Luchtfoto-editie van 50 cent Rijksambtenaar nam 3 wollen hand schoenen van de hoop „waardeloos" M. Kropveld, actief strijder voor de middenstand, overleden Zo anders dan andere... Zo zacht, zo zuiver NED. VER. E.H.B.O. De Haagse afdeling bestaat 55 jaar Dat de Haagse afdeling van de Ned. Ver. E.H.B.O. grote popula riteit geniet, bleek gisteren weer eens uit de opkomst op de con tactavond ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan, welke in „De Ver eniging" werd gehouden. Er was al direct die aangename stemming enp rettige sfeer, welke op een feestavond niet mogen ont breken, dank zij het gezellige mu ziekje van het ensemble Sfeer en Rhythme o.l.v. Wim van Game ren. Fred. Bourgonje's Cabaret met de revue „Capriolen" verzorgde het programma. Medewerking hier aan verleenden o.a. The Jumping Beaters, xylophoon. de Kakatoes parodisten, de Con-Brio's, accor deon, Luc Habron met zijn muzi kale zotternijen, Joke Burger, dans. The Rodeo Gang (Wild-West programma), het Rascal Trio, mondaccordeon en Cap Klinken berg en Dick Eikerhout. sketches. Door afwezigheid van voorzitter Olivier, sprak de heer H. v. Wijk een openingswoord en heette allen, in het bijzonder de vele afgevaar digden van andere afdelingen, wel kom, als ook drs J. H. Warmelink van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. E.H.B.O., dr Van Galen Last en dr. Leene en vele anderen die van hun belangstelling ter gelegen heid van dit elfde lustrum blijk gaven. In de pa--.ze sprak drs Warmelink namens het hoofdbestuur de jubi lerende vereniging toe en wenste het actieve bestuur met zijn leden hetzelfde aantal jaren er bij, onder overhandiging van het vaste ge schenk dat elke afdeling ontvangt als zij 25 jaar bestaat. Hoewel 30 jaar te laat zal dit vaantje dan van nu af op uw bestuurstafel prijken, aldus spreker. Ook de heer Verwey van het district Zuid-Holland en de heer Pietersen van het kringbestuur complimenteerden de jubilerende afdeling. De contactcommissie, die deze avond verzorgd had. bestond uit mevr. Rietveld en de heren Fran ken en Hol. Zij hadden een goede keus gedaan met de revue „Caprio len", waarmee men' zich uitstekend geamuseerd heeft. Contactavond Middenstandspartij De afdeling Den Haag van de Middenstandsparty hield gister avond in hotel „De Hertenkamp" een contactavond voor leden en in- troducé's. De avond werd geopend door de voorzitter van de contact commissie, de heer P. Arts. De algemeen secretaris van de Mid denstandspartij, de heer L. A. van Oudheusden, hield een korte in leiding over het onlangs opgerich te partijorgaan „Contact". Voorts kwam ter tafel het al of niet deel nemen aan de a.s. Gemeenteraads verkiezingen. Een definitieve be slissing hieromtrent is echter nog niet gevallen. Enkele leden dron gen er op aan dat het bestuur zou toezien dat de middenstanders in de rampgebieden niet te kort zou den worden gedaan bij de schade regeling. De rest van de avond werd doorgebracht met spelen, waarvoor mooie prijzen beschik baar waren gesteld. Prof. Dr. H. Milo is wegens ziekte verhinderd zijn aangekondigde voor dracht op 24 Febr. voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" te houden Op de zelfde datum zal thans een filmavond worden gegeven in Pulchri Studio. Onze speciale van de rampgebieden ZO GROOT IS DE BELANGSTELLING voor de SPECIALE EDITIE VAN DE HAAGSCHE COURANT met GROTE LUCHT FOTO'S van de RAMPGEBIEDEN, dat in korte tijd de eerste en de tweede druk uitverkocht waren. Een 3e druk ligt reeds gereed, zodat wij doorgaan met de