Motie-Burger tot wering communisten aangenomen Warm voorstander van studie afsluitingsplan zeegaten PRACHTIG WERK VAN DEENSE TRANSPORTCOLONNE TWAALF ROULETTE-SPELERS STONDEN TERECHT Drie-dimensionale films in Amerika en Engeland Afsluiting van zeegaten in studie Kamercommissie Watersnood (Advertentie) In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter verzocht hem te machtigen een Watersnoodcommis. sie uit de Kamer in te stellen. De heer Burger (Arb.) heeft be zwaar er tegen communisten in de ze commissie te benoemen. Gezien hun houding verleden week in deze Kamer hun politieke instelling t.a.v. de maatregelen i.v.m. de ramp gezien ook het feit. dat de communisten optreden als een ver lengstuk van een buitenlandse mo gendheid. achtte spr. het niet in het belang van het land leden der CPN in deze commissie te benoemen. De heer Burger diende een motie in met deze strekking, ondertekend mede door de K.V.P., A.R.. C.H., K.N.P. en S.G.P. De heer Gortzak (C.P.N.) wil niet in herhaling treden met een watersnood-debat. De C.P-N. blijft van mening, dat er maatregelen nodig zijn om ons land tegen het water te beschermen. Dat de com munisten hier een gevaar zouden opleveren, bestreed spr. Wil men de communisten soms weren uit de organisaties voor herstelwerkzaam heden en voor evacuatie? Wil men soms nog meer in de doofpot stop pen? Het schijnt toch wel, dat men bang is voor eerlijke critiek in deze organisaties. Spr. deed heftige ver wijten aan het adres van de heer Burger, die in tijden van nood (1940) het Nederlandse volk in de steek liet. Heeft deze commissie tot taak maatregelen te nemen om de be volking tegen nieuwe rampen te beschermen, om tijdens de uitvoe ring dezer werken eventueel te alarmeren en te evacueren? Dan hebben de communisten er recht op hierin zitting te nemen. Gaat het er echter alleen om. om bepaalde maatregelen uit een oog punt van militair belang niet te ne men. dan is het begrijpelijk waar om de communisten worden ge weerd. De heer Oud (WD) motiveerde, waarom de VVD de motie niet steunt. Spr. heeft geen bewondering voor het communistische optreden, doch het is altijd goed gebruik ge weest. dat Kamercommissies wor den samengesteld volgens de ver houdingen in de Kamer. Het opne men van de communisten in deze commissie is juist in het belang van de bestrijding van het commu nisme. Bovendien de communisten zorgen er zelf wel voor dat hun aanhang vermindert. In de com missie zelf kan hun dwaze critiek het best worden bestreden. Problemen inzake landsverdedi ging en bescherming bevolking behoeven niet in deze commissie te worden behandeld. Daarvoor hebben wij al aparte commissies, waarin zij geen zitting hebben. Doch op het gebied van schade vergoeding en andere maatrege len mogen zij, volgens spr. gerust meespreken. Op den duur kunnen zij zich met hun redenering in deze commissie toch niet handhaven. Zo geraken wjj ze op democratische wijze kwjjt! De heer Eurger legde nogmaals de nadruk op het landsbelang, dat door de communisten wordt ge schaad. Spr. begreep niet, waarom de heer Oud thans bezwaren heeft tegen niet-opneming der communisten. In andere commissies was hy er vlak voor. zoals bijv. in de indus trialisatie-commissie. Zachtere lucht zet door Vorstperiode afgesloten (Van onze weerkundige mede werker) De laatste koudeperiode, die Zondagnacht met -15 gr. C. in Leeuwarden haar dieptepunt be reikte. wordt door een zachtere luchtstroom afgesloten. De baro meters dalen nog voortdurend on der invloed van actieve depressies, die zich van de oceaan naar Scandi navië bewegen. Een front met veel bewolking en motregen lag heden middag boven ons land. Een zach tere luchtstroom met temperatu ren van 4 k 6 gr. C. bereikte hedenmorgen het Noordwesten van ons land. Ook in Noord-Europa dringt een zachtere luchtstroom door. Een storing ten Zuidwesten van IJsland kan morgen de wind weer doen aanwakkeren en op nieuw regen veroorzaken. Alleen in het Oosten en Zuiden van ons land kwam in de afgelopen nacht nog matige vorst voor. De voch tige en zachtere luchtstroom die in ons land over een koude grond laag stroomt, veroorzaakt plaatse lijk nevel en mist. 10.434.883 inwoners in Nederland Blijkens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Jan. 1953 10.434.883. In het gehele jaar 1952 bedroeg het aantal huwelijken in