Pierre Monteux weer met het Coneertgebouw-orkest Rotterdamse kunst leverde 9 mille op AGENDA Elisabeth Lugt Terugkeer naar Alblasserwaard Geneeskundige zorg voor getroffenen Gramofoonnlaat met rede van Koningin HETTY BECK 65 JAAR Internationale bende onder valse naam op pad ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Couzijn en Couperus Mei VELPON zie je er geen barst van! iy=u In één oogopslag Uit de Kerken DE NATUUR wmmsmm De cOüe Mubfeetiebó De krant van gisteren H Algemeen Dagblad Dinsdag 17 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. NOG EVEN VITAAL ALS VROEGER Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Misschien is zijn snor iets witter geworden, maar overigens is deze 77-jarige nog even vitaal als vroeger. Hij staat voor het Concertgebouworkest als een beroemd Frans advocaat in een spectaculaire rechtszaalscène en zijn pleidooi dit maal voor de muziek van zijn land genoot Berlioz is even hartstochte lijk. Niets ontgaat deze orkestleider van de oude garde, die ook nu nog de dirigentenkruk goeddeels versmaadt. De repetitie begint precies op tijd en na het welkomgetik van de strijkstokken op de lessenaars zegt Monteux enkele hartelijke woorden van welkom. Neder land is zijn tweede vaderland geworden sinds hij naast Mengelberg het Concert gebouworkest geregeld dirigeerde. De violen wisselt hij om met de celli en Klaas Boon. die de solopartij in ..Harold en Italië" zal spelen, heelt een moeilijke Maandagmorgen. Monteux is n 1. zelf een altist van grote vermaard heid geweest, reisde jarenlang met een kwartet en kent elke noot van deze veel eisende partij. Klaas Boon krijgt met veel gelegenheid zijn cantilenes, tezamen met de harpiste Phia Berghout, te doen zingen. „Mélancholie, bonheur et joie, messieurs" roept Monteux en de vingers van zijn uiterst beweeglijke linkerhand dwingen het strijkerspiano tot een ge fluisterd pianissimo. Als de piccolo niet vlug genoeg reageert, wiebelt de lorgnet angstig op de neus been en weer, maar Monteux meent het zo kwaad niet. Een fijne baas, zegt de violiste Louise Wijngaar den. Heeft die man een oren aan zijn hoofd Zelfs in het wilde festijn van de Italiaanse struikrovers in de Finale tikt hij bij de kleinste ontsporing af. In de koffiekamer drinkt mevrouw Monteux. vergezeld van de onafscheide lijke dwergpoedel Fifi gewicht vol gens de K.L.M. vijf kilogram, hetgeen zeker vier maal te veel is een kopje koffie en vertelt aan de gespannen luis terende serveuse over haar vele klem kinderen. Van rust na de lange repetitie is geen sprake, want Monteux, die uit Amerika een nieuwe symphonie*van Paul Creston mede heeft gebracht, gaat met het orkest mede de laatste eer bewijzen aan de pas overleden Willem Smies, die een men senleeftijd orkestinspeóteur van het hoofdstedelijk ensemble was. Ook hij heeft in deze functionaris een vriend verloren, want wie eenmaal met of onder Pierre Monteux heeft gewerkt, kan niet anders dan genegenheid en bewondering voor deze grote Fransman hebben. Am sterdam kan hem 18, 19, 25 en 26 Febru ari aan het werk zien. Den Haag zal hem 28 Februari begroeten. Leden van speek-lub veroordeeld DEN HAAG. (A.N.P.) De Haag: politierechter heeft gistermiddag R. 5 H. B., P. B., H. O. en mevrouw J. M. H. M. tot resp, vier maanden, drie maan den, drie maanden, één maand en één maand gevangenisstraf veroordeeld. Ver dachten hadden in 19521953 als leden en bestuursleden van een rouletteclub »n diverse percelen gespeeld. Zij liepen 7 Februari tegen de lamp toen zij in een perceel van de 2e Schuytstraat aan het spelen waren en de politie een inval deed. Bovendien gelastte de politierechter de vernietiging van. de in beslag genomen goederen en de gevangenhouding van verdachten. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De veiling in de Rotterdamse Kunstkring van kunstwer- ken door de Rotterdamse schilders afge staan ten bate van het Rampenfonds heeft f 9180 opgebracht. Een zeer be hoorlijk bedrag, maar ie laag indien men bedenkt, dat er meer dan twee honderd inzendingen waren. De hoogste prijzen werden gegeven voor twee son»- derijen van J. H. van MastenbraAdoor zijn weduwe geschonken, n.l. f 1200 en f 850. Brand in azijnfabriek Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Door tcrt nu toe on bekende oorzaak brak gisteravond tus sen vijf uur en half zes brand uit op de derde étage van de azijnfabriek Tromp en Rueb aan de Voorhaven te Rotter dam. De étage werd gebruikt als op slagruimte voor emballagemateriaal. Dank zij de betonnen constructie van het nieuwe gebouw bleef het vuur be perkt tot de derde verdieping. Om kwart over zeven kon de brandweer inrukken. DINSOAQ 17 FEBRUARI ROTTERDAM B.ALT,WT. B'd&mM Solmuwburg 8: R'dun» Ballet "HST Capitol. Captain SMrW*. rlddw mte n 9.15). Cineac: Nieuws (9.00—o.lS. -0 I--- RaniDonfonds). Cineac: De vertoden vruobt <o.« 8 101. -JiMSLi-S ivtt' 7 9.30). Luxor: Anna _j de nacht (2 7 9.30). Thé'Wo carpet (2 7 9.15). Het Veneter: Ia Rondo 12 7 9.15). SCHIEDAM 2K2&Si&nSru*S. 5» 91%' 1-aswine: De ranch dor verdoemden (2 S), DEN HAAG TONEEL. Kon. Schouwburg 8: De Spelewaghe: De 8: Comedia: De ander: Leaing door dr. Paul ond Transportbedrijf. VITAL AdoIIo: Do eerbiedige lichtekooi (12 2.31. 9 15): Asta: Viva Zopava (2.30 6.15 8.15); Capitol: La Itondo 12 8); Centrum: Zonen van de inuske- ti«ra (1 3 5 7 9.15); Hollywood: Het zwaard in dc woestijn (2.30 7 9.15); Kritorion: De dood handalsrdzlkcr (2.30 7.15 9.15): Metropols: (2.1C 8.15); City: Invauhoe (2.lo 7 9.1e); Ivanboe (2.15 7 9.15); Olyiupla: Er kon ~"j (2 8); Passage: Sterren f— 6 15 9.15): Plaza: In de mocht (2.30 ierbiedlge KfPÏJLv —i de gsniBte! Rembrandt: Reljccea (2 8)Itex: De lichtekooi (11.30 11.30 1.30 8.30 5.30 7.80 - Roskam: Tramlijn begeerte IS); Roxy: Do raadselachtige Mr. Meto (2.30 7 9.15); SolnptBt: The conspuatorB (2.15 8.15'): Studio: Operette (2 4 7 9.15); Thiilla: Aetle in dn Stille Zuidzee (2.30 4.30 7 9.15')West Rrvd Limelight (2.15 S.15); De Uitkijk: The (2.15 7 9.15) Circus Arena (2.15 8). DEN HAAG. De wijze, waarop de .onge Nederlandse sopraan Elisabeth Lugt het moderne Franse lied voor draagt. getuigt van de allerbeste scho ling. Dat daarin de intelligentie over heerst, kan liggen aan een verklaarbare vrees voor het concertpodium, terug te voeren op het besef van eigen onvolko menheid. Gisteravond wilde haar stem alleen in het mezza di voce gevoelig klinken. Ter wille van die verfijnde voordracht verrichtte Elisabeth Lugt krachttoeren met haar stem, die nog boven haar macht gaan, en waarbij haar ademtechniek door nervositeit werd be lemmerd. Er was dus een waarneembaar verscuil tussen wat zij wil en wat zij kan, en daarbij zegevierde de wil. Men mag ver wachten, dat verdere ontwikkeling van de stemmiddelen het evenwicht zal bren gen, en daarmede ook het zelfvertrou wen. Dat zij intussen haar talrijk publiek in Diligentia reeds aanmerkelijk boeide, lag mede aan haar fraai programma en aan de magnifieke begeleidingen van George van Renesse. Na Fauré en Debussy trof in het bij zonder een viertal liederen van Daniel Lesur, die zich, in tegenstelling tot Ca- plet, heeft vrijgemaakt van de grote voorbeelden zijner voorgangers, en met eenvoudige middelen een eigen sfeer weet te scheppen. Poulenc daarentegen balanceert met een natuurlijk gemak langs de rand van het banale, om zich dan plotseling daar hoog boven te ver heffen (Fleurs en Prier pour paix). De uitspraak van het Frans was voorbeeldig. DE WITTE. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OUD-ALBLAS. De burgemeesters van de in de Alblasserwaard gelegen ge meenten Molenaarsgraaf. Brandwijk, Bleskensgraaf en Oud-Alblas hebben be sloten in overleg met de betrokken me dici en de veeartsenijkundige dienst met de terugkeer van de bevolking en van het vee met ingang van vandaag een aanvang te maken. De terugkeer van de bevolking en van het vee mag niet anders dan met ver gunning van de burgemeesters van de woongemeenten geschieden. Voorlopig zijn van terugkeer uitgesloten zieken, alsmede mensen van 65 jaar en ouder. Ingevolge advies van de provinciale wa terstaat mag. wegens de toestand van de wegen, vee per as slechts worden ver voerd tot aan de Vlietbrug te Ottoland, tot de