MM Pater van Doorne bouwde in het Ufuguru- gebergte gedeeltelijk een kerk van lappen KRLS-KRAS door eyghen lant Wat is Afrika? BEROEPSTONEELVERENIGING VIERDE jubileum met ..DRIEKONINGENAVOND" DDD HERDENKINGSCONCERT IN DE GROTE KERK TE BREDA MADJOE-HEREN BEHAALDEN 3-0 OVERWINNING OP SMASH Dinsdag 17 Februari 1953(4) Pagina 2 OP DE STOEP Agenda DINSDAG HELMONDAlcazar: „Wrekers te paard" (14 jaar), 2.30 en 8 uur. Centraal: „De mijnen van koning Salomon" (alle leeftijden), geprolon geerd. 8 uur. Scala: „Gedwongen Verraad" (14 jr) K.A.B.-gebouw: 3 uur: Vergadering teelt suikerbieten. Sobriëtas: 8 uur: „Driekoningen avond" van Shakespeare, door be roepstoneelvereniging. Nachtdienst apotheken: Steijns, Steenweg. Bij brand bellen 2222, bij ongevallen 3555, politie 3555. AARLE-RIXTEL: 2 uur. Vergadering bijenhoudersvereniging „St.. Ambro- sius". café v. Rooij. ASTEN: Asfra-theater, 8 uur „De Weense operette." DEURNE: Bio-Vink 6 uur. ..De dikke en de Dunne in Mexico. Bio-Vink 8 uur. „Mocoa, het eiland der gouddorst." MTERLO-HOUT: Unitas-gebouw 8 uur, film ..S.O.S. kind vermist RIPS: 7.30 Repetitie fanfare, ZEILBERG: 7 uur. Ontspanningsavond blokhut voor de K.A.J. Veilingen VENLOSE VEILING Dagprijzen 16 Febr. Bieten, rode A 10.11.champig nons I 261.— 274.—. IB 209.— 220.—, Ill 146.savoyen kool A 24.32. epnuitkooi A 61.74.B 39boe renkool 36.42.knolselderij A 21. 41.—, B 10.— 16.—; breekpeen A 13.— 16.B 20.25.prei A 54.76 B 38.41.schorseneren A 68. 73 B 37.39.sjalotten 58.wit lof AI 48.— 53.—. An 3742.—. BI 48.— 52.—. BII 442.— 46 Nog steeds komen giften binnen Bij het Plaatselijk Rampenfonds ko men nog iedere dag belangrijke giften binnen. Dezer dagen werden weer de- volgende schenkingen genoteerd: Kaartclub „Donderdag" 80; Kath. Bond van Stucadoorspatroons „St. An- tonius" ƒ250; Comité Abonnementsvoor stellingen 100; Oudjes laten zich niet onbetuigd (dagverblijf ouden van da gen) ƒ34.40 Uit de pot van het kerkkoor O. L. Vrouwe-parochie 150: Bestuur en personeel Brandstoffenhandel Coöp. ver. Helmond en omstreken 67.30. Verder kwamen nog tal van kleine giften binnen. Giften groot en klein worden steeds gaarne in ontvangst genomen op het plaatselijk bureau va het Nederlandse Rode Kruis, afd. Helmond, Watermolen wal. De leden van Helmonds Muziekkorps worden er aan herinnerd, dat he denavond om acht uur de repetitie geen doorgang zal vinden. De repetitie zal op dezelfde tijd Woensdag in zaal Atgier worden gehouden. Op Aswoensdag komen de gilde- broeders van het Gilde St. Cathrien bij een, om volgens oud gebruik hun spijn- de te betalen. Deze spijnde vroeger be staande uit maut, olie en rogge, wordt nu door elk gildebroeder een brood aan de armen gegeven. Tot 1778 had het „uit- spijnen" plaats in de St. Lambertuskerk, thans wordt 't bij toerbeurt door de St. Vincentiusconferenties gedaan. Dit jaar zal het geschieden in de parochie O. L. Vrouw. Asten KATJANG. Zondagavond gaf het Jon gens gilde in het patronaat een aardige opvoering van „Katjang", een spel voor jongens van Ed, v. d. Velde. De jongens leefden zich in het algemeen heel goed in, waarbij de hoofdrolvertolkers Jan Vink, Eert v, d. Loo en Kees Brand (in het laatste bedrijf) er het beste afbrach. ten. In de rollen der volwassenen, die gespeeld werden door de leiders van de Jeugdbeweging, was Eroeder Aloysius het beste, In het laatste bedrijf zakte het tempo teveel, zodat het stuk als een nachtkaars uitging, waartoe het op zich. zelf ook al aanleiding gaf. Hoofdleider Jcs. Eerkvens had de aanwezigen verwel komd en dankte na afloop de spelers en regifseur Wim van Goch. Hij verheelde niet. dat het zo jammer was in Asten vcor het jeugdwerk zo weinig belang stelling getoond te zien. Deurne TUINBOUWVERENIGING. De tuin- bouwvereniging van de kring Deurne van de N.C.B. houdt Woensdagmiddag in zaal Van der Putten een studie middag, welke om 1 uur aanvangt. Op het programma staan lezingen met lichtbeelden over de teelt van augur ken en asperges. Liessel BESCHERMING BEVOLKING. In het parochiehuis wordt Donderdag avond acht uur een voorlichtingsavond gehouden over de Bescherming Bur gerbevolking. Dc gediplomeerde E.H.B.O.'ers en de -cursisten evenals alle andere belangstellenden worden verzocht deze avond bij te wonen. De E.H.B.O.