I STALIN AFKERIG VAN 1 TE GROOT RISICO lier is het geheim van prettig scheren Hi /ujilliatgl BRUGGENBOUWER tussen Kerk en Wereld. Vloedpeil brak bijna overal oude records Verenigde Staten kunnen het tot nieuwe crisis laten komen E SMOKKELAARS VEROORDEELD Tweede Kamer stelde een watersnoodcommissie in Prof. dr W. BANNING wordt 65 jaar -Levensaccent verplaatste zich van BENTVELD naar DRIEBERGEN MAAJR' -MENTÉÉR... Techniek helpt de mens HE DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 5 üiiiGMiiiüiiniiiHioiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiililillliiiiiiliilliiiiiiillliiiiiiiiiiiiiltt -RUSTIG EN KOELBLOEDIG- E politiek van het nieuwe regime in Amerika kan, zal waarschijnlijk, tot een crisis leiden in de koude oorlog. Men moet de indruk krijgen dat men dit te Washington koelbloedig tegemoet ziet. Het is niet de eerste speculatie op hel van ouds bekende feit, dat Stalin, zolang er ont komen aan is, een oorlog uit de weg zul gaan. Hij is een kolos die geen gewetensbezwaren kent. Maar hij is afkerig van te groot risico. En voor zijn doeleinden vertrouwt hij meer op zijn slimheid dan op geweld; tenminste zolang hij tegenover krachten staat die hij ducht. De vrees voor oorlog1 bij velen is conventioneel. De vaak geuite bewe ring: ,,Er kan geen grote oorlog meer komen", is steeds weer gelo genstraft. Dit zit velen nog in de knoken. Zij was zeer gebruikelijk onder de intellectuelen in het begin van deze eeuw, tot 1910, ja zelfs tor 1914 toe. Later deed zij weer oigeld in de tijd van de Volkenbond. Maar toen kwam als een ongedachte spring vloed, Hitler. Andere wereld ÓÓR 1914 was het een andere T wereld. Het was het tijdperk van V de autoritaire keizers, in Duits- r land, in Oostenrijk, in Rusland Nog heersten overspannen natio nale of eigenlijk vorstelijke prestige- begrippen, waarover men, merkwaardig genoeg, alleen Russen op internationale conferenties nog hoort spreken. Geluk kig zonder levensgevaar! De atmosfeer van vóór 1918 heb ik nog goed leren kennen, van zeer nabij. Ik kan die het best duidelijk maken door enige voorbeelden, die ik in die periode leerde kennen uit de eerste hand of uit eigen ervaring. Het was in 1911, na het zeer span nende conflict, dat Berlijn had ingeleid door het zenden van een oorlogsschip, de Panther", naar Agadir, op de Atlan tische kust van Marokko, Baron Gevers, onze gezant te Berlijn, die mij onmid dellijk er van vertelde, had toen de crisis voorbij was, daarover een gesprek met Kiderlen Waechter, de toenmalige Duitse minister van Buitenlandse Zaken, die verantwoordelijk was ge weest voor het dramatisch gebaar. Zij waren bevriend uit de dagen dat zij beiden diplomaat waren in Boekarest Maar er was nog een andere reden tot een intieme nabeschouwing. Het conflict was nog verscherpt door een pers.oonliike „brouille" tussen de minister en de, anders met hem zeer bevriende. Franse ambassadeur, Jules Cambon. Het kost mij zelfoverwinning de drastische oorzaak niet in te vlech ten. Zij spraken niet, ofschoon zij bei den wisten dat een oplossing te vinden was. En daarom trilde Europa er"; dagen langer van spanning dan nodig geweest. Op een dag kreeg Baron Gevers een wenk dat de heren een uit nodiging tot een dinertje gedrieën op nrijs zouden stellen. Zo geschiedde. En de volgende morgen kon onze gezant mij vertellen dat de spanning was op gelost. De wereld wist dat nog niet en het was een dag van paniek op vele grote beurzen. In die nabeschouwing nu vroeg heer Gevers: ,,Zeg mij nu eens, waarde vriend, is er werkelijk oorlogsgevaar geweest?" Kiderlen, befaamd om zijn rauwe mond, antwoordde: „Houdt ge mij voor zo „hirnverbrannt"Cidat ik oor log zou gaan maken om Marokko?" In die zelfde tijd zei hij tot een ander het later vaak geciteerde: „De hele Europese politiek is bluf. Oorlogsge vaar zie ik niet. Oorlog zou er pas komen als een van de Europese staats lieden zich zo vastgebluft had, dat hij niet meer terug kon. Maar zó een rund ;eloof ik niet dat er onder is." Het spel met het leven van de volken als inzet was toen een boeiende bezig heid voor grote heren. De gevoelig heden van zekere vorsten vormden een steeds gevaarwekkende achtergrond. Er is nu meer ernst bij. Gesprek in 1919 OE is dan de oorlog van 1914 ont- H staan? Daarover is veel geschre ven en ik wil daar buiten blijven. Maar een ontstellend