Engeland moet worden ingeschakeld Koning Boudewijn Flint van de Brigade 215 Redding van meeuw hield Vondelpark in spanning Dierenvriend had twee uur werk PUZZLE I ELFDE VERLIESLOST j A rntc huid. 2 DE TELEGRAAF DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 EN dus praatten zij over de flat en zij besloot die te hu ren. Haar baantje in een kunst handel op East 58th Street le verde wel niet al te veel op, maar zij kon zich de flat toch wel veroorloven, omdat de che que. die haar moeder haar iede re maand zond. haar lopende uitgaven meer dan dekte. Het was een cheque voor een edel moedig berekend bedrag, om dat haar moeder, die kort te vo ren een man had getrouwd, die 10 jaar jonger was dan zij zelf, haar niet om zich heen wilde hebben en bereid was om ruim te betalen voor het voorrecht, dat haar dochter uit haar om geving weg zou blijven. „Je zult New York heel aardig vin den, kindje", zei zij. „Alle jon ge meisjes van jouw leeftijd hoorden daar ten minste éen winter alleen door te brengen". Maar haar moeder had het mis gehad. Ashley hield niet van New York en zij voelde er niets voor om alleen te zijn. Als Roger er niet geweest was, zou den die twee laatste maanden haar heel erg geknauwd heb ben. Hetgeen alles bijeengeno men haar een beetje schuldig gevoel gaf, dat zij twee weken geleden hem op die cocktail party maar doodeenvoudig in de steek gelaten had. Toen zij die avond op haar kamer teruggekomen was, ging juist de telefoon over en het was Roger. „Waar ben jij geweest?", vroeg hij. „Ik heb je gedurende de laatste twee uur ieder kwar tier opgebeld. Je stond daar helemaal in je eentje bij die piano", zei hij. „Ik was op weg naar je toe en iemand hield mij staande en toen ik weer keek, was je verdwenen". Dit was natuurlijk niet hele maal juist. Hij, Roger, was de eerste geweest, om te verdwij nen, maar Ashley besloot, hem dat maar niet onder het oog te brengen. In plaats daarvan zei zij: „Wel, jij kwam maar niet opdagen en na enige tijd ben ik maar weggegaan. Ik ben een heel eind gaan wandelen en kwam ten slotte hier terug. De telefoon ging juist over en jij was aan de lijn." Zij praatten een beetje en zij beloofde om de volgende dag met hem te gaan lunchen en daarna braken zij het gesprek af. Zij vroeg zich nu af, waarom zij hem niet de gehele waarheid verteld had. En kwam tot de conclusie, dat zij dat deed, om dat zij datgene wat haar die middag en avond overkomen was als iets geheel persoonlijks uitsluitend voor zichzelf in her. innering wilde houden. Maar, vroeg zij af, wat was haar eigenlijk gebeurd? In feite niet veel. Zij had op een cocktailpartijtje een joi man ontmoet. Zij hadden gezelschap verlaten en waren een heel eind naar het Zuiden gewandeld, tot zij aan een klein café kwamen. Zij waren i binnengegaan en hadden pl genomen aan een tafel, die met een grof, maar schoon wit kleed gedekt was en hadden iets te eten besteld: gebraden kip en salade en harde broodjes met boter en een fles Italiaanse wijn. Zij hadden gemakkelijk en opgewekt gepraat over allerlei onderwerpen en in een taxi op hun weg terug naar het hotel had hij haar gezegd, dat hij over een paar dagen naar Korea vertrok. Het zou waarschijnlijk wel een korte strijd worden, had hij gezegd en als hij terug was, moesten zij zijn terugkeer vie ren door in dezelfde gelegen heid te gaan eten. Kort daarna hadden zij elkaar goedennacht gewenst en tevens vaarwel ge zegd en daar was het mee uit. Het was dom van haar geweest, om dit voor Roger verborgen te houden, speciaal, daar zij nu nooit in staat zou zijn, om hem naar Malfrey's boek te vragen. Zij zou nooit kunnen zeggen, zoals zij zo graag zou willen doen: „Heb je het gelezen? Hoe was het? Was het zo goed, als hij meende als hij hoopt, dat •het is?" MAAR zij kon wel met Roger over zijn eigen werk spre ken en in de weken, die onmid dellijk volgden op de episode van de flat. trachtte zij er met hem over te praten. Maar hij slaagde er steeds in haar af te lelden en het gesprek op iets anders te brengen. Toen de herfst ln winter overging, kreeg zij