HAAGSCHE COURANT Groep helicoptères landde in tuin van Paleis Soestdijk De A.V.R.O. en de watersnoodramp Zierikzee verzet zicli tegen evacuatie Zeven militairen omgekomen Bireddingswerk Hedenochtend om 6 uur zijn de militairen, van de derde militaire afdeling naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand kon de afgelopen nacht om 12 uur als geëindigd worden beschouwd. Ruim 12.000 militairen zijn behulp zaam geweest bij het reddingswerk 'l en incidenteel ook aan het herstel van de dijken. Zeven militairen j wei den gedood, waaronder vier verdrinkingsgevallen. Morgen wordt Prinsen Marijke, de jongste van het vrolijke viertal van Soest dij Ir. jaar. (Foto Paul Huf) de noordelijke «lijk geen voltreffer van de stormvloe«l gekregen. Wel overal aanzienlijke schade aan de «iijkkruinen en glooiingen aan gericht, zodat het waarschijnlijk jaren zal duren voordat de ganse bedijking van Seliouvven-Duiveland ■r volkomen betrouwbaar zul *Ün. Nu landbouwherstel in de pol ders toch de verzilting zal moeten bestrijden en de gronden zullen moeien worden bevrijd van reus achtige kreken en scheuren, zeer vele sloten en greppels zullen moe ten worden geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestel de en reeds aan de gang zijnde ruilverkavelingen met voortva rendheid zullen worden uitgevoerd. De herstelwerken op Schouwen- jpuiveland staan onder supervisie van Ir. Slotboom, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat en de tech nische hoofdambtenaar van Rijks waterstaat, de heer S. W. Blok. Gat in de dijk bij Bruinisse gedicht Het eerste gat in de Oude Dijk. de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland. die doorbrak op Zon dagavond 1 Februari 's avonds 5 uur, waardoor de Bruinisser pol der werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten worden gedicht, eer be gonnen kan worden met het droog- malen van de polder Bruinisse. In de buitendijk zijn geen galen. Elders in dit nummer vindt men: Elfde lijst' slachtoffers watersnood Pag. 2 M. Kropveld, strijder voor, de middenstand overleden Pag. 2 Watersnoodeonccrt van het Residentie-Orkest Pag. 5 Neo-Fascisme in België Pag. 5 Van Houtte over de toestand van Koning Boudewijn Pag. 5 Twee mijnwerkers verongelukt In het afgelopen etmaal hebben twee mijnwerkers in de Limburgse mijnindustrie het leven gelaten. Het zijn de 42-jarige hulphouwer J. A. Haan uit Xieuwenhagen en de 43-jarige houwer J. II. Stein- busch uit Nuth. Haan werd in de laadplaats van een op bijna 400 nieter diep lig gende verdieping bekneld tussen de wand en een rijdende locomo tief. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinde ren. Steinbusch werd vannacht zwaar gewond aangetroffen aan de voet van eer. opbraak. Hij overleed korte tijd daarna aan de verwon dingen. Hij was eveneens gehuwd en vader van zeven kinderen. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeval is nog gaande. De Prins was hier Onverwachte Ke/oelcen aan Zeeland Gistermiddag landde plotseling op het havenplatcau van Yerseke een helieoptere, waaruit tot grote j verbazing van «1e bevolking Prins I liernliard stapte. Belangstellend vroeg hij aan de I toegesnelde Yersekenaars, wat zij i ui de rampnacht hadden beleefd. 1 In gezelschap van de burgemeester en de bemanning van de helicop- tere wandelde de Prins daarna naar het gemeentehuis, waar i oesters werden gegeten. Na ver loop van ongeveer anderhalf uur verliet Z.K.H. weer op dezelfde wijze als hij gekomen was, onder luide toejuichingen van «Ie toe gestroomde bevolking, de ge meente. Hiervoor had de Prins op de zelfde wijze reeds bezoeken ge bracht aan Kloosterzande, Ossenis- se. Terneuzen en de Hoofdplaat. Na Yerseke, vloog de Prins over naar Schouwen, waar hij een bezoek aan Zonnemaire bracht. Diphtheric in Dongen In Dongen (N'.B.) zijn op het ogenblik ongeveer zestig gevallen van diphtherie geconstateerd. In verband hiermede is de be volking aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Dit is Zondag in de ver schillende kerken van de kansel bekend gemaakt. Op het ogenblik bevinden zich in Dongen ongeveer 175 evaeué's. Onder hen zijn echter geen ziekte gevallen. Het betreft dus waar schijnlijk een besmettingshaard die ree«is in de gemeente aanwezig was. 43 Gevwllen hebben zich voor gedaan. merendeels onder de schoolkinderen, terwijl van de 115 nog schoolgaande kinderen, die tot nu toe zijn onderzocht. 