VAL DA Geld, goederen, materiaal Geen arbeid voor 14-jarige meisjes Advies S.E.R. FLAMINGO EILAND Elfde lijst si achtoffers watersnood WAAROP STEMT U AF? PANDA EN DE MEESTER-DOKTER (Advertentie) TEGEN HOE ST PASTILLES Alle rijshout en stro voor dijkherstel Het in ons land aanwezige rijs hout moet vanzelfsprekend be schikbaar worden gehouden voor de herstelwerkzaamheden aan de waterkeringen. Teneinde te voor komen. dat dit materiaal voor minder belangrijke doeleinden wordt gebruikt heeft het Bedrijf schap voor griend en riet in vol ledige overeenstemming met telers en handelaren bij algemene be kendmaking in het Voedselvoorzie ningsblad van 14 Februari, een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting op gelegd deze ter beschikking te houden voor het bedrijfschap voor levering aan de dienst van de Rijkswaterstaat. Tevens zijn maxi mumprijzen vastgesteld. De dienst van de Rijkswaterstaat zal verder grote hoeveelheden stro, hoofdza kelijk rogge- en tarwebossenstro, nodig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In ver band hiermede heeft het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproduc ten de nog in omloop zijnde uit- voermachtigingen voor stro ongel dig verklaard. Evenals haar grootmoeder, wijlen Koningin Emma, in 1901 deed, heeft H.M Koningin Juliana zich thans be reid verklaard hei beschermvroiiw- schap te aanvaarden van het Leidse Diaconessenhuis. Hulp uit binnen- en buitenland blijft toestromen Nog steeds blijft de stroom van geld, goederen en materiaal uit binnen- en buitenland toestromen ten bate van de ge troffen gebieden in Nederland. Ontroerend blijven steeds ook weer de geringste gaven van mensen die nauwelijks van Ne derland gehoord hebben en fantastisch is wat groepen van anderen tezamen weten te bereiken. Van Midwolda Djakarta lot Zoals de 6500 losse arbeiders in Rotterdam, die samen 21000 gul den bijeen brachten. De Scheep vaartvereniging Zuid. waarbij de arbeiders zijn ingeschreven, ver dubbelde dit bedrag. Nijmegen schreef meer dan 4 lé ton over op het Rampen fonds en Arnhem nadert het mil- lioen. De gemeente Midwolda gaf 60.500 gulden (13 gulden per in woner), Goudriuan 8545 gulden (ruim 3 gulden per inwoner). O)) de Nederlandse Antillen werden reeds 2 li millioen Neder landse guldens bijeengebracht, dat is 1414 gulden per hoofd. Suri name schonk 300.000 gulden, waarbij het bedrag komt van de Surinaamse Staten a 100.000 gul den. Het Centraal Comité te Dja karta heeft reeds 1,7 millioen roe- piah bijeen, alsmede 103.500 gld. liuilenland In Amerika werken diverse „relief committees" aan het in zamelen van geld en goederen. De „Netherlands Flood Relief" zamelt, en de „Greater Boston Relief Committee" zamelt en zelfs het Boston Symphony Orchestra In een advies aan de regering over het voorontwerp van een wijziging van de „Arbeidswet 1919" heeft de Sociaal Economische Raad zich met eenstemmigheid uitge sproken voor een verbod van ar beid voor 14-jarige meisjes. De Raad is van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder deze arbeid veelal wordt verricht, van storende invloed dreigt te zijn op de natuurlijke ontwikkeling van een 14-jarig meisje. Een arbeïdsverbod voor die meis jes zal in sommige takken van de Nederlandse industrie echter tot moeilijkheden aanleiding geven. De S. E. R. is daarom van oor deel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een verantwoorde toepassing van uitzonderingsmoge lijkheden. De Raad meent verder, dat het arbeidsverbod eerst volledig tot zijn recht zal komen, indien de ouders voldoende verantwoorde lijkheidsgevoel zullen blijken te bezitten om de meisjes gebruik te doen maken van de bestaande mo gelijkheden om algemeen vormend of vakonderwijs te ontvangen. De S. E. R. dringt verder aan op spoedige vervulling van de toezeg ging van de minister van O., K. en W. om zoveel mogelijk te bevorde ren dat; de leerplichtige meisjes, die geen bedrijfsarbeid mogen ver richten, voor haar toekomstige le venstaak worden voorbereid. Daar- Geëvacueerde ziekenfonds- leden worden gratis geholpen Alle geëvacueerden, die zich bij een algemeen ziekenfonds aan melden, worden door de fondsen afzonderlijk geregistreerd als per sonen, die zonder beperkende be palingen en zonder bijbetalingen recht hebben op geneeskundige verzorging. De registratie van deze personen gaat niet gepaard met een inschrijving op naam van de medewerkers (huisarts, apotheker, tandarts). De fondsen, werkzaam in de getroffen gebieden, gaan niet over tot afschrijving van verzeker de geëvacueerden, De Kon. Ned. Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst zal haar leden adviseren, een tarief te declareren op basis van 50 pet. van de tarieven, vermeld in de rege ling hulp buiten de woonplaats. naast wordt de vraag gesteld of een verhoging van de leerplichtige leeftijd nieL beter aan het. beoogde doe] zou hebben beantwoord. De Raad merkt op dat de huis houdelijke arbeid geheel onbe schermd is en dat aan de arbeid van 14-jarige meisjes in de land bouw eveneens bezwaren verbon den zijn. Bjj een eventuele regeling van de arbeid in de landbouw dient, volgens de S. E. R. het thans uit gebrachte advies mede te worden overwogen. Rilland zou graag militairen houden Ir. W. Kakebeeke, directeur van de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders" te Rilland, die thans officieus optreedt als waar nemend burgemeester van de ge meente Rilland-Bath, heeft mede gedeeld, dat het herstel van de beschadigde en doorgebroken dij ken alleen met hulp van militairen kan geschieden. De militairen, die thans nog in Rilland-Bath zijn geconcentreerd, hebben met grote geestdrift ge werkt. Indien er op welke wijze dan ook, een stagnatie in de her stelwerken komt, zal er een grooi verlies van grond en materiaal optreden, aldus ir. Kakebeeke. Gips uit Frankrijk Voor Je onlzifting Nederland zal uit Frankrijk een grote hoeveelheid gips betrekken voor de ontzilting van de door het zeewater overstroomde cultuur gronden. Naar eerste beramingen zal de benodigde hoeveelheid 200.000 tot 500.000 ton bedragen. De eerste scheepsladingen zijn reeds onderweg en worden begin Maart in ons land verwacht. Waterstaat roept ingenieur terug Op verzoek van de Nederlandse Waterstaats-autoriteiten is ir. J. H. Verhey, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, die was ge detacheerd bij de Centrale Rijn vaartcommissie te Straatsburg, teruggekeerd naar Nederland om te helpen bij het herstel van de dijken. FEUILLETON 80 O.maar ik kan hier niet weg vóór mevrouw Burdens verjaar dag! Opeens herinnerde ze zich alles. Het was géén nachtmerrie, maar het was werkelijkheid. Ze had hier op dit wonderlijke eiland een baantje by Olivia. Olivia, die be zeten was van haar geld. Er waren de Burdens, die allemaal op dat geld zaten te wachtenEr was Flsk, een aardige, goede Fisk en Jake, zjjn honrl. Er was Carlos met zijn wonderlijke aantrekkings kracht, zijn ervaring in de liefde en poëtische gezegdesEven huiverde ze. Je mag éérder weg, en je zult eerder weggaan, zei Mark vastbe raden. Ik heb alles met de oude dame besproken. Dit geval doet de maat overlopen.. Het was visvergiftiglng je moet voorzichtig zijn met het eten van bepaalde soorten vis in het regenseizoen, fluisterde Toni verward. Ze voelde zich dodelijk vermoeid. Er waren spinnen in m\jn schoen en slangen in m\jn bedMaar het is allemaal toe val, Mark Mark luisterde naar haar ver warde woorden. Hjj zag er moe en ernstig uit. Hij had in de afgelopen nacht gevochten voor Toni's leven en hij wilde thans geen enkel ri sico meer nemen. De oude me vrouw Burden was vol begrip ge weest. Ze had hem zelf geholpen samen met Fisk, en niet gewild, dat Rita en Molly geroe_pen werden. Je hebt niets aan die twee, Mark. had ze gezegd. Laten we het met z'n drieën proberen te redden. Ze had hem „Mark" genoemd e« het had nauwelijks indruk op door DOROTHY OUENTtN vertaald uit het Engels hem gemaakt. De oude vrouw en de jongen hadden hem echter