licht op het bovenstaande wierp voor mij een gesprek te Berlijn in 1919 met Prins Bülow, de oud-rijkskanselier. Hij hield (Van onze correspondent) ZUTPHEN, Dinsdag. De Zutphcnse rechtbank heeft vanmorgen uitsoraak gedaan in de geruchtmakende koffie- en textielsmokkel in Twente en de Achter hoek. De straffen voor de dertien ver dachten varieerden van anderhalf jaar plus boete van duizenden guldens tot enkel een boete van 190. De hoofdverdachte, de Enschedese koop man G. II. werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en 10.000 boete of zes maanden plus verbeurdverklarine van twee auto's. De textielfabrikant L. uit Enschede kreeg tien maanden niet aftrek er drie maanden voorwaardelijk. Zijn auto er een grote hoeveelheid gesmokkelde sjaal- worden verbeurd verklaard. Eveneens tien maanden met aftrek en drie maanden voor waardelijk kreeg de loondorser H. uit Elher- gen. Mej N. uit Rekken werd veroordeeld tot vier maanden en 78 dagen voorwaardelijk met een prneftüd van drie jaar. Zij had con tacten gelegd en de koffie opgeslagen. De bakker J. C. van L. uit Eibergen kreeg twee maanden, de andere vonnissen waren: A. N. L., brandstoffenhandelaar uit Eibergen twee maanden plus een maand voorwaardelijk, de landbouwer IT. J. B. N. Uit Eibergen. twee maanden met aftrek plus een maand voorwaardelijk, de schillenboer A. J. O, uit Enschede zes maanden met aftrek, twee broers S uit Rekken een week voorwaarde lijk plus dertig gulden boete of tien dagen, een derde broer E H. S kreeg 25 gulden of tien dagen. De bakker O. uit Winterswijk kreeg een maand voorwaardelijk en 250 gulden boete of een maand, de iandhouwer G H. W A. uit Wlnterswilk werd veroordeeld tot tien maanden met aftrek en drie maanden voor waardelijk. Mevr L, B uit Enschede kreeg twee maanden met aftrek, de koopman S. uit S'anhorst die tevfieleoederen gekocht en ver kocht had. werd veroordeeld tot honderd gulden of twintig dagen. De proeftijd wc voor alle verdachten vastgesteld op 3 jaar. Den Haag wil steun geven aan Couperus-uitgave B. en W. van Den Haag stellen voor een subsidie van 15.000 te verlenen voor de uitgave van de Verzamelde Werken van Louis Couperus onder voor waarde, dat de gehele uitgave vóór Januari 1958 moet zijn verschenen. Dit subsidie-bedrag, dat over zes jaar verdeeld zal worden is gelijk aan het be drag, dat het Rijk beschikbaar stelt. - door Dr M. v. Blankenstein1 f ET ls niet voor de eerste keer dat Washington hem tart. Het deed dit de tweede wereldoorlog, toen het een eskader zond naar de Perzische L Golf, in de dagen, dat, onder bescherming van de Russische troepen, in Iraans Azerbeidsjan, een radenregering gesticht was. Resultaat: overhaast wegtrekken van de Russen, met in de steek laten van het nieuwe bewind. Het deed dit weer, toen het een sterk eskader naar de Turkse wateren zond, nadat Moskou daar een basis had opgeëist; met prompte uit werking. Het deed dit nog eens toen Truman zijn „leer" afkondigde, die de com munistische verwachtingen in Griekenland fnuikte. Enzovoorts. Maar het deed dit bovenal toen Amerika het initiatief nam tot de actie in Zuld-Korea. R is daarom geen reden om nu be vreesder te zijn dan bij die gele genheden. Het tegendeel is waar. Want de tegenmacht, waarmede Stalin te rekenen heeft, is nu on vergelijkelijk veel sterker dan toen. En zij is nog steeds in volle ontplooiing. Vrees voor oorlog ls meestal een wei nig beredeneerd gevoel, dat veler leven vergalt. Maar in dat opzicht zijn de tij den veranderd. Hitler was een uitzonderlijk geval. Een meer Intuïtief handelend dan bere kenend moorddadig maniak. Hij was omgeven door verraad dat slechts wachtte op een initiatief van buiten. Maar dit initiatief bleef achterwege. Zo is Stalin niet. Hij is cynicus, mll- lioenen mensenlevens tellen niet voor hem. Dat bewijst zijn geschiedenis. Maar hij is verre van een gek. Zijn on telbaarheid is hem niet tot in het roe keloze naar het hoofd gestegen. Presti ge ls voor hem van weinig belang. Daar waagt hij sreen oorlog voor. De genoem de voorbeelden bewijzen dat. Zou het voor hem doenlijk zijn, een oorlog te be ginnen ter afleiding van binnenlandse moeilijkheden, zoals dat onder Roma- nows en Habsburgers gebruikelijk was? Zijn schuwheid voor oorlog lijkt op dit punt geruststellend. Zijn uitbreiding van het Russische machtsgebied was ten dele defensie. Zou