Si Herstel DE Militaire hulp niet verlengd NUMANSDORP WACHT OP MEISJES MET BOENDER EN DWEIL (SLJ5M) SOVJET-JAGERS BOVEN JAPAN BESCHOTEN JACHTOPZICHTER HAD ZE „ALLE VIJF' Zo anders dan andere... Zo zacht, zo zuiver Minder Britten in Suez.zone Ondanks treffers ontkomen Voor het eerst sinds ..deneulralisatie" BRITS SCHIP BIJ FORMOSA URENLANG ACHTERVOLGD Geloof ik de dommee? 70 DODEN IN AT JEE DOOR HOOG WATER 1 MOEDER EN KIND VEILIG NA! I BANGE VLECHT DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF k E bevolking van Zierikzee moet voor een groot deel haar haardsteden verlaten. Wie het Zeeuwse kax-akter kent, zal begrijpen, wat dit voor de ge dupeerden betekent. Verknocht al: zij zijn aan hun grond en bezit volgen zij slechts node het bevel tot ontruimen op en in deze dagen wordt met Zeeuwse tongval me nig bitter woord geuit. Maar ook overig Nederland wordt er door deze noodzakelijke evacuatie wreed aan herinnerd, dat de uit werking van de stormvloed nog steeds niet ten einde is. DAT is te betreuren en het mag deprimerend zijn, maar het mag er geenszins toe leiden, dat wij bü de pakken gaan neerzitten. Wij mogen niet in een onvrucht baar fatalisme vervallen, noch in een opwelling van bezorgdheid voor de financiële offers, welke wij nog zullen moeten brengen, onze uitgaven zo radicaal beknot ten, dat het bedrijfsleven er on der lijdt. Reeds klagen de winkeliers en de neringdoenden, dat er in hun zaken een stagnatie is ingetreden, welke als zij aanhoudt noodlottige gevolgen zou hebben. De wijze waarop ons volk geld en goederen heeft bijeengebracht, om de slachtoffers van de waters nood te helpen, is waarlijk ver heffend. Maar deze spontane hulpvaardigheid wordt ontsierd als we aan de andere kant gaan potten. Een gulden geven voor het Rampenfonds en een rijks daalder bezuinigen op andere uit gaven kan niet de oplossing zijn van het probleem. Het economisch leven moet in stand worden ge houden en daaraan moet ieder on zer, van de kleinste arbeider tot de grootste ondernemer, mede werken. We moeten onverwijld ons leven zijn normale gang te ruggeven. Weest zuinig, maar weest niet tè zuinig! ONS streven naar een herstel van normale toestanden mag overi gens niet beperkt blijven tot het financiële. Verleden week Zondag heeft ons gehele volk in stil gebed en met gepaste waardigheid zijn doden herdacht. Het was een dag van nationale rouw. Eveneens ver heffend. Maar thans vergt het harde leven weer zijn rechten. We mogen de getroffenen niet vergeten en niet moede worden in het verlenen van hulp, maar met treuren en afwachten is op den duur niemand gebaat. We behoe ven geen uitbundig Carnaval te vieren, maar een langdurige on derbreking van het amusements leven betekent voor velen een uit val van inkomsten, waarvan noch het Rampenfonds noch de staat enig voordeel heeft. Ook op deze sector moeten we naar het normale terug. Niet lamenteren, maar aanpakken! Dat geldt op elk gebied en voor iedereen. Voor de dagbladen en voor de radio, voor de werkman, de boer en de bur ger. Met klaagliederen is het niet gedaan. We moeten aan de slag. Meer dan ooit te voren! LATEN we bedenken, dat ons land voor enorme financiële lasten staat en dat een storing van het bedrijfsleven en een vermindering van de belasting opbrengst de moeilijkheden nog vergroten. Onze vrijwillige offers ten bate van de bewoners der Zuidwestelijke eilanden moe ten wijzelf brengen en mogen wij niet door ongemotiveerde bezuini gingen verhalen op anderen. Daar mede is de staat gediend. En de staat, dat zijn wij. (Advertentie) Goldedktion (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 17 Febr. De be richten als zou de afvoer van de militairen uit het noodgebied voor een groot deel zyn uitgesteld, zyn beslist onjuist. Het vertrek geschiedde vanmor gen geheel in overeenstemming met het plan, dat minister Staf Zaterdag heeft uitgestippeld. Hij heeft daarbij gezegd, dat en kele onderdelen zouden achterblij ven. maar het merendeel der mili tairen vertrekt. CAIRO, 16 Febr. Binnenkort zal een aantal Britse eenheden uit de Suezkanaalzone worden te ruggetrokken. Men verwacht, dat 3 bataljons infanterie, waarvan er twee naar Engeland en een naar Cyprus zullen gaan, zich ko mende weken zullen inschepen. Ook andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Engeland, waar zij zullen deel nemen aan de kroningsplechtig heden. (Reuter) 10.434.883 inwoners DEN HAAG, 16 Febr. Blij kens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Januari j.l. 10.434.883. „WIJ ZULLEN ZE MET VEEL VREUGDE INHALEN" weet iemand,, die het zelf niet heeft meegemaakt, het nog niet. „Hoeveel doden zijn er in uw gemeente burgemeester? Wij missen thans met zekerheid 56 mensen. Hiervan zijn dertien geborgen. 5 gemeenten droog Er was een bericht in de pers, dat enige honderden vrijwillig sters met boender en dweil uit Noord- en Zuid-Holland naar hier waren gekomen, om de ravage binnen de muren wat op te knap pen." „Was dat maar waar! Wij zul len ze met vreugde inhalen. Ze zullen hier welkom zijn en hard nodig. „Ze zijn er dus nog niet?" „Nee, maar ik heb het ook al ergens gelezen. Men heeft dus blijkbaar plannen. En niets kan ons aangenamer zijn. U kunt zich van de weg af geen voorstelling maken van de toestand binnen de muren. Wij zien reikhalzend uit naar zulke meisjes." Het is inderdaad heel erg. Het is zelf voor een man niet te be schrijven hoe erg. Stinkende mod der en ander vuil zit overal en overal tussen. Al wat met het wa ter meedreef of werd meege sleurd, is in de huizen blijven hangen Nu een groter deel er van droog komt vindt men daar ook de doden Vele lichamen in een onherkenbare staat. Van de veertien gemeenten, die dit eiland, de Hoekse Waard, telt, zijn er vijf droog. De burgerij wil men liefst zo gauw mogelijk te rug hebben. Zij is nu onderge bracht in Klaaswaal, Middelsluis en verderop. „De huizen staan dus nog leeg, burgemeester?" NUMANSDORP, 16 Febr. Dit is een der eerste gemeenten, die droog viel. Waar twee dagen ge leden nog amphibievaartuigen over de Rijksstraatweg voeren, kan men nu weer lopen. Bij de oningen op lager gelegen terrein gebouwd, staat het water nog tot de kozijnen. Maar elke minuut pompt het gemaal op de Slapers- dijk 240 kubieke meter in het ha venrak, dat naar Het Hollandse Diep leidt, want de gaten in de slaper zijn weer dicht gemaakt. Provisoir dan. De gaten in de zee dijk, zijn enorm. Het zijn geen gaten meer, het zijn afstanden. „Tja het is al weer waar ge bleken, een ketting is niet sterker dan de zwakste schakel", zegt burgemeester De Zeeuw van Nu- mansdorp en Klaaswaal, die wij met zijn wethouder de heer v. d. Velde bezig vinden in het hechte TOKIO. 