ai 1 ELMO ND EO. De nacht van het springtij was een der rustigste sinds de ramp Brabant heeft industrieën nodig met grotere buitenlandse afzet UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" Op alle bedreigde punten was men tot actie gereed, maar bet water kwam niet hoog RAMPENFONDS: 47,5 MILLIOEN Zierikzee groten deels geëvacueerd Prinses Marijke morgen jarig Toen Koning Boudewijn getroffen gebieden bezocht, was hij ziek Als straf honderd gulden in 't Rampenfonds Met lede ogen ziet men de ducks" van Schouwen vertrekken DIPHTHERIE IN DONGEN EERSTE AVONDMIS IN NEDERLAND VT Oost - Brabant 9V Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactie en Administratiebureau: Zuid-Koninglnnewal 38. Helmpnd Telefoon K 4920-2276 Dinsdag 17 Februari 1953 Negende Jaargang No. 89 In het geteisterde gebied: STEENBERGEN, 16 Febr. De nacht van Zondag op Maandag is in de Brabantse Westhoek, op Tliolen, St. Philipsland en Schouwen-Dniveland een der rustigste nachten geweest die dit gebied sinds de ramp gekend heeft dit dank zij oostenwind en rustig weer. Wel was de waakzaamheid hier, gelijk elders op bedreigde punten, tot het uiterste opgevoerd. Op de meest bedreigde punten, waar geen mensen meer woonden, waren de troepen met uitzondering van de dijkwachten teruggetrokken. Via de veldtelefoon werd het contact met de commandoposten onderhouden ,maar geen enkele maal is er een ver ontrustende melding geweest. De ruim 2000 man troepen, waaronder 500 Bel gen en 300 Amerikanen, in deze sector, zijn de laatste dag van hun actie inge gaan in het geruststellende besef, dat zij de toestand voor zover mogelijk, in handen hebben en dat de situatie, waarvoor zij zich zulke grote opofferingen hebben getroost, thans geconsolideerd is, ling met de militairen, niet 's nachts doorwerken, 's Avonds worden ze weer teruggebracht naar de veiliger gebieden, waar ze onderdak hebben. „OPERATIE-WEEKEND" Op Schouwen Duiveland waren speciale maatregelen getroffen de „operatie-weekend" voor samen werking van de Nederlandse en Britse marine, de Koninklijke Land macht en de Amerikaanse ducks Ook" langs de gehele kust van Noord- Holland en Texel heeft de spring vloed door de gunstige wind en ge heel volgens verwachtingen van het K.N.M.I., een aanzienlijk geringer hoogte bereikt dan vorige week werd gevreesd. Nergens heeft de zee ook maar in de geringste mate de over winning belemmerd, die de strijders in onze waterlinie bezig zijn te boe ken. Alle posten langs deze kust meldden de verademing bij allen, die gereed hebben gestaan terstond in te grijpen als de goede verwachtingen ydel zouden zijn gebleken. Ook in Maassluis en Vlaardingen zijn tijdens het hoge water geen bij zonderheden geweest. Het water heeft in deze plaatsen geen abnormale hoogte bereikt en was, zoals de ons bereikte berichten luidden, lager dan officieel werd verwacht volgens de tabellen. Gezien de lage stand te Hoek van Holland was dit te ver wachten en ook Rotterdam had geen bijzonderheden te melden. Ook daar w-as de stand van het water lager dan bij normaal hoog water. IN ENGELAND EN BELGIË De hoogste waterstand, die aan de Britse oostkust Maandag tijdens het hoogtepunt van het springtij bereikt werd, was een voet lager dan men had verwacht. De dijken, die men na de doorbraken en overstromingen van de eerste Februari koortsachtig had hersteld, hebben de druk van het wa ter dan ook goed doorstaan. Op het zwaar geteisterde eiland Canvey in de monding van de Theems bleef het wa ter ruim een meter onder de rand van de inderhaast gedichte zeewering. Ook langs de Belgische kust heeft het springtij in de nacht van Zondag op Maandag geen schade aangericht. Heigens heeft het water de resultaten van hard werk aangetast In Zierikzee, Bruinisse, Brouwers haven cn op vele