hij voor de verdedi ging van dit voor liem niet vitale dan een oorlog wagen? Het lijkt ongerijmd van dergelijke gesprekken met mensen die wat gezien en gehoord hadden. Wij zaten tegenover elkaar en ik zei: „U is verantwoordelijk voor de oorlog" Hij keek mij met een afwachtende glimlach aan, wel begrijpende dat het niet als een plompe beschuldiging be doeld was. En ik betoogde: „Keizer Wilhelm veroorzaakte crisis op crisis. Maar zijn oom en tegenspeler. Edward Vn. wist dat hij voor oorlogs gevaar steeds terug jou wijken. Daar om heette hij Guillaume le Timide. Gij wilde een einde maken aan dat verdrie tige spel Gij ontnam de keizer het opperste gezag in internationale kwes ties, doordat gij hem er in liet lopen met het interview voor de Daily Tele- raph." (1908) Wilhelm had zich daarbij tegenover Engelsen en Duitsers beiden hevig ver praat. En „per abuis" had geen van de verantwoordelijken in buitenlandse zaken de tekst gezien. Zo was het on geluk gebeurd. Het werd een interna tionaal schandaal. De E-ijksdag kwam in opstand, ook de bondgenoten, en diep vernederd moest Wilhelm beterschap beloven. Uit wraak heeft hij Bülow kort daarna ontslagen. Ik ging verder: „Toen waart gij baas De Bosnische kwestie was onmiddellijk daarop (1909). Weer liet de Triple Entente het tot het uiterste komen. Maar gij wist dat zij zou wijken als gij het niet deed. Aldus geschiedde. Zo was een traditie gevormd die de, in deze dingen hulpeloze Bethmann- Hollweg als erfenis kreeg. Hij handelde zo in 1914 en zag niet dat het deze keer ernst was." Bülow had toegehoord, tot mijn ver bazing zonder enig protest. En toen zei hij: „Inderdaad, ik heb de treinen in 1909 op elkaar laten lopen. De anderen waren er zeker van dat bij ons, zoals steeds te voren, de wissel zou overgaan Dit gebeurde niet. Toen 'moesten de anderen het wel doen." „En als zij het niet gedaan hadden?" .Ik had al die tijd de wisselstand in de hand en ik was zeker van mijn zenuwen Ik wist dat ik op het allerlaatste ogen blik, als het nodig was, zou overgooien Maar die andere man" dit was Bethmann-Hollweg „had daar geen zenuwen voor en zo geschiedde het on geluk." „Maar u wist toch daar niet eeuwig te zullen staan", merkte ik nog op. De Drios nam dit blijkbaar niet kwalijk en vroeg mij te logeren op Klein Flott- beck, zrjn landgoed, dat ik steeds ge meden heb, ook r.a herhaalde uitnodi ging- Ik gruwde bij de gedachte wat bui tenlandse politiek geweest was. Zo is het nu niet meer. Anderen, zoals Neville Chamberlain en Daladier hebben even eens verschrikkelijk gezondigd, maar zij waren te goeder trouw, voor hen was het geen spel meer, maar gewetens kwestie. Terugziend op 44 jaar herinnering geloof ik, dat wij op dit punt veel ge wonnen hebben. Zelfs met Stalin. Het Centrale Vriendscliapsfeest van de Trekvogels dat de ATC met Pasen t" Utrecht zou houden gaat niet door. Het hoofdbestuur acht het niet juist, in deze weken een grote solidariteitsactie door de leden te lateen hou den, Het Centrale Vriendscliapsfeest zal nu tij dens de Paasdagen van het volgende jaar in Utrecht worden gehouden. In de. nieuwe haven van de aan de Hem- weg gebouwde electrische centrale heeft van daag voor de eerste maal een zeeschip eer lading kolen uit Wales gelost. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag uit haar midden een watersnoodcommis sie samengesteld. Voordat daartoe werd overgegaan, diende mr Burger, frac tie-leider der PvdA, een motie in welke beoogde, dat leden van de communisti sche fractie uit deze commissie zouden worden geweerd. Uit zijn toelichting bleek, dat deze motie niet voortvloeide uit het gedrag der CPN-fractie tijdens het recente watersnood-debat hoewel mr Burger dit in menig opzicht grievend had gevonden doch wel uit de over weging, dat de CPN deze commissie, welke een zakelijk doel heeft, voor poli tieke aspiraties zou benutten. Voorts omdat in deze commissie ge sproken zou moeten worden over alarm systemen, evacuatieproblemen en de be scherming van burgerbevolking, vraag stukken van defensieve betekenis dus, die wanneer zij in andere Kamercom missies ter sprake komen buiten aanwe zigheid van communistische leden wor den behandeld. Deze motie was mede-ondertekend door de heren Romme (KVP), Schouten (AR). Tilanus (CHU) en Lemaire (KNP). Zij werd be streden door de heer Gortzak (Comm.) en prof. Oud (WD), welke laatste, hoewel bü green enkele waar dering had voor het optreden der CPN, het niet verstandig achtte de commu nisten buiten deze commissie te hou den. Naar zijn mening moest men de communisten met geestelijke wapenen bestrijden. Hun aanhang mindert al sterk en vorige week hebben zij een be langrijke stap gezet om volledig uit de Kamer te verdwijnen. Zij zijn toen zo in hun hemd gezet, dat ook in hun eigen kiezerskring de ogen zijn geopend. Het is beter om de CPN wel over problemen van schadevergoeding e.d. te r Advertentie) Nieuwe substantie belet het optreden van irritatie door scheren Het is niet nodig, dat Uw huid trekt en schrijnt door het scheren. Gooi dat ongemak overboord en voel hoe pret tig Uw huid reageert op het lanolinc- extract, de weldadige substantie in Williams Shaving Cream. Dit dubbel actieve ingrediënt maakt de baard vlugger scheerklaar, houdt Uw huid soepel en voorkomt dat U de bescherming van de natuurlijke huidoliën „wegscheert". Uw mesje glijdt over Uw wangen, veroorzaakt geen „brand" meer, kortom U scheert U zonder zuchten! Scheer U voortaan met dè weldaad voor Uw huid! DE 21e Februari zal professor W i 1- lem Banning 65 jaar worden. Er is de geijkte verbazing: nu al? Want Banning is nog lang niet oud; men kan zich hem moeilijk als ouder wordend voorstellen; men verbindt aan zijn figuur nu eenmaal alleréérst het begrip ener nooit aflatende vitale werk drift: altijd bezig, altijd docerend en schrijvend, sprekend en predikend, altijd werkzaam op talloze terreinen van open bare activiteit. Man van kerk en partij, van universiteit en conferentieoord. Maar heel die veelzijdigheid geen uit vloeisel van versplinterde aandacht, doch het tegendeel: tussen al die gebieden wil hij bruggen slaan, in het midden van ons volk is hij een typisch samenbin dende figuur. Een jongen van vijftien jaar uit Mak- kum. die in 1903 naar de Rijks-kweek school te Haarlem gaat de „kweek", die, behalve Banning, nog heel veel meer idealistische practici heeft helpen vor men en die daarna vier jaar onder wijzer is. Doch hij wil méér: in 1913 kan hij zich als 25-jarige te Leiden als theologisch student in laten schrijven, in 1917 wordt hij predikant te Haarlo, in 1921 predikant in Sneek. IN die jaren tussen twee wereldoorlogen is hij in Nederland een der belang rijkste figuren in het religieus-socia- lisme: de beweging, waarin socialisten van diverse pluimage religieus-gezinden van al even uiteenlopende aard ont moetten. Hij wordt de man van „Bent- Het opnemen van brieven in deze rubriek betekent niet, dat de redactie instemt met de meningen, die daarin tot uitdrukking komen, doch dat de redactie deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen. Burgemeester Noordgouwe uw blad van 12 Februari staat een bericht over de burgemeester van Noordgouwe en Schouwen-Duive- land, die overspannen zou zijn. Dit zou dan kunnen zijn gekomen door de drukte enz. bij en door de watersnood. De Waarheid bericht echter, dat deze edelachtbare heer is geschorst wegens plichtsverzaking! In deze vorm van be richtgeving zit nogcil een danig verschil, dat aan verschillende meerzijdige lezers zal zijn opgevallen. .Wat is de waar heid? Amsterdam. B. A. G. HEEMSKERK F' Niet wat De Waarheid zegt. - Red. III. DE SCRAPER EEN in Nederland nog maar wei nig voorkomen de machine is de scraper, een rups tractor met aan hangwagen. Er zijn er zeker niet meer dan tien. De tractoren heb ben een vermogen 50 of 70 pk. Zij trekken een twee wielig wagentje met kiepbak achter zich aan, waarvan de bodem aan de voor zijde langs hydrau lische weg naar be neden gedrukt kan worden. Die bodem heeft daar een snij vlak, waardoor tij dens het rijden de bak zich met aarde vult. Op de plaats, waar men dit wenst, kan de aan hangwagen, dan worden gekiept. De bakken van de tweewielige aan hangwagens hebben een inhoud van drie of vier kubieke meter. Er bestaan ook vierwielige scrapers, die In een keer ongeveer 20 ton grond kunnen opnemen. laten meepraten, dan kan men hun fan tasie ook gemakkelijk aan de kaak stel len. Zaken van defensieve aard kunnen immers in de andere commissies bespro ken worden, waarin de CPN nu al en terecht geen zitting heeft. Mr Bur ger (PvdA) metende evenwel, dat daar door de taak der watersnood-commissie beperkt zou worden in een mate, welke niet in het belang is