prachtig geassisteerd. Toni was bezig in een coma weg te zinken, toen hij arriveerde. Ze hadden hun handen vol werk gehad om het vergif uit Toni's lichaam te ver wijderen. Daarna had Mark de oude vrouw naar bed gebracht en haar een slaapmiddel gegeven. Maar er waren voordien enige vra gen te beantwoorden geweest. Tom had geijld over Carlos en de neger en Mark moest een uitleg geven. Zo'n dwaas kind, zei Olivia, toen ze een en ander gehoord had. Ik had nooit gedacht, dat ze zich door Carlos zou laten inpalmen. Als hij niet zo'n prima kracht was, had ik hem al jaren geleden ontslagen. Je kunt nooit op die zuiderlingen aan. In drift zijn ze tot ólles in staat. Ik zal hem vanmorgen on- middellijk ontslaan. Dat is niet nodig, grootma ma, had Fisk opgemerkt. Hij leek opeens ouder geworden. Zyn ge zicht was ernstig. Hy is er van door met Juanita. Ze zijn er tussen uit getrokken, toen ik Mark op belde. Een van de huisjongens heeft 't me verteld. OOlivia moest dit even verwerken. WaarschUnljjk heb ben ze de helft van myn juwelen meegenomen, zei ze grimmig. Wanneer vertrekt er een boot? Fisk glimlachte mat. De „Riptide" is een uur geleden ver trokken. De kapitein was een vriend van Carlos, zodat ik ver moed, dat het weinig zin heeft er werk van te maken Olivia haalde haar schouders op. Het is niet erg bel angry k, m'n jongen. Ze zullen hoe dan ook wel gepalet worden. Carlos moet zijn hoofd verloren hebben, toen hy hoorde, dat Toni by de gewonde zamelde kleren van haar leden in. De „Westerdam" van de Hol- land-Amerika Lyn, die geschenk goederen van de Amerikaanse bevolking voor de slachtoffers van de watersnood aan boord heeft, o.m. een ambulance-auto, is giste ren te Rotterdam aangekomen. Verder kwamen uit Spanje tien ton ryst en 100,000 pesetas, 10 wagonladingen sinaaasappels, een wagon levensmiddelen, vier ton kleren uit Barcelona en nog steeds houdt men inzamelingen. Uit Zwitserland werd het eerste transport brandstollen ter waarde van 33.000 francs verzonden. Straatsburg en Wenen, San Francisco en Gothenburg schaar den zich in de rü van de steden, die inzamelingen hielden, waarby door de gemeenten extra bedra gen werden toegevoegd. Theaters geven voorstellingen ten bate van Nederland, schilders staan schil- de/yen af ter verkoop en waren huizen geven op een bepaalde dag 50 pCt. van de verkoop aan het Rampenfonds. Het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse Radio- omroep brachten 7.900.000 kronen byeen, De bydragen in Rome over schreden de 5'/j duizend gulden, terwijl de Olivetti-schryfmachine- fabrieken 7.000.000 lire schonken. Het Duitse weekblad „Revue" heeft 400 ton kleding byeengeza- meld alsmede 35.000 D.M. De „Deutsche Kohlenwerkbauleitung" maakte 50.000 D.M. over. Een vertegenwoordiger van Rrlts- Golumbia zal 250 kisten met blik ken zalm verzenden. Franse schryvers verkochten op een speciale boekenmarkt hun eigen werken ten bate van Neder land. Het personeel van de Raad van Europa te Straatsburg bracht 140.000 Franse francs bijeen. Do diamantmynmaatsohappij in Zuid-Afrika schonk 15.000 gulden aan Nederland. De hulpverlening in Zuid-Afrika is zo groot, dat de voorzitter van het centrale comité aldaar, gouverneur-generaal dr. E, G Jansen, sub-comitê's in de provincies heeft moeten instellen, daar men het werk niet meer al leen af kan. De Australische staat Victoria heeft 42.500 gulden beschikbaar gesteld voor Nederland en Enge land. Een geldinzameling in Mel bourne bracht 100.000 gulden op. Coördinatie van I>estuur over Srltouwen-Duiveland? Namens het ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn vandaag in Zierikzee aangekomen mr. dr. Mes, lid van Ged Staten en mr. Telle- gen. oud-griffier van de Provin ciale Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de provinciale griffie Het doel van hun komst is dc coördinatie van het bestuur over Schouwen en Duiveland. (Advertentie) HAAGSCHE COURANT Dinsdag 17 Februari 1953 Pagina 2 Dagorder Chef Generale Staf: Kon. Landmacht