof. mr dr S van Brakel, m. Utrecht: W A Suermondt. m. 52 j. Bussum: Ing H N DuyfJea, m, Zwolle; F G van Rhijn-Heijbroek. v. 80 j., Utrecht. Chr. Volkspartij Voor de Chr. Volkspartij, afd. Haag, spreekt Woensdagavond ir Kroon de heer J. C. Griffioen te Naar- den-Bussum, hoofdbestuurslid van de C V.P., over: Eenheid, een culturele eis Onderwijzer stal fiets twee jaar geschorst (Van een onzer verslaggevers.) „Ik vraag me af, of u nog geschikt bent voor he»t onderwijs" zei gisteren de politierechter tot de onderwijzer J. v. d. B.. die enige tijd geleden in <1e Kraijen- hoffstraat een fiets had gestolen, nadat hij zeven glazen port had gedronken. Verdachte verklaarde, dat hij aan de drank was gekomen en dat hij zo het goede spoor was bijster geraakt. De of ficier van justitie eiste zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder de bepaling, dat ver dachte gedurende die tijd geen functie uitoefent bij het onderwijs. De rechter maakte er inderdaad .zes maanden voor waardelijk van en bepaalde, dat hij twee jaar geen onderwijsfunctie mag bekla den- Inbraak in school aan do Reseda' straat Door aan de voorzijde een ruit te ver nielen heeft in het afgelopen weekend een dief zich toegang verschaft tot een school aan de Resedastraat. Er werden een radio en een 10 Watt gramofoon- versterker ontvreemd. De 47-jarige metselaar F. D, uit Delft is gistermiddag in de Constant Rehecquestraat van een zes meter hoge steiger gevallen. De man is met. inwen dige kneuzingen aan het Westeinde op genomen. De aangekondigde lezing van ma joor J. Breunese over de wandelsport, die Woensdag zou worden gehouden, is tot nader datum uitgesteld. Dit is het ontwerp voor het nieuwe Provinciehuis, zoals ir F. P. J. Peutz te Heerlen het ontwierp. De commissie van beoordeling vond het, van de vijf ingediende plannenverre weg het beste. Of het echter precies in deze vorm op het ter rein van de Haagse Dierentuin zal verrijzen is een vraag, die Gedep. Staten van Zuid-Hol land aan de heer Peutz zelf ter beoordeling willen voorleggen. De commissie heeft namelijk op onderdelen bepaalde bezwaren tegen het ontwerp en, wat mis schien nog belangrijker is, het huidige ontwerp zal ook meer gaan kosten, dan de f 12 mil lioen, die de provincie ervoor beschikbaar wil stellen. Voorraden rijshout voor dijkherstel Ook stro nodig, waarom uitvoer is stopgezet AI het in ons land aanwezige rijshout moet vanzelfsprekend beschikbaar wor de- gehouden voor de herstelwerkzaam heden aan de waterkeringen. Teneinde te voorkomen, dat dit materiaal voor min Ier belangrijke doeleinden wordt •jtbruikt. heeft het Bedrijfschap voor Griend en Riet in volledige overeen stemming met telers en handelaren bij algemene bekendmaking in het Voedsel- •'norzieningsblad van 14 Febr. een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd, deze ter beschikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dienst van de rijkswaterstaat. evens ziin maximumprijzen vastge steld. Hc* -Staatsbosbeheer—zal 100.000 bos rijshi Iria de handel 1 ;en, waar van 60.000 bossen uit Drente' en 40.000 bossen uit Noord-Brabant. De dienst van de Rijkswaterstaat zal verd°" grote hoeveelheden stro. hoofd zakelijk rogge- en tarwebossen stro. r.odig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In verband hiermede eeft het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten de nog in omloop zijnde uitvoermachtigingen voor stro ongeldig verklaard. Busdienst BredaBreskens uitgebreid Met Ingang van morgen zal d- Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij N.V. de rechtstreekse verbin dingen tussen Breskens en Breda uit breiden. Deze verbinding vormt thans de kortste weg om uit Noord-Brabant via Antwerpen Zeeuwsch-Vlaanderen bereiken. Dagelijks rijden drie bussen respectievelijk om 7.25 uur. 13.25 uur en 17.25 uur uit Breskens. Uit Breda zijn de vertrekuren 