Vuilendam via de nieuwe provin ciale weg en tot Alblasserdam; vanaf die plaatsen moet het vee twee aan twee worden geleid. De afgifte van dagvergunningen gaat op de normale wijze door. De weg Mo lenaarsgraaf Brandwijk Bleskens graaf Oud-Alblas is vanaf vandaag door de provinciale waterstaat voor «He verkeer gesloten. Kunst voor Rampenfonds DEN HAAG. (A.N.P.) Het sympho- nieorke-st van Boston heeft zich niet onbetuigd gelaten bij het verlenen van hulp aan de slachtoffers van de over stroomde gebieden in ons land. Er zijn kleren en geld ingezameld. Jo Vincent, Charlotte Kohier en bet Nederlandse clavecimbel-trio hebben als resultaat van een kunstavond te Over- veen een bedrag van 6.170 aan het Rampenfonds kunnen overmaken. De actrice Nel Oosthout geeft 22 Feor. n het Concertgebouw te Amsterdam een ■oordracht van Esther ten bate van net Rampenfonds. Het bezoekprogramma van de Koningin DEN HAAG (A.N.P.) De Koningin voornemens het bestaande bezoek programma voor dit jaar zoveel moge lijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hierdoor uitge breide provinciale en streekbezoeken •ankelijk worden beperkt. Op zijn verzoek is eervol ontslag ver leend aan de heer A. J. W. var. der Does als burgemeester der gemeente Koudekerk aan de Rijn. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Alle geëvacueerden, die zich bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, worden door de fondsen af zonderlijk geregistreerd als personen, die zonder beperkende bepalingen en zonder bijbetalingen recht hebben op genees kundige verzorging. De registratie van deze personen gaat niet gepaard met een inschrijving op naam van de medewerkers (huisarts, apotheker, tandarts). De ziekenfondsen geven een bewijs van registratie af. De fondsen, werkzaam in de getroffen- gebieden, gaan niet over tot afschrijving van verzekerde geëvacueerden. De ver eniging van Nederlandse gemeenten heeft toegezegd, aan de gemeenten te zullen adviseren, de extra-vergoedingen voor de betaling van de premie voor de vrijwillige verzekering niet aan de men sen zelf uit te keren doch te reserveren ter rechtstreekse verrekening met de ziekenfondsen, zodat geen premieheffing nodig is. De fondsen nemen alle kosten van de aan de geregistreerden verleende geneeskundige verzorging volledig voor nun rekening. De richtlijnen betreffende geëvacueer den worden zoveel mogelijk op overeen komstige wijze toegepast ten aanzien van niet-geëvacueerde getroffenen. DEN HAAG, (A.N.P.). Er zal een eenzijdige 25 cm langspeelplaat voor de gramofoon verschijnen met de radiorede die de Koningin op de nationale gedenk dag, Zondag 8 Februari, heeft uitgespro ken. De gehele opbrengst zonder enige aftrek komt ten goede aan het Rampen fonds. Dit plan wordt door de gezamen lijke gramofoonplatenindustvie met spoed uitgewerkt. De rede wordt voorafgegaan door orgelspel en besloten met de de clamatie van enkele regels uit het Wil helmus. Deze uitgave wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt 7,50. welk bedrag geheel wordt afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds. Bijna pensioen, maar geestdriftig voor liet nieuwe gezelschap Theater Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. „Ik weet het niet meer precies, de juiste volgorde en namen van alle gezelschappen waaraan ik ben verbonden geweest", en met een bijna hulpeloos gebaar onderstreept Hetty Beck deze beken tenis, wanneer zij ter gelegenheid van haar vijf en zestigste verjaardag, 17 Februari, naar het begin van een iwee en veertigjarige toneelcarrière zoekt. „Twee jaar Toneelschool te Amster dam en een jaar te Berlijn leverden een debuut bij Verkade op", vertelt de ac trice, „en elf jaar lang, zij het in ver scheidene perioden, heb ik onder Ver kade gewerkt. Ik behoorde in die vroe ge tijd nog tot de weinige vrouwelijke karakterspelers en dat gaf je een ge voel als op een eilandje te staan. Heerlijke jaren zijn dat trouwens geweest en een glanstijd van bet Nederlandse toneel, De Arnhemse gemeenteraad heeft be sloten een prof. Lorentz-studiebeurs groot f 2000 in het leven te roepen, die jaarlijks zal worden toegekend aan een Arnhemmer of oud-Arnhemmer, aan een der Nederlandse universiteiten gaat studeren in wis- en natuurkunde. Ileel Europa is gewaarschuwd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HOGER ONDERWIJS Benoemingen DEN HAAG. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de kunst- en, cultuurgeschie denis is benoemd d<r. H. Schulte Nordholt, thans wetenschappelijk ambtenaar ie k se aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Als privaat docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit t« Utrecht, om onderwijs te geven in de hae- m-atologie is toegelaten dr. M. C. Verloop te Utrecht. TILBURG. Het Curatorium der Katho lieke economische hogeschool heeft prof. dr. j\ M. Pieters, thans buitengewoon hoog leraar, benoemd tot gewoon hoogleraar, met als leeropdracht: de bestuursweten schappen. de inleiding in de (rechtsweten schap en de overzeese met de grote Louis Bouwmeester ik speelde zijn dochter in Pro Domo en Royaards en Heyermans, om maar een paar te noemen. De toneelstaking? Ja, daar heb ik midden in gezeten, het heeft me zelfs mijn baan bij het Hofstad Toneel ge kost. Maar vraag me niet waarom die staking werd gehouden, zelfs dat weet ik niet meer. Het is allemaal te lang geleden". Kleine en grote rollen haalt Hetty Beck zich voor de geest, wanneer zij een lijn door haar drukke toneelleven tracht, te tekenen. Petertje in Romeo en Julia en later de voedster in het zelfde stuk. Vrouw Haastig in De vro lijke vrouwtjes van Windsor, een heks in As your like it en natuurlijk Moeder in Johan van Drutens Ik her inner me moeder, het stuk waarmee Hetty Beck op haar zestigste verjaar dag jubileerde en waarvan een door Marie Hamel samengesteld en door Berend Kemper geïllustreerd herinne ringsalbum nu nog een ereplaatsje in haar boekenkast heeft. „De oorlog ben ik gedwongen weest stil te zitten", vervolgt Hetty Beck, „maar het enthousiasme van het publiek bij het eerste naoorlogse stuk De Naamlozen, zal ik nooit vergeten. Evenmin als de vele uren in de radio studio, met S. de Vries Jr. in de re- lisseurscabiqe en de tekst van prach tige en soms felle hoorspelen in de hand. En een van de laatste successen is vanzelfsprekend De dood van een han delsreiziger geweest, met «veer een rol van een moeder, in de sfeti van een harde Amerikaanse tragiek. U weet zeker wel dat ik zojuist ben overgegaan naar de nieuwe toneelgroep Theater- in Arnhem, onder Kees van Ierse! en Rob de Vries? Ik vind het heerlijk, jonge mensen met nieuwe plannen", besluit Hetty Beck die, aan de rand van een sioen. geestdriftig haar krachten aan het te vormen gezelschap wil gaan wijden. Met de ernst en de routine, die een actrice van haar leeftijd kan op brengen. In Korea omgekomen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De regering maakt be kend dat tot haar leedwezen op 14 Fe bruari in Korea is gesneuveld de kor poraal B A. de Roo, legemummer 28.08.31.457 ongehuwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het gar deregiment fuseliers Prinses Irene, DEN HAAG. Alle hoofdsteden van Europa zijn door de politie gewaar schuwd voor een bende internationale misdadigers, van wie de meesten afkom stig zijn uit Zuid-Frankrijk, Noord-Afri- ka, Algiers en andere Zuidelijke landen. De ongeveer honderd mannen en vrou wen leven onder allerlei valse namen en bezitten zeer waarschijnlijk valse pas sen en legitimatiepapieren, waardoor het voor de politie uiterst moeilijk is, de misdadigers te pakken te krijgen. Op geraffineerde wijze passen zij wis seltrucs 'toe. Zij doen dit zó handig, dat de meeste zakenlieden, in wier winkels de oplichters verschenen, slechts zelden direct ontdekken dat zij bedrogen wor den. De oplichters kopen in een zaak ELFDE LIJST VAN SLACHTOFFERS NIEUWE TONGE Geborgen Sn de gemeente Nieuwe Tonge: Vreeswijk. Jacomijntje. geb. 28.7.35 (Bat. tenoordsedijk. laatst Dordrecht); Van Es, Maria. geb. 22.2.97, echtgenote var. A. Knops (Gen. Snijdersstraat 21); Van den Ouden, Cornells, geb. 25.8.51 (Bat. tenoord 15); Both, Lena Maria,Jfeo. 4.11.20, echtgenote van L. v. d. Cmden (Battenoord 15); Vreeswijk, Jannetje A.. geb. 3.9.95 (Battenoordsedijk 3); Vroeg- indeweij. Anna. geb. 6.11.12. echtgenote van M. C. Smit (G. Snljdersstr. 40). NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Bosters, Johan na. geb. 17.4.1916, echtgenote van Corne lls Johannes van Geel (Kladsedijk 327). 'STEENBERGEN Begraven: Schuurbiers, Lucia Wilhelmina Maria. geb. 3.1.52 (Kladsedijk 23). STELLENDAM Meijer. Jan, geb. in 1869 (Wijk 2, no. 6): Troost, Jacob, geb. in 1912 (Voorstraat 76a); Hoekman, Johanna, geb. in 1929, echtgenote van Troost (Voorstraat 76a). NIEUWE TONGE Rectificatie 2e lijst. Aanvankelijk als ge ïdentificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn; Vreeswijk, Franclna, geb. 7.7.26, (Battenoordsedijk 15. Battenoord). Wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksla nd. STELLENDAM Rectificatie 4e lijst: Breederveld. Teuntje, geb. in 1933 (laatste adres Pr. Wilhel- minalaan 2 moet zijn; hoeve „Koorn- lust". Begraven d.d. 10.5.53 op de alge mene begraafplaats „Crooswijk" te Rot terdam. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de ge. sevens van deze verlieslijst worden ver iameid, niet de volledige garantie geven i-oor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enlcele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). dikwijls bij juweliers het een of andere voorwerp, betalen dit, doch be ginnen bij het terugbetalen van het wisselgeld bezwaar te maken. Wanneer met groot bankpapier wordt terug betaald, verlangen zij klein geld en, wanneer de winkelier dan bezig is om het geld in klein bankpapier terug te geven wensen zij weer groot geld. Op deze manier raakt de winkelier in de war. Dan slaan zij hun slag en ver trekken doorgaans met veel meer geld in hun zak dan waarmee zij binnen kwamen. Bijna alle leden van de bende zijn Zuidelijke typen. Zij spreken vele ta len door elkaar, maar weten met geba ren precies te vertellen wat zij willen. De internationale politie is er intus sen reeds in geslaagd de juiste namen van een groot aantal van deze oplich ters te weten te komen. In geheel Euro pa heeft de politie thans een jacht op grote schaal tegen de boeven ingezet. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De Dirk Jan en Kitty Verbeekstichting heeft de gemeente Den Haag ter plaatsing in het gemeente museum het beeldhouwwerk ln brons Badstoel van W. Couzijn aangeboden. Het college van B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorge steld een siubsidie van 15.000 te ver lenen voor de uitgave van de verzamelde werken van Louis Couperus. Het subsi die zal over zes jaar worden verdeeld. B. en W. willen er de voorwaarde aan verbinden, dat de gehele uitgave v 1 Januari 1958 moet zijn verschenen. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Examens GRONINGEN. Cand. wis- en natuur kunde E. Kooi. Dutjegast. Cand. rechts geleerdheid: L. Roeloffs, Groningen. AMSTERDAM. Doet. ex. economie de heren A. van Hardeveld, Veenendaal en K. Kelder, Wormerveer. Cand. economie de heer P. R. Rienks, Amsterdam. AMSTERDAM. Doet. ex. economie heren B. H. Hendriks. Gelderraalsum en A. Mak, Beverwijk. Cand. geschiedenis ae heer H O Hurma van Voss, Vogelenzang. Doet. ex. geneeskunde: C- L. B. J. Feitz, I S F Ranti. H E G M Gemmeke, J W Eckhardt, P. Cohen. T. C. Spruit, E. G. G. van Tilburg, mej. A. Hanje, E. J. C. Lub bers, D. Somjen, A. Peverelli, mej. A. S. M. Verhoeff, L. Boerman, mej A. M. A. Moll, W. Nij-hof f, W. J. Waal. S. Wagenaar, mej. E Jonge jan, R. Nieuwenhuis, F. C. de Waal, I. I. Sipkema (cum laude), A. J. van der Gifent. H. J. Nielen, H. I. Mees- sen en L. C. Klijn. Doet. ex. rechten: mej. H. J. van der Mei. LEIDEN. Doctoraal ex. Indonesisch recht mej M H Schaper, Leiden, cand Franse taal- en letterkunde de heer J der Veen. Cand- ex sociologie mej M - L Klein te Oegstgeest. Cand ex geneesk de dames R Brouwer, Wassenaar, J M Leu- pen, Leiden R C Lindeman, Oegstgeest, C Lorch, Dei» Haag, de heren P Boot, Bode graven, H S Cohen, Venlo. W C Cohen Ter- vaert. Aardenhout, J Barker U.S.A., F P Goldstein, U.S.A., A Hillebrand. Leiden, H A Kosmann. Rotterdam, M Oort, Schiedam, W