ORDTS NIEUWS Geëvacueerden kunnen gebruik maken van de ziekenfondsen Christen-studenten kwamen voor hun Wereldgebedsdag naar Rotterdam X TROUW Dinsdag 17 Februari 1953 Bureau van S.W.G. geopend Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" heeft in Dordt nog steeds niet de aanhang, die het behoeft, wil het aan zijn doel beantwoorden. Voor. de reservediensten zijn namelijk nog velen nodig. Is het bijvoorbeeld noodzakelijk dat de Nationale Reserve minstens de beschikking heeft over 1000 man, er zijn er pas 80. De reserve-gemeentepolitie behoeft 200 man en heeft er 60.... De ze toestand kan natuurlijk niet voortdu ren en daarom is men met enthousias me en energie begonnen met een inten sieve propaganda-actie. die onder meer bestaat uit het afleggen van huisbezoe ken bij hen, die mogelijk in aanmerking kunnen komen voor een der diensten. Voorts is gisteren in de Johan de Witt- straat naast de V.V V.-kiosk een bureau geopend, waar men elke avond van acht uur tot half tien en bovendien op Zaterdagmiddag, alle mogelijke in lichtingen kan verkrijgen. In hét bijzijn van leden der plaatse lijke commissie is gisteren een korte openingsbijeenkomst gehouden. Tijdens deze heeft' ir W. de Boer, voorzitter der commissie, nog eens gewezen op de noodzaak der reservediensten. Ir Den Boer vertelde voorts nog, dat de heer E. J. van der Flier, oud-ofi- cier der pontonniers en torpedisten. de dagelijkse leiding van het propaganda- bureau zal hebben. Op het bureau zal men echter geregeld twee leden der re servediensten kunnen aantreffen, name lijk van de Luchtwachtdienst en de Re- sérvepolitie. Zij kunnen alles over de vrijwillige verbintenissen vertellen. Bo vendien kan men van hen propaganda materiaal verkrijgen, waarin men even eens de nodige gegevens kan vinden. Het lijkt zo klein en nietig. Mevrouw J. van der Dussen-Biegel schrijft ons: Het lijkt zo klein en nietig wat wij van u vragen: maak een doos of kist je met kleine gebruiksvoorwerpen klaar voor de evacué's. Maar als u zag hoe blij men is met dit blijk van meeleven, dan zoudt u er anders over denken en er zeker een klaar maken! Een paar goede wenken voeg ik hier graag aan toe. Doe in uw kistje vooral wat zakdoeken, goed naaigaren, naalden veiligheidsspelden, zeep, een tandenbor stel, een schaartje, wat stopwol en voor de mannen scheergerei. En als het kan daarenboven wat rokerij en wat lekkers. Heus, die kleinigheden betekenen zoveel! Maar laat alles goed zijn, van de bes te kwaliteit. Ik hoop dat veel van de ze dozen binnenkomen. Tenslotte wfl Ik er nog op wijzen, dat deze actie niet alleen in Dordt ge voerd wordt, maar ook in Dubbeldam. In Dubbeldam kunnen de kistjes of doos jes worden ingeleverd op Donderdag 19 Februari bij mevr. Beelaerts van Bmmichoven, Dubbelsteijnlaan 11. UIT DE MGEVING AALBURG Vergadering. De Kleinhandelaren Aardappelen, Groenten en Fruit in Land van Heusden en Altena, houden Woensdagavond a.s. 7.30 uur, een vergade ring in café Van Wijk te Aalburg. ANDEL Chr. Vrouwenbond. De afd. Andel van de Chr. Vrouwenbond houdt haar jaar vergadering op 19 Febr. a.s. in het Ver. gebouw. Benoemd. Ir. G. Wansink te Andel benoemd tot lid van de landelijke land- bouwvoorlichtïngsraad. Installatie. Het afscheid van de heer G. Vos, oud-hoofd der Chr. School te Andel de installatie van de heer W. Sneep, als hoofd der school, aanvankelijk paald op 4 Febr., zal nu plaats hebben op "3 Febr. a.s. GÏESSEN-NIEUWKERK Voor het Rampenfonds. De opbrengst de inzameling voor het Rampenfonds in G. Nieuwkerk bedroeg f 14.831 met 1000 kg toegezegd hooi en drie konijnen. Enige in stellingen hadden reeds rechtstreeks gegi reerd aan het Rampenfonds. Concert van de Marinierskapel De marinlerskapel, onder leiding van kapitein G. Nieuwland, gaat een grote tournee door Nederland maken, ten ba te van het Nationaal Rampenfonds. De ze toumeé begint in Dordrecht op Vrij dag 20 Februari, in de grote zaal van Kunstmin. Het marineorkest komt op uitnodiging van de afdeling van het Veteranenlegi- oen met een populair programma. Het transport van de 53 leden der kapel wordt gratis verzorgd. Aan het concert werken ook mee Ju- bal en Jong Jubal. Kaarten kan men krijgen bij sigarenmagazijn Molendijk, Vriesestraat 70 en in Zwijndrecht bij de heer J. P, van Stek. Bilderdijkstraat 39, Men rekent op een volle zaal. Benoeming B. en W. dragen mej. E. Hombroek, sedert 1 Juli 1950 tijdelijk onderwijze res aan gemeentekleuterschool 6, voor ter benoeming in vaste dienst, met gang van een nader te bepalen datum. GORINCHEM Gorinchem reeds f 130.000 voor Rampenfonds De Inzameling van gelden voor het Rampenfonds heeft te Gorinchem reeds de f 80.000 overschreden Zoals wij reeds meldden, was bij de genoemde bedragen Gorcum's grootste bedrijf, de Vries Robbé Co. N.V., niet inbegrepen. Door het personeel van deze N.V., met Inbegrip van het montagepersoneel, de afd. Eindhoven en een bedrag toegezegd door het personeel, werkzaam te Balik- papan, is bijeen gebracht een bedrag van ongeveer f 22.000, welk bedrag door de N.V. is aangevuld tot f 50.000, welke som reeds aan het Rampenfonds Is overge maakt. Gorinchem