andere plaatsen in dit gebied is op deze nacht, die velen met een bang hart tegemoet hebben gezien, een grote verademing gevolgd. In deze donkere uren zijn alle troe pen geconsigneerd geweest, tot het uiterste gespannen op de berichten van de burger- en militaire dijkwach ten. Maar het is een nacht geworden, die rustiger is geweest dan welke ook in deze laatste twee weken. „Ik heb vannacht drie maal gesla pen", zei kolonel Anthoni, de mili taire bevelvoerder en hij zegt dat met zichtbare voldoening, na deze twee weken waarin hij, vooral in het be gin, niet meer dan vier uur per et maal rust heeft gehad. Zondagavond zijn de gevaarlijke punten nog alle verkend. Auto's met zandzakken ston den in reserve, ducks zijn voor de zo veelste maal langs de hun zo langza merhand volkomen bekende „wegen" gereden, de Franse genisten hebben nog eens met voldoening hun werk bekeken, en de Nederlanders hebben de dijken van hun eigen land nog eens aan een grondige inspectie onderwor pen. Zij kunnen hun taak met voldoe ning en met vertrouwen overdragen aan het leger van burger-werkers, mannen van de DUW, de Heidemaat schappij, en de Ballastmaatschappij. De militaire telefoonlijnen, die zo be langrijke diensten hebben bewezen, blijven echter nog liggen en ook zul len enkele ducks achter blijven om d« communicatie tussen de over stroomde gebieden te onderhouden. De zoeklichten blijven eveneens pa raat, om als het nodig is. 's nachts hun diensten te verlenen. De burger arbeiders zullen echter, in tegenstel- Prins Bernhard bezocht het rampgebied IERSEKE, 16 Febr. Maandagmiddag landde plotseling op het havenplateau van Ierseke een helicoptere, waaruit tot grote verbazing van de bevolking Prins Bernhard stapte. Belangstellend voeg hij aan de toegesnelde Iersekenaars, wat zij in de rampnacht hadden beleefd. In ge zelschap van de burgemeester en de be manning van de helicoptere wandelde de Prins daarna naar hel gemeentehuis, waar oesters werden gegeten. Na ver loop van ongeveer anderhalf uur verliet Z.K.H. weer op dezelfde wijze als hij ge komen was. onder luide toejuichingen van de toegestroomde bevolking, de ge- zneento. Vervolgens bracht de Prins een be zoek aan Terneuzen, nadat de heli copter in de kom der gemeente was geland onderhield de Prins zich enige tijd met de burgemeester van Terneu zen mr. P. H. W. Teilegen en een landbouwer, de heer H. Wolfert uit de ondergelopen Nieuw Neuzenpol- der. De Prins liet zich inlichten over de toestand in Terneuzen en de om liggende polders. Na een kwartier on geveer werd de reis voortgezet. In Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht de Prins voorts Kloosterzande, Ossenisse, Terneuzen en Hoofdplaat. Tenslotte bracht hij nog een bezoek aan Zonne- maire op Schouwen. DEN HAAG, 16 Febr. Maan dagavond was een bedrag van 47.5 millioen gulden bij het Ram penfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruit gang van 5.5 millioen gulden. Za terdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-afrekeningen. NOG 3000 „OFFICIËLE" EN „ILLEGALE" ACHTERBLIJVERS ZIERIKZEE, 16 Febr. De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Vandaag zijn de laatste schepen, „De Schelde" en „De Lely" met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die meest een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de komende weken „uit te kammen", waarna men het gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. Ook zijn er ech ter nog vele mensen die geen vergunning hebben maar tot nog toe geweigerd heb ben te evacueren en zich sindsdien min of meer schuilhouden. In middenstandskringen was nogal wat verzet tegen de evacuatie gerezen, om dat de vele zakenlieden, speciaal win keliers en grossiers, geen gedegenheid kregen om hun overstroomde voorraden te bergen. Na een vrij rumoerige verga dering op Zondagmiddag hebben onge veer vijftig hunner toestemming gekre gen om te blijven mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken, hetgeen vandaag is geschied. De vertegenwoordiger van de M.S.A. in Nederland, Clarence Hunter, wordt Dins dagmiddag in Zierikzee verwacht. Eerste gat in de dijk bij Bruinisse gedicht BRUINISSE, 16 Febr. Het eerste gat in de oude dijk, de Slaperdijk tus sen Bruinisse en Oosterland, die door brak op Zondagavond 1 Febr. 