I' I Huisvrouwen al weer bezig de ramen te boenen Elfde lijst met namen van de slachtoffers Eerste zending Amerikaanse goederen aangekomen Van het erf van School en Kerk Het lied der aethergolven kse j DE HONGAARSE GALEISLAAF .Gevaarlij!; Kist! VICKS bonIONS Toch is het zo! 2 DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Wonderlijke samenleving in Poortvliet Terwijl het water nog op de stoepen voor hun woningen staat (Vervolg van pag 1). Dag en nacht werken Als ooit worstelen een voorwaarde voor ontkomen is geweest, dan is het dat van daag wel in alle overstroomde gebieden. Dag en nacht hebben de mannen van Poortvliet, geassisteerd door die van St. Annaland, van Tholen. van Maartensdijk, door arbeiders uit Brabant, vijfhonderd in getal en door 300 soldaten, met elkaar een leger van bijna tweeduizend man. aan de dijken gestaan. De dominee en de boer, de arbeider en de kolensjouwer, zij hebben zandzakken gevuld en aangedra gen en de geweldige gaten in de dijk bij Strijen, waardoor het zeewater uit de Ooster-Schelde in grote golven binnen stroomde. dichtgemaakt. De burgemeester van Poortvliet is jong, vol idealisme en met een jeugdige ijver voor zijn gemeente bezield. Hij kampeert op zijn gemeentehuis. Zijn ambtenaren en de, in Poortvliet gestationneerde rijks politiemannen, zijn z'n adjudanten en secondanten. Zij weten evenmin als hij van wijken.' Polderbestuurders, die de bui-gemeester bij dag en nacht nodig hebben, vinden hem. als hij niet op het gemeentehuis is, van top tot teen bemod- derd op de dijken. Hij is bovendien een man, die gelooft in de herstellende kracht, die er uit gaat van op tijd eten en .drinken, De keuken in het evacuatie centrum in zijn gemeente, waar het echt paar C. L. Geuzevan As de potlepel zwaait, geassisteerd door vele helpers en helpsters, voedt de hongerigen bij dag en nacht. De Nationale Reserve, getrouw aan haar devies in touw gekomen „in het eerste uur", trekt driemaal per dag met koffie naar de dijken en laaft de dorsti- gen. En als de burgemeester op de dijk zijn mensen gaat bezoeken om hen aan te sporen, het werk te bezien of zich te vergewissen, dat alles wat nodig is, er gevonden wordt, dan vergeet hij niet iets mee te nemen. Onlangs was dat een kleine voorraad goede oude cognac. Het woei toen hard op de dijk en uit een ge mene hoek. Er was niets wat de werkers toen meer goed gedaan heeft. Een wonderlijke samenleving Het is er een wonderlijke samenleving. Terwijl het water nog op de stoepen voor de huizen staat, boenen de huisvrouwen alweer druk hun ramen en woning-voor- gevels. „Je moet er toch door kunnen kijken", zeggen ze. Er is namelijk veel interèssants te zien. Ducks komen het dorp van de richting Scherpenisse bin nenrijden. helicopters vliegen over en zo nu en dan komt er een bericht, dat er iets, waaraan het dorp dringend behoefte heeft, per vliegtuig aangevoerd zal wor den. Vorige week was dat een lading vlees. Maar in het duister van de avond heeft de piloot de verlichte winkelruit van. slager Hage voor het afwerpveld aangezien. Daar kwam toen een halve ge slachte koe met daverend geweld door het dak naar binnen. Het was wel is waar ter plaatse bezorgd, maar het dak was vernield. Eén dag maar. Toen kwam de timmerman van het dorp en legde nieuwe pannen. Al het werk, dat er gedaan wordt, ge schiedt gelaarsd. De mannen dragen hoge lieslearzen, de vrouwen rubberlaarzen Zo torengen ze hun brieven naar het postkantoor, dat, aan de weg naar Scher penisse in het water staat en bezorgt de krantenbezorger zijn nieuwsbladen. Er zijn maar weinig droge straten. En de straten, die droog zijn, zijn kort. Overal is het water. Het is maar een geluk, dat er rubberboten afgeworpen zijn door vliegtuigen en dat voederbakken zo goed gebruikt kunnen worden als vaartuig. De 'boeren halen daarin hun bieten cn aardappelen van het land, want, heeft de burgemeester gezegd: „als alles gewoon doorgaat voelen wij ons het best". De ouderen werken niet alleen. Ook de (kinderen zijn