definitief de indruk, dat Rogers werk slecht ging. Hij sliep blijkbaar niet voldoende; hij werd mager en dronk te veel. Op een late namiddag in Fe bruari zaten ze in haar huis kamer te luisteren naar de mu ziek van een van Rogers meest geliefde platen, toen zij besloot hem op de man af te vragen, of er iets mis was. „Vertel me eens, Roger", zei zij, terwijl zij naast hem op de sofa ging zitten. „Vlot het niet met het boek? Maak je je er ongerust over?" „Ongerust er over?", zei hij. „Zeer zeker niet. Waarom zou ik er mij ongerust over maken? Het gaat een beetje langzaam. Maar ik wil me niet laten haasten en opjagen niet door Rollo, niet door Wiley en door niemand. Zelfs niet door jou mijn liefste", gaf de ietwat bit tere klank van zijn stem te ver staan. Zij zei: „Neen, natuurlijk niet." En daarna sprak zij nooit meer over het boek. Maar op een zekere dag in Maart belde zijn agent Rollo Dewart, haar op en vroeg haar eens even aan te lopen op zijn kantoor in East 43rd Street. Rollo was een kort aange bonden, zenuwachtig, ietwat gebocheld mannetje van ach ter in de vijftig. Hij trad als agent op voor een groep schrij vers, die grotendeels even kost baar en ook even onbereken baar waren als een stal ren paarden. Hij had erg veel ge houden van Nora, de vrouw van wie Roger gescheiden was en hield nog altijd contact met haar. Hij kende deze nieuwe vlam van Roger nog niet. maar het verhaal liep in de stad. dat Roger gewoonweg gek op haar was en dat Sybil Patterson,, die „Wel, daar Is het dan, Rollo. Dat boek, waar jij en Willy zo om heb ben zitten schreeuwen" zelf zo graag met Roger had willen trouwen, er zich hevig aan ergerde, maar zo verstan dig was, om niets te laten blij ken en zich integendeel met betrekking tot deze aangelegen heid zeer sportief gedroeg. Rollo had het nooit op Sybil Patter son begrepen gehad als een wenselijke invloed in Rogers leven, maar daartegenover stond, dat de omschakeling van Rogers gevoelens geen betere resultaten scheen op te leveren, wat zijn werk betrof. „Kijk eens hier", zei hij tegen Ashley, toen zij een paar minu ten gepraat hadden. „U heeft deze winter Roger meer gezien dan wij allemaal bij elkaar. Werkt hij nu aan een nieuw boek of niet?" Gedurende enkele ogenblik, ken gaf zij geen antwoord en zei toen: „Wel. hij zegt ten minste van wel." „Dat is het juist!" Rollo's vuist kwam met een harde slag op de tafel neer. „Hij zegt van wel! Maar kunnen wy het aan tonen? Hoor eens", ging hij voort zich over zijn bureau naar voren buigend, „hij heeft voor schot opgenomen van Garland House, zijn uitgevers. Ik zal u niet zeggen hoeveel, maar het is heel wat. Ze beginnen het daar benauwd te krijgen en ik kan het hun niet kwalijk nemen. Als ik hun kon vertellen, dat iemand, u, of ik. of de schoonmaakster een paar hoofdstukken gelezen had, zou het ons geruststellen. Ik dacht misschien, dat hij er u iets van voorgelezen had maar dat heeft hij zeker niet gedaan?" „Neen." „Wel", ging hy voort, „wat is uw eigen opinie? Denkt u...!" „Ik denk, dat we hem alle maal met rust moeten laten", zei zij rustig. „Ik denk, dat hij dit op zijn eigen manier moet klaarspelen." „TJ denkt dus niet, dat hij uitgerangeerd is? U denkt niet, dat hij ons en zichzelf wat voor spiegelt? U denkt niet, dat hij geen ander boek meer schrijven?" „Neen", zei zij, „natuurlijk niet._ Natuurlijk denk ik dat niet." En toen stond zy op en zei: „Als dat alles is, wat weten wilde, dan zal ik maar gaan", en keerde zich om en liep het kantoor uit. Rollo Dewart zat achter zijn bureau en liet haar gaan. Wat zou hij anders hebben kunnen doen? Het was een schot in het donker geweest, om haar hier te laten komen. Er was natuur lijk een kleine kans geweest, dat zij hem iets zou hebben kunnen vertellen. Maar dat had zij niet gekund en daarmee was deze kous af. Hij zou de zaak nog een paar weken laten lopen en dan zou hij Roger hier laten komen en hem eens werkelijk goed onder handen nemen. Hij had geduld genoeg gehad. Niemand kon hem wat dat betreft.iets verwij ten. Maar Roger ha'd hen nu al maanden