TEGEN DE HERFST ALLE POLDERS DROOG Enorme baggermolen graaft werk hoven bij Zierikzee DAGBLAD VOOR NEDERLAND Rampenfonds: 47,5 millioen Militairen keerden naar hun garnizoenen terug FRANKRIJK ZIET NIEUW DUITS GEVAAR Einde vorstperiode OPZEGGING DER „GEHEIME CLAUSULES" VAN JALTA „AVRO-voorzitter wilde aanvankelijk televisie-cabaret bandhaven" K.V.P. ontmaskert misleidende voorlichting „Derde Gebied" Eerste Avondmis in ons land opgedragen 55ste JAARGANG No. 31449 DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 ZES PAGINA'S' De KANTOREN van „De Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam, Singel 93, tel. No. 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79, tel. No. 115061; Haarlem, Kleine Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9095 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland 6.65 per kwartaal, 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. De ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolombreedte be draagt 0.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief. Bij contract lagere tarieven. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver tentiewezen. DE MAASBODE WESTELIJKE WIND het K.N.M.I. geldig tot Over het algemeen zwaar bewolkt met later hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke tot matige Westelijke wind. Lichte dooi, maar in het Zuid- Oosten van het land in de ochtend plaatselijk mist en lichte vorst. onder 17.5! V. Schouiven-Duiveland heeft basisplan gereed: Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei en men zal talrijke nu nog onbekende moeilijkheden moeten overwinnen. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha. groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Brugsluis, ten Oosten van de duinrand dus, zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de liavendijken van Zierikzee. Waterbouwkundige strategen hebben becyferd, dat eerst, de gaten bij Brugsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwenpolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk hij West-Kapclle in 1945. Technici van Werkspoor sporen lmlpgemalen op Voor de twee eerstgenoemde gaten wor den thans zinkstukken gemaakt. Ondertus- »en is een enorme baggermolen bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachi nes en ander materieel stromen op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuider zeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zie rikzee naar 'het Noorden loopt de oude Schouwse dijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schouwen, Duiveland en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglyk veel moeite in de laatste 14 da gen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dus verre met succes, om met zandzakken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote pol ders niet. geweken. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt men erin de oude Schouwse djjk te behouden en de drie grote en een tiental kleine polders droog te krijgen liulpgemalen zjjn of worden daartoe door technici van Werkspoor op gespoord dan is een belangrijke corri dor verkregen van Zierikzee naar Brou wershaven, waardoor het gehele herstel werk zeer aanzienlijk vergemakkelijkt zal worden. Ruilverkavelingen Oostelijk van Zierikzee heeft de dijk van de Gouwenerpolder een reeks gaten. De Vier Bannenpolder telt er twee in de Noordelijke en twee in de Zuidelijke zee dijken. De Ooster- en Sirjanspolder tellen er één in het Noorden en twee in het Zui den. In de Bruinisserpolder, die via een binnendijk van de Sirjanspolder is over stroomd. is herstel gaande. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve genoemde gaten in 't Oos ten van het eiland heeft de Noordelijke dijk geen voltreffer van de stormvloed ge kregen, wel is overal aanzienlijke schade aan de dijkkruinen en glooiingen aange richt, zodat het waarschijnlijk jaren zal Gisteravond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampen fonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 54 millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-afrekeningen. Acht millioen doosjes lucifers Zoals bekend worden thans de Konin gin Wilhelmina Fonds-lucifers onder een speciaal etiket, in de handel gebracht ten bate (5 cent per pak) van het Rampen fonds. Reeds zijn nu 8 millioen doosjes van deze lucifers verkocht. In de gemeente Midwolda is reeds meer dan 60.500 binnengekomen, Dit is 13 per inwoner. Het totaal in Nijmegen is gestegen tot 450.000. Men hoopt binnenkort het hall millioen te bereiken. Onder de Surinaamse bevolking is tot nu toe ruim 300.000 ingezameld. Het (otaal bedrag, ingezameld op de Nederlandse Antillen bedraagt meer dan 2.5 millioen Nederlandse Guldens. Dat is bijna 14,50 per hoofd. Een van de mooiste aanbiedingen en hulpverleningen uit het buitenland is ze ker de transportcolonne welke de Deense regering in overleg met het Deense Rode Kruis aan het Nederlandse Rode Kruis ter beschikking heeft gesteld. Deze colon ne telt zeventien 3% tons Mercedes Benz- diesel wagens met 35 chauffeurs. duren voordat de ganse bedijking van Schouwen-Duiveland weer volkomen be trouwbaar zal zijn. Nu Landbouwherstel in de polders toch de verzilting zal moeten bestrijden en de gronden zullen moeten worden bevrijd van reusachtige kreken en scheuren, zeer vele sloten en greppels zullen moeten worden geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en reeds in gang zijnde ruilverkavelingen met voortvarend heid zullen moeten worden uitgevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitatiewerk worden gedaan, waar door aanzienlijke besparingen kunnen worden verkregen. Een klein geluk bij een ongeluk, aldus deskundigen, die er zeker van zijn, dat de vooruitstrevende boerenbevolking van Schouwen-Duiveland aan deze ruilverkavelingsplannen gaarne zal meewerken. Evacuatie van Zierikzee voorlopig beëindigd De evacuatie van Zferikzeé is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zijn d'e laa'- ste schepen, „De Schelde" en „De lefy" met een groot aantal passagiers van 'de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben ge kregen. Het. ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de komende weken „uit te kam men", waarna men het gehele evacuatie- schema zal hebben uitgevoerd. In middenstamd'skringen was nogal wat verzet tegen de evacuatie gerezen, omdat de veie zakenlieden, speciaal winkeliers en grossiers, geen gelegenheid kregen 'om hun overstroomde voorraden te bergen. Na e'en vrij rumoerige vergadering op Zondagmiddag hebben ongeveer 50 hun ner toestemming gekregen om te blijven mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken, hetgeen gisteren is geschied. Prins weer in getroffen gebied Prins Bernhard heeft gisteren weer ver scheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig be gaf de prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per helicopter naar Zeeuwsch-Vlaanderen ging. Hier be zocht hij Kloosterzande, Ossenisse, Ter- neuzen en Hoofdplaat. Vervolgens stak de prins over naar Zuid-Beveland, waar hij in Yerseke landde. Tenslotte bracht hij nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. BESTUUR OVER SCHOUWEN-DUIVELAND Namens het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn vandaag in Zierikzee aange komen dr Mes, lid van Gedi. Staten, en mr Teilegen. oud»griffier van de Prov. Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van d'e provinciale griffie. Het doel van hun komst is de coördinatie van het be stuur over Schouwen-Duiveland. Zestig diphterie- gevallen in Dongen In Dongen (N.B.) zijn op het ogen blik ongeveer zestig gevallen van diph- terie geconstateerd. In verband bier mede heeft de burgemeester van deze gemeente in overleg met de inspecteur van de Volksgezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneesheren, de be volking aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie namiddagen wordt hiertoe gele genheid gegeven. Dit is Zondag in de verschillende kerken van de kansel be kend gemaakt. Naar wij vernemen, bevinden zich op 't ogenblik in Dongen ongeveer 175 evacuè's. Onder hen zijn echter geen ziektegevallen Het betreft dus waarschijnlijk een be