Twee jaar bekijken jaar werken mening prof. Tliij sse over sluiting van zeegaten tien van PARADE DER HELICOPTERS Verlenging Atlantisch in studie ve rdrag KRO, NCRV en VARA stellen feitelijke gang van zaken Militairen verlieten Schouwen-Duiveland Stand collecte Rampenfonds f 47,5 millioen NEDERLAND zal Israël in Rusland Vijftien minuten stilte in Elzas Erik Nielsen bij de Denen als rechtsbuiten Vorst verjaagd tegenover verklaringen van AVRO-voorzitter „De heer De Clercq trachtte eigen houding goed te praten door werk van anderen in discrediet te brengen IN DE TUIN VAN SOESTDIJK EN OP HET VOETBALVELD Prinses Marijke morgen zes Geen Esperanto op lagere school Verplichte evacuatie is nu officieel voltooid Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 62 33 6 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2487 HET PARGDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, ƒ6.35 per kwartaal, losse nummers ƒ0.13. VRIJ, ONVERVEERD DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) „Wanneer ik heel erg optimistisch ben dan zou een in tensieve studie over het afsluiten van de zeegaten twee jaar en de uitvoering tien jaar vergen. Technisch is het naar myn mening mogelijk, al zullen er zich natuurlijk bijzondere problemen voordoen. By de afsluitdijk was de grootste diepte tien twaalf meter, en hier doen zich diepten voor tot 40 meter." Dit antwoordde vanmorgen prof. Ir J. Th. T h ij s s e, de oprichter en directeur van het. Waterloop kundig Laboratorium in Delft, na zijn overhaaste terugkeer uit Michigan, waar hy een jaar colleges in waterbouwkunde zou geven. „Van de minister van Verkeer en Waterstaat ontving ik op 3 Februari een telegram om zo snel mogelijk terug te komen. De inhoud ervan was iets zwakker dan een bevel, maar iets sterker dan een verzoek", vervolgde de Delftse hoogleraar, op wie door de pers vele vragen werden afge vuurd. „Ik ben altijd een van de voorstanders geweest, van het ln studie nemen van een plan tot afsluiting van de zeegaten. Het oorspronkelijke idee is geopperd door ir Van Veen van de Rijkswaterstaat. Ook ir F. M. Mesu, directeur van de cultuur-technische dienst uit Utrecht, meende dat het afslui. ten van de gat^n uit economische overwegingen verant- wooid was, ook al zou dit een bijzonder grote uitgave voor ons land betekenen. Er zou dan een Zuidelijk IJselmeer kun nen ontstaan. Sinds Juli 1951 was ik bez'ig met een onder zoek op dit punt. Daarbij werd nagegaan welke belangen er onder andere voor de scheepvaart, voor Antwerpen en Rot terdam en voor de oestercultuur aan verbonden waren. De afvoer van het rivierwater en het afvoeren van het ijs waren verder belangrijke problemen bij dit onderzoek, dat sinds enkele maanden geschiedde op last van de minister van Verkeer en Water staat," aldus prof. Thijsse. Over de ramp sprekende zei hij: „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen helemaal niet bestand te gen bijzondere weersomstandigheden, De overstromingen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holland waren hiervan het gevolg. Slndsetyn heeft Rijkswater staat od grond van betrouwbare waar nemingen zijn taak vervuld als een ernstig en ondernemend lichaam. Daar door konden wij zo goed als alles keren. Uitzonderlijke omstandigheden als er op 1 Februari zijn geweest, waren niet te voorzien. Inderdaad, er is nu een tussen. oplossing mogelijk. Herstel en ophogen leen diepgaande studie. Daarom zou ik van de geteisterde diiken en tevens het zeggen, komt u over twee jaar nog eens afsluiten van bij voorbeeld het Goereese terug", zo besloot prof. Thijsse het ge- OP SCHIPHOL Gekleed in een jekker, stapte van morgen prof. Thijsse uit de „Petrus Flancius", het It.L.M. lynvliegtuig uit Amerika. De directeur en op richter