heeft dus bij elkaar de f 130.000 reeds overschreden. In de padvindersactie „Mouwen omhoog, ons land moet droog", wilden ook de loodsen van de Zeeverkenners hun aan deel leveren en daarvoor werd Zaterdag een „Erwtensoepdag" georganiseerd. Gor- cumse winkeliers stelden de ingrediënten beschikbaar, terwijl meisjes van de Nij verheidsschool de soep hebben gekookt. En zo trokken de loodsen op stap met rubberboot op een wagen, waaruit soeo werd verkocht. Jammer was het, dat na enige tijd ge reden te hebben, de soep niet houdbaar bleek te zijn. waarom de verkoop vroeg tijdig gestaakt moest worden. Toch was èr nog aardia verkocht en bracht deze „Soep-actie" nog rond f 145 op. OM KORT TE GAAN De toneelavond, die de Dordrecht- se gymnasiastenclufo Vossius 20 Febr. zou houden, is uitgesteld tot 17 April. De A.R.J.O.S. houdt Woensdag Februari, om acht uur, in het D.G.J.O.- gebouw een openbare vergadering. Mr. W. Beerninik zal dan spreken over „Bui tenlandse politiek". Daar uit Amerika telegrafisch be richt is ontvangen, dat de violiste Gina Bachauer, die vanavond in Kunst min, voor het Nut zou optreden, ziek is geworden, speelt Stefan Askenase het eerste pianoconcert van Chopin. De Dordtse bedrijfShengelaarSbond heeft het plan opgevat om op Zaterdag 14 Maart een vrij concours te houden, waarvan de opbrengst wordt bestemd voor het Rampenfonds. Er zal zowel een corps- als een alleenstaanden-wedstrijd worden gehouden. Men verwacht veel be langstelling. De wedstrijden worden ge houden in alle Dordtse havens, van drie uur tot half vijf. Het inleggeld voor een corps (vijf man) is gesteld op f 3.50. voor individuelen op f 0.75. De zakenlieden wordt verzocht prijzen beschikbaar te stellen. Hebben zij iets te missen dan wordt hun verzocht dit mede te delen aan een der heren Sanner, Rechte Zand weg. Dubbeldam, tel. 7779, P. C, Visser, J. Bosboomstraat 2rood, J. Klaasse. Gel- delozepad 92. GIESSENDAM Bekendmaking. De burgemeester van Giessendaim vestigt er de aandacht op, dat van het vinden van aide voorwerpen in deze gemeente binnen 24 uur aan gifte gedaan moet worden ter secretarie. Voorts wordt verzocht de aanwezigheid van cadavers in het overstroomde ge bied, ongeacht of het grote of kleine ca davers betreft, onverwijld kennis te ge ven. Er is inga de 11 Februari een veror dening van kracht, betreffende het be treden of bevaren van het gebied ten Noorden van de Spoorlijn. Zonder schriftelijke vergunning van de burge meester mag men zich daar niet ophou den. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. z v B Bijkerk en M Bos; Gerrit z v J J den Dunnen en P de Jong; Jacobus L. z v G den Dunnen en A D Kortland; Jan D. z v H. Nederveen en J Hiudzer. Gehuwd: N van Steenis 26 jr te Hoog Blokland en B Luljper 23 jr. Aan het comité zijn aangeboden, voor de getroffenen in het watersnood gebied 2 koeien. 2 jonge runderen, een schaap en »n zeug. Wie volgt dit mooie voorbeeld? Evacuatie. De eersle dagen van Februari bevonden zich plm. 400 stuks vee, behalve -arkens en schapen van geëvacueerden uit Ie Alblasserwaard in Hei- en Boeicop. luim 70 gee%'acueerden vonden in de ge meente een onderdak. Het merendeel zo- mensen als vee Is weer naar de plaats inwoning teruggegaan. Enkele gezin- bevinden zich nog in de gemeente, waaronder een tweetal gezinnen uit Zee land, die de ramp hebben mogen overle- LEERDAM d. Ent Braat. Op uitnodiging van de Herv. M.V. „Calvijn" te Leerdam zal ds. d. Ent Braat uil Opheusden Donderdag m half acht voorgaan in de oude school Maranatha-samcnkomst. Vrijdagavond houdt ds. Sj. Zijlstra van Eindhoven een lezing in „Maranatha" te Leerdam. Het on derwerp is: „Christus zal alle dingen nieuw maken". Aanvang half acht. Uitvoeringen uitgesteld. De muziekvereni ging „Aurora" heeft haar openbare uitvoe ringen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Chr. Onderwijs. Donderdag 19 Februari van 1012 uur is er in de consistorie der Ned Herv. Kerk en Zaterdag 21 Februari van 45 in de Groen van Prinstererschool gelegenheid tot het aangeven van nieuwe leerlingen. De nieuwe leerlingen moeten vóór 1 April de leeftijd van zes jaar heb ben bereikt. Julianaschool afd. U.L.O. Bij het hoofd der school, de heer J, Swank is er vanaf heden gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor de U.L.O.-school. De school leidt op voor het Mulo-diploma A. en B. Voor het Rampenfonds. De O. O.-avond van de glasfabrieken is Dinsdagavond voor iedereen toegankelijk tegen betaling van 0.50. De recette komt ten goede aan het Rampenfonds. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn Coen Hanken en bij de comité-leden. Kwartjes-karweitjes. De Leerdamse pad vinders gaan hun diensten aan het publiek aanbieden en vragen 1 kwartje voor elk kar weitje. De baten komen het Rampenfonds ten goede. Dammen. Het eerste tiental van L.D.V. is ingedeeld met de volgende club in de hoofd klasse: L.D.V., Leiden: R.D.C., Den Haag; kontact. R'dam. Het gaat hier om het kam- lioenschap van Zuid-Holland. Jubileum. Zaterdag herdacht de heer J. v. Steen het feit dat hij voor 40 jaar in ienst trad van de glasfabriek „Leerdam". SLEEUWIJK Verplaatst. Het bureau van de P.B.H, te leeuwijk is tijdelijk ondergebracht in ifé v. d. Steenhoven te Werkendam. Geslaagd. Mej. A. M. Duizer te Sleeu wijk slaagde te Gorinchem voor het typiste. Advertentic Krabben ea peuteren maakt d« kwaal steeds erger. De hel der vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door. zui vert. ontsmet en geneest de G€NEESMIODEL TEGEN HUMO A ANOOENtNG EN Huid Bitslag 's-GRAVENMOER A.R. Candidaatstelling. De A R. candi- datenlijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing te 's-Gravenmoer bevat de vol gende namen: 1. K. de Geus: 2. W. K. Dekkers: 3. A. R. de Geus; 4. H. v. Eersel: 5. J. G. Verhagen; 6. C. Verhagen; 7. M. Sprangers 8. M. v. Dalen. H. I. AMBACHT Voor bet Rampenfonds. De stichting voor de Landbouw heeft een advies gegeven aan alle osse arbeiders om vacantïebonnen ter waarde van 1 dag af te staan voor het Rampenfonds tot een bedrag van 10.—De inlevering hiertoe kan geschieden op Dins dagavond 17 Februari tussen 7 en 8 uur bij Dijksman, Dorpstraat 31. PEURSUM Inzameling Rampenfonds. De opbrengst lor het Rampenfonds in Peursum bedroeg f 6815, terwijl ook hier reeds rechtstreeks was gegireerd aan het Rampenfonds. Voorts is ook nog toegezegd een graskali. Prachtige opbrengst voor Rampenfonds in Sliedrecht Toen Zaterdagavond de collecte voor het Nationaal Rampenfonds werd geteld, bleek dat te Sliedrecht f 53.462,99 was in gezameld. Daar nog vele toezeggingen moeten worden ontvangen van de bedrij ven, waar bijna overal in de gemeente een snipperdag voor het Rampenfonds werd overgewerkt, en ook de Vakverenigingen aan de actie meedoen, zal dit bedrag nog aanmerkelijk hoger worden. Wij vermeld den de opbrengst reeds van de collecten in Sliedrecht, die vorige week Zondag voor het Rampenfonds werden gehouden en die bijna al f 16.000 opbrachten. Zondag zou in enige andere kerken der gemeente voor dit doel nog een inzameling worden gehouden. Er is dus tot heden in Sliedrecht flink geofferd, in weerwil van het feit, dat de gemeente eveneens tol het rampgebied kan worden beschouwd. Vijfduizend personen zijn immers binnen de eigen gemeente ge- evacueerd. Eervol ontslag secretaris van Sliedrecht De heer H. de Haas van Dorsser, secre taris van Sliedrecht sedert 1 Februari 1918, heeft op 9 Februari j.l. de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Hij heeft aan de raad verzocht hem met. ingang van 1 Maart a.s. of zoveel later als de belangen van de dienst zulks wenselijk maken, eervol ont slag te verlenen. B. en W. zijn van mening, dat de diensten van de heer De Haas van Dorsser niet onmiddellijk kunnen worden gemist, daar de voorziening in de door zijn ontslag ter secretarie vrijkomende plaats een tijdruimte vraagt van 3 a 4 maanden. In de zeer bijzondere omstandigheden waarin de gemeente ais gevolg van de na tionale ramp is komen te verkeren, is ver zwakking van de secretarie minder dan ooit verantwoord, B. en W. stellen voor aan de heer Dorsser eervol ontslag te verlenen uit de functie van secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand met dankzegging voor de uitnemende diensten, welke hij geduren de 38 jaar aan de gemeente heeft bewezen en dit ontslag te doen ingaan op 1 Juni 1953. dig mogelijk met het hi orde brengen van de persleiding zal worden begonnen. Ook de beperking van het stroomverbruik blijft dringend nodig, terwiil het gebruik van straalkachels nog steeds verboden is, Nog maals wordt een dringend beroep op aller medewerking en gemeenschapszin geidaan om het gebruik van leidingwater drastisch te beperken. VEEN Collecte Rampenfonds. De gehouden col lecte ten bate van het Rampenfonds heeft» 1e Veen ca f 7000 opgebracht, terwiil bo vendien in de Ned. Herv. Kerk nog f 447,71 en bij de Ger. Gemeente f 702,50 voor dit doel werd gecollecteerd. VURBN. Ongeval. Mej. v. D uit Brakel, die in Vuren aan de Bossestoep op de bus stond te wachten, werd bij hét oversteken van de weg zodanig door de auto van. de heer T uit Gorkum aangereden, dat zij via de basaltglooiing onder aan de Waaldijk terecht kwam. Het slachtoffer werd bij de Wed. R. binnen gebracht. Nadat, door dr. Krulf de eerste hulp was verleend, kon zij door de heer T per auto naar haar woning worden vervoerd. Bijdrage voor het Rampenfonds. Voor het Rampenfonds zijn te Vuren en Dalem de volgende bedragen bijeengebracht: collecte langs de huizen f 3437, benevens zijn te Dalem nog heel wat kleren verzonden: col lecte in beide Herv kerken samen f 1100, in de Geref kerk f 300: opbrengst snipperdag van het personeel Kalkzandsteenfabriek „Loevenst.em" met gelijk bedrag van de directie samen f 2640: idem van het perso neel van de „Steenfabriek Heuf" plus be drag van de directie f 1680. WOUDRICHEM Visserij redelijk. In de afgelopen week werd slechts door enkele vissers uit Woudrichern op de grote rivieren op de verschillende soorten witvis gevist De vangsten waren redelijk. Op verschil lende plaatsen, vooral in de binnenwate ren kón tengevolge van de hoge water stand niet worden gevist. Enkele vissers beginnen reeds het viswamt in orde te brengen om zo soedig mogelijk met de