16 Febr. Twee Ame rikaanse straaljagers, behorend tot de Japanse defensiestrijd- krachten en bemand met Ameri kaanse piloten, verjoegen van daag twee gevechtsvliegtuigen van het Russische type LA 11, die het luchtruim boven het Noorde lijkste Japanse eiland Hokkaido waren binnengedrongen. Ofschoon de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Okazaki, terstond overleg pleegde met de Ameri kaanse ambassadeur Murphy over deze eerste schending sinds de Amerikanen vorige maand dreig den met „alle mogelijke maatre gelen" tegen dergelijke gebeurte nissen in het Japanse luchtruim, werd toch besloten geen verdere aandacht te schenken aan het in cident, omdat er geen vijandige bedoeling achter gezien wordt. De twee communistische vlieg tuigen (die van het snelste, door propellers voortgedreven Russi sche type zijn) werden op het ra darscherm waargenomen, aldus het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten Daarop stegen de twee Amerikaanse straaljagers op, die de Sovjet-toestellen nabij Ne- moero (op Hokkaido) in de gaten kregen en hen beduidden, snel te landen. Toen de Russische vlieg tuigen dit bevel negeerden, werd het vuur geopend, waarbij een hunner treffers kreeg in romp en vleugels. Desondanks wisten zij te ontkomen naar de Koerillen de voormalige Japanse eilanden, die Ir. 1945 bij de overeenkomst van Jalta aan de Russen werden over gedragen. Op Korea deden 200 geallieerde bommenwerpers een der zwaarste aanvallen van dit jaar op commu nistische doelen in Noord-Korea. Er werd zware schade aangericht. (Reuter). Rede Koningin op gramo foon plaat DEN HAAG, 16 Febr. Er zal een eenzijdige 25 cm langspeel plaat voor de gramofoon ver schijnen met de radiorede, welke koningin Juliana op Nationale gedenkdag heeft uitgesproken. De gehele opbrengst komt ten bate van het Rampenfonds. De rede van de vorstin is om lijst door orgelspel en wordt be sloten met de declamatie van enkele regels uit het Wilhelmus. Deze uitgave van de gezamenlij ke Nederlandse gramofoon- platenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De ver koopprijs is f 7.50. AMSTERDAM, 17 Febr. De Stichting Comité Burgerrecht heeft in een plenaire vergadering, onder voorzitterschap van de heer J. van den Berge besloten om in Mei een twee-daagse studie-con ferentie te houden over het on derwerp: „Vrijheid en individuele ve r a nfcwoorde 1 ij'kh ei d" Het Comité werd met vijf nieu we leden uitgebreid, t.w. de heren G. C. Grünbauer, A. G. de Wolf, prof. mr. M. A. G. Harthoorn, dr. P. Siebema en mr. J. V. de Jong Schouwenburg. Alle jaarverslagen werden in deze vergadering goedgekeurd. SPRINGTIJ WAS NIET HOOG LONDEN, 16 Febr. Met een zucht van verlichting zagen de honderden kijkers op de dijken van de Engelse Oostkust de vloed wegtrekken, even kalm en rustig als hij was gekomen. Op de mees te plaatsen was het springtij, waar voor men bijzonder vreesde na de verwoestende overstromingen van veertien dagen geleden, ongeveer dertig centimeter lager dan werd verwacht. Het was een dag met veel zon neschijn en weinig wind. Er was nauwelijks een rimpel op het wa ter, terwijl het langzaam tegen de geïmproviseerde dijken van zandzakken steeg. Een leger van zeelieden, soldaten, mannen van de luchtmacht en burgers was evenwel op post om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn en om alarm te geven, zodra er enig teken zou zijn, dat de dijken het zouden begeven. Woensdag is de gevaarlijke pe riode voor de Oostkust voorbij. OP DE WANDEN van de huizen in Numansdorp kan men aan de sporen op het behang duidelijk zien hoe hoog het water in de kamers heeft gestaan. Omdat er on voldoende vrouwelijke hulp is, hebben de mannen de dweil ter hand genomen om de 15 centimeter dikke slib- laag van de vloeren te ver wijderen. nieuwe Katholieke Schippershuis boven op de Slapersdyk, waar het druk is als op een drukke scheeps. verkeerdag. Men heeft er een hulpsecretarie gevestigd. „Het zijn weer dezelfde plek ken die bezweken." Hij verhaalt ons over de ramp, d.i. over dat deel dat hij persoonlijk en als burgervader mee heeft gemaakt. Hij