van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft heeft op ver zoek van de Nederlandse regering zijn colleges aan de Amerikaanse Universiteit te Michigan opgeschort en is naar Nederland teruggekeerd. zeegat. Maar dit vereist toch ook weer'sprek op Schiphol. Engeland zal, zo meent Associated Press te weten, de V.S. raad plegen over een mogelijke verlenging van de looptijd van het Noord- atlantische Pact tot vijftig jaar. Het practische gevolg van zulk een verlenging zou zijn, dat de Britse troepen, die krachtens het NATO- verdrag na het beëindigen van het Westduitse bezettingsstatuut als „beschermingstroepen" op het Westeuropese continent zullen blijven gestationneerd, voor de duur van de Europese Defensie Gemeenschap zullen medewerken aan de bescherming van West-Europa. Langs een omweg zou dan aan het Franse verlangen tot uitbreiding van de Britse garanties aan de EDG tegemoet zijn gekomen. Tijdens de besprekingen die de Franse ministers verleden week ln Londen met hun Britse collega's heb ben gevoerd, vormde de duur van de Britse garantie een van de belangrijk ste punten van overleg. De Fransen zien namelijk graag een verduidelij king van de Britse garanties, die na de ondertekening van het EDG-verdrag in vrij vage bewoordingen werden ge- feven. Met name over de duur van e garantie verkeert men te Parijs in het onzekere. Toen het duidelijk werd, dat de Britten niet bereid waren krachtiger steun aan de EDG te verlenen, is net gesprek in Londen over een andere boeg gegooid, zo mag uit de persbe richten worden afgeleid. Het is niet bekend, welke van de partijen het voorstel tot verlenging van het NATO- pact heeft gelanceerd. Ass. Press spreekt van een Frans voorstel, maar bevestiging hiervan Is niet te krijgen. In leder geval mag men vaststellen dat dit plan al dan nle» van Franse zijde naar voren gebracht "oor Londen veel aantrekkelijker ls dan de Franse els tot krachtiger directe Britse steun aan de EDG. immers, verlenging van de looptijd van het NATO-verdrag is een zaak welke alle leden-staten van het Atlantisch Pact maar uiteraard ln de .erste plaats de V S. aangaat. Wan neer Washington. In zijn begrijpelijk streven naar het zo spoedig mogelijk terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Europa, bezwaren tegen dit plan zou opperen, zouden de Brit ten zich gemakkelijk achte»- deze Ame rikaanse onwil kunnen verbergen. Op deze wijze zou het zwaartepunt .an de beslissing omtrent de Britse deel neming aan de defensie van West- Europa dus naar Washington worden verlegd, waarbij Londen zijn gezicht heeft gered en van zijn goede vol blijk heeft gegeven, door het plan tot ver lenging van het NATO-pact met de Amerikanen te bespreken De bijdragen aan het Nationaal Rampenfonds hadden gisteravond een hoogte bereikt van 47,5 mil lioen. De laatst opgegeven stand, op Vrijdag jk, was 42 millioen. Vai de KWF-lucifers voor de kanker bestrijding zijn thans reeds 8 millioen doosjes onder een speciaal etiket ten behoeve van her Rampenfonds verkocht. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Februari ln Korea is gesneuveld de korporaal B A. de Roo, Icgernummer 280831457, afkomst!; vertegenwoordigen Nederland zal zoals werd ver wacht in verband met het af breken van de diplomatieke be trekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie de belangen van Israël in de Sowjet-Unie beharti gen, dit op verzoek van de Israë lische regering. Fabrieksarbeiders in de Elzas hebben vanmorgen een kwartier lang het werk neergelegd. Daarmee wensten zij te pro testeren tegen de vonnissen van de El- zassische beklaagden, die terecht heb ben gestaan in het proces Oradour. Ge durende dat kwartier stilte sloten de winkels en kantoren, auto's bleven stil staan en ook vele trams en autobussen. Een