spieringvisserij een aanvang te kunnen maken. Jaarvergadering Schoolvereniging. Op Woensdag 18 Februari a.s„ des namid dags 7.30 uur zal in een der lokalen van de school met den Bijbel „Eben-Haëzer" een jaarvergadering van de schoolver eniging worden gehouden. Naast ver schillende huishoudelijke aangelegenhe den staat op de agenda bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heren Jac. Viveen en J. H. Kant. die bei den herkiesbaar zijn en benoeming van een. bestuurslid in verband met het ver trek van de heer L. Vermink. Aanbesteding riolering. De uitgestelde aan besteding betreffende het maken van een riolering in de Vesting en het opnieuw be straten van de Kerkstraat zal thans worden gehouden op Dinsdag 24 Februari, des na middags 2 uur in café Mol aan de Hoogstr. Watersnood. De in Woudrichern aanwezi- geevacué's uit Werkendam beginnen weder naar hun woonplaats terug te keren, indien hun woningen watervrij komen. Aan de Oudendijk in deze gemeente staan nog verschillende woningen in het water, hoewel het water wel iets is gezakt. Nu het gevaar voor het onderlopen van de polder „Oude Ban" geweken is, beginnen de land bouwers het elders geëvacueerde vee weder naar hun stallen te haen. De aandacht van de betrokkenen wordt er op gevestigd dat voor het terughalen van het vee een vr- gunning benodigd is van de burgemeester van de Plaatselijke Bureauhouder, waar onder de gemeente ressorteert waar het vee is geëvacueerd. Evacué's. De in deze gemeente aanwezige evacué's moeten zich ten gemeentehuize melden, voor zover zpjks nog niet 13 ge schiedt. Schoorsteenbrand Vrijdag was er schoorsteenbrand bij de f am. A S Heerenlaantje 7 te Gorinchem, waarschijnlijk ontstaan door het stoken van eierkolen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maakte de schoorsteen schoon, waarmee het leed weer geleden was. Rijkspostspaarbank. In de loop der maand Januari 1953 werd op spaarbankboekjes aan het kantoor Gorinchem en ressort (exclusief Werkendam en Woudrichern) ingelegd f 115 434.72 en terugbetaald f 104.034,56. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 94. Het ingelegde bedrag is gedeeltelijk geschat ln verpand met de watersnood. Veillngberichten. Aan de Coöp. Centrale Veiling te Gorinchem waren de noteringen op 13 Februari ais volgt: waspeen 15 per kg; kroten 16—16 per bos; knolselderij 8—27 per stuk; groenekool 13—27; rodekool 13; knollen 9; uien 2044: winterpeen 913: boerenkool 3031: witlof 3442: veldsla 271: spruiten 39 .54 per kg. Appelen: Bellefleur Brabants HIH 411: goudreinetten st 2226. HH 6—16: jas- appel HH 12; Jonathan st. 24—30. HH 10—16: lemoenappel HH 13; sterappel HH 3 per kg. Peren- Bredero HH 4—9: Comtesse de Paris gi 2220. HIH 17—20: Gieser Wildeman HH 11: Kamperveen HH 69; kleipeer HIH St. JWmy HH 8 per kg. HARDINXVELD Burg. Stand. Geboren: Dina. d v J Verschoor en A T C Schroot; Neeltje C d v N van Wingerden en A Romeijn. Gehuwd: J den Dunnen en A de Rujj- ter- A A C W Rijnhout en G de Ruiter. Overleden: A den Breejen, 87 jr, wed. van F van der Plas. Evacué"s. In Hardmxveld is een 500- tal evacué's ondergebracht bij particu- llCSpaarbank. Bij de Spaarbank Har- dinxveld-Giessen dam werd in de maand Januari ingelegd f 15.364.— en terugbe taald f 12,217.—, Rampschade in Land van Heusden en Altena Alle schade, dus zowel aan woningen en bedrijfsgebouwen "als aan huisraad, vee, landerijen enz. kan worden aange meld bij het Rampschadebureau te Geertruidenberg. Nader zal worden be richt wanneer dit aangeven kan begin nen en of er ook zittingen m de ramp gemeenten zullen worden gehouden. Zodra de schade te overzien is kunt U gereed (doen) maken: a. een begroting van het herstel v.d; onroerende goederen. Dit kunt u he. beste laten doen door de aannemer die hel herstel voor U zal uitvoeren. De be groting moet overzichtelijk en goed ge specificeerd zijn. b. lijstjes van huisraadschade, lande- rïjschade, verlorengegaan vee. enz. Ge adviseerd wordt de begroting en de schadelijsten in tweevoud te maken na melijk één exemplaar om bij de aangif te af te geven v één voor Uzelf als afschrift. De gehele schadevergoedings kwestie wordt dus geregeld door het Rampschadebureau te Geertruidenberg en niet door de Centr. Techn. Dienst. Bij zware schade en algehele vernieti ging dient U voor het verkrijgen van een Gemeentelijke Bouwvergunning over leg te plegen met de desbetreffende Opzichter van dc Centrale Technische Dienst. Gestagneerd onderwijs. Het onderwijs lsit. het Landen van Heusden en Altena op di verse plaatsen lamgelegd. Te Werkendam stond de Chr. school blank, evenals Sleeuwijk. Hier is echter het onderwijs de Chr. Uulo-school op 14 Febr. hervat. Te Almkerk zijn beide scholen intact ge bleven. maar ze worden gebruikt voor dere doeleinden. Te Waterdhuizen staat de Chr. school in het water en is evenals die van Rijswijk ge ïsoleerd Ook de Dussense scholen slaan blank. Het onderwijs is dus wel gestagneerd en het zal eerst weer kunnen beginnen na verwijdering van het water en het grondig ontsmetten van de gebouwen. Misschien is het wel wen selijk de schooljeugd te laten inenten! HEI- en BOEICOP