9.45 uur, 11.45 uur en 17.45 uur. De- bussen rijden ja&e-vers-a van Bresken ver Schoondi. IJsendijke. Philippine. Sluiskil, Axel, Huist. Antwer pen. Breda. Na de stormramp op Scheveningen Kabel gestolenzes maanden gevangenis Verdediger: „Dit'is strand- jutterij" (Van een onzer verslaggevers) De Haagse politierechter veroordeelde gisteren twee loswerklieöen M. Roos en -I. C. Oordijk ieder tot. zes maanden ge- angenissiraf mei bevel tot gevangenhou ding. omdat zij na de zware s'.orm op de eerste Februari op het Schevemngse strand een stuk blootgewoelde kabel hadden gestolen. Deskundigen schatten de waarde ervan op f 4000. Zij hadden een 'gunstig ogenblik voor hun daad; overdag reeds warén zij enkele malen naar het strand gegaan, doch er waren toen nog teveel kijkers. De officier van Justitie, mr Maris, noemde dit diefstal bij watersnood ën eiste zes maanden voor! ieder. De rechter ging hierop in en Von niste conform de eis. De echtgenote van Oordijk. die de kabel op haar fiets ver voerd had, werd tot een maand veroor deeld; de eis was twee maanden. Een der verdedigers, mr dr Schuurmans Stek hoven betoogde, dat hier geen sprake kon zijn van diefstal bij watersnood, doch meer van strandjutter!] en dat deze daad dn een verwijderd verband staat met de ramp. Een vloerenfabriek aan de Saturnusstraat Ter vestiging van een vloerenfabriek aan cle Saturnusstraat door de firma Betonbouw gebr. G. en J. H. Schipholt stellen B. en W. voor een terrein van 1 hectare te verhuren tegen een prijs van f 10.000 per jaar. De firma heeft gevraagd het terrein op te hogen, waarmee een bedrag van f6S,500 gemoeid zal zijn. B. en W. stellen voor deze werkzaamheden te doen uitvoeren. Koperen clubfeest van „Haïti" Geslaagde uitvoering in Custodia (Van een onzer verslaggevers.) Haïti", de Haagse Krontjong- en Hawananclub, vierde Zaterdagavond in Cuatodia het 12%-jarig bestaan, waarbij ook het Rampenfonds wel gevaren heeft. De Tokkel-ukkies, de jongste spelers, droegen het reisgeld, bestemd voor hun uitstapje, spontaan voor het goede doel af. Ook werd er een collecte gehouden, Maar ook de clubkas werd bedacht. Daar voor kreeg de heer J. v. d. Boom, voor zitter van de jubileumcommissie, een enveloppe met f 150 in handen. Directeur Leo Beljonv, d e de algehele muzikale leiding had, offreerde tenslotte enige partituren muziek, waaraan grote hoeft* was. Het programma zat goed in elkaar. De muzikale prestaties werden afgewisseld door een aantal schetsjes, waarvoor de toneelgroep zorg droeg. Hoewel de gelederen -va-n de jubilerende club door ziekte gedund waren, waar door leden van verschillende muziek- ensembles moesten invallen, leed het ge- bodene er zeker niet onder. We noem den reeds de Tokkel-ukkies, die met hun fris en vrolijk spel de harten snel ver overden. Maar ook d« Zwervers, de Haïti- meisjes en de amusememtsband deelden 'het succes. Bijzonder goed op dreef toonden zich die Kampongmelodislen met l.um Indonesische liedjes, de M ami hik i Islanders met hun Zuidzee - pi' ockic l en en Majuba Rangers, die het „Wilde Westen" vertegenwoordigden. Een grootse finale, onder aanvoering van Lei Beljony, besloot deze geslaagde uitvoering. Samen stelling en regie waren in handen van Jan v. d. Boom. Voor het Rampenfonds De Velo Solex te Courbevoic, Seine heeft via Van der Heem N.V. 920 000 francs 10.000) gegeven voor het Ram penfonds. De schilderijenverkoop in Pulchri bracht ruim ƒ8.000 op. Er werd voor 4.500 aan loten verkocht. Door tien Nederlandse gezinnen, schippers en verder personeel van de Zuidelijke Visserijmaatschanpij, de Sal- danha in Zuïd-Afrika. is duizend pond sterling bijeengebracht voor de getroffen gebieden in ons land. Tevens worden goederen gezonden ter waarde van ƒ2000. Het. door Henk Herzog gegeven con cert ten bate van de watersnoodslacht offers heeft een batig saldo opgeleverd van f 236, Het personeel van het Centraal Bureau oor de Afgifte van Rijvaardigheidsbe- ijzen besloot 1 dag van zijn salaris af te staan. Er zal 500 worden overge maakt. De bazar, gehouden Zaterdag jl. in het opvangcentrum van gerepatrieerden Bella Vista te Den Haag. ten bate van het Rampenfonds, heeft f 525.