deputatie van afgevaardigden en autoriteiten heeft vanmorgen de situatie besproken met de premier van Frank rijk, Mayer. (Van onze sportcorrespondent) KOPENHAGEN, Dinsdag. De Deense voetbalploeg, die op 7 Maart ln Rotterdam een benefietwedstrijd tegen het Nederlands elftal komt spelen ls, gelijk verwacht, vrijwel dezelfde als die, welke in October van het vorige jaar in Kopenhagen met 31 van Noor wegen verloor. Slechts op één plaats is een wijziging aangebracht. Erik Nielsen uit Odense maakt zijn debuut als rechtsbuiten. Hij heeft ln het B-elf tal reeds een aantal zeer goede wed strijden gespeeld. De definitieve opstelling van het Deense elftal werd nu: Doel: Joergen Johansen (KB). Ach- r: Erik Koeppen (KB) en Svend Nielsen (B 93). Midden; Erik Terkel- sen (Esbjerg), Chr. Broeger (AB) en Joergen Olesen (AGF). Voor: Erik Nielsen (OB), Poul Erik Pedersen (Koege), Per Jensen (KB), Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB). Het Deense elftal zou eigenlijk na Ie wedstrijd op 8 Maart weer uit Rot terdam terugkeren, doch de KNVB heeft de wens uitgesproken, dat de Deense gasten nog tot Maandag in Rotterdam zouden blijven, opdat zij Zondag een vliegtocht boven het door de watersnood geteisterde gebied kun nen maken en met eigen ogen kunnen zien, hoe welkom hun medewerking was. Engeland zal ln 1953 van Argentinië '250 000 ton vlees kopen, waartegenover Argentinië van Engeland 2.060.000 ton ruwe aardolie en 2 millioen ton stookolie zaj af nemen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen heeft de daling van de luchtdruk zich geleidelijk in zodanige richting gewijzigd, dat aan de toevoer van koude lucht uit het Oos ten en Noordoosten naar West-Europa een einde is gekomen. In de afgelopen nacht kwam tijdens iklaringen bij het passeren van een rug ut hoge luchtdruk vooral in het Zuid sten van het land nog vorst voor. Wes telijke winden voeren echter zachtere lucht van oceanische oorsprong over de :e eilanden en de Noordzee naar omgeving waardoor vanmorgen om 7 uur de temperatuur langs de kust van Zuid- en Noord-Holland reeds tot 3 gra den was gestegen. De zachtere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorstperiode eëindigd kan worden beschouwd. Dc Bilt verwacht: Van Dinsdagavond tot Woensdag avond Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Verdere stij ging van temperatnr. Overwe gend nuttige westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: 7.50 onder 17.59 Maan op: 9.04 onder 00.00 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stations Weers- toest. Wind richt emp eist Helsinki sneeuw zzo —4 Stoclch. regen wzw 2 —1 Kopenh. motr. wzw 1 2 Londen geh bew w 3 5 A'dam motr. zw 1 3 Brussel on bew. iW —3 1 ParJis onbew w.stil —4 1 Bord. geh. bew NNO —0 1 Nice 1. bew MNW 3 12 Warsch. motr. wzw —6 —6 Berlijn geh. bew W —2 —1 Zürich geh. bew VO —7 1 Wenen sneeuw NW —5 —2 In verband met verklaringen die de algemeen voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, volgens een verslag in de Telegraaf van 16 Februari jl. heeft afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de AVRO op 15 Februari te Arnhem, verstrekten de heren P. A. M. Speet, mr A. B. Roosjen en mr J. A. W. Burger namens resp. KRO, NCRV en VARA ons het volgende communiqué: De omroepberiehten over belde zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden jegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroep verenigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het neren van de berichtgeving ovt zenders, terwijl omtrent het uit spreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvoor lichtingsdienst. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam was onmiddellijk bereid de getrof fen regeling te continueren en stelde zich Jaart >e ln verbinding mei de betrokken AVRO-functiona- ris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfspreke: J doch moest zijn aanvankelijke toe stemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. Op Dinsdag 3 Februari besloten j. DE CLERCQ .goed proten. Lelden. Hij behoorde tot het Garderegi- de vertegenwoordigers van de repor- ment Prinses Irene. VARA tot volledige samenwerking op reportagegebled, hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Glercq bevestigd. "e. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer De Clercq blijkens het Telegraafverslag, heeft de AVRO pre- dezelfde rechten als de andere om- pverenigingen. Ook deze omroep- eniging kan zijn gewestelijke bijeen komsten voor de microfoon bekend maken... zo zij dat mocht willen. 5e. De vraag of de regerlngscommi: «ris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling in zake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen, waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken Dat de regering dit niet wenste te aan vaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen, is minder begrij pelijk. Geen commentaar Naar aanleiding van bovenstaande ver klaringen hebben wij de heer De Clercq gevraagd wat h\j hierop te zeggen had. Zijn antwoord luidde: „Geen com mentaar". Cabaret voor TV 4e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de televisie coör dinatie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret- programma op Vrijdagavond 6 Februari j.l. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie-Stichting, de heer De Clercq opgebeld en zyi. ver wondering over dit voornemen uitge sproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdag morgen Eerst 'n deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van tage-afdeiingen van KRO, NCRV en zijn voornemen af te zien. TyANMORGEN zijn zestien helicopters geland in de tuin en op het voetbalveld van paleis Soestdijk. De volledige bemanningen, Amerikanen, Engelsen en Belgen en enkele Nederlanders, werden ten paleize door de Koningin en prins Bernhard ontvangen. Dit bezoek was tevens een afscheidsbezoek voor een aantal der mannen, die zulk uitnemend werk verrichtten in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant. pRINSES MARGRIET (rechts) die het hefschroefvliegtuig van de majoor Jack W. Ruby inspecteeerde, liet zich graag, vastgesnoerd, voor een tochtje over het paleis uitnodigen. Man die stapels goed gaf nam handschoenen van hulpgoederen weg De 36-jarige hoofdcommies aan een der ministeries in Den Haag, K. B. B., die terecht stond, omdat hij by het sor teren van voor de slachtoffers van de stormramp opgehaalde kleren een paar wollen handschoenen had weggenomen, is gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een maand voor waardelijk met de bijzondere bepaling, dat hij binnen drie maanden honderd gulden moet storten in het Rampenfonds. Do eis was twee maanden voorwaarde lijk en 250 geven aan het Rampenfonds. Bij de behandeling kwam naar voren, drt B. in de Hoijtrusthallen in Den Haag bezig was geweest met een stapel „waar deloos goed". Hij vond hierbij een paar wollen handschoenen, die hij meende wel te kunnen gebruiken. Tevoren had hij echter van zichzelf een paar leren wan ten, op de goede stapel gelegd, omdat hij meende, dat die meer geschikt waren dan de in niet al te beste staat ver kerende wollen handschoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de getroffenen ter beschikking had gesteld. Uitgebreid repertoire van overtredingen (Van een onzer verslaggevers) De politie heeft Zaterdag met een nogal opgewonden en vernielzuchtig man te doen gehad, die achtereenvol gens de misdrijven belediging, mishan deling en vernieling heeft gepleegd, en daarna nog een verkeersovertreding