Neder land 87.383 tegen 90.225 in 1951. Het aantal levendgeborenen be droeg in 1952 232.521 tegen 228.631 in 1951 en het aantal overledenen bedroeg 76.020 tegen 77.194 in 1951. Lege sloep opgepikt De „Henrica B" heeft ter hoogte van de Wadden-eilanden een lege sloep opgepikt, gemerkt „Gabij" of „Gabyo". Deze sloep zou in Ostende thuisihoren. In de sloep bevond zich nog gedeeltelijke in houd en een mast stond er op. Collectant gearresteerd De Koninklijke Marechaussee te Nijmegen heeft aangehouden een 20-jarlge jongeman die in mili tair uniform te Brussel gelden in zamelde zogenaamd voor de wa tersnoodslachtoffers, maar het geld in eigen zak stak. Kinderbijslag gebowde vrouwelijke rentetrekker In de Staatscourant van vandaag is opgenomen een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Za ken, waarin wordt bepaald dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinder bijslag voor de kinderen, voor wie zjj kostwinster is. De heer Burger achtte het niet doeltreffend, bepaalde onderwer pen niet in de commissie te behan delen, alleen omdat daar commu nisten zitting in hebben. De heer Gortzak (C.P.N.) is het met de heer Oud eens, dat het een slechte indruk in het land maakt als een bepaalde volksgroep wordt buitengesloten. Spr. betoog de voorts, dat zijn critiek van ver leden week niet veel verschilde met die van andere Kamerleden. Wellicht is de heer Burger be vreesd. dat de communisten via de commissie kennis nemen van ge gronde klachten, bijv. over schade regeling en evacuatie. Spr. wees er op dat hij verleden week al een parlementaire enquête-commissie had voorgesteld. De communisten willen openbaar en eerlijk onder zoek, en geen onderonsjes. De communisten hebben het Regeringsbeleid critisch bekeken. Dat is ware democratie. De com munisten hebben er recht op te weten, wat buitenlandse militairen beslissen t.a.v. het geïnundeerde gebie 1; wat wordt besloten t.a v. de schadevergoeding, de evacuatie en hot dijkherstel. Spr hoopte dat de Kamer de motie zal verwerpen De motie-Burger werd angèno- men met 73 tegen 11 stemmen (tegen C.P.N. en V.V.D.). De voorzitter wees als leden der commissie aan: C. v. d. Heuvel, Schilthuis. Schmal, Burger. Ten Hagen, Mol, Lucas. Den Hartog, Vondeling, v. d. Feltz. N. v. d. Heuvel. Verkerk. Van Meel, Wel ter en Cornelissen. Vragen van de beer Nederborst Voorts heeft de heer Nederhorst (Arb.) enige vragen gesteld aan de minister van Economische Za ken over de gevolgen van het in treden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland. In het bijzonder wilde spr. iets naders weten over de resultaten van de ministers-conferentie in Luxem burg en over het handhaven van het egalisatiefonds voor steen kolen m van het systeem van mengprijzen. Zullen er. als gevolg van de ministers-conferentie, ver anderingen intreden t.a.v. de schroot voorziening in Nederland? Minister Zijlstra heeft deze vra gen op uitvoerige wijze beant woord. Voorlopig zal de instelling PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten- i de en snel genezende /^oödërtZ l*twtrt.:- eunï van de gemeenschappelijke markt geen gevolg hebben voor de econo mische en sociale verhoudingen ten onzent. Een definitieve beslis sing over kolen- en schrootprijzen is nog niet genomen. Het kolen- egalisatiefonds blijft tot 1 April a.s. gehandhaafd. De geldende prijsmaatregelen zullen tot Maart a.s. gehandhaafd blijven. Ten aanzien van ijzererts blijft de toestand zoals zij is.De Hoge Autoriteit zal voor schroot vóór 15 Maart nieuwe maximumprijzen vaststellen. Na 15 April wordt een stijging der prijzen verwacht. Ten aanzien van de ministers-conferen tie zeide de minister, dat geen be sluit op dit punt was genomen. Wat de Nederlandse voorstellen aangaat, zeide spreker, dat ge suggereerd is het vaststellen door de Hoge Autoriteit van maximum prijzen voor kolen per bekken. Een beslissing is nog niet genomen. Voorts is voorgesteld de instelling van een compensatiekas voor de gemeenschap - in verband met de import van kolen. Verder hand having van het in Nederland be slaande egalisatiesysteem. Ge vraagd is o.m. geen bijzondere maatregelen te nemen ten aan zien van ijzererts. De heer Nederhorst stelde nog enige nadere vragen, welke de minister beantwoordde. Dit bracht evenwel geen nieuwe gezichts punten. Daarna was aan de orde stem ming over artikel 1 van het wets ontwerp Wijziging L.O.