verkoop van deze speciale uitgave op gesatineerd papier, die niet onder 't gewone abonnement begrepen is en die slechts het geringe bedrag kost De netto-baten komen ten goede aan het NATIONAAL RAMPENFONDS Met het kopen van deze mooie uitgave met 16 pagina's vol foto's steunt U dus de hulpverlening aan de getroffenen en bovendien is zij voor Uzelf een herinnering aan het grote leed, dat ons volk trof op 1 Februari 1953. Stuur deze uitgave naar Uw geëmigreerde familieleden en kennissen in het buitenland. Zij zullen er zeker grote inte~ resse voor hebben. Geeft U ons bij bestelling de buiten landse adressen op en wij verzenden deze uitgave stevig verpakt. Extra-kosten 6 cent Ons FOTONUMMER is verkrijgbaar: Aan onze hoofdbureaux ia de Wagenstraat en aan onze bijkantoren. Het kan ook bij de bezorgers worden besteld. Bovendien is het verkrijgbaar bij alle kiosken van de Haagse Kiosk Onderneming. Uit Let daflboeb van een Udayenaar Weekeind in het Dorp (I) Onze bus schuift óns dorp bin nen. Vooral: onze en niet: de bus. En niet „H e t" dorp, maar: óns dorp. Want we zijn de foren sen, die aan het eind van iedere weekeind naar ons dorp terug keren. Ik ben vandaag ook zo een forens omdat ik me met de foren- mee naar het dorp heb laten nemen, een hele Zaterdag en een hele Zondag. Onze bus staat altijd op tijd klaar op de Vrijdag-namiddagen en we kennen onze chauffeur en we kennen elkaar. We zijn als één grote familie en we weten alles van elkaar. Maandag zullen we in de vroege ochtend weer zo bij el kaar zijn om terug te kéren tot de stad, die ik dan nu ben ontvlucht. Onze bus ankert op de markt. Dat magische vierkant van het dorp. Het vierkant met de pomp ter zijde. Die pomp is het dorps- - monument en het is als monument belangrijker dan welk monument in welke stad ook, want die pomp is het symbool van ons dorp. Zij is niet eens meer in gebruik. Maar ze is er niet minder om. Zij staat er, en dat is voldoende om er mo numentaal: te zijn. Vierkant, op het logge af, definitief. De pomp is het begin en het eind van ons dorp. Het brei-patroon van de sfeer en van de rust. En in het midden van dat dorpse vierkant, dat markt heet, staat dat brede huis ik zeg niet: gebouw, ik zeg gewoon maar: huis dat brede huis met zijn zes hoge vensterramen en de hoge statige deur in het midden. Dat is het Stadhuis. Het kan niet anders zijn dan: het Stadhuis. De rust van zijn volmaakte evenwich tigheid, zonder enig tierelantijn en zonder enig effect. Alleen de brede stoep en de brede deur en de sta tigheid van de, in de gevel ge plaatste, zes hoge vensters. Het huis had zo op een van de Amster damse grachten kunnen staan. Het is de architectuur van de juiste verhoudingen. Alle kleine gevel tjes hebben er iets van, op deze markt, die de kom van het dorp zijn wil en het ook is. De kerk heeft geen toren en is er toch: de kerk. Om zijn verhevenheid van de Eeuwige Eenvoud. Stoer en on wankelbaar. Gedragen door een gedachte in hoogte, breedte en diepte uitgedrukt. Onze bus heeft er zijn vaste plaats, zoals in dit dorp alles nog zijn vaste plaats als vanouds heeft. Die bus is vroeger een paarden- omnibusje geweest en het heeft er niets aan veranderd nu het een mooie lange autobus geworden is. Waarom zouden de dingen moeten veranderen? Omdat ons dorp geen expansiezucht heeft en in zijn be slotenheid de weldadigheid bezit, die wij er, na een week in de romp-slomp-stad waar alles altijd overhoop ligt, zoeken en terugvin den, daarom veranderen er de din gen niet. Daar staan een paar da mes