zag zijn dertigjarige zoon in de nacht weggaan met een kind op de schouder, dat hij wilde redden. De afstand naar een veilig ge dachte plaats, de bovenverdieping van zijn eigen huis, was niet groot. Maar toen hij zelf langs een andere weg daar was geraakt, was de jongen er nog niet. Hij dacht hem al verloren, doch drie uur later kwam zijn zoon de trap op. Hij kon bovengekomen, het kindje veilig overreiken. Zelf viel de jongen als een blok op de vloer en hij griende, hij griende „Men kan er meer over vertel len", zegt de heer v. d. Velde. Men kan uren doorvertellen, maar dan ,Wat wilt u, wij zijn pas droog." „Er moet dus ook br het gebied zijn „Die hebben wij gelukkig. Ieder heeft een kaart te tonen. Dat heeft zelfs H.M. de Koningin er varen. Zij kwam naar hier rijden en haar bezoek was niet aange kondigd. Onderweg had de ko ninklijke auto een paar lifters meegenomen, boerevrouwtjes, die op weg naar hier waren. Toen werd de wagen aangehouden door een agent. Hij zag net even te laat, wie hij voor had, sprong in de houding en stamelde een of an der excuus. Maar een zachte stem uit de auto zei: „Het is goed, agent. U deed uw plicht." HOGE BELANGSTELLING BIJ OPENING (Van onze correspondent) LISSE, 17 Febr. Minister president dr. W. Drees zal 19 Maart de tentoonstelling „Keu kenhof" te Lisse openen. Er wordt thans hard gewerkt aan de voorbereiding en enige belangrij ke uitbreidingen van de tentoon stelling. Er is tiidens de storm van 1 Februari enige schade aange richt, die alweer is hersteld. Koningin Juliana zal 13 Maart de tentoonstelling „Flora" te Heemstede openen. De directie van „Keukenhof" gelooft, in te genstelling tot de geruchten, dat een goede samenwerking van beide tentoonstellingen, in het kader van het International Flo wer Festival-1953 mogelijk is. Wel wordt betreurd, dat het Flo ra-bestuur gemeend heeft langs de Rijksweg Den Haag-Amster dam borden met suggestieve aan wijzingen te moeten plaatsen. Van een vastgestelde verkeers- omleiding is edhter geen sprake. Een vastomlijnde verkeersrege ling. zal alleen van kracht wor den op de topdagen. Op 18 Maart, dus een dag vóór de opening van „Keuken hof" zal eveneens te Lisse een grote tentoonstelling voor han del, industrie en ambacht worden geopend, onder de naam Hol lands Glorie. Prins een kwartier in Terneuzen TERNEUZEN, 17 Febr. Prins Bernhard bracht gistermiddag in gezelschap van majoor Sonderman per Amerikaanse helicopter een bezoek aan Terneuzen. Nadat de helicopter in de kom der gemeen te was geland, onderhield de Prins zich enige tijd met de burgemees. ter van Terneuzen, mr. P. H. W Teilegen, en een landbouwer de heer H. Wolfert uit de onderge lopen Nieuw Neuzenpolder. De Prins liet zich inlichten over de toestand in Terneuzen en de om liggende polders. Na een kwartier ongeveer werd de reis voortgezet. LONDEN, 16 Febr. Voor het eerst sinds de „deneutralisatie" van Formosa heeft een (vermoe delijk Chinees-nationalistisch) tanklandingsschip van Ameri kaanse makelij getracht, een Brits schip, dat in de Chinees-commu nistische haven Tsingtao lading had ingenomen, aan te houden en op le brengen. De. kapitein van het Britse vrachtschap „Incharran", George Lefevre. vertelde zijn weder varen na aankomst in Hongkong. Vijf sohoten had de onbekende bodem Donderdag jl. op de „In charran" gelost, terwijl men ook draadloos orders tot 6toppen had gegeven. „Maar ik dacht wel, dat mijn scihip sneller was dan de landingsboot, die vemoedelijk door de Amerikanen aan de Chi nese nationalisten is geleverd," aldus kapitein Lefevre. Hij ge lastte dan ook „full