van de watersnood slachtoffers. Nadat de heer Gortzak nog had be toogd, dat mr Burger de zaak in de doofpot wilde stoppen, door de enige critische groep (de CPN) er buiten te houden, werd de motie-Burger c.s. met 7311 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de liberalen en commu nisten. Vervolgens werden als leden van de watersnoodcommissie aange wezen: de heren C. v. d. Heuvel (AR), Schilthuis (PvdA), Schmal (CHU), Burger (PvdA), Ten Hagen (PvdA), Mol (KVP), Vondeling (KVP), v. d. Feltz (CHU), Weiter (KNP), Van Meel (KVP), Den Hartog (VVD), Verkerk (AR), Comelissen (WD). N. v. d. Heuvel (KVP) en Lucas (KVP). Boete voor misbruik van Rode-Kruisteken (Van een onzer verslaggevers) Een textielgrossier uit Amsterdam, de 32-jarige P. J. de G., is vanmorgen door de kantonrechter, mr J..A. M. Smit, ver oordeeld tot 50 boete aangezien hij zoals hij wel toegaf door hem ge leverde flanellen lakens had voorzien van een embleem waar een rood kruis op stond, in dezelfde vorm en kleur als het bekende teken van het Rode Kruis. De ambtenaar O.M., mr J. E. Vriesema, had daarvoor 75 boete subs. 30 dagen ge- eist. „Ik had alléén de bedoeling een blik vanger te hebben", verweerde verdachte zich. „Ik wilde helemaal geen misbruik maken van het Rode-Kruisteken." Onderscheiding voor redders Het bestuur der N.Z.H.R.M. heeft be sloten de bemanningen van de motor reddingboten „Neeltje Jacoba", „Prins Hendrik", „Joan Hodshon", „Brandaris' en „Insulinde", die gedurende de zware storm van 31 Januari1 Februari lang durige en uiterst inspannende tochten hebben gemaakt ter assistentie van de in nood verkerende schepen (o.m. Duitse tanklichter „Oder", Frans s.s. „Car thage", Indiase s.s. „Jalikunta" en Ned. m.s. „Frank II"), de grote bronzen rïraagmedaille der maatschappij toe te kennen. Op de medaille Komt de inscrip- tie: „Voor belangrijke diensten, 31 Janu- I Terneuzen ari—2 Februari 1953". Ii-ianswecrt Nog geen besluit over watersnood-medailles (Van onze Haagse redactie) De minister van Binnenlandse Zaken heeft nog niet beslist of er medailles zullen worden uitgereikt aan burgers en militairen, die by de watersnood actief behulpzaam zijn geweest. Op 31 Maart 1855 werd voor het eerst een watersnood-medaille ingesteld „ter erkenning van uitstekende daden bij watersnood verricht". Ter gelegenheid van stormvloeden werd deze medaille on 24 Maart 1861. 5 April 1876, 6 Maart 1916 en op 20 Januari 1926 op voordracht van de ministers van Bin nenlandse Zaken bij K.B. Incidenteel in gesteld en uitgereikt in zilver of brons. Meestal geschiedde dit aan personen, die door een burgemeester of een com missaris der Koningin hiervoor waren voorgedragen. Nu een zeer groot deel van de bevol king heeft deelgenomen aan de hulpver lening. ls het de vraag of het mogelijk zal z;jn allen, die hiervoor ln aanmer king zouden komen, te onderscheiden. De verwachting is, dat Minister Beel. op zijn vroegst de volgende week zal besluiten of de oude watersnood-medaille van 1855 opnieuw zal worden ingesteld, Arme hnid. Indien Uw huid arm en schraal is, nietsoepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. Amersfoortse kei bestemd als eerste steen voor afsluiten der zeegaten (Van onze correspondent) AMERSFOORT, Dinsdag. De Ver eniging voor Handel en Nijverheid heeft het plan de bekende Amersfoortse kei te bestemmen als eerste steen voor de eventuele afsluiting van de zeegaten. Men wil aan het transport van het ge vaarte een actie verbinden om geld in te zamelen voor het Rampenfonds. Advertentiet Het 11.150 ton metende Franse pas sagiersschip „Ferdinand de Lesseps" ls vanmorgen vroeg brandend de haven van Napels binnengelopen. Vannacht raakte door onbekende oorzaak de graanlading In wvee ruimen ln brand: de bemanning en de ruim 400 passagiers hoefden niet van boord te worden Uit een vergelijking van de stormpeilen van 1 Februari van dit jaar en die van vroegere stormvloeden blykt duidelijk, tot welke verrassende hoogten het water in de jongste rampnacht is gestegen. Wy ontlenen de onderstaande cyfers aan een artikel van ir I*. J. Wemelsf elder ln „De Ingenieur" van 13 Februari jl., die er aan toevoegt, dat deze cyfers nog niet definitief zijn. Bovendien zijn enige registrerende peilschalen beschadigd en de aflezing met het oog was niet altyd even betrouwbaar. Voorts hebben enkele waarnemers tengevolge van de inge treden nootoestand hun waarnemingen moeten staken, vóór de hoogste stand was bereikt. Van de zwaarst getroffen eilanden worden de opgaven nog tegemoet ;ezien. DE COGNAC MET HET MOOISTE BOUQUET Veld", van de Ar beiders Gemeen schap der Wood- brookers, waarvan hij sinds 1929 de directeur is. Hij is zelf overtuigd so ciaal- democraat, leidende figuur in de S.D.A.P., maar in Bentveld voelen zich ook anderen dan S.D.A.P.