-wet 1920 'Vrijdag jl. aangehouden). Het yerd met 4437 stemmen ver worpen. Vóór: P.v.d.A., V.V.D., C,P.N. en de heer Roosjen (AR). Een amendement-De Loor, be ogende de onderwijzer tijdens de beroeps-procedure in het genot zijner jaarwedde of wedde te laten (aanvulling art. 37) werd door de indiener ingetrokken, na dat de minister er zich tegen had uitgesproken. Een amendement-De Loor om in art. 52 tussen de woorden „Staten-Generaal" en „aanvaar dende" in te voegen: of van een college van Ged. Staten ener pro vincie, werd met 50 tegen 31 stemmen verworpen (vóór: P. v. d. A. en C.P.N.). Het gehele wijzigings-ontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. (De vergadering duurt voort) Prof. ir. J. Tb. 1 bijsse uit Amerika terug ,Wij zouden in 12—15 jaar klaar kunnen zijn (Van een onzer verslaggevers) Met de DO 6 „Petrus Plancius" kwam vanmorgen vroeg 23 u. la ter dan het tijdschema aangaf prof. ir. J. Th. Thijsse uit Amerika op Schiphol aan. Lang is hij daar niet geweest want eind Januari was hij pas uit Nederland vertrokken De watersnoodramp en een, in verband daarmee uitgegaan noodtelegram van minister Algera doorkruisten de plannen een langdurige serie colleges over waterbouwkunde hydraulic engineering aan de universiteit van Michigan te geven. Want nauwelijks had professor Thijsse, die voor deze tijdelijke be zetting van de gemengde Neder lands-Amerikaanse leerstoel voor lopig de directeurszetel van het Waterloopkundig Laboratorium in Delft had verlaten, op 3 Februari zijn eerste college gegeven, of het telegram van minister Algera kwam: „Terugkeer dringend ver zocht. in verband met watervloed". En zo stond professor Thijsse, een onzer allergrootste waterbouw kundigen, een man. die dus op dit moment heel dringend in eigen land nodig is. vanmorgen weer op Schiphol. Waar hjj. op een desbe treffende vraag van de verslagge vers, antwoordde zeer zeker een groot voorstander te zijn van het in studie nemen van het afsluiten van de zeegaten tussen Nieuwe Waterweg en Westerschelde. Dit plan is afkomstig van de hoofdin genieur van Rijkswaterstaat, dr. ir. J. van Veen, en nadat hij ermee voor het voetlicht was verschenen, werd het door vwseheidene beken de geleerden op dit gebied gunstig ontvangen. Prof. ir. F. P. Mesu. een landbouwkundige, directeur van de Cultuur-Technische Dienst in Utrecht, was de eerste, die aan toonde. dat het afsluiten van de zeegaten ook economische voorde len voor ons land zou brengen. „Terwijl bovendien en dat is vooral nu wel van belang de dijk rond een „Zuidelijk IJsselmeer" ook een afdoende bescherming te gen srrote watervloeden zal kun nen betekenen". Plannen met vele facetten Amerikaanse reporters hebben Rrof. Thijsse in de mond gelegd, dat lederland over 15 jaren voor over stromingen onkwetsbaar zou zijn geweest, indien de natuur ons deze tijd nog had gelalen. Hier heeft men echter enkele zinnen tot één uitspraak samengetrokken, waar door een en ander wellicht in een wat vreemd licht ls gekomen. Op de volgende manier formuleerde prof. Thijsse vanmorgen op Schip hol nogmaals zijn opvattingen: „Technisch in een afsluiting in Ieder geval mogelijk! Hoewel de moeilijkheden veel groter zullen zijn, dan destijds bij de Afsluitdijk waar men hoogstens met een diepte van elf meter te maken had, terwijl hier diepten van 40 meter voorkomen is men in staat deze te overwinnen. Zou men er echter, nadat een grondi ge voorstudie een positief resul taat zou opleveren, de middelen voor over hebben, dan is het mo gelijk om in een tijd van 12 tot 15 jaar het gehele plan uit te voeren Dit is weliswaar optimistisch be keken, maar als er niets tegen zit, kunnen wij met 2 jaar stu die en 10 jaar uitvoering ge reed komen. Fut is er in ieder geval genoeg!" Enkele van de zeer vele klach ten. die dit vraagstuk, dat al sinds Juli 1951 in studie is, de laatste maanden op last van het ministerie van Waterstaat heeft, noemde prof. Thijsse o.m. de oestercultuur, die natuurlijk ten dode is opgeschre ven als de plannen inderdaad tot uitvoering zullen komen en de kwestie van de afvoering van het water en het ys van de rivieren. Het zullen daarom juist deze fa cetten zjjn, die bij de bestudering een belangrijke rol zullen spelen. Eventueel zouden er tussenoplos singen zijn tu.ssen de twee