Vrouwenbonden laten zich over woonpark ouden van dagen inlichten Vrouwelijke hulpcolonne uit Den Haag naar Nieuwe Tonge Wat doet het weer? Dieppenaren sprongen voor noodgehieden in de bres Jciïjejijls door Met 65 jaar is men geen besje Kleine oogst bij tafeltennis Matrassen en ledikanten Delft was waakzaam Ter verzorging van de mannengemeenschap fe Brandje in drukkerij Koken, wassen schoonmaken Nieuws uit het Westland Fruitkeuring FIulp van over de grenzen Rest van Normandië volgde op de voet grote strop Titan in weiland HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Voor de Vrouwenbonden van de P.v.d.A. en het N.V.V. heeft C. A. Barel Maandagavond in „Ons Huis" een uitvoerig verslag gegeven van de plannen, die „Volkshuisvesting" ten aanzien van het woonpark voor ouden van dagen heeft uitgewerkt. Het tijdstip voor deze lezing kon niet gelukkiger gekozen zijn, want juist in deze week staat het vraagstuk der bejaarden bij het vrouwelijk deel der socialistische beweging in het centrum der belangstelling. Het blad „Wij Vrouwen" wijdde er deze week een gedegen artikel aan en over enkele dagen zal dit onder werp op het congres van de Vrouwenbond P.v.d.A. aan de orde komen. Het was dus zeker dienstig, dat Delftse vrouwen een goed overzicht kregen van hetgeen er in eigen omgeving op dit terrein reeds wordt gedaan of nog verricht zal worden. Dit wordt nog belangrijker als men bedenkt, dat de plannen van „Volks huisvesting" de plannen van een rode bouwvereniging zijn, hetgeen door Barel by de aanvang van zijn inlei ding terdege werd onderstreept, Spr. haalde voorts de beginregels van het artikel in „Wij Vrouwen" aan, waar in wordt gezegd, dat men bij de term „ouden van dagen" nog teveel denkt aan wat oude mannetjes op een bankje en een hofje met wat breiende besjes. Men moet bedenken dat de 65-jarige van vandaag zich nog fit voelt en dat leeglopen voor hem een straf kan zijn. Enkele sta tistieken kunnen leren, dat slechts een klem percentage van de bejaar den in inrichtingen of gestichten ver blijft ivoor Nederland is dit 6 en in Delft was het op 1 Jan, 1952 7 zodat een ontzaglijk terrein nog on bewerkt ligt. Met het ouder worden komen er tal van problemen, die niet met' 't bouwen van kleine wonin gen alleen kunnen worden opgelost. Spr. verdeelde de oude dag in drie phasen, t.w. 1. de periode, dat men zich zelf nog geheel kan verzorgen; 2. de tijd van groter wordende ge brekkigheid en hulpbehoevendheid en 3. de phase van de algehele hulpbe hoevendheid. In drie phasen Men moet de verzorging ook in deze drie phasen opbouwen en ter illustratie gaf spr. voorbeelden uit andere plaatsen in Nederland en uit Denemarken, De Nederlandse verzor gingscentra hadden niet zyn bewon dering, omdat men nog te veel m de richting van het gesticht werkt en zelfs nog een sortering naar draagkracht kent. Ook over de Deen se centra was spr, niet onverdeeld enthousiast, omdat men enerzijds de zorg te ver doorvoert en de bejaarden letterlijk alles uit handen neemt en anderzyds de tehuizen te groot en te geïsoleerd houdt, In Kopenhagen is er zelfs een „stad der ouden van „Als hadden komt. is hebben te laat", zegt een bekende zegswijze. In het algemeen zal het dan ook weinig zin hebben, bij het beoordelen van een bepaald feit uit te gaan van een omstandigheid, die niet aanwezig is geweest. Als we dit, of als we dat gehad hadden, dan Maar ten opzichte van een organi satie. die nog veel propaganda be hoeft aleer zij kan Junctionneren, is de watersnoodramp, die ons land getroffen heeft toch aanleiding voor Flip, om dat als-balletjeeens op te gooien. Immers, rampen van deze en van andere aard kunnen zich weer voor doen en dus is het zaak, uit het ge beurde lessen te putten. De opmerkzame lezer zal al wel be grepen hebben, dat Flip het oog heeft op de organisatie, die men pleegt aan te duiden met B.B.Een naam waarin de gehele organisatie van de bescherming burgerbevolking in tij den van rampspoed is belichaamd Inderdaad, we zouden nog sneller, nog doeltreffender hulp hebben kun nen bieden, als er in elke