Moet Ueens horen! KRABBELS VAN KRIS-KRASSER Westerdam bracht 30 ton kleding en n ambulance Deens elftal gekozen Achter een oude gevel: moderne bank Mevr. v. d. Bos ten grave gedragen Sanapirin Voor vanavond genoeg mji Spelden met zwarte koppen Dinsdag IT Februari 1953 5 IMëRGENCY AViBl L. :0R PEOPLE Of THF NETHERL/ Eerste zending uit Verenigde Staten ROTTERDAM. „Als een gewel dige vloed kwamen de giften bin nen", vertelde gisteravond kapitein R. Brands van de juist binnengeko men „Westerdam" die aan de Wilhel- minakade was gemeerd. „Bij het kantoor van de Holland Amerika Lijn in New York werden de che ques bij zakkenvol binnengedragen. Wy brengen nu ongeveer dertig ton goederen, hoofdzakelijk kleding, mee, en een door de Willys Overland fa brieken aan Koningin Juliana ge- schonkrn ambulance". De kapitein kon nog vertellen dat de ..Veendam" binnenkort volgt met tweehonderd ton goederen. De New Yorkse havenarbeiders staakten toen de „Westerdam" lag te laden, maar voor de „flood-reiief" werd een uit zondering gemaakt. De Holland- Amerika Lijn verzorgt het vervoer ook gratis. Vanmorgen zouden de 30 ton goederen worden overgeladen in binnenschepen voor verder vervoer. De ambulance zal waarschijnlijk op Soestdijk worden overgedragen. De goederen gaan rechtstreeks naar het Wiener Konzerthaus rtett In het ruim van de „Westerdam". V.l.n.r.: ir F. C. C. Baron Van Tuyl van Zuylen. de heer Natha niel Lancaster en kapitein R. Brands. Roode Kruis in de kapiteinshut sprak ir F. C. C. Baron van Tuyl van Zuylen (voorzitter van het Roo de Kruis) woorden van dank tot ka pitein en maatschappij en aanvaard de. namens -de slachtoffers de zen ding. in tegenwoordigheid van een menigte hoge functionarissen van het Roode Kruis. prof. P. R. Michael, vice-voorzitter van het Rampenfonds, de heer Nathaniel Lancaster Jr., Amerikaans consul en enkele heren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aan dek werden de ruimen reeds opengelegd. Het gezelschap be sloot per ladder af te dalen in het ruim om naast de ambulance te wor den gefotografeerd. Quart De technische en artistieke kwa liteiten van het Wiener Konzert haus Quartett, dat Zondagmiddag voor de leden van de Kamermu ziekvereniging optrad, voldoen vol komen aan de eisen, die aan een ensemble van hoge klasse kunnen worden gesteld. Ook de klankho- mogeniteit valt zeer te loven, hoe wel men even moet wennen aan de toonvorming van de eerste vio list, wiens instrument opener van karakter is, dap dat der drie an dere instrumenten. Toch boeide dit musiceren, on danks alle artistieke voortreffelijk heid in het begin slechts matig. Het kwartet op. 3 van Haydn is wel het werk van een meester maar daarom nog geen meesterwerk. Het bezit weinig vaart en blijft in zijn geheel wat aan de vlakke kant. De speeltrant van het ensemble was dan ook iets te ingetogen van aard, om de toehoorder dit te doen ver geten. Ook de vertolking van het kwartet op. 51 van Brahms kreeg niet de nodige bewogenheid, zodat men deze toch al min of meer stroeve muziek meer met het ver stand, dan met muzikale overgave beluisterde. Borodin's kwartet in A, een me lodieus en krachtig geconcipieerd opus, werd echter ook wat de uit voering ervan betreft een prachtig slot van dit concert. De geheel bezette aula van Boy mans toonde zich terecht dankbaar en schonk de kunstenaars langduri ge bijval. Kerkconcert Symphatieke indrukken liet het concert na, dat Zaterdagavond ten bate van het Nationaal Rampen fonds in de Hoflaan-kerk werd ge geven. Nadat gezamenlijk het Wil helmus was gezongen en ds G. van Veldhuizen met een pakkende toe spraak de avond had ingeleid, open de de Kralingsche Orkest Vereeni- ging op zeer verdienstelijke wijze het programma met het Concerto Grosso in D van Haendel. Veel waardering dwong ook de uitvoe ring van Ljadow's Russische Weïsen af. Uit alles bleek zeer duidelijk, dat er onder leiding van de dirigent Joh. van Gooi serieus