aan de halte, haar man op te wachten, welkom te heten en er staan kinderen naar hun Vader uit te zien die ze direct aan de hand heeft en daar staat mijn gastvrouw die mij meeneemt naar haar huis. Dat huis in dat dorp... DIPLOMA VOOR VEILIG RIJDEN. In de Van Gend en Loos cantine alhier, werd hedenmorgen aan 8 chauffeurs dezer onderneming het diploma drie jaar Veilig Rij den van het Verbond voor Veilig Verkeer uitgereikt. De plaatselijke directeur van Van Gend en Loos, de heer A. v. d. Sigtenhorst, overhandigde met een toepasselijk woord de diploma's met de bijbehorende onderschei dingstekens. De namen van deze „Ridders van de weg" zijn: F. Brandse, H. J. Ebbers, P. A. de Heer, H. Smeets, H. Sonneveld, J. Weele, A. Wel, en T. van de Zwan. NEDERLANDSE AMATEURGIDSENBOND Het bestuur van de Nederlandse Amateurgidsenbond B.B.T.B.B.A. ■heeft zich tot zijn leden gericht met het verzoek er voor te zorgen dat alle buitenlandse relaties van de leden een exemplaar krijgen van ihet boek „De Ramp", wrorvar zo als bekend, de prijs volledig ten goede komt van het Nationaal Rampenfonds. Gistermiddag is de 40-Jarige schilder C. M. uit de Surinames*raat bij het bevestigen van een bord aan een per ceel op dc Stille Veerkade ten val ge komen. De man is met een gebroken been naar het ziekenhuis Bronovo ver voerd. Tijdens het goederen sorteren op Houtrust HAAGSCHE COURANT Dinsdag 17 Februari 1953 Pagina 3 Advertentie Hij bad zelf een groot pak kleren geschonken Van een onzer verslaggevers) Voor de Haagse Politierechter verscheen gisteravond de 36-jarige Rijksambtenaar K. B., hoofdcom mies ten departement van O. K. en W. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari jl. in de Houtrust- hallen, als sorteerder, drie wollen handschoenen had weggenomen, die aan het Rode Kruis waren ge schonken voor de slachtoffers van de watersnood. Andere sorteerders, eveneens ambtenaren van genoemd departement, hadden dat gezien en hem aangebracht bij de politie. Op het ogenblik nadat htf vrijwillig een gehele nacht gesor teerd had dat de politie hem fouilleerde, werden inderdaad 3 wollen handschoenen in de bin nenzak van zijn overjas aangetrof fen. Aan de politierechter ver klaarde verdachte, dat de hand schoenen afkomstig waren van de hoop „waardeloos" in de bewuste hal, waar hij aan het werk was geweest. Tussen de hoop „waar deloos" had hü een pakje gevon den en dit geopend. Hierin zaten 2 wollen handschoenen en hij zei tegen collega's, eveneens sorteer ders: „Ik kan niet begrijpen, dat deze handschoenen waardeloos zijn". Lange tijd heeft verdachte daarop met de handschoenen rond gelopen, om te zien of hij ze ergens toch nog kwijt kon. Toen dat niet lukte, had hü deze handschoenen en nog een andere oude wollen handschoen bij zich gestoken, me nende dat h\j ze zelf, nadat ze ge maakt waren, wel kon gebruiken. Hij verklaarde aan de Politierech ter, dat hij tenslotte zijn eigen leren wanten, in de plaats van de Wollen handschoenen, op de sor- teertafel had gelegd, menende dat deze ruil, waar de slachtoffers zeker beter van werden, wel ge oorloofd was. „Ik dacht niet", zo zei hij, „dat dit verkeerd was". Wat de derde, losse handschoen betreft, zo zei hij, dat alle losse handschoenen op de hoop „waar deloos" werden gegooid. Als eerste getuige verscheen de 24-jarige ambtenaar van O. K. en W„ J. M.. Deze getuige beweerde, dat verd. niets had uitgevoerd, waar ver dachte, verontwaardigd, tegen op kwam, aanvoerende, dat hij, toen niemand hem een taak had gege ven, zelf naar de hoop