Stavenisse, brok niemandsland t ussen liet land en de zee ,V° Tocht door verlaten dorp voor vier-vijfde verwoest ESavitamon Vandaag is militaire hulp officieel geëindigd Israël leeft mee met Nederland Boudewijn leed aan angina Deense soldaten in verzet tegen verlenging diensttijd Elide lijst van slachtoffers Vee De kemel door het van een naald Stort op giro Q Hl /"7 Hl van rampenfonds Verantwoording no. 12 van giften via Het Parool Geheime clausules weldra opgezegd DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 HET PAROOL (Van een onzer verslaggevers) St. ANNALAND. Maandagavond -ry URGEMEESTER L. A. Ver- f| burgh van Stavenisse is 34 jaar. Vanmorgen gleed hij voor de deur van de Ned. Hervormde kerk van zijn dorp even uit en kreeg hij een golf ijskoud zeewater in zijn laars. Hij klom op een tegen de kerk aangesmeten schelf broeiend hooi, liet zijn laars leeg lopen en wrong zijn donkerblauwe wollen sok uit. Hij deed dat allemaal diep in gedachten. Plotseling keerde hij zich fel naar mij toe en zei in het wilde weg: „Ik heb mijn zoethouders opgebeld, dat ze ook maar eens hier moeten komen. Men kan niet alt ijd hier zitten. Je wil ook zoel eens even naar het vaste land." Stavenisse: 245 doden, 80 procent van het dorpje verwoest, leeg, verlaten, lugu ber. Een brok niemandsland tussen land en zee. tijdelijk prijsgegeven, bemand met de burgemeester en zjjn vrouw, een stuk of tien dorpsbewoners, wat rijks- politicmannen en een paar maar". Hij praat druk, geeft snel feiten. „Veertig lijken gevonden, de rest is nog zoek. Ja. 200 doden. 245? Ja, dat kan ook wel. ik weet het niet meer. We hebben 60 cadavers geborgen, er zijn 250 koeien hier dood. Hier, de Kerk straat. is vrijwel helemaal weg. De Wil- helminastraat voor 80 procent en het Molenpad ook. En daar in de Kloetse- dijk kan je wel met een sleepboot varen." Hij spreekt steeds sneller, de burgemeester. Hij bedelft mij onder een woordenstroom. Hooibroei WIJ naderen de Ned. Hervormde kerk, waar blijkbaar een hooischuur tegen aan gekwakt is, die Zater dagnacht. Het hooi broeit sterk na de zonneschijn van gisteren en er stijgen Burgemeester L. A. Ver burgh, 31f jaar I mannen met een enkel fors woord van nu, in '.'/O op zijn 28ste burgemeester van Stavenisse, is een jonge vent. Ik krijg een geweldige bewondering voor hem. Eet is hier verschrikkelijk. Afschu welijk. En die verschrikking en deze af. schuw staan in zijn ogen te lezen. Deze burgemeester is een gewoon man, als u en ik. Hij heeft ook zijn zwakke ogen blikken hier. Het wordt hem ook wel eens even te veel. Moedig mens 'ORIGE week even", zegt hij met een lachje, „toen waren er wat moeilijkheden met mijn evacué's. Die mensen kunnen ook al niet zoveel meer hebben". En deze burgemeester (£5 marine Een mens kan niet eeuwig in de voor ste linies zitten. Dat vreet aan je zenuwen. De waterbouwkundige opzich ter van de rijkswaterstaat, de heer J. A. Nortier, had daar ook last van. Toen ik wat later met hem door de Wilhelmina- straat waadde, zei hij zesmaal achter een: „Het was hier verschrikkelijk." De zevende maal: „Het is hier verschrik kelijk." En toen, plotseling afgeleid dooi de gedachte aan zijn werk, een stukje nieuws: „Morgen komt er een pers leiding van de Amsterdamse Ballast, en in Augustus hebben we de zaak hier weer dicht." Naar het front DIT verhaal begon vanmorgen vroeg na de nacht van het springtij, dat gelukkig niet gevaarlijk kon wor den. In de gelagkamer van hotel De Gouden Leeuw in St. Annaland, de vredige rust zelve, zei iemand plotseling dat „ze liet in Stavenisse nou toch hele maal niet lollig hadden" en nog geen tien minuten later zaten we in een voor wereldlijke DKW van hotelbaas Frans Rijnberg, waarvan niemand geloofde, dat het ding kon rijden, behalve de eigenaar zelf. Een tocht dwars door het front, dat van Noord naar Zuid over het eiland Tholen loopt. De Tweede linie St. Anna landSt Maartensdijk, waar ook sol daten al met hun zakken zand sjouwden, de Eerste linie, waar DUW-arbeiders in eentonige