be ging ook. In de Leidsestraat kwam deze man op de fiets in aanraking met een auto. Hij werd kwaad en gaf een ferme schop te gen het portier, dat een deuk kreeg. Op de Niemvezijds Voorburgwal kregen auto en fietser opnieuw contact met el kaar. De automobilist kreeg van de fiet ser enkele rake klappen en schoppen, viel, en zag daarop de fietser op het dak van zijn wagen staan dansen, alweer deuk op deuk makend. De fietser is vervolgens weggereden in verboden richting, botste tegen een andere -fietser op wiens rijwiel hij ge heel vernielde en werd ten slotte opge pakt. Straalvliegtuigen op Europese lijnen De British European Airways heeft medegedeeld, dat een vloot van 26 luxe Viscount straalvliegtuigen deze zomer voor het eerst vijf belangrijke Europese routes zal onderhouden. De vluchten zullen tot 160 km per uur sneller zijn dan die van de vorige zomer. De BEA berekent voor het verkeer met de Vis counts touristentarieven of ongeveer 20 minder dan op het ogenblik. De eerste dienst zal 19 April worden jeopend tussen Londen en Zürich. Op 1 Juni zullen Viscounts in gebruik wor den genomen tussen Londen, Kopenha gen en Stockholm. De twee langste rou tes met de Viscount zullen worden ge vlogen tussen Londen en Istanboel vijf maal per week en tussen Lon den en Cyprus. Beide diensten beginnen 19 April. „Westerdam" bracht uit V.S. kleding en een ambulance mee (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Dinsdag. „Als een geweldige vloed kwamen de giften binnen", vertelde gisteravond kapitein R. Brands van de juist uit Amerika binnengekomen „Westerdam". „B(J het kantoor van de HollandAmerika-Lyn in New York werden de cheques bij zakkenvol binnengedragen. Wy brengen nu ongeveer dertig ton goederen, hoofd zakelijk kleding, mee, voor het Rode Kruis, en een door de Willys Overland- fabrieken aan koningin Juliana geschon ken ambulance." De kapitein kon nog vertellen, dat de „Veendam" binnenkort volgt met twee honderd ton goederen. De New Yorkse havenarbeiders staakten toen de „Wes terdam" lag te laden, maar voor de „Flood-relief" werd een uitzondering ge maakt. De HollandAmerika-Lijn ver zorgt het vervoer gratis. fOEN de fotograaf Paul Huf Jr. ten paleize deze jongste foto van prinses Marijke maakte een verjaringsportret moet nu eenmaal up-to-date zijn) babbelde de lieve ling der familie aan één stuk door met haar gouvernante.... in het Frans. AccentloosOm jaloers op te zijn. Het is een bijzonder intel ligent meisjemeende de heer Huf. „Maar het is een toer, een behoorlijk portret van haar te maken. Ze zit geen ogenblik stil." Hoe populair Marijke thuis is, bleek bij deze fotografeerpartij wel. De Koningin en de Prins, zowel als de prinsessen, kwamen telkens kijken hoe ver het stond. Morgen wordt prinses Marijke Maria Christina zes jaar. Dat. wordt een feestelijke dag.' (Van onze parlementaire redacteur) Bij de afhandeling van het wetsont werp tot wijziging van de lager onder wijswet heeft de Tweede Kamer vanmid dag met 44 tegen 37 stemmen het rege ringsvoorstel verwoj-pen dat beoogde op neming van Esperanto in het leerplan van de lagere school als facultatief ex periment mogelijk te maken. Voor stem den de P.v.d.A., de V.V.D., de C.P.N. en mr Roosjen (A.R.). De overige partijen stemden tegen. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Dinsdag. Met het vertrek van 460 inwoners van Zierikzee (en nog 80 mensen uit Haamstede), dat gistermiddag tegen vier uur plaats vond, is de verplichte evacuatie officieel voltooid. Wat het verder „uitkammen" der 3000 verblijfsvergunningen en het even tuele ontdekken van mensen die ten onrechte en zonder toestemming bleven vroeger of later nog zal opleveren, van evacuatie kan van van daag af geen sprake meer zijn. Het opvangcentrum in Dordrecht is reeds in liquidatie. Gratis vervoer en andere faciliteiten horen er voor hen van wie zal blijken, dat zy hier niet mogen blyven, niet meer bij. Terwijl wij dit schrijven, klinkt de bel van de stadsomroeper. Hij vertelt, dat de bedrijfshoofden (over wie wij reeds berichtten, dat zij twee weken respijt krijgen mits zij tijdig hun gezin lieten evacueren) uiterlijk Woensdag aan het kantoor van de Kamer van Koophandel het aantal benodigde kisten voor het bewaren van hun voorraden moeten op geven. Wat Schouwen-Duiveland betreft is de aangekondigde beëindiging der militaire hulp volledig een feit. Van vanochtend zes uur af is het hier een drukte van belang met het vertrek van Engelse, Belgische en Nederland se marinevaartuigen. Dukws en land macht. Om negen uur zyn de hier gestationneerde Dukws naar Steen bergen vertrokken, met de 200 man schappen uit de regimenten „Jan Wil lem Friso" en Limburgse jagers van de Landmacht die ln Zierikzee waren gelegerd. In Steenbergen komen de circa 60 amphlbie-vaartuigen, die in het rampgebied hebben gewerkt, sa men. Zij vertrekken vandaar naar hun basis iri Heidelberg. De burgemeester, jhr mr Schuurbeque Boeije, heeft voor het front van de scheidende troepen eerst de bemanningen van de Dukws en vervolgens de Nederlandse troepen de hartelijke dank van zijn gemeente betuigd. De soldaten van de landmacht beantwoordden ziin toe spraak met drie hoera's voor Zierik zee. Ofschoon men hier met dankbaarheid vervuld is voor wat al deze militaire eenheden de eerste weken hebben ver richt en men deze slechts node ziet ver trekken, overheerst toch het begrip voor het feit, dat de fase van herstel en wederopbouw die thans is aangebroken een specifiek burgerlijke aangelegen heid Is- Zonder enig ander onderdeel iets te kort te doen, dient hier in het bijzonder het werk van de Dukws te worden vermeld, vooral omdat het wegvallen van de beschikking over deze In dit overstroomde land zo bij uitstek handige vervoermid del het sterkst zal worden gevoeld. Geruchten over het in overweging nemen door de hoogste Ameri kaanse legerinstantle ln Duitsland van een verzoek om binnenkort weer Dukws ter beschikking te stellen, hebben wij nog niet be vestigd kunnen krijgen. Van 3 Februari af tot vandaag zijn er op Schouwen-Duiveland per dag zeven acht Duljws operationeel inge zet geweest. Zij hebben in de eerste dagen 286 mensen gered. Voorts hebben zij 3350 soldaten en burgers tussen Zype. Zierikzee en Brouwershaven ver voerd, zeven lijken geborgen, 80 stuks van de meest uiteenlopende en zwaarste landbouwwerktuigen en 28 burgervoer tuigen van verwoeste en onder water staande hofsteden vnor de eigenaars gered en naar Zierikzee gevoerd. De Dukws borgen van de Beatrix- school hier ter stede twee ton school- behoeften, meubelen en materiaal. Zij hebben voorts over het gehele eiland zeventien ton huisraad in veiligheid gebracht. Zij vervoerden grote hoeveel heden voedsel en voorzagen daarmee een groot aantal plaatsen. En dan spraken wij nog niet van de meer dan 12.000 meter gelegde en gerepareerde telefoonkabel, 500 vervoerde dijkwer kers van en naar hun arbeidsterrein en het transport van 10.000 gevulde zand zakken naar bedreigde punten. De vorige week heeft koningin Juliana bij haar bezoek aan deze stad de Amerikaanse bevelhebber majoor Worth voor dit alles bedankt. De heer Worth zowel als de aan hem toegevoeg de Nederlandse verbindingsofficier lui tenant ter zee eerste klasse J. Suer- mondt heeft ons verzekerd, dat be halve de Nederlandse arbeiders, die met de Dukws uittrokken om te redden wat er nog te redden was. de Duitse be manning haar werk heeft gedaan in een bewonderenswaardige geest e- zonder een enkele wanklank.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1