-cursus van Donderdagavond in café Van Nuenen gaat in verband met deze propaganda-avond niet door. LANDBOUW PENSIOENFONDS. Hedenavond van 7-10 uur bestaat er bij W. v. Lieshout tegelijk met het in leveren van vacantiebons voor het Rampenfonds gelegenheid tot verwis seling van de promiekaarten van het landbouw-pensioenfonds. Stiphout R.K.J.B. Op de op Zaterdag avond gehouden jaarvergadering van de R.K.J.B. werd als nieuw bestuurs lid gekozen P. Versohuuren, terwijl de heer J. v. d. Elzen als penningmeester werd gekozen. Het jaarverslag bracht nog even de activiteiten van het afge lopen jaar naar voren en men eindig de met een batig saldo. Eveneens wer den er de prijzen van de gewassen- wedstrijd 1952 uitgereikt Dit jaar zijn haver en gerst de producten voor de gewassenwedstrijd. - Hiervoor gaven zich reeds 10 leden op. De geestelijke adviseur spoorde de leden tevens aan om zich op te geven voor de cursus E.H.B.O. RAMPENFONDS. De Stiphoute naren laten zich lang niet onbetuigd. Dit is duidelijk te merken aan de gif ten die er nog steeds binnenkomen. De navolgende giften werden wederom binnen gebraoht: Bond voor het gezin f. 50: Fanfare „De Vooruitgang" f. 105,08; Collecte in de kerk f. 705; Terwijl op de boerenleenbank een be drag van f. 425 werd gestort. De totale opbrengst in ons dorp bedraagt mi f 3.638,84. Dat wil zeggen dat per ge zin een bedrag van f. 13 werd opge haald. Houdt het vol. EMIGRANTEN VOOR GOD Behalve gebed heeft missionaris materiële steun van thuisfront nodig We herinneren het ons nog duidelijk. Hij was stevig en fors gebouwd, lang, waardoor hij een statige indruk maakte. Stoer en veerkrachtig liep pater Van Doorne tussen zijn familie naar huis, nadat hij in de St. Lambertuskerk zijn eerste plechtige H. Mis had opgedragen. Wat ontroerd wel, maar blakerend van gezondheid. Hij leek een eik. Nu, twaalf en een half jaar later, ontmoetten wij hem weer. Bij die eerste oogopslag was het duidelijk, dat deze eik tanig was geworden. De koperen sporen van ruim zes jaar Afrikaanse zon hadden hun stempel geslagen op het gelaat van deze Helmondse priesterzoon- De vermoeiende bergtochten hadden hem blijkbaar in hun greep gekregen en hadden zijn brede rug wat gekromd. Een beetje onthutst stak hij zijn hand toe, maar dadelijk wist hij 't weer. Kijk, hoe gaat-ie?" en weldra bleek, dat hij toch de oude gebleven is. De 181de Mei 1946 vertrok deze Spiritijn per Aircraft-career naar het vicariaat Baigomoyo in Tanganyka (Brits Oost-Afrika)om in de geest van zijn congregatievader pater Li- bermann de blijde boodschap te gaan brengen aan nomaden-stammen dat onbarmhartige missiegebied. Afri ka! Wat betekent voor ons Afrika Vanuit de film kennen we eigenlijk alleen het mysterieuse van het oer- wcud, de gigantische pracht van het rotsachtige berglandschap, de be klemming om de wilde olifanten, tij gers, leeuwen, krokodillen, slangen, noem maar op! Het betekent voor ons misschien een uitgestrekt gebied voor interessante ontdekkingsreizen, een rijk, waar men kan leven, bevrijd van allerlei Europese conventies. Maar wat weten wij eigenlijk van die taaie ongerieven, die het Afrikaanse klimaat meebrengt? Och, die wilde dieren, kom: maar veeleer de malariakrengen, de tetsevlieg, de benauwenis van de tropische middag, die koelte van de tropennacht, waarin het nooit stil is. die dom-eigengereide negers met hun hardkoppige gewoontes dit alles lijkt een gevecht tegen de bierkaai Die kolosale afstanden, de bergen op. 