Wanhoop en wrok Zierikzee in HET NIEUWE ONTWERP Amerika gaat zich van Jalta losmaken ELJLH. Prinses Marijke BOUDEWIJNS GEZONDHEID BAART ZORG Alleen de R was van Rembrandt Nederland behartigt belangen van Israël in Sowjet-Unie Evacuatie-drama voltrekt zich TEGENSTELLINGEN OVER NOODZAAK van VERTREK Onderduikers op de zolders Triest beeld in oud stadje 47.5 millioen voor Rampenfonds Giro-nummers 9575 412739 Reeds 40.000 Ondanks stakingen in New Yorks havens... Mr. Berger verlaat de Hoge Raad DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Tel el. 20215 (S L) Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie'. Tel. 111892 Advertentie-afd. Tel. 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 424208 Klachtendienst Tel. 7314 Gouda; Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424422 Abonnementsprijs: 49 cent per week, 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent IhArUM' ELFDE JAARGANG No. 2392 Weerbericht (Geldig tot hedenavond). WESTELIJKE WIND. Over het algemeen zwaar bewolkt met later hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Lichte dooi, maar in het Zuidoosten van het land in de ochtend plaatselijk mist en lichte vorst. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT. 0<>0<><>0 Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" TT E/T nieuwe ontwerp-Zondagswet J-x ziet er nogal simpel uit. Het ver biedt in art. 2 onnodig gerucht in de nabijheid van kerken op Zondag en geeft de burgemeester bevoegdheden met het oog daarop en het verbiedt (in art. 4) openbare vermakelijkheden op Zondag vóór 1 uur. Dat is de kern van de zaak. Daar komt dan een bepaling bij (art. 4 lid 3) dat een gemeenteraad ook bepaalde openbare vermakelijk heden na één uur kan verbieden, ter wijl de burgemeester volgens regelen, door de raad te stellen, ontheffing kan verlenen van het verbod om open bare vermakelijkheden te houden, zowel voor als na één uur (art. 4 lid 3). Verder is er een bepaling dat bij algemene maatregel van bestuur daar in te noemen soorten van openbare vermakelijkheden, waarvan redelijker wijze geen beletselen voor de viering en de rust op Zondag te duchten zijn, niet als openbare vermakelijkheden zullen worden beschouwd (art. 4 lid 4). Ook bestaat er een bepaling dat er voor 1 uur geen politieke bijeen komsten en optochten in de open lucht gehouden mogen worden (art. 5). Voorts mag men de openbare rust op Zondag niet zonder genoegzame reden door arbeid in beroep of bedrijf ver storen (art. 6). Ten slotte bepaalt art. 7 dat plaatse lijke verordeningen geen verbodsbe palingen mogen bevatten omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op Zondag die niet als openbare vermakelijkheden in de zin van deze wet zijn te beschouwen. TAE Zondagsrust van sociaal gezichts- punt uit gezien, wordt in deze wet niet geregeld. Dat is ook niet nodig, want dat is reeds geschied en geschiedt ook in de sociale wetgeving. Wanneer wij het ontwerp zo be zien en wanneer wij dat doen vanuit de criteria, die wij in ons hoofdartikel van Zaterdag hebben ontwikkeld, dan constateren wij allereerst dat dit ont werp een compromis bevat tussen hetgeen behoorlijk en hetgeen moge lijk is. De grote vraag is dan of in dit compromis de verhouding tussen het mogelijke en het behoorlijke, zo goed mogelijk is getroffen. De grote moeilijkheid en dat is een technische moeilijkheid, maar die de hele wet beheerst is deze dat een met het oog op de Zondagsrust bruikbare definitie van het begrip „openbare vermakelijkheid" niet in de wet voorkomt. En wij moeten ook zeggen, dat wij zulk een goede defi nitie ook niet weten te vinden. Onder het begrip „openbare verma kelijkheid" pleegt men grootscheepse sportgebeurtenissen die een hele plaats op stelten zetten, gelijkelijk te vatten met voorstellingen in schouwburgen en bioscopen, die voor de openbare Zondagsrust niet meer hinder met zich brengen dan een kerkdienst. Het is duidelijk dat er verschillen zijn tussen openbare vermakelijkhe den en openbare vermakelijkheden. En men heeft blijkbaar dat is de strekking van het vierde lid van ar