's avonds 5 uur, waardoor de Bruinisser polder werd geïnundeerd, is gedicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten wor den gedicht, eer begonnen kan worden met het droogmalen van de polder Brui nisse. In de buitendijk zijn geen gaten. ZIERIKZEE, 16 Febr. Met alle Nederlandse en buitenlandse militai ren zullen Dinsdag (heden) ook de Amerikaanse ducks uit Schouwen en Duiveland worden teruggetrokken. Met hun Duitse bemanningen en onder lei ding van majoor Worth, bijgestaan door de luitenant ter zee eerste klasse Suer- mondt van de Koninklijke Marine, heb ben deze amphibies een groot aandeel gehad in het reddingswerk in dit ramp gebied. Het is dan ook met lede ogen, dat men ze zal zien weggaan. Hoewel het vertrek officieel is vast gesteld op Dinsdagmorgen 9 uur de laatste dienst die zij hier gaan bewijzen is het overbrengen van 200 militairen van de landmacht naar Steenbergen wordt nog steeds de hoop gekoesterd, dat hun aanwezigheid nog met geruime tijd zal worden verlengd. De kans hier- is echter gering. 12 ducks zijn in de avond van de 3e Februari uit Duitsland op Schouwen en Duiveland aangekomen. Bijna onmid dellijk zijn zij ingezet voor het in vei ligheid brengen van slachtoffers, die zich toen nog op vele plaatsen in hache- MORGEN, Woensdag 18 Februari, hvopt Prinses Marijke haar zet verjaardag te vieren. fFofo: Paul Huf) Premier Van Houtte verklaart: Canadese helpers zijn uit Middelharnis vertrokken MIDDELHARNIS, 16 Febr. De Ca nadese militairen, die op 4 Februari uit Duitsland naar ons land kwamen, om deel te nemen aan de reddingswerk zaamheden, hebben Dinsdagmorgen (he den) om 6 uur Middelharnis verlaten en zijn teruggekeerd naar het hoofd kwartier in Hannover. Zij maken de reis met hun auto's. Het Canadese detachement, dat zich in de twaalf dagen, dat het in ons land vertoefde, vele vrienden heeft ge maakt, had een groot aandeel in de Werkzaamheden voor redding, evacuatie en andere, op Goeree en Overflakkee, in Middelharnis en omgeving. Het deta chement staat onder leiding van kapi tein Huxstaple en is een onderdeel van het „58th Independent Field Squadron, Royal Canadian Engineers" dat in Duitsland is geplaatst. Het was de tweede maal, dat Canadese militairen in Zeeland aan onze zijde stonden, in de strijd tegen de vyand, ditmaal het water. Ook thans hebben zij zich daar voor geheel gegeven en zy laten vele vrienden in Zeeland achter. PER HEFSCHROEFVLIEGTUIG heeft H. M. de Koningin onlangs Oude Tonge bezocht. Hier ziet men de Koningin zich met de achtergebleven bevolking van dit •o zwaar getroffen plaatsje onderhouden. De dag na het bezoek was de koning volkomen uitgeput BRUSSEL. 16 Febr. De Belgische premier Van Houtte. die Zondag een bezoek aan Koning Boudewjjn aan de Rivièra heeft gebracht, heeft Maandag avond het kabinet in buitengewone ver gadering bijeengeroepen. Premier Van Houtte heeft later tegenover verslag gevers verklaard: „De twee hoofdpro blemen van het land zijn op het ogen blik: koning Boudewyns slechter gewor den gezondheidstoestand en de noodza kelijkheid van spoedige hulp aan de slachtoffers van de watersnood". De premier zeide dat de Koning bij voortduring een te hoge temperatuur heeft. Toen de Koning acht dagen ge leden van de Rivièra terugkwam en de overstroomde gebieden in de omgeving van Antwerpen bezocht voelde hij zich DEN HAAG, 17 Febr. Voor de politierechter te 's Gravenhage is Maandagmid dag verschenen de 36-jarige K. B. B., hoofdcommies aan een van de departemen ten. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari in de Houtrusthallen in Den Haag, toen hjj bezig was stapels goederen te sorteren, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, daar een paar wollen handschoenen had weggenomen. Bij de behandeling bleek, dat B. bezig was met een stapel „waardeloos goed". Hij vond hier een paar wollen handschoenen, die hij meende wel te kunnen gebruiken. Hij had echter tevoren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd omdat hij meende, dat deze meer geschikt waren dan de niet in al te beste staat verkerende wollen handschoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp beschikbaar had gesteld. De officier eiste twee maanden voorwaardelijk met de bijzondere bepaling, dat B. binnen drie maanden tijds 250 in het Rampenfonds zou storten. De politierechter, uitspraak doende, veroordeelde B. tot een maand voorwaardelijk met de bijzondere bepaling dat hij binnen de genoemde termijn honderd gulden zou storten in het Rampenfonds. ziek en koortsig, aldus de eerste-minls- ter. De volgende dag was hij volkomen uitgeput geweest, maar, zo zeide pre mier Van Houtte, de Koning verklaar de, in staat te zijn tot het afleggen van een nieuw bezoek aan de zeeluist, om dat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven. Eerste-minister Var Houtte zeide de Koning te hebben me degedeeld dat iets dergelijks uitgesloten was. Premier Van Houtte verklaarde ver der dat de Koning geen longaandoening heeft. Wel moest zyn zwakke gezond heid steeds worden gecontroleerd en men onderzoekt voortdurend zijn bloed. Voor herstel van zijn gezondheid is het noodzakelijk, zo zeide premier Van Houtte, dat de Koning aan de Rivièra blijft, misschien voor verscheidene we ken. De eerste-minister achtte het moge lijk dat hij de Koning ginds weer een bezoek zal moeten brengen. Premier Van Houtte deelde mede, dat de regering o.m. besloten heeft gedu rende een jaar de inkomstenbelasting met ongeveer vijf percent te verhogen voor herstel van de overstromingsschade. Hij ontkende, dat de Koning hem had verzocht de dagbladen te beletten de koninklijke familie aan te vallen. Hevige brand in Valparaiso SANTIAGO DE CHILI, 16 Febr. Maandag is een hevige brand uitgebro ken in de loodsen van de douane te Val paraiso. De brand, die reeds een schade van honderd millioen pesos heeft aangericht, wordt door de gehele havenbrandweer en al de brandweerlieden van de strijd krachten bestreden. De ducks" met hun Duitse bemanningen hebben 286 mensen uit een benarde positie gered Er zou nog genoeg werk voor hen te doen zijn.... Iyke situaties bevonden. Z\j konden 286 slachtoffers evacueren. Toen de evacuatie in het noodgebied was voltooid, bewezen de ducks grote dienst bij het bergen van allerlei mate rieel. Een tachtigtal landbouwwerktui- variërende van eggen tot oogst- machines en tractoren, auto's, fietsen, twee ton schoolbehoeften, 17 ton huis raad, generatoren en vee, staan tussen tientallen andere onderwerpen op de lijst, die van het geredde materieel is opgemaakt. Tegelijkertijd zijn er 530 ton zandzakken aangevoerd voor het dijkherstel, 14.000 yard telefoondraad gerepareerd of gelegd en verder 10.000 yard wegen gemarkeerd om het moge- ijjk te maken desnoods ook 's nachts in noodgevallen te kunnen rijden of te va ren. Het besluit, alle militairen uit het noodgebied terug te trekken wordt over het algemeen begrijpelijk geacht: de zo waardevolle militaire hulp moet worden beëindigd en civiele instanties zullen dit werk overnemen. De laatste dagen is hiermee geleidelijk een