regelma'at als ganzen met een grote zakkenmuts op, naar het werk liepen, en toen niemandsland. Aan de horizon lag Stavenisse. Vanaf de Eerste linie tot dit dor kronkelde zich de resten van een po! derdijk, in stand gehouden door cada vers en brokstukken van boerderijen, stoelen, tafels, andere meubelstukken en verder hooi, stro, en stapels nu wel doorgezouten uien. Het was een klauterpartü van een kilometer of zes. Hotelbaas Frans Rijn berg trachtte de stilte weg te krijgen met een verhaal: „Zie je dat witte muurtje, daar rechts. Zat die nacht een jongen van dertien jaar. Hij heeft er vijftien uur gezeten voor ze hem konden weghalen. Zijn vader en moeder, broer tjes en zusjes zyn allemaal verdronken, En hy is er uit gekomen." Het dorp. Blijf wat praten rpEN kleumende rijkspolitieman. Hij c' ziet mensen. H\j vraagt: „Kazi een van jullie niet wat hier blijven om een beetje te praten. Het is hier zo een zaam." Deze politieman komt uit Gel derland. Hij heeft de zee een paar maal by Zandvoort gezien en h\j is hier nu neergezet in dit verlaten dode dorp, te midden van het water. Hij vindt het niet zo prettig. „De burgemeester zal wél op het ge meentehuis zijn." Voor het gemeentehuis staat v/eer een rijkspolitieman. „Eerst de laarzen even spoelen in die bak lysol naast de deur". De trap op. De raadszaal. Het beeld van een wat rommelige commandopost. In een hoek praat een man in een mobilo foon. „Dit is Stavenisse. Dit is Stavenis se. Mag ik van u de brandweerkazerne Tholen. De brandweerkazerne Tholen? Over." Uit de luidspreker kraakt een mili tante stem terug: Dit is de brandweer kazerne Tholen. Dit Is de brandweer kazerne Tholen. Wat is er aan de hand? Wat is er aan de hand? Over." Voor mij staat een wat jongensach tige man in een militaire uniform. Hp heeft kennelijk juist een paar schone sokken aangetrokken. „De burgemeester?" ..De burgemeester ben ik." Hp is direct vol activiteit. Hij schiet een kort jasje aan en een paar rubber laarzen. „Ik zal u alles laten zien. Kom hèt aangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekorten in Uw voedsel. Flacon 50 dragées- I 2,25 Flacon 4 100 dragées: I 3,75 100 dragées zijn voldoende voor ruim 3 maanden. O R. qfA- N\0. Os s telkens rookwolken op. Overal loop je tot de knieën in het water. Een man vraagt mij een grote zaag om de resten van die hooischuur weg te zagen. Dat geeft een heel probleem. Een zaag vind ik niet zo maar in Stavenisse van vandaag. We kruipen de kerk in waar een r de kerkbanken links en rechts tegen de muren schijnt te hebben geworpen. De burgemeester praat weer. „Ja. het monument van Tuyll van Serooskerken is onbeschadigd. Kpk. Er is een collectezakje op Tuylls gezicht gedreven." Hij lacht even. Hij vertelt verder, dat hij die nacht van de ramp niet in zijn doi-p was. Hij was toen toe vallig op Noord-Bevelarid, waar hij is geboren. Maandagmorgen pas kon hij met een vissersschuitje uit lerseke zijn dorp bereiken, waar 1400 van de 1737 inwoners op de dijk en op de huizen bpeen zaten. Ze zijn nu allen geëvacu eerd. Naar Tholen, lerseke. Bergen :p Zoom. en Gelderland. Als wij de kerk uitlopen, glijdt de burgemeester uit en klimt op die hooi schelf om zijn laars te laten uitdruipen. Opeens komt dan de uitval over het „vasteland". Visioen WIJ zwijgen en waden verder door de straat. Ik krijg hetzelfde gevoel over mij als Dinsdag een week geleden in het chaotische Zierikzee, waar ik in de donkere avond temidden van Rode Kruiscolonnes, vluchtelingen, gewoon een visioen kreeg van mijn huis kamer met een stoel bij de kachel, een paar pantoffels en een boek. Een gevoel van heimwee vermengd met angst, doodgewone angst. De burgemeester schijnt die gedachten te raden. Hij be gint plotseling over zijn eigen huis te vertellen. ,,Het is zo vreemd. Toen ik gisteren de glazenkast opendeed, dacht ik alles in scherven te vinden. Maar 90 procent was nog heel. Ik heb een aquarium met een dunne glazen plaat. Als wij er een stoel tegenaan schoven zei'den we altijd: pas op. En