P H A Rijnders. Wassenaar, M A H W Schoellelndreier, Vtoorburg en C Verboom. Dordrecht. Doet ex geneeskunde mej E Berkhener. Den Haag. De heren C H Ker- len» Voorsif olen, Th C v d Lende, Schie dam, W E .vloermans, Den Haag. B Uyter- linde. Voorburg. Arts ex mej. E Gans, Lel den en de heren A Th Boerlage. Amster dam. J de Goeje Wassenaar. UTRECHT. Doet ex klassieke lette' ren: A M Neijens. Breda. Doet ex rechten M F M Kerbosch, Soest. Cand ex rechten: H op de Cout, Utrecht. Doet ex Opvoed kunde: L de Klerk (cum laude), Culem- borg. Cand ex tandheelkunde: H S W Ver- ploeg. Utrecht. Doet. ex geneeskunde: L Bastiaenen. Utrecht, AGP Cremers, Maas tricht, H Leeftink, Zwolle. J Kuipers, Wa- .geningen, W J Moggre, Schoondijke, H W Reinking, Bilthoven, M P Verheye, IJzen- dijke. Semi-arls ex; FM van Stekelen burg,' Eindhoven, C A Broodman, Breskens. J J van Oosterhout, Zeist en mej AAM Stofberg, Utrecht. Arts-ex.: mej H G Oos- ting, Groningen, mej T J van Berghem. Utrecht en A H J Cremers, Heerlen. Canü ex geneeskunde: J A En sink. Utrecht en J E Jaarsveld, Gouda. Cand ex tandheelk H van Eek, Driebergen. I-I de Leng, Breda en P J G M v d Voort, Epen. Kruis is winkelen, munt naar m'n moeder en als-ie op z'n kant blijft staan, gaan we naar de voetbal wedstrijd. Advertentie Arme huid. Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vi caris te Uselmonde P. D. de Bruyn, cand. Rotterdam-Z„ tot vicaris te Rotterdam- Vreewijk J. L. Maris, cand. Rotterdam- Z. Bedankt voor Ameide en Tienhoven L. Trouwborst, Monster. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum J. v. d. Zanden, cand. Groningen; te Vee nendaal J. Overduin, Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Nijkerk W. Griffioen, Kralingscheveer. De classis Leiden heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard J. Wessel, cand. V.U., Leiden en de classis Graafschap Bentheim heeft beroepbaar verklaard H. Baarlink, cand. Kampen, Lahr (Did.) Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Lei den D. Biesma, Amsterdam-O. en C. v. d. Weele, Harderwijk. Bedankt voor Arn hem J. M. Visser, Enschede. Baptisten Gemeenten. Beroepen te Hengelo W. Veenstra, Musselkanaal. Zeepost kan worden verzonden met de volgende schepen. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes vermeld: Indonesië, m.s. Willem Ruys (2 Maart); Ned. Nieuw-Guinea, m.s. Amstelbron (5 Maart); Ned. Antillen, s.s. Boskoop (2 Maart); Suriname, m.s. Nestor (4 Maart); Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika, m.s. Pretoria Castle (21 Febr.); Canada, s.s. Veen- dam (26 Febr.): Australië, s.s. Orion (21 Febr.); Nieuw-Zeeland via Engeland (21 Febr.); Zuid-Amerika (niet voor Brazilië) s.s. Andes (28 Febr.) en Bra zilië, s.s. Alioth (24 Febr.). Het nieuwe laboratorium voor kristal- chemie van de Utrechtse universiteit zal Maandag officieel worden geopend. Dat is dan ook het geval met het theo logisch instituut. Het bestuur van het genootschap voor de Joodse wetenschap in Nederland heeft twee gevelstenen van historische en topografische betekenis voor de Portugees-Israëlieten aan het bestuur van de Portugees-Israëlitische gemeente overgedragen. Een groot scholencomplex, bestaande uit een gymnasium, een H.B.S. en een middelbare meisjesschool, zal op ae Bataafse Kamp te Hengelo (O.) wor den gebouwd. Het ontwerp is van het architectenbureau Feenstra te Arnhem en het architectenbureau Feenstra, en Van Broekhuizen te Hengelo (O.). Het tramverkeer heeft gistermorgen in een groot deel van Den Haag onge veer drie kwartier stilgestaan. De oor zaak .was een draadbreuk, die in de Parkstraat ontstond door een ongeluk kige manoeuvre met een stalen buis. Het vijftienduizendste diploma van de hoofdstedelijke onderwijs-verkeers- commissie werd gisteren uitgereikt aan de elfjarige Margiet van Loo uit Am stelveen. De Haagse politie heeft de 49-jarige uitgever J. D. aangehouden. Buiten zijn eigen bedrijf had D. een vennootschap onder firma in tegels. Hiervan was hij kas- en boekhouder. Door manipulaties heeft hij een bedrag van zesduizend gulden in zijn eigen kas weten over te hevelen. in