aanvang ge maakt. Voor de ducks is er echter op Schou- en Duiveland nog een massa werk, waarvoor moeilyk andere middelen ge vonden zullen kunnen worden. Christelijke Volkspartijen uit Beneluxlanden te Brussel bijeen BRUSSEL, 16 Febr. Afgevaardig den van de Christelijke Volkspartijen uit de Beneluxlanden kwamen Maandag te Brussel bijeen. Aan het slot werd ons het volgende communiqué verstrekt. ..In de voormiddag werd de ontwikke ling van de politieke toestand in elk der drie landen besproken. In de na middag werd een onderzoek gewijd aan de handels- en monetaire politiek en de mogelijkheden van een betere coördina tie op dat gebied. De drie afvaardigingen spraken hun overeenstemming uit over de wenselijk heid, een politiek te voeren, welke streeft naar de verhoging van de levens standaard der bevolking. Deze opvat ting komt tot uiting in de zorg om het loon te brengen op het hoogste peil, dat door de economische toestand mogelijk wordt gemaakt. Zij zijn het er over eens, dat ,de loonpolitiek in geen geval de be talingsunie in gevaar mag brengen, noch op zichzelf ooi-zaak m^g zijn van een uitbreiding der werkloosheid. De drie afvaardigingen drukken de wens uit een nauwer contact tussen de drie parlementen te zien tot stand komen. Zij hebben opnieuw de noodzakelijkheid van de economische unie beklemtoond en hun vertrouwen in de mogelijkheid een uiteindelijke oplossing te bereiken, bevestigd". Lagerhuis nam ontnaasting van Britse wegvervoer aan LONDEN, 16 Febr. Het Britse Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 tsemmen tegen 257 het wetsont werp van de regering tot ontnaasting van het wegvervoer aangenomen. Het wetsontwerp dat nu bij het Ho gerhuis wordt ingediend, is een van de twee belangrijkste wetsontwerpen van het program van de regering. Het an dere betreft de ontnaasting van de staalindustrie. In Korea gesneuveld DEN HAAG, 16 Febr. De rege ring maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.I. in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo, ongehuwd en woon achtig te Leiden. Hij was afkomstig van het garderegiment-fuseliers prinses Irene. Het E.T.I. rapporteert De structureel en conjunctureel werklozen met hun gezinnen zouden een stad kunnen vormen van 125.000 inwoners TILBURG, 16 Februari Nu de nationale overheid zich beraadt over de maatregelen die noodzakelijk zjjn om het werkloosheidsverscbynsel in Nederland to bestrijden, verdient daarbij de provincie Noord-Brabant bijzondere aandacht. Deze conclusie ligt vervat in het verslag van het Economisch Technologisch In stituut voor Noord-Brabant over het vierde kwartaal van 1952. Het aantal werk lozen lag gedurende het hele jaar 1S52, ook in de zomer wanneer seizoenswerk loosheid ontbreekt, boven het „toelaatbaar" geachte peil, dat is boven het getal van 90.000 100.000 werklozen, tot welk getal nog geen aanleiding tot bezorgd heid bestaat. In Brabant heeft zich in 1952 de werkloosheid voortdurend in nog sterkere mate dan in Nederland (n.l. gemiddeld 80 90 pereent) boven het „toe laatbare" aantal bewogen. Op 31 December 1952 was bijna 7 percent der Noord brabantse mannelijke beroepsbevolking werkloos, in Nederland ruim 5 percent. En rekening houdend met een verdere stijging ingevolge seizoenswerkloosheid, mag venvacht worden, dat eind Januari, begin Februari ruim 27.000 mannen in Brabant zonder werk zullen zijn (en dus op deze dag waarschijnlijk zijn. Red.). Het voor Brabant „toelaatbare" aantal is ongeveer 11.000 werklozen. loosheid In Brabant een peil bereikt, waarop specifieke voorzieningen op haar plaats zijn. Sedert het einde van 1951 beweegt de structurele en conjuncturele werkloosheid in Brabant zich op een niveau, dat meer dan 25 percent boven het Nederlandse peil ligt. Geen enkele provincie in Nederland