weer naar school gegaan, nadat de burgemeester tegen de meester gezegd had: „Waarom zou u de school niet weer openen? De kinderen, die in door water ingesloten huizen zitten laten we per rubberboot halen". Nu zitten in het ene lokaal kinderen het Zeeuwse volkslied te zingen en in het andere etën de evacué's, die aan de (Advertentie) Maak Dn bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiver heden, die zich anders vastzetten in spie ren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen: daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U heA leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. dijken werken, hun verlate middagprak. U komt die lokalen niet binnen met vuile laarzenU wordt dan vermaand uw laar zen uit te trekken. De vloeren zijn ge boend. Wie daar de hand met aan houdt in zo'n situatie komt in de modder om. Hoe de grote mensen de watersnood verstouwd hebben is nu wel bekend. Zij zwijgen en aanvaarden, werken en bou wen op. Zij weten het: als in 1894 toen er ook overstromingen waren, zal het nu niet weer gaan. Toen stond een boér, die een stal met veertig stuks i-undvee verloor alleen voor de schade.' Vandaag weet men, dat heel de' vrije wereld als he: ware in de straten van Poortvliet staat.. Dat geeft óók rust. Onderschat het niet. Miaar wat denken de jongens en meis jes ervan? Opoes opoe's Zon dagse goed Om dat te weten te komen heeft burge meester van Doorn een opstellen-wed strijd doen uitschrijven. Hij beloofde jongens en meisjes van de school hun indrukken weer gegeven. Het waren meest eenvoudige verhalen, waarin veel stond over vader en moeder (Advertentie) Als de school uitgaat gaan de kinderen per boot naar huis. Zij wonen wel niet in huizen, die in of onder water staan, maar zij moeten door straten en over wegen, waar %ij over spoeld zouden worden, als zij niet per boot gingen. Zo gaat het leven in Poortvliet gewoon door. Dat leert men er reeds jong. die zus en zo deden, over de varkens, die alleen moesten achter blijven en de kip pen die verdronken. Maar Marinus Sloot- msiker. die een eerste prijs kreeg heeft enkele kleinigheden opgesomd, die ken merkend zijn voor Poortvliet en mis schien wel voor "heel Zeeland.. Marinus heeft namelijk een grootmoeder en die moest op de ramp-Zondag, toen men niet wist wat er gebeuren zou, haar woning verlaten. Marinus schrijft over die epi sode:' „We waren aan het eten. Toen werd er gebeld. Moeder deed de deur open. Er stond een vrouw voor de deur. Ze vroeg of opoe meeging naar Tholen. Opoe had haar daagse goed maar aan, dus ze moest eerst ander goed aan doen. Toen ze klaar was, heeft moeder ze bij de auto gebracht" Zo zijn .diefmensen m Poortvliet. Het water moge hun tot de lippen staan, ze zijn er gewoonweg niet onder te krijgen! Begrafenis dr C. Tazelaar De begrafenis van het stoffelijk over schot van dr C. Tazelaar zal Donderdag middag om twee uur geschieden op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam'. Hengelo (O.) wordt een groot scholencomplex rijker door de bouw van gymnasium. H.BS. en Middelbare Meis jesschool op de Bataafse Kamp bij de Ënschedeseweg. De aanbesteding is 24 Februari. Hieronder volgt de elfde verlieslost, die door het Rode Kruis is uitgegeven. Het Rode Kruis kan, in verhand me' de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlieslost werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij ziging achteraf noodzakelijk zal bla ken. Nieuwe Tonge Geboren in de gemeente Nieuwe Tonge. Vreeswijk, Jacomjjntje, geb.: 28.7.35, laatste adres: Battenoordsedljk. Van Es, Maria, geb. 22.2.97, echt genote van A Knops, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 21. Van den Ouden, Cornelis, geb.: 25.8.51, laatste adres: Battenoord 15. Both, Lena Maria, geb.: 411.20, echtgenote van L. v. d. Ouden, laatste adres: Battenoord 15. Vreeswijk, Jannetje A., geb.: 3.9.95, laatste adres: Battenoordsedljk 3. Vroegindeweij. Anna, geb.: 6.11.12, echtgenote van M. C. Smit. Laatste adres: G, Snijdersstraat 40. Nieuw-Vossemeer Begraven te Steenbergen: Bosters, Johanna, geb.: 17.4.1916 te Nieuw-Vossemeer, echtgenote van Cornelis Johannes van Geel, laatste adres: Kladsedljk 327. Steenbergen Begraven Sohuurbiers, Lucia Wilhelmina Ma ria, geb.: 3.1.52 te Steenbergen. Laat ste adres: Kladsedljk 23. Stellendam Meijer, Jan, geb.: in 1869 te Stel lendam. Laatste adres: wijk 2 no. 6. Troost, Jacob, geb.: in 1918 te Stel lendam. Laatste adres: Voorstr. 