Plaats 16a Dagelijks thé-dnnsant vanaf 4.30 met VOLLEDIG CABA UETPROGRAM MA Thé-complet 1, Brand in stomerij Te Hilversum In de afgelopen nacht heeft een felle, uitslaande brand gewoed in een stomery en ververy te Hilver sum. De bovenverdieping van een groot bUgebouw, waarin een grote partij geverfde wol voor Zweden to drogen hing, brandde uit. De brandweer, die met een gi'oot aan tal slangen het vuur bestreed, wist de brand tot de bovenste verdie ping te beperken. Over de oor zaak tast men nog in het duister. De schade, ruim veertigduizend gulden, wordt door de verzekering gedekt. CAO voor koopvaardij- personeel De Zondag op zee Sinds 1 Februari jl. Is in de C.A.O. voor zeevarenden een wüzlging op genomen en in werking getreden, betreffende de Zondag. Gold voor heen de regeling, dat aan de zee man voor iedere maand op zee doorgebracht, twee vrije dagen werden vergoed, thans is bepaald, dat voor de Zondag op zee doorge bracht een vrye dag aan de wal zal worden toegekend. ïslamietisch Rampenfonds Voor Indonesië en Iran Er is opgericht het „ïslamietisch Rampenfonds in Nederland" door de Raad van moslems in Nederland en de samenwerkende verenigin gen. Het erevoorzittersehap van het comité is aanvaard door mr. Susanto Tirtoprodjo, vertegen woordiger van Indonesië en de heer A. Massoud-Ansari, gezant van Iran. Giften voor het fonds kunnen worden gestort op giro no. 256410 ten name van de „Perkumpulan Islam" onder vermelding van „ïsla mietisch Rampenfonds". Deze gif ten zullen worden gebruikt voor de aankoop van medicamenten ter verzending naar de getroffen ge bieden in Indonesië en Iran. In Korea gesneuveld De Regering maakt be kend dat tot haar leedwezen op 14 Februari jl. in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo, legernummer 28.08.31.457, ongehuwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het gar deregiment fuseliers Prinses Irene. r»-. NIEUWE TONGE Geborgen in de gemeente Nieuwe Tonge Vreeswyk, JacomUntje, geb.: 1-7-35, laatste adres: Battenoord- sedyk, laatst Dordrecht; Van Es, Maria, geb.: 22-2-97. echtgenote van A. Knops, laatste adres: Gen. Snydersstraat 21; Van den Ouden, Cornells, geb.: 25-8-51, laatste adres: Battenoord 15; Both, Lena, Maria, geb.: 4-11-20, echtgenote van L. v. d. Ouden, laatste adres: Battenoord 15: Vreeswyk, Janne tje A„ geb.: 3-9-95, laatste adres: Battenoordsedijk 3; Vroegindeweij, Anna, geb.: 6-11-12, echtgenote van M. C. Smit, laatste adres: Gen. Snydersstraat 40. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen Boaters, Johanna, geb.: 17-4-1916 neger was geweest! Ik vraag me af, of Juanita Toni heeft willen vergiftigen! Ze was jaloers, maar ik dacht, dat het om my ging. Mis schien heeft ze my willen vergifti gen en verwisselde Toni de bladen, waarop het souper geserveerd werd. Ze stonden op het portaal. Juanita maakte een en ander klaar en we aten eerder dan an ders, omdat ze glimlachte even in de richting van Mark myn dokter gezegd had, dat ik vroeg naar bed moest. En wat is het re sultaat? Da je nu twee zieke vrou wen te behandelen hebt. Mark lachte. U bent al over het ergste heen, mevrouw Burden, zei hij en Toni zal, na enige slaap, ook spoedig weer hersteld zyn. Laat U de dingen nu verder maar op hun beloop en tracht U wat te slapen. Fisk was ook naar bed gegaan, hoewel met tegenzin. Mark was echter, zeer beslist geweest, toen hy verklaarde, dat hij en nie mand anders by Toni zou bly- ven waken. Zachtjes antwoordde hy op Toni's verwarde uitlatingen. Denk maar niet meer aan spin nen en slangen. Toni, In het hotel in Miranda zul je 't goed hebben. We verdenken Juanita van een en ander, maar we zullen nooit iets kunnen bewijzen. Ze is er vandoor met Carlos. En de mogelijkheid van een gewone visvergiftiging is natuurlijk niet uitgesloten O Mark, wat ben Ik dwaas geweest! De tranen stroomden over haar wangen. Ze merkte hoe Mark ze wegveegde en ze keek hem aan. Het spijt me, je zoveel last te bezorgenJe hebt waarschijn lijk nog