't Is erger dan de Tour de France! De tegenslagen, de bijna-zekere misluk kingen, de eenzaamheid, die nooit voldane behoefte nog eens een Beet hoven-concert te kunnen genieten, practisch nooit nog eens de Europese cultuur te mogen proeven; ook dit be leefde pater Van Doorne, de Helmond- se missionaris van de congregatie van de paters van de H. Geest, die kort geleden naar huis terugkeerde, om in een welverdiend intermezzo van nau welijks een half jaar nieuwe krach ten, letterlijk en figuurlijk, op te doen. De zuiver-bovennatuurlijke we gen ontgaat ook de priester een heel stuk. Gods wegen worden ook hem met in détails geopenbaard, maar menselijkerwijs gesproken komt men daarginds in Bagomoyo vooral hulp van het Thuisfront te kort. In het Ulugurugebergte Op de missie van pater Van Door ne kan meiy met gewone verkeers middelen niéts beginnen. De Tour-de- France-koningen zouden het daar niet kunnen harden, want er zijn zelfs geen wegen. De „grote weg" Dar-es- Salaam-Morogoro is een zandweg! Om dus maar niet te spreken van berg passen. Toch moeten de 15.000 men sen in' het Ulugurugebergte, die 2800 meter boven de zeespiegel steekt, be zocht worden. Er wonen daar overal verspreid 5000 Christenen, terwijl de 10.000 anderen ook in de gelegenheid gesteld dienen te worden met het Christendom kennis te maken. De tochten, die de missionaris per pedes Apostolorum maakt, zijn doorgaans geen Zondagswandelingetjes, Acht, tien, twaalf uur of soms nog langer onder een verzengende zon, klimmen, klimmen en nog eens klimmen. „Je gaat er kapot van" zegt pater Van Doorne. Een hefschroefvliegtuig zou 'n ideale uitkomst zijn! Allround emigrant Het mag via de missieliteratuur als bekend verondersteld worden, dat de missionaris in het barre Afrika wat meer te wachten staat als alleen kin deren en stervenden dopen. Behalve, dat hij biechtvader, onderwijzer, me dicijnman, timmerman, tandarts en wat al meer is, moet hij bovendien bijna voortdurend rechter spelen, die steeds een wijs Salomons oordeel klaar heeft om dc- soms hopeloze ru zies tussen de negers op te ruimen of de ingewikkelde kluwen van huwe lijksproblemen te ontwarren. Als de missionaris, vers uit Europa, in Afrika aankomt is de overschakelingsphas' naar het Afrikaanse leven de eerste zure appel, die hij te verorberen krijgt. Na een half jaar tongbrsken kent hij gewoonlijk de inlandse voertaal wel, zodat de missionaris eerst dan met het missiewerk kan beginnen. Nadat hij van de bisschop van het vicariaat de jurisdictie heeft gekregen, gaat d?ze emigrant voor God op stap, gewapend met een vurig idealisme, dat In de tro pische hitte van het equatoriaal ge bied gelouterd gaat worden. Vanuit een centrale missiepost, die meestal op een gunstige plaats in verband met watervoorziening en dergelijke ge bouwd is, moeten de buitenposten, die ver in de omtrek verspreid liggen, verzorgd worden. Men kan begrijpen, dat dit een le ven van trekken en sjouwen betekent. Dit mag dan al erg avontuurlijk 'ijken in onze fantasie zien we ai een fleurige karavaan door een dichtbe- bost berglandschap trekken onder het magische, bijna ritueel melancholisch klinkend „gezang" van de dragers, dat door de herhalingen op een obsederen de litanie lijkt op den duur mergelt het de Europeaan uit. Het is dan ook een voortdurend zichzelf wachten voor te grote inspanningen, die hier on middellijk gevaar voor bet leven kun nen opleveren. De bewijzen hiervan liggen voor het grijpen. Tal van jonge missionarissen, die nauwelijks een jaar of nog korter in de missie waren, moesten hun vurige werklust jonge mensen, van nog geen 30 jaar met het leven betalen. De koorts en de tropische ziekten warer. voor deze overwerkte paters een dankbare prooi! Zondag is voor de missionaris de drukste dag. 's Morgens al vroeg be gint hij met biechthoren, daarna twee missen, met na de laatste H. Mis met een Lof, omdat de gelovigen van hein de en ver komen, zodat zij voor Zons ondergang weer in hun dorp ge woonlijk een conglomeraat van wat verspreide hutten kunnen zijn. Daarna staan er meestal wat doopsels op het programma en tenslotte de re gistratie van dc voorgenomen huwe- Pater J. v. Doorne lijken. Dit laatste nu is geen sinecure. Burgerlijke stand kent men in de bin nenlanden v. Tanganyka niet, zodat er soms uren en uren gezocht moet wor den om achter de leeftijd van bruid en bruidegom te komen! Dikwijls wordt de leeftijd getaxeerd en dan be ginnen de beslommeringen om over allerlei problemen. Als men weet, dat de praktijk van de verkochte bruid in Tanganyka nog hoogtij viert, zal men gemakkelijk begrijpen, dat de missio naris op dit chapiter heel wat te ho ren krijgt. Na de voorgenomen huwe lijken komen de gesloten huwelijken op de proppen en vooraleer de mis sionaris met