tikel 4 een mogelijkheid gezocht om dat verschil tot uitdrukking te brengen, niet door een definitie, maar door een concrete beslissing van de regering door middel van een Alge mene Maatregel. Hoewel wij erkennen dat met be trekking tot de Zondagsrust verschil len tussen de onderscheidene soorten van vermakelijkheden moeten worden erkend, gaat ons deze bepaling te ver. Als men dit vierde lid van artikel 4 schrapt, komt de vraag of een open bare vermakelijkheid een openbare vermakelijkheid is, in de zin der Zondagswet ter beslissing aan de rechter. Dat vinden wij beter dan dat de administratie daarover beslist, die immers aan politieke wisselingen on derhevig is. HET onderscheid dat men maakt tussen de Zondag voor en na één uur, is op zichzelf gezien volkomen onredelijk. Het is nu eenmaal de hele dag Zondag en niet alleen 's morgens. Maar wij zijn nuchter genoeg om te erkennen dat de Zondagspractijk van ons volk het niet mogelijk maakt om b.v. alle openbare vermakelijkheden die de Zondagsrust verstoren, voor het hele land gedurende de gehele Zondag te verbieden. Maar daarom is het ook goed dat de wet het mogelijk maakt in art. 4 lid 2, dat de gemeenteraden bij plaatse lijke verordening dat wel kunnen doen. Dat betekent derhalve dat in die plaatsen waar de geestelijke instelling van de overgrote meerderheid der bevolking dit mogelijk maakt, versto ring van de openbare Zondagsrust de gehele dag uitgesloten kan worden. En wij zijn het er ook mee eens dat door de bepaling van art. 7 een al te rigoristisch optreden van gemeente raden wordt voorkomen. Maar dan hebben wij wel grote be zwaren tegen art. 4 lid 3, krachtens hetwelk de burgemeester volgens re gelen door de gemeenteraad te stellen, ontheffing kan verlenen van het ver bod van openbare vermakelijkheden; zowel voor als na één uur. Wij begrijpen best, dat wel een ge val te stellen is, waarvan men zou kunnen zeggen, dat zulk een onthef fing niet onredelijk is, maar wij me nen ook, dat door deze bepaling van lid 4 het hek volkomen van de dam is en de wezenlijke inhoud van de Zondagswet, bescherming van de openbare rust, geheel kan worden vernietigd. Wij voelen dan ook weinig voor art. 4 lid 3 en zouden er aan willen vasthouden dat in het hele lend de openbare vermakelijkheden In de zin der Zondagswet voor één uur niet mogelijk moeten zijn en in ge meenten waar men dit in meerderheid wenst-, ook na één uur niet. Zonder dat uitzonderingen mogelijk zijn. Men beoogt ten slotte de openbare Zon- (Van een speciale verslaggever) Met wanhoop, twijfel en wrok in het hart hebben gistermiddag tegen het vallen van de avond de laatste officiële evacué's het stervende Zierikzee verlaten. Geenszins overtuigd van de noodzaak van deze evacuatie, zonder enig uitzicht op een spoedige terugkeer en vol grieven jegens het stadsbestuur van het eens zo sierlijke stadje, dat door een groot deel van de bevolking verantwoordelijk wordt gesteld voor de chaotische toestanden die sinds de ramp van de lste Februari in Zierikzee hebben geheerst. Officieus meent men dat de gedeelte lijke ontvolking een half jaar zal duren. Anderen beweren echter, dat de dijken pas tegen begin November dicht zullen zijn en zodoende het leven pas in het voorjaar van 1954 een kans zou krijgen om zich te herstellen. En het ziet er naar uit, dat die chaos ook nu nog wel zal voortduren. Er zijn 3100 personen in het stadje overgebleven die in het bezit zijn van een tijdelijke verblijfsvergunning. Daarnaast wordt het aantal onderduikers op zolders en in achterkamers op 2 tot 300 geschat. Zij vormen de ondergrondse verzetshaard, die zolang mogelijk zal trachten stand te houden om de buitenwereld te over tuigen van het ongelijk, dat burgemees ter en wethouders naar hun mening op zich hebben geladen door de evacuatie op korte termijn te gelasten. Want ook al is slechts zachte dwang op de bevolking uitgeoefend, ook al is de evacuatie met de grootste tact en zon der geweld doorgezet, vrijwillig is het merendeel geenszins weggetrokken naar de vaste wal. Die kleine rode biljetten die 13 Februari werden