KONING BOUDEWIJN ZEER ZIEK Verklaring van België''s Minister-President RONSON-DEALER Bezoek aan liet rampgebied afgebroken op aandrang van regering Gat in de dijk bij Bruinisse dicht Noodweer aan de Adriatische kust Morgen jarig Wonderkind toch naar Londen Aantal inwoners: 10.4 millioen Evacuatie van Zierikzee is voorlopig beëindigd Deense soldaten demonstreren OPROEP WAS VERGISSING Mannen uit Noord gouwe keerden tevergeefs naar liun dorp terug Chaos op rijksweg bij Moerdijk Italiaanse luchtscooter zal minder kosten dan een auto EEN NEDEREANDS GEZIN Het springtij veroorzaakte geen verdere schade Nederland behartigt Israels belangen Vorst mindert Ook in Engeland gebeurde niets Wrak wordt gelicht in Dordtse Kil F.S. willen van verdrag van Salta af Steun aan het Rampenfonds Westelijke wind Volledige sortering ZAK- EN TAFELLIGHTERS Bonsenol 1.20 en 1.60 p. fl. Accessories 1.25- Flints 80 ct. Eigen rep.-inr. Spoedrep. in 24 uur. A. T. i. HEYDEN, COOLSINGEL A4, R'dam Postorders onder rembours. Tel. 24300 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Dinsdag 17 Februari 1953 74ste Jaargang No. 40. Prijs IS cent 46 cent per week BRUSSEL (Reuter en A.P.De gezondheidstoestand van koning Boudewijn vervult de ministers met grote bezorgdheid en de natie dient daarvan op de hoogte te zijn. Met deze woorden heeft Jean van Houtte, eerste-minister van België, een verklaring gegeven voor zijn haastige bezoek Zondagmiddag aan 's konings herstellings oord bij Nice. Dat bezoek werd Zondag algemeen in verhand gebracht met de felle crilick, welke van bepaalde Belgische zijde was geuit op 's konings vertrek naar het zonnige Zuiden, kort nadat het land was getroffen door de overstromingsramp. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUINISSE. Het eerste gat in de oude dijk, de slaperdijk tussen BruiniB- »e en Oosterland, die doorbrak Zondag avond 1 Februari 's avonds 5 uur, waar door de Brwirisser polder werd ge.- inundecrd, is dicht. Nog zes andere ga ten in deze dijk moeten worden gedicht, eer begonnen kan worden met het droog- malen van de poldei' Bruinisse. In de buitendijk zijn geen gaten. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schou- wen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. Waterbouwkundige strategen hebben be cijferd. dat eerst de gaiten bij BurgsliuSs en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het grote gat bij de Schelphoek aan de beurt. Het dichten van dit gat zal, naar di kundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West-Kaipelle in 1945. Storm en sneeuw ROME (A.F.P.) Een in het Noorden van de Adriatische zee opgestoken storm heeft het water zodanig opgejaagd, dat de rivier de Po in het Deltagebied is gestegen, waardoor honderden hectares onbewoond en onbebouwd land zyn komen blank te staan. In het bewoonde gebied is erger voorkomen door onmid dellijk versterken van zwakke plekken in de dijken. De koning heeft „voortdurend verho ging", aldus de Belgische, premier, die overigens ontkende, dat er sprake was van een longaandoening. „Er dient, voort durend toezicht te zijn op de zwakke gezondheid van de koning en er worden geregeld bloedproeven genomen". De heer Van Houtte vertelde over de terug keer van koning Boudewijn naar de overstroomde gebieden acht dagen gele den (nadat de critiëk op zijn verblijf in Zuid-Frankrijk was losgekomen) nog het volgende: Toen hU acht dagen geleden van de Rivièra terugkwam om de overstroomde gebieden bij Antwerpen te bezoeken, voelde de koning zich onwel en koortsig. Toen ik hem de volgende dag zag, was lijj volkomen uitgeput, maar volgens zijn zeggen toch wel in staat om een nieuw bezoek aan de kust te brengen „omdat mijn dokter my wel middelen zal geven". Ik heb de koning toen gezegd, dat daar geen sprake van was. Gisteren had de premier voor laat in de avond het kabinet in vergadering bijeengeroepen in zijn ambtswoning en evenals elke min of meer ongewoon schijnende maatregel werd ook dit nieuws direct in verband gebracht met Van Houtte's bezoek aan Nice. De pre mier verzekerde echter, dat het enige agendapunt voor de kabinetszitting de regeling tot schadevergoeding