Elfde Jijst van verliezen Herstel van onze dijken ook militair belang VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE NATO-BEVELHEBBER Koninklijke rede op gramofoonplaat, opbrengst voor Nat. Rampenfonds Dr. Rij kens over problematiek van Europese eenheid Omroepverenigingen antwoorden Avro Positieverbetering koopvaardijpersoneel WONINGRUIL JONGSTE BEDIENDE (Vr.) aank. Bediende Tweesnijdend zwaard „Koude oorlog" krijgt een „generaal" TROUW Dinsdag 17 Februari 1953 (Van onze militaire medewerker) Generaal-majoor Mathon, tot 1 Februari jl. militair adviseur bij de NATO en hoofd van de Nederlandse militaire afdeling van de inUrimcoramissie voor de Europese Defensie Gemeenschap, heeft onlangs een lezing gehouden voor de Vereniging ter beoefening van Krijgswetenschap Een van de opzienbarendste verklaringen was daarbij, dat in geval van agressie de NATO-beveLhebber geen zeggenschap zal hebben over onze territoriale troepen. Deze uitspraak heeft sedertdien een bijzonder en onverwacht reliëf gekregen door de nationale ramp die ons getroffen heeft en de aan dacht heeft gevestigd op de grote kwetsbaarheid van onze territoriale verdediging in verband met de bijzondere waterstaatkundige toe stand van ons land. Het verdrag van de EDG dekt in zijn formulering in zake de territoriale verdediging deze bijzondere toestand in het algemeen. Het betreffende artikel luidt als volgt: „De inwendige verdedi ging van de gebieden van de Staten leden van de EDG tegen elke vorm van aanval met een militair doel, uit gelokt of uitgevoerd door een buiten landse vijand, wordt verzekerd door homogene formaties met Europese status, gespecialiseerd voor elk staten lid in de taak van verdediging van zijn De zeggenschap van de NATO- hevelhebber wordt hier in het midden gelaten. Elke staat specialiseert dus zijn territoriale verdediging overeenkomstig zijn bijzondere behoefte. Dit wil dus zeggen: rekening houdende met de bij zondere gesteldheid van het terrein, dat verdedigd moet worden. Het doel van deze verdediging is tweeledig, le. Het achterland beschikbaar en bruikbaar te houden als basis en etappegebied voor de troepen, welke onder NATO-opperbevel aan of ten Oosten van de IJsel-Rijn opereren, als mede als basis van de steunende Tac tische en eventueel Strategische Lucht macht; 2e. Land en volk zo veilig mogelijk te stellen tegen het oorlogs geweld, zodat het als sociale en econo mische eenheid kan voortbestaan en als zodanig de totale oorlogsinspanning kan blijven dragen. De recente watersnood heert er aan herinnerd, dat deze factoren bedreigd kunnen worden door natuurrampen, doch bovendien door luchtbomoarde- menten tegen onze kwetsbare water staatkundige werken. Nu is het on getwijfeld in de eerste plaats een na tionaal belang aangezien het de eigen bevolking raakt en een natio nale verantwoordelijkheid om deze sector onzer defensie te beveiligen. Voorop staat dus een Nederlandse en straks in EDG-verband een EDG-zeg- genschap. Hierbij wordt bovendien het civiele belang der burgerbevolking doorkruist door het militaire belang in de integriteit van het territoir als mi litaire basis, zodat de verantwoorde lijkheid voor deze sector tenminste ge deeltelijk zo niet primair een militaire verantwoordelijkheid moet zijn. Dit raakt echter ook in hoge mate het NATO-belang en met name de NATO-bevelhebber, die verantwoorde lijk is voor de defensie Yan West- Europa tegen aanvallen te land. Hij kan detfe verantwoordelijkheid nimmer aanvaarden, wanneer hij geen zeker heid zou hebben over de staat van defensie van het territoir, dat de onder zijn bevelen staande troepen tot basis en steun moet dienen. Het kan en mag hem dus niet onverschillig zijn of zijn Noordvleugel (Nederland) in de lucht komt te hangen, doordat bijv. de ver