waardeloos was gegaan, om deze nog eens na te sorteren, om te zien, of er nog wat goeds bij was. „Ik heb de ge hele nacht hard gewerkt, tot de andere ochtend 7 uur toe". Een andere getuige, de ambtenaar M. J. A., herinnerde zich. dat hij op een tafeltje een paar leren wanten had zien liggen. Maar of verd. deze wanten neergelegd had opdat ze ook bij de schenkingen zouden ko men, kon hij zich niet herinneren. De verdediger van verd., mr J. M. J. W. Maussen, had vier getui gen a decharge gedagvaard. Aller eerst kwam een schoolmeisje van 10 jaar vertellen, hoe zij b;j verd. thuis een groot pak kleren had mogen halen, bestemd voor de slachtoffers. Een pak dat zó zwaar was, dat ze het met zijn tweeën hadden moeten dragen. Een an dere getuige a decharge, de onder wijzer van het meisje, kwam be vestigen, dat het pak met kleren op de school terecht was gekomen, alwaar een depot voor ingezamelde goederen was. De vrouw van verd. zeide, dat zij één van de drie hand schoenen had moeten herstellen, omdat deze kapot was. De Officier van Justitie, mr Ma- ris, meende dat de formele kant van de gehele affaire wel duidelijk was. Hij bestempelde verd. als een slecht voorbeeld voor het ambte narenkorps. „Wat hij pleegde, was een kruimeldiefstal, maar deze moet gezien worden in het kader van de watersnood". Mr Maris vorderde een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Als speciale voorwaarde stel de spr., dat verd. binnen 3 maan den een som van 250 moest geschonken hebben aan het Natio naal Rampenfonds, bovendien vor derde hü teruggave van de handschoenen aan het Rode Kruis. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënt een idealist was, en zeker geen materialist, die met vooropgezet doel was gaan sor teren om zich te verrijken. „Het is alles een ongelukkige samenloop van omstandigheden geweest", zo zei hij. Op het departement is mijn cliënt een zeer gezien ambtenaar. Ten bewijze hiervan legde hij een schrijven over van de secretaris generaal van O. K. en W., waarin tot uiting kwam, dat men met be langstelling de afloop van de zaak afwachtte. Spr. vroeg om ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrijspraak. Het vonnis van de Politierech ter luidde: een maand voorwaar delijk en bovendien 100 voor het Rampenfonds, welk bedrag binnen 3 maanden overgemaakt zal moe ten zijn. Trebbingslijsten Staats loterij Ter voorkoming van misver stand delen wij mede, dat de Staatsloterij in haar trekkings lijsten in de dagbladen de nieten niet publiceert. 't Boekenplankje ff Vandaag hébben Gedepu- |S teerde Staten van Groningen s| i« de beroemde Statenzaal de Culturele Prijs van Gronin- I! gen uitgereikt aan de dichter si en criticus A. MAR JA voor H zijn gehele oeuvre, met in- s; achtneming van zijn laatst- SS verschenen gedichtenbundel CONFIDENTIEEL SS De dichter Mar ja heet in II het ondichterlijke leven A. Th. sl Mooij en bekleedt in onze stad SS de functie van directeur van SS een consultatiebureau voor al- H coholisme. Hij werd in 1917 if als zoon van een predikant te SS Oude Leye in Friesland ge il boren. Hij was aanvankelijk student in de letteren, maar II het grillige lot deed hem jour- li nalist worden en later sociaal SS ambtenaar bij het gevange- niswezen. Hij schreef behalve si de hierboven genoemde bun- II del, die verschenen is bij de si N.V. De Arbeiderspers te Am- SS sterdam (1952) een groot aan- SS tal dichtbundels, literaire be ll schouwingen en een roman „Snippers op de Rivier". Mar ja is een modem dich- ss ter, hetgeen wil zeggen, dat