plaats van ons land een afdeling van deze lan delijke organisatie zou zijn geweest. Dan zouden we over goed opgeleide ploegen hebben beschikt, die met op ruiming swerkzaam heden hadden kunnen worden belast. Dan zou ook op ander gebied sneller en effectiever hulp kunnen zijn geboden. Het constateren van dit feit doet geenszins afbreuk aan het uitste kende werk, dat thans is verricht met een organisatie, die uit de grond moest worden gestampt en waarbij het uiterste is gevergd van ons im provisatievermogen Als de watersnoodramp één goeds zijde heeft, dan is het wel deze, dat zij de noodzaak van een gereed staande organisatie „B.B." heeft aan getoond. Bepaalde onderdelen van deze or ganisatie. die wel gereed waren, heb ben zelfs al belangrijk werk kunnen verrichten. Met name denkt Flip hier aan de Unie van Vrouwelijke Vrij- wiligers. onderdeel van de B.B welke de zorg voor de geëvacueerden is op gedragen. Men hoeft niet tot buitten onze stadsgrenzen te gaan om te ervaren, dat de Unie volkomen voor haar taak berekend is geweest. Andere onderdelen van de B B. wa ren niet klaar, maar aan de opbouw daarvan is gewerkt, al ontstond uiteraard ten gevolge van de ramp enige stagnatie. Rampen kunnen zich altijd blij ven voordoen en het is goed. een or ganisatie. die we reeds één maal dringend nodig hadden, op te bou wen en eventualiteiten onder het oog te zien. En nu de practijk In Delft zit men intussen niet stil om die organisatie phase voor phase oo te bouwen. Reeds voor 1 Februari was de B.B-raad zover gevorderd, dat tot nadere uitvoering van de plannen kon worden overgegaan. Nu het leven weer langzamerhand in normale banen terugkeert, de belang stelling zich niet meer uitsluitend concentreert op alles, wat met de directe ramp samenhangt, worden deze opgeschorte plannen weer ac tueel. Op 2 Maart zal in Stads Doelen een bijeenkomst plaatsvinden, waar de zes wijkhoofden en hun plaatsver vangers worden geïnstalleerd. Men zal zich namelijk herinneren, dat voor een goed functionneren de stad in zes wijken zal worden verdeeld Dat deze installatie geen plechtig heid wordt in kleine kring, maar plaatsvindt in het grootste zalen complex, dat de stad rijk is, wordt Ineegeven door de behoefte, deze in stallatie aan te grijpen om nog eens duchtig propaganda te maken voor de B.B. Lt. H. Alting, het hoofd van de organisatie, zal het woord voeren en waarschijnlijk ook mevrouw Van Walsum en de heer Tilenius Kruyt- hoff van de Stichting Bescherming Burgerbevolking. Enige propagandafilmpjes, n.a. „Mijn buurmans buurman", zullen worden vertoond. Met deze openbare propaganda wil men de geesten rijp maken voor de algemene werving van krachten voor de B.B. Er zijn ruim 2000 vrijwilligers nodig die wijksgewijs zullen worden gewor ven door middel van bijeenkomsten, huisbezoek en persoonlijke gesprek ken. De werving vangt 16 Maart aan. Rampenfonds Een inzameling onder het perso neel van Enraf ten bate van het Rampenfonds bracht 1400 op. De directie stortte, via het Verbond van Werkgevers 600. Door overwerk zal het personeel nog ongeveer 720 by- dragen, welk bedrag door de directie zal worden verdubbeld, zodat in to taal ruim 3400 door directie en per soneel van Enraf zal worden bijge dragen. Louise Lotte Voor vrouwen en verloofden vap leden van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrtjfsbond zal op 5 Maart in Stads Doelen, 's middags om 2 uur de byzonder aardige film „Louise Lotte" worden vertoond. Een kort woord zal worden gespro ken door de bestuurster van de Bond, Anke Weidema. gen". De Deense centra op het plat teland komen het Ideaal meer nabij aangezien daar het contact met de rest van de gemeenschap zeer nauw Is en men de verzorging van buiten af regelt, zodat het gestichtsidee ont breekt. Sprekende over het Delftse plan zei Barel, dat men op het terrein achter de Bieslandse Kade een com plete wijk wil bouwen, waarin het woonpark der ouden van dagen met verzorgingstehuis, centrale verwar ming, ziekenzaal, sociëteits- en knut- selruimten en logeerkamers voor fa milie van buiten de stad