Opbrengst, De gehouden collecte voor het Nationale Rampenfonds in Hei- en Boeicop bracht op f 3229. Tevens werden 1616 stuks kleding, 158 paar schoenen en 2 wiegen geschonken voor de getroffenen, den. De gasfabriek kan weer butaan De op Zondag 8 Febr. in de Ned. Herv. gevoerd krijgen, verbetering in de te Kerk gehouden «oUeote heeit opgebracht VOORDRACHT Waar ter secretarie ambtenaren aanwe zig zijn, die zeker bekwaam en geschikt moeten worden geaoht om het ambt van secretaris der gemeente te bekleden, menen B. en W., dat de continuïteit in de admini stratie ermede gebaat zal zijn, indien de raad zich bepaalt tot een keuze uit die ambtenaren. De omstandigheid, dat wij het karakter en de kwaliteiten van de voorge dragenen kennen, dat zij vertrouwd zijn met de gemeente en haar bestuurlijke en administratieve eisen en tevens het aanzien genieten van het personeel ter secretarie, neemt het risico weg, hetwelk steeds ver bonden blijft aan de benoeming van een functionaris. De aanbeveling luidt: 1. D. van Noord, hoofdcommies-plaatsvervangend se cretaris: 2. T. Oepkes, hoofdcommies-ehef der afdeling financiën. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 Juni 1953. Gemeenteraad. Op Maandag 23 Februari a.s. nam. 7.15 uur komt de raad van Slie drecht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 22 punten, waarvan dr voornaamste zijn: voorstel tot eervol ont slag aan de gemeentesecretaris, de heer de Haas van Dorsser en benoeming van een opvolger; Idem tot bouw van 52 woningen, te weten 26 beneden- en 26 bovenwonin gen. aan de Cort van der Lindenlaan en de Thorbeckelaan. De nieuwe school. B. en W. van Sliedrecht stellen voor om de nieuwe sdhool op de Uitbreiding-binnendijks de naam te geven van „School IV". Bergingsdïenst van cadavers klaar, mensen, die zich zo bijzonder hebben derscheiden bij het bergen van de cadavers onder de gemeente Sliedrecht, hebben hun werkzaamheden kunnen beëindigen. In to taal zijn 450 cadavers van koeien, varkens en schapen geborgen. Deze werden zowel drijvende in de polder gevonden als in stallen van de veehouders in Wijngaarden. Mond- en klauwzeer. Bij een dertigtal stuks vee van de veehouder F. aan de Tiendweg te Sliedrecht, welke dieren we gens de watersnood tijdelijk waren onder gebracht in een loods van de fa. Van Andel en Veth aan de Industrieweg, werd mond en klauwzeer geconstateerd. In verband met. het gevaar voor besmetting (de dieren waren niet ingeënt) is al het vee afge maakt. Amatcursavond voor hét Rampenfonds. Onder auspiciën van de Toneelver. „Onder ling Genoegen" zal op 6 Maart a.s. een amateursavond worden gehouden, Men hoopt, dat de bruto-opbrengst aan het Ram penfonds kan worden afgedragen. De gro te zaai van Thalia is kosteloos ter beschik king gesteld, terwijl voor deze avond geen vermakelijkheidsbelasting zal zijn versohul- ^'zuiniBheid met, gas, water en clcctrici- teit geboden. Het gemeentebestuur van Slie drecht had gehoopt dat door alle verbrui kers gehoor zou worden gegeven aan haar oproep, de uiterste zuinigheid te willen be trachten met het verbruik van electrici- teit. gas en water. Hierin is het teleurge steld en wel in 't bijzonder in 't gebruik van leidingwater. Het Waterbedrijf heeft 50 pet van haar bronnen verloren en het wa tergebruik moet derhalve, als men de nog ln dienst zijnde bronnen niet wil forceren waardoor ook deze na korte tijd on bruikbaar zouden worden eveneens met 50 pet dalen. Dit is een gebiedende eis en men is dan ook genoodzaakt niet meer dan 125 cm3 water per uur beschikbaar te stel len. Wordt meer verbruikt, dan wordt de afsluiter van het bedrijf zo geregeld, dat niet meer dan deze hoeveelheid kan wor den afgenomen. Het gevolg hiervan is dan dat de bewoners van de Uitbreiding en zij die langs de dijk op de verdieping wonen, de gehete dag zonder leidingwater zitten. Hoe lang deze toestand nog zal duren valt niet. te zeggen, eerst moet het water in de polder zo ver gezakt zijn dat de bronnen bereikbaar zijn en dat de onder water staande motoren en de automatische elec- trisohe installaties vervangen kunnen -In— n« oa«/a.hi-' TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING De hele middag en avond liep rechercheur Snuffel- maus in de buurt van Tekko's woning te speuren, maar onze vriend liet niets van zich zien. De volgende morgen echter, nadat de beroemde speurder alweer een paar uren om het huis had heen gedrenteld, verscheen Tekko in zijn tuin om de rozen verder op te binden. Zo zeer ging onze vriend in zijn werk op, dat hij niet be merkte ho-e de eenzame figuur een paar keer heen en weer hep en eindelijk tegen een lantaarnpaal voor het huis bleef stilstaan. „Tien uur tien!" noteerde Snuffel- mans nauwkeurig. „Heer Take bindt rozen op!" En even later: „Tien uur vijf en veertig: Taks harkt tuin paden aan!" Doende met deze laatste bezigheid, kreeg onze vriend eindelijk de man bij de lantaarnpaal in de gaten. „Hé daar!" riep Tekko vriendelijk, „Staat u mijn tuin te tekenen? Dat is aardig! Hij is mooi onder houden, hè? Ja, dat doe ik altijd zelf, ziet u!" „He eh.„. nee, eh..