lang op sleeptouw ge houden en allerlei soort belof-j ten gedaan en ze dan weer broken. Hy moest nu in eerstvolgende weken eens met iets op de proppen komen, of hij kon naar een andere agent en naar een andere uitgever uitkijken PRECIES drie dagen later kwam Roger zijn bureau binnenwandelen en legde 435 bladzijden netjes getypt ma nuscript op Rollo's lessenaar, waarna hij achteloos opmerkte: „Wel. daar is het dan, Rollo. Dat boek, waar jij en Wiley zo om hebben zitten schreeuwen. En tussen ons drieën gezegd, is het het beste, dat ik nog ooit geschreven heb." Roger kon zelf nog niet gelo ven, dat hij dit gedaan had, Het was allemaal zo snel, zo onver wacht gegaan. Er was niets overwogen, niets uitgedacht. Hij had het manuscript op ze kere avond toevallig in han den gekregen en had het opge nomen met een scherp gevoel van tekortkoming. Ten slotte had hij dat jochie beloofd, dat hij het eens zou inzien. Hij scheurde het pakpapier er af en had het briefje gelezen, dal Dave Malfrey aan de titel pagina gehecht had. Een kort briefje, dat alleen maar ver meldde. dat het Dave speet, dat hij geen betere kopij had, om hem te zenden, maar dat hy de roman zelf had uitgetypt en zelfs geen carbon had gehad. Plet briefje vermeldde tevens, dat hij het boek nog nooit aan iemand had laten zien, om de eenvoudige reden, dat hij nie mand gekend had, die naar hij meende, er enige interesse voor zou kunnen hebben. Roger had het briefje in de prullenmand gegooid en de eerste pagina van het manuscript gelezen, Daarna had hij het eerste hoofdstuk gelezen. De telefoon was een paar maal overgegaan, maar hij nad niet de moeite genomen de hoorn op te nemen. Om kwart voor twaalf had hij Dave Malfrey's boek uit. En zijn eerste gedachte was: „Maar het ding is goed! Het is niet alleen goed. het is gewel dig!" Zijn tweede gedachte was „Ik zou het zelf geschreven kunnen hebben. Het is net mijn stijl." En zijn derde gedachte was: „Dat is het boek, dat ik drie jaar geleden had moeten schrijven, als ik toen niet van de wijs was geraakt." Een toestand, waarin hij nog steeds verkeerde en die maar nooit scheen te eindigen. En plotseling werd hij gesteld voor de vraag, die hij al maan den instinctief ontweken had; Was het inderdaad mogelijk, dat dit maar altijd zo doorging? Geen boeken meer. Geen short stories meer. Niets meer, be halve een steeds groeiende hoop rekeningen. Hij had overal schulden. Bij zijn kleermaker, zijn bloemist, zowat de helft var alle restaurants in de stad. Hi, was twee duizend dollar achter met zyn inkomstenbelasting en hij was drie maanden achter met de cheques, die hij zijn moeder iedere maand trachtte te sturen. Zij zou nooit iets zeg gen; zei ook nooit iets, maar het leven moest voor haar niet ge makkelijk zijn. En dan waren er nog al die voorschotten van Garland House. Vier in totaal. Hij zat lelijk in de soep. En niet zo'n klein beetje ook. En het was niet, dat hy niet ge werkt had; dat hij niet gepro beerd had. Dat had hij in het eerst zeer zeker gedaan. Maar niets van hetgeen hij gedaan had. was ook maar enigszins voldoende geweest. En in de laatste tijd had hij eenvoudig geen ideeën meer kunnen op brengen. Nu ai maandenlang was hy dag aan dag voor zijn schrijfmachine gaan zitten er er kwam niets. Het was afschu welijk, En hoelang zou hij nog tegen Rollo. tegen Wiley Sco- field en tegen al die mensen, die hij ontmoette kunnen vol houden, dat alles best ging? Dat alles in orde was? Niet veel langer moest hij zelf grimmig toegeven. En wat gebeurde er als je er mee ophield en de mensen de waarheid vertelde? Wat ge beurde er als je zei: „Wel, zie je, het zit zo: Er zal geen nieuw boek komende volgende week niet, de volgende maand niet en nooit?" Wat gebeurde er dan? Hij hoorde een soort gekreun en realiseerde zich, dat het uit zijn eigen keel gekomen was. Het was het verstikkende schra. pende geluid, dat een vrouw of een kind zou kunnen uiten, dat in een ogenblik van dodelijke angst gegrepen wordt en het deed hem plotseling overeind springen. Een ogenblik bleef hij zo staan, op zyn