76a. Hoekman, Johanna, geb.: in 1929 te Dirksland, echtgenote van Troost. Laatste adres: Voorstraat 76a. Nieuwe Tonge Rectificatie 2e lijst d.d. 5.2.53. Aanvankelijk als geïdentificeerd op gegeven, doch blijkt in leven te zijn: Vreeswijk, Francina, geb.: 7.7.26. Laatste adres: Battenoordsedljk 15, Battenoord (gem. Nieuwe-Tonge) wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland. Stellendam Rectificatie 4e lijst d.d. 7.2.53. Breederveld, Teuntje, geb.: in 1933, laatste adres: Pr, Wilhelminalaan 2, moet zijn: laatste adres: hoeve Koorn- lust. Begraven d.d. 10.5.53 op de al gemene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Moet Zondag op zee vergoed worden? Regeling arbeidsvoorwaar den koopvaardij De Raad va<n Bestuur voor dé Scheep vaart enerzijds en de Contactcommissie van Organisaties v-an Werknemers ter Kwpvaanddj anderzijds zijn reeds g-e rui me tijd in onderhandeling o-ver de vast- ;tellimg van -nieuwe a-rbeidsv-oorwaa-rden roer zeelieden. Een van de belangTijtete punten in de onderhandelingen heeft -geleid tot een overeenkomst, volgens welke zeelieden met ingang van 1 Februari j.l. recht he-bben op vergoeding van alle al Qian: niet werkend- op zee doorge brachte Zond-agen. Uitgaande van- het primci-pe, dat een schip op Zondag niet stil te heeft men g^cht na-ar een redcl^H vergoeding. Ü^Mh'Cgelijk wordt dez^^ve-rleend in de^rocn v-an een d-ag verlof voor elke o-p zee doorge brachte Zondag. De reders wilden hier echter de beperkingen aan- toevoegen, dat het tot dusverre geldende reis- verlof ven- twee dagen per gevaren m-aand niet te boven mag gaan. Voor de ovei:iige Zondagen zal de vergoeding der halve in -geld geschieden. „Hogeschool der Russische taal" in Praag Ingevolge een besluit van de Tsjecho- Slowaakseregering zal in Praag een „hogeschool der Russische taal" worden opgericht. Aan deze instelling zullen vooral lectoren in het Russisch voor communistische hogrre onderwijsinstel lingen en leraren in de Russische taal voor hogere middelbare scholen worden opgeleid. Aan de nieuwe hogeschool zullen tevens leidende communisten studeren, die het Russisch gebruiken bij de uitoefening van hum ambt. - Het curatorium der Kath. Econo mische Hogeschool te Tilburg heeft prof. dr J. M Pieters, thans buitengewoon hoogleraar, benoemd tot gewoon hoog leraar met als leeropdracht: de.bestuurs wetenschappen, de inleiding im de rechtswetenschap en de overzeese eco nomie. Donderdagmiddag wordt 'in Sneek de omscholingscursus van de Friese bin nenvaart voor de Rijnvaart officieel geopend. Deze cursus, die van het mi nisterie van Onderwijs uitgaat, wordt ge houden op het internaat Prinses Marijke van het Schoolfonds voor schipperskin deren vanwege de Ned. Herv. Kerk. De ziel van Poortvliet is de jonge burgemeester W. J. van Doorn. Hij kampeert op het gemeentehuis en als hij dat verlaat, dan is hetom zijn burgers aan te sporen tot volhouden. Dan vindt men hem op de dijken of, zoals hier, in de schoolklas. De kinderen hebben, op zijn voorslag, een opstel over de watersnood geschreven. Dat van de prijsioinnaars leest de burgemeester hier zelf voor. Voor de slachtollers Lading toch aan boord gebracht, ondanks havenstaking (Van een onzer verslaggevers) DE AMERIKAN^l gevén milddadig voor de slachtoffers van de ramp, dïê Nederland heeft getroffen. Chèques uit alle delen van de Ver- Staten komen dagelijks met zakken vol binnen op het kantoor van de H.A.L. in New York, aldus vertelde kapitein R. Brands van het passagiers vrachtschip Westerdam van de Holland-Amerika Lijn, dat