wordt ge werkt, hetgeen dit amateurs orkest tot eer strekt. Het mannenkoor „Apollo" onder leiding van Jan Lucas komt even eens woorden van lof toe. Schu bert's Litanei klonk weliswaar iets minder geslaagd, maar de werkjes van Gallus, ingegnieri en vooral ook de spirituals werden zonder enig voorbehoud fraai gezongen. In deze laatste composities was Henk. Kromhout, die het program ma afwisselde met een uitstekend gezongen Pie Jesu, de zeer te waar deren bariton-solist. H. VAN BORN Lijken van opvarenden van Duits schip gevonden VLAARDINGEN. - De stoffelijke resten van de 57-jarige kapitein E. Rabenberg en de 44-jarige kok H. Steinhauser. van het stoomschip „El len", dat op 10 December door de „Maasdam" nabij Vlaardingen werd overvaren onder de gemeente Maas sluis, zijn gevonden. Beide stoffelijke overschotten zijn inmiddels op de al gemene begraafplaats te Maassluis ter aarde besteld. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis! PH- TET (Tilburg i wintermiddag op Schiphol geland: PH-TFE (Utrecht) gistermiddag op Schiphol aangeko men: PH-T D Delft' -sr-i vanmid dag k vart v«->- -tri»- »n S"b!oh wacht; PH-TES (Soerabaja) ochtend in Calcutta aangekomen: PH-TDG (Gouda- vanochtend uit Tokio naar Okinawa vertrokken; PH-TDK (Amsterdam) moest van nacht uit Djakarta naar Bangkok vertrekken. Uitreis- PH-TDE (Eindhoven) te middernacht uit Bangkok naar Dja karta vertrokken: PH-TEP (Pnn- tianaki vanmorgen uit Karachi vertrokken en werd vanmiddag in Bangkok verwacht; FH-TDB (Wal cheren) vanochtend in Beiroeth aangekomc naar NederlandKattenburg viert jubilea Het bedrijf van NederlandKat tenburg, waar ongeveer 650 mensen hun werk vinden, viert 27 Februari de jubilea van enkele zijner me dewerkers. Twee leden van het personeel ontvangen de zilveren medaille van het Huis van Oranje- Nassau. Het zijn mejuffrouw E. Demmers. die veertig jaar geleden als telefoniste begon en thans in de boekhouding werkzaam is en de heer M. Kok. die veertig jaar ge leden als verkoper begon ert thans hoofdvertegenwoordiger voor geheel Nederland is. Twee andere leden van het personeel zullen deze maand 25 jaar in dienst zijn, namelijk mej. A J. Koopal als boekhoudster en dé heer H. Kradolfer als een van de beste kleermakers van het be drijf. KOPENHAGEN. Voor de wed strijd NederlandDenemarken, wel ke Zaterdag 7 Maart in het Feijen- oord-Stadion te Rotterdam ten bate van het Nationale Rampenfonds wordt gespeeld, is het Deense elf tal als volgt samengesteld: Joergen Jchansen (KB); Erik Koeppen (KB- en Svend Nielsen (B93); Erik Terkelsen (Esbjerg), Chr. Broeger (AB) en Joergen Olesen <AGF); Erik Nielsen (OB), Poul Erik Pedersen (Koege), Per Jensen (KB). Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB). Dit elftal is hetzelfde, dat in No vember met 13 van Noorwegen te Kopenhagen verloor. Slechts de 20- jarige Erik Nielsen vervangt Sören Andersen op de rechtsbuitenplaats. Nielsen heeft naam gemaakt, toen hij het vorige jaar met de B-ploeg in Bergen tegen Noorwegen B speelde en twee doelpunten maakte van de vier, waarmee Denemarken B won. Hij is de enige debutant in de ploeg. De Deense gasten zullen nog tot Maandag in Rotterdam blijven, op dat zij Zondag een vliegtocht boven het door de watersnood geteister de gebied kunnen maken. De De Bruin-beker Heden-, Dinsdagavond beginnen in de biljartzaal Pierot de voor wedstrijden om de De Bruin-wissel beker. Twaalf teams (met 6 spelers) hebben hiervoor ingeschreven en spelen op achtereenvolgende Dins-, Donder- en Vrijdagen in genoemde lokaliteit, waarin t.z.t. ook de fi nale. waaraan de bekerhouder De Pommerans wordt toegevoegd, wordt gespeeld. Luxemburgse Voetbal bond steunt R.F. Van de KNVB vernemen wij, dat van de Luxemburgse voetbalbond bericht is ontvangen dat deze orga nisatie 25.000 Luxemburgse francs zal bijdragen aan het Nationale Rampen fonds. Speelplaatsomheining in brand gestoken Baldadige jongens hebben gister avond