zijn schapen klaar is, is de zon reeds lang achter de horizon verdwenen. Scholen- en kerkenbouw Tussen al de drukke bedrijven'door moet de missionaris vanzelfsprekend zijn werk consolideren. Hiervoor is na- dig, dat er scholen en kerken ge bouwd worden. Toen pater Van Door ne op zijn post arriveerde bestond de kerk uit een wirwar van palen en stro en de bouwvalligheid van deze geïmproviseerde schuur werd nog be vorderd door het vakkundige werk der witte mieren, die sneller te werk gaan dan de huisdoktor. Met de hulp van een broeder on misbare religieuse assistenten van de missionaris, die ontzaglijk belangrijk werk verrichten heeft hij op een der uitlopers van het Ulugurugebergte zij kerk gebouwd, 34 meter lang, 8 meter hoog en 10 meter breed. De bouw van deze Theresiakerk heeft anderhalf jaar in beslag geno men. De grootste moeilijkheid was het transport. Al kan de neger rustig 40 kilo stenen op zijn hoofd dragen, het neemt niet weg, dat practisch steen voor steen, die overal te hooi en te gras soms uren ver opgeraapt werden, aangevoerd moest worden. Daarna moesten ze gebikt worden en dan kwam het hout aan de beurt. Riet het oog op de witte mieren is speciaal hard hout vereist en nu is het niet zo, dat men maar mag kappen, waar men wil. Door de roofbouw van de negers zij hele gebieden totaal ontbost, zodat de regering een limiet gesteld heeft aan het houthakken. Het gevolg is, dat pater Van Doorne het hout van ver moest laten aanvoeren. Stel u eens voor: een bergtocht van een uur of 8, 9 en dat met zware balken. Gelukkig be tekent het voor de sterke negerruggen niet zo'n zware kruisweg. De financiering van zo'n kerkgebouw is ook al geen wisje-wasje. Want al zal de bisschop van het vacariaat voor een deel voor de middelen zorgen, via Fropaganda Fide etc. de missionaris moet ook aan zijn trekken zien te komen. Gewoonlijk kan hij afvallappen etc. tegen een aardig centje verkopen, zodat er voor de bouw van zijn kerk wat aan zit. Zo heeft pater Van Doorne met af- vallapen en z.g. kilogoed van N.V. Ray- makers, Holtus, Van Vlissingen, Did- dens van Asten, de Helmondse Tex tiel Maatschappij gedeeltelijk het golf- platendak van zijn kerk kunnen be talen, terwijl achter het altaar de muur sierlijk gedrapeerd is met afvalpluche- gordijnen van de N.V. Raymakers. De missiezusters hebben van afvallapjes een keurig altaarklced gemaakt, dat bij hoge feestdagen het altaar siert, en zelfs een keurig kasuifel. Ook heeft pater Van Doorne diverse echtelijke ruzies met wat kleding uit de wereld geholpen. Het gebeurt n.l. niet zelden, dat de vromo komt klagen, dat zy geen kleren krijgt van haar man en met die klacht begint het al weer enfin, ae rest is duidelijk. Voor kleding zijn de negers erg ontvankelijk, alsmede voor allerlei sieraden en pater Van Door ne hoopt en vertrouwt dan ook op enkele „Textile-waste'' zendingen als hy in Juli weer vertrekt. Cultuur Met de cultuur is het in het Ilblu- gurnugebergte niet best gesteld. De bevolking is tamelijk achterlijk en zoals nog op zoveel plaatsen leven hier de negers nog onder een ware angst psychose. Men gelooft niet in de natuurlijkheid van een ziekte b.v., doch men neemt aan dat deze over gezonden moet zijn. Geesten leven nog sterk in de verbeelding van de neger. Behoudens de dansen volks dansen kent men er practisch geen cultuur houtsnijwerk b.v., dat elders soms zeer kunstzinnig is, treft men er niet. Over het algemeen zijn de toe standen zeer onhygiënisch. Een neger b.v. met een administratieve betrek king, die soms goed gesalarieerd is, woont even goed in een vuile hut als de meest ongeletterde. Als er maar enkele vakmensen onder de negers waren, konden ze tenminste in een fastoenlyk gebouwde hut of huis wo nen. Me.ubilair kent men er niet. De kindersterfte is ongeveer 60 percent. Eenzaamheid is het lot van de mis- sionnaris. Behalve zijn confrater heeft pater Van Doorne gedurende zijn 6'/2-jarig verblijf in Tanganyka slechts 2 Europeanen gezien! Er is geen elec- triciteit, geen radio, met het gevolg, dat men nooit eens een brok goede muziek hoort. „Al wat wij aan cultuur hebben zijn slechts enkele kranten, die al 'n paar maanden oud