— opge bracht. Zo klaar als een klontje Naie geschiedenis met een paar handschoenen voor het Rampenfonds goederen brachten b{j opkopers geld op voor het rampenfonds. Maar hij legde er een paar andere goede handschoenen >r in de plaats. Zelfs dan is zo'n daad strikt genomen ->■ nog niet goed te keuren. De loofdcommies deed het ech ter onbewust van de gevolgen, die hij zich in zijn argelooshe op de hals kon halen. Niettemin zagen enkele lagere ambtenaren hier een gelegenheid, om de hoofdcommies „op te hangen": zij heb ben hei althans doen voorkomen, alsof er een halsmisdaad was gepleegd. De politie is er bij gehaald en wij twijfelen er niet aan, of zij heeft deze man ongaarne gearresteerd. De onverantwoordelijke jongelieden, die de hoofdcommies aan brachten hebben een sme' op het ambte narencorps geworpen zonder wellicht ei bij na te denken, welke de consequenties hunner daden zouden zfjn. Doch het wijze vonnis van de rechter stelt hen ir. het ongelijk: de rechter moest nu een maal straffen, ook in deze zaak. De op gelegde straf is echter zodanig, dat men er een humoristische sportiviteit in be speurt eneen afkeuring ook voor hen. die het op een hoger geplaatste collega hadden gemunt. Red,). Evacué's-fondspatiënten krijgen gratis hulp Alle geëvacueerden. die zich bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, hebben (Van een onzer verslaggevers) De politierechter in Den Haag, mr Van Eek, veroordeelde gisteravond de 36-j K, B.. een hoofdcommies aan het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met de bijzondere beoaling, dat hij binnen drie maanden flOO.— moet storten in het Nationale Rampenfonds Zoals bekend is. was hem ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari j.l. in de Haagse Houtrusthallen drie handschoenen had weggenomen, die be stemd waren voor de slachtoffers van de watersnood. Tijdens de terechtzitting van gisteren bleek echter, dat deze zaak niet zo ernstig is als aanvankelijk werd ver moed. B. was op de bewuste datum met zijn collega's bezig, goederen te sorteren, die ingezameld waren voor de getroffen gebieden. Hij had daarbij ontdekt, dat op de stapel „Waardeloos" drie hand schoenen 1-gen. waaraan niet veel man keerde. Hij meende, die handschoenen nog wel te kunnen gebruiken en had ze in zijn binnenzak gestopt. Om echter zijn geweten ten volle te ontlasten, had hij zijn eigen, goede, leren wanten op de stapel van bruikbare, gesorteerde goede ren gelegd. Enkele andere ambtenaren van dit ministerie hadden hem gadege slagen en vertelden bij het verlaten var. de Houtrusthallen aan een politieman: „De man. die daar aankomt heeft hand schoenen gestolen". Enkele getuigen, door de verdediger opgeroepen, kwamen ver- aQllultiUClli klaren, dat B. zélf onmiddellijk na het zon(jer bijbetaling recht op geneeskundi- bekend worden van de ramp een grootge verzorging. Zjj worden niet ingeschre- pak kleren beschikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers. De raadsman, mr J M. J. W. Maussen. toonde met schrif telijke bewijsstukken aan hoezeer de heer B. op zon ministerie in aanzien staat. De officier eiste twee maanden voorwaardelijk met de bepaling, dat er f250,— gestort moest worden in het Nationale Rampenfonds, doch de rechter maakte er een maand van en bepaalde het bedrag op f 100.