om half zeven de rietmatten haag rond de speelplaats van het Doofstommeninstituut in brand ge stoken. Over een afstand van vier meter stond de haag in vlammen. Veel rook ontstond bij dit brandje, maar ook sloeg het vuur hoog op. Met een straal op de waterleiding wist. personeel van slangenwagen 29 de brand te blussen. De schade aan de haag die aan de zijde van de Kruiskade verbrandde bedraagt ongeveer honderd gulden. De politie zou op aanwijzingen van voorbij gangers de dadertjes op het spoor zijn. Achter de statige voorgevel, die om streeks 1900 wijlen architect Verheul voor het patriciërshuis van de familie Van Stolk aan de Schïekade ont wierp. heeft zich in de loop van zeven maanden een bouw kundige revolutie af gespeeld Ten behoeve van. de definitieve behui zing van de Zuidhol landse Bank N.V., die haar bankgebouw aan de Pom'penburgsingel in 1940 door het bom bardement verloren zag gaan en sedertdien in het pand Schieka- de 77 gelogeerd heeft, is onder leiding van de architecten W. en Ben Lengkeek een in grijpende verbouwing uitgevoerd door de aannemersfirma H. Koornwinder. Donker, zwaar ei kenhout en deftig marmer maakten plaats voor glas, staal, eternit en board. Het interieur is in een lichte, neutrale kleur geschilderd en dc? bewegende delen, bijv. de deuren, heeft men gemar keerd door sprekende tinten. Aan gezien het niet mogelijk bleek het gehele publieke gedeelte van de bank op de begane grond onder te brengen, werden de effecten- afdeling, de safe en het archief in hét ruim verlichte souterrain ge projecteerd. Met het overige ge deelte op de begane grond, is deze sectie in verbinding gebracht door middel van een open trap. In de hal van het trappenhuis, waar nu veel meer licht kan toe treden heeft men een gebrand schilderd raam van de Delftse gla zenier .Schouten gehandhaafd. Op de eers'te verdieping is de interne administratie ondergebracht en een ruime personeels-cantine op de tweede étage ziet uit op een royaal dakterras. De binnenhuis-architect H. Hof stede ontwierp het meubilair van de bestuurskamer, de balie met bank en gezandstraald raam op de begane grond Behalve het inte rieur en de meubelen zijn ook de verlichtingselementen volgens mo derne stijlopvattingen vervaardigd; men heeft voor de gehele verbou wing allerlei practische en frisse nieuwe materialen toegepast, maai de beste overblijfselen van het ou de interieur, zoals de schouw in houtsculptuur (directiekamer) in ere gehouden. u_" I Maandagmiddag is het gebouw met enise plechtieheid in gebruik ..„nomen: vele relaties kwamen de Onder grote belangstelling uit de turnwereld is Maandagmiddag op de begraafplaats Crooswijk het stoffelijk overschot van mevrouw Van den Bos-Cats ten grave ge dragen. In de kapel voerde aller eerst mevrouw Van Dijk, secre taresse van de dames gymnastiek vereniging Aspasia. waarvan de overledene verscheidene jaren pre sidente was. het woord. Diep ge roerd herinnerde zij aan de lang durige samenwerking en meende, dat Aspasia niet beter kon doen dan in de geest van mevrouw Van den Bos het werk in de vereniging voort te zetten. De heer T. v. d. Most herinnerde aan het krachti ge, maar toch zo dikwijls milde optreden van mevrouw Van den Bos. Zij liet zich als bestuurder gelden en dat is voor Aspasia van groot belang geweest. Nog lang zal haar invloed zich laten gelden. Voor de Rtterdamse Turnbond sprak de voorzitter, de heer A. Roodzant, terwijl namens het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond de heer J. H. F. Sommer uit Dordrecht de woordvoerder was. Een schok van ontroering was door de harten van turnend Nederland gegaan bij het ver scheiden van mevrouw Van den Bos. Het K.N.G.V. zou vele figu- Ronde van Ned. in vijf dagen Twee sterke Belgische ploegen in de strijd AMSTERDAM Als gevolg van het feit, dat de Ronde van België eerst daags tevoren (17 Mei) af loopt. heeft het comité Ronde van Nederland besloten de Ronde 1953 een