zijn" zegt pater Van Doorne lachend. (Advertentie) Van- „luchtjes" gesproken... Baby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. Shakespeare-schilderij Albert van Dalsum, een verst op het toneel Met de uitvoering van „Driekonin genavond" van "William Shakespeare, Maandagavond in een overbezette So- briëtaszaal door de Stichting Am sterdams Toneel Gezelschap onder regie van Albert van Dalsum voor het voetlicht gebracht, vierde de Hel mondse beroepstoneelvereniging een jubileum. Sinds October 1936 werd met „Twelfth Night" dc 50e voorstel ling gegeven en deze jubileumvoor stelling is een feestelijk hoogtepunt ge worden in de reeks van hoogstaande toneelavonden, die onder auspiciën van het comité abonnements-toneel- voorstelling sinds de oprichtingsdatum zijn opgevoerd. Zelden zullen de abon. nées van de beroepstoneelvereniging zulk een feestelijk en fleurig schouw spel gezien hebben als „Driekoningen avond". Het mag dan als een versleten cliché klinken, de vederlichte sfeer, de speelse mengeling van werkelijkheid en irreali teit. de subtiele spot en ironie, de poë tisch geciseleerde lachspiegel, die ..the most comprehensive soul" zoals Drij- den Shakespeare noemde het publiek voorhoudt, blijft actueel en boeiend. Evenals in „De koopman van Venetië", „De vrolijke vrouwtjes van Windsor", „De Mid-zomer Nachtsdroom" komt ook in „Driekoningenavond" steeds het ge niale toneelgenie om de hoek kyken. Naast de grote „tragedies" en „histo ries", waarin de meesterlijke dramati- seerkunst van Shakespeare de eeuwen overleefde, blijkt ook uit de „comedies" steeds weer hoezeer Shakespeare het toneel en het publiek kende! De vertolking die de Stichting Am sterdams Toneel Gezelschap Maandag avond in Sobriëtas gaf, was uitermate brilliant en tintelde van frisheid en vita liteit. Op zeer vernuftige en sfeerrijke wijze geheel in de stijl van Shake speare had de regie de veelvuldige toneelveranderingen opgelost. In een (Advertentie) maakt de kwaal steeds poriën door, de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN clair-obscure vonden de essentiële tafe reel wijzigingen met open gordijn plaats, zodat de klassieke drie-eenheid van plaats, tijd en handeling als het ware dwingend gesuggereerd werden. Het ge brek aan ruimte op het toneel en enkele minder stex-ke spelmomenten ten spijt, kreeg het publiek een buitengewoon plastisch schilderij van dit blijspel gepre senteerd. Dit moet dan vooral toegeschreven worden aan de vakkundige en tegelijk kunstzinnige regie van Albert van Dalsum, die zich Maandagavond in de rol van Jonker Tobias weer als een vorst op het toneel vertoonde, aan de fraaie costuums van Marie Sternheim en de prachtige décors van Albert van Zeilberg SOLISTENCONCOURS. Naar wij vernemen, zijn diverse leden van fan fare Excelsior zich momenteel reeds aan het voorbereiden om deel te ne men aan het solistenconcours, dat op de Tweede Paasdag te Nederweert zal Tweede Paasdag te Nederweert zal Dalsum en Wim Vesseur. Dc creatie van Albert van Dalsum was dermate burlesk, dat zijn Tobias een levend geworden drinker van Adriaan Brou wers doeken leek. Prachtig ook was de Malvolio van Paul Huf en de Jonker Andries van Ben Groenier, die naast Van Dalsum bijna als een meewarige Pierrot afstak. Een staaltje van uitgewogen plastische re gie! Marie Hamel zette eveneens een vol ledige uit de verf gehaalde karakteris tiek op de planken evenals Annie de Lange. Kees van Iersel was voldoende op dreef, terwijl Mary Smithuysen een al leszins te waarderen creatie gaf. Johan Schmitz overtuigde niet helemaal. Door zijn te snelle dictie ging er nogal wat in de soms rumoerige zaal verloren. De Nar van Gijsbert Tersteeg was niet altijd even bezield, terwijl Johan Walhaim soms wat pover toescheen. Zoals gezegd echter: de uitvoering werd een zeer amusante en kostelijke toneelavond. Het motto van de beroepstoneelvereniging „Zoekt in een andere plaats toch niet, wat uw eigen stad U biedt" werd met deze 50ste voorstelling nog eens dik onderstreept, al dient eraan toegevoegd, dat slechts een betere accomodatie wellicht echter is b.v. de bouw van een groter toneel financieel onmogelijk! nog een enigst