bindingen van het veldleger met de aan de kust gelegen bases door inundaties, als gevolg van bijv. luchtbombarde menten, zijn verbroken of dat vlieg velden, van waaruit zijn veldtroepen gesteund worden, door deze inundaties komen uit te vallen. Hij zal voorts, al mag hij dan geen zeggenschap over deze territoriale defensie in haar 8e~ heel hebben, tenminste een deel der mobiele troepen onder zijn bevel moe ten hebben om de afweer .tegen^een Gezien het ingewikkelde aspect komt het ons noodzakelijk voor, dat bij de behandeling der EDG in ons par lement dit punt met de grootst moge lijke indacht op zyn consequenties wordt bekeken. luchtlading „ergens in het EDG- territoir te kunnen concentreren. Daar naast zal hij inzage moeten hebban van de nationale of EDG-maatregelen voor de overige sectoren der territoriale verdediging - dus ook die voor de waterstaatkundige defensiemaatregelen. Voldoen deze niet aan de door hem te stellen eisen en wordt daarmee zijn NATO-verantwoordelijkheid op het terrein van de totale defensie bedreigd, dar zal hij zich via de politieke orga nen der NATO bij de nationale of EDG politieke leiding moeten kunnen be klagen om tot een verbetering van de territoriale verdediging te geraken. „GEEN GOUD ZO GOED".... dat zeggen al due geslachten van Akker s Kloosierbaisem. Het heerlijk verwarmende wrijfmiddel bij rheumanek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid cn de daaronder liggende pijnlijke weefsels dringen Bovendien is Akker s Kloosterbalsem een heerlijke wond- balsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloos terbalsem een huisapotheek op zich zeil. de meest gekochte BONBON 40 en 50 cc per ons. r,— De radiorede die HM. de Koningin op Zondag 8 Februari ter herdenking van de Watersnoodramp uitgesproken heeft, is vastgelegd op een gramofoon plaat. Deze plaat, die door samenwer king van de gehele Nederlandse gra- mofoonplatenindustrie tot stand kwam, draagt geen enkel merk. Zij is voor zien van een speciaal label en verpakt in een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt f7.50. De opbrengst zal geheel afgedragen worden aan het Nationaal Rampenfonds De kosten van de opna- het materiaal en het persen der platen worden door de gramofoonpla- tenimporteurs gedragen. De rede wordt omlijst door orgel spel en gevolgd door de strofen van het Wilhelmus die ook op de radiorede volg den. In verband met de lengte van de rede, en de noodzaak om deze zonder onderbreking ten gehore te kunnen bren gen. werd zij vastgelegd op een éénzij dige 25 cm langspeelplaat. Men kan deze plaat nu reeds bij de gramofoonhandel bestellen. Lege sloep opgepikt De ..Henrica B" heeft ter hoogte van de Waddeneilanen een lege sloep opge pikt, gemerkt Gabij of Gabijo. Deze sloep zou in Oostende thuishoren In de sloep bevond zich nog gedeeltelijke in houd en een mast stond er op. De „Hen rica B" wordt morgen te Gent ver- De Deense beeldhouwer Max Krause heeft dezer dagen in Kopenhagen een beeldengroep uit sneeuw vertaardigd, bedoeld als opwekking van de Deense bevolking, om bij te dragen voor de getroffenen in het overstroomde gebied van Nederland. ENGELAND EN ZIJN MOEILIJKHEDEN MET GEMENEBEST EN VASTELAND Onder auspiciën van het Genootschap Nederiand.Engeiand en the Allied Circle in the Netherlands sprak de directeur-generaal van de Unilever dr. Paul Rijkens gisteren in het Carlton Hotel over: „Enige actuele politieke en economische problemen binnen het kader van Engeland en het vasteland van Europa." Op deze bijeenkomst was aanwezig als vertegenwoordiger van de regering de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. ook was aanwezig de minister van Staat, jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Dr. Rijkens begon met op te merken dat er toch veel veranderd