die glas plaat is nog heel. De vissen zullen wel ergens in de Noordzee zwemmen. Wij hebben ook een antieke lamp op de schoorsteen. Daar waren wij erg bang voor. Onbeschadigd. Gek hè?" De straat, waar wij lopen, is bedekt met slib. De huizen voor zover ze nog heel zijn, hangen tegen elkaar aan. Achter de ramen, in de kamers, is het overal een rottende bende. Verburgh zal er o zo graag even „uit" willen. Dat merk je aan zijn reacties, nu een vreemd mens van buiten is geko men. Aan zijn groeiende woordenstroom, aan zijn ogen. Hij is een zeer moedig mens, die op zijn post blijft, omdat hij weet. dat zijn mensen op hem rekenen. En ik neem mijn alpinopet hier heel diep voor hem af. „Morgen krijg ik hier de mannen van het dorp" zegt hij nog. „150 mannen om te werken en de boel een beetje op te ruimen. Springtij? Het ging lekker vannacht hè? Ja, dan kruipen we maar naar boven in het gemeentehuis en we laten een paar boten vastgebonden aan de deur liggen. We wachten voor de rest nu maar, tot de dijken dicht zijn. Maar daar kan de waterstaatsman Nortier u meer van vertellen." Water-staatsman Nortier, een man van ongeveer zestig. Hij ziet er na deze veer tien dagen uit als een man van bij de 70. In een kleermakerswinkeltje heeft hij zijn kantoortje ingericht. Daar toont hij mij de kaarten. In Augustus klaar? TEN Zuiden van het dorp is een gat van 1800 meter- met drie gleuven en ook een gat van 2200 meter. Maar diep zijn die niet, dat valt wel mee. En ten Noorden van het haventje zit een kleingat. Maar dat is veel dieper. We krijgen morgen de eerste steun en dan kan de zaak beginnen. Als alles meeloopt wordt het Augustus voor we klaar zijn." Nortier zegt nog eens het woord: ver schrikkelijk. En zijn kin begint nerveus te trillen. Hf is al veertien jaren de man van het water hier. Zijn wereld is met deze ramp ineengestort. Hij zit met zijn hele leven aan dit dorp en aan de weggeslagen dijk vastgesnoerd. Het is duidelijk, dat de gedachten aan het „vas teland" hem niet beheersen. Alleen zrjn werk kan hem er bovenop helpen. En daarom klampt hij zich aan dat werk helemaal vast. Maar de eenzaamheid hier dreigt hem te vellen. Koffie IN de keuken van het gemeentehuis krijg ik een kop koffie van een potige meid uit Oosterhout, die hier met een Rode Kruis-colonne is geko men en nu met een ander meisje voor deze kleine vreemdsoortige buitenpost de pot kookt, de vaat wast en zich de (Van onze Haagse redactie) Met ingang van vandaag Is de mili taire huln voor de noodgebleden officieel geëindigd. Vandaag en morgen worden de troepen geleidelijk teruggetrokken naar hun kazernes. Dit geldt ook voor de buitenlandse troepen, die hulp hebben verleend. Zij zullen echter, op uitnodiging van de minister van Oorlog een aantal trips door ons land maken alvorens zij vertrekken. Met het oog hierop zullen zy waarschijnlijk enige tijd ln kazernes In het Centrum van het land worden gelegerd. Een deel van hun materiaal laten zij In bruikleen achter, o.m. een aantal Engelse en Amerikaanse dukw: i enige waterzuiveringseenheden. Slechts enige honderden Nederlandse militairen blijven voorlopig nog in de rampgebieden. In oostelijk Zuid-Beveland blijven enige compagnieën infanterie en genie. Ook op Schouwen-Duiveland, oeree-Overflakkee en bij Hellevoetsluis zullen nog enige groepen militairen door werken. De chef van de generale staf heeft de volgende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand ten behoeve van de watersnood in algemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast, dat de Koninklijke Landmacht paraat is gebleven. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen, hebben zich met hun gehele persoon ingezet, zon der aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zon der acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht." Er zijn in het rampgebied zeven mili tairen om het leven gekomen. Vier van hen zijn verdronken. (Van onze correspondent) JERUZALEM, Maandag. De watersnood in Nederland heeft in Israël een opmerkelijk diepe indruk ge maakt. Tal van bladen publiceerden hoofdartikelen, waarin de sympathie voor Nederland ondubbelzinnig tot uiting kwam. De hulp van Israël bestond uit vijf duizend kisten citrus als bijdrage van de Israëlische regering en enige tien duizenden stuks baby- en kinderkleding als geschenk van de Jewish Agency. Daarnaast stelde het Magen David Adorn, de Israëlische pendant van het Rode Kruis, eveneens kleren en een partij dekens ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten. Al deze bij dragen werden reeds enkele dagen na het bekend worden van de ramp per vliegtuig naar Nederland overgebracht. De Irgoen Olej Holland, de organisatie van uit Nederland afkomstige emigran ten. heeft een oproep aan nederzettingen met een redelijk aantal Nederlandse be woners gericht om landbouw-, tuinbouw- en industriële producteii ter beschikking van de slachtoffers van de watersnood te stellen. PREMIER VAN HOUTTE: (terug uit Nice) (Van onze correspondent) BRUSSEL, Dinsdag. Premier Van Houtte, die koning Boudewijn te Nice voor staatszaken moest spreken, heeft gisteravond na een zitting van het kabinet, aan de journalisten meegedeeld, dat de koning in Januari een ernstige angina heeft gehad en dat hij nu be hoefte heeft aan een klimaat dat zijn herstel bevordert. Volgens de premier zal de koning nog wel enkele weken af wezig zijn. Minister Van Houtte wees er verder op, dat de koning Zaterdag nog een be zoek aan zijn arts had gebracht en dat hjj de vorige week Woensdag nadat hij de Zondag daarvoor te Brussel was teruggekeerd nog naar het over stroomde gebied had willen vertrekken. Zjjn artsen hadden hem dit afgeraden en Donderdag is de koning met koorts op nieuw naar zijn vacantievero.gf te Anti bes gereisd, waar de meeste leden der koninklijke familie nog steeds vertoef den. Van de Riviera meldt Reuter, dat de koning gisteren een autotocht langs de Middellandse Zeekust heeft gemaakt en dat in zijn omgeving de geruchten dat hij aan een longziekte zou lijden, ten stelligste worden tegengesproken. het lijf houdt. In een kamertje ernaast zitten enkele kikvorsmannen van de marine zich te scheren. In de stoel bij de kleine radio ja, er Is electricitelt zit een marine-officier, keurig ge kleed en geschoren in een geïllustreerd blad te bladeren. „Ook koffie?" zegt het meisje uit Oosterhout. „Als je het dan maar niet laat staan, zoals vanmorgen vroeg". Iedereen grinnikt. De marine-officier schijnt niet erg getapt te zijn. „Morgen ga lk weg, terug naar Rot terdam" zegt hij mij. En er achter aan: „het ls nu welletjes hier". Hij is de enige, die niet voelt, dat deze opmer king niet past in deze zo nauw op el kaar afgestemde wereld. Er valt een moeilijke stilte na zijn woorden. We vluchten terug naar de resten van de polderdijk aan het eind waarvan de wrakke DKW staat. Uit een puinhoop holt een doornatte luid miauwende poes. Ze holt een eindje met mij mee. Als wij 's middags de gelag kamer van De Gouden Leeuw bin nenstappen, wendt hotelbaas Frans Rijnberg zich tot de gasten rond de stamtafel. „We waren in Stavenisse, daar is het wat, zeg." De belangstelling groeit onmid dellijk. Slechts weinigen kunnen het zogenaamde verboden gebied binnengaan. Ach ja, je kunt er ook trots op zijn, dat je er geweest bent. GENERAAL STOPTE PROTESTMARS (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, Dinsdag. De mili taire dienstplicht in Denemarken is op grond van de verplichtingen tegenover de NATO in principe van twaalf tot achttien maanden verlengd. Er bestaat echter een groot tekort aan kader, zodat een deel der soldaten reeds eerder met groot verlof gezonden moet worden. Een en ander heeft natuurlijk geleid tot grote ontevredenheid bij diegenen, die nog een half jaar langer onder dienst moeten blijven en gisteren is het dan ook tot een openlijke muiterjj gekomen. In verschillende garnizoenen begonnen de soldaten een hongerstaking, terwijl in enkele andere, met name in Zuid-Jut land, protestmarsen werden gehouden. Zo begonnen gisteravond 300 