nauwelijks geslapen Dat is helemaal niet belang rijk. Ik ga een poosje op die sofa daar liggen en we zullen beiden proberen wat te slapen Denk ner- fens meer aan, lieveling en pro- eer in slaap te komen. Alles is voorbij. We gedragen ons allemaal wel eens dwaas, vooral in een be hekst oord als dit. Hy keek glim lachend op haar neer en drukte haar hand bemoedigend, voordat hij zich op de sofa terugtrok. fWordt vervolgd) te Nieuw-Vossemeer, echtgenote van Cornells Johannes van Geel, laatste adres: Kladsedyk 327. STEENBERGEN Begraven Sehuurbiers, Lucia Wilhelmina Maria, geb.: 3-1-52, te Steenbergen, laatste adres: Kladsedyk 23. STELLENDAM Meijer, Jan, geb.: in 1869 te Stel lendam, laatste adres: Wyk 2, no. 6; Troost, Jacob, geb.: in 1918 te Stellendam, laatste adres: Voor trapt no. 76a; Boekman, Johanna, geb.: in 1929 te Dirksland, echtge note van Troost, laatste adres: Voorstraat 76a. NIEUWE TONGE Rectificatie 2e lijst d.d. 5-2-53 Aanvankelijk als geïdentificeerd opgegeven, doch biykt in leven te zyn: Vreeswyk, Franeina, geb.: 7-7-26, laatste adres: Battenoord sedijk 15, Battenoord (gem. Nwe. Tonge), wordt verpleegd In het ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM Rectificatie 4e lijst, d.d. 7-2-53 Breederveld, Teuntje, geb.: in 1933, laatste adres: Pr. Wilhelmi- nalaan 2 moet zyn: laatste adres: hoeve „Koornlust", hegraven d.d. 10-2-53 op de algemene begraaf plaats „Crooswyk" te Rotterdam. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van de/.e verliesHjst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. was paraat De Chef van de Generale Staf heeft de volgende dagorder uit gegeven: „Nu de militaire bijstand ten behoeve van de watersnood in algemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast, dat de Kon. Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele persoon inge zet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onver poosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot red ding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan, zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht". Lijken van „Ellen" gevonden De stoffeiyke resten van de 57- jarige kapitein E, Rabenberg en de 44-jarige kok H. Steïnhauser, van het stoomschip „Ellen" dat op 10 Dec. jl. door de „Maasdam" na bij Vlaardingen werd overvaren zyn gevonden. Beide stoffelyke overschotten zyn inmiddels op de algemene begraafplaats te Maas sluis ter aarde besteld. Vandaag is een nieuwe lucbtlUn van de K L M. in gebruik genomen. Het is de lijn op Hannover via Bremen. Millioen brandschade Gedurende de maand December verloren in Nederland tengevolge van brand drie personen het leven en werden 31 personen door brand gewond, waarvan 11 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 1.003.675 (de maand daarvoor f 1.444.640, December 1951: f 2.468.315). Redders onderscheiden Het bestuur der K.N.Z.H.R.M. heeft besloten de bemanningen van de motorreddingboten „Neeltje Jacoba", „Prins Hendrik", „Johan Hodshon". „Brandaris" en „Insu- linde'. die gedurende de zware storm van 31 Januari1 Februari langdurige en uiterst inspannende tochten hebben gemaakt ter assis tentie van de in nood verkerende schepen (o.m. Duitse tanklichter ..Oder", Franse s.s. „Carthage", Indiase s.s. „Jalikunta" en Ned. m.s. „Frank II"), de grote bronzen draagmedaille der maatschappij toe te kennen met inscriptie: „Voor belangrijke diensten. 