dag later te doen beginnen, zodat deze dus, behoudens goedkeu ring door de UCI. van 19 tot 23 Mei zou worden gehouden en vijf dagen duren. De Belgische Wieler bond heeft toegezegd, in dat geval met twee sterke ploegen aan de Ronde van Nederland te zullen deelnemen. (.Advertentie I.M.) tegen kou - koorts -griep Kokar 50 ubfottan ÖO et - 25 tabletten 45e1 ren, zoals zij er een was, kunnen gebruiken, doch van de weinigen, die het heeft, werd een der bes ten weggenomen. Ook de heer W. J. F. v. d. Leye, voorzitter van de gymnastiekver eniging Rotterdam en een broer van de overledene, wijdden woor den van dank en waardering aan haar. Aan de groeve werd dank ge bracht voor de belangstelling. #„Voor vanavond is het weer ge noeg geweest," zei gisteravond na het bekendworden van de uitslag van de laatste partij van de boks wedstrijden in Odéon de A-kam pioenschappen de speaker tot de zich inmiddels huiswaarts begeven- toeschouwers. Tot de tegenstan ders in die laatste partij, de zwaar gewichten v. d. Most en Hessing, kon dit ook gericht zijn. Kolossaal, wat hebben beiden veel moeten incas seren. Met de Zuidhollandse zwaar- gewichttitel als inzet waren zij de ring binnengestapt en hebben in een spannend gevecht voor een waardig slot van de avond zorg gedragen. Jammer, dat beiden de dekking te veel verwaarloosden. Anders zou de ze partij, die door de Hagenaar Hes sing op punten werd gewonnen, dank zij een overtuigende laatste (vierde) ronde, ernstig in aanmerking zijn gekomen om tot de beste van de avond te worden verklaard. Nu bleef het de ontmoeting in het weltergewicht tussen A. v. d. Berg en Talie, de eerste partij van de avond. De boksers waren, na een verkenningsronde, zeer actief, be steedden goede aandacht aan de ver dediging, hoewel zij voortdurend aanvallend optraden. Toon v. d. Berg werd terecht tot winnaar op punten verklaard; ver van onbeslist kan de uitslag evenwel niet zijn geweest. Deze mooie partij, waarin van zui ver pugilisme kon worden genoten, voorspelde een mooie boksavond van uitsluitend A-klassers, die volgende week Maandag met de finales (voor zover die gisteravond nog niet plaats vonden) wordt voortgezet. Helemaal werd aan die verwachting niet be antwoord. Toon Schuurmans toonde in de tweede partij zijn klasse: in de tweede ronde vond Te Pas het raadzamer op te geven alvorens knock-out te gaan. En Gerardie van Spaan stelde in de volgende partij ook niet teleur: nadat in de tweede ronde De Vos al eenmaal voor acht tellen was neer geweest, wan de Rotterdammer in diezelfde ronde door interventie van de scheidsrech ter. Gunter. in de vierde partij, te gen W. v. Klaveren, stelde ernstij teleur. Zijn methode van strijden hac weinig meer met boksen te maken. Van Klaveren wist eigenlijk niet goed raad met hem. Steeds kwam hij (Gunter) met zijn hoofd erg laag in en bovendien erg wild. Terecht werd v. Klaveren aan het slot tot winnaar op punten verklaard. In de vijfde, laatste partij voor de pauze, werd het succes van de vier pupils van Huizenaar compleet, doordat Jan den Haan. na duidelijk in de eerste ron de te hebben gedomineerd, in de daarop volgende Koops tot opgeven dwong. Eerst in de derde partij na de pauze „hing iedereen weer aan de ring". Dat was in de finale veder gewicht tussen Snoeck, R'dam, en De Jonge van DOS. Den Haag. Een mooie, snelle partij. Vooral die Snoeck, die enkele kilogrammen lichter dan zijn tegenstander was, maakte indruk. De jury verklaarde de Hagenaar tot winnaar op punten. Het zwakke applaus was een duide lijke afspiegeling van de twijfelach tige beslissing. Voordat de hierboven reeds aan gehaalde finale van het zwaarge wicht tussen v. d. Most en Hessing plaats vond, had Gunter zich nog van de derde prijs in de lichtwelter- gewicht klasse verzekerd: in de der de ronde van zy'n partij tegen De Vos intervenieerde de scheidsrechter. Uitslagen 'bokswedstrijden De uitslagen van de gisteravond in ge bouw Odéon