benen heen en weer zwaaiend. Toen keerde hij zich om en rende de kamer uit. (Wordt vervolgd) TOEKOMST Gurd pakt de telefoon op en tirekt de stekker uit het contact. Honend zegt hij: „Neemt u mij niet kwalijk, miss Lovat. Maar als ik deze telefoon hier zou laten, zou u wel èens in de verleiding kunnen komen er gebruik van te maken Daarna loopt hij naar die deur. „Kom mee Chloë, Pa Jongg. Wij hebben veel te bespreken". De schoonheidsspecialiste doet één stap, maar kan het dan niet laten zich om te keren en venijnig op te merken: „Met inbegrip van miss Lovat's toekomst.of gebrek aan toekomst". Daarna loopt zij snel naar de deur, die beleefd door Pa Jongg wordt opengehouden en verlaat de kamer. De eigenaar van het Chinese restaurant sluit zacht en voorzichtig de deur Lauiri blijft achter met weinig opwekkende gedachten. In de geest ziet zij al de krantenkop: „Aan carrière van veelbelo vende vrouwelijke politie-agent kwam ontijdig einde". Het is een kop, die haar weinig bevalt, maar zij begrijpt, dat hij er morgen staat, als zij niet snel handelt. (Advertentie) Dr. P. Rijkens over Europese samenwerking (Van een onzer verslaggevers) I Europese constellatie er op het AMSTERDAM, 16 Februari. ogenblik geheel anders uitgezien. West-Europa moet blüven trachten Na de oorlog heeft Engeland een vorm van samenwerking te evenwel duidelijk laten blyken, vinden, die Engeland in staat stelt dat het niet aan de Europese inte rnee te doen, aldus dr. Paul Rij kens, voorzitter van de Raad van Bestuur der Unilever, tijdens een lunch van het Genootschap Nederland-Engeland, waaraan ta! van bekende persoonlijkheden uit regerings- en bedrijfskringen me de aanzaten. Vooral voor Neder land is het van groot belang dat Engeland aan de Europese samen werking meedoet. De Koninklijke Shell en de Unilever, die beide op twee nationaliteiten steunen, nen dit overduidelijk aan. Ook in de internationale poli tiek is het essentieel met wie een contract wordt afgesloten. Dr. Rij kens wees op de gelijke geaard heid van het Engelse en hst Ne derlandse volk en was van me ning, dat het Britse karakter ons eigenlijk meer lag dan dat Latijnss rassen. Er heeft reeds een evolutie plaatsgevonden in de richting van Europese samenwerking. Voor 1914 was het onbestaanbaar dat in Nederland buitenlandse troe pen de helpende hand zouden bie den, zoals geschiedde toen de rs- cente watersnood ons land trof. Wanneer Reynaud in 1940 het. aanbod van Churchill voor een nauwe economische en politieke samenwerking tussen Frankrijk en Engeland had aanvaard, had de' gratie wenst deal te nemen als een volwaardig lid. Hiervoor zijn verschillende oorzaken. De La- bourregering beschouwde de „wel fare state" als een afgebakend ge bied. Een nauwe samenwerking met andere landen zou dit moei lijk maken. De conservatieve re gering acht de verhouding mst de Commonwealth van dien aard, dat het voor Engeland moeilijk is zich van deze delen van het Britse rijk los te maken. Als derde en belangrijkste factor noemde dr. Rijkens de publieke opinie in En geland. Het Britse volk is trots op het „empire" en ontleent daar een ze ker superioriteitsgevoel aan. Bij een referendum zou men dan ook zeker tegen een Europese federa tie stemmen. De positie, waarin verschillende Europese staten zich bevinden, is voor Engeland bovendien niet zo aanlokkelijk dat het zich met deze landen duurzaam wil verbinden. Dr. Rijkens wees in dit verband op Frankrijk. Voor een land als Engeland, zonder geschreven con stitutie, is het vooral moeilijk een deel van zijn souvereiniteit over te dragen aan supra-nationale or ganen. met een zeer vastomlijnde en wettelijke omschrijving. Dat Engeland niet meedoet aan. het Plan-Schumam, was naar de menning van dr. Rijkens niet on overkomelijk. Voor de moeilijk heden die dat oplevert kan langs practisohe wegen een oplossing worden gevonden. Heel anders is het gesteld met de oprichting van een Europees leger. De heer Rijkens vroeg zich af waarom Engelayd niet enige divisies zou kunnen inbrengen, waardoor het automatisch mede zeggenschap