aan de slachtoffers van de overstromingen was. Daarover had hij ook gesproken met de koning te Nice. Naar Ass. Press meent te weten, is het gestel van de koning aangetast door de dood van zijn hofarts, die onlangs in zijn aanwezigheid in het paleis van Laeken is overleden. Een langef- ver blijf aan de Azuren kust dan oorspron kelijk was voorzien zou nodig zijn. In België wordt van verscheidene kan ten de wens uitgesproken en daar heeft het Brusselse blad Le Soir giste ren nog eens aan herinnerd xdat de positie van de leden der koninklijke familie (waarmee in de eerste plaats 's konings stiefmoeder de prinses De Réthy wordt bedoeld) voor eens en voor al officieel wordt geregeld. Als „vrouw achter 'de troon" heeft ex-koning Leo polds echtgenote de laatste tijd aan veel critiek bloot gestaan, vooral van de zijde van het socialistische blad Le Peuple en velen vreesden reeds voor een her haling van de conflicten, welke om Leo pold hebben gewoed. Het blad sloeg gis teren echter een verzoenende 'toon aan met te schrijven: De Belgische openbare mening ziet de dingen in het ware licht. Het land heeft andere zorgen. Er is geen en er zal geen nieuwe koningskwestie 'Un. Voor ons jongste Prinsesje hebben wij altijd een bijsonder plekje in het hart bewaard. De levenslustige Marijke, die immers met zoveel tedere liefde e/i zorg door haar zusjes wordt omringd, gaat morgen haar zesde verjaardag vieren. Foto Paul Huf Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN. Het Italiaanse wonder kind, de achtjarige Gianella de Marco zal toch het London Philharmonic Orchestra dirigeren. Zij behoeft geen honorarium te ontvangen en dat was het struikelblok bij het verkrijgen van een werkvergunning in Engeland. Gianella was zo in de war, toen de impresario uit Londen naar Rome tele foneerde, dat de concerten niet konden doorgaan, dat haar ouders van mening waren, dat zij toch maar een bezoek aan Engeland moest brengen, ook al verdiende zij er niets mee. Alleen de reis- en verblijfkosten krijgt zij vergoed. Nieuwsdienst Algemeen Dasblad DEN HAAG. Het aantal Inwoners van ons land bedroeg op 1 Januari 10.434.883. In het jaar 1952 was blijkens opgave van het centraal bureau voor de statistiek het aantal huwelijken in Ne derland 87.383 tegen 90.225 in 1951. Het aantal levend geborenen bedroeg 232.521 tegen 228.631 in 1951 en het aantal o ledenen 76.020 tegen 77.194 in 1951. Nog 3000 achterblijvers ZIERIKZEE (A.N.P.) De eva-; c'uatie van Zierikzee is thans voor lopig beëindigd. Gisteren zijn de laat ste schepen, de Schelde en de Lely met. een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van dé ruim 7.000 inwoners nog ongeveer 3.000 aanwe zig, die allen een voorlopige verblijfs vergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3.000 nog in de komende weken „uit te kammen" waarna men het gehele evacuatie schema zal hebben uitgevoerd. Vandaag zal Clarence Hunter, de ver tegenwoordiger van de M.S.A. in Ne- derland, een bezoek aan Zierikzee bren gen. Ook gaan vandaag mr. dr. Mes, lid van gedeputeerde staten en mr. Tellegen, oud-griffier van de provinciale staten van Zeeland, met enkele ambtenaren van de griffie, naar Zierikzee. Het doel van hun komst, namens het ministerie van binnenlandse zaken, is de coördi natie van het bestuur van Schouwen en Duiveiand. Tegen langere diensttijd KOPENHAGEN (Reuter en A.P.) Een deel van de soldaten, die gelegerd zyn In het plaatsje Haderslev in Zuid- Jutland, heeft zich te voet op weg be geven naar Kopenhagen om te prote»- j tereil tegen de verlenging van de dlenst- tjjd, van een jaar tot achttien maanden. Het zouden er tweehonderd zijn. In de middag waren honderd Deense soldaten uit de kazerne weggelopen voor een dergelijke demonstratie, maar toen'de garnizoenscommandant hen had! gewezen op de ernst van hun daad, 'aren zy teruggekeerd. KONING BOUDEWIJN VAN BELGIË Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NOORDGOUWE. De uit Noordgouwe: in het dorp hunner inwoning lerug- op Duiveiand geëvacueerde manne- keerden, kon ds. J. M. Barendrecht, lijke bewoners van 30 tot 50 jaar, die' de waarnemend burgemeester hun Maandagochtend