aangeplakt hebben tweedracht gezaaid en Zierikzee in scherp en onverzoenlijk tegenover elkander staande kampen verdeeld. Tweede drama Zo dreigt zich, meer dan twee weken na de springvloed, tóch nog een drama te voltrekken over de stad, die zo won derlijk gespaard gebleven is voor het geweld van het water. Besmettelijke ziek ten, watersnood en brandgevaar dreigen, zeggen de voorstanders van de evacua tie bij monde van de burgemeester. Vol komen overdreven, zeggen zijn tegen standers onder wie zonder uitzondering de ca. 150 neringdoende middenstanders. Zierikzee wordt economisch met de grond gelijk gemaakt zo zeggen zij en dat al leen om prestiges die op het spel staan. Wij behoefden niet weg. Tegenover de deskundige meningen van de voorstanders hebben wij even- zovele uitspraken van niet minder des kundige lieden, dat het gevaar schrome lijk overschat wordt. Zierikzee had zelfs met zijn voltallige inwonertal van 7000 zielen wel degelijk een kans gehad om dit alles te overleven, maar nu gaan wij allen materieel te gronde. Onze be staansmogelijkheid wordt uitgeroeid. Wie heeft gelijk? Ongetwijfeld zal de tijd het leren. Diphtherie in Dongen In Dongen (N.-Br.) zijn op het ogen blik ongeveer zestig gevallen van diphtherie geconstateerd. In verband hiermede is de bevolking aangespoord, zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. 0>p drie namiddagen wordt hiertoe gelegenheid gegeven. Dit is Zondag in de verschillende kerken van de kansel bekendgemaakt. Naar wij vernemen, bevinden zich op het ogeniblik in Dongen ongeveer 175 evacue's. Onder hen zijn echter geen ziektegevallen. Het betreft dus waar schijnlijk een besmettingshaard, die reeds in de gemeente aanwezig was. GAT IN DE DIJK BIJ BRUNISSE GESTOPT Het eerste gat in de oude dijk, de Sla perdijk, tussen Bruinisse en Oosterland, die doorbrak op Zondagavond 1 Febr., 's avonds 5 uur, waardoor de Bruinis- serpolder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in dez dijk n ten worden gedicht eer begonnen kan worden met het droogmalen van de polder Bruinisse. In de buitendijk zijn geen gaten. Prins Bernhard bezocht Yerscke en Terneuzen Gistermiddag landde plotseling op het havenplateau van Yerseke een helicop- tère, waaruit tot grote verbazing van de bevolking Prins Bernhard stapte. Be langstellend vroeg hij aan de toegesnel de Yersekenaars, wat zij in de ramp nacht hadden beleefd. In gezelschap van de burgemeester en de bemanning van de helicoptère wan delde de Prins daarna naar het gemeente huis, waar oesters werden gegeten. Na verloop van ongeveer anderhalf uur ver liet Z.K.H. weer op dezelfde wijze ale hij gekomen was, onder luide toejuichin gen van de toegestroomde bevolking, de gemeente. Prins Bernhard bracht ook in gezel schap van majoor Sonderman per heli coptère een bezoek aan Terneuzen. Verdriet en tragiek Maar wie er ook gelijk krijgt, zeker is dat het verdriet en de tragiek Zierik zee niet bespaard zijn gebleven, ook al is het ontstellende leed van het aanstor mende water dan uitgebleven. Toen daar gistermiddag die laatste 540 mensen weg voeren uit de langgerekte havenarm van Zierikzee, was het alsof de deur van hun leven zich plotseling met een klap sloot. Zij zijn tijdelijk uitgeschakeld, zij zijn ontheemden geworden. Zolang zij hier in Zierikzee zaten, in hun misschien beschadigde, muf stinkende huizen, had den zij tenminste nog een taak, voelden zij zich nog een nuttig lid van de maat schappij. Nu heeft voor hen die maatschappij op gehouden te bestaan. De autoriteiten zeggen dat het tijdelijk is en wijzen op de werkelijk voortreffelijke sociale voorzieningen. Doch de ouderen on der de evacué's, en dan zijn het voor al de kleine zelfstandigen, hébben diep in hun hart de hoop al opgege ven, dat zij ooit weer een eigen, vrij bestaan zullen kunnen opbouwen. Zo begint vandaag Zierikzee met zijn 3100 tijdelijke vergunninghouders een nieuw onwezenlijk leven. Een geestelijk en lichamelijk verziekte stad. De straten liggen kil en nat, over de keien plakt een vlies van gore modder en aan de ingang van de ontruimde