en om uw huis Fuchsia's, die men de ganse winter droog heeft gehouden, kunnen nu van verse aarde worden voorzien. Alle oude grond tussen de wortels moet men uitschudden. verse bloemistenaarde komt er voor in de plaats. Wanneer de planten in de herfst niet een flink eind zijn terug gesnoeid, zal men dat nu moeten doen. Het oude hout kan men wel van het jonge onderscheiden en het jonge snoeit men minstens tot op de helft terug. Wanneer de planten dan in een zonnige vensterbank van een matig verwarmde kamer worden geplaatst, zal men de jonge groene scheutjes spoedig ontdekken. Fuchsia's zijn niet alleen dankbare kamerplanten, doch ook als tuinplanten voldoen ze in de zomermaanden uitstekend. 'No. 2T. Omschrijving Van dit kruiswoordraadsel geven wij eens niet de omschrijving, maar de oplos sing. echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zo dat in feite de oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt met behulp van het kruiswoordschema de oorspronkelijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: 1 A/Q/L. 2. R/S/P/H/E. 7 B/J/A/A/F. 8, D/I. 9. M/A/K. 10. G/I/J/ 17 N/A/T/R/E. 18. L/A/N/C. 20. C/L. 21 C/N, 12. H/A 13. A/N/N/E/C/N, 16. E/S H/J/E. 22. F/I/B. 24. D/A/F/H/J/E/F. Verticaal: 1. A/B/M. 2. Q/J/A/A/N 3. L/A/K. 4. R/F/G/A/C/N. 5. P/D/J/L 6 H/I/C, II. N/A/S/E/L/E/F. 12. H/E. 13 A/A/L/N/E. 14. N/R/N/E/D 15. N/A/B/l/H 16 E/R/C. 19. A/J. 22. F/F. 23. B/3. A/B/C/ D/E/F G/A/F H/E H/I/J/G/E/B C/K/L/E/E/M/N L/A/D/D/E/B/E/F O/P/F M/E/N/E/F/E/F vormen een gezegde. 2 3 Wf 4 5 e 7 n 9 m W/< IÉ lüf /2 lp '3 Ut /5 pi /O /S '9 n üf '20 2! 2-2 23 hp 'M Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. Ijs. 3. venten. 8. Luna 10 Ohio. 11 runen. 13. br. 14. oer. 15 knie 17' kr. 19. acre, 21. hysop. 24. Aa. 25. borrel 27. allee. 29. uit. 30. lel. 31. Löss. Verticaal: 1. ijl. 2. Sure. 3. van. 4. nonna, 5. T.H. 6. eiber 7, nor. 9. nurks. 12. ck 14. omhaal, 16, Icarus. 18 robe. 20. e«Lt. 22. yale. 23. poel. 26. eis. 28. tt. nam de beroemde avonturenroman vun 4 lexunde' Uurnas 107. D'Artagnan keek om zich heen naar de dis genoten en naar de wijnglazen die nog steeds gevuld waren. Men had gewacht tot hij het sein zou geven. Óp hetzelfde ogenblik echter dat hij er zich over verheugde dat er nog niets ernstigs was voorgevallen, klonk een benauwd gesteun uit het vertrek achter de eetzaal, waar Planchet en zijn helpers bezig waren de gerechten klaar te maken. Even later kwam Brisemont naar binnen strompe len, viel, en lag over de grond te rollen met afschuwelijke krampen in het lijf. Planchet en Fourreau die van de schrik zo wit als de dood zagen, probeerden hem te helpen maar het was duidelijk, dat het hiervoor reeds te laat was. De man was reeds stervende en op zijn trekken was de doodsstrijd te lezen. Toen hij d'Artagnan op zich zag afkomen richtte hij met zijn laatste krachten het hoofd op en steunde: was dit uw manier om mij het leven te schenken om me daarna te vergiftigen? Het was een laagheid van u om zich toch nog op mij te willen wreken! Maar geloof toch niet, Brisemont, zei d'Artagnan, dat ik wist, dat die wijn. Hij behoefde de zin niet te voltooien. De ongelukkige had onder de hevigste folteringen de geest gegeven. Ik begin het te begrijpen, zei d'Artag nan, naar het lijk starend. De verkeerde heeft van de wijn gedronken. Hij was voor inij bestemd en ik weet nu met welk doel en wie hem gezonden heeft. Vrienden, ver volgde hij, zich tot de musketiers wendend, jullie hebben me voor de zoveelste maal het leven gered, en niet alleen mij, ook de an deren. Als jullie niet plotseling waren komen opdagen, ter elfder ure, waren wij hier alle maal omgekomen. Misschien willen mijn bei de andere gasten wel zo discreet zijn om ver der over dit hele avontuur te zwijgen. Het zou namelijk wel eens kunnen zijn dat er hooggeplaatste personen in deze geschiedenis zijn gemoeid en dan zouden v/ij daar alsnog de kwade gevolgen van te dragen krijgen. Och, stamelde Planchet, het heeft bij mij ook maar een haartje gescheeld. Ik stond juist op het punt om op de gezondheid van dè koning één enkel glaasje naar binnen te