31 Jariuari 1 Februari 1953" Aan de bemanning van de motor reddingboot „Prins Hendrik" zal bovendien een getuigschrift wor den uitgereikt voor de redding der opvarenden van de op de Eier- landse gronden gestrande en door midden gebroken Duitse tanklich ter „Oder". De 65-jarige wach(smart Jacob Mal tha uit Rotterdam die, zoals wy enige tijd geleden schreven, in een wal- huisje door een Finse zeeman met een hamer werd geslagen, is. naar wij thans vernemen, Zondag ,il overleden (jeen leter land dan Aetherland HEDENAVOND A Child of Our Time 21.00 uur op de 464 meterband B.B.C. (Third Programme)Een zeer merkwaardig oratorvim is A Child o! Our rime van lie En- aelse componist Michael rippett '(geb. 1905). Hij behandelt hterm op een zelf-geschreven tekst het verdrukte-minderheden-vraagstuk- Aanleiding hiertoe was de moord te Parijs op de Duitse diplomaat Von Rath, door een jonge Joodse réfuge in 1939. en de terugslag daarvan in de rassenmaatregelen in Duits land. Een soortgelijke handeling grijpt plaats in het dramatische middendeel van het oratorium. Vooraf gaat een bespiegelende inleiding, waarin het minderheden probleem gesteld wordt, en m het slotdeel volgt een beschouwing met een vertroosting. De eenheid dezer drie delen heeft zeer veel gemeen met de traditionele Passie muziek. Inplaats van de Evange list staat hier echter de Narrator verhaler), inplaats van Koralen klinken hier Ne gr o-Spirituals (5 in getal. o.a. Deep River) en inplaats V an de Jezus figuur staat hier cen traal The Child, de jonge Jood, als symbool voor de verdrukte min derheden. Tippelt voltooide Zyn oratorium in 19',0. Het succes van de pre mière in 19', 1, v;erd gevolgd door vele opvoeringen in Engeland en daarna in Montevideo, Basel. Brus sel, Budapest en Hamburg (in Duitse vertaling!) Arnhem her dacht er in 19!,1 de slag om Arn hem mee. In 191,8 maakte Den Haag kennis met het werk, waar van de hoofdgedachte is samen te vatten in het aangrijpende citaat „Pogoms in the East, Lynching in the West". WOENSDAG 18 FEBRUARI Hiiv. I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelconcert. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. .12.00 Dansmuziek. 1.2.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muz. 13 00 Nieuws en commentaar. 13.20 Ge- var. muziek. 13.45 Lichte muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zie ken. 17.15 Gram.muziek. 17.50 Re- geringsuitz.: Jeugduitz.: M. C. Capelle: „Cocospalmen en cocosno- ten in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actuali teiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws. 20,05 Politiek commentaar. 20.15 Gev. muziek. 20.45 „Statenlozen", hoorspel. 21.30 „Les Troyens Carthage", opera (acte II). 22,15 "Eb, vloed en springty", causerie. 22.30 Gevar. muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel spel. 23.45 Gram.muziek. Hilv. II 298 m. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewyde muziek. 8.45 Gram.muziek, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.15 ld. 10,30 Morgendienst. 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Protestants Interk. Thuisfr. 13.20 Gram.muz. 13.50 Gram.muz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamer orkest. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Vi ool, clavecimbel en cello. 1830 Spectrum van het Chr. Organisa- en Verenigingsleven, 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. uzlek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel. 21.00 Lydensoverdenking. 21.30 Piano recital. 22.00 Gram.muziek. 22.10 Idem. 22.30 Intern. Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muz 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Gram. muziek. Engeland. Home service. 330 m, 13.00 Gram.muziek. 13.25 Gev. programma. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Ooggetuigever- slag. 14 30 Lichte muziek. 15.00 Voor de scholen. 16.00 en 16 30 Hoorspelen. 17.00 Gram.muziek. 17 30 „Special Duty Hospital Burns Unit". 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.20 Strijkorkest en soliste. 19.45 Causerie. 20.00 Gev. progr. 20.45 Causerie. 21.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorspel. 23.15 Strijkkwartet 23.45 Pari. overz. 24.00 Nieuws. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Orkestconcert. 12.45 Voordracht. 13.00 Pari. overz. 13.15 Dansmuz. 13.45 Schots orkest. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gov. muziek. 16.30 Orgelspel. 16.45 Lichte muziek. 17.15 Mrs. Dale's Dagboek. 17.30 Lichte muz. 18.00 Orkestconcert. 18.45 Verzoek programma. 