speed", en met een schuimend kielzog achter zich joeg de „Incharran" door de internationale wateren voor de kust van Wensjow, een 250 km bezuiden Sjanghai urenlang gevolgd door de boot. Maar de „Incharran" bleek inderdaad sneller, en zo kon kapitein Le fevre zijn schip, met 220 ton lading uit communistisch China aan boord, ongedeerd de haven van Hongkong binnenvoeren. In het Britse Lagerhuis hebben inmiddels vandaag Labourleden hun bezorgdheid er over geuit, dat Britse handelsschepen in de Chinese wateren niet ongemoeid worden gelaten. Een bezorgdheid, die nog is toegenomen door de verklaringen van de Amerikaanse staf chef Bradley, dat deze schepen gedwongen kunnen wor den, hun voor communistisch China bestemde lading te lossen in acties „die niet tot oorlog be hoeven te leiden". Eden ant woordde daarop, dat in de laatste 18 maanden 40 maal getracht is Britse schepen aan te houden waarbij twee Britten werden ge dood, doch dat de Britse oorlogs schepen opdracht hebben de Britse handelsschepen volledige bescherming te geven. (Reuter) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 14 Febr. De 45-jarige Hilversummer V. dankt zijn vrijheid aan het feit dat hü alle vijf vingers van zijn rechter hand bezit. Het was een wonderlijke zaak, die de Amsterdamse rechtbank vanmorgen behandelde en die zij voorlopig beëindigde door, con form de eis van de officier van Justitie, V.'s onmidellijke invrij heidstelling te bevelen en de zaak voor nader onderzoek terug te verwijzen naar de reohter-com- missaris. Stralend verliet V. de verdachtenbank. Hij kon weer aan het werk gaan. Zijn beroep? Jachtopzichter. En dat is óók al wonderlijk, want hij was vroeger een bekendestroper. Fietsendiefstallen in 'het Gooi De dief, die zioh blijkbaar specia liseert in damesfietsen, blijft spoorloos, maar men arresteert ten slotte de heler, een 39-jarige opperman te Baarn, die zich al zes jaar met dit werk bezighoudt. Aan de hand van een foto wijst hij pertinent V. aan als de man, die hem al die tijd geregeld fiet sen heeft verkocht. V. wordt in hechtenis genomen. Wat is de prijs van deugdzaam- zaamheid, moet hij, de bekeerde stroper, zioh ad'nter de tralies wanhopig hebben afgevraagd. Een landgoed-bezitter in St. Maartensdijk heeft hem indertijd de kans geboden, op maatschap- pelijker wijze zijn brood te ver dienen. Hij probeerde het met hem als hulp-tuinman. Het viel V. moeilijk aan het ge regelde leven te wennen. Nooit meer bij nacht en ontij op het pad en de hazen en fazanten leefden genoeglijk voort-.— Maar hij zeite door. Zijn werk gever raadde hem aan een cursus te volgen voor jachtopzichter. Hij deed het en legde met succes üet examen af. Maar wat baatte hem dit diplo ma, dat er tegelijk een is van een eerzaam burgerschap, tegenover de verklaringen van de heler? Die zijn te stellig. Daar staat nu de heler, inmid dels tot 12 maanden veroordeeld, voor de rechtbank. Hij is stok doof, en president en raadsheren moeten een keel opzetten om hem hun vragen duidelijk te ma ken. Ondanks de moeilijkheden blijkt uit zijn weifelende ant woorden zonneklaar, dat hij er maar wat op los gepraat moet hebben. Ja, bij heeft stellig gedacht, dat V. de man was. Maar nu herinnert hij zich, dat degene, die hem de gestolen fietsen heeft verkocht, de wijsvinger van de rechterhand miiste. Welnu, één blik op de hand van de verdachte V. is vol doende: Hij „heeft ze alle vijf". „Op verklaringen van een ge tuige als deze heler mag V. niet langer van zijn vrijheid worden beroofd" zegt de officier. „On middellijke invrijheidstelling". De rechtbank besluit