slaan. En ik zou het gedaan hebben als Fourreau me niet had gezegd, dat ik geroe pen werd. En ik, bekende Fourreau, klappertan dend, verzon dat maar om hem weg te heb ben want ik wou er zelf stiekem eentje ne men. Jullie zijn schelmen, stelde d'Artagnan vast. Laat dit jullie geleerd hebben om van dingen af te blijven die voor anderen zijn be stemd. En nu aan het werk. Planchet, sla die flessen kapot. Ze zullen niemand meer ongeluk brengen! En tref voorbereidingen om deze arme kerel een eerlijke begrafenis te bezorgen. U begrijpt, zei hij tegen de bei de gardes, dat onder deze pijnlijke omstan digheden het feestmaal moet worden uitge steld. Ik hoop u spoedig voor een betere ge legenheid te kunnen uitnodigen. De gardes begrepen de wenk en vertrok ken. D'Artagnan bleef met zijn drie vrienden achter. Ze waren allen erg onder de indruk, vooral Athos. Zij alleen is de schuld, mijmer de deze. Dit is een wrede oorlog, zei hij bij het afscheid tegen d'Artagnan, een oorlog niet alleen tegen de Engelsen maar voor wat ons betreft ook nog tegen andere machten. Het is een strijd op leven en dood. D'Artagnan knikte. Wees niet bang, zei hij, ik weet het, en we zullen elkaar zoveel mo gelijk steunen. Maar denk je werkelijk dat zij het is? vroeg Athos, hem strak aanziend. Absoluut, zei d'Artagnan. Die lelie bloem op haar schouder heeft me alles dui delijk gemaakt. Ze is je vrouw, want het is niet nodig nog langer het verhaal vol te hou den, dat ze met een vriend van je getrouwd was. Ik begrijp maar niet hoe ze de dans ont sprongen is, tobde Athos. Ik had haar zo so lide opgeknoopt. We zullen waakzaam moeten blijven. Plezierig is het anders niet om door moordenaars en gifmengers omringd te zijn. Deze sombere conclusie nam evenwel niet weg, dat spoedig het vrolijke leventje van de drie musketiers weer de cude gang ging. Er was weinig in de frontlinie te beleven en dus kortten zij zich de tijd met uitstapjes in de omtrek, terwijl d'Artagnan die hen niet ver gezellen kon, bij zijn eigen afdeling diende. Op een van deze ritten ontdekten ze een her berg die „Het rode duivenkot" heette. De uitspanning zag er aanlokkelijk uit voor drie gezonde ruiters met dorstige kelen. Aha, een goed adres lijkt me dat. sprak Porthos. We moesten daar maar eens even uitblazen. En dat deden ze. (Wordt vervolgd) ET gerucht van rampen niet van de lucht. De redactie heeft gisteren al niet beter weten t« doen dan het rampennieuws maar te bundelen. Berichten die gewoonlijk een eigen plaats krijgen in de krant zijn bijeengezameld in een haast monotone opsomming. Alleen hét spoorwegonge luk kreeg een aparte vermelding. Het spoorwegongeluk in ons land is van daag welhaast een normale verschij ning geworden. De mens tracht graag te verklaren. Er moet toch een verkla ring zijn voor al die botsingen en dé raillementen aan de lopende band! Men gaat zoeken naar de oorzaken. Die oorzaken zijn gewoonlijk wel terug te vinden, maar niet te achterhalen is hoe bet komt dat zoveel ongelukken binnen zo betrekkelijk korte tijd tegelijk ge schieden. Ons land wordt bezocht met ongeluk en ramp van allerlei soort. Een opsom ming is overbodig; iedereen weet ervan. Laat ons vaststellen dat alleen in een waanwijs brein het kan opkomen een verklaring te zoeken. Er is geen ver klaring. Die dingen gebeuren eenvou dig en het blijkt buiten onze macht te staan ze te verhoeden, hoe kloek en knap we ook zijn. Wij kunnen ons slechts teweer stellen zo goed we kun nen, maar tegen het ondefinieerbaar verschijnsel dat tegenspoed heet legt elk technisch wapen het af. Ons beste wapen is, gelijk Vondel zegt, een vast gemoed. OCULUS Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport Stenografen 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.18 Expeditie en be zorging 11.10.01 Zaterdag van 15.00 —21.00 uur 11.10.09 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur11.10.03 Giro Nr28.48.00 Kantorent Rotterdam: Polderlaan 44a, teL 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel. 11.70.33; Amsterdam: N Z. Voor burgwal 157, tel. 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2