soldaten in het garnizoen Haderslev, dat in de nabij heid van de Duitse grens ligt, een mars naar Kopenhagen. Officieren gingen hen achterna en wisten het- merendeel der soldaten te overreden naar het garni zoen terug te keren. Enige anderen zet ten de mars voort, maar werden door de politie gearresteerd. Zij zullen voor de krijgsraad worden gebracht. In één geval heeft de bevelvoerende generaal zich persoonlijk tot de soldaten, die op mars waren, gewend en hun dui delijk gemaakt, dat de verlenging van de dienstplicht weliswaar hard was. maar dat zij voortvloeide uit de verplich tingen van Denemarken jegens zijn bondgenoten. Ook de Deense minister van Defensie heeft een officiële verklaring afgelegd waarin hij de situatie uiteenzette. Niet temin heerst er onder de soldaten een tamelijk opgewonden stemming. ZESTIG GEVALLEN VAN DIPHTERIE IN DONGEN In Dongen (N.-B.) zijn zestig geval len van diphterie geconstateerd. De burgemeester heeft de bevolking aange spoord, zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie midda gen wordt hiervoor gelegenheid gege ven. Zondag is dit in de kerken van de kansel bekendgemaakt. In Dongen bevinden zich 175 evacué's maar onder hen doen zich geen ziekte gevallen voor. De besmettingshaard was waarschijnlijk dus reeds eerder in de gemeente aanwezig. Heden ontvingen w'tf de elfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het JRode Kruis kan. in verband met de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze lijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het komt voor dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk blijkt. NIEUWE TONGE. Geborgen in ue gemeente Nieuwe Tonge. Jacomijntje Vreeswijk 2S.7.35. Maria Knops-van Es 22.2.97. Cornells van den Ouden. 25.S.51. Lena M. v. d. Ouden-Both, 4.11.20. Jannetje A. Vreeswijk, 3.9.95 Anna Smit-Vroegindeweïj, 6.11.12. NIEUW-VOSSEMEER. Begraven te Steenbergen Johanna van Geel-Bosters, 17.4.1916. STELLENDAM. Jan Meijer, geb. In IS69. Jacob Troost, geb. in 191S. Johan na Troost-Hoekman, geb. in 1929. NIEUWE TONGE. Rectificatie 2e lijst. Aanvankelijk als geïdentificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn: Francina Vreeswijk. 7.7.26; wordt ver pleegd in het ziekenhuis te Dirksland. TJET woei op de landweg. De man die narist mij over de raamhor van het café naar buiten stond te kijken, nam ■de pijp uit zijn mond en wees er mee. ,.Da's vee uit Zeeland", zet hij. Het was een gemengde optocht. Voor op gingen de koeien, willoos sjokkend als vegeterende mannen, die de strijd hebben opgegeven en zich zonder merk- bare wrok van het kastje naar de muur '.aten sturen. Op te dunne, houten poteh hepen ze over de drassige reeg, de flan ken vuil en nat en de koppen moedeloos neerhangend, als r/ing het doel van de tocht hun niet aan. Een boer op klom pen stripte er naast en gaf de. richting aan, door de voorste koe zo nu en dan een aan een klap grenzende tik te ge ven, met een ouderwets wandelstokje- De andere volgden vanzelf, het tempo versnellend als ze van achteren werden opgeduwd, en langzamer gaand als hun koppen op enigerlei weerstand stwtten. Zes grote, Zeeuwse paarden kwamen nu als een indrukwekkend nummer apart. Ze werden per paar vastgehou den aan het bit door breedgeschouderde on-jeugdige dorpsjongens met de ver keerde stadse dassen om. „Aan die koeien kon je met veel mer ken toen ze pas uit het water kwamen", zei de man. „Maar de paarden waren lelijk in de war die trilden over hun hele lijf." Ze waren al voorbij, ingetoomd stap pend maar toch klaar voor een woeste ren. Nu was de stoet bijna uit, want er kwam alleen nog maar één solierend schaap, dat nog maar nét aan de lam- metjeskiel ontwassen scheen. Het liep naast een norse vrouw, die de rol van hekkensluitster vervulde, en moest no dig eens gewassen worden. ,,'t Is allemaal van één boerderij", zei de man. „Mijn buurman heeft ze een week gehad, maar hij kan ze niet lan ger bergen. Daarom gaan ze verderop". Hij volgde mijn blik. „Die kleine hebben ze meer