harmonisch ls opgenomen. Ontwerpen gereed De ontwerpen voor het gehele ter rein. voor de aparte huisjes en en kele woonelementen, zijn vry'wel ge reed. Op het terrein komen huizen blokken van 7, 8 en 9 etages, waar van elke „laag" een eigen bester#- ming krijgt. Een brede laan loopt door het park naar het centrale ge bouw, waarvan smalle laantjes zich afsplitsen naar de aparte huisjes. De ze huisjes krijgen een woonkamer op het zuiden, een slaapnis, keuken, toi let en douchecel. De exploitatie van het geheel zal subsidie van Rijk en gemeente behoeven, maar door de centrale verwarming en andere voor zieningen zal men trachten de kos ten zoveel mogelijk te drukken. So ciale organisaties als „Humanitas zullen bij de verzorging moeten wor den ingeschakeld. Na de koffie ging spr. aan de hand van gestelde vragen nog wat dieper op detailkwesties in. De DHC-tafeltennis-thuiswedstrij den konden door vordering der zaal niet, op de Burgwal worden gespeeld, doch werden „thuis" gespeeld bij de vereniging PED. Deze vereniging zorgde voor een gastvrij onthaal van de beide DHC-teams, zodat gezellig en geanimeerd kon worden gespeeld. De dames van DHC 2, met een reserve, speelden een verdienstelijke wedstrijd tegen PTT 3 en wonnen met 64. Dit kwam tot stand door overwinningen van mej. Van Olphen (3), mej. Hartogh (2) en het double. De DHC 3-dames speelden geen slechte wedstrijd al wekt de uitslag (19 in het voordeel van Trava 2) geheel andere vermoedens op. Vele partijen werden pas in de derde game beslist en uit één daarvan wist mej, v. d. Bos ten slotte de eer te redden. Bij de heren speelde alleen het 6e DHC team, nl. tegen St. Michaël 3, Het werd echter geen overwinning, want het team moest met een 46 nederlaag genoegen nemen. De tegen- punten werden behaald door J. Brouwer (3) en G C Luijben (1). De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Dames: DHC 2—PTT 3 6—4; DHC 3—Trava 2 1—9. Heren: St. Michaël 3—DHC 6 6—4. Het programma voor, deze week week luidt als volgt: 18 Februari, da mes: Treffers 1—DHC 1: heren: Sa lamanders 1DHC 4. 19 Februari, dames: FSA 1—DHC 3. 21 Februari, heren: DOS 5—DHC 2. Detas 2 moest tegen Scylla 2 met 82 het hoofd bulgen Van Wolligen zorgde voor de belde tegenpunten. Detas 7 verloor met dezelfde cijfers van MVO 4. Hier noteerden Immer zeel en v. d. Berkel de tegenpunten. De Detas-dames konden het niet bolwerken tegen Sportief 1, dat een 7—3 zege bevocht. Het programma voor deze week luidt: Thuis zaal PED, heren: Detas 1— Carbon 1. Dames: Detas 2FSA 2. Uit: DSS 3—Detas 3; DSS 7—De tas 7. Lezing clrs Van Zyll We herinneren nog even aan de le zing van de directeur van het Olym pisch comité, drs W. v. Zyll over zijn belevenissen in Finland. Zoals bekend zal een sportforum na de pauze vra gen beantwoorden. De lezing vangt morgen (Woensdagavond) om 8 uur aan, Bij de secretaris-penningmeester de heer W. Brummen, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar, eventueel aan de zaal. Burgerlijke Stand Geboren: Alida Maria Cornelia, d v M. J. Boelee en M. C. Fijten dr Schaepmanstraat 6; Johanna Catha- rina d v H. W. Wilsing en D. P. Uijl, Oosteinde 150: Elmer, z v K. Bom en J. C. Zijdel, Hertog Govertkade 14; Johan Hendrik, z v W. van dei- Knaap en H. J. van de Hulst, Aan 't Verlaat 36; Emile, z v F. C. Elfferich en H. M. L. Lansberg, Oude Kerk straat la; Benedict Joannes, z v J. A. Luk en A. Ch. Kouwenhoven, Ba- gijnesteeg 44: Jacobus Wilhelmus Pieter, z v A. Stam en van C, M. van Boekei, Alyd Buserstraat 9. Overleden: Mees van der Struif, 51 ir gehuwd met R. Capocci, eerder ge huwd geweest met S. M. Dumay, Doe lenstraat 16; Arie Zonneveld 70 jr. gehuwd met W. W. van der Meijden, Maasland, Doelstraat 32; Schoutrina Loco-burgemeester J. A. Lausberg heeft in gezelschap van wethouder J. M, H. Baars en de medische ad viseur dr D. P. Kok een vijftal evacuatiehuizen bezocht. Langzamerhand worden de strozak ken vervangen door matrassen en voor de ouderen zijn reeds ledikanten aanwezig. Bovendien is er een rui mere voorziening van dekens en la kens gekomen. De kleuters, die geëvacueerd zijn, kunnen voor zover er plaats ls het onderwijs aan de kleuterschool be zoeken. Bij ziekte van evacué's zal het A.Z.