aldus. Eindelijk een glimlach op het ma gere, bleke gezicht van V., dat steeds zo verbeten heeft gestaan. Hij brengt zijn rechterhand bewijs van zijn onschuld naar het voorhoofd alsof hij er alle zorgen mee wegvaagt. In zijn „laatste woord" zegt hij: „Ik laat me nooit meer met stro pen in. Mijn baas heeft steeds een beste jacht en daar ben ik trots op. Dank u wel...." TIJDENS de bezetting niet, want toen was de emeritus-predi kant A. van der Vaart Smit een N S.B.'er. Doch na de bevrijding, die hem het concentratiekamp bracht, heeft hij zijn bekende bro chure „Kamptoestanden" geschre ven en hij moet de hulp hebben gehad van mensen, die zich daar in vrijheid konden bewegen en wier personen tegen onderzoek aan den lijve beschut waren. Dat men de dominee toen kon geloven is wel bewezen door wat rege ringspersonen en afgevaardigden in het parlement gezegd hebben. In zijn voortreffelijke studie „The purge of the Dutch Quislings" heeft Henry L. Mason, Assistent Professor of Government aan de Louisiana State University ook de wreedheden in onze Nederland se concentratiekampen besproken en hij noemt sommige feiten in de brochure van Van der Vaart Smit zonder twijfel overdreven, doch wanneer slechts tien procent van de opgenoemde feiten op waarheid berust is de schande groot. De meer dan zeventigjarige eme ritus-predikant is een bijter. Hij zag de martelingen om zich heen en heeft, onder zijn eigen naam, daarvan bericht, terwijl hij zelf in de handen van de lieden was, die hij beschuldigde. Dat heeft men hem op de een of andere manier ingepeperd natuurlijk. Hij heeft een exorbitant zware straf gekre gen, heeft niet geprofiteerd van de zoveel jaar aftrek wegens goed gedrag en zit nu voor een kleino schoonheidsfout (hij had niet de bus genomen maar was in de auto van een kennis gestapt) in Sche- veningen in een cel, op een krukje en met zijn etensnap.En dat op het ogenblik dat beulen en oor logsmisdadigers reeds weer van hun vrijheid genieten... De behandeling van deze man, die naar het oordeel van minis ters en Kamerleden de waarheid ztei, is niet alleen hard, doch zij is dom. Zij jaagt de ex-politieke delinquenten op één hoop en blijft de onrust voeden, want terecht zien deze oud-kampbewoners in hem de man, die verlichting in hun lot bracht door zijn publica tie. Zeven jaren zit een mens in de cel, die nooit iemand heeft aan gegeven, geen bloedschuld heeft en allang op vrije voeten zou zijn wanneer hij zijn mond had gehou den, hetgeen men de oude heer herhaaldelijk gevraagd heeft.. Nu gaat men nog een martelaar van hem maken. Zijn opsluiting kan nooit tot gevolg hebben dat hij zwijgt, want het is reeds ge bleken dat hij door de celmuren heen gehoord wordt En de stich ting oud-politieke delinquenten schrijft al over: „De martelgang van ds. J. van der Vaart Smit". Dacht men die oude man nog te kunnen hèrscholen? Of is het een soort van compensatie voor de oorlogsmisdadigers, die met Kerst mis de vrijheid boven de boete verkozen? PASQUINO. DJAKARTA, 16 Febr. De overstromingen in Indonesië heb ben 70 tot 80 mensen het leven gekost. De schade bedraagt ruw geschat 60 millioen Rp. Groot- Atjeh, Zuid-Atjeh en Atjeh-Pidi werden het zwaarst getroffen. In Groot-Atjeh werd de electrische centrale bij Kotaradja vernield. Wegen en spoorlijnen werden zwaar beschadigd. Oorzaak van de overstromingen is het samenvallen van de vloed met zware regens, die drie et malen aanhielden. Het water be- hoogte van vijf meter. Te Indra- poera werden verscheidene wor ningen, die op twee meter hoge palen staan, door het water mee gesleurd. De minister