SS hij de vorm van het gedicht H kiest, omdat hij er de actuele §f problemen zo kort en krach- SS tig in kan uitspreken. Hij SS is nauwelijks dichterlijk, of- 11 schoon hij de kunst van het SS fraaie gedicht te schrijven, SS tvel degelijk verstaat, maar ij vindt in deze benarde we ll réld het verzen schrijven bij- li na een luxe. Oppervlakkig beschouwd, maakt hij in zijn II werk de indruk, van een cyni- SS cus te zijn, maar wie goed SS kan lezen ontdekt steeds weer, H dat hij verbeten naar nieuwe H waarden zoekt. Zijn werk is H bijtend, ironisch en tevens •S diep ernstig, zo ernstig, dat SS ook zijn tegenstanders de gro- SS te waarde van zijn werk niet spoedig of lichtvaardig zullen ontkennen. In een korte bespreking is het bijna niet doenlijk om de SS harde, eerlijke en toch zo SS menselijke poëzie van Mar ja 11 te benaderen, laat staan te ontleden, doch het zal zéker si de moeite lonen om kennis te §S nemen van de kleine bundel SS „confidenties", die, juist om- S§ dat het prijsgegeven gehei- H men zijn, een diepe kijk ge- ven op de innerlijke wereld II van de moderne dichter, die H geen bizarre woorden nodig heeft om te spreken vaat mens S: tot mens. Rico Bulthuis. Oud-directeur Midden- standsbanlc en oud-vice- voorzitter K.v.K. Met de dood van de heer M. Kropveld, die gisteren op 76-jarige leeftijd te Rijswijk is overleden, is een bres geslagen in de voorste gelederen van de middenstand. Want zijn gehele leven is de thans 1 overledene een actief strijder voor j de belangen van deze groep ge- weest en tot aan zijn dood toe j heeft hij zeer vele functies in mid- denstandsorganisaties vervuld. In Den Haag verkreeg de heer Krop veld vooral bekendheid als direc teur van de Nederlandse Midden- standsbank N.V., kantoor 's Gra- venhage en als vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier. Mauri ts Kropveld werd 28 Mei 1876 in Coevorden geboren. Toen hij twaalf jaar oud was kwam hij bij zijn vader in de pettenfabriek, die later, onder zijn beheer hij leidde de zaak van 1900 tot 1916 uitgroeide tot een bloeiende zaak met zeventig arbeiders. Al spoedig bleek de jonge fabrikant een zeer sterke sociale interesse te bezitten en in 1909 werd hij raadslid van Coevorden. Als zodanig leerde hü verschillende grote figuren uit die tüd kennen en het contact met hen was er de oorzaak van, dat hü in 1916 naar Den Haag vertrok om er op te treden als controleur van de Regeringscommissie inzake mid- denstandscrediet. Van 1918 tot 1921 was hü Rüksadviseur voor de Mid denstand, waarna hü in dienst trad bü de Nederlandse Middenstands- bank, eerst als beheerder, daarna als directeur van het kantoor 's Gravenhage. Deze laatste functie vervulde hü tot 1946. Bij de reorga nisatie van de Kamer van Koop handel in 1922 trad hü toe als lid en reeds op de eerste vergadering werd hy gekozen tot voorzitter van de toenmalige afdeling Klelnbe- drüf. Dit betekenende tevens, dat hy vice-voorzitter van de K. van K. was. Tot December 1951 is hy lid van de Kamer gebleven. Gedu rende die t\jd maakte hy deel uit van verscheidene belangrüke com missies van de Kamer van Koop handel. Behalve in deze functies was hü echter op vele gebieden, waar de belangen van de midden stand konden worden gediend, een actief werker. Zo vervulde hü o.m. bestuursfuncties by het Econo misch Instituut voor de Midden stand, bü het Instituut voor Mid denstandsontwikkeling terwyl hy In Dordrecht is Oostenrijks Rode Kruis-personeel ingezet om te hel pen bij het onderbrengen van evacué's. Hier wordt