overgebleven wens der Helmondse toneelvrienden is. De vóór de uitvoering gehouden collecte t.b.v. het Rampenfonds bracht 179.74 op. T. Z. Het Brabants Orkest speelt de vierde van Bruckner BREDA, 16 Febr. Toen de berich ten over de watersnood begonnen te komen, boden de leden van Het Bra bants Orkest direct aan belangeloos een benificie-concert te geven ter herden king van de gevallenen en ten bate van de getroffenen. Dit concert had Maandagavond plaats in de grote kerk te Breda. Daar klonk in deze mooie, rijzige, gewijde ruimte de vierde sym- phonie van Anton Bruckner, dat gro te visioen van de organist van Sankt Florian. Men had voor deze ge legenheid geen beter werk kunnen kiezen. Dit hoekige massieve, oer- krachtige werk, roept een ruimte op, waarin de mens zich met de levens mysteriën geconfronteerd ziet. Dit is de grote waarde van Bruckner, dat hij deize constante achtergrond van denken en doen weet present te stel len. De uitvoering was in menig opzicht voortreffelijk. Hein Jordans wist met zijn zeer nauwkeurige wijze van dirigeren een adequate uitdrukking aan de bedoelingen van de Oostenrijk se meester te geven. Het orkest volg de met overgave en enthousiame. Zo De Theresia-kerk in het misisegebied van pater Van Doorne C.S.Sp. In de eerste klasse heren va oHeybal-compefcitie heeft Marjoe een oyertuigende zege (3—0) op Smash be haald. De belangrijkheid van dit duel was er oorzaak van, dat beide teams zo geladen in het veld traden, dat zij de toeschouwers wel op effectief, doch niet op fraai spel vergast hebben. Hoe het ook zij, de 30 zege die de mannen v. d. Broek op een slecht spelend Smash behaalden mag volkomen verdiend ge noemd worden. Smash w-as zo beduusd van deze af straffing, dat het niet veel gescheeld had of de wedstrijd tegen Syrena was ook in een nerlaag geëindigd. Met een uiterste krachtsinspanning gelukte het Maas c,s. nog een 22 gelijkspel uit het vuur te slepen. Door dit puntenverlies hebben de Helmondenaren het contact met de kopgroep enigszins verloren. Al leen PSV heeft nog een klein kansje om het Marjoe nog moeilijk te maken. De uitslagen: Madjoe—Smash 3—0 (166. 15—5, 15—9), PSV 2—Syrena 1—3 (8—15, 9—15. 1614, 615); SyrenaSmash 22 (7—15, 15—7, 15—11. 11—15); EPSOV Madjoe 0—3 (5—15, 10—15, 6—15): Smash 2—PSV 2—2 (7—15, 6—15, 15—4, 15—0). Stand: Madjoe PSV Smash Syrena EPSOV EPSOV 2 Smash 2 PSV 2 11 10 1 21 10 8 1 1 17 11 8 1 2 17 13 1 2 10 32—4 26—6 27—12 25—21 15—27 8—18 6—26 In de tweede klasse heren leverde EVV. een prima presatie door in een prachtige strijd de Madjoe-reserves met 31 te verslaan, waarmede de mannen van v. oHut het ongeslagen record van Madjoe omver kegelden. Tegen DAF be wees Madjoe duidelijk haar superiori teit. De Helmondse politie behaalde een zwaarbevochtx 3—1 zege op de Eind- hovense brandweer. Uitslagen: DAF—Madjoe 2 1—3 (16—8. 7—15. 7—15, 13—15): Madjoe 2—EVV 1—3 114—16, 12-1-5. 15—11. 10—15); HPSOV Brandweer 3—1 (16—14, 15—13, 11—15, 15—10). Stand: EVV 10 7 3 17 27—10 Madjoe 2 9 7 3 1 15 24—7 HPSOV 10 3 5 2 11 19—17 DAF 9 4 2 3 10 19—15 Brandweer 10 3 3 4 9 17—21 Ajo 8 2 2 4 6 12—16 Stratum 10 1 4 5 6 13—23 Groenwoud 8 8 2—24 In de derde klasse heren presteerde EVV 2 het om in Helmond het sterk spelende GSV een onverwachte 30 ne derlaag toe te brengen en hiermede de leiding te nemen. Uitslagen: GSV—EVV 2 0-3 (16—18, 10—15, 1015); GSVStratum 2 30 (152, 10-7. 15—11). In de dames 2e klasse is de automati sche promotie van EVV en Ajo nu al reeds een vaststaand feit geworden. Al leen de vraag wie van deze twee zich kampioen zal mogen noemen, zullen deze twee teams onderling moeten be antwoorden. Uitslagen: PSV 3—GSV 3—0 (15—7, 15—11, 15—9); GSV—EVV 1—3 (15—13. 6—15, 5—15, 4—15); Smash 2—DAF 3—0 <15—2, 15—1, 15—11); GSV—DAF 3—0 (16—14. 15—8. 15—9): Madjoe 3—EVV 0—3 (3—15. 