hoofd zaken waar het hier om gaat: het zo hoog maken van de bestaande dijken, dat ze vloeden als deze kun nen keren of het afsluiten van de zeegaten. Zo zou b.v. alleen het Goereese gat kunnen worden afge sloten. Veel kon professor Thijsse hieromtrent echter nog niet mee delen. omdat deze tussenoplossin gen allemaal in het studieplan la gen opgesloten. Tenslotte kwam nog even het beleid van Waterstaat in de meest ruime zin van het woord ter sprake en hierover bleek prof. Thijsse, die op waterbouwkundig gebied een wereldreputatie bezit een zeer positief oordeel te hebben. Hij noemde Rijkswaterstaat een ernstig en ondernemend lichaam, dat altijd bezig is. de zeeweringen zo goed mogelijk te doen zijn. „In het begin van deze eeuw." aldus professor Thijsse, „waren onze zee weringen helemaal niet bestand tegen hoge watervloeden. Na de overstromingen van Zeeland in 190G en van Noord-Holland in 1916 waren onze dijken ech ter zo goed. dat zij alles konden keren, wat men had meegemaakt, sinds er betrouwbare waarnemin gen waren geweest. Een ramp als deze overtrof alle vroegere waar nemingen en kon dus ook moei lijk in de berekeningen worden opgenomen. Desondanks had men zich echter de laatste tijd reeds ten doel gesteld, de dijken paraat te maken voor stormen, zoals wij er juist een hebben meegemaakt aan de door 's-Gravenhage adopteerde gemeenten Goedereede en Stellendam zal de gemeente secretaris van s-Gravenhage, de heer W. F Wijthoff, vergezeld dooi het hoofd van de secretarie- afdeling Algemene Zaken en een tweetal ambtenaren, morgen een bezoek aan die gemeenten bren- een teneinde na te gaan wat de secretarie van Den Haag kan doen bij het herstel van de gemeente administratie va,. Goedereede en Stellendam. Enige direct nodige bureaubehoeften zullen worden medegenomen. Het ligt in de bedoeling, dat het tweetal ambtenaren reeds ter plaatse blijft om te assisteren bij het op orde brengen van het uiteraard zwaar getroffen admi nistratieve apparaat. L< Slot vis overleden In de ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden de héér Louis Stokvis, die ongeveer 45 jaar als directeur en commissaris aan de firma R. S. Stokvis en Zo nen te Rotterdam verbonden is ge weest. De thans ontslapene, die op 22 December 1871 geboren was, heeft in 1893 z'tjn intrede in de fir ma gedaan. In 1948 is hij als lid van de Raad van Commissarissen afgetreden. De crematie zal plaats hebben Zaterdag 21 Febr. a.s. in het cre matorium te Velsen na aankomst van trein 11.01 halte Driehuis- Westerveld. (Advertentie) HAAGSCHE COURANT Dinsdag 17 Februari 1953 Pagina 4 Hulp aan Goecïereecle en Stellendam TIerstel gemeente-administratie In verband met de hulpverlening in de door 's-Gravenhage ge- Grote doos 75 cf. Voor het Rampenfonds Het personeel van het Centraal- Bureau voor de Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen te 's-Gra venhage besloot 1 dag van zijn sa laris af te staan ten bate van de slachtoffers der overstroomde ge bieden. Een bedrag van ƒ500.zal aan het Nationaal Rampenfonds wor den overgemaakt. De klaverjasvereniging van. de H. T. M. heeft f 100 afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. FAILLISSEMENTEN Blijkens opgave door Van der Graaff Co's Bureaux voor den Handel N.V. is vernietigd het faillissement van J. L van Houten, alhier, na gedaan ver zet. In een bijeenkomst van de Lim burgse Culturele Kring op Donderdag avond 26 Febr ln de Marijkezaal van „Central" zal de heer R. J. Sipkens, inspecteur bij het Lager Onderwijs te Sneek een lezing houden over „Friese Cultuurproblemen". Mijft nog tol en met Zaterdag a.s. kier Een van de mooiste aanbiedingen en hulpverleningen uit het buiten land is zeker de transportcolonne welke de Deense regering in over leg met het Deense Rode Kruis aan het Nederlandse Roode Kruis ter beschikking heeft gesteld. Deze colonne telt zeventien 3H- tons Mercedes Benz-Diesel wagens met 35 chauffeurs onder leiding van een sectieleider der burgerlijke verdediging (gelijkwaardig aan de militaire kapiteinsrang) K. M. Nielsen met als assistent sectielei der J. C. Krieger. De colonne maakte deel uit van het Deense burgerlijke verdedi gingscorps. Zij vertrok op 7 Fe- buari l.L uit Haderslev in Dene marken en arriveerde op 8 Febru ari om 14 uur in Den Haag. met 40 ton goederen, kleren, bedde- goed. matrassen