-ziekenfonds alle voorzienin gen welke nodig zijn treffen. Medi camenten e.d. zullen via dit zieken fonds worden verstrekt. Later zal wel worden uitgemaakt in welke vorm de betaling zal geschieden, hetzij via het rijk, de vereveningsbedragen of Iets dergelijks. Het evacuatiebureau op de Markt zal weer gewoon geopend zijn op de kantooruren, 's morgens van negen tot halféén en 's middags van 2 uur tot zes uur. De evacuatiedienst heeft net zo goed als het Arbeidsbureau, de T.H., Openbare Werken en verschillende industrieën drie dagen en nachten klaar gestaan, om in geval van alarm en op alle eventualiteiten bij de springvloed van gisteren paraat te zijn. Personeel met materiaal is in alarmtoestand thuis geconsigneerd geweest en zou bij eerste oproep direct hebben kunnen uitrukken. Door coördinatie van de arbeidsbeurs zou de Delftse hulpcolonne kunnen wor den ingeschakeld naar een plaats, van hier per bus of auto bereikbaar, waar de hulp noodzakelijk zou zyn. Geluk kig is dit niet nodig gebleken, maar bij een eventuele volgende gelegen heid zal weer een dergelijke waak zaamheid worden betracht. Om waterpolobeker Woensdagavond om 18.55 uur wordt voor de eerste ronde van de beker competitie waterpolo gespeeld de da meswedstrijd DZV 1Neptunus 1 (Amersfoort). Verkoping van vaste goederen Notaris J. E. H. Kruys. Het woon huis bestaande uit afzonderlijke be neden- en bovenwoning, met plaatsje en erf Gasthuislaan 17-17a te Delft, in bod op 6200 is daarvoor ver kocht. Geen Paasveemarkt in Den Bosch Het bestuur van de vereniging Veemarktbelangen in Den Bosch heeft de jaarlijkse Bossche Paasvee markt voor dit jaar afgelast. ROTTERDAM, 16 Febr. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe zonder vochtconditie 26.50 27.30; op vochtconditie franco fa briek tot 27.25. Voedergranen stemming was verdeeld: Zomergerst 30—31,50, grove daarboven; wintergerst 27.5028,50; haver 22.5023; rogge 25.5026; maïs geschoond 33.5034.50. Peulvruchten goed prijshoudend Groene erwten 4053; schokkers 50 —61; bruine bonen tot 90. Aardappelbeurs Rotterdam van 16 Febr.: Prijzen ingevolge prijsverorde ning. Premier Van Houtte heeft een bezoek gebracht uan koning Boude- wijn te Nice. De Koning zou nog tien dagen aan de Rivièra blijven. Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Stations Weerstoest. Wind Luchtdt Temp Mm Neersl in mb in gr temp In mm Den Helder geheel bewolkt vrij kr. z.w. 1020 3 1 0,2 Eelde motregen vrij kr. z.w. 1021 0 -4 -0,1 V penburg geh. bew., heiig matige z.w. 1022 1 -1 -0,1 De Bilt geheel bewolkt matige z, 1022 0 -3 - Twente geheel bewolkt matige z.w. 1022 -2 -5 - Vlissingen geheel bewolkt matige z.w. 1023 0 -1 - Vlgv. Z.-L. vrijw. onbew. matige z.z.w. 1025 -6 -6 a z w.z.w. 2 0,5 w. 3 U z.w. -3 0 -4 0 w -2 <1,1 -14 0 n.o. -7 0.1 n.w. -b 0,1 In de drukkerij Waltman aan de Koornmarkt is gisteren in ^en pa pieropslagplaats een brandje veroor zaakt. Het is gebleken, dat een zevenjarig buurjongetje daar met lucifers had gespeeld. Een der bedienden van de drukke rij had even te voren de deuren van de opslagplaats gpsloten. Toen hü later aan de telefoon geroepen werd, zag hij rook uit het magazijn komen. Hy trok de deur open om te kijken wat er aan de hand was. Hij trof de magazijnruimte vol met rook. Het buurjongetje, dat zelf de deuren niet had kunnen openen, kroop zo gauw hij de kans schoon zag naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaat se en had de brand spoedig onder de knie. Vuur en water richtten niette min een schade aan. welke ongeveer 20.000 bedraagt. Stockholm regen Londen geh. bew. Brussel onbew. Parijs onbew. Berlijn geh. bew. Miinchen mist Zurich geh. bew. Wenen sneeuw De as van een hoge-drukgebied. dat zich gisteren van de Azoren tot over de Noordzee uitstrekte, bewoog langzaam naar het Zuiden. Hierdoor draaide de wind naar het Zuidwes ten en onder invloed van een zwak storingsfront boven Engeland nam de