32 bacillendragers bleken te zijn. Bemanningen C ontvangen door Koninklijk Paar Vanmorgen zijn 16 helicoptères geland in «Ie tuin en op het voet balveld van paleis Soesldük. 11 Landden er in «le achtertuin, en 5 Engelse toestellen op het veld van KPS, de voetbalclub van het personeel van het paleis. Om 11 uur landde het eerste toestel, de helieoptère waarover Xederlan«l beschikt, in de tuin, daarna een toestel van de „Sabe na", waarna achtereenvolgens 9 Amerikaanse helicoptères van het type „Bell" een keurige lan- dingsmanoeuvrc uitvoerden. De voltallige bemanningen wer den ten paleize door II. >1. de Koningin en door Z.K.H. Prins Bernhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte Prinses Margriet een Verklaring van 3 omroepverenigingen De directeur van de K.R.O. en de voorzitters van N.C.R.V. en V.A.R.A. hebben in verband met de verklaringen van de A.V R.O.-voor- zilter in de gewestelijke bijeen komst te Arnhem, een communi qué uitgegeven, waarin zij o.m. zeggen, dat de omroepberichten over beide zenders op 1 Februari en het grootste deel van 2 Februari verwarrend waren, omdat over beule zenders niet dezelfde bei ich- len werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uit zending waarvan de omroepver enigingen geen verantwoordelijk heid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van 2Febr. door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de bericht geving over beide zenders, terwijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvoorlichtings dienst. De K.R.O. die Dinsdag in «le aether kwam. was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestemming latei- op gezag van de heer De Clercq intrekken. Tegenover de programma-com missaris van N.R.U. heeft de heer De Clercq bevestigd, dat de A.V. R.O. niet wenste deel te nemen aan een gezamenlijke reportage van alle omroepverenigingen. Op 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de Tele visie Coördinatie-Commissie mee gedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat. het cabaret-program ma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. Onmiddel lijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting de heer De Clercq opgebeld en zijn verwon dering over dit voornemen uiige- 1 sproken. Toen tijdens dit gesprek I bleek, dat de heer De Clercq vast hield aan zijn voornemen, heeft de I secretaris van de N.T.S. nog de zelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks be stuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voor nemen af te zien. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers dui delijk is. dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling inzake de berichtgeving niet wikie continue ren, maar de toestand wilde her stellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de Re gering dit niet wenste te aanvaar den, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrijpelijk, aldus het communiqué. Naar aanleiding van deze verkla ring heeft de heer G. de Clercq gezegd, hierop «geea commentaar" te hebben. tochtje per helieoptère over het paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna z\j naar hun bases terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse helieoptère, die op Soesterberg geland is, is de bemanning even eens ten paleize ontvangen. Rampenfonds -17,5 millioen Gisteravond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnenge komen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5'/2 millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet wor den opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over gi ro-af rekeningen Iel Weer Verwachting tot. Woens dagavond (opgemaakt te 10 uur). Verdere stijging vaa temperatuur Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk nevel erf mist. Verdere stijging van tempe ratuur. Overwegend matige Westelijke wind. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 9.04, onder (E.K. 20 Febr. 18.44 u.) Barometer alhier v.i». 8 764 mm; v.m. 12 u.: 764 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stationnair. Hoogwater te Srhe renin gen 18 Febr. le hw. 6.07, 2e hw. 18.24. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 2 gr. C.; 12 uur: 4 gr. C. Tussen gistermorgen 8 n, en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 3 gr. C. en de laagste 1 gr. Celsius. No. 20974 10 pagina's Dinsdag 17 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SÏJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER' GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER AD VERTE N'TIêN 1 t/m 26 mm ƒ0.175 per mm, daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbet. tot 15 w. ƒ1.daarboven tot max. 20 w. ƒ1.50 NIEUWE I I I.I.SDi: \'OOIi CEI ROII EX HIWOI.KIXC, Onh oudbare toestand maakt maatregelen noodzakelijk Van een onzer verslaggevers) Zierïïczee heeft niet meer te worstelen met het probleem watersnood als zodanig, maar wel met vraagstukken, welke er een gevolg van zijn. Door het in ongerede raken van de riolering, het niet meer werken van de waterleiding en door de verzanding van de haven dreigt het een onmogelijkheid te worden om in het vriendelijke stadje te kunnen blijven wo nen. Vandaar, dat men reeds de vorige week van hogerhand de evacuatie heeft gelast van alle bewoners. In de praktijk heeft deze maatregel tot uitwerking gehad, dat er nog 3000 van een totaal van 7000 bewoners zullen mogen blijven. Niemand echter heeft met het resultaat vrede. Eindeloos vergaderen O De autoriteiten vinden het aan tal nog te hoog. de burgerij even wel te laag. Vandaar, dat men eindeloos vergadert en allerhande j instanties inschakelt om lot een J zo bevredigend mogelijke oplos- sing te komen. 17 Instanties in totaal hebben in dit evacuatie- vraagstuk een stem in het kapit tel. Het zyn in hoofdzaak ver tegenwoordigers uit de burgerij, die blijven ageren tegen een vol ledige ontruiming, omdat dan Zierikzee een werkelijk dode stad zal worden. Iedereen vindt ieder- een plotseling belangrijk. Tn het bijzonder vechten de neringdoen den voor een verblijfsvergunning, alhoewel niemand begrijpt hoe er voor het legertje slagers, melk bezorgers, groenteleveranciers en bakkers nog een bestaansmoge lijkheid zal zijn, want hot noi- niale economische leven in Zie rikzee is volkomen vastgelopen, mede omdat er al zoveel mensen na de rampnacht eigener bewe ging waren v«mtrokken en er een invasie van mensen op was ge volgd, die in welke vorm dan ook bü de hulpverlening waren be trokken of voor het herstel der dijken waren ingeschakeld, maar voor hun eigen levensonderhoud zorgden. Ondanks gevaren Maar men wil niet weg uit Zierikzee, ondanks het in onge rede raken van de riolering, ten gevolge waarvan bij elke hogere waterstand een verpestende stank is waar te nemen, het gebrek aan drinkwater en het verzanden van de haven, waardoor de levensmiddelenaanvocr dreigt spaak te lopen. Een nieuwe storm zou rampzalige gevolgen voor het stadje hébben; men heeft berekend, dat dan niet meer dan 50.000 vierkante meter droog zou blijven. Voorts is er het gevaar van brand, doordat de gezinnen dicht bijeengepakt wonen in huizen, waarin de stookgelegenheid uiter mate primitief is. De bewoners van Zierikzee echter kennen de ellende, welke aan een evacuatie is verbonden uit de beruchte winter van 1944-1945, Toen zij terugkeerden, was hun huisraad geplunderd en door een niets ont ziende bezetter de huizen onbe woonbaar gemaakt. Alhoewel hiervoor thans in geen enkel op zicht enig gevaar bestaal, heeft men toch angst om have en goed, ternauwernood uit het water ge- Zo ziet Zierikzee er uit: verwoeste straten, ondersj/oelde huizen. Over at bordjes verboden toegang en hier en daar