voor de aardigheid, meegenomen, uit het water. Stadsmensen hèverklaarde h\j, met een grijns die het midden hield tus sen welwillendheid en minachting. Het opgeschoten lam liep een beetje pathetisch een versje van Alice Nation te wezen. Het trippelde in z?n eentje mee in het zog der weerbaren als het zuiverste voorbeeld van een displaced person dot my ooit onder ogen kwam. De coquette, op hoegenaamd niets steu nende ondernemingsgeest waarmee het zich voortrejite, gelijk iemand die nog allerlei zinrijke levensplannetjes meent tc koesteren, verleende het dier een speciale tragiek. Je kon opeens duide- delijk zien dat lammeren destijds wer den geschapen door een kortzichtig en geltje, dat op een onbewaakt ogenblik een beetje met de almach speelde. „Kijk nou eens wat j: gemaakt hebt f Een lam. Sufferd, die je bent!" „Maar het leek me zo'n aardig beest". „Ja, daar kopen we veel voor. Wat moet zo'n wurm in vredesnaam begin nen tussen al die grote mensen en koeten en paarden Nu ja, later werd het vergeten en vergeven, maar sindsdien lopen lamme ren eenzaam te blaten, over de hei, in de richting meestal van een door Mauve geschilderd schuurtje. (Xf wat vuil van doorgestane emoties aan het eind van een stoet gered vee, ergens in Neder land, zo maar op een landweg. KRONKEL Uitbreiding slaapruimte in ATYA-gebouw (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van het ATVA-gebouw in de Marnixstraat Is van plan in de zolderverdieping van dit gebouw een slaapzaal in te richten met 36 bedden ten behoeve van hen, die in de jeugdherber gen niet meer kunnen worden opgeno men wegens plaatsgebrek. De kosten van oen en ander belopen 19.500 gulden en het bestuur heeft aan de gemeente gevraagd bij de' financiering mee te wer ken. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag als lening te verstrekken. Nu de tweede bult nog Advertentie) over- o van do 10 9 „„k. Noe™ dll GEBISMUREEAD MAGNESIUM Bevordert «er» goede fpljivortorlng. VerkrIJgbeer bij Apothokon en Drogisterijen ln poeder- en tabloivorm. Nieuwe verenigingsgebouwen „Poseidon" en „Willem III" (Van een onzer verslaggevers) Nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van de nieuwe verenigings- ,'ebouwen van ..Poseidon" en „Willem II", die zullen verrijzen aan de Amstel tussen de nieuwe brug in de rjjksweg naar Utrecht en de ringspoorbaan, op de Oostelijke oever. De gemeente zal zor gen voor het aanleggen van de bij de botenhuizen behorende havenkommen. De uitgaven van het laatste werk worden geraamd op 30.000 gulden en B. en W. stellen de raad voor dit be drag te hunner 'beschikking te stellen, Eervolle ontslagen bij de rechterlijke macht Bij K. B. is aan mr A. D. van Rechte- ren Altena, mr D. Visser, jhr mr D. Rut gers van Rozenburg en prof. mr L. W. G. Scholten, op het door hen gedaan ver zoek, met ingang van 1 Februari j.l. eervol ontslag verleend uit hun betrek king van rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Amsterdam, onder dankbe tuiging voor de door hen als zodanig be wezen diensten. tJ L tJ het Ruim 47,5 millioen gulden is er nu al binnengekomen bjj het Nationaal Rampenfonds. Een duizelingwekkend cjjfer. Maar nóg duizelingwekkender is het bedrag van de enorme schade, die de watersnood heeft aangericht en daarom moet het geld blijven stromen. „Het Parool" wil gaarne bemiddelen tussen zijn lezers en het Rampenfonds en u kunt dus ook uw bijdragen öf rechtstreeks aan ons sturen (N.Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-C), of storten op onze postgirorekening no. 260728 óf op onze gemeentegirorekening no. P 10.000 óf storten op een onzer bankrekeningen: die by de Amsterdamse Bank N.V., bijkantoor Damrak of by de bank van Van Vloten en De Gijse- laar N.V., Keizersgracht 121. Dit alles onder vermelding „Watersnood". „Het Parool" zorgt er voor, dat de door de lezers bijeengebrachte bedragen zo snel mogelijk worden overgeschreven op de rekening van het Rampenfonds. Tot vanmorgen half elf kwam er by ons per kas binnenBestellers Linmy 22; D. B. 2.50; fam. Pointon. Notting ham, England 10 shilling; kegelclub „Astoria" 30; een onbekende 10; mevr. Wed. C. S. 10; pers. Ned. Heide My. Den Up 57.50; Duw-arbeiders Twiske 3.43; mevr. C. M.