gisteravond te Rotterdam aankwam. Het bewijs van deze Amerikaanse milddadigheid was opgetast in de ruimen van het schip: 30 ton goederen, hoofdzakelijk kleding, was, juist op het nippertje, aan de vertrekkende Westerdam meegegeven. Deze eerste zending goederen wordt gevolgd door een tweede, die bestaat uit 200 ton, die met de Veendam onderweg is. Dadelijk nadat de Westerdam was vast gemaakt aan de Wilhelminakade stroom den vele officiële personen naar de hut van de gezagvoerder. Jhr F. C. C. Baron van Tuyll van Zuy- Bovendlen was met de Westerdam een volledige ambulance-auto meege komen, die door een grote Ameri kaanse autofabnek 'was geadresseerd aan H.M. de Koningin. Dat de Amerikaanse havenarbeiders Nederland wel een goed hart toedragen, wel gebleken uit het feit, dat de sta king, die de arbeid in de havens van New York ten tijde van het vertrek van de Westerdam gedeeltelijk stil legde, is gebroken. De dokwerkers hebben de goe deren voor het lijdende Nederland zon der meer Ingeladen. Voortgezet rumoer om Oradour-proces Wonde aan nationale een heid, aldus De Gaulle Generaal DÉfcaulle heefjÉfcrerklaard, dat Frank rij k^PPor de veroi^Bfling dei- twaalf Elzassers in. bet proces-Ora Aour „een bittere won-ae aan de nationale een heid -heeft toegebracht". Inmiddels heb ben organisaties van v-.ormalige Duitse beroepssoldaten, .plannen bekend ge maakt voor een golf va-n protestvergade- ringen tege-n de vonnissen, die verleden week door -bet Franse militair tribunaal zijn uitgesproken wegens deelneming van Duitsers en Elz-ais-s-ers aan de massa moord. De voorzitter der „werkcommissie verenigingen dier Duits.; ex-soldaten" betoogde, dat Europa Lr handen van het Stalinisme zal vall-en, als de lan-den het verleden niet vergeten. len, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, hield een korte toespraak, waarin hij de grote erkentelijkheid van het Rode Kruis betuigde jegens het Amerikaanse volk, dat gul en zonder aarzeling voor de getroffen Nederlanders offerde. Voorts sprak hij woorden van dank tot de H.A.L.. die de goederen gratis had ver voerd. Bij deze plechtigheid waren voorts aanwezig prof. dr P. R. Michael, vice- voorzitter van het Nationaal Rampen fonds en Jhr G. M. Verspyck. lid van het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede (vac. J. H. Cirkel) en te L.-Vuursche N. H. van Hensbergen te Schalkwijk. Te Rotterdam (vac. J. F. Mantz) S. G. J. Goverts te Katwijk a. d. Rijn. Bedankt: voor Oost-Vlieland (bijstand in het pastoraat) J. H. Chr. Israël as. em.pred. te Vaals, voor Nijverdal (toez. 3 de pred. pl.H. van Goslinga te Hat- tum; voor Voorburg (vac .1. Roodenburg) J. v. d. Velden te Rotterdam-Fijenoord. Benoemd: tot vicaris te IJsselmonde P. D. de Bruyn. cand. te Rottevdain-Z tot vicaris te Rotterdam-Vreewijk J. L. Maris, cand. te Rotterdam-Z. Geref. Kerken Beroepen: te Lollum en te Ten Post J. van der Zanden cand. te Groningen, Aangenomen: naar Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink) J. Overduin, predikant voor de evangelisatie te Amsterdam (ds Overduin moet op medisch advies zijn werk beperken en een rustiger werk kring zoeken); naar Ens (N.O.-Polder) H. T. van Boekhoven te Een (Dr.), die bedankte voor Ezinge. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leiden D. Biesma te Am- Sterdam-O. en C. v. d. Weele te Harder wijk. Aangenomen: naar Houston (Brits Columbia, Chr. Ref. Church) B. Nederlof. Bedankt: voor Ede W. F. Laman te Rotterdam-West. Geref. Gemeenten Bedankt: voor St Annaland M. Ketterij te Alblasserdam; voor Aagte- kerke H. van Gilst te Elspeet. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Hengelo (O.) W. Veenfetra te Musselkanaal. Chr. kweekschool uit Krabbendijke in Utrecht De Chr. kweekschool „De Driestar" uit Krabbendijke. die uitgaat van 'n ver eniging uit de Geref. Gemeenten is naar Utrecht geëvacueerd. Leraren en leer lingen zijn ondergebracht i-n de jeugd herberg Rhijnauwen en de lessen worden gegeven in een pand aan de Maliebaan, tegenover de Utrechtse Chr. kweek school. Deze laatste school (directeur prof. dr L, W. G. Scholten) zal de ge- evacueerden op alle mogelijke wijze helpen. In een gezamenlijke bijeenkomst in de Utrechtse school voerde o.m. het woord ds J. v. d. Berg, predikant van de Geref. gemeente te Utrecht, die vroe ger in Krabbendijke stond en daar aan de oprichting van „De Driestar" heeft medegewerkt Prof. Hoekendijk in het ambt lm -het overvolle Groot Audiiibord'um vam de Utrechtse universiteit heeft -prof. dr J C. Hoekendijk gistermiddag het a-mtot aanvaard van hoogleraar vanwege de N-ed. Herv. Kerk, Hij zal bijbelse God geleerdheid, wezen en geschieden-is van het aiposbolaat en practische theologie doceren, ais opvolger van prof. dr S. F H. J. Berkellbach van der Sprenkel. Prof. Hoekendijk hield een inaugurele ora-tie over -het apostolaat, onder de titel „Getemperd omgeduid" Apostolaat noem de spr „omgeduid in- actie", het werd door de eeuwen heen begeleid door de spet en smaad van de geduldiigen. Het heeft kerkelijke allures gekregen, te veel is het herhaling van het pastoraat in een ander deel van de wereld, copie van- de kerk, met dezelfde huiver voor het omgeduid. Doch de allerlaatste jaren pas wordt weer de oude leus gehoord: evangelisatie van de wereld in déze ge neratie. Spr. zette uiteen, dat de tijd in Messiaans licht gesteld wordt en in deze geschiedenis k-am men slechts princi pieel ongeduldig zijn., De daigen en din gen roepen, om voleinding. Dit ongeduld komt in het apostolaat bot daden. Dit ongeduld wordt echter getemperd, het -heft de voorlopigheid1 dier tekenen niet op. God zelf volvoert souvereiu- Zijn plan. De v-oorlopi-giheidi van het wereld bestel moet allesduldend worden ver- rgen. Zo zijn ongeduld en geduld bei- comiponeiiten van de toekomstver wachting. Dit getemperd ongeduld heeft velen tot zending g-edneven. Hieruit brok spr. vier conclusies ten aanzien van wat de kerk moet doen, die zelf zich geheel in dienst van het apostolaat wil stellen, waarbij hij v-ooral de nadruk legde op het feit, dat apostolaat oorsprong en doel van de oecumenische beweging is. De overtuiging wint veld dat riedhts met het oog op het apostolaat een hereniging mogelijk wordt. Ook beklemtoonde spr. dat het agin, tekenwerk in het cen-truim moet komen; niet de predikant doch het ©emeenteld-d is beslissend. Dooh, zo besloot prof. Hoekendijk, wij zijn nog sileohts in het stadium van het allereerste experiment. Na de rede volgde een zeer drink bezochte receptie (Advertentie) PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten, r— de en snel genezende nne/"ferster,„ WOENSDAG 18 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA; 7.00 Nieuws. 3,18 Gram. 8 50 Voor de hulsvrouw, 9.00 Gr 9 35 Waterstanden. 9 40 Orgelconcert, VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12 33 Voor het platteland. 12 38 Gram. 1.00 Nieuws, 1.20 Gev. muziek 1.45 Lichte muziek. 2.00 „De weg omhoog", causerie. 2.15 Jeugdconcert. 3,00 Voor de jeugd. 3.50 Planorecital. 4 10 Voor de jeugd. 4 45 Voor de zieken. 5-15 Gr. 5.50 Regeringsuitzending. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA-Varia. 6.20 Actualiteiten. 6.35 Lichte muziek. 7 00 „Kunst, niet te betalen", dis cussie, 7.20 Gram. VPRO. 7 30 Voor de jeugd. VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 Politiek commen taar. 8 15 Gev. muziek. 8 45 ..Statenlozen". hoorspel. 9.30 „Les Troyens Carthage", opera (acte II) 10.15 „Eb, vloed en springtij", causerie. 10.30 Gev muziek. 11.00 Nieuws. 