„!" antwoordde Snuffelman6 be trapt. „Ik eh.... ik schrijf stukjes, zo maar..,, over alles en nog wat!" Aan richtlijnen, tot 1 April 1953 In ver band met de gevolgen van de watersnood- ramp voor het ziekenfondswezen in acht te nemen, is het volgende ontleend: Alle ge- evacueerden, die zich bij een Algemeen Ziekenfonds aanmelden, worden door de fondsen afzonderlijk geregistreerd als per- »n, die zonder beperkende bepalingen zonder bijbetalingen recht hebben op geneeskundige verzorging. De registratie van deze personen gaat i e t gepaard met een Inschrijving op naam van de medewerkers (huisarts, apotheker, tandarts). De ziekenfondsen geven een bewijs van registratie af. Deze registratie geschiedt zoveel mogelijk door één algemeen zieken fonds. In plaatsen, waar meer dan één fonds werkzaam is, verdient het aanbeve- Teruggang van Britse communistische partij De secretaris-generaal "van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft in een rapport medegedeeld, dat het ledental van de partij is vermin derd tot 35.671, vergeleken met 45,000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943. Nieuwjaarsrede in raad van Hardinxveld In de eerste raadsvergadering van 1953 van de gemeente Hardinxveld die Vrijdag avond werd gehouden heeft de burgemees ter een Nieuwjaarsrede uitgesproken Staande nam de raad op zijn verzoek eer ogenblik stilte in acht om de slachtoffers i de ramp te herdenken. Spr. zei dat ook in Hardinxveld veel angsten door staan waren, maar gelukkig bleef de ge meente nog juist gespaard. Heel de be volking was bereid om mee te strijden te gen het water, niet alleen op eigen grond gebied, maar ook elders in de Alblasser waard. In overleg met. het Polderbestuur is alles gedaan om Hardinxveld droog te houden- Spr. was daar zeer dankbaar voor, inzonderheid de voorzitter van de polder K A. den Breejen en Ir. H. den Breejen voor zijn waardevolle viezen. Er Is door de gehele burgerij hard gewerkt. Het Groene Kruis comité orga niseerde de collecte, waarmee rond een halve ton bijeen werd gebracht. Een on gekende prestatie, als men in aanmerking neemt, dat Hardinxveld voor 95% de ar beidende klasse als inwoners heeft. Dit was een weldoende uiting van solidariteit, De deuren werden hier opengezet voot evacué's en veel werd gedaan voor Gics- send-am. Men beperkte zich in het gebruik van drinkwater om de buren te kunnen helpen De brandweer hielp mee met de evacuatie van G. Oudekerk- Veel Ouker- kers kwamen met hun veestapel naar Hardinxveld en werden hier hartelijk ont vangen. Spr. gaf vervolgens een terugblik over 1952. De gebeurtenissen der laatste dagen maakten het spreker moeilijk een blik in de toekomst te werpen. Men moet echter niet bij de pakken gaan neerzitten. Har dinxveld ztf meewerken om het land weer op te bouwen. Met lof sprak de burge meester over de opbouw na 1945 en de goodwill welke door de regering in het buitenland werd verworven. Er is in Hardinxveld nog veel te doen alvorens men kan zeggen dat de achter stand is ingehaald. Tn de tijden waarin het mogelijk was op goedkope wijze voorzie ningen te treffen is door gebrek aan in zicht en geloof in de mogeljifheden van Hardinxveld veel achterwege gelaten wat nu moet worden aangepakt. Wethouder G. J. Voogel dankte spr. na mens de raad voor zijn gevoelvolle woor den over de ramp. die ons Gods grootheid en de kleinheid van de mens deed zien. In de op bouw van wat de laatste weken werd afgebroken zal de raad achter ziin voorz. staan. Moge Gods rijke zegen op ons werk rusten, aldus de wethouder. af te ZWIJNDRECHT Voor het Rampenfond*. De padvinders de Koningin Julianagroep te Zwijndrecht hebben behalve een aantal leesboeken(jes) voor de evocueetjes nog f 130 weten in te zamelen onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog". i 1490. Gecompliceerde aanrijding Donderdag reden vanaf het Sleeuwijkse veer een 6-wielige truck met oplegger, een rijwiel met hulpmotor bestuurd door J. P. v. H. uit Almkerk en de wielrijdster W. M. uit Sleeuwijk. Juist toen v- H. mej. M. wilde passeren, passeerde ook de truck. Nog voor deze de wielrijdster en het rijwiel met hulp motor geheel was gepasseerd, week de bestuurder reeds naar rechts, waardoor v. H. een duw kreeg van de laadbak, kwam le vallen en in zijn val ook de wielrijdster mej. W. M. meenam. Deze kwam zo ongelukkig terecht, dat zij over het plantsoenhekje Buiten de Water poort heen viel, waardoor zij haar been bezeerde, Zij werd binnengebracht bij café M. waar dr Visser een bloeduitstorting in het been constateerde en overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De bestuurder van de truck blijkt van '".het ongeval niets gemerkt te hebben en r de Rijksweg droog is. ,e- maakt. Nehroe pleit thans voor „derde gebied" Premier Nehroe heeft in een toespraak tot de „Raad der Indische Staten" het instellen van een derde „wereldgebied'' voorgesteld, dat voor de vrede zou moe ten werken. Hij verwierp de voorstellen tot het in stellen van een derde blok of macht. „Door deze bewoordingen worden de vol ken afgeschrikt", zeide hij. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het Russische of Ame rikaanse blok moeten verbinden. De sta ten, die een dergelijke verbintenis niet wensten, zouden er deel van moeten uit maken. Veiling te Barendrecht voor het Rampenfonds Op de Coöperatieve Tuinbouwveiling .Barendrecht en omstreken" te Baren drecht zijn tien kisten Jonathan-appelen geveild, ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Deze kisten wisselden steeds van eigenaar en het resultaat was een totale opbrengst van 2874. De Gaulle tegen uitspraken van Oradour-proces Generaal De Gaulle heeft verklaard, dat Frankrijk door de veroordeling van 12 Elzassers in het proces-Oradour „een bittere wond aan de nationale eenheid toegebracht had." In een verklaring zei hij: „Welke Fransman zal niet de droefheid begrij pen, welke in de Elzas veroorzaakt is?" Verschillende organisaties van voor malige Duitse beroepssoldaten hebben plannen bekend gemaakt voor eert golf van protestvergaderingen tegen de von nissen, die verleden week door een Frans miliair tribunaal zijn uitgespro ken tegen Duitsers en Elzassers we gens deelneming aan de massamoord die in 194 in Oradour sur Glane heeft plaats gevonden. De leiders van de groepen, die hier confereren, hebben de regering ervan eschuldigd „niet alle diplomatieke mo gelijkheden" in Oradour-proces te heb ben benut. Zij hebben de regering verzocht een oprope tot het Duitse volk te richten voor een protest uit het gehele land, H. Schmidt, vooi'zitter van de werk- commissie van verenigingen van Duise ex-soldaten, heeft verklaard, dat „Euro pa onherroepelijk in handen van het Stalinisme zal vallen tenzij de landen esluiten het verleden te vergeten." Christelijke volkspartijen uit Beneluxlanden te Brussel bijeen Afgevaardigden van de Christelijjke Volkspartijen uit de Beneluxlanden kwa men 16 Februari te Brussel bijeen. Aan het slot werd ons het volgende commu- werd de ontwikkeling van de politieke toestand in elk der drie landen bespro ken. In de namiddag werd een onder zoek gewijd aan de handels- en mone taire politiek en de mogelijkheden van een betere coördinatie op dat gebied. De drie afvaardigingen spraken hun overeenstemming uit over de wense lijkheid om een politiek te voeren, wel ke streeft naar de verhoging van de opvatting komt tot uiting in de zorg om het loon te brengen op het hoog ste peil, dat door de economische toe stand mogelijk wordt gemaakt. Zij zijn het eens, dat de loonpolitiek in geen geval de betalingsunie in gevaar mag brengen, noch op zichzelf oorzaak mag zijn van een uitbreiding der werkloos heid. De drie afvaardigingen drukken de wens uit een nauwer contact tussen de drie parlementen te zien tot stand komen. Zij hebben opnieuw de noodza kelijkheid van de economische unie jeMemtoond en hun vertrouwen in de ïogelijkheid een uiteindelijke oplossing te bereiken, bevestigd." Marktberichten ROTTERDAM 16 Februari Vlas Waterroot vlas: lage soorten van f 1.30 tot f 1.65. middensoorten tot f 2.20, best, vlas tot f 2.60. Dauwrootvlas: lage soorten van f 0 90 tot f 1,40. middensoorten tot f 1.90. best vlas tot f 2.25. Afvallen: gezwingelde lokken van f 0.50 tot f 0,95. Markt onoverzichtelijk. Met uitzondering van Zeeuws Vlaanderen en Friesland is de productie zeer gering geweest. De verkopen zijn wat groter geworden, terwijl de prijzen iets aantrekken. De verhoging bedroeg van f 5.tot f 10.— per baal voor enkele soor ten, de meeste verhoogde prijzen werden be taald door Belgische kopers, in enkele ge vallen door speculanten. Daar verschillende partijen zaailijnzaad verloren gegaan zijn, vonden dekkingsaankopen plaata» «r te tot 5 cent per kg. meer betaald. ling, dat de fondsen in gezamenlijk over leg één van hen aanwijzen als het fonds, waarbij men zich vogr registratie kan aanmelden. De fondsen, werkzaam in de getroffen gebieden, gaan niet over tot afschrijving verzekerde geëvacueerden. vereniging van Nederlandse gemeen ten heeft toegezegd, aan de gemeenten te zullen adviseren. de extra-vergoedingen de betaling van de premie voor de vrijwillige verzekering welke vergoe dingen de gemeenten toekennen aan de genen, aan wie op grond van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (19401945) geldelijke tegemoetkoming wordt gege- niet aan de mensen zelf uit te keren doch te reserveren ter rechtstreekse ver rekening met de ziekenfondsen, zodat geen premieheffing nodig is. Desgewenst kunnen fondsen m overeenkomen van deze richtlij: -ijken. De fondsen nemen alle kosten van de ..an de geregistreerden verleende genees kundige verzorging volledig voor hun re kening. De richtlijnen betreffende geëvacueerden worden zoveel mogelijk op overeenkomsti ge wijze toegepast ten aanzien van niet- geëvacueerde getroffenen. Wat betreft de honorering, door de fond sen van de medewerkers, die per op hun naam ingeschreven verzekerde worden ge honoreerd, is bepaald, dat aan de huis artsen en apothekers uit de getroffen ge bieden. ongeacht of zij geëvacueerd zijn of niet, over het eerste kwartaal 1953 de honoraria volledig worden uitbetaald. De honorering van de huisartsen en apothekers voor de behandeling van ge troffenen zal per verrichting geschieden. De Koninklijke Nederlandse MaatschappH