gevolg gaven aanj slechts mededelen, dat de oproep op een herhaalde malen per radio ver- een onverklaarbaar misverstand be- spreide oproep om voor werk aan dei rustte en dat zij, die aan die oproep dijk naar Noordgouwe terug te keren, gevolg gaven in sommige gevallen hebben een onaangename ervaring I zell's in de gastgemeenten verplicht opgedaan. Toen zij na een lange reis Als een verlaten slagveld Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MOERDIJK. Op het sinds Zater dag droog gekomen gedeelte van del rijksweg nabij Moerdijk heerst ecn| chaotische toestand, welke veel over eenkomst vertoont met een verlaten I slagveld. Vlak achter de Moerdijkse brug is de linker rijbaan over een lengte van| enkele honderden meters weggeslagen. Naast de rechter rijbaan gaapt een! diepte van ongeveer tien meter. Hetj benzinestation bij Zevenbergsenock is door kortsluiting in brand geraakt en in een ruïne veranderd. Even verderop Veiligheid en zuinigheid voor alles ROME (AP) Mario de Bernardi, een van de bekendste piloten van Italië, heeft een „armelui's vliegtuig" gebouwd, dat wanneer het aan de lopen de band gebouwd kan worden, minder zal kosten dan een auto. In April zal het eerste toestel van dit tvpe zijn eerste vlucht maken. Nog dit jaar hoopt de bouwer het op de markt te kunnen brengen. De Bernardi, die eens het internationale -snel heidsrecord op zijn naarr heeft gehad, noemt zijn vliegtuigje een „lucht scooter". Het moet een snelheid van 144 km per uur behalen cn ziet er uit als een kruising tussen een eendekker en een helicop- Het heeft twee pro pellers. De ene zit aan de neus en wordt door een motor aangedreven. Boven op de romp zit een horizon tale propellor die niet wordt aangedreven en waarvan de constructeur verwacht dat hij dienst zal doen als een veiligheids apparaat. dat als parachute zal werken wanneer de motor uitvalt. De beweging van het vliegtuig doet het grote horizontale schroefblad snel ronddraaien en dat zal de daalsnelheid van het vliegtuig remmen tot minder dan 25 km per uur. De horizontale propellor kan tijdens het vliegen naar believen worden vastgezet, of vrij gelaten en stelt de lichte luchtscooter in staat te landen op een terrein van ongeveer 13 bij 8 meter. De Bernardi vertelde, dat zijn vliegtuig niet zoals een helicopter stil in de lucht kan hangen' maar het kan in zeer laag, veilig tempo vliegen. De motor is geconstrueerd naar het voorbeeld van de motoren, die in de Italiaan se motor-scooters worden gebruikt. Het vliegtuig, dat is ge bouwd van stalen Duizen, linnen en hout, is licht genoeg om te worden ge bruikt als zweefvliegtuig. is de grashaan tussen beide rijbanen tot een diepte van ongeveer drie meter door het water uitgegraven. Hierdoor ontstond tussen béide be tonwegen een brede diepe sloot, waar in twee auto's in de ongeluksnacht ten onder zijn gegaan. Een van de auto's is half onder het bctondek van de linker rijbaan geschoven. Ook onder de weg gaapt een met water gevulde diepte. Het portier van de auto staat open. De bestuurder heeft zich nog ir veiligheid weten te stellen, doch dt liftende medereiziger heeft het onge luk tijdens de stormnacht niet over leefd. De man is -midden op deze grote verbindingsweg tussen Noord en Zuid in de sleuf tussen beide rybanen ver dronken. De bestuurder van de andere auto. die eveneens tot het dak in het water van de geul verdween, heeft zich weten, te redden door de linnen kap stuk te snijden. Het klokje op het dashbord is op vijf minuten over half vier blijven stilstaan. Dit is vermoe delijk het tijdstip waarop de automo bilisten in de stormnacht door -het water op de weg werden verrast. De trieste resten nabij Moerdijk geven een schril beeld van de kracht cn de omvang van dc ramp. Water bleef meters de onheilsnacht werden daaraan gevolg te geven slechts voor één nacht in het dorp zouden kunnen verblijven. De commissaris dér provincie, zo deel; de de waarnemend burgemeester medp heeft nadrukkelijk bevolen, dat met terugkeer, ook ten behoeve van hel dijkwerk, nog tenminste zes weken moet worden gewacht. De dertig Noordgouwers werd toege staan in eigen huis te overnachten. In het