van Landbouw, Sardjan, heeft verklaard, dat de overstromingen bij Solo in Mid- den-Java te wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de Japanse bezettingstijd. Het ontboste gebied beslaat een op pervlakte van 500.000 ha. De re gering heeft nu een tienjarenplan opgesteld voor de hoognodige herbebossing. - (Aneta). (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 14 Febr. Kort na de overstromingsramp verscheen er in een Nederlands weekblad een foto: een moeder en haar kindje, die radeloos achter zich kijken, waar de woedende Dit is HET LEED VAN HOLLAND" schreef de redactie van een groot Amerikaans tijd schrift onder deze plaat, i" Honderdtallen dag- bladen en tijdschriften van de wereld werd gepubli- Deze foto is de gehele wereld pers doorgegaan. Wie was die vrouw, wie was dat kind? Wat is er van hen ge worden? Wij zijn met de foto op speurtocht gegaan. De moeder is mevrouw Arendje van EsVer- sendaal uit 's-Gravendeel, het kind haar 4-jarig zoontje Aartje. Hier is hun verhaal: Zij ontdekten de gevolgen van de noodlottige nacht pas 's Zon dagsmorgens; als moeder uit het raam kijkt staat het ziedende water tot aan de dijk. Vader be grijpt de consequenties: vluchten. In grote haast verlaat het gezin Van Es, vader en moeder met drie kleine kinderen, van wie de oudste zes jaar is, en mevrouw Van Es' 71-jarige vader het be dreigde huisje. De tocht over de dijk naar 's-Gravendeel is een marteling. ceerd. Angst en ontzetting spre- ken uit de zo harde, wrede maar eerlijke foto, die oor- J zaak was van de vraag: Wat is er van deze men- sen geworden? TN ROTTERDAM VON- 1 DEN WIJ MOEDER EN HAAR KIND TERUG. Mevrouw Arendje van Es uit 's-Gravendeel en haar 4-jarig zoontje Aartje. La chend poseerde zij voor onze fotograaf en vertelde het verhaal van die ver schrikkelijke nacht, de moeilijke vlucht over de dijk en de redding van haar kind. Twee foto's: één ver haal Hendrik van Es en zijn vrouw moeten wonderen verrichten om te voorkomen, dat hun kinderen en de oude m^n door de orkaan van de dijk worden gesleurd. Hun eerste schuiladres is het hoger ge legen huis van kennissen, maar als Hendrik daar een tijdje zit en naar buiten kijkt, grijpt weer on rust hem aan en hij geeft zijn ge zin het consigne: verder. Weer een worsteling tot het volgende onderkomen, een hoog gelegen gebouw. Doch het water rukt op. 's Nachts moeten zij naar de zol der. Het water klotst tegen de vliering aan. Het oudste zoontje schrikt wakker: „Mamma, gaan wij nu verdrinken...." Op Maandagmorgen worden de Van Es-en gered. Militairen halen ouders en kinderen van de zolder, brengen hen met een boot in veiligheid, 's Middags komen ze aan in Rotterdam. Voor het eerst sinds Zaterdagavond wat eten en drinken. Een uur later staat Hendrik van Es bü zijn 41- jarige broer Teun en diens vrouW Janna voor de deur, in de Kame* lialaan 57. Daar troffen wy hen nu in de gezellige huiskamer van de Rot terdamse familie: de 36-jarige chauffeur uit 's-Gravendeel, Hen drik van Es, zyn 30-jarige vrouw Arendje, en hun drie kinderen Teunis (6 j.), Aartje (4 j.) en Ria (2 j.). Zy maken het goed en lachen om de lange ry wasgoed boven hun hoofden in de huiskamer, „die moet toch ergens hangen". „Wy zyn gelukkig, heel geluk kig," zegt Hendrik van Es en monstert zyn gezin liefdevol. „Wij zyn bü elkaar gebleven, wij heb- ben het leven er afgebracht. Zo- velen in 's-Gravendeel zün om gekomen. Vüf gelukkige mensen ondet één lün met wasgoed. Sterké mensen, naar lichaam en ziel. Hql gezin Van Es komt er weer bovenf op.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2