was in het huidige wereldaspect. Een reactie, die de Watersnood in ons land, over schier de hele wereld heeft teweeggebracht was voor 1914 eenvoudig ondenkbaar. Het zou toen bovendien onmogelijk geweest zijn dat Fransen, Engelsen en Amerikanen ons (en nog wel in uniform) waren te hulp gesneld. In de toenadering, die Engeland ten opzichte van het vasteland van Europa heeft betoond onderscheidde dr. Rij kens verschillende stadia. Het verst was wel gegaan Churchill, toen deze in 1940 aan de Fransen zijn befaamde aanbod deed. Het was ook weer Churchill die in '46 j in Zürich sprak over integratie van het vasteland van Europa, overigens zonder Engeland. Dat Engeland tot deze houding kwam, schreef Dr. Rijkens aan ver schillende oorzaken toe: 1. De Labourregering, die in 1945 op- trad. wilde de verwezenlijking van de „Welvaartsstaat,'' en zag toen geen heil i in een nauwe verbinding met andere landen. En wanneer de Conservatieven weer aan de regering komen treedt: 2. „Engeland in zijn verhouding met de landen van het Gemenebest" sterk op de voorgrond. Een toenadering tot. het vasteland zou onvermijdelijk met zich meegebracht hebben, het zich distanciëren van die landen. Ook de publieke opinie in Engeland achtte dr. Rijkens niet gunstig gezind jegens een federatie. Immer nog zijn m Engeland de trots en het superioriteitsgevoel niet ver dwenen. Engeland vindt het vasteland immer nog inferieur. Het begint pas de laatste tijd in te zien, dat zulk een gevoel ten opzichte van Amerika in ieder geval misplaatst is. En was het niet begrijpelijk, vroeg dr. Rijkens zich af, dat Engeland zich bijv. met het on stabiele Frankrijk niet gelijkwaardig acht? Zou het niet inderdaad een groot bezwaar voor Engeland zijn om zich Ten slotte wees hij op de bijzondere waarde van het Engelse volk, dat in politiek opzicht zo goed de tekenen van de tijd had verstaan (India) en dat ook nu weer in zake de Soedan tot een zo wijze beslissing was gekomen. Hij bepleitte een „Contract" met En geland omdat dit volk zoveel bewon derenswaardige eigenschappen bezit. Eigenschappen, die ook de Nederlander bijzonder liggen. rHoest? Kee.p..:- (tabletten slerV HILVERSUM 16 Febr. De heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. cn mr J. A. W. Burger, voor zitter van de V.A.R.A. zenden ons het volgende communiqué: In verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, volgens een verslag in de Telegraaf van 16 Februari jl. afgelegd in een geweste lijke bijeenkomst van de A.V.R.O. op Zondag 15 Februari j.l. tc Arnhem, ver klaren ondergetekenden namens K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.: le. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari cn het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroep, verenigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Febru ari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coör dineren van de berichtgeving over bei de zenders, terwijl omtrent het uitspre ken van deze berichten contact werd ge zocht met de regeringvoorlichtingsdienst. De KRO. die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getroffen re geling te continueren en stelde zich daar toe in verbinding met de betrokken AVRO-functionaris. Deze achtte het Schouwen tegen de herfst droog Het basisplan voor het herstel van de :eewcringen en polderdijken van Schou- ven-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de; herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Burg- sluis ten Oosten van de duinrand dus. zitten drie flinke gaten, bij de Schelp- hoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendij- ken van Zierikzee. Waterbouwkundige strategen hebben becijferd, dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee dicht moeten Daarna komt het gat bij de Sc'nelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzon der grote Schouwepolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherënse dijk bij West Kapelle in 1945. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wfj de 11de lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 16-2-'53. („Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het >s dus mogelijk, dat een enkele wijziging achter af noodzakelijk zal blijken NIEUWE TONGE Geborgen in de gemeente Nieuwe Torage. Vreeswijk, Jacomijntje, geb.: 28.7.35, laatste adres: Battcnoordsedijlk, laatst Dordrecht. Van Es, Maria, geb.: 22.2.97, echtgenote van A. Knops, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 21. Van den Ouden. Cornells, geb.: 25 8.51. laatste adres. Battenoord 15. Both, Lena Maria, geb.: 4 11.20. echtgenote van L. v. d. Ouden, laatste adres: Battenoord 15. Vreeswijk Jannetje A geb 3.9.95. laatste adres: Battenoordeedijk 3. Vroeglndewei.i. Anna, geb.: 6.11.12, echtgenote van M. C. Smit. laatste adrea: Gen. Snijdersstr. 40. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen. Bostera, Johanna, geb.- 17.4.1916 te Nieuw-Vossemeer, echtgenote ven Oornelis Johannes van Geel. laatste adres: Kladsedljk 327. STEENBERGEN Begraven. Schuurbiers, Lucia Whlhelmana Maria, geb.: 3.1.52, te Steenbergen, laatste adres: KladaediJk 23. STELLENDAM Meijer. Jan. geb.: in 1869 te Stellendam, laatste adres: Wijk II. no. 6 Troost Jacob, geb m 1918 te Stellendam, laatste adres: Voorstr 76a Hoekman, Johanna' geb.: in 1929 te Dirksland. echtgenote van Troost, laatste adres: Voorstraat 76a! NIEUWE TONGE Rectificatie 2e lijst dd. 5.2.53. Aanvankelijk als geïdentificeerd opgegeven. doch blijkt m leven te zün: Vrees wijk, Trancina, geb.: 7.7.26, laatste adres: Battenoordsedijk 15. Battenoord (gem Nieuwe Tonge): wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM Rectificatie 4e lijst, dd. 7.2.53. Breeder veld, Teuntje. geb..- in 1933. laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2, moet zijn: laatste adres Hoeve ..Koornlust", Begraven: dd. 10.5.53 op de algemene be graafplaats „Crooswijk" te Rotterdam. Aflossing bepleit van zeevarenden Sinds 1 Februari jl. is in de C.A.O. voor zeevarenden een wijziging opgeno men en in werking getreden betreffende de Zondag. Gold voorheen de regeling, dat aan de zeeman voor iedere maand op zee doorgebracht, twee vrije dagen werden vergoed, thans is bepaald, dat voor de Zondag op zee doorgebracht een vrüe dag aan de wal zal worden toege kend. Aldus vertelde ons de heer P. de Vries, voorzitter van de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koop vaardij, die de onderhandelingen heeft gevoerd met de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, het overkoepelend orgaan van zeven werknemersorganisaties in de koopvaardij. Aan de nu opgenomen wijzigingen zijn wel enkele beperkingen verbonden, die de personeelsbezetting zou betreffen. Het oordeel van de contactcommissie is vol gens de heer De Vries, dat, wil Neder land in de toekomst over voldoende krachten bü de koopvaardij blijven be schikken, ten aanzien van het verlof een radicale ommezwaai zal moeten worden gemaakt. De zeeliedcnorganisaties drin gen aan op uitbreiding van personeel en het overgaan tot het invoeren van een systeem van aflossing van zeevarenden. Vier toeschouwers stierven bij bokswedstrijd Uit het politierapport van Detroit blijkt, dat tijdens een aldaar gehouden bokswedstrijd om het wereldkampioen schap weltergewicht vier toeschouwers aan een beroerte zijn overleden. Nooit tevoren hebben rich tijdens een sport gebeuren zoveel sterfgevallen voorge daan die aan een al te heftige opwinding te wyten waren. l voortzetten van de regeling vanzelf- te richten naar van supranationale zij- sprekend, doch moest zijn