woonbuurten staan bordjes met „Verboden toegang". Daar patrouilleert de versterkte poli tie na het invallen van de duisternis en men heeft strenge consignes, vooral wanneer om tien uur de avondklok, die tot 7 uur 's morgens duurt, is ingegaan. Er ligt een sfeer van onbarmhartige verlatenheid over de huizen. En wan neer vandaag de laatste militairen zul len zijn vertrokken met hun auto's, zoek lichten en ducks, dan zal het beeld nog triester worden. De laag liggende zij straten zijn door het water opengesla gen tot loopgraven vol vuil en smerig heid. De riolering werkt niet meer en daarom vrezen de autoriteiten ernstige gevaren voor de volksgezondheid- Nu is het nog de koude, zeggen zij, die be* smetting onmogelijk maakt, doch de zon kan binnen enkele dagen talrijke ge vaarlijke ziektehaarden verwekken. Daarbij komt het ontbreken van een drinkwaterleiding, die defect is. Nog steeds wordt drinkwater met tanksche pen aangevoerd en dat zou niet zo erg zijn, wanneer Zierikzee er niet een nieuwe vijand bij had gekregen. Ontoegankelijk Eb en vloed brengen door de bressen in de dijken dagelijks tonnen zand naar binnen en de haven is nu al zo verzand dat schepen met enige diepgang slechts bij dood tij kunnen binnenlopen. Des kundigen zijn van mening dat de haven over enkele dagen volslagen ontoegan kelijk zal zijn. En waar hadden wij dan bet drinkwater voor 7000 mensen vandaan gehaald, Is hun inderdaad sterke argument voor deze evacuatie. Het was met grote schroom, dat men overging tot uitvoering van de evacua tie. Er stond op de aanplakbiljetten dat vertrek gelast werd, doch in feite heeft men door huisbezoek de mensen stuk voor stuk trachten te overtuigen van de noodzaak. Zierikzee beleefde in 1944 ook een evacuatie, doch die hadden de Duitsers slechts gelast om een grondige plundering uit te voeren, Ook al is er tot op heden niet het ge ringste gestolen in de verlaten wonin gen, het is vooral de oorlogservaring, die de mensen een onbehaaglijk gevoel geeft. Zie verder pagina 3 RESOLUTIE WORDT VOORBEREID PPresident Eisenhower en de leiders van het Amerikaanse Congres zijn gis teren begonnen met het opstellen van een resolutie, welke de verwerping be oogt van de „geheime overeenkomsten" welke door president Roosevelt en Tru man aangegaan zijn. Senator Taft, de republikeinse frac tievoorzitter, verklaarde tegenover jour nalisten, dat er enige voortgang ge maakt was bij het opstellen van de resolutie. Hij zei, dat de resolutie bin nen redelijke tijd bij het Congres zou worden ingediend. Hij verwachtte, dat de resolutie zou worden aangenomen. Eisenhower heeft in zijn „State ofthe Union"-boodschap meegedeeld, dat hij het Congres zou vragen geheime over eenkomsten, welke de souvereiniteit van volken aantasten, te verwerpen. Taft zei, dat het voorstel van de pre sident hoofdzakelijk doelde op de over eenkomst van Jalta tussen Roosevelt en de Russen. Hij maakte het duidelijk dat het Congres niet gevraagd zal worden volledige overeenkomsten te verwerpen, maar slechts die delen, welke „blijk" geven van een stilzwijgende instem ming van onze kant met de onderdruk king van de vrijheid in satellietlanden of elders". In het Engelse Lagerhuis heeft giste ren minister Eden medegedeeld, dat de Britse regering niet isntemde met plan nen, om internationale overeenkom sten, die vrijwillig zijn aangegaan,een zijdig op te zeggen. Hij zeide dit in antwoord op een vraag van het Labour- lid Henderson. De Amerikaanse rege ring had in deze kwestie te Londen geen stappen ondernomen. die Woensdag a.s. haar zesde verjaardag hoopt te vieren Foto: Paul Huf, BELGIË'S PREMIER ZEGT Maar oppositie vindt dat de koning onder verkeerde iiwloed staat In België schijnt weer een „koningskwestie" in de maak te zijn. Aan de ene kant doen allerlei geruchten over koning Boudewijn de ronde (hij zou zich gaan verloven, hij zou afstand doen van de troon, hij zou gevaarlijk ziek zijn), aan de andere kant ziet men minister-president Van Houtte diverse geheimzinnige stappen doen, waarvoor tot dusver weinig bevredigende ver klaringen worden gegeven. Zondag