smettingshaard die reeds in de gemeente aanwezig was. i.N KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Februari jl. in Korea is gesneuveld de ongehuwde 24-jarige kor poraal B. A. de Roo uit Leiden. Hij was afkomstig van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". Na harde strijd aan het waterfront Zeven man werden slachtoffer van hun plicht In uitbreiding der federale grenspolitie In welingelichte kringen te Bonn ver neemt A.F.P. dat van Franse zijde bezwa ren zijn gerezen tegen het besluit van de Westduitsc bondsdag om de sierkte van de federale grenspolitie van 10.000 man op 20.000 te brengen. Volgens de besluiten van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te New York in September 1950 mag West- Duitsland wel een politiemacht van in'to taal 30.000 man op de been hebben, maar deze zou moeten zijn verdeeld over de staten en komen te staan onder bevel van de regionale regeringen. De stand van zaken is thans zo, dat er een federale grenspolitie ter sterkte van 10.000 man be staat, terwijl een gelijk aantal politietroe- pen voor de handhaving van orde en rust ter beschikking van de staten staat. Indien nu de omvang van de federale grenspolitie verdubbeld wordt, zal de toegestane totale sterkte van de politie- troepen voor twee-derden onder gezag der bondsregering staan, zulks in strijd Het K.N M.I. deelt med'e: Gedurende de laatste dagen heeft de luchtdrukdaling zich geleidelijk in zoda nige- richting gewijzigd, dat aan de toe voer van koude lucht uit het Oosten en Noordoosten naar West Europa een einde iis gekomen. Afgelopen nacht kwam tij dens opklaringen bij het passeren van een rug van hoge luchtdruk vooral in het Zuidoosten van het land nog vorst voor. Westelijke winden voeren echter zachtere lucht van oceanische oorsprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving, waardoor vanmorgen om 7 uur de temperatuur langs de kust van Zuid en Noord-Holland reeds tot 3 graden was gestegen. De zachtere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorstperiode als geëindigd kan worden beschouwd. Republikeinse resolutie Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van buitenlandse zaken Dulles en enkele congrcslcidcrs heeft senator Taft, de leider van de republikeinse fractie in öe senaat, meegedeeld, dat het congres „binnen een redelijke tijd" een resolutie zal aannemen, waarin de geheime clau sules van Jalta worden opgezegd. Taft zeide, dat de bijeenkomst groten deels aan deze kwestie was gewijd. De resolutie zal niet betrekking hebben op een speciale clausule, doch op alle over eenkomsten, die op enige wijze inhouden dat. de V. S. accoord gaan met „het onder drukken van mensen in een Sovjet-satel lietstaat of andere landen", aldus Taft. Zoals men weet, werd bij het verdrag van Jalta Polen practisch onder de heer schappij van in Rusland gevormde com munisten geplaatst. Verder werden onder meer de Koerillen-eilanden aan de Sovjet- Unie overgedragen, terwijl de Sovjet- autoriteiten een overheersende positie werd toegekend in Chinees Mandsjoerije. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de republikeinse resolutie, om deze en eventueel andere met Moskou te Jalta aangegane overeenkomsten direct onge daan te willen maken. Het belang van de resolutie ligt vooral op het gebied van de psychologische koude oorlogvoering. Bovendien beschikt de federale grens politie over een zwaardere bewapening dan de troepen onder bevel van de staten. Voorts acht men het in Franse kringen niet wenselijk, dat te grote Westduitse af delingen langs de zönegrens worden op gesteld, tegenover de volledig bewapende Oostduitse volkspolitie. Het Witte Huis heeft de benoeming bekend gemaakt van C. D. Jackson uit New York tot speciale medewerker van presi dent Eisenhower „met speciale verant woordelijkheid bij het voeren van de kou de oorlog". Jackson was uitgever van het tijdschrift „Fortune" en voordien direc- Incidentele hulpverlening blijft gehandhaafd Vanmorgen om 6 uur zijn, nu gebleken is, dat de springvloed geen verdere na delen meer heeft berokkend, de militairen