aanvankelijke de opgelegde plichten. Engeland voelde daar niets voor! Wel wilde Engeland samenwerken en l steunen! Het niet meedoen van Engeland aan het Schuman-plan moest men niet al te dramatisch opvatten. Wel vond hij het jammer, dat Engeland zich even min bereid verklaarde mee te wer ken aan de E.D.G. Hier toch zou En geland in staat zijn belangrijk werk te doen. Het zou aan deze organisatie een „ziel" kunnen geven. Is, vroeg dr. Rijkens zich af, een Europees leger, gezien de NAVO wel nodig? Hij meende deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. „Men was immers tot de EDG ge komen om Frankrijk tegemoet te ko men ten aanzien van zijn vrees voor Duitsland!" Voorts wees dr. Rijkens nog op de moeilijkheden, die bij het landbouw- plan rezen. Hij spoorde de beste „brains" aan om nog eens na te den ken over een plan waarin ook Enge- jland kon worden opgenomen. Deens generaal temde rebellen Uit protest tegen een verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maanden zijn gisteren honderd Deense soldaten uit hun kazerne te Soegaard, in Zuid-Jut land, getrokken. In twee andere kampe menten gingen militairen in (gedeelte lijke) hongerstaking. De soldaten te Soegaard verlieten hun kazerne om naar Kopenhagen te mar cheren en onderweg kameraden op te pikken. Niemand slaagde er in hen tegen te houden. Maar bij Aabenraa werden zij opgewacht door een compagnie ge motoriseerde infanterie onder leiding van een generaal. De generaal klom op een vrachtwagen en maaktè hun duide lijk, dat zij aan het muiten waren. Toen schreeuwde de generaal: „Geeft acht. Linksom, keert". De soldaten ge hoorzaamden. ..CompagnieIn de auto's' Ook hieraan werd gevolg gegeven. toestemming later op gezag van de heer De Clerq intrekken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage- afdelingen van KRO. NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportage- gebied. hoewel zij vernomen hadden dal de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de pro gramma commissaris van de N R U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vra gen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clerq beves tigd. 3e. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer De Clercq blijkens het Telegraafverslag, heeft de AVRO pre cies dezelfde rechten als de andere om roepverenigingen. Ook deze omroepver eniging kan haar gewestelijke bijeen komsten voor de microfoon bekend maken Zo zij dat mocht willen. 4e Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de televisie-coör- dinatie-commissie meegedeeld, dat dc heer De Clercq wenste dat het cabaret programma op Vrijdagavond 6 Februari j.l. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie-stichting de heer De Clercq opgebeld en zijn ver wondering over dit voornemen uitge sproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdag morgen. Eerst in deze spoedvergade ring heeft de heer De Clercq meege deeld van zijn voornemen af te zien. 5e. De vraag of de regeringscommis saris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijks is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling in zake de berichtgeving niet wilde con tinueren, maar de toestand wilde her stellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uit gesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen hou ding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te bren gen is minder begrijpelijk. VRIJE MODERNE WONING IN SLIKKERVEER (5 kamers, keuken, vliering enz.) VOOR DERGELIJKE WONING TE ZW1JN- DRECHT op goede stand. H. DE JONG, Nassaustr. 