plaats gehad hebbende norade A-kat district Zuid- NBB waren: A. v. d. Berg w.o.p. van Talie. Toon Schuurmans wint van B. te Pas door opgeven in de 2e ronde Gerardie wint van De Vos door interventie van de scheidsrechter in de 2e ronde, W. v. Klaveren w.o.p. van Gunter. J. den Haan wint van Koops door opgeven in de 2e ronde Leenheer w.o.p. van Pante- koek. Kleine w.o.p. van Wisehofft. De Jonge w.o.p. van Snoeck (De Jonge. Den Haag. kampioen van Zuid-Holland ve dergewicht). Gunter wint van De Vos door interventie van de scheidsrechter in de 3e ronde. Hessing w.o.p. van v.d. Most (Hessing zwaargewicht kampioen van Zuid-Holland). De agenten-prent Welk een goed idee van het Rot- teiöamsch Parool om als overgang uit al de springvloedellende naar iets normaler dagen een Hartje Stad te geven, gewijd aan een groepje poli tieagenten uit het jaar 1900: Dit wat het algemene betreft. Het bijzondere van het geval raakt toevallig U en mij, want ik herken in een der figu ren op de voorste rij een bloedeigen grootvader van me! U begrijpt dat de Zaterdagkrant van 14 Februari jl. nu de gehele famlie rondgaat. Lezeres Noorderhavenkade. (De brief was nog langer, maar wij moeten onze zin voor propor ties bewaren, juist bij prettige, lo vende dingen. Red.) Salaris van directeur van Rampenfonds Van verschillende kanten wordt steeds argwanend geinformeerd wat de directeur van het Rampenfonds en zijn medewerkers wel verdienen. Ik kan mededelen, dat zij niets ver dienen, doch zich geheel belange loos voor deze taak beschikbaar hebben gesteld. d. D. Nogmaals: rampen en de Zondagsheiliging 1 Volgens een onlangs in deze ru briek geplaatst ingezonden stukje van de heer v. d. A. is Zondagshei liging een misplaatst doordrijven van Christenen. Hij vindt het hoog tijd, dat er een eind aan wordt ge maakt. Ik noem het hoog tijd, dat de anti-Christen, eer hij een in gezonden stukje schrijft, zich beter laat voorlichten. De kerken hebben verzocht, dat er Zondags niet zou worden gevlogen (speciaal geen oefenvluchten zouden worden maakt). Dit houdt zeker niet dat er niet een aantal piloten ook Zondags paraat moet zijn. Hierte gen zal geen enkel Christen be zwaar hebben. Integendeel, hij zal het toejuichen. G. J. C. G. Nogmaals: rampen en de Zondagsheiliging II Het ingezonden stukje van de heer Rolaart in deze rubriek gele zen hebbende, vind ik hem een ge- loofsdoordrijver. Als hij eens goed nadenkt, zullen hem wel een paar passages uit de Bijbel te binnen schieten, die hem tot andere ge dachten brengen. Bijvoorbeeld de parabel van de os, die op Zondag in de put gevallen was en er rustig uit werd gehaald. Zou een mens niet meer waard zijn dan een os? Ik hoop. dat wanneer de heer Roo- laart ooit op Zondag in nood zit hem dan toch hulp zal worden geboden. J. KNAPPERS Nogmaals: rampen en de Zondagsheiliging III De heer v. d. Wee weet in zijn commentaar op het artikeltje be treffende de Zondagsheiliging van de heer v. d. A. toch wel heerlijke visioenen te scheppen. Stelt u zich voor: in de hele wereld Zondags- MILLER KANSLOOS TEGEN TURPIN LEICESTER In een gevecht over 10 ronden heeft de Britse middengewicht Randolph Turpin te Leicester een puntenzege behaald op de Zuid-Afrikaan Duggie Miller. Vier jaar geleden had Turpin te Londen Miller eveneens op punten verslagen. (Advertentie LM.) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. l*a* mense**ttEENp'-//veNEUS directie don. hun gelukwensen aanbie- Geëvacueerd vee kreeg mond- en klauwzeer Bij een dertigtal stuks vee van een veehouder in Sliedrecht, welk vee wegens de watersnood was on dergebracht in een loods aan de In dustrieweg. werd mond- pn klauw- I door Constance en Gwenyth Little een uitstekende verklaring waarom naam, dat we niet aan mevrouw ze er nog één willen hebben. Schenk Ballingers wens hadden voldaan, de koffie maar in. Iedereen is naar om steeds iemand bij het lichaam bed en ik heb dit avondmaal eigen- te laten