enz., resultaat van een inzameling in Denemarken. Nadat deze lading in Pakhuismees- teren in Rotterdam gelost was. zijn deze wagens ingezet in de trans- Diefstal Nylonkonsen voor Je recklkank Een jaar en zes maanden met af trek eiste hedenmorgen de Officier van Justitie tegen de kunsthande laar J. H. J. Hem was ten laste gelegd, dat hij in November 1952 ingebroken had in een lingeriewinkel aan de Spui straat en daar voor 1180- aan nylons en damesonderkleding had gestolen. Ook had hij volgens de tenlastelegging getracht het gesto- lene te verkopen en voor een deel had hij het inderdaad verkocht Hij ontkende de inbraak en zei de tex- tielgoederen te hebben gekocht van een relatie wiens naam hij niet wilde noemen. Een gedeelte der nylons was in beslag genomen bij de kamerver- huurster A M. H. K. Daarna stond de kamerverhuur ster terecht. Zij had van J. 55 paar nylons voor ongeveer 200.- ge kocht, met het doel deze met winst weer te verkopen. De Officier achtte heling bewe zen en vroeg 3 maanden onvoor waardelijk Uitspraak in beide za ken op 3 Maart. WIE ZAG DAT ONGELUK? Gistermiddag, om tien minuten over vier, is op de hoek van de Loosduinseweg en de Valkenbos- kade de 67-jarige wielrijdster, mevr. W. S.-B. uit de Perenstraat, doordat zij geen voorrang ver leende, in botsing gekomen met een onbekende wielrijder. De wielrijdster moest met een her senschudding in het R.K. Zieken huis aan het Westeinde worden opgenomen. De onbekende wielrijder en eventuele getuigen wordt verzocht zich voor het verschaffen van in lichtingen te vervoegen bij de Verkeerspolitie op het Alexander- plein 15. Clakje in 2e Sckuytstraat werJ opgerold Gistermiddag heeft de Haagse Politierechter 12 roulette-spelers gevonnist. Het waren dc deelne mers aan de z.g. club van Z. Deze speelgelegenheid werd 7 Februari jl„ nadat men eerst ln verschillen de andere percelen in de stad ge speeld had, in een pand aan de 2e Scliuytstraat opgerold door de politie. Het waren allereerst R. Z„ H. B„ P. B„ H. O. en mevr. J. M. H. M., die terecht stonden. De eerste vier hadden allen een min of meer lei dende functie in dit kleine speel- clubje gehad, nl. door een rol van bankhouder of croupier te vervul len, of een kamer af te staan. Als getuige werd gehoord de Haagse inspecteur van politie H. R. Z. werd veroordeeld tot 4 maanden, H. B. en P. B. ieder tot 3 maanden en H. O. en J. M. H. M. ieder tot 1 maand. Bovendien ge lastte de Officier de vernietiging van de inbeslaggenomen stukken van overtuiging en de gevangen houding van enige van deze ver dachten Hij had tegen Z. 5 maan den, tegen H B. cn P. B. 3 maan den en tegen O. en mevr. M. 1 maand gevorderd. Vervolgens ver scheen W. J. v. H„ W. H. P., mevr. H. K., W. A. B mevr. M. J. W. B.R. en mevr. E. G. E. M. Twee verdachten, nl. C. J. J. K. en A. E. S. waren niet verschenen. Deze verdachten hadden enige malen gebruik gemaakt van de speelge legenheid, welke door Z. hier en daar geboden was. Tegen W. J. v. H. werd 3 weken gevorderd, tegen mevr. H. K. f 100 boete en 2 maanden voorw.. tegen E. G. E. M. f 75 en 2 maanden voorw.. tegen W. H. P. 3 weken, tegen W. A. B. f 40 boete, tegen M. J. W. B.R. eveneens f 40 boete, tegen A. E. S. 1 100 en 2 maanden voorw. en tegen C. J. J. K. 3 maanden. De vonnissen luid den resp. 2 weken, en bevel tot gevangenhouding: f 75 en 2 maan den voorw; f 60 en 2 maanden voorw.: 2 weken en bevel tot ge vangenhouding: f 40; f 40; f 60 en 2 maanden voorw. en 2 maanden met bevel tot gevangenhouding. Loosduinen De geSvacueerden moeten zich voor alle zaken en vragen de evacuatie be treffende in den vervolgee niet wen den tot het plaatselijk comité, doch tot de gemeenteinsfanties. welke wij jL Vrijdag reeds vermeldden. Dc Gem. Evacuatiedienst aan het Burg. de Mon- chypleia ls opgeheven. portdienst van het bureau waters nood van het Nederlandse Roode Kruis. Vijf wagens zijn ter beschikking gesteld van de autoriteiten in Mid delburg. de twaalf andere kan men dagelijks tot in de nacht zien rij den op de route Schiphol en Val kenburg. intendance van het Rode Kruis op de Fluwele Burgwal al hier, en de Rijnhaven in Rotter dam. Maar ook wordt er gebruik van gemaakt als er directe zen dingen naar de noodgebieden moe ten worden gezonden. Sedert de colonne op 9 Februari 1.1. begon heeft zij 1400 ton ver- voerd.Voor zij