heeft met een niet-seizoenmatige werk loosheid te kampen van een zodanige omvang als zij sedert ruim een jaar in Brabant heeft aangenomen. Toen het verslag van het E.T.I. werd opgemaakt, wai-en er in Brabant ongeveer 20.000 man, d.i. 5.3 percent, werkloos tenge volge van de structurele en conjunctu- Wegneming van belastingdruk zou de problemen nog niet oplossen Reeds in het eerste halfjaar van 1950 is de ongunstige ontwikkeling der werk loosheid in Brabant begonnen. De op leving na het uitbreken van het Korea- conflict bracht een kleine verlichting, maar reeds een jaar voordat de werk loosheidssituatie in Nederland de over heid aanleiding gaf, zich op bijzondere maatregelen te bezinnen, had de werk- rele ontwikkeling van het economische leven. Wanneer degenen die tot deze cate gorie werklozen behoorden, met hun ge zinnen op één plaats zouden worden sa mengetrokken, dan zouden zjj een stad van de grootte van Tilburg met ruim 125.000 inwoners kunnen bevolken. REGIONALE SPREIDING De werkgelegenheidssituatie baart de ernstigste zorgen in de gebieden van Oss, Den Bosch en vooral van Etten, in mindere mate in de gebieden van Eind hoven. Breda, Roosendaal, Almkerk en Veghel. In de gebieden van Tilburg en Waalwijk en in mindere mate in die van Oosterhout, Zevenbergen, Dongen, Bla- del en Boxtel nam de werkloosheid ge durende 1952 af. Toch moet men ook in deze laatste gebieden, met name in Tilburg, Dongen en Waalwijk, op z'n hoede zijn, gezien het gewicht dat één enkele bedrijfstak in deze gebieden nog altijd heeft. Er wordt thans in Nederland grote activiteit aan de dag gelegd inzake de vraag, op welke wijze naar een herstel van het evenwicht op werkgelegenheids- gebied gestreefd zal moeten worden. Omdat Noord-Brabant meer dan alle andere provincies te maken heeft met een sterke toename der beroepsbevol king, is vooral ook in dit gewest bezin ning in dit opzicht meer dan geboden. INVLOED DER BELASTINGEN Wat betreft de invloed van de he- lasting op dit terrein, stelt bet E.T.I.- rapport: „Gesteld, dat in de vorm en de omvang der belastingheffing inder daad een handicap voor de uitbreiding der investeringen ten behoeve van een snellere uitbreiding der werkgelegen heid gelegen zou zjjn. en gesteld, dat de regering tot de gehele en gedeelte lijke eliminering van deze handicap zou overgaan, dan zyn daarmee de vraag stukken nog steeds niet opgelost". Het rapport motiveert deze ziens wijze met het argument, dat het be drijfsleven de uitbreiding der in dustrieën op de eerste plaats afhanke lijk moet stellen van de afzetmogelijk heden. En juist deze afzetmogelijkheden laten de in Nederland en met name de in Brabant gevestigde industriële be drijfstakken, zelfs bij verlaging van de belastingdruk, geen grote mogelijkhe den tot uitbreiding der investeringen, en dus tot structurele vergroting van de werkgelegenheid, open. Een belang rijk deel dezer bedrijfstakken is n.l. voor haar afzet ingesteld op de binnenlandse markt. Uitbreiding van deze afzet kan slechts plaats hebben via de toeneming van de bevolking dan wel door vergro ting van de koopkracht van het publiek. Dit laatste zou bereikt kunnen worden of via de belastingheffing, of via prijs verlaging. In beide gevallen echter ont staan gevaren voor het betalingsba- lans-evenwicht. Het eerst nodige en nuttige is hier dus de vergroting van de buitenlandse afzet van de Nederlandse en dus ook van do Noordbrabantse industrie. Dit betekent, dat men zich in Brabant zal moeten toeleggen op vestiging van zo danige industrieën die hun buitenlandse afzet blyvend kunnen vergroten. Dit is een nationaal vraagstuk van de eerste orde, aan de oplossing waarvan jaren gewerkt zal moeten worden. Het E.T.I. stelt dan, dat men van rjjkszyde b.v. de openbare-werkenpoli- tiek, die