169, Slikkerveer. Tel. K 1896—458. GROOT HANDELSKANTOOR te ROTTERDAM vraagt: BEDIENDE (tnnl. of vrl.) voor de afdeling Boekhouding. Leeftijd tot ca. 21 jaar. Mulo-opleiding, vlot kunnende machineschrijven en kennis van boekhouden gewenst. JONGSTE BEDIENDE (mnl.) Mulo-opleiding. Brieven met volledige inlichtingen onder No. 19385 aan het Bureau van dit Blad. GROTE FINANCIERINGSMIJ. VRAAGT VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING A TELEFONISTE die tevens typewerk kan verrichten B STENOTYPISTE c- JONGSTE BEDIENDE i Nijgh van Gevraagd op Handelskantoor leeftijd ca. 16 jaar, voor archief en andere lichte kantoorwerkzaamheden. Brieven met alle inlichtingen onder letter V.N., aan Adv. Bur. Zeevaart, Schiekade 156, Rotterdam. Assurantiekantoor vraagt voor de transport-afdeling (mnl.) Minimum eis: Mulo-diploma Or. J. W,t,rU* DE MENS IN HET BEDRIJF (Badrijfipiychalegl* la 4* praetijk) 7* uitgtbraldt druk PRIJS GEBONDEN I. 6.90 la «Ik* botkhandil verkrijgbaar N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS UITG. MIJ - WAGENINGEN Rotterdamse fortuintjes Prijs per advertentie tot 20 woorden f 2. tot 30 woorden 2 75 Van Fortuintjes worden geen bewijsnummers verstrekt Bü brieven onder No. 20 ct. extra v. administratiekosten. Lessen Opleiding praktijk-diplo ma Boekhouden en Midden standsdiploma door leraar boekhouden M.O. Moderne bedrijfsadministratie. Geëva- cueerden verlaagd tarief. J. P. Moet, Zweedsestraat 55b„ R'dam-W., Tel. 39773. Accord eonles. Privélessen 5p. maand. Nieuwste methode. Studeergelegenheid Accordeons beschikbaar. Cen trale Muziekschool. Spoor- singel 71, Tel. 49330. Engels. Deze week aan vang nieuwe cursus. Han delscorrespondentie. Inlich tingen Smits, Leraar M O Berkelselaan 70, tel. 83271. Auto's, Motoren, Rijw. Wintertarieven. Vraagt of ferte auto's zonder chauf feur. Verhuur van motoren en lederen kleding. Garage „De Zwaan", Zwaanshals 49—56, Rotterdam, TeL 48793 —43490. Keus uit meer dan 100 motorrijwielen. IFA 125 cc, accu, claxon, teller, telescop. vork. verend frame 990. Sparta 200 cc, teller, teles coop, verend frame 1275. Victoria 250. cc, de ideale duo-machine 1745.Pan ther 3% KK, de sport- machine bij uitstek 1985. Norton 500 cc, zijklep, ideale zijspanmachine 2530.Norton Dominator, 2 cyl. 3140.en tientallen andere merken. Nergens meer keus, nergens betere service, nergens meer er varing. Het Motorpaleis, Schepenstj-aat 111-115, Rot- terdam-Blijdorp. Tel. 82950. Te koop aangeboden Radio. Waldorp - Fridor Erres, Philips v.a. j 2.10 p.w. Stofzuigers v.a. 1.50 p. w„ Wringers v,a. 1.p. w., alles zonder vooruitbetaling. L. Voogt, Schiekade 122, Tel. 42414. Te koop van particulier Duitse kruissnarige piano, onderdemper, weinig ge bruikt. W- van Loo, Da Cos- tastraat 55b, Rotterdam. Orgel 195.Prima instrument, 12 registers, koperen binnenwerk, geen houtworm. Te zien Molen waterweg 12b. Te koop in prima staat Huisorgel, stoel en boeken, samen 150.Bevr. Maren takstraat 57a. Diversen Personeel gevraagd Gevr. een flinke werk ster. Adres: Lange Nieuwstr. 173, Schiedam. O Naaisters, machinestik- sters cn handwerksters, aank. of geoef., kunnen ge plaatst worden bij de Ne derlandse Kleding Industrie, Berkelselaan 97, R'dam. Ook leerlingen kunnen plaatsing vinden. Aanmelden dagelijks aan bovengenoemd adres. O Net winkelmeisje gevraagd in zaak huishoudelijke arti kelen. Leefijd plm. 20 jaar. Aanmelden hedenavond tus sen 6 en 7 uur, en tevens noodhulp voor de Zaterdag. G. Osseweier, Putsebocht 109 Wegens teleurstelling ge vraagd net meisje of nood hulp v.d.e.n„ P.G.. goed kun nende koken en werken, v.g. g.v. Aanmelden 's av. na 7 uur Mej. van Vessem. Oost zeedijk 60, R'dam, Tel. 20473 Personeel aangeb. B.z.a. fl. schippcrsmeisje, 18 j. v.d.e.n. Liefst bij dame alleen of echtpaar z, kind. Brieven A B. Booij. Fr. Hen- drikstr. 143, belét,, A'dam. Bij Laffeber vindt U te kust en te keur het mooiste behang voor elk interieur. Laffeber - Behang, Beijer- landselaan 159, Tel. 79355. O Kinderwagens, kappen overtrekken, spuiten, bekle den, reparaties. Zend brief kaart; wordt gehaald. Telef. 