waken. Maar het was niet handig voor jou en mij bereid. Tus- mogelijk gebleken, dit van iemand sen haakjes, onze vrienden Amy te vergen. heeft de keuken achter gelaten in Ik piekerde er over of Berg er een staat van vuiligheid, waar een terug was gekeerd en ten slotte beter soort varken zich nog voor opende ik mijn deur en keek de hal zou schamen". Ik begon hongerig in. Het was helemaal donker eten en kwam geen licht van onder de deur zei: „Dat doet ze altijd. Maar mor- van het naaikamertje dus dacht genochtend zal Doris in haar koffie ik dat Berg wel naar bed zou zijn om mij te doden." Ik huiverde, spuwen en dan zijn we weer quit- gegaan, aangezien het onwaarschyn- Ém B| *e." lijk was, dat hij daar in het donker Waren bijna klaar toen het tot zou zitten. Ik sloot mijn deur en Amy stelde iedereen altijd de vermande »e sto»d «P- Be „g belachelijkste eisen, maar ze aan- dat het kwart over twaalf was vaardde als iets ze wi vierkante weigering en begon haastig de kamer op te me doordrong dat we de haring ging naar bed. van mevrouw Ballingers ontbijt za- weggegaan merkte ik, dat Het was erg stil in huis en dat ten^ op te eten. Ik liet mijn vork vanzelfsprekends. Nadat Onmiddellijk was ik klaar wak ker. Ik draaide rusteloos om en om /.p r ds \V Pü—ccdd I! illdtXLC l*v, Udl llvb wao J itu.u ik de goedkeuring van Freda en werkte me op de zenuwen. Ik ging vallen en staarde hem ontsteld aan. en weet het aan de twee koppen Rosalie had verworven. me haasten met mijn werk tot tk Hu trok vragend zun wenkbrauwen koffie en de middagslaapjes. Toen Het doet me waarlijk plezier, tenslotte eenvoudig door de kamer op. ..Wat is er? Heb je vergeten de begonnen de jaloezieen te klapperen. i Vloeren te wrijven. Tt wiet nat hot /Ito tran Ho nnnil-a- dat je haa. eens op haar nummer hebt gezet", zei Freda ernstig. „Een afgrijselijke mens, zij is neen, werkelijk Ze boog haar hoofd dichter naar dat van Rosalie en deed enige ont hullingen over Amy. waarvan mijn rende. Ik was bijna klaar, toen de Ik wist dat het die van de naaika- „Richard", zei ik hol, „ik word mer waren, want die waren al eens zware stilte werd verbroken door ontslagen en jij wordt vervolgd we- eerder losgewaaid. Ik vertelde me- jï* zelf flink, dat ik niet door de don- kere hal naar de dodenkamer zou „Ik denk dat ze daar nu geen gaan om het vast te maken. Ik bleef zei hy vrolijk „en een poos liggen, mij aan het be sluit vastklampend, terwijl ik ze nuwachtig op ieder volgend geklap- het geluid van duidelijke.' langza me voetstappen. Ik bleef verstijfd staan met een volle asbak in cc** .ail w.zj" iedere hand en staarde naar de trek in heeft haren te beige rezen. Als je haar deur. Ik was zó bang, dat ik mijn ™aak Je over haar maar geen zorg. moest geloven was Amy niet veel tenen voelde krullen. Ofschoon het Morgenochtend zal ik een panne- i Klbalr rlan lfflplf VfïOT* nflflr nn heiliging en nooit meer oorlog. Mijns inziens kan de heer v. d. Wee meteen wel met dit streven van hem en zijn geloofsgenoten stoppen. De Bijbel spreekt immers van oorlogen en geruchten van oorlogen wanneer 's werelds einde nadert? Overigens lijkt mij de opvatting van bovenge noemde heer toch met erg demo cratisch: iedereen, die niet met Zon dagsheiliging te maken wil hebben, moet het ijzeren gordijn maar over wippen. H. JENEZON Nogmaals: rampen en de Zondagsheiliging IV Het ingezonden stukje van de heer v. d. A. over de Zondagsheili ging in verband met de overstro mingsramp, was voor mij een staal tje van bijzonder grote onnadenkend heid. Voor de Zondagsheiliging zijn wij, „groot deel van de Nederlandse Christenen", hoogst dankbaaar. Pra ten over fouten van vliegtuigen helpt niet meer. Hulpverlenen, dat is zaak. Over die vliegtuigen komt de overheid nog wel eens te praten. Maar niet op dit ogenblik. Eerst werken. H. J. v .d. VEERE. Nogmaals: rampen en de Zondagsheiliging V Aan de ingezonden stukjes van de heren Roolaart en v. d. Wee