13 Tegen de namiddag bereikte hij de stad. Hij kende er de weg zo'n beetje: was er een enkele keer eerder geweest. Weet je wat, hij zou naar de Donau-oever gaan, aan de kade vond hij licht een geschikte herberg om te rusten en te eten. En... mogelijk vond hij daar ook een schuit, die de rivier opging naar Buda. Kon hij misschien met zo'n schuit meevaren. Het liep hem mee. Toen hij na zijn maaltijd de herberg verliet en langs de waterkant dren telde, zag hij daar een schip, waarop men voor bereidingen trof voor het vertrek. Hij stapte er op af. „Waarheen?" riep hij vragend naar een man, die juist de loopplank binnen haalde. „Waarom?" vroeg die terug. Een vraag, waar op hij blijkbaar het antwoord vermoedde, want hij liet de plank een ogenblik liggen. „Als je de kant van Buda op gaat, zou ik graag mee varen." „Zulke zijn er meer!" spotte de varensgast goedmoedig. „Maar er is ruimte genoeg aan boord." „Dan zou je mij ook wel mee kunnen nemen" hoorde Lajos plotseling een stem achter zich Hij keek om: een jonge kerel stond er, met een ransel op de rug. Daarboven op een paar laar zen gebonden. Aan de bulten en uitsteeksels van de zak was te zien. dat er gereedschap in moest zitten. Een handwerksgezel dus, die op vakreis was, begreep Lajos. 1) aan de wal zagen, hoe de schipper toestemmend knikte; hoorden de knecht roepen: „Het is goed. Kom maar aan boord!" Ze kwamen aan boord, en nog voor de hand werksgezel zijn ransel had kunnen afleggen, hielp Lajos de bootknecht al met het inhalen van de plank. Even later voeren ze in het midden van de Donau stroomaf naar Buda. ,i? De man bij de loopplank lachte. „Zie je wel", zei hij. „N schipper vragen.' ij. „Nou ik zal het aan de Hij liep het dek over, praatte een ogenblik met de schipper, die bij het roer stond. De twee door H. TE MEKVCE De schipper had het roer aan de knecht ge geven en kwam naar de twee passagiers om een praatje te maken. Waar vandaan ze kwamen en waarheen ze gingen, vroeg hij. De handwerks gezel vertelde: hij was een jongen uit Buda had een paar jaar gereisd en getrokken zijn leertijd was om en hij wou proberen in zijn vaderstad een plaats te krijgen. Hij was erg spraakzaam; niet alleen over wat hij achter de rug had, maar evenzeer over wat hij van plan was Mogelijk kon hij over een paar jaar. als-ie eerst wat verdiend en gespaard had, wel zelf een zaak beginnen. Schrijnwerker was hij. en voora) op het versieren van meuoels met houtsnijwerk had hij zich toegelegd. Daar was geld mee te verdienen... De schipper luisterde in het begin met be langstelling, later maar half. Want het viel hem op, dat zijn andere passagier weinig of niets zei. Het wel goed scheen te vinden, dat de schrijnwerker het woord had... Toen die even zweeg, wendde de schipper zich tot Lajos: „Jij schijnt me geen ambachtsman te zijn", zei hij. „Nee" gaf Lajos toe. „Ik ben nog niets." f^Hè?" De handwerksgezel keek hem verbaasd Ph: een jonge vent van een jaar of twintig, ie niets was? Maar de schipper begreep het beter. „Dan stu deer je zeker voor het een of ander?" vroeg hij; en toen de jonge Aczél toestemmend knikte „Waarvoor?" De rechtstreekse vraag deed Lajos aarzelen wat zou hij zeggen? Hoe zou een openhartig ant woord worden opgenomen? Zijn aarzeling duurde niet lang: er om-heen-draaien wilde hij niet; er om-heen-draaien zou dat voelde hij heel scherp verloochening wezen. „Voor predikant", zei hij. De uitwerking van zijn antwoord was opval lend: de handwerksgezel, met een beweging van verbaasde schrik, schoof een' eindje van hem weg; de schipper legde Lajos de hand op de schou der. „En ga je dan naar Buda? Daar is het de laat ste tijd voor predikanten en wie dat willen wor den niet bepaald veilig." „Ergens anders ook niet", zei Lajos. Het ge baar van de schipper het haast vriendschap pelijke gebaar van de schipper gaf hem ver trouwen in de man. „En wat moet, dat moet." Ambachtslieden trokken vroeger gedurende enkele jaren van plaats naar plaats, om in dienst van verschil lende meesters hun vak beter te leren. 11.15 Soc. nieuws in Esperanto. 11,20 Orgel spél. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8 45 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9,30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10,30 Morgendienst. 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 1200 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Klas sieke muziek. 12.59 Klokgelui. 1.00 Nieuws. 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 1.20 Gr. I.50 Gram. 2,-15 Voor de meisjes. 