door de accumulatie van het nationale arbeidsoverschot, thans ge voerd moet worden, dient te oriënteren op Brabant in een mate die correspon deert met het gewicht, dat het toekom stige Brabantse werkgelegenheidsvraag stuk heeft in de overeenkomstige na tionale problematiek. REEDS 60 GEVALLEN, ECHTER NIET ONDER EVACUÉ'S DONGEN, 16 Febr. In Dongen zyn op het ogenblik ongeveer zestig geval len van diphtherie geconstateerd. In verband hiermede heeft de burgemees ter van deze gemeente, dr. J. C. M. ïens, in overleg met de inspecteur van de volksgezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneesheren, de bevol king aangespoord zich tegen deze be smettelijke ziekte te laten inenten. Op drie namiddagen wordt hiertoe gelegen heid gegeven. Dit is Zondag in de ver schillende kerken van de kansel bekend gemaakt. Naar wij nader vernemen, be vinden zich op het ogenblik in Dongen ongeveer 175 evacné's. Onder hen zyn echter geen ziektegevallen. Het betreft dus waarschijnlijk een besmettingshaard die reeds in de gemeente aanwezig was. ITALIAANSE BRANDWEERLIEDEN WOONDEN HAAR BIJ ZEVENBERGEN, 16 Febr. Zondag avond is in de parochiekerk van Zeven bergen met bijzondere toestemming van mgr. Mutsaert? de eerste avondmis in Nederland opgedragen na het verschij nen van de Apostolische Constitutie „Christus Dominus". Bij deze H. Mis, opgedragen door de Italiaanse zielzor ger Don Leto Casini waren de onge veer 150 Italiaanse brandweerlieden wezig, met hun commandant col. ir. Malagamba aanwezig, die in het. ge ïnundeerde gebied by Zevenbergen wer ken aan het dichten der dyken. Tevens was daarbij de Medische Mis sie der Italiaanse Katholieke Actie aan wezig, die in geheel Nederland contact opneemt met de verantwoordelijke ka tholieke autoriteiten en regeringsin- stanties teneinde na te gaan, welke ge organiseerde hulp de Italiaanse Katho lieke Actie kan geven aan het getrof fen Nederland. In zijn preek naar aan leiding van het Zondagsepistel bracht Don Casini de brandweerlieden dank voor hetgeen zij in een geest van chris telijke liefde met grote zelfopoffering verricht hebben en nog verrichten in het getroffen gebied. Na de H. Mis bracht de Medische Missie, bestaande uit de doktoren Vilani en Cirielli en de vrouwelijke arts dr. Pignatelli, een be zoek aan enige brandweerlieden, die tengevolge van het inspannende werk in de kliniek van Zevenbergen moesten worden opgenomen. OVER MILITAIRE TOESTAND Onderhoud van Eisen hower met congresleiders WASHINGTON. 1T Febr. President Eisenhower zal Donderdag een onder houd hebben met republikeinse en de mocratische congresleiders voor een beschouwing van de militaire toestand in de wereld, aldus heeft senator Taft te Washington medegedeeld. Men meent te weten, dat generaal Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, een overzicht zal geven. Taft zeide, dat voornamelijk zal worden gesproken over Korea en het Verre Oosten in het algemeen. Geheim Oostduits- Egyptische verdrag? BONN, 17 Febr. Volgens kringen te Bonn die in verbinding staan met Oost-Duitsland, is vernomen dat Egypte en Oost-Duitsland op zeven Januari een geheim militair ontwerpverdrag zouden hebben vastgesteld. Bij deze ontwerpovereenkomst zou zyn bepaald dat Oostduitsland wapenen aan Egypte zal leveren en een militaire missie naar Cairo zal zenden. De wapen leveranties zouden 30.000 karabijnen en 300 stukken tankafweergeschut om vatten. Het w-eeA tot hedenavond: Westelyke wind Over het algemeen zwar bewolkt met later hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke tot matige weste lijk wind. Lichte dooi ,maar in het zuid-oosten van het land in de och tend plaatselijk mist en lichte vorst. Zon op 7.54, onder 17.55 Maan op 8.32, onder 2L51

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1