bewolking toe. In het Zuidoosten kwam echter Hulp aan Goedereede en Stellendam In verband met de hulpverlening aan de door 's-Gravenhage geadop teerde gemeenten Goedereede en Stellendam, zal de gemeentesecretaris van 's-Gravenhage, de heer W. F, Wijthoff, vergezeld door het hoofd van de secretarie-afdeling Algemene Zaken en een tweetal ambtenaren, a.s. Woensdag een bezoek aan die ge meenten brengen ten einde na te gaan, wat de secretarie van Den Haag kan doen bij het herstel van de gemeente-administratie van Goede reede en Stellendam. Enige direct nodige bureaubehoeften zullen wor den medegenomen. Het ligt in de be doeling. dat het tweetal ambtenaren reeds ter plaatse blijft om te assis teren bij het op orde brengen van het uiteraard zwaar getroffen admini stratieve apparaat. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Tel, 148 nog plaatselyk meer dan lichte vorst voor. Een kleine storing, die vanmor gen bij Schotland lag, trekt over de Noordzee in de richting van de Oost- (Van een onzer verslaggevers) Elf meisjes en vrouwen uit Den Haag en omgeving zijn Maan dagmorgen naar Nieuwe Tonge vertrokken. Nieuwe Tonge, waaruit alle vrouwen en kinderen zijn weggetrokken, waar zich alleen nog mannen bevinden: dijkwerkers, politietroepen, chauffeurs, schippers. Er moet eten gekookt worden voor deze mannen, hun slaap plaatsen moeten schoongehouden worden, hun kleding gewas sen en hersteld. De elf, samen een vrouwelijke vrijwillige hulp colonne vormend, gaan voor dit en voor wat de burgemeester van Nieuwe Tonge hun verder opdraagt, zorgen. voor vrouwelijke vrijwillige hulpver lening. Deze federatie recruteert voor de stichting voor maatschappe lijk werk in de provincie Zuld-Holand de groepen meisjes en vrouwen, die in de rampgebieden gaan helpen. De federatie overkoepelt de grote Neder landse vrouwenorganisaties. In alle plaatsen heeft men contact, zodat de vrouwelijke hulpcolonnes ge makkelijk en snel plaatselyk samen gesteld kunnen worden. De federatie werkt samen met de Bescherming Burgerbevolking. In tijd van rampen, van oorlog zullen ook in de toekomst getroffen gebieden op de hulp van deze vrouwelijke colonnes kunnen rekenen Tot nu toe zijn bij de hulpverlening vooral de mannen op de voorgrond getreden. Zij vingen de eerste stoot op, redden mensen, dichtten de dij ken. Maar verpleegsters, helpsters van het Rode Kruis, zij deden op hun terrein een bewonderenswaardig werk, al was dat werk iets minder spectaculair. Nu gaan de vrouwen uit de niet getroffen gemeenten van Zuid-Holland de taak van de geëva cueerde vrouwen waarnemen. Straks zullen ze deze helpen, orde te brengen in de chaos, die in de ondergelopen huizen is achtergebleven. Ook dit werk spreekt iets minder tot de ver beelding, maar het is daarom niet minder nuttig en belangrijk. Federatie roept op Zoals plotseling het Rampenfonds een geslaagde en nuttige instelling bleek, zo is dat nu ook de federatie MAASDIJK Wat Maasdijk deed De lystcollecte langs de huizen bracht f 10.800 op. Daarbij komt nog een bijzondere gift van f 1000. De collecten in de kerken leverden op: Ned. Here. Kerk f 1125, Ger. Kerk f 1608, Veren, van Vrijz.Herv. f 152. In totaal dus f 14.685, of omgerekend over de 570 gezinnen per gezin ruim f 25. Ook op ander gebied heeft Maasdijk hulp geboden. Want in Maasdyk zijn een 50-tai evacué's on dergebracht, De goedereninzameling leverde enige vrachtauto's vol kleding, enz., op, terwijl ten slotte in de Oranje polder bij veehouders en landbou wers een 70-tal koeien, afkomstig van het eiland Voorne en Putten, zijn geplaatst. MAASDIJK. De 16-jarlge M. d. Meide reed in de Groene weg met zijn fiets tegen een bermpaaltje aan en viel hierna in een langs liggende sloot. Na door vrienden op het droge te zijn gebracht, bleek de linkerknie veel pijn te veroorzaken, Thuis ge komen constateerde dr Smit een ge kneusde knie. NAALDWIJK In de matig be zochte jaarvergadering van het co mité „Autotocht Ouden van Dagen" waar de financiële positie dusdanig bleek dat f 100 voor het Rampen fonds beschikbaar kon worden ge steld