3 00 Kamer orkest. 3.45 Gram. 4.00 Voor de jeugd. 5.20 Orgelspel 5 50 Militaire causerie. 600 Viool, clavecinibel en cello. 6.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven 6.43 Geestelijke liederen. 7.00 Nieuws en weerber 7.10 Boekbespreking 7.25 Gram 7.30 Buiten lands overzicht. 7 50 Gram, 8.00 Radiokrant. 8,20 Kamerkoor. 9.00'Lijdensoverdenking. 9.30 Pianorecital. 10.00 Gram. 10.10 Idem 10.30 Int. Evang, commeniaar 10,40 Gram. 10 45 Avond overdenking. 1100 Nieuws. 11.13—12 00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 m, 100 Gram. 1.25 Gev. progr. 1,55 Weerberichten. 2.00 Nieuws. 2,10 Ooggetuigeverslag. 2.30 Lich te muziek. 3 00 Voor de scholen. 4,00 en 4.30 Hoorspelen. 5.00 Gram. 5 30 „Special Duty. Hospital Burns Unit". 6,00 Voor de kinderen. 6,55 Weerber. 7.00 Nieuws, 7.15 Sport. 7.20 Strijkorkest. 7 45 Causerie. 8.00 Gev progr. 8 45 Causerie. 9.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10 15 Hoorspel, 11.15 Strijkkwartet.. 11.45 Par- lementsoverzicht. 12.000 03 Nieuws. Engeland, BBC Licht Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Or kestconcert. 12.45 Voordracht. 1.00 Parle- mentsoverzicht. 1.15 Dansmuziek 1.45 Schots orkest. 2 45 Voor de kinderen, 3 00 Voor de vrouw 4.00 Gev. muziek 4 30 Orgelspel. 4.45 Lichte muziek. 5.15 Mrs Dale's Dagboek. 5.30 Lichte muziek fi 00 Orkestconcett, 6.45 Ver- zoekprogram 7 15 Voor de Jeugd 7 45 Hoor spel. R.'OO Nieuws. 8.25 Sport, 8 30 Gev. progr. 9.00 Gev. muziek. 10.00 Jongenskoor. 10 30 „Can I come in?" 11.00 Nieuws. 1115 Act. II.20 Dansmuziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Gev muziek. 0 56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 1200 Gram 1,00 Nieuws. 2.10 Romantische muziek. 6.30 Am. uilzending. 7.01 Klassieke muziek. 8 00 Vocaal ensemble. 8.30 Hoorspel. 11.45—1200 Nieuws Brussel 324 m 12.00 Omroeporkest 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. (Om 12,50 Koer sen.) 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 School radio 3.40 Gram. 4.00 Omroeporkest. 4 50 Gr. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.30 Boekbespreking. 6.00 Muzikaal-littersir program. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws en persoverzicht. 7.40 Gram. 8 00 Hoorspel. 9.10 Gram. 9.30 Om roeporkest. 10.00 Nieuws. 10 15 Muzikaal-llt- terair progr. 10 55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Gram. 100 Nieuws. 110 Operettemuziek. 3 00 Gram. 4 00 Lichte muziek, 5 00 Nieuws. 5,15. 6.30 en 7 20 Gram. 7,40 Idem. 7 45 Nieuws. 8.00 Gram 8 15 Or kestconcert. 9 45 Gram. 10.00 Nieuws. 10,15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.50 Nieuws. Prof. dr F. J. Th. Rutten, oud minister van Onderwijs, Kuftsten en We tenschappen heeft in intieme Kring het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden aan de Hogeschool te Leuven cum lande pro moveerde in de Nederlandse letteren. ONDERWIJSBENOEMINGEN. Benoemd tot onderwljzer(es) te Laven (N H J Joor le Castricum. te Stadskanaal- Afdraai mej. W Wuba te Exloerzijl. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. 18 Febr. GU Geslaagd voor het doet. examen geneeskunde' C L B J Feit?:, I S F Ran-tt, H E G M Gemmeke, J W Eckhardt, P Cohen, T C Spruit. EGG van Tilburg mej. A Hanje. F, J C Lubbers. D Som jen, A Peverelli, mej ASM Verhoeff. L Boerman, mej A M A Moll. W Nijhoff. W J Waal, S Wagenaar, mej E Jongejan, R N'leu- wenhuis. F C de Waal, I I Sipkema (cum laude). A J v d Grient. H J Nieten-, H L Meessen en L C Klljn. Geslaagd voor het doet., ex. rechten: mej. H J van der Mei UTRECHT 16 Febr. Geslaagd voor senu- arts-ex F M van Stekelenburg. Eindhoven, C A Broodman. Breskens. J J van Ooster hout, Zeist, en mei. A A M Stofberg, Utrecht; arts-ex. mej. H G Costing. Groningen, mej. T J van Berghem. Utrecht en A H J Cremers, Heerlen: cand. ex. geneeskunde. J A Ensink. Utrecht en J E Jaarsveld Gouda: cand. ex. tandheelkunde- H van Eek. Driebergen, H de Leng, Breda en P J G M v d Voort, Epen- LEIDEN. 