-B. 10; koffiehuis N. W. Deckers, 201.50; 2de Opbrengst Wa tersnood IClaverjastournooi en koffie huis „Wilhelmina" 477; J. A. S. 10; directie, thuiswerkers en confection- nairs fa. M. Kaar 375; Salon P. W. Lodewijks 64.55; 5% omzet fa. Mever 126.54; K. J. C. „Ruiten Zeven" Half weg 150; pers en dir. restaurant Luma 250; H, F K. 25; Reis- en Ontspan ningsver. „Kindervreugde 80.94. Per postgiro: Klaverjasclub „De Brug" 14; J. H. 5; U, B. 5; Biljartver. D.W.S. 10; Ver. Cerampl. 1945: 50; G. M. B. 60; fa. Orjian. Talence Fr. 55; Directie N.V. 20C draaicry Werkspoor N.V. 1000; J. H. de N. 10; Madame H. Brés, Dieulefit (Dróme Fr.) 25; A. B, W. L. jr. Deven ter 2; Canastapot R. J. 25. Per gemeentegiro: Amuse mentsver. „Llvro" 50; Amsterdams Middelbaar Scholleren Parlement 100; L. K. 27.50; P. N. J. 9: C. O. 5; E. .T. E. W, 10: W, v. Z. 10; B. A. 5; R. F. v. A. 10; R. O. S. 6.50: C. de V. 20; mevr. B. de V.-J. 10: F. II. S. 10; Bridgeclub „Olympla" 25; mej. M. J. van L. 25; Klaverjasclub Publieke Werken 50. Per bank: Personeel fa, Snometa 40.63; Mej. C. 5. Fraulein Rosa Bauer Davos 4; Klaverjasclub „Zondernaam" Senator Taft kondigt aan: Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, Foster Dulles en leiders van het Ameri kaanse Congres, heeft senator Taft, de republikeinse fractieleider in de Senaat, medegedeeld dat het Congres „binnen een redelijke tijd" een resolutie zal aan nemen, waarin de „geheime overeen komsten" welke in het verleden door de j V'.S. zijn aangegaan, zullen worden ver-l j worpen. Deze resolutie zal niet betrek- I king hebben op een enkele clausule, noch op een bepaalde overeenkomst, doch op alle afspraken, waaruit zou kunnen blijken dat de V.S. accoord gaan met het onderdrukken van de vryheid ln de j landen achter het IJzeren Gordijn of i elders. OPSTELWEDSTRIID VAN DE VERENIGDE NATIES De Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties schrijft een opstelwedstrijd uit voor deelnemers tus sen 20 en 35 jaar die lid zijn van een organisatie die actief samenwerkt met de Vereniging voor Internationale Rechtsorde of aangesloten is bij een in ternationale particuliere organisatie die met de VN samenwerkt. Nadere inlichtingen hieromtrent ver strekt de Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Oranjestraat 4, Den Haag. Gemeentepolitiek en jeugd Vrijdagavond, de avond voor het con gres over gemeentepolitiek van de Partij van de Arbeid houdt de dr Wiardi Beekman Stiohting een bijeenkomst in het NV-huis te Utrecht. In samenwer king met de jongerengroep Nieuwe I Koers wordt een conferentie gehouden I over gemeentepolitiek en jeugd. De heer 'Jan A. Hes en mr J. in 't Veld zullen inleidingen houden. J"ET pleit voor de realiteitszin van 1 de conservatieve regering in Enge- land, dat zij misschien nog juist op tijd de Soedan vrijheid heeft gegeven en daardoor een basis schiep voor vol ledige overeenstemming met Egypte. Bij Churchill zal dit niet zonder een zeker gevoel van bitterheid en teleur stelling zijn gegaan. Hij heeft als leider van de oppositie destijds de Labour-regering de heftigste verwijten gedaan, omdat zij hetzelfde deed ten opzichte van een land, dat veel meer m staat was op eigen benen te staan dan thans met de Soedan het geval ;s. In werkelijkheid is deze concessie dan ook niet gedaan om de Soedanezen de zo lang gevraagde zelfbeschikking te geven, maar om een verzoening met Egypte mogelijk te maken; want ook al moge dan dit zelfbeschikkingsrecht formeel zijn gehandhaafd niemand, die de situatie in de Soedan kent, zal er een ogenblik aan twijfelen, dat Egypte meer dan alleen maar morele invloed op ds volksstemming over de toekomst van het land zal uitoefenen. De concessies van Engeland zijn ech- tér met deze overeenkomst inzake de Soedan nog lang niet ten einde. De ontruiming van het