—. B., die zeer onder de indruk was van het gebeurde, ver klaarde nog, dat hij van plan was. ook eigener beweging een groot bedrag over te maken naar het Nationale Rampen fonds. (Wij menen er goed aan te doen. aan dit verslag van de strafzitting nog een enkele opmerking toe te voegen. Ook de pers is mét de justitie onverbiddelijk in haar oordeel over lieden, d'- uit de na tionale nood een slaatje willen slaan. En- wij publiceren ah afschrikwekkend voor beeld de volle naam van zulke mensen. Maar wi) maken een uitzondering voor deze hoofdcommies, die het slachtoffer is geworden van een roddelpraatje onder enkele jonge ambtenaren. Deze man is geen dief: hij heeft integendeel reeds onmiddellijk na de ramp zijn hartelijk meeleven getoond met de slachtoffers en een groot aantal kledingstukken beschik baar gesteld. Wie dat doet. gaat niet naar de Houtrusthallen, om zich daar te verrijken met een paar handschoenen die op de lompenhoop gegooid zijn. Wat hij deed was fout, want ook de waardeloze ven bij een huisdokter, tandarts of apo theek. Het fonds draagt alle kosten. De fondsen in de getroffen gebieden schrijven de geëvacueerden niet af. De Kon Ned. Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst zal haar leden adviseren, een tarief te berekenen op basis van 50 pet der tarieven voor hulp buiten woonplaats. Neergeslagen wachtsman in R'dam overleden De 65-jarige wachtsman Jacob Maltha uit de Mathenesserstraaï te Rotterdam, die zoals wij enige tijd geleden meldden, in een walhuïsje aan de Willemskade door een Finse Zeeman met een hamer werd geslagen, is deier dagen in het zie kenhuis Coolsingel overleden. De Oostenrijkse Rode-Kruis- colonne, die zulk een uitstekend werk heeft verricht bij de na tionale ramp, is vanmorgen weer naar het vaderland terug gekeerd. Doch niet alvorens voor het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis op de Prin- cessegracht in Den Haag een défilé werd gehouden. Enkele candidaatstelling Geen raadsverkiezingen in Utrecht? Afspraak van partijen i.v.m. grenswijziging De partijen, die in de Utrechtse raad zijn vertegenwoordigd, zijn er in onder ling overleg toe gekomen, te overwegen om op 14 April in totaal slechts 39 can- didaten voor de gemeenteraad te stellen evenveel als het aantal leden van de Utrechtse gemeenteraad waardoor deze 39 candidaten dan bij enkele candidaat stelling gekozen zullen zijn. Dit denkbeeld is gerezen, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat de ingrijpen de grenswijzigingsvoorstellen door de Staten-Generaal nog dit jaar worden be handeld, waardoor in het najaar toch de gemeenteraad van het vergrote Utrecht zal moeten wordeD gekozen. De op 27 Mei a.s. te verkiezen Utrechtse gemeen teraad, die eerst in September zitting zal nemen, zou daardoor slechts enkele maanden kunnen fungeren. Weliswaar zullen de vacatures door overlijden of bedanken niet aangevuld kunnen wor den, wanneer de verkiezing bij enkele candidaatstelling geschiedt, maar hier tegenover staat zo menen de in de raad vertegenwoordigde partijen dat extra-moeite en geld worden uitgespaard. Uiteraard kan dit denkbeeld slechts worden uitgevoerd, indien andere groe peringen geen candidaten stellen. Zou den zij dat wel doen. dan zouden de po litieke partijen genoodzaakt zijn ook ge wone Candidatenlijsten in te dienen. Ned. redders werden onderscheiden Het bestuur der Kon. N.Z.H.R-M. heeft besloten de bemanningen van de motor reddingboten Neeltje Jacoba. Prins Hen drik, Johan Hodshon, Brandaris en In- sul inde, die gedurende de zware storm van 31 Januari—1 Februari langdurige en uiterst inspannende tochten hebben gemaakt ter assistentie van in nood ver kerende schepen (o.m. Duitse tanküchter Oder, Frans ss. Carthage. Indiase s.s. Jalikunta en Ned, mi. Frank II, de grote bronzen draagmedaille der maatschappij toe te kennen met inscriptie: „Voor be langrijke diensten, 31 Januari-1 Februari 1953". Aan de bemanning van de motorred dingboot Prins Hendrik zal bovendien een getuigschrift worden uitgereikt voor de redding der opvarenden van de op de L.erlandse gronden gestrande en door midden gebroken Duitse tanküchter Oder Twee Limburgse mijn werkers verongelukt In de afgelopen 24 uur hebben twee mijnwerkers het leven gelaten in de Lim burgse mijnindustrie. In de mijn Laura te Eygelshoven geraakte gistermiddag de 42-jarige hulphouwer J. A. Haan uit Nieuwenhagen in de laadplaats od de 378 meter verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijden de locomotief. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed hij aan de be komen verwondingen. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werd in de afgelopen nacht de 43-jarige houwer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aangetroffen aan de voet van een op braak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen- Dit slachtoffer laat een vrouw met 7 kinderen achter. Het onderzoek naar de toedracht van het S. overkomen ongeluk is nog gaande. Massa-diphterie in Dongen In Dongen (Noord-Brabant) zijn op het ogenblik 43 gevallen van dlphterie vast gesteld. In verband hiermede heeft de burgemeester, dr J. C. M. Sweens, ln overleg met de inspecteur voor de volks gezondheid. de schoolarts en de plaatse lijke geneesheren, de bevolking aange spoord, zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie namid dagen is daartoe gelegenheid. Dit is Zondag in de verschillende kerken van de kansel bekend gemaakt. Naar wjj ver nemen. berinden zich te Dongen op het ogenblik 143 vluchtelingen, doch onder hen zijn geen gevallen van ziekte. Het betreft dus waarschijnlijk een besmet tingshaard, die reeds in de gemeente aanwezig was. Van de 115 nog schoolgaande kinde ren. die reeds zijn onderzocht, bleken 32 bacillendragers te zijn. De besmettings haard bevindt zich in de Sint Jozefs parochie, waar geen geëvacueerden zijn. (Advertentie) (Advertentie) Der Weg zuriiclc Tactisch optreden hunner officieren wist echter erger te voorkomen ALS PROTEST tegen de verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maan den, zijn een honderdtal Deense soldaten in hun kazerne te Soegaard in staking gegaan. Een opstandige stemming maakte zich meester van de manschappen, omdat zij een half jaar extra zouden moeten dienen, terwijl de rest in Mei a.s. zou afzwaaien. Hoewel het zich liet aanzien, dat de zaak gesust zou worden, hebben zich vanmorgen opnieuw protestacties voor gedaan. Op het eiland Bornholm weigerden 300 soldaten te werken. Circa 100 vliegers van de grote luchtbasis Karup. op Jut land gelegen, verlieten hun kamp en wandelden in de richting van Viborg, maar hun officieren wisten hen te be wegen de?-^. verzetshouding, op te geven. Inzake'. ?eerste incidt 'meldde A.P.. dat bij de 'avondinspectie 400 manschap pen werden vermist. Een colonne vracht auto's met celwagens werd de weg- marcherende manschappen achterop ge zonden. Door het persoonlijk krachtige optreden der officieren keerden de mees CopyrigM' P. B B^« 1 Cop»nKo<j«„ iP ten naar de kazerne terug, maar anderen die onwillig bleven, werden gearres teerd en zullen zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Reuter wijst er op. dat de oorzaak van de verschillende diensttijd der legereen heden een gevolg is van het gebrek aan kazerneruimte. De diensttijd is verlengd van 12 tot 18 maanden. Met de beschik bare kazerneruimte kan slechts de helft der troepen gedurende 18 maanden onder de wapenen worden gehoudeR. Al het personeel van de luchtmacht dient 18, dat van de marine 15 maanden.- (Na de Bel gische bezwaren tegen de voorgestelde diensttijd en de Incidenten, welke hier uit voortvloeiden, deze Deense demon stratie! Dit moet op Amerika, als dollar- leverancier en promotor van het E.D.G geen gunstige indruk maken. Red.). Nieuwe K.L.M.-lijn naar Hannover geopend Vanmorgen is van Schiphol vertrokken het eerste vliegtuig van de nieuwe K.L.M.