zou verwerven. Speciaal voor Nederland is het van eminent belang dat Engeland meedoet aan het Europese land- bouwplan. Als West-Europa vast houdt aan supra-nationale orga nen, zal dit zeker niet gebeuren, Wij zullen daarom een andere weg moeten vinden. (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM, 16 Febr. Een trots kijkende meeuw en een te vreden dierenvriend verheugen zich achteraf in het moeizame karwei, dat Zondagmiddag ruim twee uur achtereen een honderd- koppig publiek rond een vijver m het Vondelpark in spanning heeft gehouden. Die dierenvriend is de 47-jarige heer W. A. Nieuwen- huizen, secretaris van de Amster damse afdeling van de Nederland se vereniging tot bescherming van dieren, en de meeuw was bijna het slachtoffer geworden van koude en uitputting. Maar een actieve Amsterdammer telefo neerde tijdig een instelling, welke in de hoofdstad nog te weinig be kend is: de ADDA, Ambulance Dienst Dierenvrienden Amster dam. Wachtend op de dood „Dat telefoontje kwam 's mid dags om 12 uur," vertelt de heer Nieuwenhuizen. „Men vertelde me, dat er op de vijver m het Vondel park een meeuw in het ijs zat vastgevroren. Nu kan dat haast niet, want het is nog nooit voor gekomen, dat een vogel vastvriest in het ijs. Wel gebeurt het, dat zo'n dier ziek is of gewond en dan maar heel stil op zijn dood zit te wachten. Meenw wipte weg REDDER EN GEREDDE: Een te vreden secretaris van de vereni ging tot bescherming van dieren en een, ietwat verwaande, meeuw stijfd heeft, want breuken zijn niet te constateren weet hij de nieuwsgierigheid van kat en hond toch wel te beteugelen: de lange snavel hoeft slechts even vinnig open te gaan om hen naar de an dere kant van de kamer te doen vluchten Oplossing vorige DOORDRAAI EN I Z U I L N E VOORSTANDE ARNO^U^OOST N L ♦M O E D E D Z >EPE*E«NEO* DAR^VLA^GO SNEDE^BAAR SEX N ELAN T^K^TEL^L# ra»A«R»A»MO OVERSTEMMEN ME D E S P E N S KRUISWOORD HORIZONTAAL 1 schep 4 modejonker 7 vaandel 10 steegje 11 voerbak 13 speelgoed 14 toelichting bij wets ontwerp (afk.) 15 Europeaan 16 al-s voren (afk.) 19 metalloide (chem. afk.) 20 deswege 24 strand in Venetië 25 opschepperij 27 zenuwachtig 30 maanstand (afk.) 32 Duits pers. v.n.woord 33 pul 35 haver 36 zamgnoot 37 sporeplant 39 loopvogel 40 bekende vuurtoren 43 familielid 44 weg VERTICAAL: 1 fiesafslulting 2 gerecht 3 Eng. lidwoord 4 firma (afk.) 5 blad-nerf 6 kledingstuk 7 burcht. 8 herdersknaap (Bijb.) 9 derhalve 10 insect 12 schroefboor 17 broodje 18 deel van weg 20 schroef 21 gevangenis 22 Friese jongensnaam 23 Europeaan 26 geslepen. 28 getij 29 soort textiel 31 ledikant 32 verpakkingsmiddel 34 Romeins keizer 36 beroep 38 vlug 39 tijdperk 41 achter 42 in 't afgelopen jaar (afk.) (Advertentie) Ik ben er naar toe gegaan met de materialen, die de ADDA op het ogenblik op ruim 80 punten in de hele stad voorhanden heeft: een touwladder, een lange lijn, een vangstok en meer van die spullen. We gebruiken die dingen ook om vogels of katten uit bo men of dakgoten te halen. Van de lijn heb ik toen een lus gemaakt en die over het ijs gegooid. De bedoeling was, de zittende vogel in die lus te krijgen en hem dan langzaam naar me toe te halen. Erg gemakkelijk ging dat niet, want de meeuw wipte telkens, wanneer de lus hem naderde, over het touw heen. Maar ten slotte kreeg ik hem dichter aan de kant. Toen is de vangstok er aan te pas gekomen. Een holle stalen buis met een tot een lus gevormde staaldraad, die men over het lichaam van het dier moet laten glijden. Dan haalt men de lus voorzichtig aan totdat men de vogel vast heeft. Het lijkt alle maal erg eenvoudig, maar het heeft ruim twee uur gekost voor dat ik het zover had...." Vogel in hondenmand De meeuw zit nu in de woning van de heer Nieuwenhuizen aan de Willem de Zwijgerlaan wat triomfantelijk rond te kijken. De vogel heeft een plaatsje gekregen in een oude hondenmand en ont vangt daar zo nu en dan de an dere huisdieren, een hond en een kat. Hoewel de meeuw vliegen noch lopen kan zijn redder denkt, dat de kc-u de spieren ver- AMSTERDAM, 17 Fcbr. Het