-ers thuis. Hy is zelf theoloog van vrij zinnigen huize maar in Bentveld pro], dr W. BAX XING worden ook ande- solidair ren dan vrijzinni gen welkom geheten en aan het werk gezet om aan die toch altijd vage twee eenheid van het religieus-soclalisme een concretere, verantwoorde vorm te geven. Van „doorbraak" is hier dan nog geen •sprake, noch op kerkelijk noch op par tij-politiek terrein in Bentveld werd die doorbraak ook niet bewust bedacht of voorbereid; wel echter werd hier de sfeer geschapen, waarin en waaruit zij zich later zou kunnen voltrekken. De oorlog maakt alles anders; hij maakt Banning weer predikant: tot 1944 is hij voorganger van de Haarlemse vrij zinnig-hervormden, daarna dominee te Naaldwijk. Naaldwijk ligt vlak bij Den Haag en in Den Haag, in het Synode gebouw aan de Javastraat, is het be langrijke centrum van kerkelijk verzet, waarbij Banning in toenemende mate betrokken raakt èn van kerkelijke ver nieuwing, waarop hij zijn stempel druk ken gaat. Ontwikkeling der sociaal democratie van arbeiderspartij tot volks partij; regeneratie der Hervormde rich ting- en reglementenkerk tot Christus, belijdende volkskerk het een en het ander voltrekt zich niet buiten Banning om. me3'er en Kraemer vormt hij het driemanschap van „Gemeente-op bouw": de kerk zal in, door en na de oorlog anders moeten worden; zy zal zichzelve moeten hei-vinden. Dat in Ban ning „Bentveld" de weg naar de kerk vond, is een van de merkwaardigste ge volgen van een bewogen tijd geweest. „Banning", heeft ds J. M. de Jong in Oud Beyerland 's-Gravendeel Alblasserdam Scheveningen IJmuiden Oude Schild Schiermonnikoog Den Oever Kornwerderzand Harlingen Nieuwe Zijlen Delfzijl Nieuwe Statenzijl Ir Wemelsfelder heeft de cyfers van dit jaar vergeleken bij die van vroegere stormvloeden, nl. die van 1825, 1894, 1906 en 1916, terwijl voor een aantal plaatsen in andere jaren het hoogste peil werd bereikt. Slechts in enkele plaatsen bleef het water beneden de tot nog toe bekende hoogste staan, bv. in Drongelse Veer, Heesbeen, Deeneplaat, Gorinchem, Schiermonnikoog, Nieuwe Zijlen, Delfzijl en Statenzijl. Hieronder laten wij een vergelijkende staat volgen van de stormvloed van 1916 (toen Waterland en de omgeving van Amersfoort vooral ernstig werden getroffen) en die van Februari 1953, met een staat van het verschil, vergele ken by de ooit waargenomen hoogste vloed. Peilschalen Cadzand Breskens Vlissir.gen Zuia'-Kraayert Borssele 101(5 1953 bek, v,r" Walsoorden Bath Vlietepolder Veere Goesse Sas Wemeldingo Gorisliook Tholen Bergen op Zoom Steenbergse Sas Dintclsas Ooltgonsplaat Goedereede Hcllevoetsluls Willemstad Moerdijk Logo Zwahnve Mond der Donge Kapelse Veer Drongelse Veer Heesbeen Hoek van Hollar.d Maassluis Vlaai-dingen Rotterdam Krimpen aan do Lek Streefkerk Schoonhoven Gouda Haastrecht Spijkenisse Dordrecht Slledreclit Deoneplaat 500 425 --( Uit deze staat blijkt dus dat de vloed van 1916 lang niet overal hogere standen heeft veroorzaakt dan reeds bekend wa ren. Voor Cadzand b.v. was tot 1 Februari 1953 de hoogst bekende vloed die van 1894, voor Breskens was 1906 het top jaar, voor Veere het jaar 1825, evenals voor Delfzyl. Ook moet men rekening houden met de afsluiting van de Zuider zee; in Den Oever werden b.v. voor dat de Afsluitdijk er lag, steeds veel lagere standen genoteerd dan daarna. De hoog ste stand daar werd in 1936 bereikt (295 boven N.A.P.). --67 --80 4-42 - -69 346 382 320 370 --50 378 337 -f53 +S +71 -131 +77 +56 +49 —90 -133 370 -171 1950 in het Gemeente-opbouw-: van „Wending" geschreven, „vertegen woordigde een wezenlijk aspect van Ge meente-opbouw: een heldere en bewogen kennis van leven en denken van de hui dige mens, een tot lotsverbondenheid uitgegroeide solidariteit met de ontrech ten en gemartelden, een beslissend ge grepen zijn door Hem, die een vuur op aarde kwam werpen, vormden, in zijn persoon, samen een integrerende