van de derde militaire afdeling naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand in het geteisterde gebied werd in de nacht van Zondag op Maandag om 12 uur als geëindigd beschouwd, doch de troepen werden nog achter de zogenaam de „stoplijn" in gereedheid gehouden om zonodig onmiddellijk hulp te kunnen ver lenen. Ruim 12.000 militairen zijn behulpzaam geweest bij het reddingswerk cn inciden teel ook aan het herstel van de dijken. Ook hebben twee Franse gcniebataljons, één Belgisch genicbataljon. cên Amerikaans bataljon waarbij twee compagnieën ducks en één bataljon Amerikaanse mariniers prachtige steun verleend bij de vele werk zaamheden in het getroffen gebied. De hulpactie van het Deense Rode Kruis voor Nederland heelt tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. Aan geld werd onge veer 1.1 millioen gulden ingezameld, ter wijl voor een waarde van ongeveer 7 millioen gulden aan kledinggereed schappen enz. werd, bijeengebracht. Holland heeft kruiwagens nodig, en alleen al in Kopenhagen werden er enige honderden verzameld. In optocht werden ze tiaar het station gebracht door schoolkinderen, vanwaar zij zouden worden getransporteerd naar Neder land. De stoet in de straten van Kopenhagen Tijdens rampweek Verklaring over houding van de heer De Clercq Nadat de A.V.R.O.-voorzitter de heer De Clercq tijdens een gewestelijke leden vergadering van de A.V.R.O. te Arnhem had betoogd dat er door de regering géén zendtijd was gevorderd ten behoeve van de berichtendienst over de rampspoed deze vergadevi». werd Zondag te Arnhem gehouden heeft de. adjunct-rege ringscommissaris 'tnofiègedee'ül aan zijn eerder gedane verklaringen, dat er wèl zendtijd is gevorderd, niets te kunnen toevoegen. Hij handhaafde deze eerste verkla ring volkomen. Ook had de heer De Clercq betoogd, dat de andere grote omroep verenigingen, K.R.O.. N.C.R.Y. en V.A.R.A. gezamenlijke reportages van de rampspoed zouden hebben gegeven zonder de A.V.R.O. hierin te kennen. Bij deze omroepverenigingen is van een dergelijke houding echter niets bekend. „AVRO WILDE NIET MEDEWERKEN" In verband met verklaringen door de heer De.Clercq, volgens een verslag in de Telegraaf van 16 Februari j.l. afge legd in reeds bovengenoemde geweste lijke bijeenkomst van de A.V.R.O. te Arnhem, hebben de heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A. namens deze omroepvereni gingen over bovengenoemde kwestie ons het. volgende communiqué verstrekt. 1. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroep verenigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, besloten tot het coör dineren van de berichtgeving over heide zenders, terwijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de regeringsvoorlichtingsdienst. De K.R.O. die Dinsdag in de aether kwam, teur van het Time-Life publiciteitsbedrijf. I was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfspre kend, doch moest zijn aanvankelijke toe stemming later op gezag "van de heer De Clercq intrekken. 2. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage afdelingen van K.R.O.N.C.R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist, was dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. Zelfde rechten 3. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer De Clercq blijkens het Telegraaf verslag, heeft de A.V.R.O. pre cies dezelfde rechten als de andere om roepverenigingen. Ook deze omroepver eniging kan haar gewestelijke bijeenkom sten voor de microfoon bekend maken... zo zij dat mocht willen. 4. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de televisie coör- Goocheltoeren of feiten i Onder het opschrift „Goochelen" werd in „Het Vrije Volk" van Woens dag 11 Februari j.l. een aanval gericht op de door de K.V.P. onlangs uitge geven brochure „Gezin als basis van Gezinspolitiek", samengesteld door drs Th. J. Platenburg. Verweten wordt de K.V.P.dat. ze ook nu weer klakkeloos gaat bouwen op feiten, waarvan zelfs de leek de onwaarschijnlijkheid in ziet. Dat „ook nu weer" doelt ongetwijfeld op de actie voor de Middengroepen van die K.V.P. Volgens ditzelfde blad had de K.V.P. in het derde rapport over de Middengroepen een milliard gulden uit de hoge hoed getoverd. Het betrof hier een onderwerp, dat door de leek niet kon worden beoordeeld en door de krant dus „klakkeloos" van anderen werd overgenomen. De weten schap h'eeft hierover echter een ander oordeel geveld, maar dat hebben wij niet in de rode pers gelezen. De fout in de bovengenoemde brochure schijnt echter dermate duide lijk te zijn, dat zelfs de leek van de daarin vervatte conclusie de onwaar schijnlijkheid inzien. En d'ie conclusie luidd'e, dat het grotere gezin van om en bij vijf kinderen het normale Neder landse gezin moet worden genoemd. Uit de statistieken blijkt, zo consta teert „Het Vrije Volk", dat het aan tal kinderen per gezin in Nederland gemiddeld ongeveer 2 bedraagt. Houdt men rekening met de gezinnen zonder kinderen, dan is het 2,67. En uit deze statistische gegevens, die ook in de brochure van de K.V.P. zijn vermeld, heeft de leek de onwaar schijnlijkheid van hst betoog van drs Platenburg afgeleid, zo zegt het socia listische blad. Wij nemen het de redactie van „H'et Vrije Volk" niet kwalijk, dat ze het be toog van de K.V.P.-brochure niet kan vatten. Daar 'is ze leek voor. Maar dan Dema-goochelarij wee: irlegd Onlangs werd onze aandacht getrokken door een meer dan misleidende aanval vap „Het Vrjje Volk" op de brochure „Ge zin als basis van Gezinspolitiek" die door de K.V.P. was uit gegeven, doch wij hebben het gaarne aan de uitgeefster zelf overgelaten op dit stukje dema- goochelarjj van het rode dagblad te reageren. Hiernaast vindt de lezer dan de K.Y.P.-repliek die niet alleen het onjuiste aantoont van het commentaar in „Het Vrije Volk", maar ook de in dat blad gevolgde „voorlichtings"- methode in het juiste, maar be paald niet gunstige daglicht stelt. ook géén oordeel. Wat toch is het ge val? In de brochure keerde drs Platen burg zich tegen het gebruik, te pas of te onpas, speciaal te onpas, van hst gemiddelde gezin van 2 kinderen. Dit gemiddelde wordt verkregen door alle inwonende, indet gehuwde, kinderen te delen door het totaal aantal echtparen, een gemiddelde, dat voor bepaalde vormen van sociale politiek zeker dienstig kan zijn. maar geen informatie inhoudt over het aantal kinderen, dat een echtpaar in de loop van zijn huwe lijk gemiddeld voortbrengt. Dit gemid delde van 2 kinderen 's overigens dit as ook een deskundige kwestie niet vergelijkbaar met 't. gezin van om en bij de 5 kinderen uit de brochure, omdat dit de „levend-geboren" kinde ren „per gezin met kindoren" betreft in tegenstelling tot het gemiddelde ge zin van 2 kinderen, dat alleen de „in leven zijnde, inwonende kinderen" be treft „per gezin" (ook dat zonder kin deren). Het overeenkomstige gezin in de brochure telt ruim 4 kinderen. Het verschil is duidelijk. Het ge middelde gezin van 2 kinderen is daar om zo laag, omdat daarin alle gezinnen zijn medegeteld, dus ook die pas zijn gesticht en neg niet met kinderen zijn gezegend of die het tijdstip van de huwelijksvruchtbaarheid nog niet heb ben bereikt. Wil men weten hoeveel kinderen een eohtpaar in de gehele huwelijksperiode gemiddeld voort brengt, dan moet. men op een anders manier te werk gaan. En zo bereken de drs Platenburg, dat in een huwelijk, dat tenminste 20 jaar heeft geduurd (zulks om de volledige vruchtbaarheids- duur te benaderen) en dat gesloten werd voordat, de vrouw 25 jaar oud was. gemiddeld bijna 5 kinderen levend werden voortgebracht, zulks gerekend naar de telling in 1947. Dit getal staat statistisch vast en er is geen gegoochel voor nodig om dit vast te stellen, wel enige statistische kennis en logisch inzicht, En als Observer in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van Januari betoogt lettend op het aantal kinde ren, dat in de gehele huwelijksperiode gemiddeld wordt voortgebracht dat „wanneer we de kinderloze huwelijken ui'tslui'.'ten blijkt, dat ruim 60 pet van de gezinnen vier of meer kinderen telt en bijna 40 pet zelfs zes of meer", dan is dit geen gegoochel met cijfers, maar zijn het, God zij dank. de feiten zelf. De suggestie, dat op deze gemiddelde gezinsgrootte de woningbouwpolitiek van de K.V.P. zou worden gebouwd, is even lachwekkend als het bouwen van uitsluitend vier-persoonswoningen op grond van het feit, dat het statistisch gemiddelde gezin in Nederland 2 per sonen bedraagt dinatie-commïssie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret- programma op Vrydagavond 6 Februari j.l. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting de heer De Clercq opgebeld en zijn ver wondering over dit voornemen uitge sproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks be stuur een spoedvergadering van dit be- bestuur uitgeschreven op Woensdag morgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand ge komen coördinerende regeling inzake de berichtgeving niet .wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waar bij over beide zenders niet dezelfde be richten zouden worden uitgesproken. Dal de regering dit niet wenste te aanvaar den, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrij pelijk. P. A. M. Speet, directeur K.R.O. mr A. B. Roosjen, voorz. N.C.R.V. mr J. A. W. Burger, voorz. V.A.R.A. NEHROE: Premier Nehroe heeft in een toespraak tot de „raad der Indische staten" het in stellen van „een derde wereldgebied" voorgesteld, dat voor de vrede zou moe ten werken. Het door hem voorgestelde „derde ge bied" zou zich niet met het Russische of Amerikaanse blok moeten verbinden. Alle staten, die een dergelijke verbintenus niet wensten, zouden er deel van moeten uit maken. Ter gelegenheid van de herdenking van de 50e verjaardag van het martelaar schap van Maria Goretti heeft het Vati- caan een nieuwe serie van 2 postzegels uitgegeven. De postzegels, die beide dezelfde voorstelling hebben, de heilige, die een witte duif vasthoudt, zijn 15 en 35 lire waard. Zeven militairen werden gedood, waar onder vier verdrinkingsgevallen. Door de commissaris van de Koningin Noord-Brabant en door de militaire bevelhebber werden de werkzaamheden in drie phasen verdeeld: 1) redding, 2) water kering aan de zogenaamde stoplijn en 3) herstel der dijken. De punten 1 en 2 be horen tot de militaire bijstandverlening, terwijl de laatste phase behoort aan de Waterstaat van rijk en provincie. De stop lijn is de grens tussen geïnundeerd en drooggebleven gebied. Hoewel de derde phase niet meer behoorde tot de militaire hulpverlening, werkten toch hier en daar genisten en infanteristen aan het herstel der dijken, zoals bij Dintelsas, Ossen- drecht. Rilland Bath en Nieuw Vossemeer. Zo hebben de militairen ook een geheel nieuwe dijk gebouwd van zakken zand lussen Steenbergen en Halsteren. Ofschoon de troepen naar hun garnizoenen zijn teruggezonden, zal de incidentele hulp verlening in bovengenoemde gemeenten gehandhaafd blijven. Rilland wil militairen houden Ir W. Kakebeeke, directeur van de N V. Landbouw Maatschappij „De Bath- polders" te Rilland, die thans officieus optreedt als waarnemende burgemeester van de gemeente Rilland-Bath, heeft medegedeeld, dat het herstel van de be schadigde en doorgebroken dijken alleen met hulp van militairen kan geschieden. De militairen, die in Rilland-Bath waren geconcentreerd, hebben met grote geestdrift gewerkt. Indien er op welke wijze dan ook, een stagnatie in de her stelwerken komt. zal er een groot ver lies van grond en materiaal optreden, aldus ir Kakebeeke. De aannemer, die zwaar materiaal ter beschikking stelde, moest tot zijn spijt mededelen, dat daarmede niet veel kan worden aangevangen, daar de wegen sterk verzwakt zijn door de invloed van het water, voorzover zij niet absoluut geblok keerd zijn door weggeslagen delen van het wegdek. Voor het vervoer van zandzakken over zeer moeilijk terrein kan geen ge bruik worden gemaakt van voertuigen. Er blijft niets anders over dan mankracht om de zandzakken op hun plaats te brengen. De te bouwen nooddijk beschermt niet alleen de spoorweg, de verkeersweg, het dorp Rilland, doch de polder is dan voor 4/5 afgesloten. De waterwerking in het grote gal in de dijk is dan veel minder. Men heeft geprobeerd een zinkstuk in het