12—15, 13—15); Ajo—GSV 3—0 (15—9, 15—13, 5—16); Ajo—EVV 0—3 (15—1, 15—11, 15—10); DAF—EVV 0—3 (3—15, 6—15, 1—15). De stand i EVV Ajo PSV 3 Smash 2 GSV Madjoe 3 DAF als volgt: 8 14—12 13—16 6—14 9—20 2—24 Het programma: Woensdag: Kazerne Heren: EPSOV 2 -PSV 2; Brandweer—Ajo; EPSOV 2— Syrena; DAFAjo. Woensdag: Helmond Heren: HPSOV -Madjoe 2: HPSOVGroenewoud; VHs EVV 2, Vrijdag: Kazerne Heren: Stratum 2 Veloc; GSV—DAF 2; DAF—Stratum; EVVBrandweer. Zaterdag: Helmond Heren: Smash PSV 2; Ajo—Madjoe 2; Smash—PSV; PSV—PSV 2. Zondag 22 Febr. Tournooi Rampen fonds in zaal Flora te Helmond, Boekei FEESTVERGADERING RKJB. Van daag viert de RKJB afd. Boekei haar dertigjarig bestaan. Door de geestelijk adviseur werd vanmorgen een plechtige H. Mis opgedragen. In verband met de watersnoodramp is de viering tot latere datum uitgesteld. De vergadering van hedenavond zal een ietwat feestelijk ka rakter krijgen. INSTALLATIE GIDSEN. In tegen woordigheid van aalmoezeniers en com missarissen van het district Veghel wer den gisteren vier kabouterleidslers uit Uden en Volkel, die in Boekei hun op leiding hadden genoten, plechtig ge ïnstalleerd. Na de gebruikelijke verwel koming door Oehoe en Oebé, werden door de vier nieuwe leidsters, nadat zij van de aalmoezenier de zegen hadden hadden gekregen, ten overstaan van de commissaresse, de gidsen-eed afgelegd en ontvingen zij de kabouterkentekenen, n.i. das, hoed en insigne. Door enige hibo's werden geschenken aangeboden. Na deze plechtige ceremonie bedankte de aalmoezenier van Uden de leidsters en kabouters voor hun prettige medewer king. De commissaresse van Veghel sprak haar lof uit over de kaboutergroep Boekei, welke de eerste is in het district Veghel. "De groep St. Agatha uit Boekei .s nog maar l1,; jaar oud en wat in deze tijd reeds gepresteerd is, mag andere in oprichting zijnde groepen tot voorbeeld strekken. Het motto van de kabouter- groep „Pak maar aan" is in Boekei daad werkelijk uitgeoefend. Met een trac- tatie werd het installatiefeest besloten. „BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT" Zaterdagavond in de Philips Schouwburg te Eindhoven EINDHOVEN, 16 Februari: „Beurzen open, dijken dicht" komt Zaterdagavond in de Philips Schouw burg. De vijf radio-omroepen, K.R.O., V.A.R.A., N.C.R.V., A.V.R.O. en V.P.- R.O., verzorgen, zoals bekend, dit pro gramma. Natuurlijk is deze avond over beide zenders te beluisteren, terwijl de televisie-dienst het programma zal uit zenden. Somerens brandv/eer naar Veere SOMEREN. Twee leden van de brand weer, de heren H. v. d. Vleuten en H. v. d. Einden, zijn na de eerste groep van de Brandweerinspectie, met de reserve- motorspuit, een trekker, naar Vere in Zeeland vertrokken om daar eventueel assistentie te verlenen. Eindhovense jeugd geeft kinder-symphonie van Haydn EINDHOVEN. 16 Februari: Het ligt in de bedoeling, dat geduren de het eerstkomende concert, door Het Brabants Orkest, voor de jeugd, aan gesloten by het comité Cultuurbeharti- ging Schooljeugd, de jongeren zélf een uitvoering zullen geven. De orkestklasse van de Philips Or kest Vereniging, bestaande uit j'onge- ren, aangevuld met leerlingen van de Eindhovense Muziekschool, zullen dan onder leiding van Hein Jordans, de Kindersymphonie van Jos. Haydn ge ven. Een soortgelijke uitvoering dóór de jeugd, vóór de jeugd, heeft enkele weken ook te Den Bosch plaats gehad. „De Messias'* uitgevoerd door Philharmonisch Koor EINDHOVfcN, 16 Februari: Na Pasen zal het Philharmonisch Koor beginnen met de i'epetities voor de uitvoering van „De Messias" van G. F Handel, in de Engelse versie. Dit prachtige koorwerk zal omstreeks het midden van December in Philips Schouwburg ten gehore worden ge bracht. De repetities beginnen Woens dag 15 April in de aula der Kleuter school, Mathildelaan. Daar kunnen zich nieuwe heren-zangers als lid opgeven, die nog aan deze uitvoering kunnen me dewerken. B.G.K. brengt lustrum uitvoering van Johannes Passion DEN BOSCH. 