is besloten geen vereniging met vaste donateurs op te richten. Tevens is breedvoerig gediscussieerd over de vraag of gelet op de aan gename ervaringen in Monster en Wateringen —het ook in Naaldwijk geen voorkeur verdient, om de oudjes per bus in plaats van met particu liere auto's te laten reizen. Op suggestie van de heer Blad groen zal daaromtrent een enquete worden gehouden DE BEVOLKING van Normandië, vooral in de kuststreken, is op de Nederlanders gesteld. Hechte banden bestaan er tussen Dieppe en de vaderlandse vissersplaatsen. In mindere mate is dat met Le Treport het geval. Beleeft dit gedeelte van het Franse land niet jaarlijks, omstreeks de Kerstdagen, een ware invasie van de Nederlandse haringvloot? Het was dan ook geen wonder, dat de watersnoodramp juist in Normandië zo'n diepe indruk heeft gemaakt en dat daar de hulpverleningsacties het eerste zijn gestart. In Dieppe reeds op de dag na de ramp. En thans is het zelfs zo, dat de gemeenteraden van enkele kust plaatsen ten bate van het getroffen Nederland flinke bedragen hebben gevoteerd. Wij hebben een indruk gekregen van de acties uit een brief van een Dieppenaar aan een Vlaardingse vriend. Deze brief kwam ons toeval lig onder ogen. De Dieppenaar be schrijft hierin, hoe men ook daar van uur tot uur de radioberichten heeft gevolgd. Dat men er al gauw achter kwam, dat Scheveningen en IJmui- den voor de ramp gespaard waren ge bleven, maar dat de situatie in het gebied rondom Vlaardingen uiterst kritiek was geweest. Onmiddellijk, zo schrijft de Dieppe naar, is de Nederlandse consul te Dieppe, de heer Thoumyre, voor Ne derland aan het werk gegaan. Hij ging bezoeken afleggen bij vooraan staande stadgenoten om hun mede werking' voor een hulpverleningsactie te verkrijgen. Eerste sloot Ook trachtte hij zéwel mogelijk in lichtingen in te wirmen over de om- de ramp. En zi- lav Dorhout, 61 Jr gehuwd met P. Wiers- i voordat van officiëVJ^ran M/k- i Initiatief toor de 1 m t ma, Kloosterkade 148. nomen, had de heer Thoumyre niet minder dan 100.000 francs bij elkaar „gebedeld". En vijftig gezinnen in Dieppe hadden zich bij hem opgege ven voor huisvesting van een of meer Nederlandse kinderen. Ook de schoolkinderen van Dieppe zijn direct in het geweer gekomen. Zij hebben zich voornamelijk met de in zameling van kleding belast en gaan thans nog dagelijks met intekenlijs ten langs de deur. De raad van Dieppe ten slotte bleef niet achter en stelde een bedrag van 100.000 francs 1000) beschikbaar. Inmiddels was de actie ook in an dere gedeelten van Normandië be gonnen. Het grote regionale dagblad „Paris Normandie" nam het initiatief voor een grote geldinzameling en drukt dagelijks in zijn kolommen een lijst van verantwoordingen af. Het knipsel, dat wij van dit blad onder ogen kregen datérend van het \nidden der vorige week vermeldde ceds een totaal bijeengezameld be- ag van meer dan 23000. Zelfs in de kleine dorpjes rondom Dieppe, die voor het merendeel zwaar van de oorlog hebben geleden, zijn ontroerende blijken van medeleven aan de dag gelegd. In Longueville, een dorp van ongeveer 2000 inwoners, vo teerde de raad een bedrag van 10.000 francs. En ook daar ls men be zig met een huis-aan-huis-inzame- ling, die tot dusverre zeer succesvol verloopt. Schoolkinderen Schoolkinderen uit Le Treport brachten een groot gedeelte van hun spaarcentjes bijeen en lopen met handwagens langs de huizen om kle ding en schoeisel te verzamelen. In Sainte Genevieve, een gehucht van 260 inwoners, werd niet minder dan f 130 ingezameld. In Aumale, even eens een zeer kleine gemeente, was de oogst al even groot. Keren wij ten slotte nog even terug naar de briefschrijver uit Dieppe. Hy ls er natuurlijk trots op. dat zijn landgenoten voor Nederland zo goed voor de dag zijn gekomen. Maar ook hij ziet wel in, waarom de meeste aanbiedingen om kinderen uit het rampgebied in Franse gezinnen op te nemen, afgeslagen moeten worden. „De Nederlandse regering heeft er goed aan gedaan", zo zegt hij, „om het in deze tijd niet in de hand te werken, dat kinderen van hun ouders