vloog hij naar Antibes, in de Franse Rivièra, waar de koning zich op het ogenblik bevindt, en had met hem een gesprek van drie kwartier. Gisteren riep hij het kabinet in spoedzitting bij een. Daarna verklaarde hij tegenover de pers: „De twee belangrijkste proble men van de natie zijn op het ogenblik: de verslechterde gezondheid van koning Boudewijn en de noodzaak van snelle hulp aan de slachtoffers van de overstroming". Gisteravond was een bedrag van 47,5 milioen gulden bij het Ram penfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5y% millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opge maakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro afrekeningen. Nat. Rampenfonds „Trouw" Voor slachtoffers van de watersnood) V. Lucifers voor Rampenfonds Reeds enige dagen worden de Konin gin Wilhelmina Fonds-lucivers onder een speciaal etiket, in de handel ge bracht ten bate (5 cent per pak) van waren 8 millioen doosjes van deze lu cifers verkocht. Koning Boudewijns gezondheid, aldus Van Houtte, veroorzaakt de ministers veel bozorgdheid. „Met volkt dient hiervan op de hoogte te zijn", 's Ko- nings zwakke gezondheid moet voort durend in de gaten worden gehouden, worden steeds bloedproeven geno men. Van Houtte zeide Zondag op zijn eigen initiatief naar de Rivièra gereisd te zijn. „Le Soir" schreef gisteren, dat de Nu het ivater in de rampgebieden zakt, wordt pas goed duidelijk, welk een ont zettende ravage door het water werd aangericht. Een garagebedrijf op Over- flakkee ivaarvan maar zeer weinig over eind is blijven staan. dagsrust zoveel mogelijk te beveiligen. Men heeft in dat. „zoveel mogelijk" al geweldige concessies gedaan in de richting van een met die rust strij dige practijk. Men moet dat nu niet verder overdrijven, door het mogelijk te maken dat de hele beveiliging van de Zondagsrust een hersenschim wordt. Dat zijn onze hoofdbezwaren tegen i het aan de orde zijnde ontwerp. premier ontboden was in verband met maatregelen, die de regering zou moe ten nemen, om te voorkomen, dat er in de pers nieuwe critiek zou worden uitgeoefend tegen zekere leden van de koninklijke familie. De vorige week schreef het socialis tische blad ,,Le Peuple", dat 'skonings stiefmoeder, prinses de Rethy, door haar verblijf op 't paleis te Laekcn een te grote invloed uitoefende op de 22- jarige Boudewijn. Gisteren drong dit blad er bij de re gering op aan, om de persoonlijke sta tus van de leden der koninklijke fami lie officieel vast te stellen. „Het paleis des konings moet een glazen huis zijn en het nationaal belang vereist, dat niets de koning van de uitoefening van zijn plichten mag afhouden" Gisteren maakte Boudewijn een auto rit vam twee uur langs de Rivièra-kust. Westerdam met Amerik. geschenken te Rotterdam (Van een onzer verslaggevers.) „Uit alle delen van de Verenigde Sta ten stroomden de paikken en pakjes naar die kantoren van de H.A.L. toe. We heb ben ze maar ingeladen zoals ze van dok afkwamen. Ondanks de staking in de~ New Yorkse haven werden deze geschen ken zonder aarzelen ingeladen. Het was overstelpend. En chèques werden met zakken vol aangevoerd." Dit vertelde de enthousiaste kapitein R. Brands van de „Westerdam", die gisteravond om kwart voor acht aan de Wilhelminakade meer de. Het was overvol in de kapiteinshut, waar verschillende functionarissen van het Rode Kruis en Rampenfonds zich verdrongen om hun dank uit te spreken. De „Westerdam'' heeft 30 ton geschenk goederen van de Amerikaanse bevolking aan boord, o.m. een ambulance-auto, die persoonlijk aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. De goederen, die hoofdzakelijk uit kleding bestaan werden vanmorgen uitgeladen en overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis Bij de aankomst waren aanwezig de heren N. Lancaster, Amerikaans consul te Rotterdam en Bell, vertegenwoordiger van de USIS te Den Haag. Het Neder landse Rode Kruis was o.a. vertegen woordigd door de voorzitter ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen en voor het Nationaal Rampenfonds was aanwezig prof. P. R. Michael