16 Februari: Voor de vijfde maal gaat Bosch' Ge mengd Koor de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach uitvoeren en wel op Zondag 22 Maart. Passie Zondag, in het Casino. Als solisten zullen medewerken Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; Le- ny Henning, alt; Han Lefèvre, tenor, David Hollesteile en Peter de Vos, bas; instrumentaal koor; het Rotterdams Philharmonisch orkest; het geheel onder leiding van Rob. Gevers. Rode Kruis afd. Geldrop vertrok naar noodgebied GELDROP. Van de transportcolonne van de Geldropse afdeling van het Rode Kruis vertrokken een 15-tal personen Zaterdagmiddag naar het noodgebied, bestemming Klundert, om aldaar in hel noodhospitaal te werk worden gesteld. De dames staan onder leiding van zr. Burgeriing. terwijl sergeant-majoor J. Elbersen als leider fungeert van de he- Het is de bedoeling acht dagen werkzaam te zijn in Klundert. werd het een vertolking die een die pe indruk naliet. Het concert was geopend met het koraal „O, Mensch bewein dein Sün- den gross" van Max Reger. Hierna sprak de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, prof. dr. J. E. de Quay. In sympathieke, welgekozen woorden schetste hij de achtergrond van de ramp en de zin van deze her denking. Zijn rede culmineerde in de hoop dat aan dit tafereel van „Neder land één in nood" mettertijd het beeld van „Nederland één in vreugde" zou mogen beantwoorden. Cr. VOOR RAMPENFONDS: Ook Geldropse Kajotters zetten zich in GELDROP. In een dezer dagen gehou den bijeenkomst van de Geldopse KAJ kwam het voorstel naar voren: kan ook de KAJ iets doen voor het Rampenfonds. Reeds vele Kajotters hielpen met hun persoonlijke inzet in de vórm van 8 uur overwerken in de bedrijven. Maar door een Kajotter werd een nieuw motto toe gevoegd aan de bestaande: „De KAJ pa raat, aan U de daad". Onder dit motto is iedere Geldropse Kajotter bereid deze week in de avond uren bij U of voor U, een of andere kar wei op te knappen, waarvan hij de op brengst dan Zaterdagavond 21 Fe bruari op de jaarvergadering- afdraagt voor het Rampenfonds. U kunt ook zelf uw werk opgeven aan de volgende adres sen: voor Eraakhuizen bij M. Doensen, Dwarsstraat 23; voor Geldrop-centrum bij A. v. Hoek. Eindhovenseweg 31 en voor Zesgehuchten bij G. van Bussel, Hoog- Geldrop 35. Genoemde personen zorgen er voor dat dan uw gevraagd werk door een of andere hiertoe bekwame Kajotter wordt uitgevoerd. Als iemand zich voor een werk komt presenteren, moet hij voorzien zijn van een legitimatiebewijs. Steensel offerde gul voor de noodgebieden STEENSEL. Het 650 inwoners tel lende dorp Steensel heeft tot nu toe een bedrag van f 3.017 bijeen gebracht voor hulpverlening aan de over stroomde gebieden. De waarde van geschonken goederen is in dat bedrag niet inbegrepen. De betekent een ge middelde bijdrage per huisgezin van f 27,en een gemiddeld bedrag per inwoner van f 4.64. Hockeyteam Nederland B tegen Engeland DEN HAAG. 15 Feta'. Voor de wed- strijd tussen de dames B-elftallen van Nederland en Engeland, welke Zaterdag 21 Februari op Klein Zwitserland te Den Haag wordt gespeeld, is het Nederlandse B-team als volgt samengesteld: Doel: Loes Roemers (Hilversum); achter: Annie van Genuchten (HTCC) en Hannie Smilde (HHIJC); midden: Helène Martens (EMHC), Harriet van Riemsdijk (BDHC) en Annette Riezebos (Togo); voor: Annelies Rieder (Gooi), Marjolein Heering (Rood Wit), Bea Ter- lingen (Be Fair), Ans Rouwcnhorst (To go) en Hannie Olthoff (Alliance). Reser ves: Hannie Beets-Van Boxtel (Togo) en Loes Otto (BDHC). Zege van Turpin LEICESTER, 16 Febr. In een ge vecht over 10 ronden heeft de Britse middengewicht Randolph Turpin te Leicester een puntenzege behaald op de Zuidafrikaan Duggie Miller. Vier jaar geleden had Turpin te Londen Miller eveneens op punten verslagen. Zesdaagse te Antwerpen ANTWERPEN, 16 Febr. In de zes daagse te Antwerpen was Dinsdag avond de stand: 1 KobletVon Bueren (Zwits); op 1 ronde: 2 Bruneel Plattner (Belg.-Zwits)3 ForliniTer- ruzzi (Fr-lt)4 Van VlietAcou (Ned- Belg); 5 Cai'raraSenfftleben (Fr); 6 SchultePeters (Ned); 7 Gillen Ryckaert (Lux-Belg). Van Est en Wagtmans bezetten met 4 ronden achterstand de 15e plaats. Standplaats- en ventvergunningen Consumptieijsverkoop Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat aanvragen ter verkrijging van een standplaats- en/of ventvergunning voor de verkoop van consumptieijs ge durende het jaar 1953 uiterlijk t'ot 15 Maart a.s. schrifte lijk dienen te worden aangevraagd bij ondergetekende. Na bovengenoemde datum Ingekomen aanvragen wor den niet in behandeling genomen. Helmond. 16 Februari 1953. De Commissaris van Politie. A. L. J. DE GROOT.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2