zou ik het volgende willen toevoegen: Koeien geven toch ook op Zondag melk en de meest kerkelijke boer gaat er Zondags een paar keer op uit om te melken. De Zondagsheili ging blijkt dus een wankele basis te hebben. De dominé. waar ik vroe ger ter catechisatie ging was van mening, dat het lezen van een boek het bezoeken van een vriend of een zieke, de Zondag niet ontheiligde. Als ieder de Zondag volgens eigen inzichten benut en daar geen ander mee lastig valt, is er niets aan de hand. Dan vervalt het „standpunt van de meerderheid" en dan heeft het geen zin de minderheid „achter het ijzeren gordijn" te verwijzen. Dan blijven wy ook Zondags voqf- zien van gas, electriciteit, water, radio, reisgelegenheid, etc. D. HELLENBERG. De jeugd in de bioscopen Wanneer ik met mijn dochter van omstreeks 17 jaar een bezoek aan de bioscoop breng, dan overkomt het ons herhaaldelijk, dat ons het plezier van de voorstelling vergald wordt, door opgeschoten jongelui, die de filmbeelden vergezeld laten gaan van luidop uitgesproken com mentaar, dat meestal allesbehalve welvoegelij k is. Klachten bij de bioscoopdirectie hebben er toe ge leid, dat een politieman in d« zaa! was, maar hebben voorts geen en kel resultaat opgeleverd. Verbete ring is niet ingetreden. Kan tegen dit euvel niets worden ondernomen? LEZER. Dijken en defensie Uit vele ingezonden stukken blijkt weer eens, hoe kortzichtig een deel van onze bevolking is, denkende, dat het geld, besteed voor onze defensie, weggegooid zou zijn. Er is geen grotere ramp denkbaar, dan die door een eventuele bezetter ge knecht, geplunderd en uitgemoord te worden. Overigens dienen wij natuurlijk voor het lenigen van de nood der getroffen gebieden allen te offeren en <jns iets te ontzeggen, zoals wy dat wel meer hebben moeten doen. J. STUIVENBERG Radioprogramma WOENSDAG 18 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra- mofoonmuzlek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek.' 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Gr.muz. 13.00 Nieuws en comment. 13.20 Gevar. muz.. 13.45 Lichte muziek. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de Jeugd. 15.50 Pianorecital 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muziek. 17.50 Regeringsuit- zending: M. C. Capelle: „Cocospalmen en cocosnoten in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gramunuz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.45 „Statenlozen", hoorspel. 21.30 „Les Troyeris Carthage", opera (acte II). 22.15 „Eb vloed en springtij", causerie. 22.30 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.45—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30- Gramo- (oonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Ge wijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Klassieke muziek. 12,59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Gram.muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Ka merorkest. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mi litaire causerie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel. 21.00 Lijdensoverdenking. 21.30 Pianorecital. 22.00 Gram.muziek. 22.10 Idem. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Grarr.o- foonmuziek. minder da„ staalsv'ijand-mimmer- niets angstaanjagendere bleek dan koek voor haar bakken, die iedere per wachtte. Ik hield het niet lang Tbt„ij hï» „v,iiLn gedachte aan haring ver van haar uit. Het lawaai leek me steeds toe houdt. Eet nu maar op, het is laat." te nemen en ik dacht dat het spoe- Hij bracht het blad terug naar de dig iedereen zou wakker maken. één. Richard Jones, die voorzichtig liep, Tk schonk er niet. veel aandacht omdat hij een zwaar dienblad in aan. omdat ik wist. dat Freda aan de hand had Ik gooide bijna mijn Amy een verschrikkelijke hekel asbakken naar zijn hoofd, als reac- had en haar gisteren nog had be- tie op mijn vreès. Hij zette het der om de verwarming te verzor- - dreizd Ook