16 Febr Geslaagd voor het can- dldaats-examen geneeskunde de heren P Boot, Bodegraven, H S Cohen. Venlo, W C Cohen Tervaert, Aerdenhout, J Barker. USA, F P Goldstein. USA. H A Kossmann. Rot terdam, M Oort, Schiedam, C Verboom. Dordrecht Geslaagd voor het doet. ex ge neeskunde Th C v d Lende, Schiedam. Ge slaagd voor het arts-examen de heer A Th Boerlage, Amsterdam GRONINGEN. 16 Februari Aan de Rijks universiteit te Groningen is geslaagd voor het cand. ex. rechtsgeleerdheid L. Roeloffs, Groningen. (Advertentie) Bescherm llw keel in dit venij nige weer door geregeld gebruik van de medicinale dat sommige onderzoekers meen den het verschijnsel van de na iedere krachtsinspanning optredende moe heid op eenvoudige wijze te kunnen verklaren. Iemand was eens aan- het experimenteren gegaan met de ge amputeerde poot van een - kikker, waarvan het uiteinde van een ge wichtje werd 'voorzien. Door de. spie ren van de poot electrisoh te prikke len, trok de poot zich samen, zodat het gewichtje werd omhoog geheven. Dit spelletje duurde zo lang tot de poot op geen enkele wijze meer re ageerde, waarna het spierweefsel che misch ondei'zocht werd. In het spier weefsel bleek zich een hoeveelheid melkzuur te hebben ongehoopt. Ook bij jonge athleten die zich voor het wetenschappelijk onderzoek be schikbaar stelden, werd na het ver richten van zware prestaties een ho ger gehalte aan melkzuur in het weef sel waargenomen, zodat het probleem van de optredende vermoeidheid in beginsel scheen opgelost. Moeheid en melkzuur vertoonden een innige sa menhang en werden dus gemakshalve maar op één lijn gesteld. Wie moe was had melkzuur in zijn spieren en omgekeerd, wie melkzuur in zijn spier weefsel had, moest zictt moe voelen. Het sloot allemaal als een bus. Nadere waarnemingen gooiden ech ter een aanzienlijke portie roet in het eten. Want dodelijk vermoeide land arbeiders, die vrijwel onafgebroken de hele zomerdag op het veld hadden gewerkt, bleken helemaal niet bijzon der veel melkzuur in hun spierweef sel te hebben. Dat was op z'n zachtst gezegd nogal zonderling, maar toonde in ieder geval duidelijk aan dat de melkzuur-theorie niet klopte, of al thans onvolledig was. Een bepaalde universiteit in de Ver enigde Staten liet dat niet op zich zitten en stelde een apart laborato rium in om de oorzaak van de ver moeidheid ééns en voor altijd op te lossen. Nu moet gezegd worden, dat wanneer een financieel krachtige hogeschool van Uncle Sam ergens zijn zinnen op heeft gezet, men niet van halve maatregelen houdt, en dat er dan niet op een kwartje wordt ge keken. Een opsomming van de toe stellen die n het Fatigue Laboratory werden opgesteld om ieder slachtoffer in de kortst mogelijke tijd tot volslagen uitputting te brengen, kunnen we u dus besparen, evenals de methoden van onderzoek die door chemici, bio logen en psychologen werd toege past om achter de geheimen der men selijke arbeidsprestaties te komen. Het was geweldig! Maar hierbij bleef het niet. De studiegroep nam ook proeven in het buitenland, om te kunnen nagaan hoe het arbeidende menselijke lichaam zich aanpast aan de luchtverdunnin- gen in het hooggebergte, aan moor dende hitte in de hete rotsgroeven en aan alle mogelijke andere barre omstandigheden. Een belangrijke sleutel werd gevonden in de zuurstof, die al naar gelang de training welke het lichaam heeft ondergaan gemak kelijker voor het arbeidsproces wordt afgestaan. Het bloed van een goed ge trainde athleet bevat meer zuurstof dan dat van ongetrainde mensen en is ook in staat dit gemakkelijker te resorberen, zodat prestaties kunnen worden verricht, die voor ieder ander onbereikbaar zijn. Waagt de onge trainde zich tóch aan een poging, dan kan zijn organismede vereiste hoe veelheid zuurstof niet leveren, waar door, behalve ademnood, ook moeheid ontstaat. Toch is met deze vereenvoudigd weergegeven theorie nog steeds de vermoeidheid niet verklaard. Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2