gat te plaatsen, doch zinkstuk en schepen met ballast zijn de polder ingesleuvd door de kracht van het water. Door de gepro jecteerde nooddijk zal de kracht van het in- of uitstromende'water aanzienlijk wor den gebroken. Alle militairen zullen wor den teruggetrokken op. twee bataljons na, die hier mogen blijven wferkefT.'"fa- Kake beeke acht dit aantal te weinig. Op koi-e termijn moet die kade onmiddellijk ge legd worden en bij het, eerstkomende dode tij worden gedicht, indien dit niet ge schiedt, slaat de kade onherroepelijk uit elkaar, volgens ir Kakebeeke. Amerikaanse ducks vertrokken Met alle Nederlandse en buitenlandse militairen zijn vandaag ook de Ameri kaanse duclts uit Schouwen-Duiveland teruggetrokken. Met hun Duitse beman ningen en onder leiding van majoor Worth, bijgestaan door luitenant ter zee eerste klasse Suermondt van de Kon. Marine, hebben deze amphibies een groot aandeel gehad in het reddingswerk in dit ramp gebied. Het is dan ook met lede ogen, dat men ze heeft zien weggaan, na de laatste bewezen dienst: het overbrengen van 200 militairen naar Steenbergen. Twaalf duclcs zijn in de avond van de derde Februari uït Duitsland op Schou wen-Duiveland aangekomen. Bijna onmid dellijk zijn zij ingezet voor het in veilig heid brengen van slachtoffers, die zich toen nog op vele plaatsen in hachelijke situaties bevonden. Zij konden 286 slacht offers redden. Toen de evacuatie in 'het noodgebiied was voltooid, bewezen de ducks grote dienst bij het bergen van bouwwerktuigen, variërende van eggen tot oogstmachines en tractoren, auto's, fietsen, twee ton schoolbehoeften, 17 ton huisraad, generatoren en vee, staan tussen tien tallen andere voorwerpen op de lijst, die van het geredde materieel is opgemaakt. Tegelijkertijd zijn er 530 ton zandzakken aangevoerd voor het dijkherstel, 14.000 yard telefoondraad gerepareerd of gelegd en verder 10 C00 yard weger, gemarkeerd om het mogelijk te maker, desnoods ook s nachts in noodgevallen te kunnen rijden of te varen. Ontnaasling van liet Britse wegvervoer Het Britse Lagerhuis heeft Maandag avond met 296 tegen 257 stemmen het wetsontwerp van de regering tot ontnaas- iing van het wegvervoer aangenomen. Het wetsontwerp, dat n« bij bq het Hogerhuis wordt ingediend, is één van de twee be langrijkste punten van het program van de Conservatieve regering. Het andere, dat eveneens door de labnur-partij fel bestre den wordt, betreft de ontnaasting van de staalindustrie. Britse C. P. sterk achteruit gegaan De secretaris-generaal van de Britse communistische partij. Harry Pollitt. heeft in een rapport medegedeeld, dat het leden tal van de partij is verminderd tot 35.671, vergeleken met 45.000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943. Zondagavond is in de parochiekerk van Zevenbergen met bijzondere toestemming van mgr W. Mutsaerts de eerste Avondmis in Nederland opgedragen na het ver schijnen van de Apostolische Constitutie „Christus Dominus". Deze H. Mis, die werd opgedragen door de Italiaanse zielzorger Don Leto Casini, werd bijgewoond door ongeveer '150 Italiaanse brandweerlieden met hun commandant col. dr Mala- gamba, die in het geïnundeerde gebied bij Zevenbergen werken aan het dichten der dijken. Tevens was daarbij de Medische Missie der Italiaanse Katholieke Actie aanwezig, die in geheel Nederland contact opneemt met de vei-antwoordelijke Katholieke autoriteiten en regeringsinstanties teneinde na te gaan, welke ge organiseerde hulp de Italiaanse Katholieke Actie kan geven aan het zwaar getroffen Nederland. In zijn preek naar aanleiding van het. Zondagsepistel bracht Don Casini de brandweerlieden dank voor hetgeen zij in een geest van Christelijke liefde met grote zelfopoffering verricht hebben en nog verrichten in het getroffen gebied. Na de H. Mis bracht de Medische Missie, bestaande uit de doktoren Vilani en Cirielli en de vrouwelijke arts dr Pignatelli, een bezoek aan enige brandweer lieden, die tengevolge van het inspannende werk in de kliniek van Zevenbergen moesten worden opgenomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1