ziekenhuis van Schouwen Duiveiand werd de mannen een warme maaltijd verstrekt. De waarnemend1 burgemeester zeide ons nog, dal hij hiel wist wie voor de per radio verspreide oproep verantwoor delijk zou zijn te stellen. Het is merk waardig dat er wel voor vervoer van de opgeroepenen was gezorgd. Uit Dordrecht vertrokken Maandagochtend de motor schepen Jeanette en Disponibel, die ce Noordgouwers naar Zierikzee brachten, vanwaar zij met gereed staande vracht auto's verderop werden vervoerd. Rijks waterstaat gaf met genoemde schepen een partij lieslaarzen, van het Ameri kaanse Rode Kruis en de nodige schop pen en spaden mee, terwijl het hoofd bestuur van het Rode Kruis voor 14( herencostuums zorgde. Geveedschapp^r en kleding zijn voorlopig in het geëva cueerde Noordgouwe opgeslagen in af wachting van volgende berichten. De kom van het. dorp is droog geble ven, maar rondom is het al water, omdat kort nadat. Noordgouwe was geëvacu eerd. de Sehouwse dijk bij Kappersweel, waaraan dag en' nacht door de dorps bewoners was gewerkt, gedeeltelijk bezweek. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Hèt springtij van de 16e Februari, dat met zoveel inner lijke onrust werd tegemoet gezien door al die mensen in het watersnood- gebied, die uit eigen werk en aan schouwing op de hoogte zijn van de zwakte der provisorisch herstelde waterweringen, heeft geen verdere schade veroorzaakt. De weersomstandigheden werkten in alle opzichten mee om het niet tot extra hoog water te laten komen. De atmosfeer was rustig, de wind aflandig en ook in de dagen die aan dit springtij vooraf gingen had er geen Zuidwester veel water de Noordzee in gestuwd, dat dan, geli.ik in de noodlotsnacht, door een harde Noordwester onze zeegaten zou kunnen worden ingedreven. Hoe grooi het verschil wel was met de nacht waarin onze dijken bezweken, blijkt uit enkele cijfers. Gistermorgen vroeg mocht volgens de tabellen van de Rijkswaterstaat een hoogwaterstand van i.08 meter plus N.A.P. worden verwacht. Het water kwam slechts tot 0.84 plus N.A.P., dat is ruim drie m. lager dan in de nacht van 31 Januari op 1 Februari toen het water in Hoek van Holland tot 3.85 plus N.A.P. steeg, 57 centimeter hoger dan ooit te voren was opgetekend. De militairen in de noodgebieden kun nen nu, met voldoening over het tox stand gebrachte, vandaag hun taak ge heel overdragen aan het leger'van bur gerwerkers. De militaire telefoonlijnen blijven nog liggen en ook blijven enigs?, ducks achter om de communicatie tussen de over stroomde gebieden te onderhouden. De zoeklichten blijven opgesteld om als het nodig is 's nachts dienst te doen. Ook langs de gehele kust van Noord- HoUand en op Texel heeft vje zee nergens H' schade veroorzaakt. 1 lager dan in Met man en macht, een indrukwek kende macht van materiaal, gaat men verder want nog is de kwetsbaarheid groot. Ruw geschat is ongeveer de helft van de totale lengte der dijken in de ge teisterde gebieden zwaar beschadigd en gevaarlijk blootgesteld aan het risico van lat-re lentestormen, volgens het oordeel van ir Maris, de directeur-generaal van rijkswaterstaat. DEN HAAG. Na het afbreken va: de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-TJnie heeft de Ne derlandse regering zich op verzoek van de regering van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sovjet-Unie te behartigen. De hulpactie voor Nederland van hel Deense Rode Kruis heeft lol nu toe voor een waarde van meer dan 8 mil lioen. gulden opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1.1 millioen gulden ingeza meld, terwijl voor een waarde van circa 7 millioen gulden aan kleding, gereed schappen e.d. werd bijeengebracht. Een Deense beeldhouwer, Henrich Krause heeft dexe beeldengroep een Neder lands gezin vervaardigd, dat voor het stadhuis in Kopenhagen werd geplaatst. Van weerkundige medewerker. Het weer in ons land heeft ook gisteren onder invloed van een rug van hoge druk gestaan. Daardoor konden de opklaringen langer duren en bracht de zonnewarmte de temperatuur al enkele graden boven het vriespunt. Alleen in Zuid-Limburg werd het vriespunt net niet bereikt. LONDEN (Reuter). De hoogste