bijdrage de arbeid voor een hernieuwde kerk, 1 gewetensvraag aan ons allen, willen wij niet sterven aan vroom-zelfzuchtige wanen en wil de kerk niet tot een secte verworden." Wat het eerste betreft, de politieke ontwikkeling na 1945 is in belangrijke mate door Banning bepaald. De voorzit ter der Nederlandse Volksbeweging, hoorde in de stichting van de Partij van de Arbeid de bevrijdende doorbraak-echo van zijn eigen „Marxen verder!" Al is Banning nog altijd voorzitter van de A.G. der Woodbrookers. al is hij in de internationale religieus-socia listische kring zijn grote voorganger en leermeester Ragaz „opgevolgd", toch heeft zijn levensaccent zich na de oorlog van Bentveld elders heen verplaatst. Nu ligt het in Driebergen, waar hy als hoofddocent aan „Kerk en Wereld", het vormingscentrum der Ned. Hervormde Kerk, verbonden is, en in Leiden, waar hij hoogleraar sinds 1946 kerkelijke sociologie doceert. T "TTTERLIJK gezien is er een onmis- U kenbare tegenstelling tussen de Banning van het religieus-socialis tische milieu van Bentveld, van waaruit maar weinig gedachten zich in kerke lijke richting bewogen, en de Banning van Driebergen, wens toenemende christocentrische geloofshouding, wiens toenemende „capitulatie" voor de strikte Evangelie-inhoud zich weinig meer met vroegere religieus-humanistische vrijzin nigheid schijnt te verdragen. Innerlijk gezien echter is hier een ontwikkeling in verbreding en verdieping, die symbo lisch is voor de gelijktijdige evolutie, die zich. in kerkelijk, in politiek en in religeus-socialistisch milieu ook buiten Banning voltrok. Buiten hem, maar niet buiten hem om. Integendeel: voor een belangrijk gedeelte door hem bepaald. 7IE in dit verband de ietwat trieste opmerking zou willen maken, dat andere figuren dan Banning en an dere tendenties dan door hem voorge staan, laatstelijk we] eens meer op de voorgrond kwamen dan hem lief moet zijn hij late zich besehamen door de dóórzettende trouw waarmee Banning zelf, voor tydelijke vertragende reacties onbevreesd, voortwerkt aan zijn voor lichtende, stuwende, docerende, verhel derende. ooleidende taak. Misschien laat hij die arbeid op de 21e Februari één dag rusten: daarna zal hy er weer op af zaan een, voor wie op z'n 65e ge lukkig geen pensioengerechtigd afscheid geldt. J- W. Veren varen, ook bij mist OP 8 December stond er in uw blad een verhaal over de dikke mist, die 's nachts boven het IJ had ge hangen. Uw verslaggever heeft toen met een boot van de Havendienst een tocht gemaakt. Daarbij vertelde de kapitein, dat die nacht alleen maar de Havendienst voer. „Wij varen altijd", werd er gezegd. Ondergetekenden maken u er echter namens het ongeveer 300 man tellende personeel van de Gemeenteveren op attent, dat ook de veren en ponten op het IJ by iedere weersgesteldheid blijven varen. Dat zijn de acht grote ponten in continubedrijf en de veerboden voor Tuindorp Oostzaan, Nieuwendam, Distclweg en Papaverweg, die slechts enkele uren van de nacht geen dienst doen. Amsterdam. J. VAN WELY (schipper IJ-pont). J. BERLIJN, (machinist IJ-pont). Door bijzondere omstandigheden is er vertraging ontstaan in de publicatie van deze brief. Red. Foto voor Rampenfonds? KAN de ontroerende foto van 12 Februari, waarop onze lieve Koningin, in het water staande, zich onderhoudt met de burgemeester van St. Philipsland, niet uitgegeven worden, byv. voor 1, ten bate van het Rampenfonds Iedere goede Nederlander zal deze hartverwarmende foto van onze vorstin- in - de - meest - volstrekte - zin - van - het - woord willen bezitten. Wij zullen ons gelukkig prijzen en er trots op zyn deze kiek, die ons tevens tot een aan sporing om te blijven helpen zal zijn, een ereplaats in onze woningen te géven. Amsterdam. M. B.D, Zevenbergen is teleurstellend in Het Parool te lezen, dat inwoners van Zeven bergen, die' niet door de ramp ge troffen zijn. zich ten onrechte nieuwe kleding hebben verschaft, maar grie vend is het te bemerken, dat de burge meester van deze plaats dit niet af keurt, maar integendeel vergoeilijkt. Het komt mij voor, dat deze mensen niet alleen verplicht moeten worden het ten onrechte verkregene terug te geven, maar het lykt mij bovendien een eis, dat zij wegens oplichting gerechtelijk worden vervolgd. Zijn zy eigenlijk niet gelijk te scha kelen met diegenen, die zich uit de depóts goederen hebben