Suezkanaal zal de tweede phase zijn van de afbrokkeling der Britse invloed in het Midden- Oosten. In deze aangelegenheid zal Engeland concessies moeten doen. die nog dieper ingrijpen in zijn imperiale tradities. VOLLEDIGE verzoening met Egypte zal eerst mogelijk zijn wanneer ook de Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal zijn terug getrokken. Eerst dan ook zal het mogelijk zijn verder te spreken over de verdediging van het Midden Oosten. Dat wil weer niet zeggen, dat Egypte deelneming ian een defensieverdrag voor dit ge bied zou accepteren als een absolute voorwaarde voor de ontruiming van net laatste Egyptische gebied, dat nog door de Britten wordt bezet. Engeland schijnt van plan te zijn aan generaal Naguib voor te stellen in de ontrui ming toe te stemmen op voorwaarde, dat in tijd van oorlog of onmiddellijk oorlogsgevaar de Britten of althans de Westerse mogendheden in het alge meen van de militaire bases met hun gehele militaire uitrusting gebruik kunnen maken. Dit zou dan voor Egypte tevens de verplichting mee brengen deze militaire installaties te onderhouden zodat zij elk ogenblik ge heel bruikbaar zijn. Zonder technische hulp van Westerse zijde zal Egypte hier wellicht niet toe in staat zijn en Engeland hoopt dan ook, dat het Britse officieren zullen zijn die uitgenodigd worden deze militair-technische bij stand te verlenen. Men mag aannemen, dat door de uitstekende diplomatieke prestaties van Generaal Naguib in de kwestie van de Soedan een goede basis is gelegd voor en nu herstel van de Brits-Egyptische vriend schap. De atmosfeer op regerings niveau is dus wel gunstig voor hervat ting der onderhandelingen over het Suezkanaal, die in Maart zal plaats hebben. Dat wil echter niet zeggen, dat die gunstige atmosfeer ook algemeen is in Egypte. Men moet afwachten, in hoeverre Naguib de aanwezige tegen stand tegen een verzoenende politiek zal kunnen negeren, ook al heeft hij dan de politieke partijen ontbonden en de grondwet buiten werking gesteld. Met name zal hij voorzichtig moeten zijn tegenover de machtige organisatie der Moslimse broederschap, die niet ontbonden is en die gedreven wordt door een vreemdelingenhaat speciaal nm iii n r tegenover de Britten. Deze be weging is ook een schuilplaats geworden voor veel antl-Zioms- tLsche en commu nistische elemen- ten. die van de religieuze inspiraties der broederschap misbruik maken om politieke agitatie tegen het Westen te voeren. IN ieder geval kan de verbeterde ver houding tussen Engeland en Egypte een begin zijn van meer vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Arabi sche wereld en het Westen. Elke pogin<* echter om deze betrekkingen blijvend te verbeteren zal rekening dienen te houden met de vijandschap tussen Ara bieren en de Joodse staat Israël. Hier ligt voor Engeland een bijzonder pro bleem bij de onderhandelingen over het Suezkanaal. Immers, als de sterke militaire bases in Egyptische handen Komer en de Egyptische troepen boven dien door Britse officieren worden ge ïnstrueerd om de bases in „running condition te houden, dan zou d° aggressiviteit tegenover Israël wel eens gevaarlijk sterk kunnen toenemen. Het Arabische wantrouwen tegenover mogelijke expansie-neigingen van een economisch en financieel door Amerika geholpen Israël is groot. Van de andere kant kan een militair bondgenootschap tussen Egypte en Engeland door Israël gemakkelijk worden uitgelegd als een steun aan zijn doodsvijanden. DE gehele problematiek, die samen hangt met de Brits-Egyptische onderhandelingen over de verdedi ging van het Suezkanaal, zal wel niet op te lossen zijn tussen de twee ge noemde landen alleen. Besprekingen op breder basis zullen nodig zijn. Daarbij zal vooral Amerika een coördinerende en verzoenende functie moeten vervul len, want het prestige van Engeland zowel in de Arabische wereld als m Israël heeft te veel geleden om deze precaire situatie op te helderen in het belang van het gehele Westen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2