teruggaat hoopt zij de 2000 ton bereikt te hebben. De heer Dael de directeur der Deense Burgerlijke Verdediging, was. komende uit Parijs en op weg naar Kopenhagen. enige ogen blikken op het hoofdbestuur van het N.R.K. Hij vernam daar van de directie hoe buitengewoon ge lukkig men hier was met de co lonne en welk prachtig werk zij gedaan heeft De heer Dael. die dit met voldoening hoorde, heeft toe gestemd de colonne op dezelfde voorwaarden, dw z. zonder enige kosten voor het Ned. Roode Kruis nog tot en met Zaterdag 21 Fe bruari hier te houden. Zondag maken de mannen een boottocht door de rampgebieden. Maandag 23 Februari worden de wagens nagezien en gereinigd en Dinsdag 24 Februari rijdt de co lonne terug naar Denemarken. OPLICHTLNG DOOR VALSE KWITANTIE Tegen Haagse radio-importeur IVs jaar geëist De 42-jarige Haagse radio-im porteur J. A. N. verkeerde vorig jaar in financiële moeilijkheden. Van een relatie, de veilinghouder G. M. V., poogde hy geld te lenen om zijn zaak weer op de been te helpen. V. gaf hem echter te ken nen zelf niet over het gevraagde bedrag te beschikken. Wel bracht hy door middei van een adverten tie N. in contact met iemand, die bereid bleek de radio-monteur 5000 te lenen tegen behoorlijke garantie. Toen beging N. zijn mis stap. die hem vanochtend voor de Haagse Rechtbank bracht. Hij bood de geldschieter twee door hem in huurkoop gekochte auto's als waarborg aan, maar vertelde er niet bij, dat' die wagens ïog geenszins zijn eigendom waren, omdat nog niet de helft van de koopsom was voldaan. Integen deel. met medeweten van zijn vriend V„ die voor zijn assistentie 1000 ontving, maakte liy een valse kwitantie op, groot ƒ7750, om het te doen voorkomen, alsof de beide auto's volledig waren be taald. Deze valsheid in geschrifte werd gepleegd op papier van de Haagse Auto Veiling. Op grond van dit „document" was de lening van de benodigde 5000 tot stand gekomen. Ter terechtzitting gaf N. de hem ten laste gelegde feiten toe. Het bleek, dat hij al 4 maal eerder wegens zodanige misdrijven was veroordeeld. De Officier vor derde anderhalf jaar met aftrek. De verdedigster, mej. mr. A. M. Holtrop drong aan op een gedeel telijk voorwaardelijke straf, om N. de kans te geven in zijn oude vak de fotografie weer in het rechte spoor te komen. De uit spraak is bepaald op 3 Maart. KUNST Boutens-kerJcnking in O.K.K." Joor A. van Duinkerken Ben van Evsselsteijn herdacht Martinus Nijhoff Gisteravond heeft professor dr. W. Asselberg uit Nijmegen de dichter Anton van Duinkerken) voor het Haags Letterkundig Ge nootschap „Oefening kweekt ken nis" in de grote zaal van Pulchri Studio aan het Lange Voorhout een lezing gehouden over de Haagse dichter dr. P. C. Boutens, die juist tien jaar geleden (1943) hier ter stede overleed. Aan de lezing voorafgaande her dacht de voorzitter van het Ge nootschap, Ben van Eysselsteijn, de kort geleden heengegane dich ter Martinus Nyhoff. Na zyn woorden van weemoedige herinne ring aan een begaafd letterkun dige en nobel mens, verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en namen enkele ogenblikken stilte in acht. De lezing die Anton van Duin kerken hierna over Boutens hield kan als een der hoogtepunten in „Oefenings" huidige seizoen wor den beschouwd. Op even brillante, als bezielde en meeslepende wijze gaf de talentvolle spreker een overzicht van Boutens' persoonlijk heid en oeuvre, waarbij hy zowel in de breedte als in de diepte ging. Bij Rank, Twentieth Fox en Metro Goldwyn Zowel Twentieth Century Fox en Metro Goldwyn Mayer in Ame rika, als de Rank-organisatie in Engeland zijn thans voorbereidin gen aan het treffen om binnenkort met drie-dimensionale speelfilms op de markt te komen. Fox zal te werk gaan volgens een Frans patent, de „Cinemascope", dat gebaseerd is op een rectificatie principe, dat het mogelijk maakt films in kleur op te nemen en te projecteren op een scherm, dat ongeveer 2\b maal zo groot is als de normale projectieschermen in bioscopen. Hierdoor kryfrt men een realistische diepte- en bewegings impressie, die herinnert aan het werkelijke toneel. Hiervoor zullen de bioscopen, naar men verwacht, aanvullende installaties laten aan brengen. De eerste drie-dimensio nale film, welke Fox zal vervaar digen, is „The Robe". „De Man tel", naar het bekende boek van Lloyd C. Douglas. Men is