Rosalie scheln niet zo blad neer en wierp een blok op gen, terwijl ik de kamer verder in slippers aan en iep de hal m. tk -- U-. Toen wendde hij zich orde bracht. voelde een ogenblikkelijke eolf van keuken en ging toen naar de kei- erg onder de indruk Ze schudde het hoofd, klakte met tot mij en ontnam me de asbak toen ze het met goed ken. Toen ik weer alleen was, scheen de ruimte weer zwart en angst- bijwijlen ?aatsoen°nkon doen,'trachtte ze "er Smithy", zei hij somber, „ik maak wekkend. Ik hoorde de wind buiten te komen met een verhaal me ongerust over je en ook over loeien en zag de zware portieres een van de mannen het lawaai had Ik zette mijn tanden op elkaar, stapte uit bed deed eer. peignoir en voelde een ogenblikkelijke golf van opluchting. Er kwam nu een dunne lichtstraal onder de deur van de naaikamer uit en ik wist zeker, dat tussen kvs !vu.w„ 0- - - TT - over een vriendir. van haar, die je toekomstige man. Het schijnt dat ergere en slechtere dingen deed je hartstocht voor middernachtelijk weer zwaaien, dan Amy Midden in da verhaal huishoudelijk werk toeneemt en We gingen dutte ik in en ik moet vrij lang, geen enkele man vindt het prettig Richard welterusten en haastte me vast hebben geslapen Toen ik in de nacht uit zijn bed te worden naar myn kamer, koud en stijf wakker werd, was ik verjaagd omdat jij de lakens wil alleen in de kamer Ik bleef even verschonen. Ga ziKen." stil liggen en zonder dat ik het Ik ging zitten en begon verdedi- PH-Tl W Ovpiïooni -V-'.'-r' 'geconstateerd:'Yn Verband met l wilde merkte mijn verbeelding gend te verklaren: Het moet nu UW \'?on. r geconsiaieeru. spraakzaam op: „Er is waarschijn- gedaan worden, want morgen..." I lijk er moordenaar achter de deur „Lieve Smithy", viel hij me - -- - 1 $an deze kamer, die is gekomen in de rede „alle dronkaards hebben wilde doden. Ik vond het onaange- Emigrantrncharter naar Auckland het gevaar van besmetting (de die- vanochtend 8 uut uit Rome ver- I ren waren niet ingeënt) is al dit vee trokken. aftfpmsakt afgemaakt. de. deuren zachtjes heen en gehoord en naar binnen was gegaan zwaaien. om de jalouzie vast te zetten. Om- We gingen naar boven, ik zei dat ik vond dat mijn kennis van de "- ingewikkeldheden van het scherm nuttig kon zy'n, ging ik er vol ver- Ik sloot de deur stevig en begon trouwen ook naar toe. onmiddellijk aan John te denken. Toen ik mijn hand al op de deur wat ik niet wilde. Hij was zo een knop had, schoot het verhaal van kalme, aardige kerel geweest, het mevrouw Ballinger me te binnen leek onmogelijk dat iemand hem over de lijken der Ballingers, die zo kon hebben gehaat dat hij hem gingen lopen als men ze alleen liet. Sjmmmj (Wordt vervolgd.) Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Or- keslconcert. 12,45 Voordi'acht, 13.00 Par- lementsoverzlcht. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Schots orkest. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gevarieerde muziek. 16.30 Orgelspel. 16.45 Lichte muziek. 17.15 Mrs. Dale's Dagboek. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Orkestconcert. 18.45 VerzoekDrogramma. 19.15 Voor de jeugd 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radio journaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevarieerd programma. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.00 Jongenskoor. 22.30 ..Can I comc in?" 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten 23,20 Dansmuziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Gevarieerde muziek. 0.561.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Gram.muziek. (Om 12.50 Koer sen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muzlkaal-lltterair programma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Gram. muziek 20.00 Hoorspel. 21.10 Gramofoon- muzlek. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikaal-litterair pro gramme. 22.55—23.00 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1