waterstand die aan de Britse Oostkust tijdens het springtij van gisieren werd bereikt, was dertig centimeter lager dan verwacht. De dijken, die na de doorbraken van 1 Februari in ijltempo waren versterkt met zandzakken, heb ben zich dan ook goed gehouden. Op het zwaarst getroffen eiland Can- vey, in de monding van de Theems, bleef het water ruim een meter onder de rand van de inderhaast gedichte zee wering. De zon scheen vrolijk aan de hemel en het water steeg bijna rimpel loos langs de geïmproviseerde verster kingen. Toen het weer even kalrii daalde kon den de autoriteiten, die klaar stonden om bij het-minste geringste alarm te slaah, een zucht van verlichting slaken. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DORDRECHT. Met de drie drijven de bokken Hercules, Labor II en Cy cloop is het bergingsbedrijf Joh. v. d. Ende uit Dordrecht bezig het 330 ton Russen, neergelegd in het gedurende de metende motorvrachtschip Hcan lichten uit de Dordtse Kil. Het wrak ver spert deze zeer druk bevaren waterweg in belangrijke mate. Men hoopte vanmorgen het: vaarwa ter weer geheel vrij te hebben. Gister avond laat had men reeds vier stroppen om het wrak aangebracht. Het is de be doeling het nabij 's-Gravendeel op een strandje naast het veer te zetten. WASHINGTON (Reuter). „Binnen afzienbare tijd" zal het Amerikaanse Congres een resolutie behandelen, waar de geheime overeenkomsten met dc oorlog gesloten verdrag van Jalta, len worden herroepen. Senator Robert Taft, die deze mededeling gisteren deed. voegde daar aan toe, dat er aan de tekst van de resolutie door minister Dulles en president Eisenhower reeds was ge werkt. kondigen, dat de Verenigde Staten zich ontslagen achten van elke overeenkomst, welke heeft geleid tot onderdrukking van volkeren in de landen, die thans Ruslands satellieten zijn. (De „geheime overeenkomsten van Jalta" zijn overi gens in de loop van de tijd bekend ge maakt) Minister Eden heeft gisteren het La gerhuis opnieuw de verzekering gege ven, dat de Britse regering zich niet zou aansluiten bij enige eenzijdige opzeg ging van internationale accoorden. wel ke destijds vrijwillig waren aangegaan. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, 's-Gravenhage. 75 millioen - 65 millioen- 55 millioen-- 45 millioen- 35 millioen 25 millioen 15 millioen - 5 millioen - -70 millioen - 60 millioen -50 millioen 40 millioen 30 millioen 20 millioen 10 millioen Gisteravond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op 47.5 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 8.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. 'crplaalslc zich langzaam over ons land. Gisier- i boven De Bilt De genoemde rug v naar het Zuidei avond was de as er gelegen. Daardooi Noordelijke provincies toen reeds naar het Westen gedraaid, waardoor wal vochtiger lucht werd aangevoerd. In Leeuwarden vroor liet dan ook niet. Om negen uur werd van dc Veluwe toen vijf graden vorst gemeld. Geleidelijk zal de wind in het hele land naar Westelijke richting draaien, waardoor de vorst zal verminderen. Veel wind is er echter niet in zicht, zodat liet springtij van vandaag dat volgens de tytafels slechts enkele centimeters lager is dan dat van gisteren, ook geen moeilijkheden meer zal opleveren voor de noodgelneden. t. 3C. Verwachting tot Dins dagavond: Over het algemeen zwaar bewolkt met later hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke tot matige Westelijke wind. Lich te dooi, maar in het Zuidoosten van het land in de ochtend plaatselijk mist en lichte vorst. Miesje: Geen grootse verwachtingen. Zon op 7..52 tot 17.57. Maan od 8.47 tot 23.20. E.K. 20 Februari. Advertentie Tearoom-restaurant Gw?2M aan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Europa ZW Helsinki raist Stockholm geh. bew. Kopenhagen geh. bew, WZW Londen zwaar bew, Amsterdam zw. bew. Brussel onbew. Parijs zw. bew. Bordeaux geh. bew. Nice zw. bew. Warschau nevel Berlijn sneeuw Frankfort onbew. Müncben nevel Zlirich geh. bew. Wenen zw. bew. gisteravond 7 uur. max. neersl. temp. af gel. gist. 7—19 u. wind m/s gr. C. in mm Tnöstil 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1