-lijn van Amsterdam via Bremen naar Hannover. Bremen en Hannover zijn resp. de 98e t 99e steden in het luchtnet van de K.L.M. Het is voor het eerst sedert 1940 dat de Nederlandse luchtvaartmaatschap pij de genoemde steden in haar luchtnet heeft kunnen opnemen. Men behoeft geen Charivarius te heten om te kunnen vaststellen, dal wij mode-mensen ons nog al eens be zondigen aan het gebruik van vreem de woorden, zodra wij onze waren aan de man trachten te brengen. Dit Is natuurlijk niet zo verwon derlijk. indien men bedenkt, dat de bakermat van de herenmode aan de Theems en die van de damesmode aan dc Seine is gelegen, tcaardoor vele Engelse en Franse benamingen op mode-gebied ln ons land burger recht hebben verkregen. Wij hebben ons taai-geweten dan ook geen geweld aan behoeven te doen, wanneer we wel eens een buitenlands woord ge bruikten om een onzer kledingstuk ken aan te prijzen. Maar toen we onlangs een vlam mend verweer legen het voortwoeke rende taalbederf gelezen hadden en daarna onze blik eens over de adver tentie-kolommen lieten dwalen, von den we toch zelf ook wel, dat enige beperking in het gebruik van vreem de woorden geboden was en namen we ons voor eens een aantal teksten te schrijven, waarin we uitsluitend Nederlandse benamingen zouden be zigen. Laten we U nu maar ineens vertel len, dat deze poging tot op heden een mislukking is geworden.' Met „over hemd" voor „shirt". halsdoekvoor „shawl" en „broek" voor „pantalon" voelden we ons op de goede weg en we begonnen er reeds iets voor te voelen om onze bekende bodyguard- costuums voortaan Lijfwachtpakken te gaan noemen Maar toen we „slip" moesten gaan vertalen als „zeer korte onderbroek", „week-ender" ais „over hemd voor het einde der week" en „bretels" als „galgen" of „draag zelen", keken wc reeds iets beden kelijkDe moeilijkheden begonnen echter pas goed, toen we voor „sing let" moesten gaan schrijven: „borst rok zonder mouwen en zonder knoop- sluiting met een V-vormige hals opening", omdat we het Amsterdamse woord .Jrokkie" ietwat te volks acht ten. En toen we ons bedachten, dat onze collega's in de damesmode het met hun corsetten nog lastiger zouden krijgen en over „grondvesten" zouden moeten gaan spreken, wanneer ze hel over „foundations" wilden hebben, kwamen we tot de slotsom, dat onze rijke moedertaal ons behoor tijk in de steek laat, als het op benamingen voor vele nieuwe kledingstukken aan komt. We zyn dan ook blfj. dat we deze keer onze taalzuiveraars met op hun gevoelige tenen behoeven te trappen, omdat we iets willen vertellen over onze sportjasjes en niet de behoefte gevoelen om voor dit artikel een bui tenlandse benaming te gebruiken, wannaar zij althans het merk body guard(waarmede deze jasjes ge sierd zijn) willen verontschuldigen! Steeds meer mannen gaan er toe over, om hun garderobe met een aan tal sportjasjes ie verrijken, omdat z\) deze een welkome afwisseling vinden van de meer geklede kamgaren cos- tuums. Er zijn (vooral in de komende maanden) talloze gelegenheden, om zich in deze sportieve dracht te kle den en de mogelijkheid om deze jas jes met verschillende broeken te com bineren, is ook op economische gron den een niet te onderschatten voor deel. Onze sortering tn Bodyguard sportjasjes is reeds nu zeer uitgebreid- De vele nieuwe dessins in fijne Engel se tweedstoffen zullen ongetwijfeld een goed onthaal vinden, renvoi snit, pasvorm en afwerking aan de hoogste eisen voldoen. Trouwens de naam Bodyguard geeft U de zekerheid, dat aan een kledingstuk de grootst mo gelijke zorg is besteed. Ondanks de vele goede eigenschappen zijn ae prij zen redelijk: f6950, 79.50 en 89.50. Wulfsen en Wulfsen. P.S. Nu we er nog eens goed over na denken, vinden we ook het Neder landse woord „sportjasje" niet erg ge lukkig, want met uitzondering van dammen, schaken en auto-rijden kun nen we geen sport bedenken, die U met zo'n jasje kunt beoefenen. Weef V misschien een betere bena ming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2