een politieman om toe te zien, dat geen onbevoegden zich in de stad ophouden. red, achter te laten. Vandaar die dringende verzoeken om te mo gen blijven met alle risico's hier aan verbonden, vandaar ook die eindeloze conferenties op het stadhuis, welke gistei-avond nog tot Iaat in de nacht duurden. Geen coördinatie Eén ding valt op Er is geen coördinatie van de instanties, die tezamen leiding hebben te geven. Op do gevels der huizen in Zie rikzee kan men een staalkaart van proclamaties aanschouwen. De laatste dateex-t van 14 Febr. en de taal, waarin zij is gesteld, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. 3000 Personen heb ben nu een verblijfsvergunning, welke echter ieder ogenblik weer kan worden ingetrokken. Niet te schatten is het getal dei-genen, die in eigen woning zijn onder gedoken en slechts bereid zijn om voor geweld te buigen. Dat ge weld nu zal niet worden gebx-uikt. Men zal blijven pralen en trach ten om een ieder van de nood zakelijkheid van zijn vertrek te overtuigen. Zal men 1:och hals starrig blijven, welnu, zo oordeelt men, dan zullen diegenen, die niet wensen heen te gaan, aan den lijve moeten gaan voelen wat hel zeggen vil in een stad te wonen, waar de riolering niet meer werkt en hei drinkwater mondjesmaat voorradig zal zijn. Ook zal men dan vallen onder de bepaling, zich niet meer tus sen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens op straat te mogen bevinden. \v 'aarorn zij niet In arbeidex-skringen is men ver bitterd op diegenen, die een amb telijke functie bekleden of deel uit maken van de een of andere instelling of instantie, welke zich bezig houdt met de FIGUURLIJKE opbouw van Zierikzee. Zij mogen wel met hun gezinnen blijven, ter wijl de arbeider, die werkt aan het herstel der dijken, zijn vrouw en kinderen niet bij zich zal mogen houden. Wie zal voor hen zorgen, d.w.z. de maaltijden bereiden, hun kleding rein en intact houden? Waarom moeten zij dan in de gaar keuken gaan eten? Is de gezins sfeer voor de arbeider minder be langrijk dan voor de ambtenaar? Wij hebben getracht op deze vin gen, welke ons bereikten, van de bevoegde autoriteiten een ant woord te krijgen. Wij zijn daarin niet geslaagd, ondanks de omhaal van woox-den, die men gebruikte. Voorts vraagt de burgerij zich ook af, hoe het straks moet gaan als er ongeveer 4000 mensen naar Zierikzee zullen komen, ingenieurs, opzichters en werklieden, die op Schouwen en Duiveland de dijken zullen moeten gaan dichten, en voornamelijk in het stadje zullen worden ondergebracht. De autori teiten spreken van de bouw van barakken voor deze nieuwkomers, doch dit zijn nog plannen, waar van de realisering de nodige tijd zal vex-gen. Bij al deze moeilijkheden zijn er ook lichtpunten. Een ervan is, dat de Schouwen.se dijk weer zodanig is hex-steld, dal er voorlopig geen gevaar is te duchten. Vier polders op het eiland zijn reeds droogge vallen en rond de plaatsjes Noord- gouwe, Schuddebeurs en Sonne- rnaire valt het water zienderogen. Zonder onderbreking is er aan de Schouwense dijk geai-beid. van nacht in het verblindend schijnsel van 6 enorme zoeklichten, welke door de Engelsen beschikbaar wa ren gesteld. Van militair- op burger- apparaat. Dinsdagochtend vx-oeg is officieel de taak der militairen geëindigd. Men is het er nog niet over eens of het gewenst zal zijn op enkele eilanden nog soldaten in reserve te houden. Enkele moeilijkheden bij de le werk stelling der burgers hebben zich al voorgedaan. Zo. byv. op St. Philipsland. waar de arbeiders om principiële redenen hebben geweigex d om op Zondag te werken. Van de 300 opgeroepenen verschenen er Zondag jl. maar 10C op het appèl. Men krijgt zo de indruk, dat de maatregel tot ovex-- schakeling dor werkzaamheden van het militaire op het burger- apparaat toch nog ieiwat te snel is genomen, waarbij echter niet te kort wordt gedaan aan de door tastendheid, waax-mee enkele grote I 1 firma's dit werk reeds hebben overgenomen. Hoe het ook zij, vanochtend zijn t leger, marine en luchtmacht