19.15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gev. progr. 21.00 Gev. muziek. 22.00 Jongenskoor. 22.30 „Can I come in"? 23.00 Nieuws. 23.15 Actuali teiten. 23.20 Dansmuziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Gev. muziek. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gev. muziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Omroeporkest. 15.50 Filmmu ziek. 16.25 Bariton en piano. 16.35 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Gev. muziek. 19 00 Nieuws. 20.00 Amusementsmuziek. 21.00 Vier motetten. 21.20 Kamermuziek. 21.45 Nieuws. 22.10 Zang en piano. 22.30 Viool en orkest. 23.00 Gev. muziek. 23.20 Amusementsmuziek. 24.00 Nieuws. 0.30 Liederen. Brussel. 324 m. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gram.muziek. (Om 12,50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 16.00 Omroeporkest. 16.50 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Muzikaal-lltterair programma. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Gram.muziek. 20.00 Hoorspel. 21.10 Gram.muziek. 21.30 Omroep orkest.. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzi kaal-lltterair programma. 22.55 Nieuws. BBC European Servioe: Uitzen dingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordyn. Vrybuiters Radio dagboek. (224 en 49 m.) DINSDAG 17 FEBRUARI .iss Planetarium „Haagsche Cou- 20 uur. „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg, 20 u.: „De Burgeredelman" door „De Spe- lewaghc". üem. Museum '20.1.5 U.: Voorclr. Nel Oosthout.. Kon. Coneervat. 20 u.: Conc. strijkorkest ïcerl. Con- servat. Kleine Comodic, 20 U.: „De Ander". WOENSDAG 18 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 20 uur: „Een reis langs de planeten." Kon. Schouwburg 20 uur Besl. Voorst. Gebouw voor K. cn W. 20 uur: Concert l'Orchestre Na tional o.l v. Henrl Tomasi. Luth, Kerk 20 uur: „Droom der Gevangenen". Kleine Comedie 20 uur: „De Ander." BIOSCOPEN Apollo: De eerbiedige lichtekooi, Barbara Laage, 12, 14,30.' 16.43, 19 en 21.15 u. B. 18. Asta: Viva Zapata, Marlon Brando, 14.30, 18.45 en 21.15 u. B. 14. Capitol: La Ronde (De Rondedans), Anton Wallbrook. 14 en 20 u B. 18. Centrum: Zonen van de Musketiers, Cornel Wilde. 13, 15, 17, 19 en 21.15 u. B. 14; Woensd 13, 15 en 17 u. Zigeuneradal. Elke leeft. City: Ivannoe (Wreker des Konings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21,15 u., B. 18. Corso: Ditte een mensenkind. B. 18. Dinsdag: Lajla. B, 14, Wo. en Do.: 14.15 en 20 15 u. Hollywood: Het zwaard in de woes tijn. 14.30. 19 en 21.15 u. B. 18. Kritcrion: De dood van een handels reiziger (Death of a salesman), Fredric March. 14.30, 3.9.15 en 21.15 U. B. 18. Metropols: Carrie, Laurence Olivier, 14.15 en 20.15 u. B. 18. Musica: Circus Arena, 14.15, beh. Woensd. en 20 u. Elke leeft. Woens dag 14 en 15.30 u. Kindervoorst. Odeon: Ivanhoe (Wreker des Ko nings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14 Olympta: Er kan nog meer bij (Room for one more), Cary Grant, 14 en t Advertentie) ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID AGENDA 20 i B. 14. Passage: Sterren stralen overal, 14.30, 18.45 en 21.15 u. Elke leeft. Plaza: In de macht van de gangsters (The turning point), William Hol den, 14.15. 19 en 21.15 u. B. 18 Rembrandt: Rebecca, Laurence Oli vier, 14 en 20 u. B. 18. Rex: De eerbiedige lichtekooi, Barba ra Laage, 9.30—21 30 u. B. 18. Roskam: Tramlijn Begeerte (A street car named desire), Vivien Leigh, 20 u. beh. Di. en Do. B. 18. Woensd. 14.30 u. Kindervoorst. Ro-vy: De Raadselachtige Mr, Moto, Peter Lorre, 14,30, 19 en 21.15 u. B. 14. Lamarr. 14,15 en 20,15 u Studio: Operette, Willy Forst, 14, 16, 19 en 21.15 u. Elke leeft. Thalia: Actie In de stille Zuidzee, John Wayne, 14.30, 16.30, 19 en 21,15 u. B. 14. West-End: Limelight, Charles Chaplin 14 15 en 20.15 u. Elke leeft. Cineac: Actualiteiten. 924 u. Cefa: Een man in een wit pak, Wo. en Do. 20 u. B. 14. Wassenaar Astra: Het is middernacht dr. Schweitzer, Pierre Fresnay, t/m Wo. 20 u. B. 14. Wo. 14.30 u. Win- terbloesem. Elke leeft. La Traviat*. Gino Mattera, Do. 20 u. B. 14. Voorburg Forum: Always in my heart. Elke leeft, t/m Wo. 20 u. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: N. Blok-Reigwein, z.; C. van Essen-van der Kruk, d.; P. A. Bruin-Toet, d.; J. Rombaul-de Jong, d.; J, Rienks-Mallon, z.; H, R. Kaetman-van der Linden, z.; E. S, M. van der Splegel-Zoun, z.; P, L, Klpp Egberts, d.; A, M. Hoogduijn-van der Burg, z.; A. H de Greef-Venneker, d.; C. J. van der Heiden-Elgershui- zen, d.; E. Perrenet-Bax, d.; A. M. Th de Kort-Arets, z,: M. W. Beze- mer-van den Herik, d,; W J Kop- pers-Ligtendag, z.; K, Schildkncgt- Oosterbaan, z.\ J. W. van der Poel Hatenboer, z A. M. Grtlnholz-Net- ten, z.; C. M. van Tol-van der Lans. d,: H. R. Kanters-Velders, C. J. van Beek-van Tienen, cl.. L. Vink- Roeleveld. d.; C. Stultjens-Ne.'er- stigt, d M, Blomme-Bavtelsman, d.; C. Chr. Copier-van Ewijk, d.: N. Bruijnius-van den Oever, H. Ba- zuin-Baartman, z.; Chr. M. Hulsman- Marijs. z.; H. W. te Loo-Selller, d G. M. Carlier-Agten, z,; M. G, Over- beeke-Schoon. d.; M. Jansen-de Boer, z.; E, Karsen-Gleiss, z,; C. A. van Hooft-Biever, d.; M. Th, de Keyzer- van der Wiel, d.: G. M. van Limber- gen-Rolles, d.: Th. van der Zwan- Paohatz, d.: J. C. van Hijningen- Delaunaij, z.; P. C. Oosterveen-Bal, z.; A. de Graaf-Roeleveld, z,: J. E. Noort-van den Berg, z.; A. Funcke- Baarslag, z.; M. H, Lameer-Toen, z.; M. J. H. Brabers-Terwindt, z.; M. F, Bestebreurtje-Timmler, z,: J. H. Segboer-Enters. z.; H. M. A. H, Versteegh-Klumper, z.\ A. J. Scranit. de Mol. d.; E, van Eijk-Borsboom. zM E. Vermeulen-van der Lin den, d.; C. J. Arkes Kooijman, z; J C. Maes-Vlnk, z.; J. M. Draisma- Rombouts, d.; M, Plugge-van Toor, d.; J. J. van Spijk-Reinhard, d.; C. M. W. Luiken-Bak, d. OVERLEDENJ, Snijders, dochter, 14 maanden: B. van Baar. vrouw, gehuwd geweest met C. P. Pauk, 86 j,; C, W. J. van dor Bol, dochter. 16 j,; D, H. Goedhart, man, gehuwd geweest met D. Gillams, 76 j.; C. Duivens, vrouw, gehuwd geweest met E. Offrlnga, 79 j.; T. van Dijk, vrouw van P. .T. Luiten, 70 j.: W. M, Ouburg man van C. H. Kuil tjes, 57 j.; w. Reinders, man van A. Op de Dijk, 60 j.; E, T. A, d'Jeng, vrouw gehuwd geweest met H. G. Spaan, 74 j.: J. A. P Verel, vrouw, gehuwd geweest met P A. van der Wansem. 70 J.: P. A. van den Broek, vrouw, gehuwd geweest met C. J. van Dijk, 84 j., J. C. Toetenel, man van J. C de Visser, 67 j H, J. P. Lohmann, vrouw gehuwd geweest met E, Becker Hof, 81 jDjee Swie Ko. man van Kwie Hwa Oei, 30 j.; H, G. F. van Huls. man van J, M. T. Berkeljon, 62 j.; D A. van Oosten, man, gehuwd geweest met N. de Bas, 86 j. 24. Terwy l Panda hertog Bruno be gluurde, die stiekum ?en zwarte pil in het medicijn van de ko ning gooide, klonken er plotseling voet stappen. Panda maakte, dat hy van de deur wegkwam en keek voorzichtig om de hoek. „Hé, mompelde hy, „daar komen graaf Isen Grim en de hofarts aan! Ik ben be nieuwd, of zy ook by die zwarte pil be trokken zyn!" Lang hoefde hy hierover niet in on zekerheid te blyven, want toen hertog Bruno de koninkiyice slaapkamer uit kwam, werd hy direct door de ongunstige graaf aangesproken. „Wel?", vroeg Isen Grim, „heb je de pil in het medicyn van de koning gedaan?" „Zeker", antwoordde Bruno voldaan, „dat heb ik netjes opgeknapt, al zeg ik het zelf". „Er gebeuren rare dingen in het paleis", dacht Panda, „dat moet ik onderzoeken!" Hy wachtte, tot de drie samenzweerders heen gingen en sloop toen de slaapkamer van de koning binnen. Vlug greep hy het glas, waarin hy Bruno de zwarte pil had zien gooien en spoedde zich naar Joris, aan wie hy alles vertelde. „Denk je", vroeg hy tenslotte, „dat de koning ziek is door vergiftiging?" „Hum", zei Joris, terwijl hü de zwarte pil uit het glas viste, „ten einde hieromtrent zekerheid te verkrygen, dien ik de werking van deze proef-persoon na tc gaan. Ik weet reeds iemand, die hiervoor zeer geschikt is!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2