vice-voorzitter van deze instelling. Tenslotte deelde de kapitein van de Westerdam nog mede dat de „Veendnm" 200 ton geschenkgoederen naar Nederland zal vervoeren. De Rosenbergs worden over drie weken terechtgesteld De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft Maandag bepaald, dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie ter dood is veroordeeld, voltrokken zal worden in de week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kaufman zal het vonnis mogelijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd worden voltrokken. Bij Koninklijk besluit is aan mr, W. J. Berger, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend, als procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan de Koningin en den lande bewezen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo, legernummcr 28.08.31.457, onge huwd en woonachtig te Leiden, HU was afkomstig van het gardcrcgimcnt fuse liers Prinses Irene. Een onderzoek in Nederland heeft aangetoond, dat een schil derij van een Zweedse eigenaar, voorstellende Abraham en Hagar, niet een werk van Rembrandt is, zoals vermoed werd, maar van diens tijdgenoot Rombout van Troijen. In de negentiende eeuw heeft een vervalser gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat Rembrandt en Troijen die R. Troijen signeerde) precies dezelf de R gebruikten. Hij liet de oor spronkelijke R staan, maar schil derde over de achternaam Troijen heen de letters „embrant". Dat deze naam niet met dt maar met t geschreven werd, zo lezen we m het Zweedse blad „Dagens Nyheter", behoefde op zichzelf geen argwaan te wekken, want In zijn 1onge jaren van dit schilderij te komen. Toen hij begon, was de signatuur nog onder een bruine vernislaag verborgen. Pas toen hij het doek ging schoonmaken en restaureren, kwam tot zijn grote ver wondering de naam Rembrant voor de dag. Baskalow bleef twijfelen, maar om tot een oplossing te kunnen komen moest hij, na van de eigenaar verkre gen toestemming, naar Den Haag rei zen, waar deskundigen uiterst gevoe- I EEN MERKWAARDIGE I VERVALSING j ONTDEKT j schreef Rembrandt zijn naam inder daad zo. In Zweden is het de conservator Serge Baskalow, Rus van geboorte, ge weest, die trachtte achter het geheim den stellen. Een microscopisch onderzoek toonde aan, dat „embrant" er Later moet zijn bijgezet Door verder schoonmaken kwamen de originele signatuur en daar door de volle waarheid aan het licht. (Van onze Haagse redacteur). De Nederlandse regering heeft op verzoek van de Israëlische de Nederlandse ambassadeur te Mos kou opgedragen de belangen van de Israëlische staat te behartigen bij de Sowjet-Russische regering. Zoals bekend, heeft Sowj et-Rusland op 12 Februari de diplomatieke betrek kingen met Israël verbroken, omdat de Israëlische politie de bomaanslag op de Sowjet-Russisohe legatie in Tel Aviv, welke op Maandag 9 Februari plaats vond, oogluikend zou hebben toegela ten en Israëliséhe regeringsambtenaren en dagbladen ziéb zouden hebben schuldig gemaakt aan anti-Russische propaganda, waarvan deze bomaanslag het resultaat zou zijn geweest. Dat Nederland thans het verzoek van Israël, om de Israëliséhe zaken in Moskou te behartigen, heeft ingewil ligd, betekent neet, dat ons land in diplomatiek opzicht zich jegens Sowjet- Rusland onvriendelijk of jegens Israël vriendelijk gedraagt. Het is normaal diplomatiek gebruik dal een land een dergelijk verzoek inwilligt. Men mag aannemen dat de Neder landse reger ng bet Israëlische verzoek ernstig heeft overwogen. Zij zal zich met name er van hebben willen over tuigen, dat de Arabische landen een eventuele inwilliging juist zouden in terpreteren. Anders begrijpen wij niet waarom Nederland niet onmiddellijk het verzoek van Israël heeft ingewil ligd. Een andere vraag is of het juist is '.u deze met Arabische gevoeligheden re kening te houden. Nederland heeft im mers d« staat Israël erkend. Dat weten alle Arabieren. Deze erkenning eist, dat ten aanzien van dit land de dipl^ matieke spelregels in acht worden ge nomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1