in- formatlebureau van het Ned. Rode Kruis heeft gisteren de elfde lijst van slachtoffers van de watersnood uitge geven. Ook van deze lijst kan in verband met de omstandigheden waar onder de gegevens werden verzameld niet de volle garantie voor de be trouwbaarheid worden gegeven. En kele wijzigingen achteraf bunnen noodzakelijk blijken. NIEUWE TONGE Geborgen in de gemeente Nieuwe Tonge: Vreeswijk, Jacomjjrvtje. geb.: 28-7- 5, laatste adres: Battenoordsedijk. laatst Do-rdTecht Van Es, Maria, geb.: 22-2-'97, echt genote van A. Knops, laatste adres: Gen, Snijdersstraat 21. Van den Ouden, Cornells geb.: 25-8- I. laatste ad&>s: Battenoord 15. Both, Lena* Maria, geb: 4-11-'20. echtgenote van L. v. d Ouden, laat- 'e adres: Battenoord 15. Vreeswijk, Jannetje A„ geb.: 3-9-'05, laatste adres: Battenoordsedijk 3. Vroeglndeweij, Anna, geb.; 6-11-T2, echtgenote van M C. Smit, laatste adres: G. Snijdersstraat 40. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen' Bosters, Johanna, geb 17-4-1916 te Nieuw-Vossemeer, echtgenote van Comelis Johannes van Geel, laatste adres: Kladsedijk 327. STEENBERGEN Begraven Schuurbiers, Lucia Wilhelmina Ma ria, geb,: 3-1-52, te Steenbergen, laat ste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM Meijer, Jan, geb.: in 1869 te Stel lendam, laatste adres: Wyk 2. no. 6. Troost, Jacob, geb in 1918 te Stel lendam, laatste adres: Voorstr. 76a. Hoekman, Johanna, geb.: in 1929 te Dirksland. echtgenote van Troost, laat ste adres; Voorstraat 76a. 1 V'.'voig van pagina 1 De „Penple" krabbelt terug Vooral de socialistische pers, in dezen op de voet gevolgd door en kele buitenlandse bladen, heeft onmiddellijk bij haar onwelwil lende commentaar op het vertrek van koning Boudewijn naar An tibes, verkondigd, dat de gemalin van koning Leopold, de prinses van Réthy, hiertoe de aanleiding was geweest. Daaraan werd dan het verwijt vastgeknoopt, dat de prinses, wier staatsrechtelijk sta tuut nog niet wettelijk is geregeld, nu er eindelijk eens mee moest ophouden zich steeds met Belgi sche regeringszaken te blijven be moeien. Thans krabbelt „Le Peuple" terug. In een redactionele beschouwing schrijft het hoofd orgaan van de Belgische socialis tische party vandaag: „Het tweede vertrek naar Antibes van de koning heeft in het buitenland, zoals men zou verwachten, een nieuwe golf van artikelen uitgelokt, zowel fantastisch als sensationeel en waarin praatjes afwisselden met politieke veronderstellingen. Zekere bladen van het buiten land hebben zelfs gesproken van een weder-oplaaien va,n de koningskwestie. De Belgische openbare mening ziet de zaken zeer duidelyk in haar werkelylee daglicht. Het land heeft andere zorgen. Er is geen nieuwe ko ningskwestie en er zal geen ko men." Positie der koninklijke familie Om echter zijn aftocht wat te camoufleren, vervolgt het socia listische orgaan daarop: „Wij hebben in ons blad te- gelykertyd met andere bladen, behorende tot elke strekking, melding gemaakt van de die pere en begrijpelijke gevoelens, die tot uiting zijn gekomen by een groot gedeelte van de be volking. Met deze reactie had de politiek niets te maken. Het is duidelyk geworden, wij on derlijnen het eens te meer, dat het persoonlijke statuut van de leden der koninklijke familie duidelijk moet worden bepaald waartoe trouwens de regering een verbintenis had aangegaan. Het was een fout deze verbinte nis niet na te leven. Deze fout kan zeer spoedig worden her steld. Er bestaat trouwens een wetsvoorstel van liberale oor sprong om dit statuut vast te stellen. Leden, behorende tot de drie groepen van de Kamer, hadden het ondertekend. Deze kwestie van het statuut zou zeer spoedig dienen geregeld, buiten elke politieke bekom mernis om en in de geest, die twee jaar geleden ten grondslag Aanvankelijk als geïdentificeerd op gegeven. doch blijkt in leven te zijn: Vreeswijk, Francina, geb.: 7-7-'26, laatste adres: Battenoordsedijk 15, Battenoord (gem. Nieuwe To-nge). Zij wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM Rectificatie 4e lijst, d.d. 7-2-'53: Breederveld, Teuntje, geb.: in 1933. laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2, moet zijn: laatste adres: Hoeve „Koorn- lust", begraven d.d. 10-2-'53 op de ai- gemene begraafplaats „Crooswljk" te Rott/erdam, heeft gelegen aan de algemene wil om de kalmte in het land te herstellen. Het koninklyke pa leis, evenals trouwens de mi nisteries en het parlement, moet een glazen huisje zijn en het nationale belang beveelt, dat niets de koning kome afleiden van de onpartydige uitoefening van zijn hoge functies. En dat is niet de eis van een partij, maar een regel van de demo cratie en van de grondwettelyke monarchie, zoals deze in ons land bestaat." Kwaadwillige suggestie Volledigheidshalve willen we vermelden, dat in de Brusselse avondbladen van heden ook uiting wordt gegeven aan de veronder stelling, dat het koninklijke ver zoek, gericht aan de eerste minis ter om naar Zuid-Frankryk te ko men, ingegeven zou zyn door de ontstemming in het koninklijke gezin over de onsympathieke commentaren op koning Boude- wijns vertrek uit België, welke in de pers hebben gecirculeerd. Wij laten deze veronderstelling voor wat ze waard is. Het is niet moeilijk op de achtergrond hier van een nieuwe versie te ontwa ren van de kwaadwillige sugges tie, dat de prinses van Réthy van de gezinskamer van koning Leo pold uit invloed wil oefenen op de jonge koning Boudewyn voor wat diens betrekkingen met de rege ring betreft. De Belgische wet bevat moge lijkheden genoeg om beledigingen aan het adres van leden van de koninklyke familie te bestraffen. Maar tot een dergelyke bestraf fing zal nooit worden overgegaan zonder voorafgaande bewilliging van de regering Deze laat zich in dergelyke vraagstukken natuur- lyk uitsluitend leiden door rede. nen van opportuniteit. Een strafrechtelijke vervolging wegens onwelvoeglyke insinuaties aan het adres van het koninklyke .gezin zou overigens ook slechts koren zijn op de molen der open lijke en heimelijke vijanden van dit gezin. Het Jykt ons niet ver metel te veronderstellen, dat juist in de kring dier vyanden de bron der geruchten over de wenselyk- heid ener vervolging wegens be lediging moet worden gezocht, Kabinetszitting Naar Reuter nog meldt, heeft premier Van Houtte naar aanlei ding van zyn bezoek aan koning Boudewyn de leden van zijn kabi net bijeengeroepen voor een zit ting, die vanavond laat in zijn of ficiële woning nabij het konink lyke paleis gehouden zal worden. Koning Boudewyn zelf heeft vandaag een rit van twee uur langs de kust van de Rivièra ge maakt. In zijn omgeving worden de berichten uit Brussel, volgens welke hij aan een longaandoening zou lijden, tegengesproken. Te Parijs achtte het conserva tieve blad „Le Monde" een a.s. verloving van de jeugdige vorst een plausibele aanleiding tot het bezoek van premier Van Houtte aan Antibes. Radio-agenda WOENSDAG 18 FEBRUARI. Hilversum 1 402 ra VAKA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor do huisvrouw; 9.00 Gram.: 9,35 Waterst.; 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.00 School radio VARA: 10.20 Voor de vrouw: u.oo 12.00 Dansmuz.: 12.30 Land- en tuln- bouwmoded,, 12.33 Voor platteland; 12 38 Gram 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Gevar. muz., 13.45 Lichte muz.; 14.00 „De weg omhoog", caus.; 14.15 Jeugdconccrt; 15 00 Voor de Jeugd; 15.50 Pianorecital; 16 10 Voor de Jeugd; 16 45 Voor zlelten; 17.15 Gram.; 17.50 Reg. ultz.: Jcugduitz.: M. C. Capelle: „Cocos- palmen en cocosnoten in Indonesië". 