tot Bevordering der Geneeskunst heeft medegedeeld, dat zij haar leden zal advi seren. een tarief te declareren op basis van 50 pet van de tarieven, vermeld ln de regeling hulp buiten de woonplaats. Het bezoekprogramma van H.M. de Koningin Het secretariaat van H.M. de Koningin meldt, dat de berichten die de vorige week in de pers zijn ver schenen omtrent een voorgenomen be perking van de bezoeken van H.M. de Koningin, niet geheel juist waren. H.M. is voornemens het bestaande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van Haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hier door uitgebreide provinciale en streek- bezoeken aanvankelijk worden perkt. Evacué'* Nogmaals vestigen wij d« aandacht van onze geëvacu eerde abonné's op de moge lijkheid de krant op hun nieuwe adres te ontvangen. Daartoe dienen zij hun naam, oud en nieuw adres aan onze administratie op te geven. Stoffelijk overschot van wethouder Wolters geborgen Gistermiddag is het stoffelijk over schot van de A.R.-wethouder van Zwijndrecht, de heer P. Wolters, die met zijn vrouw en zes kinderen tij dens de stormnacht om het leven kwam, geborgen. De begrafenis van het stoffelijk overschot zou hedenmiddag in Geer vliet plaats hebben. Er is thans bekend geworden, hoe de heer Wolters om het leven is ge komen. Toen het water begon te stij gen en de dijk ten Zuiden van Zuid- land was doorgebroken, heeft de heer Wolters eerst twee van zijn kinderen op het dorp in veiligheid gebracht. Hij moest hiervoor het gat in de dijk passeren, hetgeen nog mogelijk was. Toen hij enige ogenblikken later met zijn vi-ouw en de andere kinderen dit gat opnieuw wilde passeren om naar het doii> te gaan, zakten allen hierin Het water had reeds zo verwoestend gewerkt, dat ongeveer drie meter van de dijkkruin was weggeslagen. De familie Wolters werd door de stroom meegesleurd en kwam om het leven. Dorpelingen, die dit zagen gebeuren, konden niets doen om de ongelukki- 2en te redden. Onlangs heeft HM. Koningin Juliana Oude Tonge per hef schroef vliegtuig bezocht. Koningin Juliana bij de heli copter, naast haar twee Nederlandse en een Engelse militaire vlieger, die waren ingeschakeld bij de hulpverlening. WSÊKËÊÊÊÊÊÊ Hmm tl) Oecumenische dienst in Koninginnekerk (Van een onzer verslaggevers) SINDS ruim een halve eeuw wordt ieder jaar op de derde Zondag van Februari door chris ten-studenten een Wereldgebeds dag gehouden. Studenten uit Ne derland en hier vertoevende Indo nesische studenten waren hiervoor gedurende het afgelopen week einde naar de Maasstad gekomen. Bij de voorbereidingen voor dit gebeuren werkten N.C.S.V. en V.C.S.B. samen. Na een inleidingssamenkomst, geleid door iemand uit de kring van de P.E.R.K.I. de vereniging van Indone sische christen-studenten in Nederland de heer Warouw van het Hoge Com missariaat te Den Haag, werd Zaterdag avond in de Oude Kerk te Delfshaven een gebedsure gehouden, waarin ds. Witteveen. alg. secretaris der N.C.S.V. voorging. De predikant zeide, dat in dien er geen onderlinge eenheid is, er ook weinig of geen sprake kan zijn van één band met Christus. Want hoe kun nen wij' zeggen dat wij één zijn met Hem, alis we geestelijk volkomen ge scheiden leven? Hij, die ons met de Vader verzoend heeft, schept een nieuwe eenheid. Dat moeten we aan onze mede studenten doorgeven, aldus de predikant. Bij deze gebedsure werd de orde van dienst aangehouden, zoals die door de Wereldfederatie is vastgesteld. Zondagmorgen waren de studenten bij een in de Koninginnekerk, waar een oecumenische dienst werd gehouden. Liturg was ds. E. van Bruggen, Ned. Herv. academie-predikant te Rotterdam. Ds. F. Kuiper, Doopgezind predikant te Amsterdam, belast met het werk onder Doopsgezinde studenten, bediende het Woord met als tekst Efeze 2 14: „Want Hij is onze vrede, Die de twee één heeft gemaakt en de tussen muur, die scheiding maakte, de vijand schap, weggebroken heeft". Paulus spreekt in dit bijbelwoord, al dus ds, Kuiper, van een weggebroken tussenmuur en van verdwenen vijand schap. Paulus zag immers dat de heide nen deelgenoot gemaakt werden van het Verbond.. Hij zag de waai'heid niet. ver troebeld door de leugen, maar de leu gen juist door de waarheid uitgezuiverd. In feite ging de Christusverkondiging in Efeze een bedreiging vormen voor de daar heersende eredienst. Zo zag Paulus het, maar hoe zien wij het in de twintigste eeuw? Er is, aldus de predikant, geen eenheid mogelijk zonder dat. onze verhouding tot Israël in het reine wordt gebracht. Toen het Christendom in de breuk met Israël be rustte, was het met zijn eenheid gedaan. Wij hebben in wezen geen geloof in de eenheid, doch Israels Messias vex-bindt ons, Jezus is het antwoord op de nood van de wereld. Uit het geloof in Hem, de hoop op Hem en de liefde tot Hem kunnen wij alleen de kracht putten om tot eenheid te geraken. In de sociëteit „Koinoonia" van S.S.R. sprak 's middags ds. J. C. G. Fischer, jeugdpredikant te Amsterdam, pas te ruggekeerd van de wereldconferentie van christen-jeugo te Travancore, India, over: „Christus, het antwoord".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2