worden gescheiden." Niettemin is het goed te vernemen, hoe een deel van Frankrijk, dat door bijzondere omstandigheden sterk aan ons land en vooral aan onze vis sers is gebonden, spontaan in de bres is gesprongen om met alle mid delen, waarover men beschikte, de nood te helpen lenigen. Hoe men meeleefde, bleek uit de ongerustheid van de Franse brief schrijver over de springvloed van de afgelopen Zondagnacht. Men luis terde in Dieppe steeds gespannen naar de weerberichten en maakte zich wederom zorgen over het lot van hen, die op 1 Februari aan het ge- waren ontkomen. Er was niet veel belangstelling voor de jaarvergadering van de Kring Midden Zuid-Holland van de Ned. Fruittelers Organisatie, die Zater dagmiddag in zaal Koot te Delft werd gehouden. De fruitteelt in dit gebied is met sprongen vooruitgegaan. 1952 was echter geen gelukkig jaar. De export moge dan met plm. 10.000 ton tot 175.000 ton gestegen zijn, de waarde was met 70.000.000 plm. 5.000.000 lager. Het areaal van glasfruit liep met 57 ha terug. De fruitkeuring bleek financieel een grote strop. Er moest in 1952 f 400 worden bijgc-past. Het saldo- verlies in het boekjaar was ruim 216. De vergadering wilde echter de de keuringen handhaven. De inzen dingen stegen tot ruim 600 bakken fruit. Er werd in de vergadering o.a. voorgesteld om ook een fruitkeuring in Maasland te houden, de veiling waar veel fruit wordt aangevoerd en die in 1952 voor het eerst een Kerst- veiling had, reeds lang een fruit- sorteermachine bezit en thans van plan is nog een eigen koelhuis te gaan bouwen. Tot slot van het huis houdelijke gedeelte van deze verga dering werden enkele bestuursverkie zingen gehouden. De heer P. A. Spoor werd lid van het hoofdbestuur van de NFO, terwijl de heer P. J. Visser naar de algemene vergade ring van de NFO werd afgevaardigd. Deze vergadering zal in Utrecht- worden gehouden en speciaal gewijd zijn aan het hagelsehade-vraagstuk. In de plaats van de aftredende, doch niet herkiesbare, leden, de heren H. C, v. d. Hoeven en C. J. Hooijman, werden benoemd de heren P. S. Ba- rendse te Poeldijk en C. L. Duyve- stejjn te Kwintsheul. De heer ir L, P. Flipse, zou deze middag een lezing houden over „Schurftbestrijding mede in verband met het optreden van voedingsziekte". Wegens ziekte van de inleider kon deze lezir.g niet doorgaan. Nu was in zyn plaats aanwezig de heer A Hus, Rykstuinbouwconsulent voor Plan tenziekten te Wageningen, die over zijn ervaringen met de ziektebestrij ding in 1952 sprak. Keert „Westlandse" 20% dividend uit? Aan de op 11 Maart 1953 te hou den algemene vergadering van aan deelhouders der NV Westlandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage, zal worden voorgesteld, een dividend uit te keren van 20 pet. (v. j. 16 pet.) over het op de aandelen verplicht gestorte gedeelte. Op de oprichters- bewijzen wordt f 185.06 (v. j. f 136.88) uitgekeerd. De reserves van de „Westlandsche" en de bij haar aan gesloten instellingen zullen in totaal vermeerderen met f 600.000, waarna zij zullen bedragen ruim 15.8 mll- lioen, ongeacht de reserves voor pen sioenen. de reserves voor hypotheken en de reserves voor te betalen belas tingen. 's-GRAVENZANDE Woensdag 18 Februari; 's middags 3 uur zal de officiële opening plaatsvinden van de nieuw gebouwde Hervormde school „Prinses Marijke". Geboren: Antonie, z. v. M. G. Burger en M. N. van Geest, Maasdyk 54: Mathilda Gerarda Maria, d. v. J. C. Batist en A. A. J Koene, Naald wijksvoetpad 42; Immetje, d. v. R. C. Janssen en M. G. van Zanten, Haven straat 9. Overleden: Aaltje Tuk, 87 j., zonder beroep, Maasdyk 121, wed, v. Th. v. d. Ende. PIJNACKER Geboren: Pieter, z v. P. de Hoog, tuinder en L. E. Ha- zeu, Zuideindseweg 32; Johannes, z. v. N. J. v. Overdam. fabrieksarbeider en H. Engelgeer, Zuiderstraat 6. Ondertrouwd: L C. Valkenburg. 