reeds met de eerste opnamen aangevan gen. Deze film zal tevens de eerste zijn in de zg. 11-kleurencombinatie. Op 1 October zal deze film over de gehele wereld uitgebracht worden. Voor deze films zijn 2 projectors nodig. Het projectiescherm moet wat hol komen te staan. Filmbezoekers in Londen en ver scheidene provinciale centra in Engeland zullen de volgende maand de speelfilms van normale lengte in drie-dimensies in de bioscopen zien, die thans speciaal voor dit doel worden uitgerust. De Rank-organisatie heeft nfedege- deeld, dat de voorbereidingen in deze bioscopen thans in volle gang rijn en zodra de werkzaamheden zijn voltooid, zullen stappen worden ondernomen om andere theaters van de Rank-organisatie GENE TIER NE Y GAAT IN ENGELAND FILMEN Gene Tiemey gaat, samen met Leo Genn, een film in Engeland maken, daartoe aangezocht door J. Arthur Rank. Zij zullen de hoofdrollen spelen in „A day's mischieff", geschreven door Lesley Storm. De film zal geregiseerd worden door Anthony Pelissier. Leo Genn gaat de rol spelen van schoolmeester, getroffen door een zeer attractief leerlingetje. Gene Tierney is '4jn vrouw, die trouw blijft, als haar man's carrière be dreigd wordt. eveneens voor de vertoning van drie-dimensionale films geschikt te maken. Zij, die deze films zien, zullen een speciale -bril moeten dragen. Er is eveneens aangekon digd dat de Metro Gold%vyn Mayer Picture Corporation haar eigen drie-dimensionale films volgende maand in haar filmtheaters in de Londense West End zal vertonen. BEGRAFENIS W. M. OUBURG Donderdagmiddag om 2.30 uur zal het stoffelijk overschot van de dezer dagen plotseling overleden hoofdcontroleur van de H.T.M., de heer W. M. Ouburg op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen met korpseer ter aarde worden be steld. Om 1.30 uur wordt van de rouwkamer van de Prinsegracht vertrokken. JUBILEUM W. J. HANSELAAR Vandaag herdenkt de heer W. J. Hanselaar, buschauffeur bij de H. T. M„ de dag, waarop hy 25 jaar geleden in dienst bij dit bedrijf trad. De jubilaris werd vanochtend door de directeur der H. T. M., ir. B. B. C. Felix, ontvangen, die hem een gratificatie en een oor-t konde overhandigde. Hy sprak op overtuigende en zeer scherp geargumenteerde wijze de „legende" tegen, dat het werk van deze dichter „onklaar" en „vaag" zou zijn. Integendeel: Boutens is niet alleen een dichter die ontroe ringen wekt door de schoonheid van zijn taal, doch allereerst door de klaarheid van zijn gedachten. Achtereenvolgens ging spreker de drie phasen na uit Boutens' werk: allereerst die van een Germaanse natuurbeleving, waarbij ieder ding lot levend wezen wordt en in het vers dus tot levende beeldspraak en waarbij dc dichter zich distan tieert in zyn inspiratie van direct aanwijsbare persoonlijke „aanlei dingen". Daarna komt. een periode van grote vereenvoudiging (De „Vergeten Liedjes" en de „Bea trijs") en van een tijdelijke verstar ring, daarna gaat de oude natuur beleving over in een meer Helleens gerichte levensbeschouwing, die zeer sterk Platonisch getint is. In deze periode zyn de aanleidingen tot inspiratie meer en meer aan wijsbaar. de taal wordt eenvoudi ger en van een schier volmaakt beheerst meesterschap. Deze zowel wijsgerig als literair voortreffelijk gefundeerde lering werd door een talrijk publiek met een ovationeel applaus beloond. Na de causerie vond in kleinere kring het traditionele. 119-jarige „servetje" r laats, gepresideerd door Ben van Eysselsteijn en waarbij Anton van Duinkerken als e aanzat. CONCERT ORCHESTRE NATIONAL Morgen speelt, zoals bekend, het „Orchestre National" uit Parijs ten bate van het Rampenfonds. Dit concert zal o.m worden bijge woond door de Franse ambassa deur. onder wiens hoge bescher ming het concert gegeven wordt, mevr. Van Ttiyll van Seroosker- ken. grootmeesteres van H. M-. de Koningin, de minister van O.. K. en W. mr. J. Cals, de vice-presi dent van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de burgemeester mr. F. M. A. Schok king. de ambassadeurs van België en Japan, en de gezanten van Luxemburg. Portugal, Spanje, Brazilië. Israël. Mexico en Peru. en door talrijke andere leden van het corps diplomatique. LAATSTE BERICHTEN A.V.R.O.