21498. Fa. Bogert, Heer Bil lisstraat 3, zijstraat VJiet- laan. Het adres voor meubel- stoffeerwerk blijft A. Groot- veld, Woninginrichting, Gr. v. Prinstererstraat 37, Klei weg 267, Tel. 47451. Vrijblij vend stalen en prijsopgaaf. Desgewenst gemakkelijke betaling. Kroon Radio komt 's av. de condities met U bespre ken voor radio's, stofzuigers, wasmachines, enz. Zonder vooruitbetaling. Bel op 32717. Schiedamseweg 117. Tram halte. Glasplaten - Spiegels - Glas in lood. Glashandel W. J. Pieters, Schiekade 157-159, Tel. 82510. Bijstand en advies in alle rechtszaken en contracten. Tot 9 u. 's avonds. Van Driel, thans Noordsingel 188, Tel. 44787. Glas in lood voor schuif deuren en bovenlichten. Mo derniseren van spiegels. E. Zevenhuizen, Glashandel, Aelbrechtskolk 41, Tel. 30780. Verhuizingen. Verpakking en voorlichting voor Emi granten laag tarief. Fa. C. J. v. Meggelen, Graaf Flo- risstraat 27, Tel. 36441. Stads werk zeer billijk. Ook verende bedstellen repareren wij vakkundig, snel en niet duur. Hendrik- se n, Zamenhofstraat 29. v.h. Plantageweg, Telef. 21992. U slaapt niet lekker op een bed met bulten. Laat Hendriksen het voor weinig geld vermaken. Zamenhof straat 29 (nieuwe naam voor Plantageweg), Telef. 21992. Kopen bij Van Maarcn is geld besparen. Karpetten, nu 20% in prijs verlaagd. Hol- tap karpet 3x4 19.97 - ƒ23.89. Wilton karpet 3x4 ƒ49.75 - 56.75. Haarvelours karpet, zuiver wol, 3x4 ƒ86.75. W. v. Maaren Zo nen, Noordplein 11 en 1. d Passpiegels 120x30 cm. m. garantie, geslepen kan ten, Frans glas 14.40. Glas fabriek Degens. Oostzeedijk 103, Telef. 110947. o Kasregisters. Inkoop, ver koop en reparatie, gespe cialiseerd in alle merken. W. E. Garten, Bellevoysstraat 5. Telefoon 37936. Rotterdam. Laat Uw meubelen op nieuw bekleden. 2 Fauteuils, 4 stoelen vanaf 40.met bijlevering stof of leerdoek. G. C. A. Mac Lean, Croos- wijksestraat 3 t.o. tramhalte. Telefoon 27716 ANTISEMITISME is een tweesnij dend zwaard. Het treft allereerst de Joden als minderheidsgroep, die aan vervolging blootstaat, maar het treft zeker ook de vervolgers zelf. Wie dit kwalijke wapen hanteert zal er ook zelf door worden gekwetst Het geeft allereerst al aan de bui tenwereld de informatie, dat de staat, die meent dit hulpmiddel nodig te hebben, zich wel erg zwak moet gevoe len. Geen sterk bewind doet dit Met Hitier stond het niet anders. In de der tiger jaren werd reeds gezegd, dat Hitier zijn doodvonnis tekende toen hij de synagogen liet branden. Stalin heeft in de vorige herfst, toen in het Kremlin het besluit genomen werd om met de Joden af te rekenen, zeker geen rotsvast vertrouwen gehad in de Sowjetzaak. Eenmaal het besluit genomen, werd het consequent ten uitvoer gelegd. Stap voor stap werd op deze weg voortgegaan, waarbij Moskou zelf eerst nog buiten schot bleef. DE voorhoede der satellieten legde de eerste proeven af. Brutaal en naakt trad het antisemitisme, al te kwalijk vermomd als anti-Zionlsme, voor het eerst in het licht bij het grote „zuiveringsproces" tegen Slansky en zijn lotgenoten in November 1952 te Praag. Negen van de elf ter dood ver oordeelden waren Joden. Daarop volg den acties in Oost-Duitsland, Polen en Hongarije. Daarna kwam de artsenaffaire te Moskou. Jodendokters hadden het ge daan. Toen werd het onomstotelijk duidelijk, dat Praag c.s. op bevel van Moskou hadden veroordeeld. De be schuldigingen aan het adres van de „Zionisten" waren voortaan niet van de lucht. Donderdag volgde de breuk met de staat Israël, het hart van het Zionisme. De lijn werd consequent ten einde toe doorgetrokken. Zeker, hier was een gerede aanleiding. Er was een aanslag op de Russische legatie gepleegd, waar door