24 slager (Delft) en T. Rip, 25 J-, Westlaan 71. Platteland staat klaar De Stichting voor Maatschappelijk Werk. die alle sociale hulp aan de watersnoodgebieden coördineert, zendt de colonnes naar de gemeenten, vanwaar aanvragen binnenkomen. De aanvragen beginnen op het ogen blik de stichting in ruime mate te bereiken. Buiten de colonne, die al in Klaas waal werkt en buiten de elf meisjes, die vanmorgen vertrokken zijn, staan er nog een honderdvijftig klaar om ook naar het Zuiden te gaan Deze meisjes komen vooral van platte landsgemeenten Het werk ginds is zwaar, en vooral meisjes die goed de handen uit de mouwen weten te ste ken, zyn dus welkom De hulpcolonnes worden uitgerust met overalls, rubberlaarzen en schoonrnaakbenodigdheden De meis jes krijgen een band: Vrouwelijke Vrijwillige Hulpcolonne Zij blijven twee weken of eventueel, wanneer het getrouwde vrouwen zijn, één week en worden daarna afgelost. Strenge consignes Iedere colonne krijgt instructies voor het vertrek. De meisjes, die van daag vertrokken, namen deze Zater dagmiddag in ontvangst van de heer Flantua, de adjunct-directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk. Zij zullen de enige vrouwen zyn in een mannengemeenschap en kregen daarom strenge consignes mee. Zij mogen zich in Nieuwe Tonge niet al leen op straat begeven, en zullen alle werk, dat de burgemeester daar aan hen opdraagt zonder bezwaar moeten doen. Het zag er naar uit, dat ze dat wel beslist van plan waren 1 In Numansdorp In Numansdorp ls een vrouwelijke hulpcolone aangekomen uit Alphen a. d. Rijn. Deze groep van zes vrou wen heeft de verzorging op zich ge nomen van de mannen uit Numans dorp, die tijdelijk in de landbouw- huishoudschool verblijven. De andere gezinsleden van deze mannen zijn vorige .week naar Utrecht en Delft overgebracht. Deze week hoopt men een aanvang te maken met de polder Nieuw Cromstrijen van het overtol lige water te ontdoen. Dit kan alleen maar op natuurlijke wijze gebeuren en dan pas als de polders Numans- polder en Groot Cromstrijen weer op hun oude peil zijn. Het ligt, voor zo ver ons bekend is, niet in de bedoeling de polder Nieuw Cromstrijen met be hulp van pompen of hevels weer droog te krijgen. Gelukkig zyn deze zorgen onge-1 Overleden: A de Vogel, 64 j, eohtg grond geweest! Ivan P. Lems. Koningshof 18. van P. Lems, Koningshof 18, Ergens in een weiland by Krimpen aan de Lek ligt een enorme kolos, de bok „Titan" van Wiiton-Fyenoord uit Schiedam. Door de geweldige watermassa's op 1 Februari eenvoudig losgerukt en meegesleurd. De „Titan" lag te Krimpen aan den IJssel aan de steiger van N.V. Hol- landia Constructiebedrijf met zes zware staalkabels aan zes stevige palen gemeerd. Voor alle zekerheid hadden de tweede schipper C. Harm- sen en de eerste machinist J. Molen broek, beiden uit Rotterdam, het zware anker laten vallen. Toen kwam de storm. De bok werd losgerukt en de Maas opgedreven. Voor De Zaag bij Krimpen aan de Lek lagen twee zandzuigers. De „Titan" boorde twee volle zandbak ken in de grond. Achter één der zandzuigers bleef het anker van de „Titan" haken en honderd meter verder kwam de bok tot rust, midden in een weiland. Nu probeert men hem weer vlot te krijgen. Door zandzuigers is een brede geul gegraven en zes sleep boten wrikten aan het gevaarte. Dit gebeurde op 16 Februari toen de springvloed hier goede diensten kon bewijzen. De bok zit, scheef wegge zakt. nog vast. Hedenmiddag, bij hoog water, zal men opnieuw trach ten hem vlot te krijgen. Aanvankelijk wilde men op 2 Maart, bij een nieuwe springvloed, een poging wagen, maar dit leek de N.V. Wilton Fijenoord te riskant. Lukt het, de bok vlot te krijgen, dan zal de „Titan" naar de werf van Wilton-Fyenoord te Schie dam worden gesleept. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM 16 Februari '53. Aanvoer in totaal 1621 dieren. Vette koeien en ossen 853, varkens 768. Vette koeien. Prijzen 2,82-2.92, 2,64-2,76, 2,10-2,35, varkens (levend gew.) 1,88 1,86, 1,84. Overzicht: Vette koeien: aanvoer aanmerkelijk groter, handel stroef, prijzen niet geheel prijshoudend, pri ma's boven notering. Varkens (levend gewicht)aanvoer even minder, han del vlug, prijzen hoger, zware varkens moeilijker te plaatsen dan lichtere soorten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1