een zieke uit Zierikzee weggebracht. secretaris-penningmeester was van het „Meuwsen"-fonds. De heer Kropveld had ook een groot aandeel in de samenstelling van het Handboek voor de Midden stand. Een groot deel van zün ac tiviteit richtte hü op de midden- standsjeugd en ontelbaar waren de spreekbeurten, die hü voor de A. M. J. O., de Algemene Midden stands Jongeren Organisatie ver vulde. Omstreeks 1930 nam hü het initiatief tot de oprichting van een School tot Opleiding van Winkel personeel en van de oprichting van deze school af tot aan zün dood was hü voorzitter van het schoolbestuur De overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Begrafenis Donderdag a-s. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. te drie uur op de Algemene Begraafplaats (Kleiweg) te Rüswyk. J. J. de Niet overleden Oud-Raadslid Te Loosduinen is 84 jaar oud overleden de heer J. J. de Niet, oud-reder te Scheveningen, pres.- commissaris van de N.V. Sleephel- ling Mij. „Scheveningen" en be kend figuur in de Ned. Herv. kerk en C.H. Unie te Scheveningen. De overledene heeft als raadslid de C.H.U. vertegenwoordigd. Ook was hij regent van het Herv. Rust- en Weeshuis aan de Duinstraat en oud-kerkvoogd en diaken. De heer de Niet was ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de Algemene Begraafplaats zal de overledene Donderdagmiddag half drie ter ruste worden gelegd. Ruim f 13.000 voor Rampenfonds Van verhoop schilderijen en loten in Pulchri De speciale verkooptentoonstel ling in Pulchri Studio ten bate van het Nationaal Rampenfonds, georganiseerd door de Haagse Kunstkring, Verve en het Schil derkundig Genootschap Pulchri Studio heeft in totaal (schilderyen- verkoop en verkoop van loten) ruim f 13.000 opgebracht. Vanoch tend had de trekking van de prij zen plaats, 135 in totaal. Er waren ruim 4500 loten verkocht. EERVOL ONTSLAG MR. P. R. BLOK Officier van Justitie by de Rechtbank By K.B. is aan mr. P. R. Blok op zy'n verzoek met ingang van 1 Juli 1953 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van Justitie bü de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige door hem in rechterhjke betrekkingen bewezen diensten. Metselaar viel van zes meter Hoge steiger De 47-jarige metselaar F. D. uit Delft is gisteren tijdens werkzaam heden aan een bouwwerk in de De Constant Rebecquestraat van een zes meter hoge steiger geval len. De man liep inwendige kneu zingen op en is naar het zieken huis aan het Westeinde overge bracht Inbraak m Prins Manrits- scHooI De Nederl. Hervormde Prins Mauritsschool aan de Resedastraat heeft kortgeleden nachtelijk be zoek gehad. Het bleek, dat een ra diotoestel. een 10 watts-gramo- foonversterker en een projectie apparaat waren verdwenen. Men heeft zich toegang tot de school kunnen verschaffen door een ruit aan de voorzijde te vernielen en daarna het raam te openen. Jeugdverkeersbrig'ade van de Jacob Catsscbool De hoofdinspecteur van Politie, mr. J. F. E. Hopman, heeft he denmiddag in de Jacob Catsschool aan de De Vliegerstraat 36 kinde ren van de nieuwe jeugdverkeers- brigade geïnstalleerd. De kinderen zullen dienst doen op de hoek van de Ruysdaelstraat en het Hobbe- maplein en in de Ruysdaelstraat zelf. SCHOLIER VIEL DOOR RUIT De 13-jarige scholier K. v. d. H. uit de Pasteurstraat is gister middag tü'dens het spelen door een ruit gevallen van een school aan de Prinsegracht. De jongen kreeg een slagaderlüke bloeding, maar is niet in een ziekenhuis opgenomen. cent

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2