toegeëigend? Amsterdam, A. v. S.K. WIEL BIJ OUDERKERK IS WEER DICHT (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Dinsdag. Het wiel, dat op 1 Februari door de dijkboorbraak te Ouderkerk aan de IJsel is ontstaan, is door een bulldozer vol geschoven met zand en klei. zodat men weer rond de kerk kan lopen. Het staat nog niet vast hoe het zwaar beschadigde kerkgebouw zal worden hersteld. Er zijn scheuren in de muren ontstaan, en oude scheuren, veroorzaakt door de bominslag van 1941, zijn weer opengegaan. Vloeren werden vernield en kasten met het archief en de bibliotheek dreven weg tot bij Lekkerkerk. Afmaken van huisdieren in het noodgebied is volstrekt onnodig Naar de veeartsenykundige inspectie mededeelt is het volstrekt onnodig huis dieren in het noodgebied af te maken, omdat zij wel eens van cadavers zouden kunnen hebben gegeten. Ware dat nodig dan zou men alle huis dieren wel kunnen doden; alle loslopende dieren eten op straat aan allerlei afval en vuil. Overleden na aanrijding De 71-jarige heer Oosterhof die Vrijdag ln de Constantijn Huijgens- straat te Amsterdam door een 'auto wérd aangereden, is vannacht in het Wilhekninagasthuls aan zyn verwon dingen overleden. Den Haag (Hl) IN Het Parool van 9 Februari maakt „Haegenaer" zich boos, omdat de wethouder van Economische Zaken in Den Haag de blokbanden zou willen afschaffen. Hy verwyt de Hagenaar een aparte sfeer. Dat mag hy, als Hagenaar, natuurlijk doen, maar heeft hij de laatste week zo slecht naar de radio ge luisterd, dat hij dit nare stukje moest insturen Toen velen van ons, Amsterdammers, hier op Zondag l Februari verslagen rondliepen, omdat ze o zo graag helpen wilden, maar niets anders te doen von den dan een chèque invullen en kleren bij elkaar scharrelen, omdat georgani seerde hulp in onze goede stad ontbrak, werden er herhaaldelijk adressen en telefoonnummers in Den Haag ge noemd. Iedere Hagenaar kon zich hier toe tot daadwerkelijke hulp wenden en ik ben er van overtuigd, dat groot en klein, arm en rijk dit gedaan hebben. Zó zijn de Hagenaars en zo wéren ze óók tijdens de bezetting, toen ik het voorrecht had 24 jaar met hen te mogen werken. Ze hielpen zonder enige moei- doenerij, maar voortreffelijk georgani seerd. Misschien leven ze in vredestijd inderdaad graag iets boven hun finan ciële stand? Ik kan dat niet beoordelen. Maar wat doet het er toe? Niet onze woorden en ons uithangbord, maar onze daden tellen. Amsterdam. AMSTERDAMSE. Waterschade, oorlogsschade DE gebeurtenissen, die de afgelopen weken in de geteisterde gebieden hebben plaatsgevonden: de eerste leniging daarvan; het bericht over het samengaan van de commissie voor waterschade en de commissie voor oor logsschade; de vele vragen in de Tweede Kamer, enz., nopen mij het een en ander naar voren te brengen. Vele Nederlanders, vallende onder de groep der z.g. gerepatrieerden. hebben na uit Japanse en Republikeinse kampen te zijn geëvacueerd daadwerkelijk aan de wederopbouw van het voormalige Nederlands-Indië meegewerkt, waar hun uitdrukkelijk te kennen is gegeven, dat hun na al het geleden leed en oor logsschade een ruime vergoeding ge geven zou worden. Maar nu, in Neder land, acht jaar na dit alles, wachten zij nog steeds hierop. Kan hiervoor geen nadere regeling worden getroffen? Immers, de snelle hulpverlening, die de slachtoffers van de stormramp is geboden, kon ook deze slachtoffers geboden worden, die acht jaar na de Japanse overgave nog steeds in zeer moeilijke, vaak slechte omstandigheden verkeren. Amsterdam. GEREPATRIEERDE. Prof. Hoekendijk aanvaardde zijn hoogleraarsambt te Utrecht (Van onze correspondent) UTRECHT, Dinsdag In een indruk wekkende en met stil door een geheel gevulde aula gevolgde rede heeft prof. dr K. Hoekendijk, opvolger van prof. dr S. J. F. Berkelbach v. d. Sprenkel gister middag als kerkelijk hoogleraar zijn ambt aanvaard. Zijn inaugurele rede was getiteld „getemperde ongeduld" en han delde over het apostolaat der kerk. De plechtigheid werd bygewoond door het college van curatoren der Universi teit, door dr J. R. Wolfensberger en dr E. Einmen, resp. voorzitter en secretaris van de alg. synode der Ned. Hervormde kerk, door een vertegenwoordiger van de commissie voor het theo!. hogeron- derwys en door prof. Th. J. Haitjema uit Groningen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3