enige leden der legatie, o.w. de vrouw van de gezant, gewond werden. Een ernstig feit. Maar, zonder onder zoek of genoegdoening af te wachten, werd vrijwel onmiddellijk de breuk met Israël bekendgemaakt. Kennelijk heeft de procedure klaar gelegen. De aanslag kwam zoveel meer het Sow- jet-streven ten goede, als het Tel Aviv in verlegenheid bracht. Met het oog op de vele Joden achter het IJzeren Gor dijn naar schatting 2'è millioen had Israël het grootste belang bij ver tegenwoordiging aldaar. Het nut van de aanslag voor Moskou en de schade daarvan voor Tel Aviv is zo groot, dat men reeds de communisten zelf voor de aanslag verantwoordelijk ging stel len. Zonder echter nog te willen aan nemen, dat zij zelf de mannen achter de schermen waren, blijft die verant woordelijkheid ook bestaan, in geval een verbitterde Jood de bom wierp of plaatste. WELK voordeel riet Stalin nu In dit door Hitier weer op het 20ste- eeuwse tapijt gebrachte middeleeuwse instrument der Jodenvervolging? Een eerste politieke opzet ligt voor de hand. De hand van Ismaël is tegen Jakob. Wie Israël treft, kan bij de Ara bieren op sympathie hopen. De Ara bische macht, van de zandige onein digheid van het Nabije Oosten via het centrale Egypte door geheel Noord- Af rika zich voortplantend, is een be langrijke factor in de huidige wereld politiek. Verdrongen niet de democra tische West-Duitsers en de communis tische Oost-Duitsers elkaar voor de deur van Naguib om orders? Het is de moeite waard een greep te doen naar de gordel der Arabische landen. Laten de Arabieren zich inpalmen? Een grote handicap houdt het materialistische communisme zeker in de Mohamme daanse landen. Ander voordeel, dat Moskou In Jo denjacht kan zien, is van binnenlandse aard. Nog afgezien van het feit, dat achter het IJzeren Gordijn de baker mat van de pogroms zich bevindt, heeft een totalitair regiem altijd een zondenbok nodig. Welnu, de Zionisten zijn dit nu. Let op, geen Joden, want recente historie kan lastig zijn. Moskou huldigt nog de waan van de goede en van de slechte Jood. De Zionist is de slechte Jood Dit brengt het voordeel mee de vervolging in het gewenste tempo te kunnen doen geschieden. Evenwel wachtten reeds zovele „goede" Joden de dag niet af, dat zij tot „slechte" Joden zouden worden ver klaard. Ach, een goede communist wordt ook van de ene dag op de an dere tot slechte communist verklaard. VERDER was het Moskou een doorn in het oog, dat hier een gat in het IJzeren Gordijn bestond. Vanwege zijn contacten met de volksgenoten in de communistische landen werd Israël wel het best geïnformeerde land ge noemd wat betreft de omstandigheden achter het IJzeren Gordijn. Dat Israël al meer voor dit deel zijner onderdanen het land der belofte ging worden, moet Stalin wel erg hebben geprikkeld. Ten slotte zijn het de bindingen van het Jodendom met de Westerse landen, welke steken als een doorn in het oog. Moskou zal het eens duidelijk wor den, dat de „voordelen" van deze vorm van mensenjacht niet tegen de morele jen andere schaden opwegen. President Eisenhower heeft gisteren C. D. Jackson de 50-jarige New-Yorkse krantenuitgever benoemd tot zijn specia le assistent belast met het plannen van de koude oorlog. De belangrijkste assistent van Eisen hower Sherman Adams, heeft de be noeming bekend gemaakt en verklaard, dat Jackson zal optreden als verbindings- autoriteit tussen de verschillende minis teries en organen in dienst van de stra tegie in de psychologische oorlogvoering. Jackson was reeds lang actief bezig in deze tak van oorlogvoering. Hij was waarnemend leider van de psychologi sche oorlogvoering onder Eisenhower toen deze opperbevelhebber van de Noord Afrikaanse campaenr de Tweede Were!H"nrlo2

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3