voor I bet merendeel weer naar hun uït- gangsbases teruggegaan. Onmid- j delltjk zijn zij Ha eerste oproep te! huli» gesneld. „Niet praten, maar doen" was de leuze van de mannen te land, ter zee en in de lucht. Nu het werk voor hen is gedaan, gaan zij heen in het besef, dat gans een volk met natuurlijk in de eexsle plaats de mensen in de getroffen gebieden zelf. deze kerels warme dank verschuldigd zijn. Militairen namen afscheid Zierikzee heeft vanochtend af- scheid genomen van de militairen, die hebben deelgenomen aan het hulpverleningswei'k. Precies om 9 uur zijn vanmorgen 200 man van de regimenten „Jan Willem Friso" en de Limburgse Jagers, alsmede de twaalf Amerikaanse Dukws uit Ziexikzee naar Steenbergen ver- I trokken. Tijdens een korte plech- iigheid op het. Havenplein, waar de i Dukws met de Nederlandse mili tairen aan boord stonden opge steld, dankte de burgemeester van j Zierikzee, de heer Schuuerbeque Boeye, in een korte toespraak de Nederlandse militairen, de com mandant van de Dukws. majoor Worth, en de Duitse bemanning voor hetgeen zij voor Schouwen en Duiveland hebben gedaan. De ver zekering dat Schouwen-Duive- land weer uit het water zal her rijzen, werd door de Nederlandse militairen met een di-iewerf hoera voor Zierikzee gevolgd. Alle polders op Schouwen en Duiveland deze herfst droog Tal van onbekende moeilijkheden waehten Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polder dijken van Sehouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, «lat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daarmee wordt al «lanig rekening gehouden. Een groot probleem vormt «le polder Schouwen, «lie ruim 9.000 ha groot is. In «le zuidelijke zeedijk hij de Burghsluis ten Oosten van «le duinrand «lus, zitten «lrie flinke i gaten, hij de S«-helphoek een gat van ongeveer 250 nieter en voorts enige gaten in de havendijken van i Zierikzee. Waterbouwkundige stra tegen hebben becijferd, dat eei-st de gaten bij Burghsluis en Zierik zee «licht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gal, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naai de bijzonder grote Sehouwepolder loopt. Het dichten van dit gal zal naar deskundig oordeel, veel moei lijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West-Kapelle in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enor me baggermolen bezig oostelijk van Zierikzee een werk haven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materieel stroomt op het. ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewer ken mei man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schou- wen-Duiveland. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de oude Schouwse dyk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schouwen. Duivel? Ajn. Dxexschor nog drie aparte ei Sm den waven. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel. waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzakken deze dijk. dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze polders staan dras door doorge- kweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord ge acht de bevolking te laten terug komen. Slaagt men er in de Oude Schouwse dijk le behouden en de drie grole polders Bommeneel 320 ha. Zonnemaire 572 ha, Noord- Gouwe. 565 ha en een tiental klei ne poldert jes droog te kiügen, dan is een belangrijke corridor verkre gen van Zierikzee naar Brouwers haven. waardoor het ganse her stel werk zeer aanzienlijk verge makkelijkt zal wox-den. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gouwenerpolder een reeks grften. De vier Bannenpolder telt er twee in de noordelijke en twee in de zuidelijke zeedijken. De Ooster en Sirjanspolder tellen er één in het Noorden en twee in het Zuiden. In de Bruinisserpqlder. die via een binnendijk van Sirjanspolder is overstroomd; is herstel gaande. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen ziin. Behalve de genoemde gaten in het Oosten van het eiland heeft

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1