-voorzitter voorlopig niet voor microfoon De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in een Radiobode schrijven. Tijdens een onderling overleg in het hoofd bestuur is hem geadviseerd dit be sluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien, dat mede delingen van zyn kant in het hui dige stadium minder prettig zou den zijn. Dit verneemt het A.N.P. van het hoofdbestuurslid prof. dr J. H. Tuntler te Groningen. Geen vordering, aldus prof. Tuntler Prof. Tuntler deelde het A.N.P. verder mee. dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommis saris voor het radiowezen zendtijd van de A.V.R.O. hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regeringscommissaris ont vangen. Doch ook al zou er van een vorderingsbevel wel sprake zyn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjunct-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Het hoofdbestuur van de A.V. R.O.. zo deelde prof. Tuntler ver der mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zyde vernemen wy nog, dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijk heid is geuit dat de heer De Clercq zyn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjon ging van het bestuur te bereiken die. naar men meende, voorts me de bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tydens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. KERKNIEUWS NED. IIERV. KERK Bedankt: Voor Voorburg (vac. J. Roodenburg) J. v. d. Velden te Rot terdam Fejjenoord. Kustlijn zou van 1500 tot 500 km worden verkort TENTOONSTELLING NEDER LANDSE WANDTAPIJTEN In het Gemeentemuseum, Stad houderslaan, zal op Donderdag 19 Februari a.s. een tentoonstelling van Nederlandse Wandtapijten worden opengesteld, die ca. 14 da gen zal duren. De tapijten zijn in opdracht van zoenen van cie mogenjKne het ministerie van O., K. en W. Haringvliet, de Grevelingen speciaal ontworpen door Neder- Oosterscheldc af te dammen, landae kunstenaars. I Het is, zoals ieder moet beamen. Naar aanleiding van de vele berichten, die dezer dagen zijn gepubliceerd over het afsluiten van de zeegaten, heeft het A.N.P. 'n onderhoud gehad met een des kundige van de Rijkswaterstaat, Deze wees er op, dat, reeds in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Rijks begroting 1953 voor het departe ment van Verkeer en Water staat, van 3 December 1952, dus ongeveer twee maanden voor de jongste ramp ons land trof. de minister van Verkeer en Water staat, de heer J. Algera, heeft medegedc ld dat dc afsluiting van het zeegat van het Haring vliet reeds in studie was ge nomen. Verder deelde de minis ter toen mee, dat de mogelijk heid van inpolderingen van ge deelten van de Waddenzee en de daarmee verband houdende af sluiting van zeegaten in dit ge bied reeds worden bestudeerd en dat hij opdracht gaf ook de sluiting van de Oosterschelde en de Grevelingen te bestuderen. Dezer dagen zal de minister een commissie benoemen tot het onder zoeken van de mogelijkheid het de zo vervolgde hij, altijd van het grootste belang een oorlog op een zo kort mogelijk front te voeren. Zo hebben ook onze waterbouw kundigen de generaals in de strijd tegen het water al sinds eeuwen onze kustlijn zoveel mo gelijk verkort en daardoor de zee zo ver mogelijk teruggedrongen. Indien we inderdaad alle gaten, behalve de waterwegen naar Rot terdam en Antwerpen zouden af sluiten, zou de kustlyn van ruim 1500 km tot ongeveer 500 km wor den -eruggebracht. De voordelen, die dit met zich mee zou brengen zijn buitengewoon- groot. In de eerste plaats zou natuur lijk de kans op een ramp, zoals die ons land op 1 Febr. jl. heeft getroffen, aanmerkelijk kleiner worden. Bovendien wordt het be drag, dat jaarlijks wordt uitge geven aan het onderhoud van de zeedijken en oeverwallen aanzien lijk lager. Een derde voordeel is. dat men door het terugdringen van het zoute water op deze wjjze ein delijk een afdoende middel zon hebben om de verzilting, die jaar- Jijks millioenen guldens schade ver oorzaakt, te bestrijden. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat er bij een eventuele sluiting der kust geen gevaar bestaat, voor overstromin gen in het binnenland. Op de vraag waarom het zo lang heeft moeten duren voordat de Regering opdracht heeft gege ven om de plannen tot afsluiting te bestuderen luidde het antwoord dat. er, naar de uitlatingen van de minister te oordelen, reeds lang studie v*n deze zaken gemaakt is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3