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varla; 18.20 Actualit.; 18.35 Lichte muz.; 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie: 19,20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Pol. commentaar; 20.15 Ge- var. muz.; 20.45 „Statenlozen", hoorspel; 21.30 „Les Troyens A Carthage", opera (acte II); 22.15 ,,Eb, vloed en springtij", caus.; 22.30 Gevar. muz.; 23.00 Nieuws: 23.15 Social, nieuws ln Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23 4524,00 Gram Hilversum II 298 m NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7 30 Gram 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 GewUde muz.; 8 45 Gram 9.00 Voor zieken; 9.30 Voor de hulsvrouw, 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst: 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 12,00 Pianoduo; 12.30 Land- en tuln- bouwmeded.; 12.33 Klass. muz.; 12 59 Klokgelui: 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. In- terk. Thuisfront: 13.20 Grom.; 13.50 Gram.; 14.45 Voor meisjes; 15.00 Kamcr- ork.; 15.45 Gram 16,00 Voor de Jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Mil. caus. 18.00 Viool, claveclmbel en cello; 18.30 Spectrum Chr. Organ.- en Ver. leven: 18 45 Geest. lied,. 19.00 Nieuws en weer ber.; 19 10 Boekbespr.; 19,25 Gram.; 19,30 Buitoni. overz,; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel; 21.00 Lljdensoverdenking; 21.30 Piano recital; 22.00 Gram.; 22.10 Idem; 22.30 Evang. commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15—24.00 Gram. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Engeland, BBC home service 330 13,00 Gram 13 25 Gevar, progr.; 13.55 Weerber.; 14 00 Nieuws; 14.10 Oog getuige verslag; 14.30 Lichte muz.; 15.00 Voor scholen; 16.00 en 16.30 Hoorspelen; 17.00 Grtfm.; 17.30 „Special Duty. Hos pital Burns Unit"; 18.00 Voor kinderen; 18.55 Weerber.; 19.00 Nieuws; 19.15 Sport; 19.20 StrUkork.; 19.45 Caus.; 20 00 Gevar. progr.: 20.45 Caus.; 21.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22 15 Hoorspel; 23.15 Strijkkwar- *-*' 23 45 Pari, overz.; 24.000.03 Nieuws, geland, BBC light programme 1500 47 m 12.00 Mrs. Dale's Dagboek: 12.15 Orkestconc.; .12.45 Voordr.; 13.00 Pari.overz.; 13.15 Dansmuz.; 13 45 Schots 14.45 Voor kinderen; 15.00 Voor de w; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 Orgel spel; 16.45 Lichte muz.; 17.15 Mrs. Dale'* Dagboek; 17.30 Lichte muz.; 18 00 Orkest conc.; 18 45 Verzookprogr.; 19.15 Voor de jeugd; 19.45 Hoorspel, 20.00 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr 21.00 Gevar. muz.; 22.00 Jongens koor; 22 30 „Can I come in?"; 23.00 Nieuws; 23.15 Actualit 23.20 Dansmuz.; 0.05 Voordracht; 0 20 Gevar. muz.; 0.56 —1.00 Nieuws Brussel, Vlaams. 324 ra 12.00 Om- roepork,; 12.30 Weerber,; 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gram,; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16 00 Omroepork.; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17 10 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Muz.-lit. progr.; 18.30 Voor solda ten; 19.00 Nieuws en persoverz,; 19.40 Grom,; 20,00 Hoorspel; 21 10 Gram.; 21.30 Omroepork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Muz,- lit progr 22 5523,00 Nieuws. BBC European Service: Uitzendingen voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws. Ach ter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radio dagboek (224—49 m>. TELEVISIE-PROGRAMMA VOOR DINSDAG. KRO. 20.15—21.45. Gastenboek; Het uurwerk in de loop der tijden"; KNMI, pauze; film en actualiteiten. (Advertentie) Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. KERKNIEUWS Christ. Gcrcf. Kerken. Beroepen te Baorn W Ruiter. Sneek. Ncd. Herv. Kerk. Beroepen te Noord- Bergum ttoez.t C Boogaard, vicaris te Luttelgeest bedankt voor Huizen (N H Geref, Kerken. Beroepen te Lek- H. A. v. Slooten, Wlerden, Uit de Staatscourant DEPART. BINN ZAKEN, Eerv ontsl. ;i'l, aan A. J. W. v d, Does als burge- eester van Koudekerk a. d. Rijn, DEPART. BUITENL. ZAKEN. Erkend toegcl. op voet van Nederlander als mo. agent van Frankrijk te Mmuiden M. Swfellengrebel, ONDERSCHEID. Benoemd tot ridder Orde van Oranje-Nassau R. Deodatus Pzn., weth. van Roden; lot ridder in de Orde Nederl. Leeuw H'. L. J, A. Berganslus, Den hoofding ,-dir Rijkswaterstaat. 'ART. O K. W. Benoemd tot ge- hoogleraar R. U. Utrecht voor on derwijs ln kunpt- en cultuurgesoh dr. H. "e Nordholt toegel. als priv. rioo. Utrecht voir onderw'-"- 1 logle dr. M. C. Verloop. DEPART. FINANCIËN. DEPART. LANDBOUW. Eervol ontal. erl. aan Ir. C. M v. d. Slikke. Lcouwar- ,en, hoofding. voorlichtingsdienst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2